emiddeling voor vrijlating Gevechten in Amman Havenstakers schuiven „Arbeidersmacht" opzij Zeven PANAM- passagiers naar Nederland terug BONTSHOW Plannen voor een loonpauze in 1971 Westelijke landen vragen Rode Kruis van EGMOND breestraat 173 ©ad ©Ue. utüd e sflets lagere ïïmperaturen Bob Schoutsen na record kans op brons in HOLIDAY INN ;er!cht maart 1860 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 No. 33191 EIDSCH DAGBLAD teur: G. Koopman icteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bil vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte SingeJ 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 2150T 0NDEN (AP, Reuter, AFP) Het Internationale Kruis heeft opdracht gekregen met het Volksfront Bevrijding van Palestina te gaan onderhandelen over rijlating van de gijzelaars in twee gekaapte vliegtuigen ordanië. De opdracht werd het Rode Kruis verstrekt vier Westerse landen, de Verenigde Staten, Zwitser- Groot-Brittannië en West-Duitsland. tegenstelling tot de Westduitse en Zwitserse regering erde Londen tot vanmiddag nog steeds in te gaan op iltimatum van de Palestijnse guerrillaorganisatie voor f itlevering van het lijk van de man, die getracht heeft ag het El Al-vliegtuig boven* de Noordzee te kapen jn vrouwelijke collega Leila Chaled. iravond wijdde het kabinet ■emier Heath een zitting aan aak en vanochtend kwam de regering weer bijeen om over ter ie te spreken. >erland, West-Duitsland, het jd Koninkrijk en Israël heb- imen druk overleg gevoerd e uitlevering van de gevangen jnen. Ook de Verenigde Sta mden zich ge interesseer d. De aanse minister van Buiten- Zaken ontving de ambassa- van deze landen. Terwijl in ig Street 10 de Engelse rege- ijeen kwam, berichtte men ^«fcene dat daar gisteravond in Jji lenstad twee Libanezen gear- gjï 1 waren in het bezit van ont- W e stoffen. y^enomen werd dat zij een aan- Iden plegen op het kantoor Al of van een andere Is- ïe maatschappij in de stad. gearresteerden tot een Pales- gurrillaorgunisatie behoren is kend. Toen Griekenland vori- and zeven guerrillastrijders na de kaping van een vlieg- ii de Griekse luchtvaartmaat- i, beloofden de Palestijnen Griekse bodem geen aansla- er zouden plaatsvinden, de Israëlische regering lijkt s voor te voelen in te gaan eisen van de Palestijnen. De rs oefenen druk uit om Bonn. n Londen te bewegen de Pa- i alleen vrij te laten als ook lëlische inzittenden van de Uaar Jordanië gekaapte toe een van Swissair en een vian lappij TWA, mogen vertrek- V 0 Sirhan irring ontstond gisteren na edeling van een Volksfront- Derder uit Beiroet dat in ruil j vrijlating van de Amerikaan Velaars de uitlevering van de laar van senator Robert cufv. de naar Amerika geëmi- Palestijn Sirhan Beishara zou worden geëist. Het hoofd •ifgk- van het Volksfront ontken- e uitlating later. Maar de van Sirhan zag er aanleiding aan te kondigen naar Jorda- illen vertrekken. ;eljfos de president-directeur van TAM. de Amerikaanse maat- waarvan gisteren in Cairo lbo jet tot ontploffing werd heeft de massale kaping positieve kanten. f 4 nn EL IS Halaby wiens maatschappij bij Lloyds in Londen het bedrag waar voor de jumbo jet was verzekerd, 23 miljoen dollar, incasseerde, zei dat alle maatschappijen sinds zondag maatregelen hebben genomen. Zij kunnen zich nu tegen deze georga* niseerde acties gaan schrapzetten, maar er is geen absolute beveili ging in zicht. Een bijzonder boze voorzitter van de IATA (de internationale organi satie voor de burgerluchtvaart), de Zweed Knut Hammerskjold gaf gis teren de regeringen de schuld van het falen van de tot nu te geno men veiligheidsmaatregelen. Ham- marskjold die in een telegram Ko ning Hoessein en president Nasser had verzocht op te treden tegen de kapers en de kwestie onder de aan dacht bracht van de conferentie van de niet-gebonden landen die vandaag in Loesaka is begonnen noemde de huidige burgerluchtvaart een grote troep. Hij eiste een boycot van de landen die de kapers niet zouden be straffen. Opgeschroefd ADVERTENTIE Voorstellingen: JO.)