Minder bezoekers, maar Leidatobestuur tevreden Numerus fixus heilig huisje Yo-Yo-en in Leiden p idenaar LES 't BEST! Samenhang Noord- Hofland-Stevenshof NAJAARSBEURS vakbeurzen verlichting inter decor toelevering meubelindustrie SPORT ZAL VOLGEND JAAR m WAARSCHIJNLIJKONTBREKEN "ishoudshow trok mif.000 bezoekers W edvlucht vanaf Neuf villes HANDHAVING \VAN DE ZUL ONMOGELIJK ATTENTIE Rectoraatsoverdracht aan prof. Soeteman Voor Mythylschool 2000 gulden Jan van Zijp OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9 -18 uur zondag 6 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca 170 stations verkrijgbaar icl.-n De bezoekersaantal- de laatste twee dagen van ito hebben het ongunstige met vorig jaar nog een ïhtgetrokken. Het blyft ech te ontkennen, dat er sprake niet onaanzienlijke daling, feld heeft daar het mooie de eerste paar dagen een gespeeld. De opvatting, dat zal ktal bezoekers van vorig jaar groot deel bestond uit men- j de nieuwe Groenoordhal wel .estilden zien blijkt ook alleszins föniyk. O (dergelijke conclusie zou men I staven met de resultaten van Rekjes die gedaan zijn naar de Ijst van de bezoekers. Vorig jonde een enquête van de (School voor Detailhandel, dat fen de bezoekers uit Leiden I Qfl8% uit de Bollenstreek, 12% L*-'Rijnstreek en 10% van elders. Dderzoek van Uitzendbureau -fait jaar toonde een totaal an- lid. Rijnstreek en Leiden ver lier grote wijzigingen met vo- r. Het percentage bezoekers uit er fj daalde tot 39% en dat uit •echtjstreek steeg met 30% volgens jfers. Bollenstreek (12%) en vertonen slechts lichte af- kt er dus op, dat de Leide- it jaar verstek hebben laten kt blijkt behalve uit het min- itage ook uit het terug- het totaal aantal bezoe- julterwyl men mag aannemen, ublici aantal bezoekers uit de Rijn- iet. iihetzelfde is gebleven (groter tfilikiage in kleiner aantal). Aan- estcide bezoekerspercentages uit de de i streken minder duidelijk ver- is, mag men aannemen, dat behotblijvers uit Leiden komen. laatandere conclusie, die men uit m djallen kan trekken is, dat de Surp vooral draait op de Rijn- or r| en voor de stad zelf minder en rak is. blijft natuurlijk hoe se- ondejnen de beide enquêtes mag at 3T De wyze, waarop de getallen ploitind zijn gekomen is in beide naaijn onduidelijk. ebbej op f tteltjl SpEN De in de Stadsgehoor- tehouden huishoudshow van de b(j tangezaal heeft in tien dagen n hjl7.000 bezoekers getrokken. Aan in «LoOOste bezoekster, mevrouw E. lij r( uit de Agaathlaan in Leiden, een elektrische zig-zag naai- jne uitgereikt; de 15.000ste er P. van Erkel uit de Turkoois- Leiden werd verrast met radio-stereo-concertmeubel, t Pasen zal wederom een huis- Show worden gehouden, waar- 1 vywentwintigste in het na- Ivan 1971 plaats vindt. Voor ij jubileumshow zal het aantal aties en attracties worden LEIDEN Ongeveer 50.000 personen zijn dit jaar de kassa's van de Leidato gepasseerd. Een aantal dat beduidend lager ligt dan het aantal bezoekers van 70.000, dat vorig jaar de Leidse huishoudbeurs bezocht. Voor voorzitter Jan Wolfslag en secretaris-penningmeester Jan van Zijp is de belangstelling van dit jaar niet tegengevallen. Ze hadden op dit aantal ge rekend. dat hij klaagt over een verkeerde plaats, maar dan kan het ook aan zyn capaciteiten liggen. De tweede categorie zijn de mensen, die alleen maar iets willen laten zien. Zij staan hier als levende advertentie. Die kun nen tevreden zyn, want ze hebben 50.000 mensen aan zich voorby zien gaan. Dan is er ook nog een cate gorie, die beoordeelt hoeveel er ver kocht wordt. Zy rekenen uit wat deelname kost en als ze uit de kos ten van huur en transport springen verdienen ze. Dan hebben ze ook nog de nawerking van de blijvende reclame. Die hebben ze dan eigen lijk voor niets". Dat de standhouders tevreden zijn blijkt misschien uit de