Wapenbezit bestreden Palestijnen rukken steeds verder op Washington wacht op standpunt van Moskou morgen pittige slavinken SER wil 'wiebeltax' koppelen aan de uitgaven fliU UI. UIT SYRIË AFKOMSTIGE STRIJDKRACHTEN DOORSTOTEN STAP EGERING ZEER BEZORGD Vrijspraak voor agent, ie meisje op )ra aanreed voude nacht Militairen in Londonderry met benzinebommen bekogeld (Buc/ ^ïlteuivo jricht 1 maart 1860 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 No. 33203 il lN «ur: G Koopman EIDSCH DAGBLAD RedacteurDrs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse Dammen f 0.25. Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent) liington (GPD) Terwijl volgens de jongste thten uit Syrië afkomstige strijdkrachten stoten in de richting van de Jordaanse dstad is het wachten in Washington niet fr op een verscherping van de crisis in Jor- èen van een verdere verzwakking van Hoes positie, maar op de reactie van de Sowj et- op het verzoek om advies, dat de koning tot er grote mogendheden heeft gericht en op de p van de ontmoeting van Arabische leiders lïro. Het Witte Huis maakte bekend, dat het ek van Hoessein in overweging is genomen, zonder dat er een beslissing werd geno- Het ministerie van Buitenlandse Zaken een diplomatieke waarschuwing aan de iche regering en verklaarde, dat de invasie Jordanië „het gevaar inhoudt van een zich reidend conflict". Washington klampt men zich nu vast aan de enige concrete aanwijzing die men heeft over de bedoelingen van Moskou, n.l. het feit dat de Syrische regering enkele dagen geleden ook door het Kremlin tot voorzichtigheid werd gemaand. Hierin leest men dat ook de Russische leiders een confrontatie met de Verenigde Staten in het Midden-Oosten willen vermijden. Wat de samenkomst van Arabische leiders be treft (die tot vanavond is uitgesteld», zijn de verwachtingen niet optimistisch. Waarnemers hier achten het onwaarschijnlijk dat er een ver gelijk getroffen kan worden tussen Koning Hoes sein en de Syriërs «die zich volgens berichten afzijdig houden van de bijeenkomst». De plannen voor een beperkte Amerikaanse militaire ingreep in Jordanië liggen klaar. Het eufemisme voor deze ingreep heet „evacuatie", evacuatie van de 400 Amerikanen in dat land. In werkelijkheid is er al overleg geweest tussen Jordaanse en Amerikaanse deskundigen over de uitvoering van deze „evacuatie"-plannen, die grote overeenkomst vertonen met die van 1956, toen de Syrische regering dreigde Libanon bin nen te trekken en president Eisenhower 5000 man mariniers op het Libanese strand zette, terwijl de Britten troepen zonden naar Jordanië. Tienduizend parachutisten en ander militair personeel staan klaar in het legerkamp Fort Bragg in Noord-Carolina om naar het Midden- Oosten gelvogen te worden. Nog een aantal Ame rikaanse oorlogsbodems is naar de Middellandse Zee gedirigeerd, maar het Pentagon verstrekte geen nadere gegevens over het soort vaartuigen, noch over hun bestemming. Een onverwachte complicatie bij alle overwe gingen is het feit. dat de rol van de Verenigde Naties in deze crisis niet meer dan minimaal kan zijn, omdat Koning Hoessein geen beroep wil doen op de Veiligheidsraad, aangezien Syrië daar op het ogenblik lid van is. Dit plaatst het overleg in de handen van de „Grote Vier", waar bij de Sowjet-Unie er blijkbaar tot nog toe de voorkeur aan geeft om zich in de Arabische we reld niet te compromitteren door Syrië doeltref fend aan banden te leggen. Senator Mike Mansfeld, de leider van de De mocraten, heeft, hoewel hij geen bezwaar heeft tegen evacuatieplannen, een ernstige waarschu wing laten horen tegen een eventuele Ameri kaanse militaire interventie in Jordanië. Hij zei te vrezen, dat dit een conflict met de Sowjet- Unie in