Regering wil inspraak vergroten )pvoering van ot 130.000 Q. Roolvink vraagt SER advies over loonpauze |oor woningbouw 200 milj. meer Grote belangstelling voor kort geding tegen bouwvakbonden )AG 15 SEPTEMBER 1070 LEÏDflCH DAGBLAD PAGINA 7 LEDEN VAN DE STATEN- GENERAAL, In onze zich vernieuwende maatschappij verschuiven nor men snel. Daarbij treden span ningen op tussen behoud en vernieuwing, die echter nimmer zullen mogen leiden tot het prijsgeven van fundamentele waarden. In die situatie is ver draagzaamheid jegens elkaar van groot belang. Het verlangen om mee te werken aan de ont wikkeling van de maatschappij vereist bereidheid tot samen werken en tot respecteren van de opvattingen van anderen. De regering draagt hierbij een verantwoordelijkheid. Zij zal dan ook voortgaan met de moei lijke opgave om de wetgeving aan te passen aan de zich wij zigende levensopvattingen, zo als het verlangen naar meer vrijheid en meer democratische beïnvloeding. Zij zal echter tevens krachtig optreden tegen groepen; die de geboden vrijheid misbruiken om op onverdraagzame wijze ande ren hun opvattingen en ge dragspatroon op te drnigen of ernstig overlast aan te doen. De regering wil de communi catie tussen bestuur en bevol king verbeteren en de inspraak bij de beleidsvoorbereiding ver groten. Zij denkt hierbij in het bijzonder aan het rapport open baarheid-openheid, het memo randum omtrent het maat schappelijk en cultureel welzijn en het rapport van de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning. De regering zal de uit komst van het beraad hierover in wetsvoorstellen omzetten. De toeneming van de wel vaart die ons volk zich in de afgelopen jaren heeft verwor ven, geeft reden tot voldoening. Zij roept ook nieuwe problemen op. De schadelijke neveneffec ten voor ons leefmilieu worden zorgwekkend. De groei van de welvaart zal in toenemende mate worden gericht op verbe tering van de omgeving waarin wij leven. Velen zijn zich in dit Europese Natuurbeschermings jaar meer bewust geworden van het belang van de bescherming en het behoud van natuurter reinen en van de noodzaak ver ontreiniging van lucht, water en bodem tegen te gaan. De wetten inzake de lucht verontreiniging en de verontrei niging van oppervlaktewateren zijn hiervoor noodzakelijke in strumenten. Het verheugt de re gering dat bij de bestrijding van de verontreining van lucht en water ook de internationale sa menwerking meer gestalte, krijgt. Voor een op de toekomst ge richt onderwijsbestel acht de re gering een ingrijpende herzie ning van het kleuter- en lager onderwijs nodig. Ook zullen maatregelen worden getroffen ter verdere verlaging van de leerlingenschaal bij dit onder wijs. Uit de u heden aangeboden nota blijkt dat de regering zo veel mogelijk wil bevorderen dat de positie van de werkende jongeren gelijkwaardig wordt aan die van leef tijdgenoten die nog voortgezet onderwijs ont vangen. De regering streeft ernaar spoedig de noodzakelijke her structurering van het weten schappelijk onderwijs te verwe zenlijken. Zij zal bijzondere aandacht schenken aan de ver dere vormgeving van het we tenschapsbeleid. Het woningbouwprogramma zal voor 1971 met 2000 woningen worden verhoogd. In het belang van de woningbouw wordt de afgifte van rijksgoedkeuring voor die delen van het land waar de spanning op de arbeidsmarkt in de bouw het grootst is, ge temporiseerd voor bouwwerken in de sectoren nijverheid, handel en verkeer. Deze tijdelijke maat regel wil de regering laten volgen door een investeringsheffing van beperkte duur, waartoe een ont werp van wet aan u zal worden voorgelegd. Voortgaande liberalisatie en invoering van huurharmonisatie zullen het bouwen van voldoen de goede nieuwe woningen sti muleren. Voor de verbetering van de bestaande woningvoor raad is de begroting aanzienlijk opgevoerd. De rljkssteun voor de woningbouw zal door een nieuwe wijze van verdeling meer wor den toegespitst op die gebieden en die categorieën van woning- behoevenden die daaraan het meest behoefte hebben. Mede door het ingevoerde systeem van aanvullende individuele huur subsidie wordt meer rekening gehouden met de lagere inko mensgroepen. De sterke expansie van onze economie manifesteert zich ook dit jaar in een belangrijke toe neming van produktie, in- en uitvoer en