Alphen tweede in Verona SJC Noordwijk bestaat 50 jaar Veilig in onderbroek Leden realiseren alles zelf Ken Rosewall aan leiding in klassement Proces tegen euthansie- arts Horst Schumann Sportsplinters Trainer Dubrt: „In Nederland zijn wij tegen PSV kansloos" PONDERDAG 17 SEPTEMBER 1870 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 figuur in de fil rouge, het spel met de vlaggen, waarbij Jim Koster de vlag vendelde onder twee meisjes die op vlondertjes op het water ston den. Hij behaalde hiermee een groot aantal punten. De Italiaanse ploeg was veruit superieur, want in bijna alle spelen behaalde zij de eerste plaats. De aanvankelijke planning was dat Italië, Nederland en Duits land op de drie eerste plaatsen be slag zouden leggen. Dat is ook uit gekomen want Italië werd eerste met 44 punten, Nederland tweede met 42 punten en Duitsland derde met even eens 42 punten. Een enthousiast gezelschap heeft gisteravond in de raadszaal van het gemeentehuis de verrichtingen van de Alphense ploeg in Verona op de televisie gevolgd. Door bemiddeling van de firma A. A. van der Spek was een toestel geplaatst, dat de beel den weergaf van de Duitse t.v. De wethouders Goedhart, Houben en Paats waren aanwezig, voorts ver schillende raadsleden en mensen van het Zeskampcomité alsmede familie leden van de Zeskampploeg. Bittere ernst bij het Alphen sesprintertje, dat tijdens de echte wedstrijd haar uiterste best doet om de paardeman van het (Door Ce es Com bee) VERONA (GPD) De eind- itrijd van het internationale ^pel zonder Grenzen 1970" is ge beden. Italië kwam met 44 pun ten als overwinnaar tevoorschijn ,n Nederland reikte naar de tweede plaats met 42 punten. Het ,pei werd gespeeld onder veel regen- en onweersbuien. De overwinning van de Italianen ferd algemeen verwacht. Kennelijk Rebben de ploeggenoten uit Como neer gelegenheid gehad om te trai nen dan de andere equipes. Maar toch kwam de Alphense ploeg in dit internationale spel zeer goed tevoor- (chljn. Ondanks de tweede plaats mag leider Ad van Ommen zeer te- rreden zijn. Er heerste bij het einde tan het spel Nederlandse tijd tond elf uur geen mineurstem- bij de Alphense ploeg die Ne derland vertegenwoordigde. Het handjevol landgenoten dat in de eeuwenoude Arena de strijd volg de heeft de Alphenaren energiek toe gejuicht. Het waren voor het meren deel vakantiegangers die hun vrije dagen doorbrengen aan het Garda- meer. Ze waren van daar een afstand van ongeveer 50 km naar Engelse team te bereiken. Verona gekomen om de strijd tus- ien de ploegen van de zeven landen gade te slaan. De arenea was tot de laatste plaats bezet. Zo'n 22.000 toe- Khouwers volgden het spel vanaf de betonnen zitplaatsen. In vijf landen bonden nog eens zo'n 60 miljoen tv- kijkers in de huiskamers getuige zijn van deze eindstrijd in de Veronaan- je arena. De Nederlandse en Ita liaanse tv-kijkers zullen helaas tot vrijdagavond moeten wachten. Dan brengt voor Nederland de NCRV het oei op het tv-scherm. Lof Burgemeester mr. R. M. Gallas van Alphen aan den Rijn: „Het is jammer dat men in Nederland niet rechtstreeks getuige kon zijn van deze eindstrijd, waarin Alphen de tweede plaats bereikt heeft. Er he rtaal grote belangstelling voor dit ipel. Dat is wel duidelijk geworden uit de kijkdichtheid van de vorige uitzendingen. Maar Ja, er is niks tan te doen". „Alleen voor