n Jordanië was spanning e snijden Van samenspraak tot vliegtuig kaap: een idee groeit Nixon keert zich tegen taktiek van geweld en terreur Europese telescoop in Chili IET PALESTIJNSE VERZET (II) Belangrijks te Pale stijnse guerrilla beweging gisteren na de vorming van nieuw Jordaans kabinet EUROPA IN 4 JAAR PER LUCHTBUS (DERDAG 17 SEPTEMBER 1970 EHMOH DAGBLAD PAGINA IJ correspondent in het Midden-Oosten zond ons L/if deze impressie uit Amman over de situatie iZoensdag. Hoewel het straatbeeld in de Jordaanse S ingrijpend is veranderd geeft zijn verhaal aoede in druk van de sfeer in de stad voordat lijnen en Jordaniërs slaags raakten: Allah Al akbar" uit de luidsprekers op de mi- l[s mu de moskee was het enige dat vijf keer per coed op tijd te horen is. Er is geen geronk van motoren, geen geschuifel van voeten of zelfs maar F o van mensen, die altijd wel ergens pra- L een stad van ruim een half miljoen inwoners. enkele keer is een explosie hoorbaar, soms dicht- schrikt men even op. De situatie in Amman is erger dan bij enige vorige crisis. Er is vaak waarlijk geen mens op straat. De verlichting is s avonds uit in een groot deel van de stad. Rijdt men kort na het vallen van de duisternis door de doodstille straten, dan duikt de taxichauffeur op elke kruising achter zijn stuur in elkaar. Tn de schaduw van gebouwen ziet men de schimmen van Fedajin, wier voorzichtige bewegin gen doen beseffen dat elk moment gevaarlijk is. In de Jordaanse hoofdstad zijn er dagen dat op elke be weging wordt geschoten of soms zelfs op plaatsen, waar maar leven wordt vermoed. Afdwalen van de hoofdroutes heeft geen zin, in de zijstraten stuit men op barricades. Vanachter de om ringende huizen komen dan fedajin tevoorschijn die vragen, wat je er doet en of je gek bent. Toch zijn de militairen er. Zeker rond de heuvel van het werk paleis van Koning Hoessein zijn bunkers van waaruit geschoten wordt. Bij de ingang van enkele van de belangrijkste open bare gebouwen van de stad is een fedajin te vinden, die de wacht houdt. Maar zoals de totale afwezigheid van Jordaanse militairen uiterlijk schijn is, zo bevinden zich meer naar achter in het gebouw vijf soms tien leden vande elitetroepen van de koning, de bedoéinen. Zij hebben onder het schild van absolute chaos aan de oppervlakte in werkelijkheid toch nog vrijwel alle macht. (JJMAN/BEIROET (AP, ADP, Reuter) In Jordanië heerste i vannacht voor het uit- j van de gevechten tussen het ose leger en de guerrillastrij- vanochtend om vijf uur, een sekkende rust. Het was duide- Èt het tot een bloedig treffen [omen nadat gistermiddag om ur het ultimatum van de nieu- rdaanse militaire regering voor levering van de wapens door de illastrijders was verstreken zon- at de Palestijnen het bevel had- gevolgd, Beide partijen leken af te wachten wie het eerste zou lossen. een tweetal orders verbood Jas- Iralat, de opperbevelhebber van derhaast geïntegreerde Pales - strijdkrachten de guerrillastrij- het vuur te openen, behalve in jeval van zelfverdediging. Intus- ss de militie van de Palestijnen kampen naar de buitenwijken mman gestroomd waar zij ge- sposten bezetten. Commando's ips, zwaaiend met de lopen van trailleurs, raasden door de stra in de stad. Anderen wierpen rsperringen op terwijl in zij - n commando's in vrachtwagens orders wachtten. Jasir Arafat alle Arabische staatshoofden and te maken aan het bloedbad «richt is, op het Jordaanse volk q nationale eenheid". Centrale Comité maakte voorts schorting ongedaan van de be- rngen met het Volksfront voor evrijding van Palestina, de ex- organisatie die vorige week de vliegtuigen liet kapen. George leider van het Volksfront, zei in een vraaggesprek met „Stern" desnoods een Derde Wereldoorlog te willen riskeren om zijn doelstellingen te bereiken. Steun De Palestijnse verzetsbeweging kreeg de steun van Syrië dat een beroep deed op „alle