Bonda s proefboerderij is goed voor n president C&A zou nieuw pand aan Breestraat willen bouwen eidse warenmarkt komt weer „over de brug" Boot klem onder spoorbrug t(f Qeen bezoek van Soehartomaar Rijnklievers lansen op haloog [airo-Is eer gering Beschrijving van 't kind Wijsbegeerte en sterrenkunde Panden in Breestraat, Wolsteeg, Ketelboetersteeg en Langebrug HII «NSDAG 15 SEPTEMBER 1970LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN C A heeft gisteren in alle stilte haar nieuwe pand aan de Breestraat geopend. In deze voormalige Zurloh- vestiging heeft het bedrijf nu haar herenafdeling onderge bracht. Deze nieuwe winkel loopt nu achter door tot aan de Botermarkt, waar eveneens een ingang is. De Leidse bedrijfsleider van .C en A., J. F. F. van Willige, is niet on tevreden met de nieuwe zaak. „Het is er iets donkerder dan in de zaak aan de Botermarkt. Dat is voor een herenafdeling juist goed. dat heeft j men in Amerika ontdekt. Dat de mannen niet langs hele afdelingen met dameskleding hoeven is ook een pluspunt. Daarvoor bestaat altijd een I zekere sohoom. In onze nieuwe ves- tieingen in het land zorgen wij er I dan ook altijd voor, dat de heren- afdeling op de begane grond is". Deze foto (van at Stapels) brengt in beeld weert Leidse warenmarkt fi- atigds m gaat doen: over de brug dage: Dat betekent een tweede ven.1 j de warenmarkt om de ie e« «cht van het grote publiek and' ln9en. F narktbezoekers staan er fPTijzen op het spel, in de eerste plaats een Fiat 128. En verder een wascombinatie, cas setterecorders en nog meer dan honderd prijzen. De hoofdprijs zal op feestdag 3 oktober ergens in de stad te zien zijn. De actie begint een week later. Op de markt van 10 oktober kan het publiek loten krijgendie een week. later in de bussen moeten worden gedeponeerd. Weer een week later, op 24 oktober dus, is de bekendmaking en worden de prijzen uitgereikt. Voor de jeugd gaat deze feeste lijke actie gepaard met uireiking van ballonnen en kleurplaten, waaraan een wedstrijd verbonden is. De nieuwe winkel aan de Bree- I straat toont eens te meer dat het oude i gebouw aan de Botermarkt te klein 1 wordt. Daarbij voldoet het niet meer aan de eisen, die aan een modern winkelgebouw gesteld mogen worden, j Er zijn geen roltrappen, automa- I tische brandblusinstallaties en air conditioning. Men is op het hoofd- kantoor van C en A in Amsterdam cfen ook druk aan het zoeken naar j een plaats voor een nieuwe vestiging. 1 Die lijkt men gevonden te heb ben op het gebied, dat begrensd wordt door de Breestraat, Wolsteeg, Langebrug, en Ketelboetersteeg. In het voormalige hotel-café-restaurant Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 heeft het modemagazijn haar expeditieafdeling ondergebracht. Het gebouw aan de achterkant, het voor malige koetshuis, is ook in zyn han den, evenals de woonhuizen tussen het koetshuis en de Ketelboetersteeg. In de Wolsteeg zijn de eigenaars van de huizen al door het Amster damse kantoor gepolst over de verkoop van hun panden. Verschil lenden hebben al toegehapt. Het is alleszins aannemelijk, dat C en A te zijner tijd (men denkt over een vijf tal jaren) daar haar nieuwe winkel zal gaan bouwen. De heer Van Willige: „Het stuk grond is er diep genoeg voor en de Langebrug is een goede aan- en af- voerweg. Maar of daar de nieuwe ves tiging komt weet ik niet zeker. Het kan natuurlijk zijn, dat C en A die gebouwen koopt om ze straks als ruil object te kunnen gebruiken". Dat lijkt heel sterk het geval met het pand Breestraat 125. Dit pand I ligt naast het gebouw van de I Raad van Arbeid, dat op zijn beurt weer grenst aan de dames modezaak Mack ."'ook al in handen I van C en A. Van de zijde van de Raad van Arbeid heeft men in middels bevestigd, dat er besprekin gen met C en A gevoerd worden over een eventuele ruil van beide panden. Het is voor C en A van groot belang het pand van de Raad van Arbeid te krijgen, omdat het dan over twee aaneengesloten panden be schikt. Het pand Breestraat 125 is daarbij een handicap voor C en A, omdat het onder monumentenzorg valt, zodat het nooit zal kunnen wor den weggebroken voor een nieuw C en A-pand. De plaats van het nieuwe gebouw mag dan nog onzeker zijn, dat er iets moet komen is zeker. Bedrijfs leider Van Willige durft niet te zeggen, dat het nieuwe gebouw aan LEIDEN De postduivenvereni ging „De Rijnklievers", hield een wedvlucht vanaf Soignies afstand plm. 178 km. In concours 221 duiven. Gelost om 8.00 uur, met z.w. wind. Uitslag: 1. 5. 9 A. v. d. Dop en zn; 2. 7. 