Israël schort deelname aan gesprek vrede op 600 mensen kapingen: in gevaa] Afgrijselijke kreet kaper -5^1 WilmlFi Washington zal niet toestaan d( Chili een tweede Cuba zal worde Zevert moorden in Canada al hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde Hoessein vraagt bemiddeling van grote mogendheden Dader opgepakt VAN DIJKS ladder- en bootbedrijf JAN KLAASSEN (poppenkast) VAN DIJK'S ladder- en bootbedrijf KLAAS VAN DIJK Passagiers van El Al-vliegtuig: George Meany waarschuwt voor stakingen MARXIST Dr. ALLENDE WINNAAR VAN PRESIDENTSVERKIEZINGEN lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll PAGINA 14 LKIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 SEPTEMp ADVERTENTIE JERUZALEM Israël heeft gis teren de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten opgeschort. De Israëlische regering nam dit besluit na verscheidene bijeenkomsten van de regering en nadat zaterdag voor de tiende achtereenvolgende maal een klacht bij de Verenigde Naties werd ingediend volgens welke Egypte nog steeds doorgaat met het verplaatsen van onder meer luchtdoelraketin- stallaties dichter by het Suezkanaal. De afgelopen week dreigde zelfs minister van Defensie Mosje Da jan met aftreden als geen besluiten zou den worden genomen die in over eenstemming waren met de veilig heid van het land. Eerder dreigde een crisis tussen de Verenigde Staten en Israël. Washington kwam echter tegen het einde van de week met een ver klaring waarin de Verenigde Staten uit eigen waarneming de Egyptische bestandsschendingen erkenden. Volgens de Jongste waarnemingen zijn raketinstallaties op Egyptisch gebied verplaatst tot omstreeks tien kilometer van het Suezkanaal. Pre mier Golda Meir zei dat Israël de Verenigde Staten heeft verzocht hun invloed by de Sowjet-Unie en Egyp te aan te wenden de bestandsschen dingen ongedaan te maken. President Nixon heeft laten weten dat hij „de vertraging" betreurt die het gevolg zal zijn van het Israëli sche besluit, de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten op te schor ten. „De Verenigde Staten zijn volledig verantwoordelijk voor het torpede ren van hun vredesinitiatief door de Israëlische autoriteiten", aldus de Egyptische regering. In een eerste reactie: Volgens Cairo blijkt uit het feit dat „Egyptische raketten in de 37 dagen tot 6 augustus 14 Israëli tische Phantoms en Skyhawks heb ben neergehaald één van deze supersonische vliegtuigen werd op ongeveer 10 kilometer ten oosten van het kanaal neergeschoten toch duidelijk, dat onze lanceerinstalla- ties daar reeds voor het bestand van 8 augustus waren". De Veiligheidsraad heeft zater dagavond „onmiddellijke terugtrek king van alle Israëlische strijdkrach ten van Libanees grondgebied" ge- eist. Libanon had zaterdagochtend om een spoedbyeenkomst van de Vei ligheidsraad verzocht naar aanlei ding van een Israëlische aanval. Eerder was door Libanon meege deeld dat de Israëlische troepen zich zaterdagavond hadden teruggetrok ken. Volgens een Libanese militaire woordvoerder zijn gisterochtend ech ter opnieuw Israëlische strijdkrach ten de grens overgekomen. Koning Hoessein heeft gevraagd om gezamenlijke diplomatieke actie van de vier grote mogendheden om zijn gezag in het licht van bedrei gingen van Irak over steun aan de Palestynen te versterken. De koning heeft de aandacht van deze mo gendheden gevraagd voor de ernst van de Iraakse dreiging om militair tussenbeide te komen ten gunste van de Palestijnse guerrillastrijders. De Jordaanse regering heeft de legerleiding opdracht gegeven maat regelen te nemen om de terugtrek king van militaire eenheden uit de omgeving van de hoofdstad naar hun opleidingscentra te verzekeren. Deze maatregel is genomen om de situatie na de bloedige botsingen tussen de Palestijnen en de militai ren van de afgelopen week weer normaal te maken. Een Palestijnse guerrillaleider. Ha- watmeh, noemde het bevel van Hoes sein om de Jordaanse troepen uit him stellingen rond Amman terug te trekken slechts een „tactische con- „De koning doet alleen maar een tactische stap achteruit om daarna