progressieve Arabische, krachten om de weg te blokkeren voor die huurlingen die nu in Jordanië aan de macht zijn". De zogenoemde „Commissie van vijf", die belast is met een verzoe ningsmissie tussen Jordanië en het Centrale Comité van het Palestijns verzet verzooht om een spoedibijeen- komst van de Arabische Liga om de toestand in Jordanië te onderzoeken. Volgens een communiqué heeft het verzoek als reden de weigering van het Centrale Comité de akkoorden van 10 juli en 15 september na te komen. Het Palestijnse Centrale Comité en het Jordaans verbond (vakbonden en genootschappen van intellectuelen) riepen op tot een algemene staking. De actie had ten doel „de afkeer van het volk van het nieuwe mili taire bewind in Jordanië en de vast beradenheid te strijden tot dit be wind ten val is gebracht tot uitdruk king te brengen", zo werd in de op roep gezegd. In de stakingsoproep van de vak centrales worden de arbeiders aange spoord zich in te lijven bij de pro- Palestijnse militie „ter verdediging en bescherming van de revolutie". Kort nadat de stakingsoproep was uitgegaan sloten de winkels in de hoofdstad en repten de mensen zich naar hun huizen. In de afgelopen maanden hebben velen lange dagen hun huizen niet kunnen verlaten tengevolge van de straatgevechten die de hoofdstad onveilig maakten. De Palestijnse leiders riepen het Jordaanse volk later op een gewa pende opstand te beginnen tegen Ko ning Hoessein en diens nieuwe mili taire bewind. Enkele uren nadat de koning de noodtoestand had afgekon digd en veldmaarschalk Habis Majali had benoemd tot militaire gouver neur van Jordanië, sprak de radio van de guerrillastrijders in Bagdad reeds van een „door de Amerikanen aangestichte staatsgreep". In de radiouitzending werden de nieuwe sterke man van Hoessein en diens regering gebrandmerkt als „zet bazen van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA) en als een kliek bekende imperialistische agen ten". In een verklaring van gistermid dag eiste het Centrale Palestijnse Comité de vorming van een nationale regeling in Jordanië waarin verte genwoordigers van de guerrillaorga nisaties, het volk en het leger zijn opgenomen. Het is de eerste maal dat de guer rillabeweging een plaats opeist in het Jordaanse kabinet. MANHATTAN (Reuter) Presi dent Nixon heeft gisteren in een toe spraak tot studenten van de univer siteit van Manhattan in Kansas het kapen van vliegtuigen door Arabi sche guerrillastrijders een „kanker gezwel" genoemd en gezegd dat de zelfde tactiek van geweld en terreur zich uitbreidt in de Verenigde Sta ten. „De tijd is aangebroken dat wij erkennen dat er geen plaats is voor geweld en terreur in een vrije maatschappij, wie de daders ook zijn en wat hun zaak ook wil". „In een systeem dat voorziet in de middelen voor vreedzame veran dering, rechtvaardigt geen zaak ge weld in de naam van verandering". Nixon merkte op, dat degenen die bomaanslagen plegen op universi teiten, politiemannen in hinderlagen laten lopen of vliegtuigen kapen en de passagiers gijzelen niet alleen het leven van de mens verachten, maar ook dit elementaire fatsoen waarop AMSTERDAM (GPD) Europa zal in de zomer van 1974 aan boord kunnen stappen van de luchtbus, een Jumbo-vliegtuig van Europese makelij voor korte afstanden. Over anderhalf Jaar gaat het eerste pro totype ervan al de lucht in. Aan de ontwikkeling van de lucht bus werken industrieën in onder meer West-Duisland, Engeland en Nederland mee. Samen met het Ne derlands instituut voor Vliegtuigont wikkeling werkt in ons land Fokker/ Vereinigte Flugtechnische Werke aan alle bewegende delen van de vleugels voor de luchtbus. Voor zo'n groot vliegtuig betekent het dat er een hoop geld mee gemoeid is. Het komt neer op bijna zeven procent van de totale ontwikkelingskosten. Er is voorlopig zo'n kleine zestien miljoen gulden voor uitgetrokken. De luchtbus zal plaats bieden