hen die hier in Ve- ona aanwezig zijn bestaat de moge lijkheid thuis de eindstrijd nog eens Ie volgen. Maar zo boeiend als het vanavond ondanks regen en onweer geweest is wordt het niet meer. Alle lof voor mijn plaatsgenoten. Zij heb ben zich geheel gegeven. Ad van Om men is een meesterlijk captain. Hij beeft heel wat voor de ploeg ge daan. Eerst in Alphen aan den Rijn en nu hier in Verona. Ik hoop dat het volgend Jaar weer van de party is". Nederland sloeg een bijzonder goed Het prachtige resultaat zal worden gevierd. Hiervoor is gisteravond snel een programma vastgesteld. Dat luidt als volgt: De drie aanwezige leden van het college gaan naar Schiphol, om daar de Zeskampers en hun aanhang te begroeten. Het vliegtuig komt vanavond om tien minuten voor zes aan. Men rijdt dan per autobus naar Alphen. Bij de Lijster laan wacht Crescendo met de majo rettes van Wilskracht en dan wordt een stoet geformeerd, die via de Lijs- terlaan, Bloemhof straat, Van Boet- zelaerstraat en Pieter Doelmanstraat naar het raadhuis gaat. De zeskampploeg stelt zich op, op het bordes en buiten worden dan verschillende toespraken gehou den. Om 8 uur is dec ploeg in hotel Toor voor een etentje. Vanaf 9 uur tot 10.30 uur bestaat in gebouw Na bij gelegenheid captain Van Ommen en zijn mensen te feliciteren. Daar na is er een feestelijke bijeenkomst voor de ploegleden met familie, vrienden en kennissen. Voor muzi kale begeleiding van dit feest zorgt de Rijnland- of boerenkapel, bestaan de uit de leden van Crescendo. Ook de Cascarvieten zijn voornemens wat te doen. Op een nader te bepalen datum volgt nog een slotbijeenkomst van het gemeentebestuur, comitéleden en de Zeskampers, voor zover ze aan de verschillende wedstrijden hebben deelgenomen. Het is uiteraard niet helemaal een slotbijeenkomst, want als kampioen van 1970 zal Alphen volgend jaar toch de titel weer moe ten verdedigen. Voormalig Ria Rietveld-Van bovenop nogal wat turnkampioene i Vélzen staat wankel. Maar dat is niet zo erg maar de generale want het is nog repetitie. TIRANA (GPD) Op het vliegveld van Tirana hadden Ajax en zijn supporters een oponthoud van ongeveer een half uur. De Al banese douane wilde namelijk de bagage van een tweetal foto grafen zeer zorgvuldig onderzoeken. De douane was te weten ge komen dat de fotografen, samen met een aantal journalisten, 's ochtends de krotten van Tirana hadden bezocht. Omdat derge lijke objecten zeer slechte propaganda betekenen voor de republiek in het buitenland werden de fotografen gedwongen al hun foto materiaal af te geven. Eén van hen overhandigde evenals de ander na veel tegenstrib belen zijn kostbare waar en stapte somber het vliegtuig binnen. Eenmaal in de DC 9 bleek, dat hij de Albanezen slechts onbelicht materiaal had overhandigd. Zijn foto's had hij veilig gesteld door de rolletjes in zijn onderbroek te verstoppen. LONDEN (ANP) Na zijn overwinning in de Amerikaanse kampioenschappen in Forest Hills staat de Australische tennisser Ken Rosewall nu op de eerste plaats in het klassement van de Grand Prix (in totaal 200.000 dollar aan prijzen) van de internationale tennisfedera- tie (ITF). De winnaar van de Grand Prix ontvangt 24.000 dollar. De eerste acht in het eindklassement mogen deelnemen aan het „mees- tertoernooi", dat in december in To kio wordt gehouden. Het voorlopig klassement luidt: 1. Ken Rosewall (Aus) 42 pnt., 2. Cliff Richey (VS) 39, 3. Tony Roche "Aust 31, 4. Rod Laver (Aus) 5. John New- combe (Aus) 28, 6. Aurthur Ashe (VS) 27. 