rAD Rationale verkeersplanning oor de steden noodzakelijk arwTCTA^mw AFSCHEID VAN DE SPORTSTICHTING INNEN- Stichting Weg en de (Leidse) binnenstad BALLY NDER E OEP Medische studenten zijn niet gelukkig Leidse Jeugd Actie met nieuwe cursussen Promoties DAMESBEURS STUDIE VOOR KANDIDAATS De Vriendenclub Nu ook Leids adres voor wet-Veringa Veel winkels 's morgens open op 3 okt. Beroepingswerk BONTPRIJZEN PEPERZAK JERDAG 24 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 „Binnenstad onder de loep" is geen regelmatig in deze krant verschijnende rubriek meer. We zullen de loep gebruiken als daar toe aanleiding is. Met een nog steeds niet gerealiseerde raad voor de binnenstad (wanneer komt het nieuwe college op deze aangehouden zaak terug?) zal er waarschijnlijk in de komende tijd voldoende aanleiding zijn. Dan kan de discussie weer op gang komen, die in de zomer een beetje was doodgelopen, reden ivaarom deze rubriek als regelmatige bij drage werd stopgezet. Vandaag is er alle aanleiding om de binnenstad onder de loep te nemen. Zoals gemeld is een bulletin van de in Den Haag ge vestigde Stichting Weg geheel ge wijd aan de verkeersproblematiek van de binnenstad en o.a. aan die van het Leidse centrum. Ook de Stichting Weg, die het devies „voorrang voor wegen" heeft, wil de discussie over verkeer en bin nenstad losweken en vandaar de uitgave van dit bulletin, dat van daag bij alle belanghebbenden in den lande in de bus komt. Doelstelling van de Stichting Weg: Bevorderen, dat op de kortst mogelijke termijn dusdani ge bestuurlijke, financiële en or ganisatorische maatregelen tot oplossing van het economische, werk- en recreatieve wegverkeer in Nederland verzekerd zal zijn. Uitgaande van deze doelstelling is een onderzoek verricht naar de verkeerssituatie in vier middel grote steden. Vier plaatselijke journalisten beschreven hun stad, toegespitst op het onderwerp ver keer: F. Beekman over „Arnhem, verkeersknooppunt aan de boor den van de Rijn", J. Smets over „Eindhoven, schaalvergroting van een industriestad", H. Kok over „Groningen, centrum van groene weiden en J. Melkert over „Lei den, oude stad in randgemeen ten". Twee verkeersdeskundige jour nalisten trokken hieruit conclu sies. B. Polderman: Verkeer s- loopkundig laboratorium en in formatiebank nu oprichten" en S. de Jong: financiering van de stedelijke verkeer svoorzieningen een nationale zaak". Vooral uit de concluderende ar tikelen, maar ook met andere ge gevens uit het bulletin, is onder staand verhaal samengesteld, dat voor Leiden Interessante aspecten vertoont. ADVERTENTIE Schoenen kei- kenmerk uw ku/a.Citel£ vanDalen Don,kerste.e.q 21 Leide.n, £IDEN Als conclusie uit het globale erzoek in Leiden, Arnhem, Eindhoven Ironingen stelt de Stichting Weg, dat [>egrip voor de verkeersontwikkeling verheidskringen nog ver beneden de blijkt. Op nationaal niveau wordt genaamd niets gedaan om de middel grote en andere steden uit hun problemen te helpen. Van een nationale verkeers planning voor de steden is geen sprake en de financiële steun van het rijk is niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat. Hoe zou men de gemeenten iets kunnen verwijten? bulletin besluit met vyf sug- s tot veranderingen op het vlak le nationale politiek: Voor de realisering van een isch minimum aan verkeers- tfilngen is niet f30 miljoen, leker een bedrag in de grootte 500 miljoen extra nodig. Dit 5 zou bijeengebracht kunnen 3 door de overheidsinkomsten benzine-accyns in 1969 voor de iene middelen in de jaren '70 te iezen" en alle additionele in- len uit deze accyns in een fonds rten. Dit fonds zou dan binnen jaar jaariykse inkomsten van Biljoen bereiken en dus op re- korte termyn de nodige by- aan de gemeenten kunnen ekken. De minister zou gemachtigd worden principebeslissingen men voor de financiering van irenplannen voor de bouw van urele verkeersvoorzieningen van meente. De