aan tweehonderdvijftig passagiers. In tegenstelling tot de thans vliegende (Amerikaanse) jumbo's die trou wens ook nog groter zijn wordt de actieradius van de Europese reus klein. De machine is bestemd voor Bondskanselier Willy Brandt, voorproefje bij te wonen van het het werk dat op een kleinere schaal j in München voor een verkiezing, „Oktoberfeest"dat over. enkele de autobus doet. I nam de gelegenheid te baat een I dagen begint. Brandt brengt hier de vrije maatschappij is gebaseerd. Amerika heeft altijd pal gestaan voor het naleven van de wet tussen de naties, maar kan dat slechts doen als „thuis de wet wordt gerespec teerd". De president die nadrukkelijk zei niet te vragen om „passief confor misme" <zich zonder kritiek of pro test neerleggen bij bestaande om standigheden). maar veroordeelde anderzijds scherp de „destructieve activitisten", dwz. de rellenmakers. wie het om vernietiging van an dermans bezit af ondermijning van, de maatschappij te doen is. een toost uit op de gezondheid I van de Westduitse minister van I Volksgezondheid Kathe Strobel. GENÈVE (AP) Europese astro nomen en atoomgeleerden hebben gisteren een unieke overeenkomst ge sloten die de weg vry aal maken voor de bouw van een van de grootste telescopen ter wereld, die in 1975 76 in werking zal treden in La Stlla in Chili. Het akkoord tussen het Europese zuidelijke observatorium en het Nu cleaire Onderzoek-centrum CERN) zal uitmonden in een reusachtige te lescoop met een diameter van 3.6 meter, slechts 5 centimeter kleiner dan de telescoop in Palomar, Calif or- nië. Prof. Adriaan Blaauw, de Neder landse directeur van het in Hamburg gevestigde observatorium, waaraan zes Europese landen deelnemen (België, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Nederland en Zwe den) zed, dat men had gekozen voor samenwerking met de CERN, wegens de technologische ervaring, kennis van zaken en het administratieve apparaat om dergelijke grote projec ten te behandelen". Volgens prof. Blaauw zijn de atmosferische om standigheden in Chili .ideaal" voor de plaatsing van de telescoop in de Atacamawoestij n500 km ten noor den van Santiago. ADVERTENTIE HEUGAFLOR TEGELS SMIT'S Woninginrichting Mare 98, Leiden tel. 0f710-23913 OOR HEIN ELBRINK njn enige niet uit te roeien po- mythen rond het ontstaan van aat Israël. Eén van dde mythen tót over het hoe en waarom van ducht van de Palestijnen en daarmee voor een belangrijk de kern van het probleem. De Ise Spectator van mei, juni en 1961 bevat een uitgebreide dis- tussen een aantal Midden- i-kenners, onder wie Erskine fers, Jon Kimche, Walid Ohalidi, Leo Kohn e.a. over de zaak. litóers onderzocht de door de gedurende het hele jaar 1948 akte bandopnamen van alle uit togen van de Arabische radio, conclusie: er bestaat geen be door de officiële Israëlische be togingen dat de Arabische lei- de Palestijnse bevolking hebben kn te vluchten om de weg vrij voor de zegëvierende Ara- legers die de Joden de zee Miden drijven. Veeleer werd de tot an de Palestijnse Arabie- ïeroorzaakt door gewelddadige to provocaties, die (aldus Chil- Juist bedoeld waren om de Pa toen tot de vlucht te bewegen 1). Moreel Waag over de al of niet ge stie vlucht van de 650.000 Pa len mag missciiien voor velen tousch lijken, maar voor de fülastrijders vormt het antwoord de morele rechtvaardiging voor Karn van actie tegen Israël en bondgenoten. Zij vinden de ver- ding van het opblazen van tuigen hypocriet als niet tege- dijd de Joden aan de kaak ge- i worden voor o.a. het bloedbad Deir Jassin, waar 250 inwoners toelyk erden afgeslacht. Periode na het vertrek uit Is- *erd de eerste tijd vooral ge tokt door een doffe apathie. Kroot deel van het Palestijnse rug zichzelf ondergebracht in de tok&mpen van de hulporganisatie to VN CUNWRA) en bleef ook ''oor zijn voedsel en kleding af- tdijk van deze organisatie. Palestijnse huizen