ladio Nordsee zendt niet meer uit fordaans leger echt toch door HONGERSNOOD BEDREIGT AFGESLOTEN JORDANIË Popzeiidschip verkocht aan een Afrikaanse regering - uir: f \DANKS BESTAND VAN HOESSEIN JOHAN FRISO Prins Claus heeft Kennelijk de smaak te pakken van de portret- 11 (V/1 y'll/rt1 fotografie. Hij maakte deze foto van zijn tweede zoon Johan Friso, II VJlXlsl I 11 die morgen twee jaar wordt. Rustig weer Zachte landing van Loena-16 in Kazachstan Rijnland ziet af van waterlozing op de Noordzee Stroom versnelling Signaal ©ucf 'I41V0 (triclit I maart 1860 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 No. 33204 EIDSCH DAGBLAD steur: G. Koopman ^redacteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Lalden - Giro 67« Telefoon Directie en Administratie: XOU; Redactie: 21507 u i I' O SCHEVENINGEN (GPD) Radio Nordsee International zendt sinds vanmorgen elf uur niet meer uit. De Zwitserse eige naars van het popzendschip dat zes mijl uit de Scheveningse kust ligt, hebben hun zender verkocht aan een Afrikaanse re gering. Vanavond loopt de Nebo 2 de Scheveningse haven binnen. Het besluit om te stoppen, werd volgens eigenaar Meister „Mede genomen om Veronica een kans te geven". Ook wilde men de Nederlandse autoriteiten voor zijn by het nemen van maatre gelen tegen de piratenstations op de Noordzee. Het lykt overigens niet uitge sloten. dat de eigenaars zijn gestopt omdat de zender com mercieel geen succes was, bü gebrek aan advertenties. De eigenaren hebben tot nu toe 5 miljoen Zwitserse frank in het project Radio Nordsee geïnves teerd, dat in negen maanden veel tegenslag heeft ondervon den. Geen advertenties, een Britse PTT-stoorzender, en weer geen advertenties vanaf het continent. Bovendien kregen de Zwitsers ruzie met Kees Man- ders, die was aangetrokken als contactman voor het Nederland se zakenleven. De ruzie liep uit op een eis van - Manders van f 30.000 schadevergoeding. Bo vendien liet hij het bevoorra dingsschip aan de ketting leg gen. Manders zou vanavond aan wezig zijn, als het zendschip in Scheveningen afmeerde. Hü dacht niet aan herhaling van zyn enterpogingen van enkele weken geleden. Zijn reactie op 't verdwijnen van de zender: „Ik heb het voorspeld, weken gele den al. Dat schip komt op de een of andere manier hier. Van die eigenaars kun je alles ver wachten. De centen zijn gewoon op en daarom stoppen de heren. Nogal duidelijk, want op de 29- ste moeten de gages aan de be manningsleden worden uitbe taald voor de nieuwe maand". MAN/BEIROET (AFP, Reuter, DPA) In Jordanië is de toe- nog steeds onzeker. Dit on- het feit dat de uit Syrië af- slige strüdkrachten, die zich de lopen dagen aan de züde van de itijnen hadden ingezet, zün te- «trokken tot over de grens en de regering meldde in Noord en de Jordaanse hoofdstad igrijke winst te hebben geboekt. oing Hoessein heeft zich de Ie van de Arabische leiders, op ogenblik in Cairo bijeen, op de gehaald. In een verklaring be- Uigd president Al Noemeiri van in, die als hoofd van een Ara- e bemiddelingsdelegatie de af- m dagen in Amman is geweest, oepen van de Jordaanse vorst er ach niet te hebben gehouden een overeengekomen bestand. vraag is of Hoessein nog bü ite is zijn troepen, die in iedere nl/n een staatsvijand zien die lideerd moet worden, in de hand «den. In een verklaring giste- wzoekt hy zyn „broeder maar- Majali" het bestand te eer gen. Het feit dat de koning ver- en geen bevel gaf, stimuleerde iruchten dat de koning de con- over zyn strijdkrachten had Geen waarde ouwens ook de Palestynen waren fan plan zich aan het bestand «den. zy beschuldigen de rege- ïoepen er van zich de afgelopen 3 geen enkele maal aan een ".