'We namen de commando's soms in de maling Bezorgdheid om voetbalvelden Kerkdienst met viltstift Voetgangster aangereden op zeb Wat er te doen is Zestig jaar padvinderij gevierd in heel Nederland Vrijgelaten gijzelaar De Koning vertelt: Leidse poolhond won KUNSTENAAR EXPOSEREN IN VOORSCHOTEN t Eind dit jm bevolkii onderzoek ii j* I oorschotei ONCELUKKEN IN LEIDSE EERKEER Terug van weggeweest" Beroepingswerk Leids meisje (1) in sloot gevallen PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 14 SEPTEMBfc AMMAN (GPD) De Nederlander De Koning is als •erste vrijgelaten van de veertig gijzelaars die door de Palestijnse commando's zijn achtergehouden om de terug keer van Leila Chaled en andere in Europa gevangenge houden commando's te verzekeren. Na een ongewoon initiatief van de Nederlandse ambassadeur in Jorda nië arriveerde de heer De Koning gistermiddag half één bij het voor lichtingsbureau van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Amman. Vier dagen heeft hij in het Oegstgeest (Willibrordgebouw) Stai •ursus Ned. Kapperspatroonsbond 7.3 Sterrewacht: films van Herman Klel- brlnk voor Leldse amateurfotografen. 8 uur nam. evang. Breestraat 19 Sociëteit twentwel: 8.30-11 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreek uur Chr. Emigratiecentrale 78 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7 -8 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavond Baha'i gemeenschap 8.15 uur nam. Hartebrugkerk Triduum R.K. Bond van bejaarden en gepensioneerden. 9.30 uur voorm. Doopsgezind Centrum (Pieterskerk straat ll Leidse Assurantie Club Spr. mr. J. D. J. Idenburg over .Nieuwe autopremies?" 8 uur nam. WOENSDAG Breestraat 19: Sociëteit Twentwel. 8.3011 uur nam. Hartebrugkerk: Triuüm R.K. Bond van bejaarden en gepensioneerden. 9.30 uur voorm. Rijksherbarium (Schelpenkade 6): Kon. Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde Kleurenfilms over Afrika, Thailand en Turkije. 8 uur nam. DONDERDAG Hartebrugkerk. Triduum R.K. Bond van bejaarden en gepensioneerden. 9 uur voorn. Oegstgeest (Gemeentecentrum) Ver. voor Huisvrouwen. Spr. mevr. P. Smit Schoenmaker over de Stichting Man Vrouw, Maatschappij. 8.15 uur nam. L.H.J.-gebouw (Levendaal 101): Ope ning promenade ,.De Wijde Vlucht". 8 uur nam. Avond- en nachtdienst apothekers. Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7, tel. 23663, Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevesteln 6. Leider dorp. tel. 42947. en de Oegst- geestse Apotheek. Wilheminapark 8, Oegstgeest. tel. 53274. De zaterdagdienst na 13 uur, de zon- dagdienst. de avonddienst na 22 uur, en de nachtdienst van Apotheek Voor schoten wordt waargenomen door de Zuider Apotheek. WEEKEINDEDIENST LEIDSE HUISARTSEN Tot zaterdagmorgen 10 uur raad plege men de eigen hulsarts, daarna tot zondagnacht 12 uur uitsluitend voor spoedgevallen de dokterstelefoon gekaapte BOAC-vliegtuig vastgeze ten. Het enige ogenblik dat hy echt bang was, was toen de Palestij nen dynamiet in het vliegtuig plaatsten, waarmee het later werd opgeblazen. De heer De Koning was op weg van Doebai in de Perzische Golf naar Amsterdam om daar zijn vrouw en kinderen op te halen. Bij aan komst in het sobere kantoor in Amman zag hij er goed gewassen, geschoren en uitgeslapen uit. Deze in druk werd bevestigd in het gesprek dat wij enkele uren later met hem haddien. „Dinsdagavond in een bar in Doe bai heb ik met een paar vrienden nog gelachen om die affaire van de toestellen van Swissair en TWA. We maakten een grapje dat het best eens zou kunnen gebeuren dat het toestel waarmee ik naar Amsterdam ging ook terecht zou komen op het „Vlieg veld van de revolutie" in de woes- tijh. Halverwege Bagdad en Damascus verschenen twee knapen in de deur opening tussen de eerste en de toe ristenklasse. Onmiddellijk daarop werd via de intercom omgeroepen dat wij in de macht waren van het Volks front. We liepen geen gevaar, als we ons rustig hielden. We hebben de idiootste capriolen gemaakt, omhoog en omlaag. En we hebben wel tien keer boven Beiroet gecirkeld voordat we landden om te tanken. Op het vliegveld