[OGERE BELASTINGEN NKORTE LOONPAUZE "Zonder bijsturing grote inflatie" itteveen gaat bestedingen afremmen T.W. OMHOOG NAAR /EERTIEN PROCENT Rijksbegroting voor het eerst uit boven de dertig miljard Prognoses van Centraal Planbureau 3 E Elk jaar 900 nieuwe politie agenten nodig Betere kinder bescherming in de regio SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) De regering wil de gespannen conjunctuur te lijf gaan door de bestedingen af te remmen en de loonontwikkeling te beperken. Minister Witteveen kondigt in zijn miljoenennota de volgende maatregelen aan 0 de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, de venootschapsbelasting, de ben- zine-accijns en de bijzondere verbruiksbelasting op personenauto's zullen met in gang van 1 januari tijdelijk met drie procent worden verhoogd. De maatregel geldt voorlopig alleen voor 1971; de Sociaal-Economische Raad zal om advies worden gevraagd over de invoering van een loonpauze 0 de rijksuitgaven zullen in 1971 tot een bedrag van f 140 miljoen worden terug geschroefd. Daartoe zal een aantal begrotingsposten, in hoofdzaak betrekking heb bende op investeringsuitgaven en investeringskosten worden getemporiseerd. In de laatste maanden van dit jaar zal tot beperking bij het aangaan van nieuwe ver plichtingen worden overgegaan er zal een tijdelijke heffing worden gelegd op de aannemingssom van bedrijfs gebouwen van 15 procent ter vervanging van het thans weer geldende vergun ningenstelsel in de utiliteitsbouw; 0 het consumptief krediet en de persoonlijke lening zal worden beperkt en over- heidsgaranties voor leningen buiten de woningbouwsector zullen slechts getempo riseerd worden verleend. Minister Witteveen (financiën) zal binnenkort een wetsontwerp indie nen waarin de regering de bevoegd heid vraagt om ingeval van conjunc turele verstoring op korte termijn een aantal heffingen tijdelijk met maximaal 5 procent te verhogen of te verlagen om de economie te kun nen bijsturen. Het gaat om de loon- en inkom stenbelasting. de vennootschapsbe lasting, de benzineaccijns en de bij zondere verbruiksbelasting op au to's. In de huidige economische situ atie acht de minister een tijdelijke onze parlementaire redactie) "^AAG (GPD) De re- jeft bij de Tweede Kamer tel ingediend tot verho- het b.t.w.-tarief, dat .procent bedraagt, tot 14 ff Het lage tarief, dat geldt eerste levensbehoeften. ïn andhaafd op 4 procent, irijsniveau niet al te zeer 1 uk te zetten. fa» eli^k Iag het in de bedoe" ari„ loge tarief (thans 12 pro- r 13 en het lage tarief irocent) naar 4,3 procent te De regering had daarvoor ktpmrning van de Kamer, van levensonderhoud houden is echter afgezien -a-hoging van het lage ta- inde toch de nodige dek- ijgen, gaat het hoge (nor- 'iL lef nu naar 14 procent, '^rdt een aantal prestaties, lehoeve van landbouwers icht, onder het lage tarief De regeling voor kleine (vaste bedragen) blijft i Om de belastingdruk op ikanten gelijk te laten |rdt de b.t.w.-verhoging met tot deze artikelen geneu- door een aanpassing van •tariefsverhoging zal naar fase de kosten van levens" met 0,37 procent verhogen. 't heffing van omzetbelas- nresteringen (nu 8,4 pro- t in 1971 op 5,6 procent. IAAT IGUtDENI ONTVANGT (wor aftrek) De opbrengst wordt daardoor met 50 miljoen verhoogd. Van de belastingverlaging met 900 miljoen gulden die dit jaar reeds voor 600 miljoen is doorgevoerd, zal on danks de conjuncturele spanningen op 1 januari a.s. het resterende deel normaal doorgaan. De belastingbe taler krijgt daarmee volgend jaar dus nog eens 300 miljoen terug bij wijze van correctie van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting op de gevolgen van de inflatie. Tot deze verlaging is, ondanks DEN HAAG (GPD) In de ko mende tien jaar moet elk jaar onge veer negenhonderd man worden aan getrokken om de sterkte van de