verdeling van rykssubsidies ,-emeenten zou niet slechts ge- ii moeten zyn aan het inwo- van het verzorgingsgebied, :n byv. mede bepaald kan wor- itgaande van het aantal arbeids- en in een gemeente. De regering zou de mentaliteit [emeentebesturen, die een pro eve verkeerspolitiek voeren moe- onoreren en niet slechts sub- moeten verstrekken naar de waarin gemeentelyke open- vervoerbedryven er in slagen *n te boeken. De bydragen voor ÈTticulier vervoer zouden onaf- Hjk van de steun voor het vervoer verleend moeten a, met dien verstande, dat in »gste der uitkeringen wel een gelegd wordt met de econo- ie betekenis van het soort ver dat gesubsidieerd wordt. Het ministerie van Verkeer en rstaat zou het creëren van nieu- irkeerruimte moeten stimuleren aelfde grond als waarop het r.erie van Volkshuisvesting de ebouw stimuleert. Keuc bepaald bulletin stelt, dat de groeiende naar vervoer moet worden op- door zowel openbaar als par- vervoer. De consument heeft ieuze bepaald: in Nederland met liljoen gezinnen rüden 2,3 mil- iuto's. Juist in de bevolklngs- mtraties is de achterstand aan lesmiddelen in het perspectief zet groeiende autopark het dui st. De Stichting Weg conclu- dat in vrywel alle gemeenten linancieel meerjarenplan ont- it. Het maken van plannen voor «uw van structurele verkeers- ileningen is een geldverslindende csondanks nutteloze zaak als niet dijdig financiële mogeiykheden %ig zyn om deze plannen uit en. onderzoek in de vier steden geleerd, dat de uitgaven voor verkeer nog niet de helft heeft sgen van wat de gemeentebestu- als een absoluut minimum voor wen zeventig beschouwen. fiden besteedt jaariyks rond aan verkeersplanning, het gemeentebudget wordt 3% tan het verkeer besteed. By de sering van een technisch mini- iprogramma zou Leiden in 1975 aan een drageiyke verkeerssituatie zaak zyn van het feit, dat Nederland toekomen. Vooropgesteld, dat dit mi nimumprogramma te realiseren valt. Eén op vijf Het historische centrum leent zich slecht voor ingry pende doorbraken ten behoeve van het verkeer. Wat de autodichtheid betreft is Leiden met één auto op vyf inwoners op het ni veau van het Nederlands gemiddel de, ïpaar de uitgaven zyn moeilyk aan de toeneming van het verkeer aan te passen, omdat de gemeente zoveel andere ny pende en dure pro blemen heeft. Leiden is niet gelukkig met de tegemoetkomendheid van de rege ring. De gemeente vroeg op grond van het wegenplan uit 1961 subsidie aan, maar kreeg niets. Een deel van dit plan is toen op eigen kosten uit gevoerd. Men is nu achter. De moeilykheid is niet alleen, dat Leiden te weinig geld heeft, maar dat de gemeente door de procedure van de subsidiëring niet tevoren be palen kan, wat er gebeuren moet. Elk project dient zy- uitvoering toe te lichten. Dan gaat het in de amb- teiyke molen en pas na een akkoord, dat ongeveer een jaar vergt, kan met de uitvoering begonnen worden. Meerjarenplanning Gezamenlyk verklaarden de wet houders (uit de oude raad) mevrouw Den Haan-Groen (WD) en Plena (PvdA): „De regering zou door in tegraal overleg van de departemen ten van Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken snel principe beslissingen moeten kunnen nemen voor een gehele planning. Nu moeten we telkens tien maanden wachten, alvorens een brok van ons program ma goedgekeurd is. Verder zouden gedeputeerde staten de financiering moeten garanderen. Nu hebben we niet meer dan een kredietraming. Door de onzekerheden en het wach ten kunnen we niet vooruit. De kos ten stygen en we ïyden renteverlie zen. Kortom: we zouden naar een meerjarenplanning toe willen met financiële garanties voor de uitvoe ring. Pas dan is ook in de uitvoering continuïteit mogeiyk en kunnen we efficiënt werken". Bijna 5 x zoveel In Leiden vergen de plannen tot 1975 tenminste f82 miljoen aan we gen, straten, bruggen, viaducten en verkeerscirculatie. Dat is per jaar f 16,4 miljoen en per hoofd van de bevolking f 165.In de afgelopen vyf jaar is per hoofd f35.