-het-vuren te hebben gehou- Jasser Arafat noemde de over- mst tussen Noemeiri, Hoessein ikele Palestynse leiders van nul ae waarde omdat de Palestynen ie overeenkomst ratificeerden a naam van de Palestynen kon- breken, zy waren gevangen ge- ten verklaring vanochtend ont- Hoessein dat zyn troepen op ieen bombardement hebben uit- èchietingen in en rond de stad Irbid. Vanochtend is begonnen met de evacuatie van Amerikaanse staats burgers uit Jordanië. Twee charter- vliegtuigen van de Middle East Air lines waren belast met deze taak. De Syrische terugtrekking is verluidt in diplomatieke kringen in Parys het gevolg van Russische druk op Damascus en niet van zware ver liezen. Dit ondanks Jordaanse be weringen over vernietiging van grote hoeveelheden tanks. Ook zou de te rugtrekking van troepen niet volledig zyn. Een Palestyns infanteriebatal- jon uit Damascus, versterkt met Sy rische militairen zou zich nog in Noord-Jordanië bevinden. De Pales tynen hebben vanochtend ook nog een beroep om hulp op Algery'e ge daan. Bilt verwacht: koude nacht met «lijk mist. Overigens droog en In de middag vry zonnig weer. wind en iets hogere middag- laturen. (Opgemaakt 12.30 u.) 25 SEPTEMBER °P: 6.30 uur: onder: 18.33 uur. "op: 0.30 uur; onder: 17.02 uur. fater u? Katwyk te 11.56 uur, te 7.11 en 19.45 uur. bestaat uit 28 pagina's Koning Hoessein gaf gisteren in zijn buitenverblijf een pers conferentie tijdens welke hij o.m. zei dat na het herstel van de rust „niets bij het oude zou blijven". gevoerd. Hy noemde de berichten van de Palestynen ophitsende propagan da. Ook Israël bevestigde echter be- MOSKOU (AFPj Het Russische ruimtevoertuig Loena-16 heeft van ochtend in Kazachstan een zachte landing gemaakt. Dit geschiedde in het onafzienbare steppengebied, dat ongeveer 2500 km ten zuidoosten van Moskou is gelegen. De capsule werd geborgen door helikopters. Met deze terugkeer naar de aarde is het de Russen voor het eerst ge lukt een ruimtevoertuig een zachte landing op de maan te laten maken en het vandaar weer te laten op- stygen en naar de aarde terug te brengen. De Loena-16 nam monsters van de maan bodem in de „Zee der vruchtbaarheid" tot een diepte van 35 centimeter. De resultaten van het onderzoek der bodemmonsters zullen worden gepubliceerd. (Van onze speciale verslaggever Albert Stol) BEIROET Nypend voedseltekort bedreitg op het ogenblik Jordanië. In verschillende vluchtelingenkam pen is al sedert drie dagen geen kruimel brood meer beschikbaar. Het gevaar voor het uitbreken van besmettelyke ziekten is groot en de Bedoeienen-soldaten in de stad lo pen met doeken voor de mond te gen de doordringende lykgeur die Amman overheerst. De verwachting is dat nog velen in de stad zullen sterven door gebrek aan voedsel en medische verzor ging. Plunderingen hebben de laat ste voorraden in de stad uitgeput. Vooral in het vluchtelingenkamp Wahadat by Amman is de toestand onhoudbaar. Het Jordaanse leger heeft het kamp, steunpunt van de commando's, onbarmhartig gebom bardeerd en beschoten om de com mando's te verdryven. Van de 120.000 bewoners zyn er 7.000 ge dood, terwyi onder het puin van het voor tachtig procent verwoeste kamp nog duizenden slachtoffers moeten liggen voor wie