-12.30-13 JO-15.00-1630- I7.30o« IVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) TcL: (010) 114287 hm y ive f it verwacht van vanavond tot avond: half tot zwaar bewolkt rgen overdag tijdelijk regen, tot krachtige, aan de kust harde wind uit zuid tot zuid- tts lagere temperaturen. (Opgemaakt om 12.40 uur) 6.02 uur; onder 19.10 uur. 16.08 uur; onder 2235 un Iter te Katwijk te 8.14 en laagwater te 3.52 en 16 b0)mmet bestaat uit 22 pagina's De Palestijnen hebben hun eisen gisteren in de loop van de dag weer opgeschroefd. Ze vragen nu ook de uitlevering van twee Algerijnen die Israël enige tijd toen ze met een vliegtuin een tussenlanding maakten op Israëlisch grondgebied arresteer den. Een Palestijns bureau in Parijs heeft vandaag een ultimatum gekre gen van Joodse strijdgroepen die bloedige wraak zweren wanneer bin nen 48 uur de gegijzelde inzitten den van de gekaapte vliegtuigen niet zullen worden vrijgelaten. De Pales tijnen in Parijs nemen de zaak niet zo hoog op. Niettemin werd er van middag een speciale vergadering be legd om het dreigement te bespre ken. Ook onder de Zwitsers heeft de toegezegde uitlevering van de gevan gen gehouden Palestijnen grote ver ontwaardiging gewekt. Het Zwitsers persbureau kreeg na de bekendma king een groot aantal boze telefoon tjes. De Arabische regeringen hebben zich weliswaar niet officieel, maar in ieder geval wel officieus van de kapingen gedistancieerd. Niet alleen zette Cairo drie Palestijnen die de jumbo Jet opbliezen achter slot en grendel, maar het liet ook de passa giers van het toestel en de beman ning vertrekken. Ook in Jordanië zijn honderd pas sagiers die de twee gekaapte toe stellen mochten verlaten, hoofdza kelijk vrouwen, kinderen en bejaar den vrij om te gaan en staan waar ze willen. Ze zijn ondergebracht in Hotel Intercontinental dat vanoch tend onder vuur kwam te liggen bij schermutselingen tussen Palestijnen en Jordaniërs. Jordaanse troepen omsingelden de twee gekaapte toe stellen, maar kunnen niet ingrijpen omdat de Palestijnen dreigen de toe stellen waarin 2e zware springladin gen hebben aangebracht, op te bla zen met passagiers en Palestijnse be wakers. (Zie ook pagina 9) Het Amerikaanse gezin Sha-1 port. Het viertal was aan boord i gekaapt werd na de start vaJT piro op New York Kennedy Air- van het El Al-vliegtuig dat bijna Schiphol. AMMAN (AFP) Maandagavond is in de Jordaanse hoofdstad Am man opnieuw enige uren gevochten tussen Jordaanse troepen en Pales tijnse verzetsstrijders. Daarbij wer den ook zware mitrailleurs en mor tieren gebruikt. Over slachtoffers kan men niets te weten komen. Twee mortiergranaten ontploften voor de ingang van het hotel „Jor danIntercontinental, waar enige uren eerder bijna honderd vrouwen en kinderen waren aangekomen die met de gekaapte vliegtuigen van ..Swissair" en „TWA" hadden ge reisd. Er werd alleen schade aange richt. Het blad „Al Sjarara" van het de mocratisch volksfront voor de be vrijding van Palestina schreef van ochtend dat in het Jordaanse leger tweemaal muiterij zou zijn uitge broken. Het eerste geval was dat BARCELONA (GPD) Bob Schout sen. de wegens zijn trainingssys- steem omstreden Amsterdamse rug- slagspecialist, heeft zioh vanmorgen als kandidaat voor de bronzen me daille geplaatst in de finale 100 me ter rugslag. Hij verbeterde in de se rie zijn eigen nationale record met 0,2 seconde en bracht het op 1.00,9. Ook Hennie Penterman bereikte de finale. In de series 200 meter werd zij achtste met 2.34,5. Haar clubgenote Gerda Lassooy kwam met 2.37,4 ruimschoots te kort. van een tankofficier, die met zijn eenheid naar Amman was opgerukt, het tweede speelde zich af in het ge bied Al Nouzha, eveneens bij een tankeenheid. „Zeer hoog geplaatste personen" hebben de muiterij vol gens het blad kunnen sussen. Hetzelfde blad verwierp vanoch tend in een hoofdartikel het voor stel van koning Hoessein tot het be leggen van een nationaal congres van alle bevolkingsgroepen om daar op een „nationaal pact" te bereiken. In een vanochtend uitgegeven communiqué wordt aan de bevol king gevraagd „te helpen bij het op