— uitgege ven In Leiden en niet alleen in Lei den stelt men nuchter vast, dat de bouw van parkeergarages aan par ticulieren moet worden overgelaten. Maar dit betekent onherroepelyk een prysverhoging voor het parkeren. De gemeente maakt by een sluitende exploitatie een maatschappelyke winst, de particulier zal een direct winstgevende exploitatie wensen. De gemeente, die ook by particuliere financiering een maatschappeiyk winstpunt boekt, zal in de praktyk daarvoor geld moeten over hebben. Zy zal om particuliere financiering aanlokkeiyk te maken, tegemoetko mend moeten zyn met de grondprijs, de toevoer naar de garage, enz. Op het ogenblik ontbreekt het daaraan nog maar al te vaak en dit euvel zal stellig de voornaamste oor- ADVERTENTIE 450 GR. VAN 99 VOOR 600 GR. VAN 129 VOOR' internationaal achterloopt met de parkeervoorzieningen. Van de elf Ne derlandse steden tussen de 100.000 en 200.000 inwoners hebben er nog slechts drie een parkeergarage, ter- wyi verder de vier grotere en drie kleinere steden over boven- of on dergrondse parkeergarages beschik ken, al zyn die in aantal vaak on voldoende. Speurwerk Het bulletin stelt voorts, dat een verkeersloopkundig laboratorium, met daaraan verbonden een informatie bank, op landelijk niveau speur werk op verkeersgebied krachtdadig ter hand zal moeten nemen wil men meer inzicht verkrygen in, vooral de stedeiyke, vervoers- en verkeerspa tronen. Daarvoor zyn deskundigheid en geld nodig. Maar het kon wel eens zyn dat dit geld in de toekomst wordt terug verdiend omdat duur lokaal onderzoek voor een deel overbodig wordt en foutieve investeringen (by gebrek aan gegevens) tot het verle den gaan behoren. Het moet voor het Ministerie van Verkeer en Waterstaat (die stedeiyke en regionale verkeersstudies subsidi eert en dus eisen kan stellen) niet moeiiyk zyn om richtiynen m.b.t. het verkeersonderzoek uit te geven zodat de resultaten onderling kunnen wor den vergeleken. LEIDEN De laatste jaren zou er by jonge artsen een afnemende belangstelling bestaan voor het huis artsenberoep. De Nederlandse Stich ting voor Statistiek heeft om dit uit te zoeken in opdracht van het Insti tuut voor Sociale Geneeskunde van de Ryksunlversiteit in Leiden een onderzoek opgezet naar de beroeps- motieven van medische studenten. Het onderzoek wordt gesubsidieerd door het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid en bestrijkt de Leidse medische studenten. Het project is een langlopende ge worden, omdat men een inzicht wil krijgen in de ontwikkeling van de menings-. houdings- en voorkeurspa tronen by de geënquêtteerde studen ten in de verschillende fasen van hun studie. Het onderzoek is opgezet in drie fasen. waarvan het eerste plaatsvond in 1966, het tweede in 1969 en het laatste ln 1973 zal plaatsvinden. De resultaten van de eerste twee onderzoeken, waar by in eerste in- LEIDEN— De Leidse Jeugd Actie (LJA) organiseert het komende na- Jaar weer cursussen. Niet alleen overdag, maar ook in de avonduren om. zoals men dat dan pleegt te zeg gen, zich voor te bereiden op z'n toe komstige functie in de maatschappy. Het gezegde "kennis is macht" mag dan in deze tyd wel niet meer pas sen, maar de werkelykheid is toch zo. dat deze kennis in de meeste ge vallen geëist wordt. De lessen van de LJA hebben echter een heel an de- LEIDEN De Leidse postduiven vereniging De Vriendenclub hield een vlucht vanaf St. Chrislatn, waarby om 12 uur 165 duiven werden losge laten by windstil weer. Uitslag: 1, 2, 9 C. de Ridder; 3. gebr. v. d. Voorn; 4, 7 J. Veilbrief jr; 5 T. Dongelmans; 6, 8 en 10. A. J. Link re bedoeling. Men wil de creatieve bezigheden voorop stellen. Het ia niet de verplichte inspanning, maar de vrije ontspanning, waarvoor be paalde vaardigheden nodig zyn. Er zyn een cursus Handenarbeid A (met erkend diploma) en Handenar beid B en een