]en muur van zwijgen staat ondom mishandelde kind ACCENT Regelingen passen niet in wet-Veringa TEKORT DREIGT BIJ NEDERLANDSE INZENDING EXPO Vereniging tegen kindermishandeling van start gegaan (Groepsgewijze samenwerking verpleegsters, artsen e.a. AmsterdamGroningen en Nijmegen moeten zich aanpassen Cals ziet niet veel in aanzoek van de KVP >AG 24 SEPTEMBER 1970 PAGINA LEIDEN Vandaag is in het Jaarbeurs Congrescentrum ln Utrecht Nederlands jongste vereniging ten doop gehouden: de Vereniging tegen kindermis handeling. Achter de doelstel ling van deze vereniging: „de bescherming van weerloze kin deren tegen lichamelijke en psy chische verwaarlozing en mis handeling" gaan schuil een stuk bewogenheid en medeleven met het lot van het weerloze kind. dat het slachtoffer werd van de agressiviteit van ouders of één der ouders en de wil om te hel pen. Dit in de openbaarheid ko men van de nieuwe vereniging vond plaats in een bijeenkomst van het Nederlands Comité voor kinderpostzegels, dat haar een startsubsidie van f 20.000 en een garantie tot een bedrag van f 70.000 toekende. De vereniging wil het gestel de doel bereiken door het algemeen bewust maken van de verantwoordelijkheid, c.q. mede verantwoordelijkheid voor door verwaarlozing, wreedheid en /of mishandeling getroffen kinderen; het ontdekken, of het doen ontdekken van bovengenoemde kinderen; het bevorderen van hulpver lening aan de slachtoffers door hiervoor in aanmerking komen de instanties en personen; het bevorderen van onderzoek en studie naar oorzaak, om vang, vorm, gevolg en preven tie van de verwaarlozing, wreedheid of mishandeling; het bevorderen van hulpver lening aan hen. die zich aan verwaarlozing, mishandeling of wrede behandeling van weerlo ze kinderen schuldig maken; het samenwerken met parti culieren en overheidsorganen, wier arbeid uitsluitend of mede gericht is op de zorg voor en de bescherming van het kind; het onderhouden van contact met verenigingen met soortge lijke doelstellingen in het bui tenland. Het voorlopig dagelijks be stuur is als volgt samengesteld: voorzitter: mevrouw B. Ras- He er erna. Den Haag; secreta ris: mevrouw E. A. Heerema- Klihnen, Wassenaar; penning meester: de heer Joh. M. Le wis, Den Haag; leden: mej. mr. dr. B. L. F. Clemens Sohröner Leiden en de heer O. Rees, secretaris Nederlandse Gezinsraad. Directeur van het bureau der vereniging Koningsplein 27, Den Haag, telefoon 070-647767 is mevrouw M. K. Sint-van den Heuvel. ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) DEN „Er is een muur van zwijgen rondom het mis- >lde kind. Angst voor ontdekking om de aangever te zijn legane wreedheden, angst voor beroepsgeheim van de - en niet onderkenning ook van wat er zich vooraf gezin heeft afgespeeld wanneer de hulp van een dokter einder letsel wordt ingeroepen!" de klacht van mevrouw B. >erema, tot voor kort lid van egse gemeenteraad, initiatief ier voor het totstandkomen nieuwe Vereniging tegen kin- handeling. het begon? Haar man voor- inspecteur lichamelijke opvoe- kwam thuis met een artikel et Leidsch Dagblad van 27 68, waarin op uitvoerige wijze sdrijf van kindermishandeling werd. daar eens iets aan!" zei hij. deed ze. De frêle figuur i door zoveel kinderleed zich op het probleem van dit e kwaad, waarvan in Neder- er jaar zo'n 1200 gevallen ge werd worden. Tien procent met gevolg en 15 procent met hersenletsel als nasleep, rkwaardig is dat er in 1970 zo er veel over kindermishande- publiceerd is: meer dan in de jaar daarvoor waarover ge- bekend zijn. Wel een bewijs, et probleem de geesten bezig is afgrijselijk dat zich zoveel duister afspeelt. Er moet meer ïting worden gegeven in het en. een mentaliteitsverande- oet zich