dat gebied onvermijdelijk zou maken. Mansfield is de enige senator die, sinds de crisis zich toespitste, van zich heeft laten horen. Hoewel daarover nog geen beslissing is geno men, is het onwaarschijnlijk geworden dat pre sident Nixons voorgenomen reis naar de Zesde Vloot in de Middellandse Zee en een aantal West- europese landen doorgang zal vinden Zie ook pagina 9. D'66 heeft een opmerkelijke stap gedaan. Krap vier jaar, na dat de partij ontstond als prag matisch en enthousiast protest tegen een verouderd politiek be stel, heeft het bestuur van de Democraten aangeboden een brug te construeren tussen de twee grootste Nederlandse partijen, de KVP en Partij van de Arbeid. Dat betekent dat D'66 althans het bestuur van die partij erkent een onderdeel van het nu heer sende politieke bestel te zijn ge worden. Maar vanuit die positie wil de partij nog steeds blijven streven naar politieke vernieu wing. In de afgelopen jaren heeft 1 D'66 in het parlement geopereerd. Veel van wat de partij wilde heeft i een weg gevonden naar program- ma's van andere partijen. Zo zeer dat andere partijen steeds meer het imago van D'66 wisten te ont takelen. Bovendien hebben de verkie zingen van dit jaar aangetoond, dat de kracht van D'66 niet langer onmeetbaar is. Een deel van de dreiging van Van Mierlo c.s. is verdwenen. De partij komt niet veel verder dan een zeven procent en het oorspronkelijke enthousiasme is opgedroogd. Tegen die achtergrond probeert D'66 zowel een politieke vernieu- I wingsgolf tot stand te brengen j als zich te presenteren als rege- j ringspartner voor 1971. De geiso- leerde positie wordt opgeheven: D'66 bevestigt dat het hier gaat om een politieke partij, zoals de I andere. Het dynamiet voor de I .ontploffing" in de vaderlandse politiek is verdwenen. )EN HAAG (GPD) De regering heeft hoge priori- verleend aan de bestrijding van het illegale bezit van ^wapens in Nederland. Bij alle politiekorpsen en de ïsbewaking zullen vuurwapenteams worden gevormd, zich uitsluitend met de jacht op clandestiene vuur-| ens zullen bezig houden. Het vuurwapenteam van de gse politie onder leiding van hoofdinspecteur W. J. Rol t daarbij tot voorbeeld gediend. teams zullen al hun gegevens leien aan de dienst opsporings van het ministerie van jus- raar alle tips. veronderstellin- feitelijkheden zullen worden «schikt en bestudeerd, geheim overleg tussen regering rocureurs-generaal, officieren ustitie en specialisten van de is daarvoor een speciale or- itie opgebouwd. Bij alle par- wordt één officier van jus- aangewezen. die het ille- ïuurwapenbezit zal behandelen, chat wordt dat in Nederland op loment tenminste honderddui- ülegale vuurwapens in omloop Verwacht wordt dat minister ustitie Polak nog deze week de van de tweede kamer zijn be leid hierover kenbaar zal ma- HAAG (GPD) De Haagse ank heeft vandaag de Rijs- politieagent die op 16 mei jaar de elfjarige Sandra de (j de achtervolging van een rijdende auto op een zebra iswjjk aanreed en verwondde, iproken. meisje was bij rood voetgan- ht overgestoken, maar voor de ige agent stond het licht op Htf reed niet met zwaailicht ie-tonige hoorn. Maar hem is politieschool geleerd, zo voerde dat een snelheidsovertre- geruisloos mogelijk moet achtervolgd om de overtre ft constateren. ar was de politieagent door kantonrechter veroor- tot een boete van f 100 gulden deze vond, dat de agent on- ithtig het kruispunt was gena- meisje is inmiddels van de J»en verwondingen hersteld, ouders menen echter dat zij lijk letsel heeft opgelopen en de politie daarvoor aanspra- I ken. De regering hecht zodanige prio riteit aan de zaak, dat in het belang van de bestrijding van de clandestie- j ne vuurwapens eventueel andere op- I drachten op