kMERIKA HELPT HOESSEIN Socialisten in Zweden blijven aan de macht Als positie koning onhoudbaar wordt Op zoek naar niet ontplofte bom Ernstig gewonde lag uur langs de weg Familie- dramcLin Den Haag (9uc/ Qlü 1 oorlopig schijnt men nog vertrouwen in zijn kracht te heb- omdat hij zijn luchtmacht nog niet volledig heeft gebruikt, aanblijven van de Jordaanse vorst, zo onthulden zaterdag le belangrijke medewerkers van president Nixon, acht voor een herstel van de vrede in het Midden-Oosten on eerlijk. Daar komt bij dat de VS zijn belangen alleen bij »in in veilige handen acht. Israël MET STEUN VAN COMMUNISTEN ordoostelijke wind H.A.L. neemt bedrijven over POLITIE IN APELDOORN SLAAGS MET AMBONEZEN «richt 1 maart 1860 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1970 No. 33202 EIDSChi Kleur: G. Koopman fdredacteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte Singej 1, LeldeD - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 rASHINGTON/AMMAN (Reuter, AP, AFP, DPA) de situatie in Noord-Jordanië voor het leger van oing Hoessein steeds ongunstiger wordt nemen de •n voor een gewapende interventie door de Verenig- Staten, en mogelijk ook Israël, in het door de burger- log verscheurde land toe. Hoewel kringen van het Ame- ianse ministerie van Buitenlandse Zaken vanmorgen Haarde de situatie nog niet „alarmerend" te achten ikt men uit de woorden van de Amerikaanse minister Defensie Laird op, dat de Verenigde Staten zullen in- Ipen wanneer Koning Hoesseins positie onhoudbaar rdt. hoe sebl ral van Hoessein zou niet al- ket einde van het Amerikaanse iplan voor het Midden-Oosten men maar tevens een verster- Tan de positie van China in dat ran Azië. Deze mededelingen door Nixons adviseurs ge- In een vertrouwelijk gesprek hoofdredacteuren van Ameri- bladen. nieuwe wending in het conflict jrdanië vond plaats nadat een Imlijke troepenmacht uit Syrië lederen van de Palestijnen was versterken. Jordanië en de ugde Staten beschuldigden Sy- mn te hebben ingegrepen, Damascus ontkende dat Syri- troepen de grens waren over- l De troepen die de guerril- rs te hulp kwamen gesneld eenheden zyn van het in ils onderdeel van de Palestij n- irrijdings Organisatie gevorm- ilestijnse Bevrijdingsleger die ooit aan operaties op dergelijke schaal hadden deelgenomen, die nu actief waren geworden, mededelingen in de Syrische Hun actie zou zijn voor door de Palestijnse leider Arafat die op het ogenblik in Irische hoofdstad verblijft. cue n med< vernietiging van alle Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten. De positie van het Jordaanse le ger in het noorden van het land ver slechterd met het uur. De Palestij nen hebben gezegd de stad Irbid te hebben veroverd. Dit bericht werd door Israëlische waarnemers beves tigd. De verovering zou zijn gedaan door uit Syrië afkomstige tanks van het Palestijnse Bevrijdingsleger waarvan Israëlische militaire waar nemers het aantal op enkele honder den schatten. Zie ook pagina 14. In de Noordamerikaanse ha venstad Morehead City (Noord- Carolina, aan de oostkust) heb ben de landingsvaartuigen „Suf folk Countyen York County" mariniers en materieel aan boord genomen ter versterking van de Zesde Vloot in de Middellandse Zee. imemers in het Midden-Oosten dat naast Amerikaans ingrij- Israëlische interventie steeds tot de mogelijkheden gaat be- ZH baseren zich ondanks de 1VA iaing van Abba Eban in New op uitlatingen van goedinge- kringen in Tel Aviv die na een d van het Israëlische kabinet lieten doorschemeren dat alleen tussenbeide zal