belangstelling voor volgend jaar. De helft van de beschikbare ruimte is al verkocht. De heer Van Zijp: „Dat betekent dan, dat de contracten al getekend zyn. Het gaat dus niet alleen over dt belangstelling alleen" Leids karakter Beide bestuursleden zyn van me ning, dat de beurs haar Leids ka rakter ook volgend jaar (opnieuw in de Groenoordhal) zal bewaren. Dat de beurs door deelneming van men sen buiten het Leidsch gebied een nationaal karakter gaat krijgen ge loven ze niet. De deelneming van buiten zien de beide heren vooral als een mogelijkheid om nieuwe impul sen te krijgen. Een belangrijk verschil met de voorgaande jaren zal zijn, dat de sportverenigingen waarschy nlij k zullen ontbreken. „Ik denk dat we het een jaartje gaan overslaan", meent de heer Van Zijp en de heer Wolfslag stelt: „De sport heeft nu twee keer een kans gehad zich te presenteren. Beide keren heeft ze daar goed gebruik van gemaakt. We willen het nu eens over een andere boeg gaan gooien. We wilden eens aandacht gaan besteden aan de die ren, het leefmilieu en de milieuver ontreiniging". Hoe één en ander er precies zal komen uit te zien is nog niet be kend. Wel is bekend, dat de kleine hal in deze vorm niet zal terugke ren. Gepoogd zal worden om een betere en grotere tent te krygen. Wat wel blijft is het Rode Kruis, dat al sinds jaren gratis een stand van de Leidato aangeboden krygt. De heer Wolfslag: „Dat is langzamerhand 'n traditie. Dat ligt ook anders dan de sportverenigingen". Jan Wolfslag Van Zyp: „Ik geloof, dat we vo rig jaar moeten vergeten. Toen had den we zelf niet op zoveel bezoekers gerekend. We moesten zelf op het laatste moment extra kaartjes laten aanrukken. Toen was echter de voor naamste attractie voor veel mensen de nieuwe hal zelf. Ik geloof, dat we toen veel mensen van buiten de stad uit het marktwezen hebben gehad, die voor de officiële opening eens wilden kijken hoe de hal eruit zag" Voorzitter Wolfslag voegt eraan toe: „Dat lykt misschien een verde diging, maar we hebben helemaal geen verdediging nodig. Landelyk is er een terugslag in het beurswezen te bekennen. Als we de nieuwsgieri gen van vorig jaar vergeten en we vergelijken met het jaar daarvoor (42.000 bezoekers) dan zyn we goed vooruit gegaan". En Van Zyp: „Als we Leiden met de streek erom heen rekenen op een totaal van 200.000 inwoners, dan hebben we één op vier gedraaid en dat haalt geen enkele beurs". Beide bestuursleden zyn van me ning, dat het algemene resultaat gunstig is. De standhouders hebben naar tevredenheid zaken gedaan. Wolfslag: „Er zijn verschillende ca- tegoriën van standhouders. De eerste zijn de mensen die iets demonstreren Zy moeten het van de verkoop van een (nieuw) produkt hebben. Als ze de kosten eruit halen dan gaan ze verder verdienen. Misschien dat er een niet zo goed gedraaid heeft en LEIDEN De postduivenvereni ging „De Blauwkras" hield een wed vlucht (plm. 180 km» vanaf Neuf- villes, waarvoor 193 duiven in con cours lagen. De uitslag luidt als volgt: P. Sloos 1. W. de Wetering 2-3, W. Gysman 4-5, H. Sladek 6, P. Gys- man 7, J. Hansen 8-10, P. Neute boom 9. Voor deze wedvlucht had ook de postduivenvereniging „Het Oosten" ingeschreven met 291 duiven. Voor deze vereniging waren de resultaten als volgt: C. Vesseur 1, L. Reedyk 2, C. Gysman 3, F. Bouwman 4,1. Moo- ten 5, D. Koet 6-9, P. Juffermans 7, W. v. Klink 8-10. „De Snelvlieger", die in Neufvilles in totaal 196 duiven losliet, boekte de volgende resultaten: C. Kop 1, A. v. Noord 2, J. Roest 3-4, M. de Lange 5-6, F. Jansen 7, J. v. Seggelen 8, J. Montanje 9, J. v. Duyvenbode 10. LEIDEN Het is een zaak van het nieuwe college van burgemees ter en wethouders om het tijdstip te bepalen, waarop tot sluiting van zwembad De Zijl zal worden over gegaan. Het oude college zegt in antwoord op vragen van PvdA-er Verboom. I dat