hize strijders moeten vrij in ruil voor passagiers !*%>- „Arbeidersmacht" houdt greep op havenstaking Gekaapte jet opgeblazen Volksfront stelt eisen: Aanslag op Nasser verijdeld Wantrouwen Schiphol lijkt gerechtvaardigd (9uc/ Qiteuwo TERREUR Senegalezen betrokken bij kaping? Vrij warm F «richt 1 maart 1860 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 No. 33190 EIDSCH DAGBLAD teur: G Koopman iredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling:), losse nummers f 0.25. Witte Stage) 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 De resten van de in Caifro uitgebrande jumbojet. St li MRO/AMMAN (DPA, AP, Reuter) Alle Pa- nse guerrillastrijders die in Israël en Europa worden gehouden zullen moeten worden vrijgelaten. Dan pas n de Zwitserse, Britse, Westduitse, Israëlische en rikaanse passagiers van Joodse afkomst die zich aan d van drie gisteren boven Europa gekaapte vliegtuigen nden, weer mogen vertrekken. heeft het Palestijnse Volks voor de Bevrijding van Pales- Ie organisatie die verantwoor- is voor de aanslagen, vanoch- neegedeeld. Terwijl een woord- r van het Volksfront dit ta bekendmaakte werd uit yptische hoofdstad Cairo ge- dat de Palestijnen die een Ehtige jumbo jet van de Pan jdens een vlucht van Schip- ar New York kaapten het toe- de lucht hadden laten vlie- e passagiers waren van boord. ;yptische dagblad Al Achram r vanochtend in een extra edi- t drie Palestijnen na het tot fing brengen van het toestel, gearresteerd. De Palestijnen gedreigd de twee gekaapte en die zich in Jordanië be- ook ln de lucht te laten Spoedzitting Zwitserse kabinet is vanoch- (n spoedzitting bijeengekomen, ph te beraden over het ulti- 1 van het Volksfront. In poli pingen ta de Zwitserse hoofd- fcrwacht men. dat drie Pales die ta Zürich gevangen zit- t>edig zullen worden vrijgelaten heeft evenals Londen 72 uur en om aan de eis van de Pa in te voldoen. rland vreesde een Pa- actie zoals die gisteren irond al stads juli toen Arabi- Dmmandostrijders zich meester en van een Boeing van de Ic Airways om de vrijheid van ekenland gevangen collega's te stelligen. Het Palestijnse Iront eist verder de uitlevering et lijk van de guerrilastrijder gedood bij de poging om een iche vliegtuig boven de ee te kapen en de vrijlating n vrouwelijke collega die door tse regering wordt vastgehow >e Westduitse regering moet wnmando's laten gaan die in iri een bus met El Al passa- an vielen. aantal gijzelaars van Ameri- Joodse, Israëlische. Zwitser- itduitse en Britse afkomst aan van de drie gekaapte toe- wordt geschat op ongeveer d. Het Palestijnse opper be de namen noemen van de lastrijders die Israël moet iren. oit lige van de passagiers van de tploffing gebrachte Jumbo Jet 1 bij het haastige verlaten van sstel lichte verwondingen opge- Het toestel landde zonder V|kheden op het vliegveld van ptische hoofdstad dat daarvoor erekend was. Korte tijd later vier schoten gevolgd door xplosies. De inzittenden had- echts acht minuten de tijd om ADVERTENTIE las het toestel dat tachtig miljoen heeft gekost te verlaten. Alle bagage ging in de vlammen, die de brandweer van de luchthaven tevergeefs trachtte te bestrijden, op. De Egyptische regering heeft be sloten de bemanning van het vlieg tuig vergunning te geven het land te verlaten. Negentien Nederlanders Aan boord van het toestel bevon den zich negentien Nederlanders. Een van hen de Rotterdammer Smaling telegrafeerde vanochtend dat alles goed was. De twee andere toestellen die zon dag werden gekaapt, een Boeing van Trans World Airlines en een DC-8 van Swissair bevinden zich op het