VERINGA SLEEPT WET DOOR DE KAMER PvdA-raad gaat praten over samenwerking bizonder modern... dat is hasselman en pander Kamer aanvaardt belastingwetten reertsema: irobleem GRONINGEN VERZET ZICH Misstanden in bejaardenhuizen worden bezien Viruly leert weer vliegen nu motorloos Ie ronica s geen JJDAG 25 SEPTET H3ER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 2» 't- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Met 64 tegen 44 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren de „wet-Veringa" ter democratisering van de bestuurvormen op universiteiten en hogescholen aan vaard. ffanneer men mij kan bewijzen er rampen dreigen, dan zeg ik: unica moet 'worden aangepakt, r dit radioschip bestaat al ruim jaar. Ik heb nooit begrepen dat rampen uit voort zyn gekomen, enige klemmende reden om op reden zou .storen" kunnen zijn, en van schepen in hun verbindin- met de vaste wal, waardoor i-berichten niet goed over zouden «n. en dat soort dingen. By myn ■n stoort radio-Veronica niet'. Ve- hebben wy nooit een pro- ai gevonden. En als je iets niet een probleem ziet, hoef je er ook oplossing voor te geven," zegt W. J. Geertsema, politiek leider de VVD. Geertsema zou het dwaas vin als de regering in haar laatste ngsjaar overhaast een maatregel nemen om het populaire radio ion voor de kust van Schevenin- tot zwijgen te brengen. „Als zen- op zee storen, dan moet je iets tegen dat storen. Ratificatie het verdrag van Straatsburg rmee kan worden opgetreden te- ether-piraten, is daarvoor niet g. De VVD zoekt nu uit wat het rag van Cairo betekent. Dat over de verdeling van golf- :en. Misschien kan daarmee iets het probleem van de storingen !en gedaan." ipt het kabinet-De Jong door in- meningsverschillen over de rpiraten het gevaar over zich te struikelen? ertsema: „Ik kan me nauwe- mdenken dat in een tijd van gro- spanningen, zowel internationaal in onze sociale en economische and, ineens een crisis zal wor- veroorzaakt over piratenzen- vergelyking met de val van labinet-Marynen dringt zich op? lp één punt gaat die vergelijking geval niet op," meent de libe- fractieleider. „Voor de rege- Marynen was gedetailleerd in regeringsprogramma vastge- dat er een oplossing moest ko- voor het tweede televisienet, kon men niet aan ontkomen, beslissing daarover moest wor- genomen. Men werd het niet en dat kabinet kwam in een Nu is er geen enkele nood- om iets te beslissen over Vero- Het is niet zo dat het verdrag Straatsburg alleen maar in 1971 ichtigd kan worden en daarna meer. Daar is geen enkele haast De situatie van nu is dus niet lijkbaar met de omstandighe- die leidden tot de val van het aet-Marijnen." de regering toch met maatre- komt zou de VVD dat dan ac- iren? ertsema: „Als het hele kabinet maatregelen zou zijn tegen Ve- a, wat ik voorshands weiger te nemen, dan zie ik een paral- set de REM-wet. De regering het toen noodzakelijk om met retsbepaling televisie-uitzendin- ait zee onmogelijk te maken. De heeft daar tegen gestemd, en louden we in deze situatie ook Maar dat hoeft geen crisis tot i te hebben. Wy vinden echter, au er zoveel zendgemachtigden er best nog een aantal bijkun- sheuvel wil dat bij de volgende tetsformatie duidelijke afspra- vorden gemaakt over de radio- televisiekwestie. Ook over de rpiraten. Denkt u dat overeen- aing mogelijk is? 'ij zyn bereid mee te werken het maken van afspraken. Het 'tunnen zijn dat we afspreken te doen. Dat is ook een oplos- Een andere mogelijkheid is dat ifereenkomen het verdrag van tsburg niet te ratifceren. Of *e plaats maken voor Veronica it zendstation legaliseren. Daar- zou wel een wijziging van de epwet nodig zyn. Zelfs zouden finnen afspreken dat Veronica verdwijnen. Maar dan alleen «n my kan aantonen dat dit «chip mensenlevens in gevaar V De linkse oppositiepartijen (PvdA, CPN, PSP) alsmede D'66 verklaar den zich tegen, omdat de wet hen niet ver genoeg gaat met name wat de mogelijkheden voor