sporen van misdadigers en hen aan de revolutionaire justitie over tè le veren". „Verdachte en gewapende" elementen hebben de laatse dagen talrijke afpersingen gepleegd en au to's van het volk gestolen. AMSTERDAM (GPD) Zeven Nederlandse passagiers vaij de in Egypte opgeblazen Jumbo Boeing van Pan American hebben voorlopig afgezien van hun reis naar New York. Gistermiddag werden de overige in zittenden van de Jumbo uit Cairo opgehaald door een ander toestel van de maatschappij. Via Rome maakten zc alsnog de reis naar New York waarvoor z(j zondag van Schiphol waren opgestegen. Al hun bagage ging verloren toen de terroristen het gekaapte toestel gisternacht op de luchthaven van Cairo opbliezen. In Rome stapten gisteravond zeven van de negentien Nederlanders die aan boord waren, ff. Vanmiddag kwamen 4j op Schip hol terug. Ook tien Belgen besloten de reis naar New York niet mee te maken. Zij arriveerden vanochtend m Brussel. Captain John Priddy. de gezag voerder van de Jumbo, heeft onder tussen verteld dat hij zondagmiddag ln zijn toestel de twee negers met Senegalese paspoorten die eerder door El Al waren geweigerd heeft gefouilleerd. Het tweetal bevindt zich onder de groep mensen die in Cairo als kapers zijn gearresteerd. Van fo to's zijn zij op Schiphol herkend als de bewuste Senega lezen. Panam's stationmanager op Schiphol. J. Koning, gelooft niet dat het laatste woord over deze affaire al is gezegd. Gisteravond was hij ge neigd El Al van „onnet handelen" te betichten. El Al verkocht de twee mannen in het afgelopen weekeinde twee eerste-klas tickets voor een enkele reis AmsterdamNew York. De twee betaalden met groot geld contant, hetgeen bij het altijd argwanende EI Al-personeel achterdocht wekte. Zondag werden de mannén door El Al geweigerd. Men liet ze overboe ken naar de Boeing van Panam. Pas toen bekend was geworden dat de El Al-kist was gekaapt, waarschuwde de Israëlische maatschappij de Ame rikanen dat zij nu de twee mannen met de Senegalese paspoorten aan boord hadden. ROTTERDAM (GPD) Naar schatting is meer dan de helft van de Rotterdamse havenarbei ders vanochtend aan het werk gegaan. Het stakende deel van de Rotterdamse havenarbeiders heeft omstreeks het middaguur het vertrouwen in het comité beidersmacht Rotterdamse Ha ven", opgezegd. Dit gebeurde op een dramatische vergadering in het Rotterdamse Odeon, die door ruim 1.000 stakers werd bijge woond. Aanleiding hiertoe vormt het optreden van een nieuwe groepering binnen de stakers, die de looneisen heeft verzacht van 75 gulden bruto per week tot 37,50 gulden per week, alsmede het doorbetalen van de gestaakte dagen. In een vertwijfelde poging heeft stakingsaanvoerder Wouter ter Braak van de Arbeidersmacht Rotterdam getracht alsnog de stakers achter zich te krijgen. De vergadering begon met een toe spraak van de Groningse communis tische stakingsleider Fré Meis, die stelde dat de staking was begonnen om 'ji eis van f 37,50 salarisverhoging verbetering van de ploegsterkte en betere regeling van de pensionering. Daannee distantieerde Meis zich van het uitgangspunt van .Arbeiders- macht Rotterdam" dat 75 gulden per week bruto eist. Diverse avondploegen kwamen gis teren bijna voltallig op. maar bij sommige bedrijven was de opkomst toch weer ronduit slecht. Bij een klein aantal bedrijven werd hele maal nog niet gewerkt. Volgens de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel hebben later op de morgen veel havenarbeiders het werk hervat. Zo wordt er volgens de woordvoerder van deze bond vrijwel volledig gewerkt bij Thomsen aan de Maashaven bij Müller Progress aan de Beatrix haven en bij Pak hoed aan de Waalhaven. Ook bij het havenbedrijf „Citex" is men aan het werk gegaan. BÜ ..Quick Dispatch" aan de Schiehaven en bij Maas-Rijn werkt volgens de bond het grootste deel van de arbeiders. Bij Burger werkt de helft en bi) Muller Progress" aan de Waalhaven draaien enkele kranen. De niet-erkende Federatieve Ha venvakvereniging heeft de werkge vers per telegram aangeboden te be middelen in het stakingsconflict, ze spreekt