woestijnvliegveld Zarka in Noord-Jor danië. Twee vertegenwoordigers van het Rode Kruis hebben de vliegtui gen bezocht en meegedeeld dat de ge gijzelden genoeg te eten en drinken' hebben. In Zarka waar zich zater dag nog heftige botsing voordeden tussen commandostrijders en Jor daanse militairen wonen veel Pales tijnen. Er is een vluchtelingenkamp. De passagiers van het El Al vlieg tuig waarvan de kaping is mislukt, zijn aan een ramp ontsnapt. Het heeft een haar gescheeld of het toe stel was ta de lucht ontploft. De handgranaat waar één der kapers de pen uit had getrokken en die tij dens het gevecht met de bemanning over de grond rolde, had een defecte veer en ontplofte niet. Verwarring De verwarring rond de kapingen werd zondagavond nog vergroot door de berichten en tegenspraken over een Israëlische luchtlanding in Jor danië. Volgens de Palestijnse guer- rillaorganisate Al Fatah hebben zestien Israëlische helikopters ge tracht de twee naar Jordanië ont voerde lijnvliegtuigen (van Swissair en TWA) te hulp te komen. „In grijpen van onze troepen deed deze poging mislukken, en dwong de zes tien helikopters naar het bezette ge bied te keren", aldus een communi qué van Al Fatah ta Amman. De Jordaanse legerleiding verklaar de eerder, geen bevestiging te hebben van de berichten over een Israëli sche landing en Tel Aviv ontkende de poging. Boven: Gezagvoerder Bar- Lev van het El Al-toestel waar van de kaping net kon worden voorkomen. Links: De brandende jumbo jet van de Panam in Cairo. De terreur van de felste van de Palestijnse guerrillabewegingen, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, neemt afgrijselijke vormen aan. Het Volksfront heeft nu gedreigd alle gijzelaars te do den als de eisen van de bevrij dingsbeweging niet worden inge willigd. Het staat wel vast dat het succes van eerdere soortgelijke dreigementen, wat de Palestijnen betreft om herhaling vraagt. Het Volksfront wil de wereld duide lijk maken, dat de Palestijnen niets te verliezen hebben. En dat betekent de dreiging van een on overzienbare terreur. Het zal wel uitermate moeilijk zijn, om tegenover deze terreur pasklare antwoorden te stellen. Tot nu toe hebben landen en vliegmaatschappijen die met de Palestijnse daden zijn geconfron teerd het praktisch bij vurige protesten gelaten. De controle maatregelen zijn verscherpt, maar kennelijk allerminst af doende als we overzien wat er gisteren is gebeurd. Maar het wordt nu echt de hoogste tijd, dat er wel iets gebeurt tegenover de organisaties als het Volksfront. Want laat niemand denken, dat zij minder rigoreus zullen gaan optreden. Het probleem van de Palestijnse vluchtelingen blijkt het allergrootste in de politieke warwinkel van het Midden-Oos ten. AMSTERDAM (GPD) Nu be richten uit Egypte willen dat onder de kapers van de inmiddels geëxplo deerde jumbo-Boeing van Pan Ame rican twee negers waren, lijkt het wantrouwen dat ta Amsterdam tegen Bilt verwacht van heden tot «avondtijdelijk meer bewol- maar op de meeste plaatsen weer. Overwegend matige wind zuid en zuidoost. Vrij warm. Bnaakt om 12.40 uur). 