de hulp on- getwyfeld te laat zal komen. Nu de stryd in Amman is gestreden en koning Hoessein de commando's door niets ontziende beschietingen heeft weten te verdryven, is het wachten op' het herstel van de wa terleiding, gas en elektriciteit. Door de grote verwoestingen kan dit herstel vele dagen duren en te laat komen voor vele slachtoffers die ongetwyfeld het getal van 12.000 doden nog sterk zullen doen sty- gen. Hoewel nog vele honderden Jorda- niërs in Beiroet en Damascus waar- schynlyk de eerste dagen nog niet naar huis kunnen terugkeren en ook de Jordaanse luchtvaartmaat- schappy Alia niet verwacht de ko mende dagen te vliegen, is het het Internationale Rode Kruis gelukt de eerste voorraden naar het door de stryd geteisterde Amman over te brengen. Er zyn nu in de Jor daanse hoofdstad drie DC-6' toe stellen van het Rode Kruis aan gekomen met voedsel en genees middelen. Het ziet er naar uit dat het aantal vluchten vandaag en de komende dagen kan worden opgevoerd. De Rode Kruis-autoriteiten moeten echter voor elke vlucht toestem ming vragen aan zowel de Jor daanse regering als de comman do's in het noorden van het land, die. alhoewel gedeeltelyk verslagen, nog steeds beschikken over lucht doelartillerie. De internationale hulp die nu op gang probeert te komen stokt op het ogenblik in Beiroet omdat de toestemming voor vluchten naar Amman op zich laat wachten. Op de Britse luchtmachtbasis Akra- tiri op Cyprus staan vyf Britse Hercules en Argosy vrachttoestel len gereed, volgeladen met voed sel te wachten op vertrek naar Amman. Amerika heeft in West- Duitsland twee veldhospitalen ge reed staan, terwyl tien andere lan den, waaronder alle Skandinavi- sche landen, hebben aangeboden medische teams ter beschikking te stellen. De Libanese minister van gezondheid Habib Mutran heeft alle hospita len in de Libanon verplicht ge wonden uit Jordanië op te nemen en te verzorgen op straffe hun ver gunning te verliezen. Toestemming De anders zo stugge Syrische auto riteiten hebben het Internationale Rode Kruis reeds toestemming ge geven vrachtwagens over het Sy rische grondgebied naar Amman te ryden zodra dat mogelyk zal zyn. Ook hebben de Syriërs het Rode Kruis verzocht extra bloedplasma ter beschikking te stellen voor de meer dan duizend gewonde com mando's die in Syrische hospitalen liggen. De Arabische staten ten slotte hebben onderling een comité opgericht om hun Jordaanse broe ders te helpen. Volgens de nog steeds schaarse be richten uit het onbereikbare Noord-Jordanië schynen de Syriërs behooriyke verliezen te hebben ge leden in de stryd met de Jor daanse troepen. En Hoessein ver klaarde gisterenavond dat de Sy rische interventie Damascus een stevige bloedneus heeft gekost. De commando's bevinden zich nog steeds in Noord-Jordanië maar weten dat zy de stryd hebben ver loren. Koning Hoessein is echter niet van plan ook steden in Jordanië met de grond gelyk te maken oih zyn vyanden te verdryven. In Salt, Ir bid en Mafrak, waar de bevolking aan de kant van de commando's staat weet men, dat Hoessein de militaire kracht heeft zowel de steden en de bevolking als de commando's te vernietigen. Scher mutselingen tussen de strydende partyen kunnen echter nog vele weken duren. Na al tekent zich het resultaat van de oorlog in Jordanië af. De com mando's zullen worden gedwongen zich onder een centrale organisatie te stellen terwyi de meer dissidente Palestynse stryders, zoals het