10 gebr. Kok; 3 A. Dubbela&r. 4 Bruing-Borst. 6 M. Jongeleen; 8 I N, v, d. linden. de Breestraat zal komen, omdat hfl dat gewoon nog niet weet. Wat hij wel weet is „dat C en A best eens buiten de stad kon gaan zitten als de gemeente niets verbeterd aan de doorstromingsmogelijkheden en par keergelegenheid in de binnenstad". LEIDEN Een schip heeft zich gistermiddag om tien over twee klemgevaren onder de spoorbrug over het Galgewater. De brug kan daar door niet helemaal gesloten worden, ten gevolge waarvan de treinen van Utrecht naar Leiden moesten keren bij de halte Lammenschans. De rei zigers worden tussen het station Lei den en Lammenschans met bussen vervoerd. De spoorbrug kon om vijf over half drie gesloten worden, waarna het treinverkeer naar en uit Leiden kon worden hervat. (Van één onzer verslaggevers) JJTDEN/WASSENAAR De muren van alle stallen van [a's proefboerderij in Wassenaar zijn hagelwit. De stal- ren zijn om van te eten en de 50 koeien glanzen. Pracht- ten. Een deel van de vlakke kelder, waarin gras wordt is vrij gehouden voor demonstratie, en de erven zo schoon, alsof geen beest er ooit loopt. En de rood-witte vlag moet nog worden teruggegeven, want pre- Soeharto, met kloppend hart verwacht, kwam niet. A. J. Dielissen: „We de stallen tóch willen verven, dat hadden we zelf willen Voor Soeharto, die vorige week J komen, hebben we schilders aan [yerk gezet. Wel iets duurder URO (AFP, DPA) De Egyp- minister van Buitenlandse Za- Mahmoed Riad heeft zijn be- aan New York voor onbepaalde uitgesteld. De reden van het ligt in de aangekondigde Ame- inse vliegtuigleveranties aan Is- in de „ongegronde aanval- ren de Verenigde Staten op bericht het persbureau het Midden-Oosten. .ad deed een beroep op de „grote Sweer het initiatief tot een po- k oplossing voor het Midden- ai te nemen, omdat de Verenig- taten hun vredesinitiatief ken- bevroren" hebben, en het r feogendhedenoverleg verhinderen besluit van Riad zijn reis naar York af te zeggen betekent vol- politieke waarnemers opnieuw iermindering van de kansen op jetting van het vredesoverleg, olitieke kringen werd vermoed rek* sraël zijn boycot van het over- ngedaan zou maken als de mi- van Buitenlandse Zaken van loneejetrokken landen in New York zouden komen. Israël heeft de etraj Jongen van het begin af aan UN;, inistersniveau willen voeren. Israëlische minister van Bui- Twmfcdse Zaken Abba Eban zei dag op een persconferentie in Sprtd lïiv dat Egyptische en Russische r nu ndsschendingen de schorsing het vredesoverleg hebben veroor- en dat alleen initiatieven uit u en Cairo tot hervatting van sprekingen kunnen leiden. ens de Israëlische pers betreft iraëlisohe klacht van maandag nstigste bestandsschending tot r, omdat voor het eerste SAM-3 F» n een afstand van 30 van het Suez-kanaal zijn ge- R.K. neerde Het ministerie behoefde niet lang te zoeken, toen uit Indonesië het be richt kwam. dat de president graag een mooie boerderij wilde zien in de omgeving van Den Haag. Soeharto zou in zyn vrije tijd sawahs bezoeken en persoonlijk in de landbouw zijn geïnteresseerd Bonda's proefboerderij in Wasse naar was zeer geschikt. Gezonde koe beesten varkens zouden omwille van het mohammedaanse geloof van Soeharto achter slot en grendel wor den gehouden en een erf waarop 16 hofauto's gemakkelijk zouden kun nen parkeren. De bedrijfsleider: „Ik heb zelden zoveel politie, merechaussee en hof- vertegenwoordigers gezien. Ze hadden steeds wat. ze kwamen meten en vragen en uiteindelijk, toen we klaar stonden om gras te kuilen, alleen voor de Indonesische president, toen kwam hy niet. De vlag moeten we nog terugbrengen, die is gehuurd". Precisie-boerderij Niettemin zou Soeharto wellicht komt hy nog wel eens een preci sie-boerderij hebben aangetroffen, op 28 ha grond, 50 koeien, 60 scha pen en 120 varkens, die hij overigens J niet zou willen zien. Bovendien had de president kun nen leren hoe het gerstafval na het bierbrouwen, de bierbostel, wordt ge bruikt voor een optimale melkpro- duktie. Hoe de doseringen bostel en meel worden bepaald, hoe elke vier weken proeven worden genomen om de statistieken per koe bij te houden. De proefboerderij heeft niets meer te maken met de gezellige plaatjes bij de kinderverhalen „Op de boer- dery", waar boer en boerin de kippen moeten wekken, het pluimvee lustig stapt en de koeien giechelend worden gemolken. Een boerderij is een enorm bedryf: en dat had Soeharto zo graag willen zien. Goed opgevoed Achter een groep koeien, netjes in de ru, fietst een bejaarde heer met een hoed