,RARE TEGENDOELPUNTEN LIJKEN EEN KWAAL VAN AJAX TE ZIJN" Hockeyteam: doel bereikt bij overwinning op Polen ■jparta scoort slechts zesmaal Peter Post bekroont come-back met zege in Londen Recht op plaats in WK landenteams MEENT WILLEM SUURBIER, TOPSCORER IN ALBANIË Volleybaldames kansloos tegen superieur Japan Tweede toernooi Zwitserland (1974) in Spanje gekwalificeerd Supporters in Brugge boos op De Munck PONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD ROTTERDAM (ANP) Akra- zal de tweede ronde van het jernooi om de runnersup-cup iet halen. Dat is voor de IJs- indse amateurs, afkomstig uit dl plaatsje dat amper 4.000 in- ioners telt. overigens niet be- aigrijk. Coach Rikhardur John- m zal daar allerminst op gere end hebben. Voor Akraness he tende de inschrijving voor het «mooi eigenlijk alleen maar een etaalde vakantie naar het Euro- ese continent. Moeiteloos heeft een in het geheel tl imponerend Sparta gisteravond een uitermate kil aandoend Feye- jordstadion. waarin de 8.000 toe- houwers nauwelijks opvielen, de eowe IJslandse kampioen met -0 weggespeeld. Een 'wedstrijd-' I dit eerste treffen allerminst ge- Tegen de IJslanders, beslist niet erker dan een topelftal van het ederlandse amateurvoetbal, kon- 10 de Spartanen zich de nodige «ten permitteren zonder dat het van Pim Doesburg ook maar 1 in werkelijk gevaar is ge- Het lage tempo van Akraness jod Sparta alle gelegenheid tot her- el. Inspirerend werkt een dergelij- tegenstander uiteraard nooit en it was ongetwijfeld een van de jomaamste oorzaken voor het ma te spel van de Rotterdammers in se ontmoeting, die beslist niet se- ïus kan worden genomen. Vraag Opnieuw doemde de vraag op of Et Europese voetbal gediend is met Tgelijke inschrijvingen van dwerg en in de internationale voetbalwe- >ld. Tekenend is dat doelman Does- arg voor rust maar zesmaal in ac- ie behoefde te komen, waarbij drie eer ten gevolge van een terugspeel- sl. Na de hervatting werd de goalie leohts viermaal in het spel betrok - en. Geen moenent hebben de LJslan- ïrs, die vijf internationals in hun liederen hadden maar enige hoop »had. Venneker toonde de dappere j heg die harde realiteit door in de ïde minuut de nationale doelman inar Gudleifsson, die zeer zwakke i et opmerkelijk sterke momenten j Wisselde, met een afstandsschot te isseren. Slechts spitsspeler Thor- irson stond daarna in het voorste did. Met negen verdedigers deed traness een wanhopige poging de ore zo laag mogelijk te houden, j Sarin zyn de sportieve tegenstan- ïs maar zeer ten dele geslaagd. Sdanks slecht schieten zorgde Ko- slik 10de minuut) en Koudijzer i 6ste minuut) toch nog voor een -0 ruststand. Deze werd na de her- itting door Heijerman (55ste en iste minuut strafschop) en Wal- j rek (87ste minuut) regelmatig tot -0 opgevoerd. Arsenal Arsenal heeft zich geplaatst voor tweede ronde van het toernooi om runnersup cup. De Londense ub won gisteravond haar tweede (dstrijd tegen Lazio Rome met -0. In Rome eindigde de wedstrijd een gelijk spel: 2—2. De wed- rijd werd bijgewoond door 53.013 «schouwers. Internazionale Milaan speelde op {en veld gelijk <1—1) tegen New- istle United in hun eerste wedstrijd b de runners-up cup. Van de plaat- in in het San Siro—stadion waren 30.000 bezet. In Barcelona versloeg de club van le naam het Poolse Katowice met •2. Barcelona, dat verleden week uitwedstrijd won met 10 gaat to naar de tweede ronde. Goeztepe Izmir heeft zich geplaatst oor de tweede ronde van het toer- ooi om de Europese beker voor fcerwinna-ars. De Turkse ploeg, ie de eerste wedstrijd tegen Union axemburg met 5—0 had gewonnen trd gisteravond op eigen terrein «lagen0—1. BERGEN (GPD) „Maan dag," antwoordt Ajax' rechts back Wim Suurbier een vraag per telefoon, „kan ik niet, want dan zit ik weer in het