ge meentepolitie op een verantwoord peil te houden. In 1974 en in de jaren daarna worden namelijk veel pen sioneringen verwacht. Dit betekent overigens dat vijftig procent meer adspiranten zullen moeten worden verworven dan in de afgelopen jaren. Op dit ogenblik worden verschil lende plannen op het ministerie van Binnenlandse Zaken uitgewerkt, zo als de verbetering van de wervings organisatie. Minister Beernink wil de aanstelling van vrouwelijke krachten bij de politie bevorderen, omdat zij in de praktijk goed blijken te vol doen. Met minister Polak heeft mr. Beernink besloten dat voortaan ook vrouwen kunnen worden toegelaten tot de opleiding aan de Nederlandse Politie Academie. verzet van oppositie en anti-revolu tionairen, al eind 1969 besloten. De tariefsbijstelling is gedekt door de extra belastingopbrengst, die voort vloeit uit de gecombineerde werking van louter nominale inkomensstijging en progressie in de periode 1963 1971 alsmede door de daarmee sa menhangende tariefbijstelling van enkele accijnzen en van de motor rijtuigenbelasting, welke reeds vorig jaar is ingegaan. Suikeraccijns Voorgesteld wordt de tijdelijke ver laging van de suikeraccijns (f 14, per kilo) voor 1971 te handhaven om het prijspeil niet verder te belas ten. Ook wil de regering gaande de onderhandelingen met België en Luxemburg geen tariefswijzigingen tot stand brengen die de bestaande accijnsverschillen zouden vergroten. WAAR KOMT HET GELD VANDAAN? OIV. BELASTINGOPBRENGSTEN IN1971ÜN MILJ. GLDjj EN ANDERE INKOMSJEN io O Ol r- vr 53 verhoging met drie procent voldoen de. Om de gewenste vermindering van de geldsomloop te bereiken zal de op brengst. een kleine 600 miljoen gul den. op een geblokkeerde rekening worden gestort of worden gebruikt voor aflossing van vlottende schul den. Mocht de feitelijke economische ontwikkeling daartoe aanleiding ge ven. dan zal het percentage naar om standigheden verder worden ver hoogd of verlaagd. Bezuinigingen Minister Witteveen kondigt aan, dat de bijsturing in de eerste plaats via de overheidsfinanciën zal ge schieden. Er zal krachtig worden vastgehouden aan het stringente be grotingsbeleid, waarbij elke over schrijding door bezuinigingen elders op de begroting moet worden gecom penseerd. Daarnaast zullen zowel aan de uitgaven als inkomstenkant wijzigingen met een tijdelijk karakter een bijdrage moeten leveren tot her stel van het verstoorde evenwicht. In de adviesaanvrage aan de SER zal met name aandacht worden ge vraagd voor de gvolgen op de prij zen van de recente extra uitkeringen (de f 400). Voorkomen moet worden, aldus de minister, dat de prijsstij ging, die uit deze uitkeringen voort vloeien. straks tot nieuwe loonsver hogingen leidt. De minister zet uiteen dat de in de afgelopen jaren herstelde economie weer in een situatie van ernstige overspanning dreigt te geraken als gevolg van het op hoge toere ndraai- ende vliegwiel van de internationale inflatie. De spanning, veroorzaakt door een sterke groei van de con sumptieve bestedingen en de inves teringen, komt tot uiting in de span ning op de arbeidsmarkt, de opgaan de druk op het prijspeil en de sterke loonsteiging. Zonder maatregelen tot bijsturing zal de overbesteding zich versterken, hetgeen de betalingsbalans en de voorraadvorming ongunstig zou beïn vloeden. De kritieke inflatiedreiging dient daarom van twee kanten te worden bestreden: aan die van de bestedingen en aan die van de kos ten. De uitbundige groei van de be stedingen dient te worden afgeremd, de loonontwikkeling beheerst. Volgens dr. Witteveen bereikt de groei van de bestedingen thans de grenzen van de produktiemogelijkhe- den (voor 1970 wordt een reële groei van het bruto nationale pro- dukt van 5V£ procent verwacht). Voortzetting van deze bestedings- groei leidt tot nieuwe inflatoire span ningen en tot verstoring