over het ontstane wantrou wen tegen de drie erkende bonden, en de onstellende invloed van „ar beidersmacht" op een grote groep havenarbeiders. De FHV biedt aan constructieve bijdragen te willen le veren in de moeilijkheden. Gistermiddag trokken ongeveer 1000 man naar het kantoor van de Scheepvaart Vereeniging Zuid. De SVZ-voorzitter dr. J. Ph. Backx had uit voorzorg het personeel naar huis gestuurd. De veel bewonderde copie van de Mayflower, die gemeerd lag langs de Hoogstraat, is vandaag gekapseisd. Het was een geschenk van het Leidato-bestuur. dat daarmee reliëf wilde geven aan de Pilgrim Fathersherdenking in Leiden. Vermoedelijk zijn ouder- domsverschijnselen er de oorzaak van dat het „schip" is omgesla gen. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE op DINSDAG 15 SEPT. A.S. Aanvang 20.15 uur. Plaatsbespreken bij: Internationale Bontmode Leiden - Telef. 01710—23337 De Boeing was al los van de pier. Over de radio werd captain Priddy gewaarschuwd. Die liet weten een onderzoek te zullen instellen. Tien minuten later meldde hij „Bedankt voor de waarsohuwing. We stellen zulk soort boodschappen erg op prijs. Ik ben nu klaar voor de start". Priddy heeft nu verklaard dat hy de twee Senegalezen heeft gefouil leerd en hun handbagage heeft na gekeken. Hü had niets gevonden. Wel bevinden de twee negers zich nu voor de kaperij in Egypte in arrest. zy zouden hun wapens meteeen na het aan boord stappen ergens verstopt kunnen hebben. Ook kan het zijn dat een handlanger ze onder zijn be rusting had. DEN HAAG (GPD) Het kabinet overweegt per 1 januari van het vol gend jaar een tijdelijke loonpauze in te voeren. Het is van plan met spoed advies over de bevriezing van de lo nen by de SER te vragen. De bedoe ling van de maatregel is de beste dingen terug te dringen. De maat regel zou kunnen worden genomen krachtens artikel 10 van de nieuwe Loonwet-Roolvink. Volgens dit arti kel zouden de lonen een jaar lang bevroren kunnen worden. In de voorgenomen adviesaanvrage vraagt het ryk de opvatting van de SER over nog andere conjuncturele maatregelen die de planning in de Nederlandse economie moeten afrem men. Het kabinet stelt zich daarbij voor: een automatische verhoging of verlaging van de belastingen volgens de opvattingen die ma ruster Witte- veen daarover heeft met ten hoogste vyf procent. Daarvoor zouden onder deze omstandigheden in aanmerking kunnen komen de b.t.w. en de loon- en inkomstenbelasting; voor wat de loon- en inkomsten belasting betreft zal dit politiek ge zien een zeer moeilijke zaak worden, omdat wetteiyk de tweede tranche van de loon- en inkomstenbelasting- verlaging ten bedrage van driehon derd miljoen per I januari van kracht zal worden. In politieke krin gen komt er steeds meer tegenstand tegen de uitvoering van dit gedeelte van de wet. Wanneer de bestedingen toch moe ten worden afgeremd, zo menen de opposanten, die ook uit kringen van regeringspartijen komen, heeft het wenig zin om de loon- en inkomsten belasting verder te verlagen. Zoals bekend is deze verlaging een politie ke heilige koe van de liberalen in het parlement. De regering heeft verder gedacht aan kredietbeperkende maatregelen om de particuliere investeringen af te remmen. Er is niet gesproken over een dicontoverhoging. Voor een loonpauze op dit moment voelen de meeste ministers, en met name minister Roolvink, niet, omdat dit onrechtvaardig zou zyn ten op zichte van diegenen die nog geen loonsverhoging in 1970 toegekend hebben gekregen. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Sept. 1870: Het gerucht loopt te Pa rijs dat Napoleon voor zijn overgave de vernederendste voorwaarden zou hebben aangeboden om zijn kroon te redden. Hij zou den afstand hebben aangeboden van Lot haringen en den Elzas, van de helft der vloot en een som van 4 milliards. Hedenmorgen te één uur had ln de Gehoorzaal de jaarlijkse prijsuitdeling plaats aan de leerlingen der hoogere burgerschool. Na een opwekkend woord tot de leerlingen werd de plechtig heid besloten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1