kamp." Het „in het kamp zitten" van de kostwinner betekent voor de rest van de familie Suurbier (Stierop 14 te Bergen) een se rie vervelende dagen vlak voor een belangrijke wedstrijd van Alax. Uren, die mevrouw Suur bier. geboren en getogen Am sterdamse en haar dochter Me lissa meestal doorbrengen in de hoofdstad. „Ik zou er niet te gen kunnen om dag in dag uit in dit dorp te zitten. Ik ben geen huisvrouw en ik wil het niet worden ook," licht de zeer aantrekkelijke Marja Suurbier haar levensfilosofie toe. Voor haar man zijn de met de regelmaat van de klok terug kerende trainingskampen, zoals die voor de wedstrijd tegen 17 Nenduri Tirana een voorberei dingstijd waarin hij naar de voor hem liggende wedstrijd toeleeft. „De duels, die ik ge speeld heb, vergeet ik vlug. De wedstrijd van Volendam bij voorbeeld van zondag of het duel in Albanië zijn niet meer belangrijk. Voor mij tellen al leen de wedstrijden die komen. Zaterdag voetballen we tegen Telstar, daaraan denk ik nu." Willem Suurbier, 25 Jaar oud, heeft zich in enkele jaren opge werkt tot Nederlands sterkste rechtsback. Van een onbekende, magere, kortgeknipte rechtsbui ten van de tweede klasse AVB- club Amstel werd hij een zelf bewuste. hippe en vooral goed verdienende voetbalprof in Mi- chels' élitegezelschap, die zich bilvoorbeeld kan permitteren in een BMW 2002 te rijden. „Geld," zegt hij, „is niet be langrijk voor mij. Natuurlijk, ik heb het nodig en ok zal zoveel mogelijk proberen te verdienen tijdens myn voetbalcarrière. Ik zou toch gek zijn als ik dat niet deed. Maar ik ben er geen slaaf van. Als ik geen geld had, zou ik toch voetballen. En met plezier! Ik ben een mens van de dag. Ik beleg mijn geld. Ik re serveer dus voor mijn toe komst, maar vaste plannen voor wat ik later ga doen heb ik niet. Sommige jongens be ginnen een winkel. Nou, mij niet gezien. Je hoort tegenwoor dig niet anders of er gaan be drijven over de kop. Nee, ik wacht maar af. Ik zal wel zien wat er gebeurt." In de wedstrijd tegen 17 Nenduri Tirana 17 november Tirana) maakte Willem Suur bier de twee doelpunten voor Ajax. Vroeger in Amstel placht hij veel te scoren. In een Am sterdamse jeugdselectie tegen een Ajax-team trof hy eens driemaal het net. Na de wed strijd kwam dan ook, aldus Suurbier. „een vreemde snuiter naar me toe, die me vroeg: wil Jij voor Ajax spelen. Ik zei ja. maar ik dacht: die zullen mij nodig hebben." Tegen zijn verwachting in werd de rechtsbuiten toch aan getrokken. Al niet lang daarna door de jeugdtrainer Janie van Veen te worden omgeschoold tot verdediger! „Ik speelde een jaar in de jeugd," herinnert Suurbier zich. e was vrese lijk leuk. Ik voetbalde samen met jongens als Ronnie Boom gaard, Tonny Fens, Hennie Cruyff. We werden kampioen en we wonnen onder andere het ADO-jeugdtoernooi. Er liepen Jongens in rond waar ik huizen hoog tegen opkeek. Ik dacht: wat hebben die een klasse. Ik bezweer je dat het zo was. Maar bijna niemand van dat elftal is tot de top doorgedron gen. Hoe dat komt weet ik niet. Ik weet wel dat sommige jon gens het niet meer zagen. Zich niet meer wilden opofferen èn het voetbal is natuurlijk veran derd. Het is niet meer zo sta tisch, maar of dat nou de voor naamste redenen zijn waarom die knapen het niet haalden be twijfel ik." Na een jaar Junioren speelde Suurbier zes wedstrijden in het Willem Suurbier (1) met Gert Bals, de held van Ajax in Trnava. tweede elftal van Ajax, om daarna zijn intrede te doen in het eerste. Bij voetballers als Schaaphok, Petersen, Vesters en Tijm. Van aanpassingsmoei lijkheden had hij nauwelijsk last. „Ik was nogal eenzelvig Ik had niemand nodig Gezel schap interesseerde me weinig Als het voetballen maar lukte, dan was ik al blij. Later is dat eenzelvige er wel afgegaan. Als Je goed speelt komen ze