R-poging „getorpedeerd oor de regeringspartijen Kabouters opgepakt wegens roken hasjiesj D. Scherpenzeel weigert 400 gulden MINISTER ZAL COÖRDINEREN BIJ STAATSBEZOEKEN Kardinaal Suenens: keuze volgende paus door gewone synode Voor die uitkering heb ik niets gedaan |R CHU en VVD tegen te grote woegdheden ondernemingsraden In Amsterdamse gemeenteraad 'itssecrelaris opheldering ïxamen zoon memeester In Nederland controle op wapenbezit Kustvaarder bij IJmuiden gezonken Castro's zuster valt de regering Cuba aan - - pDAO I7 SEPTEMBER 1970 PAGINA 7 HAAG (GPD) De anti-revolutionairen zijn gisteren weede Kamer bij de behandeling van het Wetsontwerp ndernemingsraden in botsing gekomen met de overige jspartijen met hun voorstel om de ondernemingsraden ngrijke ondernemingsbesluiten te betrekken, jnendement, ingediend door de heren Goudzwaard en a, kreeg de steun van de linkse oppositie, maar werd riet van de KVP, de CHU en de VVD met 59 tegen men op het nippertje verworpen. H-revolutionairen hadden ld de ondernemers te ver- de ondernemingsraad te m over alle besluiten, die it van de raad van commis- tereisen. Zij wilden daar- ispraak van de werknemers of bedrijfssluitingen veilig Dr. Goudzwaard wees er 10p dat het anti—revolutio- endement aansluiting zou het wetsontwerp van minis- (Justitie) ter modernise- het ondernemingsrecht, irstel ging de overige rege- jen echter te ver. Zy ga- iun steun aan een amende- 1 de KVP—er Hermsen dat Hjkheden voor de onderne- de ondernemingsraad te iets had beperkt. De heer voerde tegen het anti—re- ire amendement bovendien formele bezwaren aan zou zich nog niet duidelijk ütgesproken) terwijl de li- lietkerk het voorstel niet hg genoeg vond. Zijn be is onder meer dat de aan- tre geheel buiten spel wer- Moeite het anti—revolutionaire van actie daarin voorziet, minister Roolvink duidelijk net het amendement van jjgenoten. Hij stelde welis- t de ondernemer als regel heeft de ondernemingsraad ;rijke besluiten te kennen, i dat er voor hem de mo- moet blijven bestaan om passeren als "zwaarwich- gen" dat eisen. rindsman stelde voor eerst het advies van de SER zaak te vragen. Dat ging Boersma echter te ver. De ui daarmee de indruk wek- geen beslissingen te kunnen 1 waarschuwde hij. gedwongen door de socia- üyl verklaarde de bewinds- ilotte zich bij het oordeel [amer te zullen neerleggen, opluchting werd het AR lent op het nippertje ver- Voor stemden de PvdA, PPR en de CPN. Ook van de PvdA om de be- van de ondernemings- m belangrijke onderne- luiten mee te beslissen Uit werden uiteraard verwor- werden ook amendemen ten van D' 66 waarin werd voorge steld de ondernemingsraad om te vormen tot een personeelsraad met reoht van veto op belangrijke onder nemingsbeslissingen. De Kamer aanvaardde wel een amendement van de liberaal Riet kerk om het lidmaatsohap van de ondernemingsraad voor alle leeftij den open te stellen. Wel werd een zekere diensttijdgrens gehandhaafd. De bevoegdheid van de ondernemer om kandidaten te wraken of raads leden voor ontslag voor te dragen werd eohter ondanks pogingen van de oppositie niet aangetast. SER-advies De Kamer aanvaardde een motie van de heer Boersma waarin de re gering wordt opgedragen het advies van de SER in te winnen over de wijze, waarop voor ondernemingen met minder dan 100 werknemers aangepaste vormen van inspraak kunnen worden gerealiseerd. Het wetsontwerp legt de verplichting tot het instellen van een ondernemings raad namelijk bij ondernemingen met een personeelsbestand van meer dan 100 werknemers. Afgewezen werd een motie van de heer Nypels 'D' 66) waarin een wettelijke rege ling voor de democratisering van deze kleinere ondernemingen werd geeist. De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag over het, wetsontwerp als geheel beslissen. HAAG (ANP) Staatsse- Grosheide van Onderwijs en happen wil op grond van een hem bereikte, weten of de itteerden van het eindexamen in Helmond termen aan- thtten om een enkele dagen nieuw verlengd examen af «tssecretaris heeft deze stap ben nadat sinds het afgelo- ekelnde geruchten in Hel- omstreken de ronde doen ten rol zou hebben gespeeld onwettig afgenomen herexa- inasium. 