7. Jan Kodes (Tsj.) 23, 2. Zeljko Franulovic (ZS1.) 22, 9. Ilie Nastase (Roem) 21, 10. Dick Crealy (Aus) 20. BONN (GPD) Ruim twin- 1? Jaar nadat een arrestatiebevel kgen hem werd uitgevaardigd, be- fint op 23 september in Frankfort het proces tegen de arts dr. Horst Schumann. De aanklacht meldt medewerking aan moord in 15.314 fevallen. Schumann (64 Jaar oud) Ws één van de grote mannen in Hit- Iers euthanasieprogramma. Tot 1950 woonde Schumann, wiens arrestatie drie Jaar eerder was ge last, onder eigen naam als praktise rend arts in Gladbeck. By het aan dragen van een Jachtvergunning *erd hem de tip gegeven dat "be paalde kringen" hadden geïnfor tteerd naar zijn geboorteplaats. Kort to&rna trok hij met zyn gezin naar Soedan. Uit veiligheidsoverweging is hl) enkele Jaren later naar Nigerië verhuisd en vervolgens op uitnodi ging van Kwame Nkroemah naar Ghana. Toen Nkroemah in 1966 ten val *erd gebracht, kwam ook Schumann In moeilijkheden. Het nieuwe be mind in Ghana arresteerde hem en ting in op een enkele maanden oud uitleveringsverzoek van de West— Duits© regering. Een Pool, die in Auschwitz gevangen had gezeten, had hem in Ghana herkend. 8chumann bestrijdt zijn aandeel in het doden van duizenden wat hij noemt "niet levensvatbare geestes zieken" niet. Hij zou echter boven dien betrokken zijn geweest bij steri- Üsatieproeven, waartoe Himmler het hevel had gegeven. Himmler wenste omstreeks 1944 drie miljoen Joden van vergassing uit te zonderen om te voor de "eindstrijd" te kunnen ge bruiken. Deze mannen vrouwen dienden echter eerst onvruchtbaar te worden gemaakt. De experimen ten toonden aan dat Himmler's 'eng niet binnen de verlangde ter- totin kon worden uitgevoerd. Waterski De Fransman Jean- Yves Parpette (23) heeft dinsdag op het riviertje de Ome op waterskis een snelheid bereikt van 140 kilome ter per uur en aldus een (officieus) wereldrecord gevestigd. Panpette werd voortgetrokken door een auto, die op een weg naast het riviertje reed. Boksen De 35-Jarige ex-we reldkampioen in de zwaargewicht klasse Floyd Patterson (Verenigde Staten» heeft in de Madison Square Garden in New York zijn come back in de bokssport gevierd met een knock out overwinning op zijn landgenoot Charlie .Devil" Green. Zeilen De bemanning van het Australische Jacht Gretel 2 heeft het bestuur van de New York Yacht Club een protest ingediend tegen het Amerikaanse Jacht Intrepid, dat er gens in de eerste race om de Ame rican Cup, de meest begeerde tro fee voor 12-meter Jachten, een over treding zou hebben begaan. De Intrepid, bekerhouder, won de eerste race met een voorsprong van meer dan vijf minuten op de Austra liërs, die echter ernstige vertraging kregen, doordat een van hen over boord viel. GOTTW ALDO W (ANP) PSV-trainer Kurt Linder maak te na afloop van het verloren duel tegen Gottwaldow een ver moeide indruk. „Ik ben natuur lijk blij dat het niet 51 gewor den is," zo zei hij, „maar het spel van PSV leek natuurlijk nergens naar. Natuurlijk kre gen de Jongens een klap met dat vroege doelpunt, dat overi gens een duidelijke verdedi- gingsfout was. De Tsjechen kre gen daar Juist een extra stimu lans door en wy hadden niet gerekend op het enorme en thousiasme