voltrekken, een ieder zich mede-verantwoordelijk Helaas, zo lang ouders menen met hun kinderen mogen n laten wat zij willen, zo lang kindermishandeling zijn. Van- Dk vooral die voorlichting, die iteitsverandering". Moeilijkste vesting doktoren, die zijn onze moei- vesting. In de eerste plaats zij hun goedgelovigheid laten meer wantrouwend worden, ider of moeder komt met een het spreekuur. Een kind met letsel. „Opgelopen by een val" dergelijks wordt er verteld, joes.ie van de ouders is vaak racht.ig, dat het onbegrijpelijk de arts niet door heeft dat het Ben is. er het ambtsgeheim, waar- arts zich beroept om duidelijke Boedelijke gevallen van kinder- ideling niet door te geven aan or geëigende instanties welke ten kunnen optreden, e Ver. Staten begon men van- t de meldingsplicht van kin handeling de zgn. Repor- Law in te voeren; sedert 167 is deze in alle Amerikaanse van kracht. Deze plicht heeft gk effect gehad, zoals mr. J. 4 in het Nederlands Juristen- «n juni 1970 rapporteerde. Hij voor invoering van een mel- ilcht in Nederland. Het is sen wekkend artikel dat deze ju- Ihreef en het zou nuttig zijn elke arts daar kennis van Of hij het er mee eens is of Gelukkig is er voornamelijk bij fce artsen een kentering te be- Waarom arorn deze nieuwe vereniging is, vraagt u. Omdat er in Ne- niet één vereniging is die Bstige probleem afdoende aan- Er zijn in ons land tal van ver ben die zich met het kind be- X maar als het er om gaat dit te beteugelen, dan is er niets. *erkt langs elkaar heen. Intus sen steeds meer kinderen heel jonge beneden vier jaar slachtoffer van ontstellende leid. Is het kind ouder wordt fh leert verzetten, wordt mis- ling minder. gevaar van kindermishande- groot. Ook voor de volgende te. Kinderen die niet aan ödeling ten gronde gingen, bevaar zelf kindermishandelaar Wen. Zij hebben in hun jeugd fefde ontbeerd en verwachten hun kind dat het hun liefde »en. Wanneer hun baby geen «chend cherubyntje is, voelen teleurgesteld en worden kf tegenover hem. Wat liefde- M al niet voor kwalyke ge volgen heeft! Psychisch krygt een mishandeld kind een geweldige knauw. Vandaar dat het een heel grote zaak is een mishandelingsge - val vroeg in je vingers te krijgen. Er moet een betere huwelyks- en gezins begeleiding zijn, preventie staat voor op". Voorbereidend werk Aan de oprichting van de Vereni ging tegen kindermishandeling is een omvangrijk stuk voorbereidend werk vooraf gegaan. Mevrouw Ras en an dere geïnteresseerden spraken met allerlei Nederlandse instanties. De Haagse arts A. J. M. Bruna, hoofd Jeugdgezondheidszorg van de G.G. en G.D. in de residentie, bracht een be zoek aan de Engelse National Society for the prevention of cruelty to children, terwijl ook de heer O. Rees, (Ned. Gezinsraad) over deze orga nisatie rapporteerde; mej. mr. dr. B. L. F. Clemens Schröner, Leiden; me vrouw M. K. Sint-van den Heuvel (directeur van de vereniging) en me vrouw E. A. Heerema-Kühnen (secre taris der vereniging) brachten ver slag uit van het werk van de Deut sche Kinderschutzbund; mevrouw Sint en de heer Joh. M. Lewis (be stuurslid) stelden een onderzoek in bij het Comité voor de jeugdbescher ming in België, mej. Clemens Schrö ner woonde een colloquium over kindermishandeling bij in Charleroi. Al deze buitenlandse ervaringen kwa men de Nederlandse organisatie ten goede. Kopzorg: om koppelbazen Deze week gaat Accent uitvoerig in op het ver schijnsel dat de arbeids onrust op gang bracht: het koppelbazenprobleem. O.m. met een interview met Leen van Os - vroeger een geducht stakingsleider en ook nu weer eventjes in aktie. Cuba toen en nn De eóonoom drs. M. van der Schaft toetst de huidige Cubaanse economie aan die van vóór de