een zacht pitje mogen worden geplaatst. Voorbeeld Het vuurwapenteam van de Haag se politie, dat de regering tot voor beeld heeft gediend, bestaat uit een brigadier en twee rechercheurs. Elke politieman uit het 1500 man tellen de Haagse korps die iets over vuur wapens hoort, speelt die informatie aan dit team toe. Sinds het team begin 1968 in wer king trad, zijn zodoende geen waar devolle tips meer „verdwaald". Het aantal in beslagnemingen van vuur wapens nam heel duidelijk toe. „Oorzaak daarvan kan theore tisch echter óók zijn dat het aantal clandestiene vuurwapens in Den Haag in die periode is gestegen", zegt zeer bescheiden hoofdinspecteur W. J. Rol, hoofd van het bureau bij zondere wetten, onder wie het team ressorteert. Los van deze nieuwe opzet zal het Openbaar Ministerie de eigen taak behouden wat betreft het instellen, van een strafvervolging tegen dege nen, die zich schuldig maken aan het niet-toegestane bezit van of de handel in vuurwapens. Op 1 juli J.l. i werden nieuwe wettelijke bepalingen op dit terrein van kracht. Alle over- j tredingen van de vuurwapenwet wor den nu aangemerkt als misdrijven en bovendien zijn de straffen ver zwaard. Madame Tussaud heeft na een lange, aarzelende aanloop de sprong over de Noordzee gemaakt en is midden in de Kalverstraat terechtgekomen: Madame Tus saud in Amsterdam" Vrijdagmorgen gaat het rolluik omhoog voor het publiek. Dan is, hopelijk, net de boel opgeruimd van het openingsfeest met tioee- duizend genodigden, onder wie enkele bekende Nederlanders wier wassen evenbeeld de Nederlandse „vertaling" van de beproefde Tussaud-formule moet accentu eren: dr. Wilem Drees. Johan Cruyff, Liesbeth List, Kees Ver kerk en Karei Appel. Het is de eerste keer in de twee eeuwen oude geschiedenis van 's werelds beroemdste panopticum dat een filiaal van het Engelse instituut wordt geopend. Dat de keus op Amsterdam is gevallen laat zich deels verklaren door het feit dat de geestelijk vader van het miljoenenplandirecteur E. V. Gatacre (42) van madame Tussaud in Londen, in ons land is geboren, voortreffelijk Neder lands spreekt en zijn vakantie hier doorbrengt. Bilt verwacht van vanavond lenavond: weer met zonnige perioden. Ie tot matige wind uit oost tot W. Koude nacht met in het -iand kans op nachtvorst, mor- 'erdag ongeveer dezelfde tem- 'fen als vandaag. ®aakt om 12.40 uur). 23 SEPTEMBER P: 6.27 uur; onder: 18.13 uur. °P: 23.17 urn-; onder: 16.14 uur "er te Katwijk te 8.53 en 21.33 «agwater te 4.27 en 16.52 uur bestaat alt 18 pagina's ADVERTENTIE AMMAN (AP. Reuter. DPA. AFP» Palestijnse guerrillastrijders ge steund door uit Syrië afkomsti ge tanks rukken op in de richting van de Jordaanse hoofdstad. Zo luid den de laatste berichten uit het door de burgeroorlog verscheurde land. Zware gevechten tussen de legereen heden van Hoessein en de oprukken de strijdmacht van de guerrillastrij ders zouden vamiddag hebben plaats gevonden bij Salt op nog geen vijf entwintig kilometer van Amman. Elk uur wijzigt zich de situatie steeds meer in het nadeel van de Jordaanse vorst, die gisteren een dramatisch beroep deed op de 12.000 man Iraakse strijdkrachten in zijn land om hem te helpen. Een beroep waarop tot vanmiddag nog geen ant woord is ontvangen. Terwijl wel uit Beiroet werd bericht dat de rege rende Iraakse Baas partij haar le den heeft opgeroepen zich gereed te houden om aan de zijde van de Pa lestijnen te strijden. De positie van Irak in het conflict wordt steeds on duidelijker. Aan oproepen van de Pa lestijnen om hen te helpen hebben de Irakezen slechts met de mond vol daan. Het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram beschuldigde Irak er gisteren van een bestand te heb ben gesaboteerd door een radiooproep