van zelf naar je toe. Nog maakt het me weinig uit of mensen zich wel of niet voor me interesse ren." Suurbier scoort nog altijd re gelmatig. Als moderne vleugel- verdediger trekt hij van zijn aangeboren snelheid veel pro fijt. Cor Adelaar, die onder an dere by Sparta, Go Ahead en DOS speelde, noemt hem de snelste verdediger die hy kent. „Suurbier af te dekken of te stoppen is onbegonnen werk. Na een kwartier zou je tong op Je schoenen hangen," aldus de AGOVV-buitenspeler. Doelpunten maken vindt Suur bier overigens niet het belang rijkste, noch het fynste onder deel van voetbal „Ik heb vaak veel meer genoegen van een goedgeslaagde pass. waarvan aanvallers profyt kunnen trek ken dan van een goal. Weet Je, de geluksfactor by doelpunten maken is groot. De bal hoeft maar op te springen of aange raakt te worden om de doelman uit positie te manoeuvreren. En tenslotte maakt het weinig uit wie de doelpunten maakt. Als ze er maar komen. Tegenwoor dig heeft een verdediger min stens evenveel kans als een spits om goals te produceren. Je valt toch byna met tien man aan en je moet daarente gen ook met tien man kunnen verdedigen." Onder Mlchels' „harde han den" groeide de voetballer Wil lem Suurbier. „Hy is vaak niet makkelyk. Vooral in het begin had ik het moeiiyk. Dan was dit weer niet goed en dan dat weer niet. Ik was nogal onrus tig. Dat is er langzamerhand naarmate ik ouder werd af gegaan. Ik ben gemakkeiyker geworden Soms wist ik vroeger niet hoe ik de bal moest kwyt- raken. Ik maakte het mezelf te moeiiyk. Nu overzie ik de situa ties beter en ik begryp de mo- geiykheden vlugger." Suurbier kwam ook uit voor het Nederlands elftal. „De week voordat ik afzwaaide als mili tair werd ik gekozen Ik vond het fyn. Je behoort dan immers tot de 20 beste voetballers van Nederland, maar het Oranje shirt doet me verder niets. Va derlandslievend ben ik niet en voor het geld hoef Je het niet te doen. Zelfs de marktwaarde van een voetballer kan er nau- welyks door omhooggaan, om dat de tegenstanders, behalve Engeland, nooit erg sterk zyn. Ik speelde de laatste tyd niet meer in het Nederlands elftal, ik had een verschil van mening met Georg Kessler. Ik denk dat-'ie me daarvoor heeft afge voerd. Die man had het overi gens niet gemakkelyk. Hy moest maar praten, praten en nog eens praten. Al die belan getjes in de top. Man, het was om kotsmlsselyk van de wor den." Hoewel Willem nauweiyks denkt aan voorbye wedstryden geeft hy toch zyn mening over het duel in Albanië. „Ik begryp nog steeds niets van die twee tegengoals. Rare doelpunten schynen een kwaal van Ajax te zyn. Evenals plotselinge inzin kingen. Zoals tegen Dukla Praag, Spartak Trnava en te gen Inter. Ik heb wel eens ge dacht dat het een Nederlandse ziekte was. Het Nederlands elf tal had immers ook last van zulke flaters Van Nenduri had den we kunnen winnen. Ten minste met 3 of 40. We zullen het thuis beter doen." BRUSSEL (GPD) Als het langrykste aspect van het Brusselse toernooi, toch zal de ploeg natuurlyk niet in een lagere versnelling terug schakelen wanneer het zich zaterdag voor de finale moet plaatsen. Ancion kwalificeert voor de halve eind- „De jongens geeft het vanzelfspre kend veel voldoening als ze in de eindstrijd kunnen komen". Nederlands hockeyelftal vandaag Polen verslaat en zich daarmee ADVERTENTIE Schermen Rusland heeft gis- '<ren in Ankara, tydens de wereld kampioenschappen schermen, de Tjfde gouden medaille behaald. De Russische damesploeg won in de fi- "»le floret voor equipes met 96 van ff ioeru- i, strijd van het toernooi om de Europa Cup in Brussel, is het einddoel in feite al bereikt. Dan mag in februari van het volgend jaar worden deelgenomen aan het wereldkamioenschap voor lan- denteams dat in het Pakistaanse j Lahore gehouden zal worden. Wanneer