revolutie. Deze week in Accent een artikel over dit fascinerende gebeuren. De grote mode-drie In haar vaste moderubriek „Boutique" bespreekt Tosca Leenders deze week de herfst- en winterkollek- ties van Edgar Vos, Max Heymans en Dick Holthaus. weekblad 65ct. overal verkrijgbaar Wat wij willen Mevrouw Ras en mevrouw Smt: „Wat wij willen xs niet zyn de wrekende gerechtigheid. Wél willen wij het kind èn de ouders helpen. Wanneer een stroom van publiciteit over onze vereniging is losgebarsten, hopen wij dat uit heel Nederland alle bekende actuele gevallen van kin dermishandeling aan ons bureau Koningsplein 27. Den Haag zullen worden doorgegeven. Dan zullen wy zien wat daaraan te doen va.lt. Als een geval wordt ontdekt, moet er ook worden gehandeld. Dat handelen zul len wij graag overlaten aan bestaande instituten. Waar leemten zijn zullen wij trachten deze op te vullen. Zo lang mogelijk zullen wy de justitie buiten de zaak laten. Wat de Raden voor de kinderbe scherming (zij werken niet zonder bewys) niet kunnen, kunnen wij als particuliere vereniging wél: wij kun nen een geval ter hand nemen, wan- ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak f5,-7,50 10,-15,-20,-25,- neer slechts een vermoeden van kin- der mishandeling aanwezig is. Een hooggeplaatst ambtenaar zei ons. „De Raad voor de kinderbe scherming is te zeer verambtelykt. te veei geïnstitutionaliseeerd. Gelukkig dat er eindelijk een geluid uit de be volking zelf komt!" Binnenkort gaan wy leden werven: voor f 10.- per jaar kan iedereen liifi zijn. En iedei'een is dus dan in staat over deze belangrijke zaak mee te praten. Wy hebben daar rekening j mee gehouden, want het bestuur der j vereniging is slechts een voorlopige. De leden zullen straks een definitief bestuur moeten kiezen. Een Amsterdam oud-kinden-ech ter zei ons: „Schryft U mij in als eerste lid". Een huisarts, die aanvan kelijk bezwoer ,er niet aan te begin nen", zegt nü: „Ga er mee door". In korte tijd is zich dus wel een menta liteitsverandering aan het voltrekken. Er zijn verschillende departemen ten geweest, die ons onder hun hoede wilden nemen. Maar dat willen wij niet. Wy willen geen overheids-sub- sidie, maar een vrije pressiegroep blijven, al stellen wy prijs op mede werking van allerlei kanten en willen wy zoveel mogelijk ook in de re gio's contacten leggen". Rotterdam voorbeeld Mevrouw Ras wees ons tijdens het gesprek op een artikel van de Rotter damse kinderarts J. J. Pieterse in het tijdschrift van de Kon. Mij tot bevordering der geneeskunst. Dr. Pie terse. die er van uit gaat. dat behan deling van het mishandelde kind niet meer in handen van één mens mag berusten, dringt aan op het re gionaal vormen van teams van spe cialisten. waaraan als lid een jurist met ervaring op en kennis over het gebied van de kinderbescherming is j toegevoegd. Multidisciplinaire hulp voor kind en gezin wordt nodig ge acht. Gezamenlijk kan dan ook het besluit worden genomen zo nodig de hulp vam de Raad voor Kinder bescherming in te roepen. Een ver plichte aangifte, zoals in Amerika, is dan niet nodig. Bij het vaststellen of vermoeden van kindermishandeling wordt sa menvattend door dr. Pieterse ge adviseerd a. het kind in een kliniek op te nemen: b. na het stellen van de diagnose het kind te behandelen tot het volledig is hersteld; c. intussen het gezin te instrueren, opdat de terugkeer van het kind zo „veilig" mogelijk wordt: d. na terugkeer in het gezin, dit met behulp van een medisch maat schappelijk werkster te begelei den; e. in de tussenliggende periode het kind eventueel elders onder te brengen (zo nodig via de Raad voor de Kinderbescherming) f. indien effectieve begeleiding van het gezin niet mogelijk