van het ex terne evenwicht. De arbeidsonrust in het westen van het land (waar de groei het sterkst is en de internationale top- conjunctuur zich het meest voelbaar maakt) dreigt volgens de minister een belangrijke extra loonsteiging te veroorzaken. De bestedingen worden daardoor nog vergroot, terwijl op langere termijn de groei en de werk gelegenheid in gevaar kunnen komen. De minister schrijft in zijn be schouwing over arbeidsmarkt, lonen j en prijzen dat de geregistreerde ar beidsreserve over 1970 ongeveer 52.000 personen zal omvatten, 1,3 van de afhankelijke beroepsbevol king. Dat is iets meer dan in con junctureel vergelijkbare situaties in het verleden. De minister herinnert er aan dat de loonsom per werkne mers in bedrijven met O'iprocent zou toenemen, het prijspeil voor de gezinsconsumptie met 1 procent. On der invloed van de ontstane arbeids onrust neemt de loonsverhoging ech ter nog verder toe. De minister waagt zich in zijn beschouwingen niet aan nieuwe prognoses. DEN HAAG (GPD) Minister Polak denkt dat wellicht door regio nalisatie verbeteringen in het kinder - beschermingswerk kan worden aan gebracht. Een algehele structuurver andering van de kinderbescherming ziet de bewindsman niet op korte ter mijn tot stand komen omdat nog niet iedereen hetzelfde denkt over de richting die moet worden ingeslagen. Binnen afzienbare tyd moeten er verbeteringen tot stand komen en we) door betere samenwerking tus sen plaatselijke instanties en tussen interne en externe kinderbescher ming. „Verbeteringen op deze punten kunnen mogeiyk bereikt worden door I regionalisatie. In de regio's zul len dan organen moeten komen die i de nodige bevoegdheid hebben", al- dus het ministerie van Justitie. In de begroting wordt ruimte ge schapen om het aantal maatschappe- 1 lijke werkers bij de gezinsvoogdijver- j enigingen te verhogen, waardoor de werkbelasting met 30 a 35 procent wordt verminderd. Gedacht wordt om het daarbij niet te laten, maar te streven naar een werkverminde- ring tot vijftig procent in 1972. Bij Justitie staan nog enkele be langrijke wetsontwerpen op stapel, waardoor er nieuwe wettelijke rege lingen komen over belediging, inclu sief belediging van een bevriend staatshoofd, voor de gratieprocedure, herziening van de regels bij terbe schikkingstelling, voorwaardelijke veroordeling. voorwaardelijke in- vrijheidsstelling en de rechtspositie van de gevangenen. Verder komt er een wetsontwerp in het komende Jaar gereed over onderhoudsvor deringen in het familierecht. f. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De re gering heeft vandaag de Tweede Kamer een begroting aangebo den, waarin de uitgaven voor het eerst de 30 miljard gulden overschrijden. De rijksbegroting sluit met een tekort van ruim twee miljard. 131 miljoen min der dan op de oorspronke lijke begroting voor 1970, waar van 430 miljoen met belasting maatregelen moet worden ge dekt. Minister Witteveen is met zijn uitgavenstijging ruimschoots binnen de 6 procentsnorm ge bleven, de norm waarbij de uit gaven niet sterker stijgen dan het nationaal inkomen en in het algemeen door meerop brengsten aan belasting worden gedekt. Hij zit echter met enke le langere belastingontvang sten, die het gevolg zijn van een aantal reeds doorgevoer de of aangekondigde fiscale wij zigingen verlaging invoerrech ten als gevolg van de Kennedy- •onde). Herziening loon. en inkom stenbelasting os. voor gehuwde werkende vrouw en tijdelijke verlaging suiker accijns». Ook moet de minister de nog reste rende overschrijding van de be grotingsruimte 1968 inlopen evenals een tekort op het ge meentefonds uit dat Jaar. De te dekken 430 miljoen gul den wil de minister vinden door de verhoging van het btw-ta- rief (opbrengst 390 miljoen) en de wijziging van de z.g. auto kostenfictie. het niet aftrekba re bedrag dat