experimenten betreft. De Boerenpartij, DS 70 en de j SGP verklaarden zich tegen omdat j het allemaal veel te ver gaat. Mi- nister Veringa heeft zijn wet dus door de Tweede Kamer gekregen, maar niet met de eensgezindheid waarop hy had gehoopt. De PvdA liet by monde van de heer Masman weten het wetsont- werp weliswaar een vooruitgang te vinden vergeleken met de huidige situatie, maar toch grote bezwaren te hebben. De uitgangspunten zijn volgens de heer Masman onvoldoen de gerealiseerd, waardoor de wet volgens hem ongetwijfeld te kort zal schieten. De heer van der Lek (PSP) ver weet de minister dat deze in het ge heel geen oor had gehad voor de dui delijke alternatieven die de opposi tie had gegeven. Hy verklaarde zich dan ook uitdrukkelijk tegen. Hij werd daarin gevolgd, zij het op ge heel tegenovergestelde gronden, door DS'70. de SGP en de Boerenpartij. Deze vonden dat de plannen van mi nister Veringa veel te ver gaan. De communist Bakker vond dat de nieuwe wet „tralies zet rondom de in beweging gekomen universitei ten". De regeringspartijen bleken het daarmee niet eens en noemden het wetsontwerp een goede basis voor de nodige democratisering. De Tweede Kamer heeft gisteren zeer uitvoerig stil gestaan bij de meer dan dertig amendementen die waren ingediend. Enkele hiervan heeft minister Veringa overgenomen een aantal andere werd aanvaard. Ze hadden echter slechts betrekking op ondergeschikte punten. De minister vond zijn mogelijkhe den om te experimenteren ruim en genoeg en kreeg daarbij de steun van de meerderheid van de Kamer De minister wil experimenteren slechts toestaan als de universiteits raad hiertoe verzoekt op voorstel van de betrokkenen faculteitsraad of subfaculteitsraad. Verworpen wer den voorstellen met achtereen volgens de suggestie de verkiezin gen voor de universiteitsraad zoda- ni gopen te maken dat de stemge rechtigden zich niet hoefden te be perken tot het kiezen van leden van him eigen groep. Met andere woor den de studenten zouden ook een kandidaat uit de docenten mogen kiezen. Hetzelfde lot ondergingen sugges ties om de rector magnificus te la ten benoemen door de universiteits raad in plaats van door de Kroon, een voorstel om het college van de- kanen in het openbaar te laten ver gaderen, de universiteitsraad het recht te geven in bepaalde gevallen en onder bepaalde voorwaarden le- I den van het college van bestuur van functie te ontheffen en het college van bestuur inclusief de voorzitter j 'geheel door dfe universiteitsraad te laten benoemen. ^illlllllllllllllllllllillllillliniliillll GRONINGEN (GPD) De Grond stra (Groninger Studentenraad) wei gert mee te werken aan de uitvoe ring van de wet-Veringa zal actief werken aan een boycot door alle ge ledingen van de universiteit van deze I wet en is van mening dat het Gro- 1 nlnger universiteitsbestuur zal moe ten aftreden op het momen£ dat de wet bij algemene maatregel van be- I stuur zal worden ingevoerd. Dit laat ste gezien de belijdslijn van het uni- I versiteitsbestuur welke heeft geleid tot de tussentijdse bestuursvorm (T.B.V.) en de onverenigbaarheid van deze structuur met die van de wet- Veringa. Aldus een communiqué van de Grondstra naar aanleiding van de Kamerdebatten, waaruit is gebleken dat de minister de in Nijmegen. Am sterdam en Groningen bereikte struc turen niet wenst te aanvaarden. „Dat deze beslissing nu pas gevallen is, is i een blijk van een onbehoorlijk beleid en betekent een ontkenning van elke poging tot redelijk overleg", aldus het communiqué. ARNHEM «GPD» Precies even zenuwachtig als toen hy 43 jaar geleden op de vlieg- school van de beroemde pionier kapitein W. Versteegh zijn eer ste solovlucht maakte. leert oud-commodore A. Viruly, nu 65 jaar, op het nationaal zweef- vliegcentrum Teriet by Arn hem opnieuw vliegen. Zijn 20.000 vlieguren met su- perkisten tep spijt moet de be kende vlieger-schrijver hele maal van onderaf beginnen: in het