0 verklaring van het minis- n Onderwijs en Wetenschap- Knsdagavond wordt gezegd, volgens de examenregeling Is een examen of onderdeel (heel of gedeeltelijk opnieuw Wn leggen, indien de gecom- kn hiertoe aanleiding zien. teecretaris heeft aldus de geen bemoeienis met de had. taalt allemaal om de 17-Ja- Uemeesterszoon Jan de Wit bert, die zaterdag jl. een .herexamen Grieks en Latijn "gelegd. Burgemeester De Wit talend dat hij bij staatsse- Grosheide een verzoek om voor zijn zoon zou heb- Op alle vliegvelden ENSCHEDE (ANP) De Ensehe- dese politie zal periodiek oontrole uitoefenen op het wapenbezit van de in- en uitgaande passagiers bij de Nederlandse Luchftvaartzmaatsohappij. Gisteren is men daarmee begonnen op het vliegveld Twente. Naar aanleiding van de vliegtuig kapingen van de laatste tijd, heeft de Ensdhedese politie de passagiers va nde NLM gefouilleerd. Dit moet uitsluitend gezien worden als een preventieve maatregel. De reizigers van de drie vliegtuigen diie door en kele mannelijke en vrouwelijke poli tiebeambten werden gecontroleerd, reageerden positef, zo deelde de po litie mee. De rijkspolitie deelde mee dat ook op de andere vliegvelden ui ons land een oog in het zeil wordt gehouden. Op Zestienihoven werd al enige tijd toezicht gehouden op wapenbezit van luchtreizigers. ben Klieud. dit nieuwe examen Is de Ksterszoon overigens gezakt. Geldermans, secretaris van holieke Lerarenvereniging, is 'ft een onderzoek naar de he- van zaken begonnen. Het Wuur van deze vereniging wil n oordeel geven, voordat al- tozocht. Loena-16 in baan om maan Het Russische ruimtevaartuig Loena-16 is in de nacht van woensdag op donderdag om 3 uur in een baan om de maan gekomen, zo meldt het ob servatorium van Bochum. De door de Loena uitgezonden signalen wor den daar perfect ontvangen. DEN HAAG (ANP» In verband met de gang van zaken voor en by het bezoek van president Soeharto van Indonesië aan ons land heeft het kabinet besloten vooi-taan één minister te belasten met de coördi nerende verantwoordelijkheid voor net totaal optreden van alle by der gelijke gelegenheden verantwoorde lijke autoriteiten. Minister mr. H. K J. Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft dit gis teravond aan de Tweede Kamer mee gedeeld in een nadere informatie be treffende maatregelen rond het staatsbezoek van president Soeharto. Uit die informatie blijkt, dat deze verantwoordelijkheid aan de minis ter van Buitenlandse Zaken is toege kend. die zich daarvan zal kwijten met volledige erkenning van de eigen verantwoordelijkheid van zijn betrok ken ambtgenoten en van de autori teiten op lager niveau, slechts dan bijsturend wanneer daartoe noodzaak bestaat. Maatregelen van plaatselijke aard zullen aan het plaatselijk bevoegd gezag worden overgelaten. In voor komende gevallen, zo blijkt voorts, zal de minister niet in details treaen, maar de grote lijn zal door hem wor den bepaald, uiteraard in overleg met het kabinet, cq in spoedgevallen zo ncdig met de minister-president. In de aan de Kamer verstrekte in formatie stelt minister Beernink on dermeer. dat de voorbereiding van het bezoek van president Soeharto heeft plaatsgevonden, zodanig, dat daarbij onaangetast werd gelaten de eigen verantwoordelijkheden van de bestuurlijke locale of provinciale autoriteiten of de justitiële autori teiten, aldus de bewindsman Wel wordt de mogelijkheid open gehouden tot het verstrekken van aanwijzingen aan het openbaar mi nisterie, respectievelijk de Commis sarissen der Koningin door de minis ter van Binnenlandse Zaken en van Justitie. In de mededelingen van minister Beernink aan de Tweede Kamer wordt verder melding gemaakt van het feit, dat de Commissarissen der Koningin en de