FEIJENOORD WAS AFGANG NABIJ SCOREBORD Sporttoto 1 1 "Dit had niets met taktiek te maken: alles was het missen van kansen Een wrange sensatie Happel: Het was een geheide strafschop" Doorbraak Van Hanegem 1 1 1 I '■I 1 ■I 1 1 1 ■I 1 1 1 1 1 I 1 Benauwde zege van Erica DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD En Feijenoord had goed gecombineerd. Vooral nadat de Kuip zelfs de wrange sensatie had beleefd dat de wereldkampioen op eigen terrein met een achterstand werd geconfronteerd. Die treffer van Dimutrescu viel in een periode waarin bij Feijenoord nog een lichte vorm van onderschatting viel te bespeuren (Al werd dat later vooral door Theo van Duivenbode hevig bestreden: „We hebben ze bepaald niet onderschat"). Hoe kon het anders dat Dimutrescu bij die vrije trap van Axente (na een overtreding van Laseroms tegen spitsspeler Dembrowski) zo nonchalant was vrijgelaten, dat hij on gehinderd langs de kansloze Treytel kon koppen? Dit ivas het moment waarop voerder Israël (armen in de iedereen een penalty verwachtte lucht) protesteert heftig, maar de Wim van Hanegem is na een Spaanse arbiter zal er niet op doorbraak ten val gebracht. Aan- reageren. Met die treffer verdween de licht zinnigheid echter uit het spel van Feijenoord. De combinaties werden geraffineerder, maar (teken aan de wand) de gelijkmaker van Wim Jan sen (1—1) was niet het resultaat van zon soepel spelpatroon. Meer van bijna volledige onbekendheid met het spelen onder kunstlicht dat had UT Arad nog geen handvol ke ren gedaan waaraan de Roemeen se doelman Gornea duidelijk leed. Die treffer ook was de enige doorn in het oog van de Roemeense coach Dumitrescu („Alles is verlopen zoals ik had verwacht, mijn spelers heb ben zich strikt aan de opdrachten gehouden") na het duel stralend middelpunt van een grote groep be langstellenden. „Dat doelpunt was een cadeautje van de doelman. Het was een grote fout en dat had fataal kunnen zijn". Opluchting Geluk voor Gornea: (die daar anders zeker een aantal slapeloze nachten van zou hebben overgehou den) die treffer werd niet fataal, omdat Feijenoord ook toen de pres sie steeds groter werd voortging met het missen van kansen. En dat was vooral ook voor centrumverdediger Ososif Lereter een opluchting: „Ons doelpunt viel te vroeg; de gelijkma ker was een geschenk. En als Feijen oord dan nog een doelpunt had kun nen maken, dan vallen er nog twee of drie na, zoals dat zo vaak ge beurd". Het gebeurde niet. Dat ene beslis sende schot dat het moreel van de Roemenen had kunnen knakken, wilde maar niet van de voet van een Feijenoorder vertrekken. Ondanks het weer grandioze spel van Coen Moulijn die met rechterverdedlger Birau deed wat hij wilde. Moulijn „floot" aan de binnenkant langs zijn opponent, Moulijn raasde buitenom. Moulijn passte als dat niet werd ver wacht. Kortom, Moulijn draaide Bi rau „dol", om zijn trekballetjes dan steevast te zien weggewerkt door de in de lucht sterke verdedigers Le reter en Petescu. Of in het andere 12 3 Feyenoord-Arad Nendori-Ajax Gott./Boh-PSV Spartak M.-Basel Fenerb.