Volksfront voor de Bevryding van Palestina, zullen begrijpen dat ook voor hen een tyd van gedwongen rust is aangebroken na het verlies tegen de troepen van Hoessein. LEIDEN (ANP) De verenigde ver gadering van het hoogheemraad schap Rynland heeft besloten het aanvankeiyke plan om by Katwyk het afvalwater van deze en enkele naburige gemeenten (Valkenburg, Rynsburg, Oegstgeest, nieuwe uni- versiteitswyk Leiden) via een perelei ding rechtstreeks in zee te lozen, te laten varen. Plannen zullen wor den uitgewerkt voor de bouw van een centrale zuiveringsinstallatie in Katwyk met extra desinfectie-appa- ratuur, lozend op het Katwyks ka naal. De beslissing werd voor een deel genomen op basis van een kostenvergeiyking. Anderzyds speel de de voorkoming van verontreini ging van het zeewater een grote rol. De strijd voor de verkiezingen van 1971, als we een nieuwe Sta- ten-generaal mogen aanwijzen, woedt in feite al drieëneenhalf jaar. Sinds de opkomst van D'66 in het parlement heeft die strijd in het teken gestaan van de roep om vernieuwing. Een roep die voo^ veel politici niet meer heeft Ingehouden dan de wens tot her groepering. Deze week is de verkiezings strijd in een stroomversnelling gekomen. D'66 heeft de wens ge uit te komen tot een vernieuwing van onderaf. De Democraten mik ken daarbij op de Partij v. d. Ar beid, die zich aan de al te ver nieuwende greep van Nieuw Links ontworstelt, en op de KVP. Dat lijkt wonderbaarlijker dan het is, omdat deze grootste regerings partij zich aan het herstellen is van de klappen van het eind van de jaren zestig. De klappen hebben voor de KVP een signaal van vernieuwing opgeleverd. Onder leiding van prof. Steenkamp, ook wel bekend als „Rode Piet", is een ontwerp programma tot stand gekomen, dat een geest van vernieuwing ademt. Een aantal KVP-kamer- leden van de oude garde zal na de verkiezingen van 1971 niet te rugkeren. Minister Veringa, po litiek gesproken een man met een pril en onberispelyk verleden, wordt lijsttrekker. Partijvoorzit ter Van der Stee, wil oud-premier Cals, ook al een rood buitenbeen in de KVP van weleer, best terug in de landspolitiek. Het zijn alle maal tekenen, dat de KVP een andere kant op wil. Maar de bewijzen van het te gendeel zijn even sterk. Dezelfde Van der Stee komt PvdA-voor- zitter Vondeling geen duimbreed tegemoet. Hij schrijft in het KVP- blad dat zijn partij nog steeds dezelfde is. En het partijprogram ma moet nog worden aanvaard. Kortom, voor de politici is de tijd van kiezen nog lang niet aangebroken. En de najaarsma noeuvres gaan gewoon door. Dat is ook de beste manier om het initiatief van D'66 de grond in te boren. ADVERTENTIE DANSINSTITUUT A ALPHEN RRR STEEMSCHUOR 45 LEIDEN TEL 01710 22511 INSCHRIJVING DAGELIJKS NOG ENKELE PLAATSEN. ADVERTENTIE Meer naaimachine voor uw gek). reeds vanaf 285,- Firma L. WESTERDUIN, Maarsmanssteeg 8, Leiden Telefoon 20685 Uit het Leidsch Dagblad van 24 Sept. 1870: Ons garnizoen is achter eenvolgens in den ochtend en den namiddag van heden, per spoor of te voet uit Noord-Holland teruggekeerd. Vele bewoners van straten in den omtrek der kazerne ge legen, hadden de driekleur uitgestoken. (Advertentie) Al die iets te vorderen heeft van J. C. Maks, Kaselein in de Socië teit Minerva te Leyden, wordt uitgenodigd tot een bijeenkomst van Crediteu ren, op Maandag 26 Sept. e.k., des avonds te 7 uur, in Den Burg te Leijden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1