procureurs-generaal konden kennis nemen van de dage lijkse rapporten van de BVD, betrek- xing hebbende op 't bezoek van pre sident Soeharto. Deze rapporten maakten melding van de mogelijk heid van allerlei acties van verschil lende groeperingen van tegenstanders van de huidige Indonesische regering, variërend van demonstraties en an dere zogenoemde zachte acties tot geweldd'a d ighe den AMSTERDAM (GPD) Twee kabouterraadsleden, Conny Bos en Frans van Bommel, zijn gisteren aan het begin van de avondvergade ring van de Amsterdamse gemeen teraad gearresteerd omdat zij een sigiaret met hasjiesj zaten te roken. Hun stickies werden door recher cheurs van de narcoticabrigade van de Amsterdamse politie in beslag ge nomen. Al in de middagvergadering had den de Kabouters aangekondigd dat zij een stickie zouden opsteken. In een pamflet meldden zij: „Wij wil len dat soft drugs gelegaliseerd wor den. Wij willen dat de sluikhandel verdwijnt en dat er controle komt op prijs en kwaliteit. Wij willen dat de bestaande hypocriete situatie wordt doorbroken. Wij willen dat er nu eindelijk eens een zindelijke dis cussie over deze materie kan wor den gevoerd. Daarom roken wij hasjiesj in de raadszaal". Met het opsteken van een hasjiesj- sigaret zouden ze wachten tot de twee belangrijkste agendapunten zouden zijn afgehandeld. Die betrof fen de benoeming van een achtste wethouder dat werd tenslotte de KVP'er mr. E. Brautigam, die Roel van Duyn versloeg en de behan deling van een voorstel tot het aan brengen van wijzigingen in de be stuursstructuur van de universiteit van Amsterdam. „Wy mogen niemand in de gele genheid stellen de aandacht af te leiden van die discussies", zo meld den de Kabouters in het pamflet „Wij mogen burgemeester Samkal- den niet de gelegenheid geven de vergadering te schorsen en ons te arresteren. Dat scheelt vijf stem men". Aan het begin van de avondverga dering waren deze belangrijke pun ten al afgehandeld. Burgemeester Samkalden waarschuwde dat hij het roken van hasjiesjsigaretten niet zou toestaan. ..Als er strafbare feiten worden gepleegd, zal ik daar tegen optreden", zo zei hij. Vlak daaroD staken Conny Bos en Frans van Bommel een sigaret op. „Is dat hasj"? informeerde de heer Samkalden. Van Bommel en Bas antwoordden bevestigend. Vijf rechercheurs. onder leiding van hoofdinspecteur C. J. de Rhodes, die de hele middag al op de ambtena- rentribune de wacht hadden gehou den, stonden op en voerden de ka bouters Bos. Van Bommel en Kilian af. Roel van Duyn riep: ,.Ik rook dat spul nooit". Hij werd verder met rust gelaten. Buiten de raads zaal werden de drie andere kabou ters gefouilleerd. Kilian had geen sigaret opgestoken en op hem werd ook geen hasjiesj gevonden. De andere twee moesten mee naar het hoofdbureau van poli tie, waar zij na het opmaken van een proces-verbaal weer werden vrijgelaten. Gebruikers van een en- I kele hasjiesjsigaret worden tegen- woordig niet meer in arrest gehou den. j Burgemeester Samkalden liet we- j ten dat hij niqt zou toestaan dat het Kabouterraadslid Guy Kilian I eet een grote peer tijdens de ver gadering, naast hem Roel van I Duyn. aanzien van de Amsterdamse ge- i meenteraad in de ogen van het pu- I bliek wordt omlaag gehaald. Hij waarschuwde dat bij herhaling hij I artikel 72 van het reglement van or- de zou toepassen. Dit artikel geeft I hem de bevoegdheid om leden die belemmerend werken op de arbeid van de gemeenteraad voor één of j meer, maar maximaal vijf, zittingen van de gemeenteraad de toegang tot de raadszaal te verbieden. Hij hoopte dat hij het artikel nooit zou j behoeven te hanteren. IJMUIDEN (GPD> Gistermid dag is de Duitse kustvaarder ,Her- tha-M' ter hoogte van IJmuiden ge zonken. De vijf opvarenden zijn ge red door de reddingboot van de Ko ninklijke Noord-Zuidhollandse Red dingmaatschappij Johanna Louisa en de zee6leepboot Hector van het bu reau Wijsmuller in IJmuiden. De Johanna Louisa pikte vier drenke