de Nederlanders in dat toernooi bij de eerste acht eindi gen, zijn zij verzekerd van deel name aan de Olympische Spelen van München. „En daar gaat het ons hier in Brussel om", zegt Piet Bromberg, oud-coach en prominent bestuurslid van de Koninklyke Nederlandse Ho- ckeybond. „Het Nederlands Olym pisch Comité verlangt van ons dat wy aantonen by de acht sterkste ho- ckeynaties ter wereld te behoren. Alleen dan worden we afgevaardigd naar München". .Deze hele Europa cup-toestand is verder voor ons nutteloos, „aldus Bromberg. „De belangrijkste hockey- naties, zoals India, Pakistan en Aus tralië zyn immers toch niet van de party. Het Brusselse toernooi is al leen van belang voor de zwakkere landen die veel van ons en natuur lyk ook van West-Duitsland kunnen leren. Maar Nederland en West- Duitsland kiezen liever gelykwaar- dige tegenstanders om zich op die manier voor te bereiden op Mün chen". Kan de stryd om de Europa Beker dan toch geen waardevolle aanwy- zingen geven omtrent de krachtsver houdingen in „de top", die gevormd wordt door West-Duitsland. Neder land. Engeland en misschien Spanje? „Nee zegt coach Jules Ancion. „De ervaring heeft geleerd, dat men zich enorm kan verkyken op de resulta ten van toernooien die zo'n twee jaar voor de Olympische Spelen wor den gehouden. Als West-Duitsland hier byvoorbeeld als eerste eindigt, hoeft dan nog geenszins te betekenen dat het ook in München tot de bes ten zal behoren". Hooghartig Ook al vormt een plaats by de laatste vier voor Nederland het be- De wat hooghartige houding van Nederland en West-Duitsland legt beide landen overigens wel de no dige verplichtingen op. Zy zullen zich vandaag in de kwartfinales tegen respectievelyk Polen en Engeland moeten waarmaken. Niet alleen om Lahore te bereiken, maar ook uit prestige-overwegingen dient een.ne derlaag te worden voorkomen. Ne derland beseft dat terdege. Het heeft zich dinsdag de gehele dag in de Belgische badplaats Knokke terugge trokken om zich in een ontspannen sfeer te Jcunnen concentreren. Gis termorgen volgde een lichte training. Ancion: „De. blessures van Van Staveren en Thole zyn inmiddels ge nezen. maar ik maak toch nog geen opstelling bekend. We hoeven zeker niet te verliezen van Polen. Het is een stevige tegenstander die zyn technische tekortkomingen compen seert met krachtspel. Maar dat bete kent niet dat ze onsportief zullen zyn". SOFIA (ANP) Het Nederlandse dames volleybalteam heeft in Sofia ook zyn tweede wedstryd tydens de eindronde van de wereldkampioen schappen, die in Bulgarye worden gehouden, verloren. Tegen het supe rieure Japanse zestal maakte Ne derland gisteren in drie sets slechts acht punten: 4-15, 2-15, 2-15. Schaken Nederland heeft in de 8ste ronde van de schaakolym piade finale groep B met 2.5 tegen 1.5 van Cuba gewonnen. By voort zetting van de twee afgebroken par tyen won Bouwmeester van Cobo en speelde Zuidema remise tegen Jime nez. Nederland is daarmee in het klassement op 17.5 punt gekomen en heeft zich voorlopig vierde geplaatst vóór Zweden. Niet produktief Polen heeft als hockeynatie weinig contacten met de buitenwereld. Toch mag het niet onderschat wor den. In het verleden heeft het aJ eens op eigen bodem geiyk gespeeld tegen India, terwyi in Brussel even eens West-Duitsland werd bedwon gen. De produktiviteit van de Poolse aanvallers is echter aan de matige kant: in drie poule-wedstryden scoorden ze slechts 2 maal. In mei 1968 speelden Nederland en Polen in Eindhoven hun laatste interland te gen elkaar: Nederland won met 20. Voor Jules Ancion moet de kracht meting met Polen het hoogtepunt worden van zyn kortstondige car rière als coach. Reeds by zijn herbe noeming tot lid van de elftalcommis sie kondigde hy aan in de loop van het hondsjaar '70'71 te zullen af treden. Hy