beginnersklasje, waar zyn gryze haren geen excuus vor men om niet net als alle overi ge vyftien jonge deelnemers de lestoestellen over de hei te hel pen slepen. Zijn eerste solo zweefvlucht zit er inmiddels al op, al heeft er tot nu toe niet meer ingezeten dan een piep klein brevet je. „Voor het B- brevet moet ik dertig minuten In de lucht blijven. Het is me nog steeds niet gelukt." Verder heeft hij het er enorm naar zyn zin: „het is net als toen op de hei by Soesterberg; die sfeer van voor het eerst loskomen, het is allemaal even opwindend. Ik heb er generaal Versteegh van de week nog een briefkaartje over geschreven." Instructeur Klaassen, voor malig vlieger van de koninklij ke Friendship, heeft zyn nieu we pupil trouwens wel wat be roepshebbelijkheid j es af moeten leren. „Zo'n steile start als met een zweefvliegtuig heb Je in de grote luchtvaart niet. Je zou di rect op je gezicht vallen. Dat is wennen, na dertig jaar in prenten langzaam omhoog," aldus de enthousiaste vlieger, helemaal verloren in jeugdsen timenten: „Sinds '33 heb ik niet meer alleen in een kist gezeten. Het is een enorme ervaring. Op de foto Viruly met in structeur. „Artikel 8" Initiatiefwet in november in Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer wil het intiatiefwetje van D'66, dat voorziet in schrapping van j artikel 8 uit de loonwet (het artikel dat de regering bevoegdheid geeft in te grypen in caa's) pas behandelen als de SER op verzoek van minister I Roolvink (Sociale Zaken) advies heeft uitgebracht over de werking I van de loonwet als geheel. De minis- I ter heeft in zijn adviesaanvrage aan de SER met name artikel 8, dat op verzt van de vakcentrales is gestuit, maar dat indertijd onder druk van een kabinetscrisis door de Kamer is aangenomen, opnieuw ter discussie gesteld. Het advies wordt op 16 ok tober verwacht. De kamercommissie voor Sociale Zaken zal minister Rool vink vragen het advies snel over te leggen om op 22 oktober voorlopig j verslag over het wetsontwerp van D'66 te kunnen uitbrengen. De open- I bare behandeling wordt dan begin november verwacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het par tijbestuur van de PvdA heeft een ontwerp-advies opgesteld voor de partijraad die morgen in Utrecht vergadert. In deze ontwerpver- klaring wordt aan de raad gevraagd uit te spreken niet te weten hoe sa menwerking met KVP tot de moge lijkheden behoort zolang deze partij ondanks een nieuw program en ondanks nieuwe leiders voorkeur toont voor samenwerking met de WD. zeker als dat ook nog in sa menwerking met de beide ande re confessionele regeringspartijen ge schiedt. Pas als bij het KVP-bestuur en bij de nieuwe politieke leiding van die partij ruimschoots vóór de verkiezin gen voorkeur zou blijken voor samen werking met de PvdA, respectievelijk met de in een progressief stembus akkoord samenwerkende partijen, zou een nieuwe situatie ontstaan, waar over het PvdA-congres zich dan als nog moet uitspreken. Deze Verklaring zal van de party- raad worden gevraagd naar aanlei ding van de aandrang die door en kele leden is uitgeoefend om de zo genoemde anti-KVP-motie van begin vorig jaar ongedaan te verklaren. In de vergadering van de party- raad komt voorts nog ter sprake het uitbrengen van een verklaring over samenwerking bij de komende ka merverkiezingen tussen vooruitstre vende groepen. De raad zal aan het partijbestuur waarschijnlijk verzoe ken op korte termijn opnieuw con- j tact op te nemen met de besturen van D'66, PPR en PSP en andere I vooruitstrevende groepen om te on derzoeken of en zo ja op welke ma nier onderlinge samenwerking moge lijk is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De staats secretaris van CRM, mr. H. J. van de Poel, gelooft, dat misstanden in bejaardentehuizen, zoals door de VARA-ombudsman Marcel van Dam aan het licht zyn gebracht, tot de uitzonderingen behoren. Desondanks heeft hij in de Tweede Kamer toe gezegd een