cursus Handenarbeid als vrye-tydsbesteding, voor mensen die geen behoefte hebben aan 'n di ploma. Verder zyn er cursussen in volksdansen, kamperen en trimmen. Tenslotte wordt er een serie voor- lichtingsbyeenkomsten gehouden voor functionarissen en vrywilligers. die belast zyn met het geven van leiding en begeleiding van jongeren over het gebruik van drugs. Maandag 28 september organi seert de LJA een algemene voor- lichtings- en inschryfavond om acht uur de het gebouw Ijdo, Hooglandse Kerkgracht 4 (ingang Koppenhink- steeg) te Lelden. Iedereen is hier van harte welkom. De docenten zyn er aanwezig om U de gewenste in lichtingen over de cursussen te ver strekken. Een deel van de noord-zuid route in de Leidse binnenstad uit de lucht (door Aero-Camera) be keken. Deze citytangent speelt een belangrijke rol voor het bin- nenstadsverkeer LEIDEN —Een groep van 58 Leid se hoogleraren heeft de leden van de Tweede Kamer in een adres aan bevolen, de zogenaamde wet-Veringa aan te nemen. De opstellers zyn van mening dat ook hun stem moet wor den gehoord, naast die van de 122 Leidse hoogleraren die vorige maand by de Tweede Kamer op verwerping van het wetsontwerp hebben aange drongen. De 58 briefschrijvers geloven dat de tyd voorby is, dat een zeer klein gedeelte van de universitaire ge meenschap (hoogleraren en van ho gerhand benoemde bestuurders) het exclusieve beslissingsrecht kan be zitten. „Alleen door een wetteiyke regeling daarvan kan een einde ko men aan de onrust, die het goed functioneren van de instellingen van wetenschappelyk onderwys de laat ste jaren heeft bemoeiiykt", aldus de 58 hoogleraren in een toelichting op hun verzoek. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit zyn de heren A. L. Spaans, J. W. Hovenier en B. van Leer gepro moveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op de proef schriften „On the feeding ecology of the herring gull in the northern part of the Netherlands" .Polarized light in planetary atmospheres" en „A choice of difference schemes for ideaal compressible flow". De promo toren waren prof. dr. D. J. Kuenen en prof. dr. H. C van de Hulst. Aan de medische faculteit Rotter dam is geslaagd voor semi-arts mej. A. E. M. Vreeburg uit Leiden. Aan de Leidse universiteit zyn ge slaagd voor het kand. ex. godgeleerd heid mevr. C. G. Groot-Korstanje (Haarlem), mej. M. C. Wollfensper- ger/Haarlem), J. van Rossum (Voor burg). H. P. Meininger (Ryswyk). LEIDEN Mede door de ervaring van verleden Jaar, waarby bleek, dat door het verplaatsen van de feeste lijkheden naar de Groenoordhal het centrum van Leiden voor het pu bliek onaantrekkeiyk was geworden, heeft een groot aantal bedryven be sloten om op zaterdag 3 oktober a.s. de zaken van 9 tot 13 uur te openen. Na informatie by winkelbedryven in Groningen en Alkmaar, waar ge- ïyke feesten worden gehouden, is ge bleken dat het open zyn van de win kels in sterke mate heeft bygedragen tot verhoging van de gezelligheid in de binnenstad. NED. HERV. KERK Beroepen te Wieringermeer J. L. Ravesloot te Veen <N Br.). GER. GEMEENTE Bedankt voor D Intel oord en Vee- nendaal P. Plok te Dirksland. stantie 380 studenten betrokken wa den. zyn nu samengevat en uitge werkt. Deze resultaten geven aanlei ding tot de volgende, voorlopige con clusies. De studie vóór het kandidaats examen wordt over het algemeen weinig gewaardeerd. Als motivatie gebruikt men uitdrukkingen als „te weinig met het vak te maken", ai, eentonig" en „Teveel theorie en te weinig praktyk". •De helft van de ondervraagde studenten meent ten aanzien van de toekomstige beroepsrichting beïn vloed te zyn door ervaringen tydens de co-assistentschappen. J Een vraag met betrekking tot het contact met de wetenschappe lijke staf werd door de studenten ata volgt beantwoord: 11% (zeer) goed, 40% gaat wel. 25% niet zo goed, 21% (zeer) slecht. 