kwamen er nog drie com mando's aan boord. „Onder de gegeven omstandighe den heb ik het goed gehad. Drie keer per dag kregen we eten en ze ga ven ons ook water als we er om vroe gen. Het slapen ging wat moeilijk, maar het was te doen. We hadden een ploegendienst ingesteld. De vrou wen maakten het eten klaar, terwijl de anderen de boel schoonhielden. Ook met de wc hadden we weinig moeilijkheden. Alleen donderdags zijn we twee keer buiten geweest, 's morgens en 's avonds. In de bagage van één van de passagiers was een bal gevonden en daarmee hebben we met de commando's gevoetbald". „De sfeer aan boord was erg ont spannen. We hebben de commando's soms in de maling genomen, maar zii ons ook.. Dat ging best. Toen we eenmaal op de grond stonden waren zij ook niet zo bang meer. Als één van hen naar buiten moest om or ders te halen, zo midden in een ge sprek, dan was het „hier hou even vast" en dan kreeg je hun gela den geweer in handen gedrukt. De hele affaire was goed georganiseerd. Expl NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk C. den Boer te Zeist; te Dedemsvaart G. Wiltink te Oostermeer: te Doorwerth C. A. (toezegging): H. F. Venema te St. Johannesga wijkgemeente Delfstrahuizente Dinteloord en te Stolwijk (tweede predikantsplaats J. den Hoed te Meerkerk. Te Nieu- (R.B.). Aangenomen naar Noordoostpol der (wijkgemeente Luttelgeest-Mark- nesse(: K. Schaap te Noordoostpol der (wijkgemeente Luttelgeest-Krag- genburg); naar Sommelsdijk: A. v. d. Beek te Poederooyen, die bedank te voor Hollandscheveld. Bedankt voor De Bilt (toezegging) drs. S. Meijers te Ermelo; voor Nijkerk (toezegging): R. J. van de Hoef te Papendrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Oudekerk W. van de Kolk te Coevorden; Aangenomen naar Arnhem (indus triepredikant) W. Bos te Rotterdam Schiebroek; naar Arnhem als gods dienstleraar: J. Bakker, koopvaar- dijpredikant te Emmastad (.Cura sao Benoemd tot geestelijk verzorger van het bejaardencentrum „De Schutse" te Slotervaart-OsdorpG. F. C. Goslinga, emeritus-predikant te Amsterdam-Osdorp. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-west: W. van Sorge te Bennekom. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT BUITEN VEBAND. Aangenomen naar Haarlemmer meer: J. D. Janse te Marknesse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo en te Zeist: E. Venema te Zwijndrecht. osieven „Van begin af aan wist ik dat er cxplosieven aan boord waren. Niet erg veel. voldoende om de neus op'te bla zen. Ik dacht: nou ja, je mond open, de klap afwachten en verder kan er niets gebeuren. Dat heeft zo ge duurd tot vrijdag. Toen na de valse persberichten over Phantoms en A- merikaanse troepen sloeg de stem ming om. De commando's zelf wer den ook zenuwachtig. Ik zag ze met kistjes lopen en wist heel goed wat daarin zat. Die zetten ze onder het vliegtuig. Dat was het naarste ogen blik. „Dat ik niet langer gegijzeld ben heb ik te danken aan de ambassa deur die de directeur van het Anglo- Arabische genootschap heeft inge schakeld, Michael Adams. Nadat de toestellen waren opgeblazen zijn we naar een huis in Amman gebracht. We waren daar met z'n zestienen. Van discriminatie van de Joodse passagiers heb ik niets kunnen mer ken". „Ik stap weer gewoon in een vlieg tuig. Hoewel het geen prettige erva ring was daar in de woestijn. Ik geloof wel dat de commando's iets bereikt hebben met hun kapingen. Ze hebben in ieder geval de wereld even geschokt. LEIDEN Uit 564 Belgische, Nederlandse, Franse, Duitse en Amerikaanse honden is Kaïssa van het Sneeuwhuis, een poolhond van de Leidenaar A. C. B. Dekking uit de Tomaten- straat 22, zaterdag in Antwerpen tot kampioen van België gekozen en tevens tot de beste hond van haar ras uitgeroepen. Eenn andere poolhond van de heer Dekking, luisterend naar de naam Troïka van Jarro-to, werd tweede en reserve-kam pioen. Op de foto: de kampioen Kaïssa. VOORSCHOTEN De Voorscho- tense Kunstkring houdt deze week in het Cultureel Centrum een le dententoonstelling. Tot en met zon dag geeft de grote zaal van dit cen trum een beeld van de veelzijdig heid