onderzoek te zullen in stellen naar de angstgevoelens onder de bejaarden om de nodige wettelijke maatregelen te kunnen nemen. De staatssecretaris bleek gisteren in de Kamer, waar hij door mevrouw HeromaMeilink PvdA) werd ge ïnterpelleerd, geschokt door de klach ten die de ombudsman op de tele visie heeft gebracht. „Mensonterend", aldus mr. Van de Poel. „Hiertegen moet scherp worden opgetreden". Staatssecretaris Van de Poel kon digde aan met de justitionele auto riteiten te zullen nagaan of er aan leiding tot strafvervolging is. Hij heeft daartoe de gegevens van de j VARA opgevraagd. De staatssecretaris vond echter dat dit soort klachten niet als regel kun nen word beschouwd. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de bejaarden in het algemeen een goede verzorging in de tehuizen krijgen. De hem be kende klachten betreffen meestal het eten, de vaststelling van de bezoek uren, de te starre reglementering, de prijzen en dergelijke. ADVERTENTIE de niewste meubelkreaties, op Internationaal niveau, staan altijd in de h en p kollektle. een permanent rendes vous van moderne woonvormen en woonkleuren, gekompleteerd met de mooiste kunstnijverheid en woningtextiel. bijeengebracht door deskundige binnenhuis-adviseurs die vorm en kwaliteit krities kunnen beoordelen. botermarkt 21-22, breestraat 146, leiden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De AR.-fi- nancftel expert Kieft heeft gisteren in de Tweede Kamer driemaal het iioofd gebogen. Hij deed dat tydens de behandeling van drie wetsontwer pen, die in de plaats moeten komen van^de bestaande registratie- en ze gelbelasting. Allereerst zag de heer Kieft af van zijn eis dat staatssecre taris Grapperhaus van financiën kenbaar zou maken uit welke mid delen hij de lagere belastingopbrengst zou dekken. Vervolgens trok hy een amendement in om de assurantie- belast ing op w .a- verzekeringen voor motorrijtuigen uit de wet te schrap pen en tenslotte boog hij ook het hoofd voor de argumenten die hem werden tegengeworpen ten aanzien I van zijn suggestie die heffing in de eerste twee jaar dat de nieuwe wet zal gelden, te halveren. Het opheffen van de bestaande re gistratie- en zegfclbelasting gaat de staat ongeveer negentig miljoen gul den kosten. De heer Kieft. wilde slechts zijn medewerking verlenen als de staatssecretaris duidelijk zou aangeven waar hij dit geld dan van daan zou halen. De A.R.-woordvoer der meende dat het tekort op de be- groting voor komend jaar al hoog j genoeg is. Staatssecretaris Grapper haus liet weten dat deze dekking te j halen is uit de harmonisaties van belastingtarieven in E .E.G.-ver- j band. Het zal bovendien nog geruime rijd duren voordat de belasting wordt ingevoerd, dus de zaak is nog niet •actueel. Vrijstelling Een overgenomen amendement kwam uit de koker van de KVP-er Van Laak, die stelde dat vrijstelling van het registratierecht niet beperkt moet blijven tot gemeenten die gronden aankopen voor havenuit breiding. maar ook uitgebreid moet worden tot andere openbare licha- Imen, die hiermee te maken hebben, [zoals veenschappen, havenschappen, waterschappen en dergelijke. Aangenomen werd een amende ment van de heren Koning (WD) en Kieft <AJt.) om vrijstelling van overdragsbe las ting te verlenen voor aankoop van aangrenzende lande rijen. Tegen dit amendement ver klaarden zich het merendeel van de KVP. D'66 en het AR-lid De Mooy |en CHU-lid Tolman. Met grote meerderheid verworpen werd een amendement van de so cialist Wierenga. betrekking hebben de op overdracht van een eigen wo ning die men langer dan drie maan den, maar korter dan drie jaar be woont. Voor dit amendement spra ken zich Ulit: PvdA, D'66, CPN, PPR, DS'70 en de groep Harmsen. „Lastige Amsterdammers" heb ben gisteren een „krans" gelegd op de plaats waar de Dokwerker stond. Het beeld is een aantal meters verplaatst in verband met het verkeer.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23