komen situatie in Amman ingrijpend agd wordt. Overigens waren er wchten over Israëlische lucht- aan de Jordaniërs. Boven het ;rrein in Noord-Jordanië len vier Jagers, waarvan de zeiden dat het Israëli- ïllen waren. landen en de SowJ et- hebben de Verenigde Staten en gewaarschuwd voor de conse- !es van een interventie. Het fche persbureau Tass uitte zijn gdheid over de Amerikaanse «wegingen in het oostelijk deel de Middellandse Zee, en zei iemand genoegen kan nemen gd Kn gewapend militair ingrij- ^»n de VS. Op een openluchtby- in Damascus dreigde de ie president Atassi met de Verwachting van het KNMI aaandagavond tot dinsdagavond "•akt te 11.15 uur. Droog en weer met een zwakke tot noordoostelijke wind, vooral R binnenland lagere tempera- <kn vandaag. 22 SEPTEMBER V: 625 uur; onder: 18.40 uur op; 22.09 uur; onder. 15.34 uur ^«er te Katwijk te 7.50 en 20.18 ■agwater te 3.33 en 15.51 urn- bestaat uit 18 pagina's (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) De gis teren in Zweden gehouden parle mentsverkiezingen hebben geleid tot verlies voor de conservatieve en so ciaaldemocratische partijen. De so cialistische party blijft aan de macht dankzü communistische steun. De agrarische Centrumparty was de grote winnaar met 4.1 procent meer stemmen dan in 1968. Tegen de al gemene verwachtingen in over schreed de communistische party de 4 procentsdrempel, hetgeen de red ding is geworden voor de socialisti sche regering. Aan een regeringswis seling valt dan ook niet te denken, verklaarde vannacht premier Palme, die de teruggang van zün partij met rond 4 procent weet aan tacti sche fouten van de regering in de verkiezingsstryd. De voorlopige zetelverdeling, op een ogenblik, dat bijna 700.000 „post- -atemmen" nog geteld moesten worden, was als volgt (vergeleken met 1968) Conservatieve party 38 zetels, 10.6 procent van de stemmen, verlies 3.3 procent; Centrumpartij 73 zetels, 20.4 procent van de stemmen, winst 4.3 pet.; Liberale Volksparty 56 ze tels, 15.6 pet. van de stemmen, winst 1 pet; Sociaaldemocratische party 166 zetels, 46.4 pet. van de stem men, verlies 3.7 pet.; Communisti sche party 17 zetels. 4.9 pet. van de stemmen, winst 1.9 pet. Men verwacht niet dat de „post- stemmen" hierin veel verandering zullen brengen. De komende Rijksdag (parlement) zal dus weer een socia listische meerderheid te zien geven, waarbij de zetelverdeling tussen socia listen, communisten en de oppositie 183 tegen 167 wordt. De situatie aan het politieke front is er niet op voor uit gegaan, temeer daar premier Palme verklaarde niet bereid te zijn onderhandelingen met de Commu nistische party te willen aanknopen. De politieke constellatie herinnert aan de socialistische regering-Krag in Denemarken, die onlangs gedwon gen werd steun te zoeken bij de com munisten van Aksel Larssen en kort daarop de macht uit handen moest geven aan de oppositie. Vergeleken met de dertien na de Tweede Wereld oorlog in Zweden gehouden ver kiezingen ligt het procent-aantal van de sociaal-democraten iets onder het gemiddelde, terwijl de communisten hun gemiddelde van vyf procent weer hebben teruggekregen. Opval lend is, dat de communisten de mees te stemmen hebben gekregen in die gebieden waar zich stakingen heb ben voorgedaan. Premier Palme verklaarde te gelo ven, dat een gedeelte van de kiezers het vertrouwen in zyn party had verloren door de loon- en prijspoli tiek die door de wereldomspannen de inflatie minder gunstig ls ge weest. De communistische party, die in 1968 door de invasie in Tsjecho- Slowakije werd gehalveerd, heeft blykbaar de stemmen van de toen teleurgestelde sympathisanten terug gekregen. Een nachtelyk voorstel van de op positiepartijen om een niet-socialis- tische coalitieregering te vormen, werd door premier Palme met kracht van de hand gewezen. Een coalitie regering in een parlementaire demo cratie is principieel fout, zo meende hij. Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) De Hol land-Amerika lijn heeft twee bedrij ven overgenomen: De N.V. Hooger- werff en co (staalkabels en zeilma kerij) in Alblasserdam 70 werkne mers) en Mennens en Co's handel maatschappij NV (scheepsbenodigd- heden en aannemersmateriaal) in Rotterdam '64 werknemers). Dezer dagen werd met de eigenaars van de twee bedrijven overeenstemming be reikt over de overname. De vakorga nisaties zyn inmiddels van de over neming op de hoogte gesteld. In de positie van de werknemers komt geen verandering. APELDOORN (ANP) In het centrum van Apeldoorn, in de om geving van het jeugdhonk „De Haven", heeft gisteravond omstreeks elf uur een groep Ambonezen grote moeilykheden veroorzaakt. Zy traden aanvankelijk alleen maar baldadig op. waarna twee po litieagenten hen trachtten te verwij deren. De politie kreeg ook nog as sistentie en leek erin geslaagd te zyn de moeilykheden op te lossen. Maar toen enkele agenten terugliepen naar hun patrouilleauto werd één van hen, een hoofdagent, geschopt en er sneu velde een ruit van één der patrouille wagens. Met stenen werden ook rui ten van het in de nabyheid gelegen Chinese restaurant ingegooid. De po litie verspreidde daarop de herrie schoppers. Toen de Ambonezen zich later her groepeerden en een groep van ten minste 25 man op de markt by het politiebureau verscheen, werden de politiemannen uitgerust met de lange wapenstok, schilden en helmen. De Ambonezen gooiden opnieuw met stenen, waardoor een groot aantal ruiten van het politiebureau sneu velde. Eén der agenten werd ernstig door een steen aan het hoofd ge wond en moest per ambulance naar het ziekenhuis worden overgebracht. De politie voerde charges uit en ver richtte een drietal arrestaties, waar na de grootste moeilijkheden voorbij leken te zyn. SASSENHEIM Een vrij ernstig gewonde automobilist uit Haarlem heeft vannacht in Sassenheim, zwaaiend met zyn overhemd, een uur lang ge tracht de aandacht te trekken van passerende wagens. De Haarlemmer was met zijn auto over de kop geslagen en had hierby een dubbele been breuk, kneuzingen, schaafwon den enz. opgelopen. Toch zag hy nog kans om uit het wrak te kruipen en over de weg een vluchtheuvel te bereiken. Ondanks het late uur (twee uur) was het nog druk op ryks- weg 44. Maar wat de man ook deed niemand sloeg acht op zyn „vreemde" gedrag. Toen hy reeds geruime tijd in ontbloot bovenlichaam hier lag, is hy gaan gillen. Hierdoor werden de bewoners van de in de nabij heid van de ryksweg gelegen woningen wakker en gingen poolshoogte nemen. Zy vonden hem, waarschuw den de politie, die op haar beurt een ambulance belde en korte tyd later had men de man naar een ziekenhuis vervoerd. LEIDEN Een groep militairen van de Explosieven Opruimings dienst uit Culemborg heeft vanoch tend in de Leidse trekvliet onder lei ding van luitenant Donzen gezocht naar een niet geëxplodeerde bom. Deze zou tijdens een bombardement op 12 december 1944 in het water gevallen zijn zonder te ontploffen. De Juiste plaats van de bom is niet be kend. maar men vermoedt, dat hy ergens ligt tussen de panden 10 tot en met 13 aan de Ryn- en Schie- kade. Tydens