blykt, zal definitieve uithuisplaatsing moe ten worden geadviseerd. De rech ter zal als de ouders zich hier tegen niet verzetten kunnen volstaan met ontheffing uit ouderlyke macht; verzetten de ouders zich yel, dan is o nt z e t - ting uit de ouderlyke macht de enige mogelijkheid om het kind veilig te stellen, uiteraard indien daarvoor redenen zijn; g. tot definitieve uithuisplaatsing slechts in gezamenlijk overleg te De voorzitter, mevrouw B. Bas-Heer erna (rechts/, en de di recteur mevrouw M. K. Sint-van den Heuvel (links), van de nieu we vereniging tegen kindermis handeling. Mevrouw Ras was tot 1 september lid van de Haagse gemeenteraadwaar zij zich voor al met maatschappelijk werk be zig hield; mevrouw Sint was ge durende vier jaar directrice van het landelijk bureau van de fede ratie Vrouwelijke Vrijwilligers Hulpverlening (VVH). ADVERTENTIE besluiten. Het instellen van een regionaal overlegorgaan (zie bo ven) wordt dringend aanbevolen. Half oktober wordt er door de nieuwe vereniging een soort sympo sion gehouden, waarvoor artsen, pro fessoren, directies van ziekenhuizen enz. uit het gehele land worden uit genodigd en waarin het probleem der kindermishandeling in al zyn facet ten aan de orde zal worden gesteld. Mevrouw Ras: „Er is hier een ont zettend stuk arbeid te verzetten. Ik had me dat aanvankelijk niet gerea liseerd. Het is veel ingewikkelder als je denkt". Haar echtgenoot (by het afscheid) .Maar ze zet door, juist als er moei lijkheden te overwinnen zyn". Dat 1^1 inkt hoopgevend. Voor het kind waarom het gaat! H. DE LANGE DEN HAAG (GPD) Het ziet ernaar uit, dat de Nederlandse rege ring nog zeker een miljoen gulden extra moet betalen om de onkosten van de Nederlandse deelname aan de wereldtentoonstelling in Osaka (Ja pan» te dekken. De regering heeft al een bydrage van twaalf miljoen gulden gegeven. Van particuliere zijde met name van de KLM en Phiüps, en door Suriname en de Nederlandse Antillen, is nog een bedrag van een half miljoen gulden beschikbaar ge steld. Mr. Cals, commissaris-generaal r Nederland van de wereldten- j MIDDELBURG (ANP) In okto- ber zullen huisartsen, wykverpleeg- j sters en maatschappelijk werkers en i werksters in Middelburg samen I gaan werken in praktykgroepen. De ze samenwerking m de gezondheids zorg is uniek voor Nederland. De dertien huisartsen van Middel burg, Sint Laurens en Nieuwen Sint-Joostland worden in twee groe pen verdeeld. In deze groepen zitten respectievelijk zes en zeven hulsart sen. vier wijkverpleegsters en een maatschappelijk werker of —werk ster. De huisarts in de groep houdt ziin eigen patiënten maar de wykin- deling voor de wijkzusters zal geheel onafhankelijk zijn van het lidmaat schap van de leden. Van deze regeling zal slechts op verzoek worden afgeweken en dan alleen in urgente gevallen. In de praktijk komt het er dus op neer, dat patiënten niet meer altyd door hun eigen geloofsgenote wijkzuster zullen worden geholpen. De maat schappelijk werkers en —werksters zijn na nauw overleg met de zes in stanties van maatschappelijk werk in Middelburg aangewezen. De groe pen zullen onderling om de veertien dagen bijeenkomen. Tijdens deze bij eenkomsten worden de problemen j die ontstaan, verkend en doorge praat, zodat men inzicht krijgt in de 1 specifieke deskundigheden van de groepsleden, opdat men uiteindelijk tot optimale samenwerking kan ko- toonstelling. sprak gistermiddag de hoop uit dat het Nederlandse pavil joen alsnog aan een Japanse Instan tie kan worden verkocht. „Tot 27 september hebben wy de tijd om de ze transactie te regelen. Als het ge lukt. besparen we één a twee miljoen afbraakkosten en dan komen we net uit met ons budget", zei mr. Cals. Hij kondigde