twee stappen vooruit te doen in de slijtage-oorlog die in het be gin van dit jaar is begonnen. Jor daanse autoriteiten nemen alleen een adempauze om zich voor te bereiden op de volgende vierde ronde van de slijtage-oorlog tegen de guerrilla strijders". De drie eerste rondes, zei hij, vonden plaats in Juni, februari en vorig Jaar september, waarin honderden guerrillastrijders gedood werden. Op een spoedvergadering van de Arabische Liga is gisteren besloten om een commissie naar Amman te sturen. De guerrillaorganisaties zouden volgens welingelichte zegslieden twee voorwaarden hebben gesteld voor oplossing van het conflict met Hoes sein: terugtrekking van het Jor daanse leger uit de hoofdstad en de voorsteden van Amman. Ten twee de: zuivering van het Jordaanse leger van „anti-guerrilla-elemen ten". Deze voorwaarde zal Hoessein moeilijk kunnen aanvaarden, aan gezien het zou neerkomen op het ontslag van zijn neef Zeid Ben Sjaker als vice-opperbevelhebber van het leger. De guerrilla-organisaties hebben Ben Sjaker nooit vertrouwd, en Hoessein heeft hem na de moeilijk heden in Juni ontslagen als opper bevelhebber. Kort voor Hoessein de Amerikaanse vredesvoorstellen heeft aanvaard, benoemde hij zijn neef echter weer in de hoogste legertop. De Libische regering heeft beslo ten haar hulpverlening aan Jorda nië op te schorten totdat het con flict tussen het Jordaanse leger en de Palestijnse verzetsstrijders is op gelost. Libië is het derde land dat koning Hoessein openlijk afvalt. Syrië en Irak hebben ook kritische gelui den laten horen. CRESTON (Reuter) De Cana dese politie heeft gisteren in de buurt van Creston. in de provincie Brits Columbia, een man gearresteerd in verband met de moord op zeven mensen in twee afgelegen huizen, gelegen in bergachtig gebied. De moorden waren de dag tevoren ont dekt. Er werd een uitgebreide jacht met speurhonden op de dader ont ketend, en de Amerikaanse autori teiten werden ingelicht voor het ge val de bewuste man zou trachten over de grens te ontkomen. De zeven slachtoffers waren allen doodgeschoten. Het zijn het echt paar Phipps en drie van hun vier kinderen en mevrouw Wasyk en haar zevenjarig dochtertje Tracy, Een tweede kind uit het gezin-Wasyk hield zich schuil in een bosje, en werd met een zenuwschok naar het ziekenhuis gebracht. De verdachte, ene Merk Nelson, 30 jaar oud, bood by zyn arrestatie geen verzet. Hij was vorig jaar we gens mishandeling van zijn vrouw onder toezicht geplaatst, en is in een psychiatrische inrichting opgenomen geweest. ADVERTENTIE maakt bekend dat de boot tentoongesteld op de Leidato de naam droeg vin: dit was de show van: ROOMBURGERWEG 22—23 getekend, TELEF. 21906 LEIDEN Een van de passagiers van de gekaapte Amerikaanse jumbo jet wordt op de luchthaven van Cairo verbonden. De passagiers kregen slechts acht minuten om het toestel te verlaten, voordat het vliegtuig werd opgeblazen. LONDEN (AFP, Reuter, DPA, AP, GPD) De levens van ruim zes honderd mensen z(jn gisteren in ge- I vaar gekomen bij de grootste en meest spectaeulaire Palestijnse com- mando-aclie tegen de burgerlucht vaart. Tegen vier passagiersvliegtui gen van internationale luchtvaart maatschappijen werden kapingsacties ondernomen waarvan er drie slaag den en één mislukte. Van één door het Palestijnse verzet gemelde vijfde kaping kon geen bevestiging worden verkregen. Bij de acties vielen één dode en twee gewonden. De vier gekaapte toestellen hadden gemeen dat zy alle op weg waren naar New York. Twee ervan hadden tussenlandingen gemaakt op Schip hol. De eerste melding kwam gistermid dag uit Londen. Waar een boeing 707 van de Israëlische luchtvaartmaat schappij ..El Al" met 145 passagiers landde nadat twee Palestynen boven de Noordzee een mislukte poging hadden gedaan de vlieger van koers te laten veranderen. De gezagvoerder bracht het toestel echter in een style duik. waarna een steward zyn pistool trok en schoot By de schietparty werd één van de Palestynen gedood, de ander een vrouw en de ste ward raakten gewond. Enkele ogenblikken na de melding over het ..El Al" toestel, meldde