-C. Zeiss Göteborg-Legia Ujpest-Rode Ster Cagliari- St. Etien. Glentoran-Waterf. Benfica-Ljubjana Saloniki-Chelsea Vorwarts-Bologna ^berdeen-Honved (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM Het was alsof Feijen oord nu al met de erfenis van Europa- en wereldcup rondzeulde. Alsof Feijenoord al in het eerste duel van het nieuwe Europa Cupseizoen zelf onderging wat AC Milan en Seltic vorig seizoen tegen de Rot terdammers hebben moeten ondervinden. De last van het favoriet zijn en het zij gezegd het ontbreken van elk, maar dan ook elk, greintje fortuin bij de afwer king, kan ook een „wereldploeguiterst kwetsbaar maken. Feijenoord, dat werd geacht het (tot gisteravond) onbetekenen de Roemeense Ut Arad in de Kuip weg te vagen, kon zich dan wél uitleven in vaak oogstrelende combinatieshet vermocht uit legio mogelijkheden niet meer dan dat ene doelpunt van Wim Jansen te destille ren. Het doelpunt dat de houders van de wereldbeker behoedde voor een totale ont luistering. Want als er iets duidelijk was na het duel, dan was het wel dat de spits- spelers hadden gefaald. Toegegeven: het zat Feijenoord niet mee. Niets lukte als het op de afwerking van de vaak zo subliem opgezette combinaties aankwam. En de Spaanse scheidsrechter Pintado onthield de Rotterdammers tenminste één strafschop. Maar zelfs een Feijenoord-zonder-geluk had de Roemeense kampioen duidelijk terug moeten wijzen. Zeker met die kan sen voorhanden die de Rotterdammers tijdens hun langdurig veldoverwicht aan de lopende band creëerden. Voor trainer Ernst Happel was de oorzaak van het ge lijke spel dan ook zonneklaar: ,,Dit heeft niets met taktiek te maken, alleen maar met het missen van kansen. We hebben voortdurend gedomineerd en er werd vaak zeer goed gecombineerd. Dat kwam alleen niet tot uitdrukking in doelpunten geval, zijn medevoorwaartsen In de meest gunstige posities te zien mis sen. Zoals Kindvall de man die voor Feijenoord zo vaak de belangrijke doelpunten heeft gescoord, zoals Wery en zelfs zoals Van Hanegem, knap spelend op het middenveld, maar gisteravond ook weinig geluk kig met zijn schoten of kopstoten. Kindvall door het publiek na het missen van weer een kans in vrije positie aanvankelijk nog ge nadig ondersteund. „Jopie Toen echter steeds duidelijker bleek dat hij er geen goed aan kon doen en Moulijn het ten einde raad maar zelf probeerde dreunde het „Jopie", „Jopie" van de tribunes. En merkwaardig genoeg geschiedde dat omtrent de twintigste minuut in de tweede helft; het tijdstip waarop „de beste invaller van Nederland" ook tegen Estudiantes werd ingezet Maar toen Joop van Daele dan en kele minuten later door Happel het veld in was gezonden ter vervan ging van Kindvall, werd al spoedig duidelijk dat ook hij slechts als stoorzender mocht fungeren, waar het van Roemeense verdedigers be gon. Ook hij, het geheime wapen dat Feijenoord met één schot de wereld cup bezorgde, kreeg weinig kans te gen de lange tijd opvallend koel bloedig optredende defensie. En niet alleen de verdedigers alleen Birau moest in het begin nogal eens aan de noodrem trekken om Moulijn in toom te houden viel op. Voortdu rend bleef spitsspeler Otto Dem browski bij de middenlijn hangen om van elke storing in het dichtklappen van de buitenspelval te profiteren. En als dat gebeurde overigens zeer weinig bleek UT Arad best bereid zoveel mogelijk mankracht naar de frontlinie te dirigeren als nodig was om het Feijenoord moeilijk te kunnen maken. Daar strandden al hun pogingen op een na echter de onverzettelijke Laseroms. betrouwbare Israël en de weer alom tegenwoordige Van Hanegem. V uurtorenwachters Die nauwelijks onder de indruk was gekomen van het spel van de Roe menen: „Voor mij zaten daar een paar vuurtorenwachters bij, die speelden met het