werkgelegenheid. De verbetering van het reëel vrij besteedbaar loon is aanzienlijk. Het uitkeringsniveau van de a.o.w. en a.w.w. is extra ver hoogd. De laatste maanden voltrekt zich echter de groei van de to tale nationale bestedingen in een te snel tempo, met name als gevolg van de ontwikkeling van de investeringen in bedrijven van de particuliere consumptie. Hierdoor loopt de spanning op de arbeidsmarkt en de kapitaal markt verder op en tekent zich sedert kort een gevoelige ver slechtering van de handelsba lans af. De spanrungen ontladen zich nu bovendien in onverwachte, aanzienlijke extra loon uitkerin gen. De versnelling in de loon- en prijsstijgingen die reeds werd gevreesd, krijgt daarmede een zeer gevaarlijke impuls. De beta lingsbalans zal nog veel ongun stiger worden. Delen van het bedrijfsleven zullen in ernstige moeilijkheden kunnen geraken, hetgeen zyn effect op ae werk gelegenheid niet zal missen. De regering is vast besloten aan deze ongunstige ontwikke ling het hoofd te bieden. Zy kondigt daartoe het voigenae programma van maatregelen aan; op de rijksbegroting 1971 zal een bedrag van 140 miljoen gulden worden geblokkeerd; op korte termijn bereikt u een ontwerp van wet dat een voorstel bevat tot het con junctureel hanteren van de tarieven van enige belastin gen. Op basis van die wette lijke bevoegdheid wil de re gering per 1 januari 1971 voor de duur van 12 maan den de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting. de benzine-accyns en de bijzon dere verbruiksbelasting op personenauto's verhogen met 3% van de op dat tijdstip van kracht zijnde tarieven; mede ter versterking van het restrictieve monetaire beleid zal worden overgegaan tot beperking van het consump tief krediet en van het door de overheid garanderen van leningen buiten de woning- bouwsector; de regering is van mening dat de in artikel 10 van de Wet op de loonvorming vermelde voorwaarden zijn vervuld. Zy heeft het voornemen aan dit aritkel toepassing te geven. Daartoe richt zij heden een adviesaanvrage aan de Soci aal-Economische Raad; de beoogde matiging van de loonontwikkeling zal door voortzetting van een krachtig prijsbeleid worden onder steund. De regering acht deze ingrij pende maatregelen noodza kelijk ter verzekering van de toekomstige werkgelegenheid, van de welvaart en het welzijn in ons land. Het welslagen van dit pro gramma hangt mede af van het te voeren begrotingsbeleid. Meer dan ooit is thans een be groting vereist die een even wichtig en gezond beeld ver toont. Een verdere verlaging van invoerrechten en een verlenging van de tijdelijke verlaging van de suikeraccijns en vooral de stijgende gemeentelijke uitga ven voor de sociale zorg, ver eisten enkele nieuwe fiscale maatregelen. Daartoe wordt voorgesteld op 1 januari 1971 het normale ta rief van de omzetbelasting te brengen op 14% en het verlaagd tarief op 4% te handhaven. Een aantal artikelen gaat van het normale naar het verlaagde ta rief over ten einde de invloed op de kosten van levensonder houd beperkt te houden. De inkomstenbelasting op het privé-gebruik van auto's dat door de onderneming wordt bekos tigd, zal worden verzwaard door een meer op de werkelijkheid afgestemde waardering. Renteverrekening zal worden ingevoerd bij bepaalde te innen en terug te betalen belastingen. Bij de gekozen opzet van de rijksbegroting kan in 1971 wor den volstaan met een aanzien lijk geringer beroep op de open kapitaalmarkt dan dit jaar, het geen de financiering van ge meentelijke investeringen ten goede kan komen. Ofschoon landelijk gezien de inkomensontwikkeling ook in de landbouw en visserij niet onbe vredigend is, zijn er bepaalde sectoren, groepen en gebieden, zoals het noorden, die bijzon dere zorg vereisen. In de begro tingsvoorstellen die u heden worden aangeboden, vindt u de beleidsvoornemens van de rege ring inzake deze en andere be langrijke onderwerpen van staatszorg. ir ir ir Dit jaar wordt de oprichting herdacht van de Verenigde Na ties. In de 25 jaar van haar be staan is de volkerenorganisatie een onmisbare functie gaan ver vullen bij de handhaving van de wereldvrede, vooral door het be vorderen van de internationale samenwerking op economisch en cultureel gebied. Het in deze kabinetsperiode gestelde doel om de Nederlandse ontwikkelingshulp in 1971 