8 SEPTEMBER op: 6.02 uur; onder: 19.12 uur. op: 15.02 uur; onder: 21.37 uur water te Katwijk te 7.19 en 19.45 aagwater te 3.08 en 15.20 uur. mer bestaat uit 16 pagina's. JERUZALEM (Reuter) Het door gaans goedingellehte Engelstalige Israëlische dagblad meld zondag dat de Egyptische inlichtingendienst on langs een samenzwering van linkse Palestijnse studenten heeft opgerold die voornemens waren president Nasser te vermoorden. Volgens het blad waren de studen ten leden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en het Volksdemocratische Front voor nemens geweest veertien dagen gele den de Egyptische leider tijdens diens gebed ta een Moskee in Alexandrië te vermoorden of door raketten af te vuren op zijn residentie ta Cairo. De inlichtingendienst ontdekte de samenzwering tijdens de uitwijzing van honderden Palestijnen tijdens het geschil tussen Nasser en de guer rillaorganisaties. Wapens en explo sieven waren hierbij ta beslag geno men. Rotterdam (GPD) Het werk ta de Rotterdamse haven stagneert nog steeds. Op kleine schaal wordt hier en daar gewerkt —de erkende vak bonden schatten om elf uur het aan tal tussen de 1.000 en 1.500 man maar de meeste bedrijven liggen plat. Eerder ta de ochtend zag het er even naar uit dat bij de meeste bedrijven het werk zou worden her vat. maar onder druk van het comi té .Arbeidersmacht Rotterdamse haven" legden na korte tijd de meeste arbeiders het werk toch weer neer. De politie behoefde niet echt in te grijpen. Van ernstige conflicten was namelijk geen sprake. Wel wordt met extra mensen en materieel ge patrouilleerd. Het gerucht dat mili tairen zouden worden ingezet als het tot ordeverstoringen zou komen, is van de zijde van het kabinet tegen gesproken. Chaotisch De situatie is de hele ochtend nog al chaotisch geweest. Vakbonden, werkgevers en ook degenen die de staking probeerden aan de gang te houden konden geen goed overzicht krijgen van waar gewerkt werd en waar niet. ..Arbeidersmacht" bleef meedelen dat er op enkele ..stoorzenders" na bij alle bedrijven werd doorgestaakt. De Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel verklaarde begin van de ochtend dat bij zeker tien grote bedrijven het werk weer was her vat. zoals bij Muller-Progress, de KNSM. Burger. Rotterdam Termi nal. Een paar uur later kwam men daar op terug, toen bleek dat de mensen bij een aantal bedrijven op nieuw het werk hadden neergelegd. In de Eemhaven. waar de grootste stukgoedoverslagbedrijven zijn ge vestigd. waren om tien uur slechts kleine groepjes arbeiders bezig De stakende havenarbeiders stonden bij de 'poorten en namen een afwach tende houding aan. Hoewel het er eergisteren na een weekeinde van vele vergaderin gen van vakbonden, werkgevers en andere groepen naar uitzag dat „Arbeidersmacht" de greep op de stakers sterk aan het verliezen was, is dat in de loop van vandaag toch niet uitgekomen. Het lukte dit comi té vele arbeiders die wilden gaan werken, toch daarvan af te houden Om half twaalf vanochtend kwamen de stakers op het Schouwburgplein opnieuw bijeen. Pamfletten „Arbeidersmacht" heeft de mensen in de haven vanochtend pamfletten uitgereikt waarin wordt aangera den door te staken en te strijden voor de 75 gulden meer per week Zondagavond echter liet het comité doorschemeren dat ze dit bedrag toch ook als uitgangspunt zien voor onderhandelingen met de werkge vers. Leider Wouter ter Braak: „Als er een concessie gedaan moet worden ta deze onderhandelingen dan zullen de arbeiders zich daar altijd over kunnen uitspreken". Ook de erkende vakbonden ver spreidden pamfletten. Zij deelden vlugschriften uit waarin de arbeiders werd aangeraden het werk te her vatten. Tot aan het middaguur behoefd© de politie niet op te treden bij conflic ten tussen werkwillige havenarbei ders en lieden die de staking probe ren door te zetten. Tussen de politie en de Scheepvaart Vereeniging Zuid is dit weekeinde overlegd over de te treffen maatregelen ta het geval er hevige botsingen zouden ontstaan. Hier en daar verwijderden groep jes zich bij de komst van politie auto's. Er vielen echter geen klap pen en er werd niemand opgepakt De politie reed met VW-busjes rond (zes man en bemanning en met sur veillancewagens (acht man). Burgemeester Thomassen heeft vanmorgen persoonlijk op diver se plaatsen enkele havenbedrijven bezocht, teneinde zich op de hoogte te stellen van de situatie. 