het bombardement werden deze panden weggeslagen. Het is van belang deze bom te verwyderen, omdat de demping van de Trekvliet een gevaarlijke situatie zou kunnen opleveren. De zaak werd aan het rollen ge bracht door de heer J. V. uit Voorschoten, die tydens het bombar dement vanaf de Haagbrug het bom bardement zag. „Ik was met een zwa ger die bij de politie was naar mUn vrouw in het ziekenhuis geweest. Zy moest daar bevallen van onze eerste dochter. Op de terugweg zagen wij plotseling twee vliegtuigen naar be neden duiken en wy sprongen weg tegen de reling van de brug. De eerste bom viel op de huizen, een tweede boorde zich in het wegdek van de Ryn- en Schiekade en de derde kwam in het water terecht. Ik verwachtte toen een fontein van water en modder, maar er gebeurde niets meer. In 1948 heb ik het eens tegen de commandant van de brand weer verteld, later in 1960 nog eens tegen de nieuwe commandant. Er gebeurde echter niets. Toen ik in de krant las over de demping van de Trekvliet voelde ik my verplicht om het nog eens te zeggen". Via de brandweer, de politie, en de dienst (Van onze correspondent; DEN HAAG (GPD) In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de afgelopen nacht een 32-ja rige man in een woning aan de Her schelstraat in Den Haag zyn 67- jarige vader naar het leven gestaan en hem met een broodmes verschei dene malen diep in buik en borst gestoken. Toen de vader zwaar ge wond op de grond lag, richtte de ge stoorde man zijn agressie op zijn 57-jarige moeder en zyn twee broers van 26 en 28 jaar oud. Allen liepen messteken en snywonden op. Een van de twee broers wist meer onheil te voorkomen. Hy pakte een ijzeren staaf en met enkele krachtige slagen stelde hy de aanvaller gedeel telijk buiten gevecht. Gewond en wat versuft vluchtte de gestoorde man het dak van de ouderlijke woning op. De inmiddels door buren en om wonenden gewaarschuwde politie, brandweer en G.G. en GD. rukten uit. Agenten drongen de woning bin nen en verleenden het bejaarde echtpaar en twee broers eerste hulp. De brandweer kwam met de hoog werker om de patiënt van het dak te kunnen tillen. Verplegers en een dokter van de G.G. en G.D. zagen kans de man zonder verdere ongeluk ken naar beneden be praten. Hy werd eerst naar het ziekenhuis Westeinde gebracht waar zijn won den werden behandeld. Vandaar werd hy overgebracht en opgenomen in de Ursulakliniek in Wassenaar. De vader, de moeder en de broers werden met ambulances overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. De va der is ter verpleging opgenomen. ADVERTENTIE GRAMMOFOONPLATEN grote sortering. Sam van Weesel Zn. HOGEWOERD 112 - LEIDEN gemeentewerken werd toen de Explo sieven Opruimingsdienst ingescha keld. Met een „bom-locater" is deze vanmorgen aan het zoeken geweest. Een kikvorsman heeft het water van de Trekvliet onderzocht. By het ter perse gaan van ons blad had men behalve oude fietsen en matrassen nog niets ontdekt. Op de kant stapelde het oud roest zich op, maar nog geen spoor van de niet ontplofte bom in de Leidse Trekvliet. (Foto LD/Holvast) Uit het Leidsch Dagblad van 21 Sept. 1870: Onze stadgenoot Gerrit Noest geniet heden het voor recht van gedurende 50 jaren aan de Acad. Bibliotheek werkzaam geweest te zijn als klerk. Tot aandenken van dezen dag hebben de ambte naren der bibliotheek aan Gerrit Noest een zilveren snuifdoos aangeboden. De bataljons van het 4de regiment infanterie zullen in het laatst dezer week te dezer stede terugkeeren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1