handhaving van het bad niet mogelijk zal zijn. Een voorstel tot sluiting heeft het niet gedaan, om dat geen vervangende accomodatie kan worden geboden met name aan de verenigingen (zwemtraining en waterpolo). In concept is gereed een nieuw rapport over de zwemaccomodatiei. B. en W. hebben gemeend de con clusies hieruit af te wachten alvo rens de eerder gemaakte schets voor een nieuwe zweminrichting De Zijl te laten uitwerken. ADVERTENTIE een jury, bestaande uit de heren Kagie, Van Britsum en Schenk, de stands. De prijs voor de mooiste stand ging naar „De Gouden Sleu tels", voor de origineelste naar de firma Knegtel. Eervolle vermeldin gen: Vereniging bijenteelt, Corona, Van Eersel en V. d. Wiel. Leidenaar A. Lepelaar won de boot van Van Dyk's ladderbedrijf, waarvan hij de naam raadde (,,Jan Klaassen")Er waren 10.000 deelne mers. Leidenaar G. Hoope kan naar Feijenoord-Estudiantes. Hij won deze prijs van Scylla door te raden hoe veel tafeltennisballetjes er waren (1419). Het totaal aantal Leidato- bezoekers niet precies bekend gemaakt is ongeveefr 50.000. De 40.000ste werd zaterdagavond be groet: mevr. v. d. Reyde uit Kat wijk a. d. Rijn (links) die hier door de Leidato-gastvrouwen in de bloemen wordt gezet (Foto LD/Holvast) Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". Én toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brlllant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Het werd een feesteiyke slotweek- einde. Zaterdagavond beoordeelde LEIDEN Het yo-yo-spel, dat in de Jaren twintig zo veel opgang maakte, wordt opnieuw in ons land geïntroduceerd. Nationale yo-yo- kampioenen, o.a. uit Columbia, Peru, Mexico, Japan en de Philippynen, maken momenteel een tournee door ons land om dit spel weer populair te maken. De kampioen van de Phi lippynen, de 21-Jarige Bobby Madri gal, die donderdagavond voor de tv een demonstratie van dit spel gaf, was zaterdagmiddag op de Consu- markt in Leiden. Bobby, die in drie Jaar tyd de kampioenstop bereikte, toonde enkele verbluffende staaltjes van zyn kunnen, waaraan ook voor de jeugd een wedstrydelement was verbonden. Op de foto (L.D./Hol vast) Bobby in actie. LEIDEN In de Pieterskerk heeft prof. dr. J. Goslings het rectoraat van de universiteit van middag overgedragen aan prof. C. Soeteman na een rede, waarin hij traditiegetrouw de ontwikke lingen aan de Leidse universiteit in het afgelopen jaar schetste. Sprekend over de universitaire her vormingen in Leiden, noemde prof. Goslings de wet-Veringa een com promis -voorstel, waar niemand echt tevreden mee kan zyn. Het speet prof. Goslings vooral, dat in he wetsontwerp niets is te vinden over de organisatie van de beheersorga nen en hun verhouding met de be- stuure- en beleidsorganen die ver- antwoordelyk zyn voor het onder- wys en het wetensohappeiyk onder zoek. Als my één ding duidelyk is ge worden in de afgelopen periode, aldus de aftredende rector, dan is het dat bestuurder zyn in deze tyd een volle dagtaak betekent. Men zal steeds meer de hulp van professionele be- stuurders nodig hebben, in samen werking met een kleiner aantal rou lerende vertegenwoordigers van de geledingen waaruit de universiteits bevolking bestaat. Onderwijs Minstens zo belangryk als de be- stuurshervorming vond prof. Goslings de hervorming van het onderwys aan de universiteit. Op dit punt biykt er weinig overeenstemming te besaan onder docenten en studen ten over de uitgangspunten en de doelstellingen. By het sociologisch Instituut, waar de democratisering het verst is doorgevoerd, zou de eens gezindheid wel eens meer gevoelsma tig dan principieel kunnen zyn, al dus prof. Goslings. By alle onderwysproblemen staat evenwel centraal het tekort aan mankracht en capaciteit. Volgens ADVERTENTIE ONDERWWS-INSTÏTWT M.E.A.