in de nieuwe et Israel, die verlaten waren, wer- door Joden ingenomen; land Palestijnse boeren werd gecon- *ti. Vele bemiddelde Palestijnen a m een nacht straatarm. Alle riohtte zich de eerste tijd op ^bische broederlanden, ^formeerde Haj Am in Al Hoes- moefti van Jeruzalem, in 1948 al Palestijnse strijdgroepen, maar deze konden door interne twisten en doordat de moefti zidh door zijn sa menwerking met het nationaal-socia- litsische, regime van liitler-Duitsland in sterke mate had gecompromitteerd niet veel uitrichten. De moefti was ook de inspirator voor een aantal jeugdorganisaties, als de Hitier-jugend, op militaire leest geschoeid. Deze organisaties wa ren van grote betekenis voor de vor ming van het latere Palestijnse ka der: Jassir Arafat, de huidige Pa lestijnse leider, zou van een ervan lid zijn geweest. Tot diep in de jaren vijftig blijft de moefti bij gebrek aan beter de voornaamste representant van het Palestijnse verzet. In de vluchtelin genkampen, maar vooral onder de Palestijnse intelligentia groeide in die tijd de kiem voor het massale Pa lestijnse volksverzet, dat we op het1 ogenblik kennen en waarvan het ka rakter sterk afwijkt van dat van de aartsinjtriganit Al Hoessein!, die ma nipuleerde met mensen en belangen. Volgens Le Monde werd zelfs in 1951 al de basis gelegd voor de Arabische Nationalistische Beweging, een orga nisatie op marxistische grondslag, die zich een gewelddadige strijd voor de bevrijding van Palestina voorstelde. Van deze organisatie zou het hui dige Volksfront voor de Bevrijding van Palestina de geestelijke erfge naam zijn. Definitief Vooralsnog vond de Palestijnse verzetsbeweging in de eerste periode van de jaren vijftig geen definitieve vorm. Slechts in de gesprekken en de geesten van de Palestijnen leefde het beeld van een effectieve strijd, waarvoor ze him inspiratie vonden in de anti-kolonistische bewegingen in de derde wereld. Ideeën die ech ter nog niet zo ver uitgekristalliseerd waren dat er sprake was van een ideologie. Tal van Palestijnen koesterden onafhankelijk van elkaar deze denk beelden. In Beiroet bestond in het begin van de jaren vijftig een groep van intellectuelen rond de milde hoogleraar van de Amerikaanse uni versiteit van Beiroet, Zaïhian. Ergens in de jaren vijftig moet in de Gaza- strook het idee van Al Fatah zijn ontstaan. Volgens de Nederlandse journalist Albert Stol komt Fatah van de kreet Falastin Tahia Hurra (Lang leve vrij Palestina). Hij be strijdt de algemene versie dat Fatah komt van Haraket Taihri Falestin (Palestijnse Bevrijdingsbeweging). Deze verklaring gaat er vanuit dat de beginletters HTF (Hatf is dood) omgedraaid zijn tot Fataih, wat o.m. verovering betekent. De creatie van Al Fatah en an dere Palestijnse guerrillabewegingen werd versneld door het para-militaire onderricht in de jeugdorganisaties waarvoor het enthousiasme geïnspi reerd werd door de frustatie over de nood in de vluchtelingenkampen en de ballingschap. Met het geld van rijke Palestijnen ronden ze de mili taire traming af met een geestelijke aan de universiteit. Behalve de Amerikaanse universi teit van Beiroet ('waar o.a. de vlieg - tuigkaapster Leila Chafed studeerde) was de Westduitse stad Stuttgart zo'n universitair centrum voor de Pa lestijnen. In deze stad kreeg de Al Fatah haar uiteindelijke vorm. In Stuttgart kwamen de Palestijnse stu denten ook in contact met de sterk ste Arabisohe bevrijdingsbeweging van dat moment, de Algerijnse FLN. Hoewel vooraanstaande leiders van de Al Fatah in Peking een opleiding kregen in de techniek van de guer rillastrijd en later (voor korte tijd) ook goede relaties onderhielden met de Sowjet-Unie is het streven van I de grootste Palestijnse guerrillaorga nisatie nationalistisch en gericht op de vestiging van een staat waar Jo den, Palestijnen en Christenen samen i kunnen wonen. Al Fatah verschilt o.m. sterk van