Volkswagen K 70: ideale gezinswagen EER TWEE ERNIEUWDE JAPANNERS Soms heeft heel wat te een wagen vertellen bnmezwaai in Wol fsburg - watergekoeld en voorwielaandrijving Caravan-R.A.L vroeger 1 an wegenwagenswielen en wat - er - co - bij - Uomi SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Onderdelen Alfa goedkoper B.A.I. BEPLEIT HARMONISATIE AUTOVOORSCHRIFTEN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 De nieuwe auto, die Volkswagen na de RAI-tentoonstelling an 11 tot en met 21 februari ook in ons land zal uitbrengen, tin twee opzichten een voor dit merk revolutionaire wagen. K 70 heeft namelijk waterkoeling en voorwielaandrijving, ilinder spectaculair wordt deze ommezwaai echter als men fe voorgeschiedenis van deze voortreffelijke auto kent. zeggen, dat het achteruit-kykspiegel- tje wat laag zat. waardoor het uit zicht naar rechts iets belemmerd en dat de gecombineerde handel voor claxon en ruitenwisser nogal dicht op het stuur zat. maar dan verval len we in detailkritiek, welke boven dien na enige tyd rijden in deze auto wel zal worden opgeheven. De gemakkelijk hanteerbare pook tus sen de stoelen zal geen enkete rij der moeilijkheden opleveren. De ra- diaalbanden zijn standaard. Het enige, waar we tot nu toe niet over hebben gezegd en ook niets over kunnen zeggen is de prijs. Noch de Volkswagenmensen noch de men sen van importeur Pon wilden er iets over loslaten. Toch is dit een belangrijke factor by de beoordeling van de K 70, omdat we hier te doen hebben met een wagen, die in zyn soort wel diverse concurrenten kent. De enige indicatie, die we na veel moeite konden lospeuteren was. dat de prys in elk geval beneden die van de Audi 100 moet biyven. Wanneer we dan weten, dat de goedkoopste uitvoering van deze „bestseller'' op f 11.480 ligt. dan kunnen we wel aan nemen. dat de K 70 ruim boven de tienduizend gulden komt. En dat zou geen concurrerende uitgangsstelling betekenen, want we zeiden het reeds: in die klasse zyn meer goede auto's te koop. Motor4-cilinder watergekoelde lynmotor die 32 graden naar rechts is ingebouwd. Boring: 82 mm. slag/ 76 mm. slagvolume 1605 cc. Het lijkt: de nieuwe K 70 in een oude omgeving. Maar de schijn bedriegt, want niet alleen de wagen is nieuw. Het dorpje Port Grimaud op enkele kilometers van Saint Tropez bestond enkele jaren geleden nog niet. Nu kan men het zien als het Venetië van de Cote d'Azur. In oude stijl opgetrokken huisjes langs talloze kanalen. Heel fraai, maar ook heel duur. Kostelijke en kostbare huisjes met kapitale jachten voor de terrasjes langs het water. Alleen voor de zeer welgestelden. snelle j achter in het verkeer zal in deze auto niet zyn ideaal vinden. Wel de ontelbare automobilisten, die een comfortabele en royale gezinswagen zoeken, waarmee ze toch behoorlyk hun achterste stand staan heeft men het niet onaanzienlyke eigen ge uit de voeten kunnen. op de achterbank nog voldoende wicht van de K 70 <1050 kg» geeft De ruimte binnenin is namelyk ruimte voor drie personen. Dit ge- j het ideale resultaat voor een gemid- zeer royaal. Zelfs als de stoelen in I voegd by de flinke bagageruimte en deld gezin. Nu kunnen we nog wel Maximum koppel: 12.5 mkg by 5200 toeren en 90 pk by 5200 toeren. 4000 toeren». Compressieverhouding: 8:1 (by 90 pk is dit 9.5:1. Maximum vermogen 75 pk by 5200 toeren en 90 pk by 5200 toeren. Benzinetank: 52 liter. Carter: 2.5 li ter. Koelsysteem7.6 liter. Ophanging: achteras met aan trin- gels onafhankelyk opgehangen wie len. Maten en gewichten: lengte 4 420 m, breedte 1 685 m, hoogte 1 450 m. wielbasis 2.600 m. spoorbreedte voor 1.390 m. achter 1 425 m. draaicirkel 10.8 m. banden 4.5 J x 14h, gewicht 1050 kg zyn namelyk geen V.W.