lingen uit zee op en de Hector slaag de erin de vijfde aan boord te nemen. De opvarenden van de Duitse kust vaarder waren, toen het schip dreig de te kapseizen, met een reddingvlot (het zgn. dinghey) over boord ge gaan en werden even later door ge noemde vaartuigen uit IJmuiden op gepikt. De .Hertha-M' zonk vrij snel. na dat de gezagvoerder via Schevenin- gen-radio om dringende hulp had gevraagd. KIOTO (AFP) Juanita Castro, zuster van de Cubaanse premier Fidel Castro, heeft gisteren in de Japanse stad Kioto verklaard te vrezen, dat Cuba een Russische ko lonie wordt. Zy noemde de landher vorming van Fidel Castro „grond- diefstal" Juanita Castro woont in Kioto de vierde bijeenkomst bij van het Anti-communistische Wereldver- bond, die din6diag is begonnen. Na aanvankelijk aan de zijde van haar broer te hebben gestreden, vertrok zij in 1964 naar Amerika, omdat de Cubaanse revolutie er volgens haar niet in geslaagd is een ware demo cratie te vestigen. Bomaanslagen in Argentinië Gisteren is in Buenos Aires een stortvloed van bomaanslagen losge barsten ter viering van de 15de ver jaardag van de omverwerping van het, bewind van de vroegere Argen tijnse dictator Juan Peron. Een to taal van 17 bomaanslagen werd toe geschreven aan extremistische Peron- aanhangers. Twee brandweerlieden werden ernstig gewond toen zij een bom onschadelijk trachtten te ma ken. Meer militairen in Libië De Libische revolutionaire raad heeft woensdag een kabinetsreorganisatie uitgevoerd. Vier burgerministers wer den heengezonden, en drie militai ren deden hun intrede in het kabi net van kolonel Kadhafi, de voorzit ter van de revolutionaire raad. die tevens de portefeuille van Defensie beheert. Kapers veroordeeld Een recht bank in Neurenberg heeft gisteren acht Tsjechoslowaakse staatsburgers, die op 8 juni een Tsjeohoslowaaks passagiersvliegtuig dwongen van koers te veranderen en naar West- Duitsland te vliegen, tot gevangenis straffen van tweeëneenhalf jaar tot acht maanden veroordeeld, de mees te straffen zijn voorwaardelijk. De drie zwaarst gestraften moeten ech ter hun straffen van tweeëneenhalf jaar uitzitten. De kapers hadden aangevoerd dat zij vervolging vrees- den wegens hun anti-communistische I houding. BRUSSEL (AP) Volgens kardi naal Suenens zou de volgende Paus moeten worden gekozen door een ge wone synode, waarvan 150 bischop- pen deel moeten uitmaken. „Op deze manier zou men meer kansen heb- ben op de verkiezing van jongere mensen", zei de kardinaal op een persconferentie. Hij oefende scherpe kritiek uit op het huidige college van kardinalen, dat een Paus kiest. „Het college van kardinalen dat thans de paus kiest bevat in ver houding te veel Italianen en sommi ge kardinalen hebben er zitting in om tal van redenen, omdat zij iets .moeten hebben bereikt" als zy 75 jaar zijn geworden en daarom moe ten worden geëerd". Er moet ook een nieuwe manier komen om bisschoppen te kiezen, doch het laatste woord zou dan toch by Rome moeten zijn. In Nederland wordt, zei kardinaal Suenens, een poging ondernomen by het kiezen van een nieuwe bisschop van Amsterdam te rade te gaan bij leken. Kandidaten zouden moeten voortkomen uit de hele r.k. gemeen schap, en Rome zou dan een keus moeten maken uit drie hunner". De kardinaal hield zijn persbijeen komst in het kader van het grote congres van rk. theologen in Brussel. Hij zei dat de Belgische bisschop pen vier onderwerpen hebben die zij graag besproken zouden zien op de volgende synode te Rome, die van 1971. Dat zijn: het pries terschap, met inbegrip van het celibaat, de onontwikkelde landen, het huwelijk en de sacramentale penitentie (boe tedoening). (Van onze correspondent) HILVERSUM (GPD) De be sprekingen rondom de „f. 400.