motto: zo hoog en zo ver mogelijk. Nee. er werd wei nig voetbal gespeeld door die men sen. Of ik moet het verkeerd hebben gezien. Het zat ons erg tegen, we hebben teveel kansen gemist en wilden het toen gaan forceren. Bo vendien hadden ze het geluk dat ze al zo snel die goal meekregen". En Van Hanegem die in het begin met zijn verrassende kromme ballen voortdurend munitie had aangedra gen, om zichzelf later steeds meer een offensieve taak aan te meten, bracht ook het optimisme onder woorden dat nog by Feyenoord leeft: „Ik dacht wel dat we daar nog kans maakten". Die mening viel meer te beluisteren. Zwakke plekken Vooral omdat, tegen het einde, on der het steeds groter vormen aanne-' mende offensief de zwakke plekken van Arad toch nog werden blootge legd. Toen konden de verdedigers lang niet altijd meer die snelheid opbrengen om de met grote regel maat aanzwellende aanvalsgolf tot staan te brengen. Toen ontstonden ook paniekerige situaties voor het doel van Gornea, die de Roemenen aUeen met het geluk aan hun zijde Dat was weer een mogelijkheid minder. Rinus Israël, de vaak in de frontlinie te vinden verdediger van Feijenoordin kopduel met de Roemeen Lereter. De kopbal van Israël zal net naast gaan de baas konden blijven. En volgens velen met de hulp van scheidsrech ter Pintaro, die al eerder een zware overtreding in het strafschopgebied, tegen Kindvall goedmoedig had weg gewuifd en dat gebaar later toen Van Hanegem („dat was een straf schop") oog in oog met Gornea ge vloerd werd nog eens zou herhalen. De smeekbeden op de tribunes von den geen genade in de ogen van de Spanjaard. Rest Feyenoord het duel in Arad, waar het gedeukte prestige moet worden opgevyzeld. En één troost dat kunnen de Rotterdammers. Ook zonder de steun van het „eigen" publiek, ook mét de handicap dat het doelpunt van de Roemenen in een uitwedstrijd gescoord) dubbel telt. En omdat mag worden aangeno men dat zy als ze die krygen moeiiyk nog eens zoveel kansen zul len laten schieten. Niet hopeloos Dat weet Happel: .Die stand is niet hopeloos, wel sensationeel. We gaan daar meer op de aanval spe len" dat weet coach Dumitrescu: „In Arad zal het een moeilyke wed- stryd worden. Zeker even moeiiyk als hier. Ik weet dat de Feyenoor- ders meer kunnen, ze leken me nu alleen vermoeid". PAUL DE TOMBE ADVERTENTIE HEUGABERBER TEGELS SMIT'S Woninginrichting Mare 98, Leiden tel. 01710-23913 (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM (GPD) „Het wordt moeiiyk, maar hopeloos ls de situatie nog geenszins". Dat was unaniem de mening van de spelers van Feyenoord na afloop van het duel der ge miste kansen. Want ook daar waren alle spelers van de ploeg het over eens. Feyenoord had met zeker vier doelpunten ver schil moeten winnen. Goals die gescoord hadden moeten worden door de aanvalslinie van de we reldkampioenen. Een aanval, die soms uit acht a negen man bestond, maar die ondanks de nankracht of juist dank zy de mankracht faalde. Was het niet beter geweest als de Rotterdam- ners UT Arad wat meer had den laten komen? Ove Kindvall: „Het maakt my niets uit of Is raël ook in de spits gaat lopen. Het ging met my gewoon niet. Ik vond het terecht, dat Happel my verving. Het zat my tegen. En als het dan niet lukt, dan biyf je slecht draaien. Je raakt snel geïrriteerd. Misschien zyn er wel te veel spelers voor ge veest. Maar we hebben toch kan sen gehad. In Arad zal het moei iyk worden". Het spel