3% weet niet. Het merendeel van de onder vraagden is het eens met de bewe ring, dat de arbeidstijd van de huis arts beter geregeld moet zyn. Deze mening neemt toe naarmate men verder met de studie was. I Dat het gezinsleven onderge schikt moet zyn aan de praktyk wekt veel weerstanden op. Het merendeel van de onder vraagden meent, dat aan de huisarts wat betreft arbeidstyden en beschik baarheid hogere eisen worden gesteld dan aan de specialist. „Een huisarts is iemand met roeping" ls een bewering die de meeste ondervraagden wel kunnen onderschrijven, maar niettemin is er een duideiyke ontwikkeling in de richting van grote prof esionalisering van het huis) artsberoep. Zowel by het onderzoek in 1964 als by dat in 1969 vonden de on dervraagden dat aanzien, sociale ze kerheid en onderlinge afgunst meer by de specialist dan by de huisarts passen, maar dat mensehjke contac ten en gemoedelij kheid aspecten zyn, die meer by de huisarts passen. Het beroep specialist is voor de ondervraagden het meest aantrekke- ïyk, direct gevolgd door dat van huisarts. Veel lager worden de so ciaal geneeskundige en de weten - schappeiyk onderzoeker gewaardeerd. De resultaten van het onderzoek brengen de volgende (voorlopige) be leidsaspecten naar voren: 1. De studie voor het kandidaats examen moet minder schools, saai en theoretisch zyn en meer ge neeskunde omvatten. 2. De co-assistentschappen met na me in de sociale psychiatrie, neu rologie, radiologie, sociale genees kunde en oogheelkunde dienen verbeterd te worden. 3 Het contact tussen de weten schappelijke staf en de studenten moet geïntensiveerd worden. 4 Als men de interesse voor het huisartsenberoep wil doen toene men: het accent op het pre-kan didaats gedeelte van de opleiding leggen, het instellen van huisarts- co-assistentschappen en het geven van betere voorlichting over huis- artsberoep. 5 De belangstelling voor weten schappelijk onderzoek en sociale geneeskunde stimuleren. ADVERTENTIE Aanval op politiebureau Een po litieagent werd gedood en een an dere ernstig gewond toen vier gewa pende mannen een aanval uitvoer den op een politiebureau in een van de voorsteden van Buenos Aires. De aanvallers openden vanuit een auto het vuur op twee agenten die voor het bureau op wacht stonden maar sloegen op de vlucht toen andere agenten het vuur beantwoordden. STERK VERLAAGDE (t.m. woensdag 30 sept.) en U kunt desgewenst tegen de winter betalen. OOK NU VOLLEDIGE GARANTIE beheerst 't vak SPUI 149—151 - DEN HAAG TEL 079—604895 LEIDEN —In de kantine van de Vyf Meihal nam de Sportstichting Leiden gisteravond afscheid van de heren R. Wiggers en H. Rol die tydens de vakantiemaanden kort na elkaar met pensioen gingen en van de heer T. v. Schie, die op 1 oktober de Sportstichting zal verlaten. De avond was niet bedoeld als een offi ciële receptie en had dan ook het ongedwongen karakter van een af scheid binnen de kring van colle ga's. Voor het drievoudig afscheid was ook veel belangstelling van de ver schillende Leidse sportverenigingen, die nauw hebben samengewerkt met de drie heren. De heer Wiggers is 27 jaar by de Sportstichting in dienst geweest als terreinmeester van de Sintel- baan Leidse Hout. Namens de Atle tiekvereniging Holland sprak de heer Rietbergen zyn waardering uit voor het werk van dc heer Wiggers. Delegaties van de zwemverenigin gen ,De zyi" en „de Watervrienden" uit Leiden waren gekomen om chef- -zweminstructeur Rol, die ruim 30 Jaar verbonden was aan zweminrich ting De zyi, te bedanken voor zyn medewerking. De derde jubilaris, de heer Van Schie, die het laatst de Sportstich ting verlaat, is er ook het laatst in dienst gekomen, zes jaar geleden. Df directeur van de Sportstichting de heer Philipsen bood hem en zyn bei de collega's de afscheidsgesenken var. het personeel aan. Op de foto (LD/Holvast): v.l.n.r de heren V. Schie, Wiggers en Rol. ADVERTENTIE DROOMKEUKENS op de

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3