van het centrale comité van de guer rillastrijders tot naleving van een be stand niet uit te zenden. Israël Van Israëlische regeringszijde be gint men zich steeds meer ongerust te maken over de Palestijnse vorde ringen. Vooral de mogelijke deelna me van regulaire Syrische troepen vormt een bron voor de Israëlische onrust. Een groot aantal Israëlische deskundigen onder wie generaal Chaim Herzorg, voormalig hoofd van de Israëlische geheime dienst, ver klaarden gisteren het onduldbaar te vinden als Syrië vanaf de hoogten van Gilead de Jordaanvallei zouden controleren. Palestijnse woordvoerders beschul digden Israël ervan al in het conflict te hebben ingegrepen. Zo zouden Is raëlische hefschroefvliegtuigen boven het gebied van Jerasj voorraden heb ben afgeworpen voor ingesloten Jor daanse legereenheden. Israëlische Mi- rages dekten de droppings. Israëlische bommenwerpers hadden Palestijn se bases bij Maadi en Sawalha ge bombardeerd. In de centrale sector van de Jordaan-vallei vonden Israë lische troepenverplaatsingen plaats. De Egyptische minister van Voor lichting Heihal verklaarde vanoch tend dat het aantal doden in Jorda nië zeker 10.000 bedraagt. Geen luchtbagage meer De Poolse luchtvaartmaatschappij LOT, die de laatste tijd herhaaldelijk ge plaagd is door kapingen, heeft een verbod op handbagage voor alle binnenlandse reizigers afgekondigd. De enige artikelen die de reizigers aan boord mogen meenemen zijn kranten en een boek. Sinds eind vo rig jaar zijn vier Poolse vliegtuigen gekaapt. Een goed stuk vlees hoort erbij tuinboontjes uit blik, fles of diepvries met vergeet 't bonekruid niet! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven DEN HAAG (GPD) De Sociaal- Economische Raad heeft minister Witteveen (Financiën) geadviseerd een koppeleing van de z.g. 'wiebeltax' (het tijdelijk wijzigen van belastin gen door de regering wanneer de conjunctuur dat vraagt) en het uit gavenbeleid van de overheid tot stand te brengen. De SER meent, dat er een formu le moet komen waardoor bij een verhoging van belastingen de rijks uitgaven worden teruggebracht met een derde tot de helft van de te ver wachten meeropbrengst van de belas tingen. Dit is het kernpunt uit het SER- advies over de „wiebeltax", die mi nister Witteveen begin volgend jaar wil hanteren. De SER wil op deze wyze bereiken dat een tijdelijke va riatie van belastingtarieven alleen als onderdeel van een pakket tijdelijke maatregelen wordt gehanteerd. De SER is overigens unaniem van oordeel dat de „wiebeltax" er moet komen. Het is in samenhang met andere maatregelen een welkome versterking van de oonjunctuurpoli- tieke instrumenten. LONDONDERRY (AFP) In de Noordierse stad Londonderry is van ochtend een auto van de militaire politie tijdens een patrouillerit met drie benzinebommen bekogeld. Er vie len geen slachtoffers. Van de dadere is niets bekend. Het incident wordt gezien als een vervolg op de sporadische ongeregeld heden die zich de voorgaande nacht zowel in Londonderry als in Belfast voordeden doch die nergens een ern stig karakter aannamen. Uit het Leidsch Dagblad van 22 Sept. 1870: Onze geachte en scherp zinnige stadgenoot Ds. C. Leemans, heeft in de N. R Ct. van heden, eenige merk waardige bijznoderheden ge schreven omtrent het ro- meinsche altaardat bij het afbreken der oude kerk te Kessel voor den dag geko men en naar 's Rijks mu seum v. oudheden alhier is overgebracht. Te Amsterdam houdt de justitie zich bezig met het onderzoek naar eene beweer de vervalsching in de bevol kingsregisters. geschied met het doel om door verande ring dei geboortejaren, en kele schutterplichtigen aan den schutterlijken dienst te onttrekken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1