van Gottwaldow. Matheid en een zekere passivi teit beheerste ons spel. Zo iets gebeurt ons geen tweede keer, hoop ik." Linder wat vooral slecht te spreken over het zwakke spel van Strik, hetgeen de paniek in de defensie nog in de hand had gewerkt." Hij voerde de man dekking slecht uit en ook nadat ik hem naar het midden had gestuurd, ging het nog niet." Linder, die zijn pupillen in de rust vermanend had toegespro ken, wees nog op het gemis van een echt professionele instelling by PSV. „Toen er in de eerste helft een speler van Gottwal dow geblesseerd was geraakt, schonk iemand van ons een uit gooi by wyze van sportief ge baar aan een tegenstander. Dat mag toch niet gebeuren? We spelen niet zo maar een vriend schappelijke wedstrfjd. Soms vroeg ik me af: zyn wij de profs of zyn zij het?" Voor Jan van Beveren was het resultaat een onverteerbare zaak. „Niet te geloven, niet te geloven," mompelde hij voor zich heen. „Het was een chaos in de achterhoede. Waar was dat nou voor nodig? We hebben gewoon slecht gespeeld. Als die Tsjechen meer doelpunten ma ken hebben we niets te klagen. Dan is het een verloren zaak." De 46-Jarige trainer van TJ Gottwaldow, Oldrich Dubrt toonde zich verrast over het spel van zyn team. „Het is lang geleden dat ik mijn ploeg zo fraai aan het werk zag. Mis schien alleen in die tweede helft tegen Bohemians in Ierland," sprak de kleine, grijze trainer opgewekt. „Vooral Urban was voor mij een openbaring. Maar natuurlijk hadden wij meer doelpunten moeten maken. Nu geef ik de beste kansen aan PSV. In Nederland zyn we toch kansloos." NOORDWIJK S.J.C. in Noordwijk bestaat vijftig jaar. Dit gouden jubileum zal zaterdag op grootse wijze gevierd worden met een receptie in hotel-restau rant De Beurs, waar men van 5 tot 7 uur het bestuur kan gelukwensen. Dan zal ook de tribune, het jubileumgeschenk van allen die de voetbalclub een goed hart toedra gen, officieel worden aangeboden. Diezelf de middag viert de SJC-jeugd feest in het Royal-theater. Om 3 uur krijgen zij daar een boeiend filmprogramma. De voor schotel, een reeks jubileumwedstrijden, hebben de jongeren reeds achter de rug. Op 20 september speelt SJC I een jubileumwedstrijd tegen VVSB 1. Bij deze gelegenheid zal de voorzitter van SJC, dr. C.H.G. Goudriaan de nieuwe tribune openen, 's Avonds is er in hotel-restaurant De Beurs een instuif voor de leden en ver dere SJC-familie. Er zullen tijdens deze instuif heel wat meer SJC-ers op de been zyn dan op die 26ste september, vijftig jaar geleden. Het was toen maar een klein groepje Jongelui, dat b(] elkaar kwam. Maar zij hadden één gemeenschappelijk doel. Dolgraag wilden zy in him vrije tijd eens tegen een bal trappen en zo kwam het tot oprichting van een voetbalclub. En kele weken later werd de jonggebo rene, onder de naam Sint Jeroens- club. een onderafdelimg van het Patronaat, ten doop gehouden. De 28ste oktober 1920 benoemde de ledenvergadering eer) elftalcom missie. Tijdens diezelfde vergade- dering stelde de heer Jc. de Groot van de Lynbaanweg een speelterrein beschikbaar aan de Thomasbrug. Menig hard schot op dit veld deed de bal in het Schie verdwijnen. De kronieken vermelden, dat supporter Dirk van der Ploeg de ballen er stuk voor stuk weer uithaalde. Hoe enthousiast SJC in die tijd van leer trok moge blijken uit het feit, dat een van de spelers met bal