het Volksfront en het Democratisch Volksfront, die in de strijd om de Palestijnse toekomst geen middel sohuiwen èn deze toekomst o.m. niet loszien van een totale omwenteling in het Midden-Oosten ten gunste van het marisme-lenisme. Parallel met de ontwikkeling van Al Fataih en andere guerrillaorgani saties loopt het officiële Arabisohe streven om de vorming van de Pa lestijnse guerrillaorganisaties te be geleiden en te controleren. Onder sterke invloed van de Arabisohe Liga ontstond in 1964 de Palestijnse Be- vrijdings Organisatie (PBO) waarvan Ahmed Shoekeiri tot dan toe de of ficiële Palestijnse vertegenwoordiger bij de Arabische Liga, voorzitter werd De controle van de Arabisohe sta ten over de PBO o.a. via de finan ciële bijdragen was niet nieuw, van af het begin af aan hebben de Ara bieren de Palestijnen gemanipuleerd De Arabische weerstand tegen Israël moet dan ook mede gezien worden als een onderdeel van een klassieke machtspolitiek Pas de juni-oorlog van 1967 gal de stoot tot de werkelijke sprong naar voren van de guerrillabewegin gen, die tot op dat moment moesten manoeuvreren met een beperkte be wegingsvrijheid, argwanend gadege slagen door Arabisohe regeringen. 1) Zie ook Midden-Oosten Bulle tin, 1ste jaargang nummer 4-5. WORDT VERVOLGD Morgen: Zelfbewustzijn. Dit overzicht werd overgenomen uit de Christian Science Monitor. Het is eind juli, dus nog voor het ont- wikkelen van het Amerikaanse vre- desplan voor het Midden-Oosten, bijgewerkt. Naam en geschatte strijdmacht Leiders Wapenleveranciers Inkomsten Ideologie Al Fatah, de Palestijnse Nationale Bevrijdingsbeweging 15.000 Jassir Arafat, Salah Ohalef, Cha- led al Hassan, Mohammed Najjar, Faroek Kaddomi, Zoeheir al Ala- mi, Hanni al Hassan. China, internationale wapenmarkt zelfgemaakte raketten, buitge maakt wapentuig. Palestijnse particulieren die via de regeringen van Saoedi-Arabië, Koeweit etc. betalingen doen. Geen politieke ideologie. Doel: de gewapende bevrijding van Pales tina en de creatie van een onaf hankelijke Palestijnse staat Palestijnse Bevrijdings Organi satie (PBO); Palestijns Bevrij dingsleger (PBL); Voiksbevrij- dings Strijdkrachten 10.000 Jassir Arafat, Abdel Razzak Jahia Shafik al Hawt, Aboe Mahmoed. Zie Al Fatah. Oost-Europa en Arabische regeringen. Zie Al Fatah. Plus subsidie van Arabische regeringen vastgesteld door Arabische Liga. Zie Al Fatah Volksfront voor Bevrijding van I George Habbasj. Ahmed al 1 Oost-Europa, Irak, vrije markt, Palestina (VBP) 4.000 Jamani, Heytam Ajoebi. buitgemaakt. Irak, particulieren Marxistisch-Leninistisch naar Aziatisch voorbeeld Volks Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (VDBP) 1.000 Najef Hawatmeh, Salah Raafat, Adib Abd Raboe, Bilaad al Hassan Syrië, Oost-Europa, vrije markt buitgemaakt Oost-Europa, particulieren Trotzkistisoh; gericht op totale revolutie in Arabische politiële Al Saika (bliksemschicht) 7.000 Zoeheir Mohsen. Dafi J'mani, Ahmed Sjahabi, Joessoef al Berji Syrië, Sowjet-Unie, vrije markt, buitgemaakt Syrië Baasisten (op Syrië georiënteerd) Arabisch Bevrijdings Front 3.000 Zayd Haydar, Moenif af Razzar. Irak Irak Baasisten (op Irak georiënteerd) Algemeen Commando van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina 500 Ahmed Jahrill, Fadel Chroroe. Diversen niet duidelijk bepaald Geen andere dan militaire strijd Volksorganisatie voor Bevrijding van Palestina 100 Onbekend China Vluchtelingen ln kampen in Syrië Maoïsten Volks Strjjd Front 200 Bah jar Aboe Charbija particulieren particulieren Aanvankelijk Baasistisch: nu al leen militaire strijd Arabische Palestina Organisatie 100 Ahmed Zaroer Egypt* Egypte Nasser-social isme Actde Groep 60 dr. Isam Sarwattl Irak Egypt» Egypt» Nasser-socialisme Ansar-Partisanen W Faced Na&r, Qaaled Bagdaeh Sowjet-Unie Sowjet-Unie J Moskou-oommunisme

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15