& JE VAN HET Inlichtingen en inschrijvingen: dagelijks bij: het bolwerk voor uw bolwerk van der Horst - Herengracht 4 - Leiden - Telefoon 30660 - door het I.M.O. - erkende Middenstandsopleiding. Vanavond tussen 7.00 en 9.00 uur u laatste speciale inlichtingenavond 55J lo(<»es<s<»K<«8cscf<3e®3H»oscK»<5sa<»<»a<»ciscK»cscK»csc»<ses. i De lessen beginnen deie en de volgend» week I Opbrengst antiekmarkt LEIDEN De organisator van de onlangs in de Stadsgehoorzaal ge houden Kunst- en Antiekmarkt, de heer G. Langezaal, heeft burgemees ter van der Willigen een be drag van f 2.000 terhandgesteld, te bestemmen voor een liefdadig doel. Dit bedrag vormt de netto-op brengst, verkregen uit entreegelden De burgemeester heeft het bedrag ter beschikking gesteld aan de school voor gehandicapte kinderen (Leid se Mythylschool). Het ligt in de be doeling van de school om voor dit bedrag een pony aan te kopen. Ge zien het succes van deze markt zal op 26 en 27 september wederom een dergelyke markt in de Stads gehoorzaal worden gehouden. De verwachting is dat circa vyftig kunst en antiekhandelaren aan deze markt hun medewerking zullen ver lenen. De burgemeester zal de markt die ook in februari en maart 1971 wordt herhaald, openen. Ditmaal aal de opbrengst worden afgedragen aan I het Rode Kruisschip Henri Dunant. een prognose van het CBS in 1960, zou de 8000ste jaar-student pas in '74 worden ingeschreven. Dit jaar worden er echter al meer dan 11.000 studenten verwacht. De scheidende rector magnificus wierp in dit verband de vraag op. of de numerus fixus voor de universi teit niet als heilig huisje moet wor den afgebroken. Hy noemde het een krankzinnige situatie, dat voor hts- en, sociale academies en andere ho gere beroepsopleidingen wel een nu merus fixus bestaat, waarby vaal: het overgrote deel van de kandida ten wordt afgewezen en het daar na maar aan de universiteit gaat proberen. Dat op deze wyze een groot percentage van de studen- den voortydig met de studie stopt, vond prof. Goslings dan ook begry- peiyk. Aan een oordeel over de lustrum viering van de universiteit, wilde prof. Goslings zioh zo kort na dato niet wagen. Teleurstellend vond hy het, dat zo veel reünisten zyn weggebleven na alle publiciteit over het gebeuren in by voorbeeld de Pieterskerk. Boeiend Na de overdracht zei de nieuwe rector magnificus Soeteman zyn uit plichtsgevoel aanvaarde functie toch ook boeiend te vinden. Prof. Soeteman (Foto LD/Holvast) LEIDEN De colleges van B. en W. van Voorschoten en Leiden heb ben een werkgroep gevormd, die be staat uit technische en administratie ve hoofdambtenaren van beide ge meenten en tot taak heeft het be vorderen van een zo goed mogelyke samenhang tussen de bestemmings plannen voor Noord-Hofland (Voor schoten) en Stevenshof (Leiden). Dit zegt het oude Leidse college in antwoord op vragen van de raads leden Kret (prot. chr.) en Lyten (KVP). In het belang van de ontwikkeling van het gebied Stevenshof achten B. en W., dat de nieuwe ryksweg in ver- geiyking met vroegere plannen meer zuidwestelijk komt te liggen en dat I de z g. Forensenweg minder ruimte j zal vergen. Tussen Provinciale Waterstaat. I Rykswaterstaat, de Nederlandse I Spoorwegen en de gemeenten Lei- den en Voorschoten is overleg over de Forensenweg met onder meer de I aansluitingen op de nieuwe ryksweg en de intergemeenteiyke verbinding. In principe wordt uitgegaan van het j omhoog brengen van het betreffende gedeelte van de spoorbaan. Voorzie ningen ten behoeve van een sta tionshalte De Vink hebben de volle aandacht. Van belang acht het college, dat de Veenwatering tot 'n zekere door- vaarthoogte bevaarbaar blyft. Voor het behoud van de Dobbewaterlng als doorgaande verbinding lykt een oplossing niet bereikbaar. DAG 7 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE PAGINA 3

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3