geldt voor privé- gebruik van de auto waarvan de opbrengst 80 miljoen bedraagt. Ontvangsten De minister hoopt in '71 ruim 31 miljard aan belastingmidde len binnen te krijgen; waarbij de tijdelijke verhogingen met 3 procent niet zijn meegerekend. De maatregelen, waartoe de re gering ter afremming van de bestedingen besloten heeft, zijn nog niet in de rijksbegroting van 1971 verwerkt. Zij zullen volgens dr. Witteveen het beeld van de rijksfinanciën niet onbe langrijk wijzigen. Zo zal het fi nancieringstekort aanzienlijk verminderen. In het bedrag zit wel de verhoging van de btw, de hogere motorrijtuigenbe lasting en enkele andere fis cale wijzigingen. De niet-belastingontvangsten worden voor volgend Jaar 1970 miljoen gulden hoger geraamd, waaronder 90 miljoen extra uit de winning van aardgas, 80 mil joen meer uit te heffen rente op belastingschulden en 54 mil joen meer uit de omroepbijdra gen. De regering hoopt de netto- impuls van de Rijksbegroting op de conjunctuur tot zo'n 4 procent te kunnen beperken. De prijs index voor de gezinsconsumptie 1970 op 1971 met iets meer dan een half procent stijgen. Voor het nieuwe begrotings jaar wordt de financieringsbe hoefte geraamd op ruim 2 mil jard, 350 miljoen minder dan voor 1970. Het beroep op de ka pitaalmarkt kan in 1971 dan ook beperkt blijven tot 400 mil joen, hetgeen de gemeenten iets meer armslag zal bieden bij het aangaang van leningen. Gemeentefonds Door de sterke groei van de gemeentelijke uitgaven voor so ciale zorg (van 1350 naar 1700 miljoen) wordt voor 1971 een tekort in het gemeentefonds ver wacht van 220 miljoen (1970 130 miljoen). Er zullen echter een aantal posten ten laste van de rijksbegroting worden ge bracht (18 miljoen voor sociale werkplaatsen, 112 miljoen voor subsidies maatschappelijk we rit, 320 miljoen aan bijstandsuitke ringen voor thuiswonenden, ver der gaat 100 miljoen naar de al gemene wet bijzondere ziek tekosten (kosten verpleging, langdurig zieken in niet-erken de inrichtingen) Lopende begroting De minister heeft de vermoe delijke uitkomsten van de lopen de begroting 1970 moeten her zien. Door de loon be weging zal 100 miljoen meer aan sal aris en pensioenmaatregelen nodig zijn (hogere.na-calculatie), ter wijl op minder belasting- on tivangsten lagere raming moet vorden gerekend wegens geble ken geringere winstinkomens in de periode 1968-1970. Het nadelige saldo wordt daarmee verhoogd van 556 tot 2.856 miljoen guldein Voor de financiering van het begrotingstekort van f 2500 mil joen wordt 1600 miljoen verkre gen door beschikbaar komen de reserveringen op voorin- schrijf rekeningen. Van de reste rende 900 miljoen is inmiddels, 775 miljoen verkregen uit de opbrengst van staatsleningen. Uitgedrukt in procenten van het nationale inkomen daalt het landeel van defensie in de uit gaven van 3,8 tot 3.6 procent (1962: 5,1 pet., 1968: 4 pet.). De sociale voorzieningen gaan van 3.1 naar 3,4 pet. Verkeer en Waterstaat loopt terug van 3,0 naar 2,9 pet. en Onderwijs van 7.8 naar 7,7. Uit de miljoenennota blijkt, verder dat de belastingdruk sinds 1963 voortdurend stijgt. De totale stijging bedraagt van 1963 tot en met 1971 3.7 pro cent. Daarvan komt 2.1 procent voor rekening van de direkte en 1,6 van de indirecte belastingen, de verlaging van de loon- en in komstenbelasting en verho ging omzetbelasting en accijn zen ten spijt. De druk is vooral onder invloed van de progressie- zal als gevolg van de voorgestel- werking het meest aan de di- de dekkingsmaatregelen van rekte kant gestegen. alinff del HOE DE STAAT 1 GULDEN UITGEEFT I DEN HAAG (GPD) Als niet I tot conjuncturele bijsturing was besloten zouden lonen en prijzen in 1971 beurtelings zo stijgen, dat de inflatie een geweldige im puls zou krijgen. Dat blijkt uit de macro-economische verkennin gen voor 1971, die het Centraal Planbureau