fERKOOP fAN DE SRUYTER Weer bloedbad in Amman „Het leek wel n eeuwigheid voor we de wal bereikten Toetreding tot S.H.V.- concern Drie tuinders halen vier gewonden uit Oegstgeestser Kanaal mars vanuit Noord-Jordanië door Hoessein tot staan gebracht weer Rapport Enkele artikelen goedkoper POLITIEMAN VERVALSTE RIJBEWIJZEN ëud 9£e. U1VÖ richt 1 maart 1860 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 No. 33204 EIDSCH mDAGBLAD tieur; a Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte slngeJ l' Redacteur: Drs. J R. Soetenhorst Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21ö07 f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. EN HAAG (GPD) P. de Gruyter en Zoon voert onder- lelingen over een toetreding tot het concern van Steen- j Handelsvereeniging (SHV). De besprekingen zijn al zo- gevorderd dat het waarschijnlijk lijkt dat overeenstemming „orden bereikt. Met de vakverenigingen wordt reeds over gevoerd. Gruyter heeft de laatste jaren ngrjjke verliezen geleden. Dat de liatenrekeningen uiteindelijk nog positieve saldi lieten zien geheel toe te schrijven aan de nsten van de goed renderende e dochteronderneming Otto belt. Aangenomen kan worden je verliezen van De Gruyter in Nederlandse bedrijf de laatste jaar enkele miljoenen heeft be- menteel wordt in het bedrijf belangrijke reorganisatie doorge- 1, waarbij onder meer is afge- van de gewoonte om uitslui- artikelen onder eigen merk te jpen. Bovendien werd het win- it gesaneerd. aal 1966 tot en met 1969 is het il vestigingen teruggebracht van tot 380. Door de grootscheepse ing van bedienings- en zelfbe- ngswinkels met daartegenover opening van supermarkten is de verkoopoppervlakte echter toe- men van 58.980 vierkante meter 19.111 vierkante meter. «nkolen Handelsvereeniging is poot concern dat belangen heeft erschillende branches. Gestreefd naar een verdere verfijning en «ding, waarbij ook belangstel- bestaat voor geheel nieuwe acti ën. In dit licht zal dan ook de fming van De Gruyter moeten en gezien. activiteiten van SHV liggen hoofdzakelijk op het gebied van de energie, haven, transport en scheep vaart, technische handel en installa tie- en consumptieartikelen (Makro zelfbedieningsgroothandels) De vice-voorziter van de AVG (de Katholieke bond van personeel in Agrarische, Voedings- en Genotmid- delenbedrijVen), G. A. J. van Bakel, heeft verteld dat de vakbonden dins dag over de fusieplannen zyn inge licht. „Er is een'nieuwe afspraak ge maakt voor verder overleg. De bon den hebben als voorwaarde gesteld, dat de werkgelegenheid wordt gega randeerd". Hij voegde hieraan toe, dat Da Gruyter de laatste jaren een zwak bedrijf is geworden en dat elke „versteviging" welkom is. lij Boven: De drie tuinders I C. de Mooij, G. Immers en J. Ij van der Vijver. Aan hun re- Ij solute optreden was het te danken, dat de vier Hilver summers niet in het Oegst- geester Kanaal zijn verdron ken. Links: Het wrak van de Hilversumse wagen wordt als een nutteloze hoop schroot uit het water gevist. Het is een wonderdat de inzitten den het ongeluk niet met de dood hebben moeten beko pen. OEGSTGEEST Twee zeer ernstig en twee minder zwaar ge wonden waren te betreuren toen j gistermiddag omstreeks half drie op rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag i een personenauto met vier inzittenden uit Hilversum (één echtpaar en twee vrouwen), van achteren werd aangereden over de kop sloeg en via de vangrail in het Oegstgeester Kanaal te rechtkwam. IIMAN (Reuter, DPA, AFP, AP) Tanks en artillerie het Jordaanse leger zijn vanochtend aanvallen begonnen !e bolwerken van de Palestijnen in Amman. Dit nadat de lopen nacht in de stad het hevigst was gevochten sinds de sroorlog uitbrak. De Syrische troepen zouden begonnen lich uit Jordanië terug te trekken. I informatiecentrum van Al Fa- u Beiroet meldt, dat tanks en erie elke vierkante centimeter bet vluchtelingenkamp in Djebel wn, een wijk in de Jordaanse istad vernielen. De bekend- maakte voorts melding zware tankaanval op het Itelingenkamp Al Wahdat. het rt voor het Volksfront voor de Sding van Palestina. Palestijnse leider Jassir Arafat ie eisteren mee dat het kamp tachtig procent is verwoest. Am foor de