van de Roemenen was de Zweed niet meegevallen. „Het is een moei lyke tegenstander met een enor me strydlust. By het fanatieke if. Maar qua voetbal zyn ze niet sterk. Geluk Dat vond ook Franz Hasil. Hy, ie uitblinker van deze avondzag kansen voor de Rotterdammers. „Als ik niet in onze kansen ge loof kan ik beter thuis blyven. Toch zal het heel zwaar worden. Een kleine overwinning was goed geweest. De Roemenen had den dan thuis moeten komen, nu hebben zy aan een 00 vol- loende". Rechterverdediger Theo van Duivenbode vond dat het Feyenoord aan geluk had ont broken. „Om succes te hebben in de voetbalsport moet je ge luk hebben". Het zal waar zyn. Maar om succes te hebben in t voetbal moet je ook doelpun ten maken. En het falen van de lanvalslinie alleen te schuiven op het gebrek aan geluk is non sens. Coen Moulyn daarover: „Ik heb het leer vaak voor het doel gegooid. Byzonder goede ballen zelfs. Maar zy werden niet in geschoten". Toen de Rotterdam se linksbuiten zag dat zyn me devoorwaartsen de juiste rich ting niet konden vinden, pro beerde hy zelf een doelpunt te forceren, zyn schoten troffen echter steeds doelman Gornea op zyn weg. Gegokt De Spaanse scheidsrechter Pintado speelde ook een rol in het falen van de Nederlandse aanvalslinie. Tot twee keer toe verzuimde hy Feyenoord de ge legenheid van elf meter op het doel te vuren te geven. Eerst by een overtreding tegen Kindvall. „Ik liep op enkele meters van het doel en wilde net uithalen oen ik werd gevloerd". Ook Wim van Hanegem kon aanspraak doen gelden op een strafschop. „Hy stond op vier meter van het doel", vertelde Ernst Happel. „Als je dan gevloerd wordt is iet een geheide". Henk Wery vas van mening, dat Feyenoord had moeten winnen met 51. Dat was de juiste verhouding geweest, zei Wery. „We hebben vanavond veel gegokt, Het was gevaarlyk. Maar vergokt hebben we niets". Aan het geheel had Eddy Treytel weinig schuld. Hy had zonder twyfel de bal wel in het doel willen kyken. Een doelman is echter in zo'n wedstryd mach teloos. In Roemenië zal hy het echter moeten maken. Voorlopig lenkt de Feyenoord doelman echter niet aan Arad. „Eerst MVV en dan zien we wel weer". Koersen Nootdorp NOOTDORP Erica, die op de Nootdorpse baan reeds menig succes boekte, triomfeerde ook gisteren in de internationale draverijdoch het was wel een zeer benauwde zege. De Franse Import Sydney (Vergay) zette van start af veel spoed achter de zaak en leidde steeds in gezelschap van Dox van Rood en Noot en Ever prise. In het rechte eind lanceerde Jan van Dooyeweerd zyn slotaanval en slechts met de grootste moeite kon Erica op foto Sydney in 1.23.1 onttronen. Everprise verwees Dox van Rood en Noot naar de vierde plaats UITSLAGEN Dalenprhs. Ie afd.: 1. Han Ogaden (M. Bouwhuis) (1.29.2. Irma Es- poir P{ 8. Herltta V. Tot.) w. 16, pl. z.au. ges. o.OU, cov. 4.90. Delftprils: 1. Erica )J. •erd) (1.23.1); 2. Svdnev; Tot.: w: 2.90, pl. 1.40, 2.60, 1.70, 1.80, 1.80. gek. 15.20. cov 4.20, trio f 163.70. Daarlerveenprljs1. Iillustre Mac (M. Bouwhuis) (1.29.4); 2. Ida de Mer- celle; 3. Import N. Tot.: w. 2.30 pl 2.-, 4.20. gek. 38.70, cov. 8.90. Toekomstbekerprljs1. Eros Kinlev (D L. de Bruyn) (1.26.9): 2. Electra W; 3. Frisco H. Tot.: w. 2.-, pl 1.20, 1.60, 1.20. gek. 5.60, cov. 9.-, trio 59.10. Dalenprljs, 2e aid.: 1. Irma van Car los (P R R. Koppejan) (1.30.8); 2. Holland; 3. Hendrien Z. Tot.: w. 4.40. pl. 1.40, 1.50, 2.90. gek. 5.50, cov. 4.90. Delfüprys: Del' - van Dooyeweerd) 3. Everprise. Tot.: 2.