-con- ructeurs. die aan zyn wieg hebben ■staan. De K 70 werd geheel ont- door de ingenieurs van die daarbij voor een niet on deel konden putten uit de ervaringen, welke waren opge- met de velerlei opzichten su- RO 80. Het was hun opzet auto te ontwikkelen iets kleiner die RO 80 maar volgens dezelf- principes. Echter met dit enorme dat er ditmaal geen Wan- zou worden gebruikt, maar conventionele zuigermotor. De vergevorderde plannen voor KW 70 werden doorkruist door de van N.S.U. met de gigant uit Volkswagen Werke be- heel verstandig het pro van N.S.U. geheel over te ne- Zelfs de naam werd gehand- de K 70. Slechts op enkele details werd de con- ie iets gewyzigd. Niet verbe- alleen veranderd om de mas- i-produktie op de kolossale ma- van V.W. te vergemakkely- Speciaal voor deze wagen werd vyftig kilometer ten zuiden van fsburg in het plaatsje Salzbit- een nieuwe fabriek gebouwd, men in de aanloopperiode 500 per dag denkt te produce- een aantal, dat afhankelyk dë vraag groter kan worden. Met de introductie van deze K heeft Volkswagen gedemonstreerd 95 zij niet door de eeuwen heen vastklemmen aan principes, die het verleden door Wolfsburg als S ware heilig waren verklaard. »t gevolg is, dat Volkswagen nu et een auto op de markt komt. die genlijk in niets meer aan de voor gaande VW's doet denken. By de troductie deed zelfs het wrange »pje de ronde: „Eindelyk heeft olkswagen een auto „gebracht", larbij echter werd voorbygegaan twee belangrijke facetten, die in het verleden de waarde van b.v. de kever hebben bepaald: de service en de inruil. Pluspunten, die waarschynlyk ge- handhaaf zullen blyven by dit nieu we model, waarmee wy in Zuid- Frankrijk dezer dagen op zeer ple zierige wyze kennis hebben ge maakt. Met veel genoegen hebben wy de K 70 door het achterland van de Cote d'Azur gestuurd. De K 70 heeft een moderne vloei ende lyn met zeer veel glas rondom. De vering is uitstekend. De zit van de stoelen en de achterbank (met opklapbare leuning in het midden- is wat hard. maar zeker niet onaan genaam. wat ook niet te verwonde ren is als men weet, dat dezelfde stoelen in de RO 80 zitten. Het dash board heeft men eenvoudig, maar smaakvol gehouden met flinke op bergruimten. Het instrumentenpa neel <met ronde klokken) laat zich gemakkelyk aflezen. De kofferruim te met het reservewiel onderin is erg royaal. De wagen ligt muur vast op de weg. wat voor een groot deel te danken is aan de voorwiel aandrijving en de grote wielbasis van 2.69 ryeter. De besturing voelt zeer direct aan. wat vooral op de zeer bochtige Zuidfranse wegen een genot betekende. De 1.6 liter motor kan men in twee versies verkrijgen. Eén van 75 pk, de Luxe met 90 pk. Als topsnel- heden geeft de fabriek 148 en 158 km per uur. wat wy helaas op de smalle weggetjes niet hebben kun nen controleren. En dan komen we daarmee op één van de zwakkere punten van de wagen. De acceleratie is niet byzonder fel. Vooral niet van de derde naar de vierde versnelling. Het past niet geheel by het sportie ve element, dat door de Volkswagen mensen toch ook nadrukkelyk naar voren werd geschoven. We zouden dat in verband met deze K 70 dan ook maar liever willen vergeten. De Vrijwel tegeiykertyd zyn twee euwe Japanners op de Nederland- automarkt verschenen: een ver duwde Toyota Corolla 1200 serie en q Mazda 1300. Eigenlyk is het »rd „nieuw" in geen van beide ge- illen geheel juist. De Corolla heeft d ander jasje gekregen, maar is ötorisch vrywel hetzelfde gebleven. Mazda 1300 daarentegen verschilt Üerlyk niet zo bar veel van de niet geimporteerde 1200, maar heeft wat aan kracht gewonnen. Toyota we schreven het al eer- o| is druk bezig de lyn te ver ijl agen en te verbeteren. In april van jaar werden we door importeur ouwman en Parqui naar Leidschen- im geroepen om kennis te maken et een nieuwe 1000. In augustus enden we weer in het Automuseum de nieuwe 1500 in ogenschouw te len. En dezer dagen werd de iwe Corolla op dezelfde plaats ten »p gehouden. In vergelyking met vorige editie