1% van het nationale inkomen te doen bedragen, wordt bereikt in de begroting die u heden wordt aangeboden. De taken en ver plichtingen die in de ontwikke lingsstrategie voor de jaren ze ventig worden neergelegd, dienen nieuwe richting te geven aan de inspanning van alle betrokken landen. De regering zal hieraan haar volle medewerking geven, evenals aan het tot stand ko men van een algemeen stelsel ven handelspreferenties voor de ontwikkelingslanden. Van essentieel belang voor het bereiken van een meer sta biele internationale veiligheid zijn de besprekineen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over beperking van de strategische nucleaire bewape ning en het ontwapeningsover- leg te Genève. Voorzover het binnen haar vermogen ligt, draagt de regering het hare hier toe bij, evenals tot het herstel van de vrede in de gebieden die thans door oorlogsgeweld wor den geteisterd. De regering ziet het daar naast als een belangrijke taak, zowel binnen de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie als daarbuiten, mede te werken aan het streven naar vermin dering van de spanningen en vergroting van de veiligheid in Europa. In dit verband wordt in het bijzonder gedacht aan een evenwichtige beperking van de militaire middelen. De grondslag voor de veilig heid van het koninkrijk blijft intussen handhaving van de Nederlandse deelneming aan een Atlantische strijdmacht, modern uitgerust en van vol doende omvang om een moge lijke tegenstander, vooral ook met conventionele middelen, te kunnen weerstaan en hem te kunnen weerhouden van het uitoefenen van politieke druk. Nederland dient zich in ver band hiermede een passende defensie-inspanning te blijven getroosten. De ontwikkelingen in de Euro pese gemeenschappen sedert de Haagse conferentie van staats- en regeringshoofden stemmen hoopvol voor de toekomst van de Europese integratie. Van wezen lijke betekenis hiervoor acht de regering het slagen van de on derhandelingen over de uitbrei ding van de gemeenschappen. Zij steunt de verdere integratie op economisch, sociaal en mo netair gebied. De eenwording van West-Europa blijft zy zien als einddoel. De verschijnselen van groeiend protectionisme baren de rege ring zorg. Mede in het kader van de Europese gemeenschap blijft zij ijveren voor een vrij internationaal handelsverkeer op de grondslag van eerlijke concurrentie. De regering van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland zyn overeengekomen het overleg over de toekomstige verhoudingen tussen de landen van het koninkrijk in het ko mende parlementaire jaar te intensiveren. Nederland zal de economische en sociale ontwik keling van deze landen in toe nemende mate steunen. Er is in de komende maanden nog een omvangrijk programma van wetgeving af te werken. Hieronder valt de eerste lezing van de wetten tot grondwets herziening. Van de reeds inge diende voorstellen acht' de rege ring vooral van belang de be handeling van de wet houdende wijziging van de bepalingen in zake gemeentelijke en provin ciale belastingen, de wet ter in voering van een jaarlijkse bij stelling van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, voorstellen voor structurele wij zigingen van de inkomstenbe lasting. de vestigingswet detail handel, de herziening van het ondernemings- en het vennoot schapsrecht. de wettelijke rege ling van werkstaking, een wijzi ging van het onteigeningsrecht, de herziening van het echt scheidingsrecht en voorstellen over de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. De regering stelt zich voor onder meer nog te komen met voorstellen betreffende het in stellen van regionale bestuurs- eenheden, een vernieuwing van de wet toezicht kredietwezen, een wet tot wijziging van de huurwet en de woningwet, een wijziging van de algemene bij standswet en van de wet op de bejaardenoorden. Ik wens u toe, leden van de Staten-Generaal, dat vrucht dragende discussies u voldoe ning schenken in het verant woordelijk werk dat u wacht. Moge Gods zegen op u en uw werk rusten. Hiermede verklaar ik deze zitting van de staten- generaal geopend. 