-, gek. 5.20, cov. 10... Denekampprys: 1. Génórique Belwln (T H. Koopman) (1.26.6); 2. Hade- wych; 3. Gregor Hollyrood. Tot.: w. 6.90, pl. 1.60. 1.30. 1.90, gek. 13.80. cov 6.70. trio 178.90. Deurneprljs: 1. Gracla Peterhof (P. S. Vogelaar) (1.28.-); 2. Eranthls; 3. Danilo Manln. Tot.: w. 1.80, pl. 1.40. 2.-. 4.60. gek. 5.30. cov. 4.60. Dalfsenprys: 1. Hertog Cavalloe (J. van Buytene) (1.27.2); 2. Ivon Buiten zorg; 3. Hetty Hanover. Tot.: w. 8.80, &I 2 30. 2.30. 3.30, gek 2.60. cov 4.10. lo 352.30. Dedemsvaartprys: 1. Interest (M. Vergay) (1.27.7); 2. Generaal Scotch; 3. Hls Areta. Tot.: w. 2.90, pl. 1.50, 2.40, gek. 11.10, cov. 5.80. Tot&llsatoromzet t 1&1.277. Europa Cup I Cagliari (It)St. Etienne (Fr.) 30 IFK (Zwe)Legia (Pol) 04. Fener- bahce (Turk—Carl Zeiss Jena (O.- Dld.) 04. EPA (Cyprus)— Borussia M.G. (W.-Dld.) 0-6. Standard (Belg) Rosenbirg (Noorw.) 20. Fanathi- naikos (Griek)Jenesse (Lux.) 21. Spartak (Rusl.)FC Basel (Zwits.) 32. Celtic (Schotl.)Kokkola (Fin) 90. Everton EngKeflavik (IJsl) 6—2. Glentaran (N.-Ierl.)—Water ford (Ierl.) 1—3. Slovan (Tsj.-Sl.)— BK 1903 (Den) 2—1. Ujpest (Hong.) —Rode Ster (Joeg.) 2—0. Atletico (Sp)—Austria (Oost.) 2—0. Feyen oord (Ned.)—UT Arad (Roemt 1—1. Nendori (Alban)Ajax (Ned.) 22. Sporting Lissabon (Port)— Floriana (Malta) 50. Europa Cup II Kickers Offenbach (W.-Dld.)—FC Brugge (Belg.) 2-1. Aberdeen (Schot land)—Honved (Hong.) 3—1. Cardiff City (Wales)Larnaca (Cyprus) 8-0. Manchester C. (Engt—Linfield (Nrd- Ierl.) 10. Ar is (Griek)Chelsea (Eng.) 1—1. Aal borg (Den)—Gornik Zabre (Pol) 01. Wacker (Oost) Partizana (Alban.) 3—2. Zurich (Zwits)— Akureyri (IJsl.) 7—1. Vor- warts (O-Dldl—Bologna (It) 0—0. Karpatas (Rusl.)—Straua (Roem.) 0—1. Goestepe (Turk)—Sportive (Lux.) 50. Hibernians (Malta)— Real Madrid (Sp.) 0—0. Olympia (Joeg.)—Benfica (Port) 1—1. CSKA (Buig.)—HAKA (Finl.) 9—0. Stroms- godset (Not—Nantes (Fr) 0—5. Gott- waldow (Tgj. Slow.)—PSV (Ned.) 2-1. Runners U-pCup KB (Den)Sliema Wanderes (Ierl.) 7—0. Trakia (Buig.)—Coventry City (Eng.) 04. Sparta (Tsj.-Sl.—Atl. Bilbao (Sp.) 2—0. Falster (Den) Hertha BSC (W.-Dld.) 2^i. Lausan ne (Zwi.)Vitoria Setubal (Port) 0-2 Hadjuk (Joegsl.)—Slavia (Buig.) 3-0. Hibernian (Schotl.)Malmo (Zwe) 60. Partizan (Joeg.)—Dynamo (O.- Dld) 0—0. Bayern M. (W.-Dld.)— Rangers (Schotl.) 1—0. Ruch (Pol) Fiorentlna (It.) 1—1. Lazio (It.) Arsenal (Eng) 2—2. Anderlecht (Belg)— Zelexnicar (Joeg.) 5-4. Spar tak (Tsj. SI.)Olympique (Fr.) 2-0, Juveiitus (It)—Rumelingen (Lux) 70. Dynamo (Roem.)PAOK (Griek) 50. Universita (Roem) Dosza (Hong) 2-1. Wiener SC (Oost) Beveren (Belg) 0—2. Esklsehir (Turk)—Sevillia (Sp.) 3—0. Uves K. (Finl.)—Sturm (Oost) 42. Kato wice (Pol.)Barcelona (Sp) 01. Victoria (Port)— Angouleme (Fr.) 3-0 Barreirens (Port)-Valencia (Sp) 0-3. Turnen Vrydag- en zaterdag avond zullen in de sporthal De Braak ln Helmond de damesturn- ploegen van Nederland en Polen te gen elkaar uitkomen. De Nederlandse ploeg ls als volgt samengesteld: Ans van Gerwen (PSV), Cora Stins (Hercules-Hyglea) Stientje de Goede (Quick-Huizen) Marianne van Zetten (Pro Patria), Willy de Groote (Tlos). Ans Dekker (Klimop) en Marianne van Beugen (DonarG Weer misDoelman Gornea I Hanegem gevaarlijk kunnen wor- heeft de bal al weggeslagen voor- den. dat Wim Jansen (links) en Van I

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19