op. De koeien zyn goed op gevoed, weten in welke stal zy thuis horen en zoeken zelf hun eigen plaats op, waar ze berustend het hoofd onder een gebogen buis steken en dapper aan het vreten slaan. Boven de gehoornde koppen op zwarte borden de gegevens: leeftijd, produktie, data waarop werd afge kalfd en „waardepunten", schomme- Melken gaat tegenwoordig machinaal. Monsters worden ge nomen. twee keer per dag om niet het risico te lopen dat de melk van één (zieke) koe de totale produktie verknoeit. De melk. door buizen aangevoerd, wordt onmiddellijk op 4 graden ge bracht. Bacteriën wordt het zo erg moeilijk gemaakt. lend tussen de 80 en 85, waaruit de totale gesteldheid van het beest bUjkt. In het hok apart vader stier, een geweldenaar met boos gelaat, die voor de boerdery van grote waarde is. Een jong beest van twee jaar, waarvan nog niet te voorspellen valt of hy aan de theoretische eigen schappen zal beantwoorden. Hy moet goed zyn, zeggen de papieren. Maar de praktyk moet het bewijs nog le veren. Proeven Het bezoek van Soeharto had, als het door was gegaan, wellicht een exportorder naar Indonesië opgele verd. Bedrijfsleider Dielissen zaait geen twyfel: „Allemaal topkwaliteit. We houden ons hoofdzakelyk bezig met proeven. Dat geldt voor kruisin gen, dus fokkwaliteit, en voor de voersamenstellingen". Het een is het gevolg van het an der; brede basis voor alle proeven is de bierbostel, die Bonda van de meeste bierbrouwerijen in Nederland betrekt. De scheikundige samenstel ling van de bostel vormt een waar borg voor een goed voedingsschema, dat per koe kan verschillen. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit verdedigt morgen de heer P. F. Wiessenhaan als vrouwenarts in Haarlem verbonden aan het R.-.K ziekenhuis Mariastichting, het proef schrift „Foetografie", waarop hy bij prof. dr. A. Sikkel hoopt te promove ren tot doctor in de geneeskunde. In de inleiding van het proefschrift over foetografie wordt gewezen op de moeilijkheden, die de arts of vroedvrouw ondervindt by de beoor deling van de toestand van het onge boren kind. Men kan het kind alleen enigszins betasten, de grootte schat ten en het hart horen kloppen. De meeste stoornissen, die zich by het kind gedurende de zwangerschap kunnen ontwikkelen, kunnen echter via onderzoek by de moeder ontdekt worden. Omdat de levenskansen van deze kinderen in belangryke mats afhingen van zeer spoedige behande ling na de geboorte, is het gewenst deze afwykingen vóór de geboorte vast te stellen. Wanneer er tussen moeder en kind een bepaald bloedgroepenverschil be staat (het zg. Rhesus-antagonisme» kan het bloed van het kind door de moeder worden afgebroken, waar door het kind vóór de geboorte kan sterven. De laatste jaren is men in staat indien nodig het kind ty- dens de zwangerschap 'n bloedtrans fusie te geven en daardoor het leven te redden. Bij tweelingzwangerschap pen is het soms van belang vaat te stellen of er sprake ls van één- of twee-eiïge tweeling. In deze bovengenoemde omstandig heden kan de foetografie (letteriyk: beschrijving van het kind) uitkomst bieden. Uit een onderzoek in de Leidse universiteits vrouwenkliniek en in de kraamkliniek Uyt den Bosch In Haar lem blykt. dat vruchtwaterpunctie en röntgenonderzoek onmisbaar is by de bloedtransfusie vóór de geboorte van het kind. In de gevallen, dat er een aangeboren afwyking werd vermoed (teveel vruchtwater) bleek er ver rassend vaak een normaal kind t* bestaan. Aangezien teveel vruchtwa ter vaak een vervroegde bevalling geeft, was deze constatering van groot belang. De methode kent in principe twee gevarende vruchtwaterpunctie en de röntgenstralen. Het eerste gevaar wordt verkleind door een nieuwe methode met een korte naald. Van het gevaar van de stralen moet men het voordeel, dat foetografie kan bieden, afwegen. LEIDEN By K.B. is aan de Stichting byzondere leerstoelen voor Calvinistische wijsbegeerte verlof verleend gedurende het academie jaar 1970/1971 aan de Leidse Univer siteit een reeks voordrachten over de wijsbegeerte onder reformatorisoh- calvinistisoh gezichtspunt in de ruim ste zin te doen houden door drs. H. G. Geertsema te Amsterdam. Van 1 oktober 1970 tot 1 October 1971 zal dr. D. S. Mathewson, senior fellow aan de Australian National University, als gasthoogleraar aan de Leidse universiteit onderwys geven in de sterrenkunde. Bedrijfsleider Dielissen ach- ter de voederbakvoor elke koe een kwantum bierbostel, afge stemd op melk- en vleesproduk- tie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3