tevens aan dat in Ne derland over enkele maanden een filmverslag van de films, die by de presentatie in het Nederlandse pa viljoen de hoofdrol hebben gespeeld, in roulatie zal komen. Mr Cals verwachtte, dat met de liquidatie van de Nederlandse by drage aan de Expo nog een half jaar ls gemoeid. Hij kondigde aan dat hij een kort algemeen verslag over zijn ervaringen zal maken en voorts de regering in een uitvoerige nota zal berichten over de resultaten. .Als Nederland wil meedoen aan de Expo die in 1976 in Philadelphia wordt gehouden, zal er een aanzien lijk groter bedrag dan twaalf miljoen gulden worden uitgetrokken. Ook zal de tijd van voobereiding, nu minder dan ttoee jaar, langer moeten zijn", vond mr. Cals. Het Nederlands paviljoen is door 4.775.095 mensen bezocht. Het totale bezoekersaantal van de hele Expo was iets meer dan 64 miljoen. Dat betekent dat van elke dertien expo- gangers er één het Nederlandse pa viljoen aan deed. Mr. Cals vond een expo nuttig, om dat er de contouren voor een komend decennium te zien zyn. Op de Ja panse Expo was één van die contou ren dat Nederland de „poort naar Europa" voor Japan zal worden. „Het bedrijfsleven moet die uitdaging aan nemen", adviseerde mr. Cals. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Veringa van Onderwys is van mening dat aanvaarding van de wet universitaire bestuurshervorming be tekent dat de bestuursregeling die de Amsterdamse gemeenteraad maan dag heeft getroffen voor de Gemeen teuniversiteit van Amsterdam niet door de kroon kan worden goedge keurd. Hy meent bovendien dat de nieuwe structuren aan de universitei ten in Groningen en Nijmegen niet in de nieuwe wet passen en in een overgangsperiode daaraan passend gemaakt moeten worden. Hy wil echter in overleg met de betrokkenen een overgangsregeling opstellen. De minister heeft dit gisteren mee gedeeld in zijn antwoord aan de Tweede Kamer bij de behandeling van de democratiseringswet voor universiteiten en hogescholen .Een wetsontwerp waarvan de bewinds man zelf toegeeft dat het niet ideaal is maar wel als een weerslag ge zien kan worden van wat er onder alle betrokkenen leeft. Het wetsont werp is niet zomaar uit de lucht ko men vallen, aldus zijn conclusie. Hy zette uiteen al eerder blijk te hebben gegeven van zyn bereidheid stappen terug te doen van aanvan kelijk by hem bestaande opvattingen. Hij bestreed gisteren in de Twee de Kamer de opvatting van de oppo sitie dat er teveel bezwaren tegen het ontwerp zyn en dat de minister het beter zou kunnen terugtrekken. De kamerleden moeten volgens de mi nister maar eens overwegen wat er zou gebeuren als er nu geen wet met deze mogelijkheden ter tafel zou lig gen. De heren Van der Lek (PSP) en Masman (PvdA) protesteerden fel tegen deze stelling van de minister en verweten hem dat Juist hij blijk had gegeven van gebrek aan moed, omdat hy anders al veel eerder met een experimenteel artikel zou zUn ge komen. Minister Veringa merkte op dat hy niet alleen niet eerder de moed heeft gehad, maar dat ook nu nog de moed daartoe hem ontbreekt en dat Juist dit de reden is waarom hy dit wetsontwerp heeft ingediend. Amendementen Vervolgens besteedde hy aandacht aan een aantal van de ruim dertig ingediende amendementen. Hy toon de zich een tegenstander van het door de heren Masman .