helft en de stad Zarka -hg kilometer ten noorden van Bilt verwacht van vanavond tot ittavond weer met zonnige perioden en 4 wind, maar in de nacht en 'd hier en daar mist, koude met in het binnenland kans ■achtvorst, morgen ongeveer de- temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 12.30 uur) 24 SEPTEMBER 6.30 uur; onder: 18.33 uur. 0op: uur; onder: 16.42 uur l*ater te Katwijk te 10.23 en lur, laagwater te 5.37 en 18.12 ,®mmer bestaat alt 22 pagina's Amman) helemaal. In de straten van de Jordaanse hoofdstad wordt nog steeds gevochten tussen guer rillastrijders en het Jordaanse leger. Zo nu en dan wordt het uitgaansver bod opgeheven om de bevolking in de gelegenheid te stellen voedsel te be machtigen. Maar de hoeveelheid eten en drinken is uitermate gering, zodat het niet te verwonderen is dat er incidenteel wordt geplunderd. Het Rode Kruis zal. trachten voedsel over te brengen. Een grootscheepse hulp actie is echter bijna onmogelijk om dat het uiterst riskant is om op de luchthaven van de stad te landen, terwijl het moeilijk is zich op straat te begeven. Het Rode Kruis-kantoor in de stad i6 vernietigd. De vertegen woordiging is in een hotel onderge bracht. Boven Amman, waar volgens schatting van Arafat 20.000 doden en gewonden zijn, hangen zwarte rook wolken. Onder de puinhopen liggen de lichamen van de doden en ge wonden, die niet worden geborgen. Er spelen zich verschrikkelijke tonelen af. Het Jordaanse leger vernietigt sy stematisch elk huis waarin het een Palestijnse sluipschutter vermoedt. Honderdduizenden zijn dakloos en dreigen door honger en dorst om te komen. Zij hebben zich verscholen in moskeeën en andere openbare gebou wen. De Palestijnse leiders hebben elk compromis van de hand gewezen. „Wij worden op het ogenblik van de Jordaniërs gescheiden door een zee van bloed", aldus Jassir Arafat gis teren. Hij deed in zijn toespraak een beroep op de Arabische leiders die gisteren in Cairo bijeenkwamen om naar Jordanië te komen om de mas samoorden persoonlijk te aanschou wen. De Palestijnen die geweigerd hebben naar Cairo te komen oefenen felle kritiek op de bijeenkomst: „De heren leiders hebben de moeite ge-1 nomen bijeen te komen. Zij hadden dat beter niet kunnen doen. Zy zit-' ten aan de zijde van een beul Mo hammed Da'oud (de Jordaanse pre mier), die vrouwen en kinderen heeft laten bombarderen. Kom op Arabie ren, kom op het is niet de tijd meer om u stil te houden". Een uit vier personen bestaande delegatie onder leiding van de Soe- danese president Al Noemeirl is in Amman om een rapport samen te stellen dat de Arabische staatshoof den als uitgangspunt zullen nemen bij hun pogingen om te bemiddelen tussen Hoessein en de Palestijnen. President Helou van Libanon en Al Atassi van Syrië zijn weer naar hun resp. hoofdsteden teruggekeerd. Bij de andere Arabische leiders in de Egyptische hoofdstad heeft zich in middels Koning Feisal van Saoedi- Arabië gevoegd. Waarnemers geloven dat de voorgenomen topconferentie helemaal niet meer gehouden zal worden. Het overleg zou beperkt blij ven tot werkzittingen achter geslo ten deuren, zowel bilateraal als in groepjes. In Washington was men echter niet pessimistisch ten aanzien van de plotseling ontplooiende diplo matieke activiteit. De Libische pre mier, zo verluidt een pikant detail uit de marge van de bijeenkomst, zou geweigerd hebben te praten met de Jordaanse militaire premier Daoud. Daoud zou enkele malen om een on derhoud met hem hebben gevraagd. Volgens berichten in Beu-roet zendt Arabische staatshoofden in de Egyptische hoofdstad: v.l.n.r. president Helou van Libanon, Nasser, Salem al Sabbah van Koeweit. Al Noemeiri van Soedan en Ghaddaffi van Libië. Libië de Palestijnse militairen uit het Libische leger. Ook in Algiers dat zich afzijdig heeft gehouden van de Arabische bijeenkomst in Cairo vond diploma tiek overleg plaats tussen een Syri sche delegatie en Algerijnse minis ters. De opmars van de Palestijnse strijdmacht zou volgens berichten van Jordaanse zijde tot stand zijn ge bracht. Twee nieuwe regimenten zijn door Hoessein in de strijd gewor pen. Ze worden ondersteund door jagers. De Palestijnen zeggen een straaljager te hebben