kan zyn hobby niet lan ger verenigen met zyn drukke be staan van tandarts in Wassenaar. Niettemin zyn de spelers van plan hem er alsnog toe te bewegen voor lopig aan te biyven. Maar Ancion zegt heel beslist: „Ze kunnen doen wat ze willen, maar ik stop ermee. Op dat besluit kom ik niet meer terug". Over de opvolging van Ancion is nog geen beslissing genomen. Piet Bromberg: „Laten we eerst maar zorgen dat we Lahore bereiken". Jules Ancion BRUSSEL Tydens een vergade ring van de Internationale Hockey- federatie in Brussel is besloten de organisatie van het. tweede toernooi om de Europese beker, dat in 1974 gehouden zal worden, in handen te geven van Spanje Barcelona». Voorts nam de federatie Finland. Italië Malta en Rusland aan als nieuwe leden. 9 Voethal Het Poolse voetbal elftal heeft zyn eerste wedstryd voor het toernooi om het Europese kam pioenschap voor landenteams gewon nen. In Dublin werd Ierland met 20 verslagen. De eindstand was al hy rust bereikt. Er weren 17XW0 toe schouwers. BRUSSEL iANP» Zwitserland heeft zich als laatste gekwalificeerd voor de kwartfinales van het hockey- toernooi om de Europese beker voor landenteams .De Zwitsers bedwongen in een beslissingsduel Finland pas na verlenging en straf slagen. Na de re glementaire speelt yd en de verlen ging was nog altyd niet gescoord. Na de eerste serie schoten van ze ven meter (elk land mocht vyf po gingen doen) was de stand weer ge lijk 33. De volgende reeks deed de balans ten gunste van de Zwitsers doorslaan: 32. Het was voor het eerst in de 70-jarige hockeyhistorie dat strafslagen de beslissing moesten brengen. Na deze marathon zal Zwit serland in de kwartfinales vandaag tegen Frankrijk moeten aantreden. BRUGGE (GPD) By FC Brugge, waai- .zwarte panter" Frans de Munck als trainer fun geert. is het de laatste week ook niet alles koek en ei. Afgelopen zondag verloren de blauw-zwar- ten in de thuis wedstryd tegen FC Diest een kostbaar puntje. Deze ontgooohelende prestatie wordt nu in de schoenen ge- 1 schoven van Frans de Munck. Men verwijt hem dat hy na de I Europa-Beker II-wedstrijd tegen Kickers Offenbach (vorige week woensdag) zyn spelers op sleep touw heeft genomen voor een trip in het nachtleven van Frankfurt. „We winnen zondag toch met 50 tegen Diest", zou De Munck zich hebben laten ontvallen. En omdat hy zo zeker was van zyn zaak, liet hy voor de wedstrijd tegen Diest zelfs Henk Houwaart een zondagje rust nemen. Dit werd hem door de supporters zeer kwalijk ge nomen. Het werd verleden zon dag een 11 gelijkspel, nadat de bezoekers lange tyd op winst hadden gestaan. Frans de Munck lapt overi gens alle commentaren netjes aan zyn Nederlandse laars. In tussen echter ging toch een zeer kostbaar punt verloren voor FC Brugge, dat tot een van de grote favorieten behoort voor het Bel gische kampioenschap. Peter Post vermoeid maar blij LONDEN <AP) Peter Post. de Zesdaagse-keizer die een half Jaar geleden voor de wielersport leek verloren en voor wiens leven in een Berlyns ziekenhuis zelfs werd ge vreesd, heeft zyn come-back be kroond met een triomf: met de Belg Patrick Sercu won de 37-Jarlge Am- stelvener vannacht voor de derde achtereenvolgende maal de Skol-zes- daagse in Londen. Post en Sercu grepen in het laat ste half uur de overwinning door de Brit Gowland en de Westduitser Si- gl Renz in punten te overtreffen. De uitslag luidt: 1. Post/Sercu (NedvBelg.) 174 p, 2. Gowland/ Renz (GB/W-Dld.) 170 p. 3. op 1 ronde Bugdahl/Kemper (W-Dld). 4. op 1 ronde Pfenninger/Spahn (Zwit- serl.) 135 p. 5 op 3 ronden Altlg/Por- ter (W-Dld/GB) 74 p, 6. op 3 ronden 7. op 5 ronden Lawrie/Gilmore (Aus- tr.) 96 p, 8. op 12 ronden Loeve- seyn/De Wit (Ned.) 142 p. 9. op 31 ronden Koel/Hitchen (Ned/GB) 79 P.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21