van de aangesloten kunstenaars van de Kring Voorschoten. De Wa-ssenaarse schilder Sierk j Schroder die de tentoonstelling in aanwezigheid van B. en W. van Voorschoten opende, sprak zijn i vreugde uit over de gelegenheid die de kunstenaars in Voorschoten van overheidswege krijgen. Hij was blij dat ook de Wassenaarse kunste naars gezien werden, als Voorscho- tense kunstbroeders, waardoor zij deel konden nemen aan de kunst kring Voorschoten. Deze is ontstaan door de creatieve geest van de enige iaren terug overleden Willem Schro- fer. Thans wordt deze weer tot ac- tiviteit gemaand door zijn echtgeno- te mevrouw Schrofer, bekend als de schilderes Hannie Bal. De tentoonstelling geeft een leven dig geheel met grote contrasten. Ie dere kunstenaar heeft een andere j standpunt ingenomen en vorm gege- ven aan zijn creativiteit. Vijftien I deelnemers telt de ledententoom '- ling, onder wie Hannie Bal, Paul Ci- troen. H. H. Kamerlingh On nes, Margit de Korte, Danny Mazu- j re. Frans de Reuver, Anne- I marie Schrofer, Seinen, Carla Sirks Chris-Paul Stapels, Willem Vis, An ne Westgeest en Frans de Wit Het is een tentoonstelling, die door zijn variatie in gebruik van mate- aal en u tbeeldingsvermogen, ie der kan aanspreken. Een Paul Ci troen en Hannie Bal zijn genoeg zaam bekend Bijzonder is het werk van Frans de Reuver, Frans de Wit en Willem Vis. Honderden messen, samengevoegd op een plateau wordt waarschijnlijk niet door ieder be geerd als pronkstuk in zijn huiska mer, maar het stemt tot na denken. Alle werken op de tentoonselling I zijn eventueel te koop. Chris-Paul Bi Stapels is schijnbaar na de ste brand, die zijn gehele attj archief vernietigde, driftig aas v!, fotograferen gegaan. Zijn to's tonen aan dat fotografie; ip( is dan het drukken op en fc De tentoonstelling is geopen; Qin re middag van 15 tot 17 vj,, iedere avond van 19 tot 21 uur. &nc rde roe he lakei reet he na rach' VOORSCHOTEN In de j !W van 23 november t/m 9 decemt ie® in Voorschoten weer een bevt onderzoek op tuberculose won houden. Het zal waarschijn, laatste maal geschieden op df zoals de vorige zeven keer is den. Dit jaar zal iedereen nog o] pen worden om zich te laten lichten. Die iedereen zijn Voorschotense inwoners boven jaar. De schoolgaande Jeugd reeds onder controle bij de schv sendienst. In de toekomst zal £D wel een tuberculoze onderzoek i vinden, maar deze zal gecor worden met een controle op ziekten zoals bronchitus. Het bevolkingsonderzoek in schoten zal weer geschieden Dr. M. van der Stoel-Gezoni^dis centrum aan de Wijl laan. De opgeroepenen krijge^tal kaart thuis, waarop een tijd staat. Rekening wordt weer gehfcjd met de mannelijke bevolking; voor een aantal avonden serveerd is. De bejaarden gratis vervoer. Besloten wer d( bijdrage te vragen van f2 act 1968 was dit f 1.75. ger ine e. ET d gel ent LEIDEN Het éénjarige Leidse meisje Sandra Disselveld is vanoch tend omstreeks kwart over tien in 't slootwater langs de Leeghwaterstraat gevallen. Het kleine meisje was be wusteloos toen zij met zeer grote spoed door de EHD naar de afdeling beademing van het Academisch Zie kenhuis werd overgebracht. Haar toestand leek ernstig te zijn. LEIDEN Twee (nieuwe) ge meenteraadsleden hebben aan het I college van B en W vragen gesteld over de sportvelden van de voetbal- verenigingen Leiden en ASC, die zullen verdwijnen als de nieuwbouw- plannen van de Annakliniek wor den uitgevoerd. De twee vragenstel lers zijn vooral bezorgd om het lot van de v.v. Leiden, die geen ander veld in het vooruitzicht heeft. De heer Hoeven (CPN) wil weten, wanneer het zogenaamde Pomona- complex wordt gebouwd. Is er al overleg geweest tussen het gemeen tebestuur en de v.v. Leiden over een andere speelgelegenheid voor laatstgenoemde club, informeert de heer Hoeven voorts. Wat is het re sultaat daarvan geweest en hoe moet het verder met de v.v. Leiden als er geen vervangend terrein is? In dezelfde geest zijn de vragen die de heer Cornelissens (KVP) heeft gesteld aan B en W. Naast een directe oplossing voor de v.v. Lei den, verzoekt hij tevens om een meer omvattend plan