van dit model is de fcuwe Corolla 1200 wat ruimer, wat juger (9 cm) en wat breder. De wielbasis is ook wat langer gewor den. De motor is gelyk gebleven: nog steeds 73 pk. Opvallend by deze wagen zyn de stoelen. Comfortabel zittende bucketseats. die voorzien zyn van ingebouwde hoofdsteunen. De afwerking van het interieur is weer typisch Japans, dus met zorg vuldig verzorgde details. Verder noe men wy een sportief dashboard, mo quette vloerbekleding en vele veilig heidsvoorzieningen. De prys in de eenvoudigste uitvoering: f 6999. Er is ook een coupé van dit model (f7.999) en een stationwagen, die evenveel kost als de coupé. Er be stond geen gelegenheid met de nieu we wagens te ryden, zodat wy geen indruk hebben kunnen krygen van de praktische waarde van de verbe teringen. Auto Palace-De Binckhorst N.V., de Haagse importeur van Mazda, berichtte ons. dat de nieuwe Mazda 1300 is gearriveerd, die de plaats zal gaan innemen van de 1200. Uiter- ütk bestaat er nauwelijks verschil, slechts de grille, de motorkap en de Uiterlijk verschilt de Mazda 1300 niet veel van de „oude" 1200. De veranderingen zitten vooral onder de motorkap. Om het publiek in de gelegenheid te stellen zich vroegtydig te oriënte ren. wordt de CARAVAN RAI '71 van vrydag 22 tot en met zondag 31 januari gehouden. Dit is ongeveer een maand eerder dan deze jaarlyk- se internationale tentoonstelling van toer- en stacaravans, vouwwagens, onderdelen en toebehoren tot nu toe is gehouden. De CARAVAN RAI wordt georga niseerd door de RAI. Door het zeer representatieve en daardoor ook ge varieerde aanbod behoort de ten toonstelling tot de meest toonaange vende manifestaties op caravan-ge bied in Europa. Gezien de groeien de betekenis van de caravan als „tweede huis" wordt voor de CARA VAN RAI '71 grote belangstelling verwacht. De nieuwe zetel van Alfa Romeo Nederland N V. aan de Kabelweg te Amsterdam is nu zo goed als klaar. Tegeiykertyd werd de Nederlandse vestiging, die tot dusver onder su pervisie van Alfa Romeo Benelux had gestaan, een zelfstandige doch teronderneming. Tot directeur is be noemd de heer Dario Molaschi, die van 1968 af de zaken heeft voorbe reid en opgebouwd. Ook de tweede en laatste etappe van de overneming van de voor gaande importeur (Louwman en Par qui) heeft thans haar beslag gekre gen. Het in eigen beheer nemen van de onderdelenvoorziening gaat gepaard met een drastische prysverlaging dezer onderdelen, (gemiddeld ruim 30 pet.) wieldoppen ondergingen enige wyzi- ging. De belangryke verbetering schuilt onder de motorkap, waar nu een 1272 cc motor is aangebracht met bovenliggende nokkenas, die een vermogen van 78 SAE-pk kan leveren. Wat 5 pk meer is dan de 1200 had. De topsnelheid ligt nu vol gens de opgave van de fabriek boven de 150 km per uur. Door verande ringen in het interieur met name het dashboard werd binnenin meer ruimte verkregen. Ook de stoelen werden verbeterd. De pryzen werden i in het algemeen met 200 gulden ver hoogd. De 1300 standaard (2 deurs) kost nu f 6795. De 1300 Sédan de Luxe (4 deurs) moet f 7495 opbren- gen. Er is ook een 1300 Estate de j Luxe. die f 7695 gaat kosten. staata f gesteld, ofwel dat er een de fect is aan 't voorontstekingsmecha nisme in de stroom verdeler. In zo'n geval nooit doorryden; men loopt 't digen. Er zyn nog tal van andere vreem de geluiden in een motor mogelyk. Een vakman kan het op het gehoor onderscheiden of het de klepgeleiders zyn. ofwel de zuigers en de zuiger stangen. ofwel de 1 angers van de mo tor. Andere onderdelen van uw wagen hebben ook hun eigen taal. Als men byvoorbeeld merkt dat de vertrouw de hoeveelheid speling op uw rem pedaal veranderd is. of dat de rem men enigszins anders reageren dan gewoonlyk, ofwel lawaai maken, ryd dan vooral niet langer door. maar laat een reparateur zo spoe dig mogelyk het remsysteem nakij ken. Wanneer