25 gulden bruto Bjj de poorten van de havenbedrij ven was het belangrijkste gesprek nog steeds dat over de 25 gulden bru to meer in de week. De stakers vin den dat niet acceptabel. De politie beschermde van ochtend de werkwilligen in de Rotterdamse haven. De politie mannen hadden het daarbij niet moeilijk. Toch zijn de vertegenwoordigers van de ondernemingsraden van de grote havenbedrijven die zich zondag avond ta een uit 46 man bestaande ..positieve groep" organiseerden, ak koord gegaan met dat bedrag Minister-president De Jong en de ministers Witteveen (Financiën). Roolvink (Sociale Zaken). Nelissen (Economische Zaken) en Lardinois (Landbouw), zijn vanmorgen ta spoedberaad bijeengekomen om de huidige situatie op het loonfront te bespreken. De besprekingen kunnen worden ge zien als een interne voorbereiding op de vergadering die vanavond plaats vindt tussen deze ministers, dr. J Zijlstra. de president van de Neder- landsche Bank en de centrale werk geversorganisatie*. twee jonge Senegalezen rees, terecht te zijn geweest. Het tweetal was bij El Al eerste klas tickets komen kopen voor een enkele reis Amsterdam-New York. De Senegalezen betaalden de hoge pas- sageprijs contant uit eigen zak, het geen bevreemding wekte op het Is raëlische luchtvaartkantoor. Men liet de twee mannen in de gaten houden, maar zij gedroegen zich helemaal als toeristen. Toch liet El Al hen niet in de machine naar New York toe. „De eerste klas is vol", zo werd als excuus aangevoerd. De eerste klas zou zijn overboekt. De twee jonge Senegalezen stap ten naar Pan American en lieten zich overboeken op de jumbo van gister middag. De veiligheidschef van El Al ta Nederland, Goldberg, waarschuw de Pan Am gistermiddag voor de twee mannen. De jumbo draaide toen al van de pier af op weg naar de startbaan. Over de radio werd de captain in gelicht. Pan Am noch haar captain op de boe tag had echter bijzondere reden voor achterdocht jegens de 2 passagiers. Een minuut of tien hield de captain zijn vertrek op. Toen be sloot men toch te vertrekken, omdat er geen reden was iets achter de twee Senegalezen te vermoeden. De beide kapers van het El Al- toestel, dat na de mislukte poging naar Londen vloog, blijken eerder op de dag per Lufthansa-lijntoestel van Frankfort naar Schiphol te zijn ge vlogen. Zij waren dus transit-passa giers. Het tweetal had de vliegbiljet ten ta Frankfort gekocht voor een reis van Frankfort naar Amsterdam, vandaar per aansluitend vliegtuig (en dat was het El Al-toestel) naar New York en dan vanuit New York naar Zuid-Amerika. Deze tickets stonden op de valse namen Diaz en Chavez. Een van beiden, een meisje, zou al eerder betrokken zijn geweest by een poging een vliegtuig te kapen. Uit het Leidsch Dagblad van 7 Sept. 1870: Het oudheidkundig ge nootschap in Limburg heeft zich tot Gedep. Staten ge wend, ten einde in het bezit te komen van het door de kerkfabriek te Kessel aan het Archeologisch instituut te Leiden afgestaan Lei- ensche altaar. Den 27 Aug. j.l. is uit de woning en ten nadeele van A Van Eist rijksveldwachter te Bunnik (bij Amersfoort) door middel van beklimming een aantal gouden en zilve ren voorwerpen gestolen. De Officier van justitie te A- mersfoort verzoekt opsporing aanhouding en bericht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1