voor de komen de Jaren opdat dit soort moeilijkhe den zich niet meer voordoen. Hij zou dit graag zien vastgelegd in een sportnota van B en W, waarin de ba sis wordt gelegd voor het sportbe leid in de komende Jaren. LEIDEN De welpen van het district Nieuw Rijnland (Leiden, Lei derdorp, Voorschoten) hebben afge lopen zaterdag het 60-jarig bestaan van de padvinderij in Nederland ge vierd. Daartoe kwamen zij bijeen op het terrein van het jeugddorp van de Leidse Jeugdactie aan de Voor- schoterweg in Leiden. Om half drie begon men daar met het spelen van het grote spel „Mokasheba", een grote rimboejacht, waarvan de naam is ontleend aan figuren uit Kipling's djungelboek. Het boek is gekozen als inspira tiebron, omdat het welpenspel op dit verhaal is gebaseerd. Nog on langs kwam het boek van Kipling in j de belangstelling te staan, omdat de j Walt Disney-studio's het verfilmden. Het boek is meer dan een vrien- delijhe vertelling over het Jongetje Mowgli dat opgroeit tussen weolven j in de jungle en dat na tien jaar j tegen zijn zin terug moet naar de mensenwereld. De belevenissen en de terugreis onder leiding van lief- hebbende roofdieren bestaat uit een reeks vermakelijke ontmoetingen en boeiende avonturen. LEIDEN De eerste alterna tievekerkdienst van een oecu menisch werkgroepje in Leiden is gisteren uitgeprobeerd door zo'n 70 kerkgangersdie voor het overgrote deel rond de twintig jaar waren. De bijeenkomst vond plaats in het LJH-gebouw aan het Levendaalen was alleen al ..anders dan andere" door de kof fie vóór en de kop soep met stok brood na de kerkdienst. In de liturgie was ook met alle vaste gewoonten gebroken. Geen gezangen of een ellenlange preekj maar een korte uiteenzetting over j het werk van Amnesty Interna- tional, waarbij dominee Bijl aan- knoopte met een praktisch stukje j bijbeluitleg. Vervolgens: een associatiespel. j Op grote vellen papier ivas het j woord ..bevrijden" geschreven, de I aanwezigen werd gevraagd om I hun gedachten daarover met vilt stift er bij te zetten, opdat ieder er werkelijk over na ging denken, (zie foto LDHolvast i Een dergelijke kerkdienst overigens niet alleen bedoeld voor jongeren maar voor iedereen die naar een andere vorm zoekt wordt één keer in de maand ge houden. De tussenliggende zoji- dagen worden besteed met de voorbereiding van deze dienst. LEIDEN In het Leidse verkeer heeft zich zaterdag een serie onge vallen met lichamelijk letsel voorge daan. Een door een 27-jarige Leidenaar bestuurde vrachtauto vloog 's och tends omstreeks half vier by de Blauwpoortsbrug uit de bocht en botste tegen een ijzeren afsluithek De chauffeur kreeg geen letsel van betekenis maar twee mede-inzitten den, een 21-jarig Leids meisje en een 24-jarige jongeman uit Leiden, werden uit de wagen geslingerd. Het meisje bleek hersenletsel en een kaakfractuur te hebben opglo- i pen, de Jongeman een gebroken bo venbeen. Het tweetal is door de EHD j naar het St. Elizabethziekenhuis J overgebracht. De vrachtauto werd totaal vernield. Op de hoek Kastanjekade-Seringen straat botsten 's-middags omstreeks, twaalf uur een bromfiets en een personenauto tegen elkaar. De brom- I fietser, een 36-jarige Leidenaar, I werd als gevolg van de botsing te gen de voorruit van de auto ge smakt. Hij kreeg een hersenschud ding en schaafwonden in het gezicht De EHD zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Een 18-jarige Leidse brom fietser kwam 's-avonds omstreeks zes uur op de Rijndijk onder een per sonenauto. De jongen reed over het voetpad in de richting van de Haagse Schouw, de auto ging ach teruit een erf af. De bromfietser brak zyn rechterbovenbeen en is door de EHD overgebracht naar het «J demisch Ziekenhuis. Een 83-jarige Leidse voetgf werd zaterdagavond omstreeks ven uur op het zebrapad ov Korevaarstraat aangereden een personenauto. De be! vrouw kreeg een rechterboviS L fractuur. De autobestuurder klaarde tegenover de politie voetgangster niet te hebben1 n merkt. De EHD zorgde ook geval voor vervoer naar het A jja misch Ziekenhuis. j L

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 2