en al kopje onder ging. Ruw De annalen meldden verder suc cessen en nederlagen, ruw verlo pen wedstrijden tegen het Noodwijk- se NVC, dat op een keer zelfs zo'n rel uitlokte, dat agent Boon zich ge noodzaakt zag met de blanke sabel opruiming onder de „koetillers" te- houden. De contributie voor de leden be droeg in die eerste Jaren 10 cent en de jeugd droeg de helft van dit bedrag wekelijks bij. De toegans- pryzen lagen op hetzelfde niveau. Zo bracht de eerste thuiswedstrijd achter „De Hoeve" het in die tijd respectabele bedrag van 30 gulden op. Men zou daaruit kunnen conclu deren,'dat er ongeveeer 300 bezoe kers waren geweest, maar in wer kelijkheid waren dat er wel 1500. De rest keek clandestien Nog geen Jaar na de oprichting bracht SJC reeds vier elftallen in het veld. De vereniging groeide met de dag en op 5 september 1921 ging de eerste spade in de grond voor een nieuw aan te leggen sportpark langs de Lageweg. Een commissie, bestaande uit de heren H. G. de Boer, C. Verwey, P. J. de Groot en kapelaan Braakman, bereidde het werk voor, C. G. J. Alkemade maak te de tekeningen, terwijl de heer W P. de Vreede de tribune, de afzet ting en de kleed tent bouwde. Op 15 augustus van het volgende jaar vond in tegenwoordigheid van ge meentelijke autoriteiten, prominen ten uit de sportwereld en kerkelijke functionarissen de officiel opening plaats. Het Jaar van het tweede lustrum was een gloriejaar voor SJC. Had de Noordwijkse club in 1929 de pro motie gemist tijdens de jaarverga dering van 9 september 1930 deel de voorzitter C. van Gerwen mee, dat het eerste elftal in de eerste klasse van de RKF ging voetballen. In 1938 werd op voorstel van de heer P. van Dam een supportersvereni ging opgericht, met de heren G. van Dam, P. Caspers en Th. de Lincel als bestuurders. Nog hetzelfde Jaar kon men overgaan tót het aanstel len van een trainer, waartoe men niemand minder dan de beroemde Kick Smit bereid vond. Binnen een Jaar werd deze reeds vervangen door P. van Munster, omdat de KNVB aan Smit het trainen ver bood. Ontbonden Zo goed en kwaad als het ging hield SJC zich in de eerste bezet tingsjaren op de been. Geheel te gen de zin van de Duitsers werd het bordje „Verboden voor Joden" bij de ingang van het sportpark weggehaald. Het gevolg was, dat kapelaan Welling een half jaar in een concentratiekamp werd opgeslo ten. De club werd door de S.D ver boden. Het sportparkcomplex, inclu sief tribune, afrastering en kleedge legenheid, werd met de grond ge- lyk gemaakt. Op het speelveld groei den daarna boontjes B(j de bevrijding in 1945 stond SJC by de puinhopen van alles wat haar lief was. Dank zij de energie en de inspanning van kapelaan Wel ling en andere SJC-getrouwen her rees het sportpark als een phoenix uit haar as. Er kwam een nood-kleedgelegen heid, een afrastering, een kantine S J.C. doet alles zelf. Bij de in eigen beheer, gebouwde kantine beraadslagen voorzitter dr. Gou driaan en zijn bestuurders Steen voorden en Van Leeuwen. en een drainage systeem, waarvoor een slordige 15.000 buizen nodig wa ren en die tevens benut werden om de velden te besproeien. De vaart zat er in. Er kwam een trainings verlichting een bestrating, de kleed kamers werden gemoderniseerd en tenslotte realiseerde men het gi gantisch Jubileumgeschenk: de tri bune.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17