15 SEPTEMBER 1970 [Si (Van onze parlementaire redactie) Jf 'EN HAAG (GPD) Op de begroting voor Volkshuis- Sng e Ruimtelijke Ordening zal er volgend jaar 200 mil iar n gulden meer zijn gereserveerd voor de woningbouw, S ardoor het mogelijk zal worden om voor 108.000 woningen •sidie toe te zeggen. opnieuw 22.000 a 23.000 on- ibsidieerde woningen zullen ien gebouwd zal daarmee woningbouwprogramma tot 3 000 a 131.000 worden opge ld rd. Al met al betekent het dat aj woningbouwprogramma met i woningen wordt opgevoerd. |W amaast kan nog subsidie ver- td worden voor vijfduizend Ten in verzorgingstehuizen, djkssteun voor de woningbouw door een nieuw systeem van ver- ld£ meer warden toegespitst op s gebieden en groepen van woning- den, die daaraan het meest hebben. In dit systeem zal verdeling van de rijkssteun ge- leden op basis van een meerja- dat steeds mem: moet zyn d op de rest van regionaal Marktonderzoek, i de woningbouw zal een matiging van de nieuwbouw 'ea betracht om de woningpro- te te bevorderen, vooral in de fen van ons land waar een grote tong op de arbeidsmarkt is. a de noodzakelijke verscheiden- to woonvormen wordt tegemoet door bijzondere aandacht 'en aan speciale behoeften van Wen, gehandicapten, minder Jhtigen en alleenstaanden. Ho In ie 108.000 in 1871 te sub- sidiëren woningen ruim 12.000 zelf standige bejaardenwoningen begre pen. Voor de verbetering van het oude woningbestand en voor stadsvernieu wing worden door het rijk ruimere middelen beschikbaar gesteld. Van 1 januari 1969 tot 1 juli 1970 (dus in anderhalf jaar) worden rijksbijdra gen toegezegd van ruim 196 miljoen gulden voor 104 gemeentelijke sane ringsplannen en van ruim 27 miljoen gulden voor 14 reconstructieplannen, terwijl voor bijdragen in sanerings plannen in 1971 tot een bedrag van 200 miljoen gulden (in 1970: 150 mil joen gulden) ter beschikking worden gesteld en voor bijdragen in stads reconstructie 70 miljoen gulden (in 1970 40 miljoen gulden). Huurliberalisatie De voorbereiding voor de huurli beralisatie in die streken in het wes ten. die daarvoor in aanmerking ko men, zal naar verwachting in het be gin van 1971 kunnen worden afge rond. Verder wordt in de drie weste lijke provincies en in Gelderland na gegaan of in gemeenten die nog niet voor algemene huurliberalisatie in aanmerking komen, toch tot liberali satie van bepaalde categorieën van gebouwd onroerend goed zou kunnen worden overgegaan. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend voor een nieuwe aanpak van de huurharmonisatie. Een belangrijk onderdeel van deze voorstellen is dat de woningcorpora ties en de gemeenten zich van tijd tot tyd zullen moeten gaan bezinnen over de aanpassing van huren van woningwetwoningen. In de daarvoor in aanmerking komende gevallen zullen zij voorstellen tot wijziging van de huurprijs moeten doen. irDe harmonisatie van de huren, die ook in het verleden een belang rijk aspect van het huurbeleid is ge weest, moet op een nieuwe leest worden geschoeid", meent minister Schut in de toelichting op zyn be groting. De verschillen in het huur- patroon doen zich vooral voor tus sen de huren van de voor- en na oorlogse woningen als binnen het pakket na-oorlogse woningen. Zeer duidelijk komen zy tot uit drukking by een vergelijking van de wettelijk beheerste huren van voor oorlogse middenstandswoningen met de koopprijzen van deze woningen, Huurharmonisatie is verder volgens minister Schut een belangrijk ele ment bij de doorstroming. In verband met deze doorstroming wordt opgemerkt dat er ongeveer 700.000 bewoners zouden willen ver huizen naar een andere woning. Deze doorstroming zou kunnen wor den gerealiseerd door de huren naar boven toe aan te passen aan de in komens van de bewoners die een a lage huur moeten betalen. \DVERTENTIE Ditishetrecept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nn 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat en een scheutje kirsch. m met maïzena DEN HAAG (ANP) De minis- ster van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer B. Roolvink, heeft dinsdag, namens het kabinet, aan de Sociaal-Economische Raad een zgn. gerichte adviesaanvraag doen uitgaan over het voornemen in 1971 een loonpauze in te stellen. Het ka binet is voornemens zo'n op artikel 10 van de Loonwet gebaseerde maat regel te nemen omdat het van oor deel is dat de welvaart, het welzijn AMSTERDAM (ANP) De pre sident van de Amsterdamse recht bank, mr. U. W. H. Stheeman, zal uiterlijk dinsdag 22 september uit