heeft opgesteld. Behalve loon- en prijsstijgingen wordt een afnemende volumetoene ming van de produktie voorzien en een groter tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans. De vo- lumestijging van de uitvoer vertraagt tot 9 procent, de particuliere con sumptie neemt in hoeveelheid met bijna 5,5 procent toe. Dit bij een verbetering van het reëel besteed- 1 bare loon van ongeveer 3 procent en bjj een prijsstijging van de consump tie die de 5 procent ruim overschrijdt. Conclusie: de prijzen zouden volgend jaar aanmerkelijk sneller stijgen dan in 1970. Gezien het bestaande systeem van loonindexering, die in de mee6te c.a.o.'s voorkomt, zouden de lonen snel by die prysstyging worden aan gepast, waarmee de inflatiespiraal versneld in beweging zou zyn gezet. Ook de investeringen zouden verder toenemen. De produktie zou met 5 procent stijgen, de invoer met 9 procent. De maatregelen die de re gering in petto heeft, zullen echter de binnenlandse bestedingen sterk afremmen, behoudens de woning bouw en de consumptieve uitgaven van de overheid. De overheidsinvesteringen worden beperkt, de bedrijfsinvesteringen worden met een half procentje ver traagd en de particuliere consumptie daalt met ruim één procent. Daardoor kan de export weer wat toenemen en wordt de invoer met ruim één procent afgeremd. De lo pende rekening van de betalingsba lans verbetert met 600 miljoen, waar door het tekort tot f 250 miljoen wordt teruggebracht. In het alge meen gesproken brengt het program ma van conjuncturele maatregelen een vermindering van de spanningen tussen middelen en bestedingen te weeg. Daaruit en uit de loonmatiging resulteert een benedenwaartse druk op de prijzen van circa een half pro cent, die echter op langere termijn groter wordt. Het Centraal Planbureau wyt de huidige spanningen in de economie aan een sterke stijging van de bui tenlands vraag, een versnelde toene ming van de binnenlandse consump tie en van de investeringen. Schaar ste aan arbeid en de niet altijd toe reikende produktiecapaclteiten stel den hun duideiyke grenzen aan de expansie. Dat had een grotere invoer tot ge volg en vermoedelijk een geringere uitvoer, waardoor de handelsbalans verslechterde en ach een duideRjke tendentie tot overbesteding manifes teerde. De duurdere invoer betekende hogere binnenlandse prijzen, gevolgd door loonstijgingen die groter waren dan werd verwacht. Daarbij kwamen deoe zomer de onrust aan het loon- front. Inflatie Het planbureau tekent aan dat onze economie overigens niet alleen staat, waar het spanningen en prijs- lnflatie betreft. De inflatie in het buitenland weerspiegelt zich in ons lnvoerprijapeü dat dit jaar met 5 procent oploopt, hetgeen een hoog cijfer is, want het kwam sinds 1957 niet meer voor. By deze externe kos- tenbeweging voegt zich de binnen landse loonstüging, die tot voor kort nog op 9,5 procent werd geraamd, maar nu op 11 procent is gesteld. Het resultaat van de verschillende volumebewegingen is, dat de natio nale bestedingen en met name dus de particuliere consumptie en inves teringen van het bedrijfsleven een sterk accent krijgen. Nog neemt het exportvolume belangryk toe meer zelfs dan de eerder genoemde wereld handel en kan de produktie niet- tegenstaand de knelpunten tot 6 procent boven het peil van 1969 wor den uitgebreid, maar ook de Invoer wordt sterk gestimuleerd. Zy wordt daarby ln volume nau welijks door de prysstyging afge remd. Onder deze omstandigheden resulteert een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans dat volgens een zeer ruwe schatting f 700 miljoen bedraagt. Dit bedrag is nog enige honderden miljoenen guldens geflatteerd, want de inkomensbalans profiteert van incidenteel omvang ry ke overmakingen uit het Land- bouwegalisatiefoads in Brussel.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9