neergehaald. Opnieuw zou zwaar worden gevoch ten in en rond Irbid, de op een na grootste stad van het land. Aan het resolute optreden van de tuinders C. de Mooü. G. Immers j en J. van der Vijver, die zonder zich te bedenken gekleed in het water sprongen, is het te danken I dat er geen slachtoffers vielen, j Drie gewonden had men spoedig aan de kant maar een vierde was inmiddels naar het midden afge dreven. Met het redden van deze, een vrouw, hadden de mannen de grootste moeite. Voordat Van der Vijver en Immers haar hadden bereikt had zij reeds het bewustzijn verloren en dreigde onder water te verdwij nen. Van reddend zwemmen had den de tuinders wel eens gehoord maar zy waren deze kunst zelf niet machtig. Het viel voor hen dan ook niet mee om te zwemmen en gelyk het hoofd van de vrouw boven water te houden. Van der Vyver hier over: „Het leek wel of het een eeuwigheid duurde, voordat we de wal bereikten. Veel hoop dat de vrouw het zou overleven had <k echter niet meer, omdat zij meer met haar hoofd onder water was dan er boven." „Toen ze op de kant lag kwam ze gelukkig spoedig by kennis. Ze be gon te hoesten en gooide er een hele golf water uit. Dat bleek haar goed te doen. Want zoals het zich enkele ogenblikken later liet aan zien viel het mët haar toestand wel mee." „Volgens my hebben de inzittenden bijzonder veel geluk gehad dat de deuren van de wagen door de klap op het water zyn openge sprongen. Hierdoor konden zy, zo goed en zo kwaad dit mogelijk was, uit de auto kruipen." De Mooij, die als eerste by het on geval aanwezig was en hielp drie gewonden uit het water te halen, had de afgedreven vrouw niet op gemerkt. Later zei hy tegen Van der Vijver dat hij dacht dat er een kussen in het kanaal dreef. DEN HAAG (GPD) Een aantal artikelen, voor een deel uit de sector van de eerste levensbehoeften, zal per 1 januari van het komende jaar van het hoge btw-tarief (12 pet.) over gaan naar het lage tarief, dat op 4 pet wordt gehandhaafd, en dus In prijó moeten dalen. Deze artikelen zyn volgens een opgaaf van het Mi nisterie van Financiën: aardappel meel, cacaopoeder, maïzena, pud dingpoeder bouillon en soepen, vruchtenconserven. gebak, koekjes en biscuit, geraffineerde suiker en enige zuivelprodukten als chocolademelk, gecondenseerde melk, koffiemelk, volle melkpoeder en vla. UTRECHT (GPD) Als voor naamste verdachte in een zwendel met valse Surinaamse ry bewijzen heeft de Utrechtse politie een 32- jarige kantoorbediende aangehouden, oud-politieman uit Paramaribo. De man nam by zyn komst naar Nederland in februari van dit jaar, twaalf k dertien Surinaamse rybe wyzen mee, die hy voor 500 gulden per stuk verkocht aan landgenoten. De Surinamers wisselden de valse rybewyzen op de provinciale griffies van grote steden in, voor geldige Nederlandse rybewyzen. De Utrecht se politie heeft drie van hen aange houden. Een 23-jarige laborant, een 23-jarige militair en een 32-jarige colporteur uit Leusden. Ook in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zyn gelyktydig kopers van valse rybewyzen aangehouden. De zaak kwam in mei of juni van dit jaar aan het rollen, toen by een routine controle van de Rotterdam se politie bleek dat er valse rybe wyzen in omloop waren. Uit het on derzoek bleek al gauw de draad naar Utrecht te lopen. De oud-politieman had in Paramaribo gewerkt op de afdeling voor het uitgeven van ry bewyzen. By zyn vertrek naar ons land nam hy behalve een stapeltje rybewyzen ook een stempel van de procureur-generaal mee. Vyf van de ontvreemde rybewy zen verkocht hy nog in Suriname. De andere zeven of acht in Neder land. Hy vroeg voor een rybewys 500 gulden maar ging ook akkoord met een voorschot van 200 a 300 gul den. l| Uit het Leidsch Dagblad van II 23 Sept 1870: Naar wij vernemen, is Arie Doorneveld, sedert een aantal jaren aan de grofsme derij alhier werkzaam, door het springen van een kraan aldaar dat met een vervaar lijk geraas gepaard ging. zoodanig geschrikt, dat hij gisteravond is overleden. Een doodgraver te Sit- tard stortte dezer dagen le venloos in een graf door hem voor een ander gegraven. De man was door een beroerte getroffen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1