spraak doen in het kort geding, dat de in de Raad van Bestuur Bouw bedrijf Verenigde Werkgeversbonden in de bouwnijverheid hebben aan gespannen tegen de drie bouwvak bonden. Met het geding, dat gisterochtend onder grote belangstelling voor de president diende, willen de aanne mersbonden bereiken, dat de gedaag de organisaties zich onthouden van acties die de werknemers stijven in hun streven om een extra uitkering van f 400 te krijgen. Voorts is de president gevraagd de vakbonden binnen twee dagen na te wijzen vonnis te bevelen, dat zij hun leden zullen aanzeggen zich te ont houden van acties ter verkrijging van de uitkering. De werkgeversbon den vragen in beide gevallen een dwangsom van f 1 miljoen voor elke dag dat toch actie wordt gevoerd. Mr. A. J. Haakman, die optrad namens de aannemersbonden, zei in een toelichting dat voor de werkge vers de circulaire van de bouwvak bonden waarin hun leden worden aangespoord de uitkering direct van hun werkgever te eisen de aanleiding is gpweest tot het aanspannen van het kort geding. Mr. Haakman stel de. dat hierdoor de onderhandelingen worden verplaatst van de vakbonden naar het niveau van de ondernemin gen. „En dat is voor de werkgevers niet acceptabel", zo zei hy. Mr. M. G. Rood, optredend voor de vakbonden, wees er de president op dat deze een stuk Jurisprudentie ging vormen van een wetsontwerp dat nog aanhanging is. Voorts zei hij, dat .hetgeen aan u wordt gevraagd nog nooit aan een Nederlandse rech ters is gevraagd, nl. de vakbonden acties verbieden ter verbetering van de arbeidsvoorwaarden van hun le den". Mr. Rood kon dit alleen zien als een poging van de werkgevers de vakbonden bulten spel te zeggen en hen in hun wezen aan te tasten. Hy schetste voorts de achtergron den van de onrust, die ln de scheeps bouw begon en waaraan het kop- pelbazenvraagstuk ten grondslag lag. De acties zijn aldus mr. Rood spon taan ontstaan. De vakbonden hebben zich achter de stakers gesteld, maar de uitkering direct op een maximum van f 400 vastgesteld. „Wat op in stigatie van agitatoren meer werd gevraagd hebben zij afgewezen en de werkgelegenheid daarmee In i de toekomst veilig kunnen wor den gesteld. In de adviesaanvraag deelt minis ter Roolvink o.m. mee, dat de aan I de gang zijnde, loonbeweging nu os. u.et is te overzien, maar dat het I kaLInet niettemin meent dat een loonmaatregel nu al niet meer kan worden ontbeerd. Nader moet worden bezien of de tijdelijke verlenging van de geldende arbeidsvoorwaarden (daar komt in feite een loonpauze op neer. Red.) gepaard moet gaan met uitzonderings maatregelen die de wet op de loon vorming van april J.l. kent. Minister Roolvink heeft op een toelichtende persconferentie o. m. meegedeeld aan het parlement te hebben toegezegd de werking van de Loonwet rond de Jaarwisseling te zullen onderwerpen aan het oordeel van het georganiseerde bedrijfsleven. Dat bedrijfsleven heeft hem eind 11967 unaniem geadviseerd over de Loonwet en met dat advies is de wet, met artikel 8. tot stand gekomen. De bezwaren die twee vakcentra les sindsdien tegen artikel 8 in het licht hebben gesteld, zijn de minis- ter niet onbekend gebleven. Toch heeft hem geen stuk van het geor- J ganiseerde bedrijfsleven bereikt, waarin men op zijn eerder gege ven advies terug is gekomen. De adviesaanvraag moet zJ. ook worden beschouwt als een uitgesto ken hand, al zal men misschien spreken van een knieval. Minister Roolvink heeft verder meegedeeld, dat in de adviesaan- I vraag geen duur van een loonpau- I ze is genoemd. Dat is een zaak voor i advies van het georganiseerde be- j dryfsleven. Pas als dat advies binnen is zal het kabinet een beslissing kun nen nemen. Nederland kent niet. zoals de Bonds republiek Duitsland, een verbod van indexeringsclausules. In het alge meen is de minister, naar hij zei, geen tegenstander van indexerings clausules, maar dan moeten die z.i. wel zo worden toegepast dat niet al le prijsstijgingen voortvloeiende uit loonstijgingen via dergelijke clausu les weer verwerkt worden ln de con tracten. Het ls hem bekend dat men zich in enkele sectoren van het be drijfsleven daarover bezint. HU wacht nog op het advies dat hy de SER over indexering heeft gevraagd. (ADVERTENTIE) Voor enkele centen mé^r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7