een wagen waarschuwt door middel van ongewoon gedrag tydens het ryden, dan dient men dat op te vatten als een dringend ver zoek tot het laten controleren van bepaalde onderdelen, zoals Stuurin richting, vering en ophanging, schokbrekers enz. Gewone „vermoeidheid" van een wagen, of geregeld en langdurig rij den over een slecht wegdek, kunnen de uitiyning van de voorbrug vereto ren, zelfs indien alle onderdelen vol doende gesmeerd zyn. Behalve moei- ïykheden aan de stuurinrichting, kan dit ook een versnelde banden- siytage tot gevolg hebben. Wanneer hieraan niet voldoende aandacht wordt geschonken verslechtert de si tuatie steeds meer en wordt zelfs ge vaarlijk. Defecte of uitgelopen lagere ver oorzaken eveneens vreemde gelui den. zoals byvoorbeeld een getik by de voorwielen. Zo kunnen ook de versnelling, de koppeling, de assen of de achterwielen ongewone gelui den produceren: kraken, piepen, knarsen, of het schurende geluid van yzer op yzer. Soms is dit ge makkelyk te verhelpen met 'n beetje olie of vet. Maar vaak ook is dit soort geluiden het herkenningsteken van een ernstiger defect. Werp onder het ryden geregeld 'n blik op uw dashboard. Een plotselinge afwyking in het gedrag van een auto wordt ook vaak aangegeven door olledrukmeter, temperatuurmeter of door het accu-controlelampje. Breng dan de wagen zo snel moge lyk tot stilstand. Zo vermydt men schade en onkosten. Luister derhalve steeds naar de waarschuwingen van de auto. De Toyota 1200 in het vernieuwde pakje. een resolutie aan de minister Verkeer en Waterstaat heeft de 01 Werlandsche Vereeniging de Ry- i lel- en Automobiel-Industrie ®AI) bepleit te streven naar Euro- toe harmonisatie van de wetgeving Hor.de auto-industrieën. De toenemende bemoeiingen van fc overheid, aldus de RAI, in de ver schillende Europese landen hebben ertoe geleid dat overal wetteiyke voor Schriften zyn ontstaan waaraan auto's moeten voldoen voor ze op de weg werden toegelaten. Het bureau permanent internatio nal des constructeurs d' automobiles in Parijs, waarby de nationale ver enigingen van autofabrikanten zyn aangesloten (voor Nederland de RAI), heeft vastgesteld, dat er op het ogenblik tussen elf Europese landen ten minste 130 verschillen in wetgeving bestaan, zy betreffen meer dan dertig eigenschappen van de auto's of de onderdelen. Het gevolg daarvan is, dat auto's die voor export zyn bestemd gebouwd moeten worden aan de hand van voor elk land andere schema's zouden de voorschriften gelyk rijn. dan zouden de produktiekosten en derhalve de aanschaf fingsprijzn lager kunnen zyn dan nu het geval is, aldus de RAI. Maar er bestaat nog een hele reeks piep-, tik-, knars-, kraak-, plof- en knalgeluiden. Volgens de ingenieurs van de bougiefirma Champion is een van de meest voorkomende storende geluiden een luide knal. alsof er een geweer wordt afgeschoten. De oor zaak hiervan dient meestal gezocht te worden in 'n te laag octaangehal te van de gebruikte benzine. Wanneer echter de juiste benzine met het juis te octaangehalte wordt gebruikt, en de motor desondanks nog steeds knallen laat horen, vooral snel op trekken of gaspedaal loslaten, kan 't rijn dat de ontsteking t« „vroeg" I Een auto kent vele manieren om I zich uit te drukken. Wanneer men bereid is met een beetje aandacht ie luisteren, zal hy het hele jaar door laten merken hoe hy zich voelt. Ook zal hy waarschuwen, wanneer men moeilykheden tegemoet gaat. Iedere keer wanneer u een ver dacht geluid hoort of een vreemd ver- j schynsel constateert onder het ryden, heeft de wagen iets te zeggen. Een doordringend piepgeluid onder de motorkap kan worden veroorzaakt door een losgelopen ventilatorriem of -snaar, een drooggedraaide dynamo- lager, een kapotte waterpomp of een defect aan het hydraulische systeem van de stuurbekrachtiging.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19