(PvdA), en Dykstra (D'66) ingediende amende ment om de verkiezing van de uni versiteitsraad niet groepsgewijze te la ten geschieden, maar leden van elke groep het recht te geven ook verte genwoordigers uit de andere groepen aan te wyzen. Een amendement van de heer Van Dyk (WD) om het opkomst per- ADVERTENTIE centage voor de verkiezingen op 51 te stellen in plaats van op het voorge stelde 35 noemde de minister geen verbetering. De heer Van Dyk wil by een lagere opkomst dan 51 pro cent de betrokken groep minder ze tels toewyzen dan waarop deze groep recht heeft. Benoemingen De minister voelt ook niets voor een suggestie, neergelegd in een amendement van eveneens PvdA en D'66, om de universiteitsraad het recht te geven elk lid van het college van bestuur van zyn functie te ont heffen als de raad in twee achter eenvolgende vergaderingen met een meerderheid van ten minste twee derde verklaart geen vertrouwen meer in het betrokken lid te hebben. Experimenten Minister Veringa is voorts van me ning dat de mogelykheden die zyn wetsontwerp biedt voor experimenten voldoende zyn. De manier waarop by bepaalde studierichtingen wordt ge- experimenteerd is in zyn ogen geen zuiver interne kwestie. Dergeiyke za ken zullen volgens hem soms zelfs nog eerder repercussies hebben by andere instellingen. Hy wyst dan ook het amendement van PvdA. D'66 en PPR «gedeeltelyk gezamenlyk. ge- deeltelyk afzonderlyk ingediend) van de hand. Tenslotte voelt de bewindsman ook niets voor een amendement van eveneens de heren Masman en Dyk stra om het college van bestuur ge heel door de universiteitsraad te la ten benoemen in plaats van het hui dig voorstel evenveel leden als er ge kozen worden ook nog eens door de kroon te laten benoemen. Hy wees ook de suggestie af de voorzitter te laten kiezen in plaats van door de Kroon te laten aan wyzen. De minister vindt namely k dat een universiteit niet op één UJn kan worden gesteld met een particuliere vereniging. By alle democrati seringsplannen biyft een universiteit toch een instelling die door de over heid als orgaan voor de nationale gemeenschap of door een stichting of vereniging als orgaan van een bepaal de bevolkingsgroep wordt opgerichtin het belang van de hele samenleving. Daarom moet volgens de bewinds man dat algemeen belang ook in de vertegenwoordigende democratische lichamen inspraak hebben. DEN HAAG (GPD) -Oud-pre mier mr. J. M. L. Th. Cals staat afwyzend tegen een verzoek van de KVP om een plaats in te nemen op de kandidatenlyst van die party by de parlementsverkiezingen, die vol gend voorjaar worden gehouden. Hy liet gisteren blyken geïrriteerd te zyn over een uitlating van KVP- voorzitter mr. A. P. J. M. M. van der Stee. die onlangs aankondigde par- tygenoot Cals te zullen benaderen met de vraag of hy er voor voelt in de actieve politiek terug te ke ren. „Van zo'n verzoek weet ik niets af. Ik moet trouwens zeggen, dat er de laatste drie Jaar byzonder weinig contact is geweest tussen my en het KVP-bestuur", zei mr. Cals kribbig tydens een nabeschouwing over zyn werk als commissaris-generaal van het Nederlandse paviljoen op de Ex po ln Japan. De oud-premier vond overigens dat aan Jongeren de kans moet worden gegeven in de politiek te gaan. Hy herinnerde eraan, dat hy achttien Jaar in de politiek heeft meegelopen, waarvan vyftien jaar als minister. „Ik vond het mieters hoor, op een enkele nacht na", grapte Cals Met die nacht doelde hy op de „nacht van Schmelzer" waarin het kablnet-Cals door de KVP-fractie ten val werd gebracht. Deze val heeft mede geleid tot de anti-KVP- resolutie van de PvdA. die op het ogenblik de party-politieke discussie beheerst. „Heeft het zin voor my om terug te keren in de politiek?", vroeg mr. Cals zich af. „U weet. dat de grond gedachten van de Politieke Party Ra- dikalen my zeer aanspreken. Ik heb destyds echter gezegd, dat het tyd- stip waarop de party werd gesticht verkeerd gekozen was". ADVERTENTIE Een platenbon V is'alt ijd raak l 15,- 7,50 10.-15,- 20.- 25,- Met een plaat .vindt iedereen z'n draai.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17