- ineens" zijn in een vergevor derd stadium gekomen en in verscheidene bedrijfstakken is het bedrag al toegezegd. Over het algemeen tot grote vreugde van de werknemers die een extra centje nooit versmaden. Wie met deze beslissing gelukkig mag zyn, de heer D. Scherpenzeel is het beslist niet. In een brief aan de heer K. de Wilde, voorzitter van de Commissie Coördinatie Arbeids voorwaarden zet de eindredacteur van Radio-Nederland Wereldomroep uiteen waarom hij die vierhonderd gulden niet zal aanvaarden. „Myn bezwaren", zo schryft de heer Scherpenzeel, „zijn van uiteen lopende aard. Ze hebben in eerste instantie te maken met de oor sprong van de uitkering die. zoals bekend, ligt in de onrust in het Rot- terdames havengebied. Uit persbe richten hieromtrent is mij eens te meer duidelijk geworden dat de wel vaart In de Nederlandse samenleving voor een groot deel aan belangrijke groeperingen van onze bevolking voorbijgaat. Een verbetering van de sociale po sitie van die groepen acht ik alles zins op haar plaats. Bezwaren heb ik tegen het automatisme waarmee de resultaten uit de Rotterdamse ac tie worden overgebracht naar bevol kingsgroepen die van deze sociale achterstelling geen weet hebben". De heer Scherpenzeel vervolgt dat „door de schade die een dergelijk automatisch en ondoordacht beleid aan onze economische positie zal toe brengen, de minimale sociale verbe tering die voor de achtergestelde groepen tot stand is gekomen, vrij wel geheel teniet dreigt te worden ge daan. Mijn weigering om de overeen gekomen uitkering te aanvaarden moet daarom worden gezien als een uiting van solidariteit met de ach tergebleven groepen". Daarnaast heeft de heer Scher penzeel bezwaren die een mondiaal karakter dragen. „Uit statistieken van de Verenigde Naties blijkt", zo schryft hij, „dat het gemiddeld in komen per hoofd van de bevolking in de gevestigde industrielanden jaar lijks stygt met 60 dollar. Daar te genover staat voor de arme landen een gemiddelde stijging van 2 dollar. Door deze voorgestelede uitkering wordt het weistandsverschil onno dig en daarom onaanvaardbaar ver groot". Actie In zijn woning in Hilversum wordt de heer Scherpenzeel door aller lei personen opgebeld die nog iets meer willen weten over de weige ring het geld te aanvaarden. Wat er met het geld gaat gebeuren, of hij een actie gaat voeren en zo meer. De heer Scherpenzeel weet het nog niet. „Het is beslist niet mijn bedoeling om een landelijke actie op poten te zetten", zegt hij, „maar wel heb ik mijn idee hieromtrent doorgegeven aan Sjaloom, de instelling die zich op velerlei gebied bezighoudt onder meer het opruimen van sociale wan toestanden Wat die nu gaat doen weet ik niet. Het is best mogelijk dat er een actie voortkomt uit mijn idee, maar daar heb ik dan verder niets mee te maken". Dat is dan ook meteen de reden waarom de heer Scherpenzeel pas reageerde over die f 400 toen bekend werd dat ook hij daarvoor in aanmerking kwam. „Het is voor mij een individuele en principiële beslis sing om 't geld niet aan te nemen. En dat moet het voor iedereen zijn. Het is wel leuk als Je zomaar een paar honderd gulden in Je handen krijgt, maar je vraagt je dan toch wel af wat Je daarvoor hebt gedaan en of het reëel is dat Je ze krijgt. En in mijn geval is dat niet zo. Trouwens, veel collega's staan erg sympathiek tegenover mijn besluit. Maar of zij het volgen, weet ik nog niet". Waarom heeft de heer Scherpen zeel by zijn actie, die in feite een Nederlands karakter draagt, buiten landse politiek gehaald? Zelf zegt hij daarover dat hij door zijn reizen naar India en verscheidene Afrikaanse landen met zijn neus is gedrukt op de problematiek van de ontwikke lingslanden. „Hier in Nederland zijn ook ont wikkelingsgebieden en groepen en daar moeten we wat aan doen. Maar als dan voor de gehele werkende be volking een uitkering komt, blijft die achterstelling even groot". Wat gaat er met het niet-geaccep- teerde geld gebeuren? De heer Scherpenzeel weet het niet. „Mis schien wordt het wel gebruikt om nog betere programma's over de ont wikkelingslanden te maken", grapt hij.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7