de luchthaven Frankfort dat een vlieg tuig van de Amerikaanse maatschap pij „TWA", eveneens op weg naar New York. boven Belgisch gebied was gekaapt en koers zette in zuidoost- telyke richting.. De boeing 707 met 145 passagiers landde later op de luchtmachtbasis Ma frak in Jordanië. Eveneens in Jordanië kwam e DC-8 terecht van'tverlei de Zwitserse maatschap} die kort na het opstiji vliegveld Zürch-Kloten ryk door Palestynen Het toestel met zyn 143 12 bemanningsleden lai ter op het vliegveld van se hoofdstad Amman. Het langst verkeerde grond in onzekerheid na|rc van de boeing-747 „Juml de Amerikaanse maats: am". Het vliegtuig was na een tussenlanding met 145 passagiers, van op de Amsterdamse lui ren ingestapt, op weg ni toen het werd gekaapt en11 koers te zetten naar h( Oosten. De luchthavi van Beiroet weigerden toestemming voor de lam kwam dev lieger met de hy toch in Beiroet zou dat hy nog slechts vooij0' brandstof had. 9.1! OC We iet (Van onze correspondent) Met een zucht van opluchting za gen gisteravond laat de luchtvaart autoriteiten van het Londense vlieg veld Heathrow de El Al Boeing 707 naar New York vertrekken. Opge- luchter nog waren de 148 passagiers van El Al-vlucht 219, die gistermid dag op het nippertje ontsnapt waren aan de kaappoging van een jonge man en een meisje. Hun angstig avontuur was begon nen kort na het opstegen van Schip hol. gistermiddag om twee uur. Nau welijks waren zy in de lucht of in de toeristenafdeling was het paar opge sprongen met de bedoeling naar de cabine van de gezagvoerder te stor men. „De man gaf een afgrijselijke kreet", aldus één van de passagiers gisteravond. „Maar voor ze wis ten wat er gebeurde sprong de ste ward tussenbeide. Hy was, evenals de ontvoerder, gewapend met een re volver en velde deze met een paar schoten". De steward. Ohiome Vider. werd zelf daarbij ernstig gewond, maar bevindt zich nu buiten levensgevaar. Het meisje dat twee granaten in haar handen hield, werd overmees terd door een paar passagiers en met sjaals en stropdassen gebonden. Zij werd gisteravond, na een onderzoek in een ziekenhuis in de buurt van het vliegveld opgesloten. Terwijl de Engelse politie nog steeds zeer geheimzinnig is een woord voerder verklaarde bang te zijn een Internationaal incident uit te lokken indien hy zou spreken waren de passagiers gisteren minder zwijg zaam. Eén voor één verdwenen zy in een speciale kamer, waar zy door de politie werden verhoord, maar tus sen de bedrijven door kwam het ver slag van hun avontuur. „We vlogen juist weg van Amster dam en zaten nog vast met onze vei ligheidsriemen. toen ik plotseling een paar klappen hoorde", vertelde een Amerikaanse student. „Ik keek op en zag de steward voorbij rennen. Haas tig maakte ik myn veiligheidsriem los en stond op om te kyken wat er aan de hand was. Ik zag een man staan met een revolver en ik begreep dat de klappen schoten waren geweest. Voor de man stond een meisje met donker lang haar. Ze had de grana ten in haar hana. Voordat ze echter iets kon doen. dook de steward op en even later lag de man, die het vlieg tuig wilde kidnappen, op de grond, badend in het bloed". Terwijl de gezagvoerder London Airport alarmeerde en tegelijk met zyn toestel een duik nam in de hoop dat de ontvoerders daardoor hun evenwicht zouden verliezen, hadden een paar mannen het meisje over meesterd. „Eén hield haar armen vast om te voorkomen dat ze de handgranaten zou gooien", aldus de Amerikaanse student. Een passagiere. die vlak by het tweetal had gezeten, vertelde ons dat ze er niet bepaald Arabisch had uit gezien. In Londen werd gisteravond evenwel laat bevestigd, dat zy Pa lestijnse Arabieren waren, die in Am sterdam aan boord van het Israëli sche toestel waren gekomen. De man en de vrouw waren met een Luft- hansa-toestel op Schiphol aangeko men. Omdat zy transit-passagiers waren, werden zy minder streng ge controleerd. Over het algemeen hadden de pas sagiers, van wie twee lichte verwon dingen hadden opgelopen, zich zeer kalm gehouden. „Een paar kinderen begonnen even te huilen, maar de stewardess kalmeerde ze door te gaan zingen", zei een passagier. „En al spoedig zong het hele vliegtuig He breeuwse liederen". Op Heathrow stonden inmiddels brandweerauto's en politie klaar om het vliegtuig op te vangen en nadat het veilig geland was werden de pas sagiers in speciale wachtkamers ge bracht om op verhaal te komen. De hele middag en avond verbleven ze daar onder strenge bewaking, terwyl de Israëlische ambassadeur hen een bezoek bracht. Intussen werd het vliegtuig grondig onderzocht en gis teravond om negen uur kon het wor den vrygegeven terwyl om half elf de reis kon worden voortgezet. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse vakbondsleider George Meany heeft gisteren verklaard dat hy voor de komende maanden veel stakingen in de Verenigde Staten verwacht tenzij de arbeiders „een groter stuk van de koek" krijgen Dit laatste zcu volgens hem kunnen gebeuren zonder dat dit rampzalige j HAARLEMMERSTR. 232, gevolgen heeft voor de economie 1 RIJNSBURGER WEG 121, Een nieuwe, extra soepciek voetbalschoen voor spelïfati Dick van Dijk, Theo Lr- Hans Eijkenbroek, Sjaal en vele andere topspeiert Quick -top-style Buigz nylon profielzooi en verwisselbare noppen vot-i: extra „grip" op ieder vefc.3 s HAARLEMMERSTRAAT TELEFOON 24872- CAMPma-SPOBTlV DE ZWARTE LANGE MARE 104 TELEFOON 2381; Sporthuis BERC rbu fa"1' u (Van onze oorrespondent» MONTEVIDEO (GPD) De eco nomische onrust, die een paar weken voor de verkiezingen in Chili ont stond met het oog op dt kansen van dr. Allende, is bijna tot paniek uitgegroeid nu hy inderdaad heeft gewonnen. Zyn overwinning heeft, uit Latijns-Amerikaans gezichtspunt de uitwerking van een aardbeving. Hij b de levende tegenspraak van bet ocrprinctpe van de revolutionaire theoretici van Castro tot Debray —dat een vreedzame omwenteling in Latyis-Amerika onmogelyk is. Strikt genomen is Allende® kandi daat van de Unidad Popular (Volks eenheid) nog geen president. Orn aat hy niet de absolute meerderheid heeft gehaald, moet het Congres op 24 oktober het staatshoofd kiezen uit de twee kandidaten met de meeste stemmen: Allende en Alles sandri. De christen-democraat Tomic ligt buiten spel: zijn nederlaag be wijst de betrouwbaarheid van deze verkiezingen. Als de 75 christende mocratische congresleden op Alles- sandri stemmen maakt Allende geen schyn van kans. Maar het zou aan de eerste keer zyn dat het Congres niet 4| kandidaat met de meeste De Cubaanse premier Fidel Castro heeft Salvador Allende telefonisch gelukgewenst met dienst overwin ning. Cuba erkent u als de gekozen president, zo verklaarde Castro. In een boodschap aan het Cu baanse persbureau „Prensa Latina" heeft Allende gezegd dat de verkie zingsuitslag geen persoonlijke over winning is maar de „overwinning van een volk, dat strijdt voor zijn economische onafhankelijkheid en zyn volledige soevereiniteit". Hy be tuigde zyn respect en bewondering voor het Cubaanse volk, „dat heeft begrepen dat ieder land zyn eigen werkelykheid heeft en zyn eigen weg moet volgen". stemmen tot president koos. Een dergelijke manoeuvre Is onwaar schijnlijk. Allessandri heeft zich ook verplicht «e benoeming tot president van de hoogst geëindigde kandidaat te er kennen. Uiteindelyk was het ook gedaan met het democratische image van de „antikapitalistische" Frei- partij, toen zij de groot-kapitalist 1 waarde" van dit metaal voor het Allessandri naar voren schoof. Uit de verklaring van Tomic blykt dat hy de spelregels van de verkie zingsstrijd naleeft, ook wanneer voor het eerst in die geschiedenis van 7uid-Amerika communisten als re geringsparty aan de macht komen. Dr.Allende noemt zich weliswaar geen communist, maar socialist, hy staat echter links van de aan de Moskou trouwe communistische par ty, de sterkste groepering in de zeer heterogene Unidad Popular. Daarin zitten byvoorbeeld ook de naar links afgegleden burgerlyke radicale par ty en een christen-democratische groepering. Revolutie Aan haar program ligt een revo lutie door klassenstryd ten grond slag. Nationalisering van de ban ken. de handel met het buitenland en monopoliebedrij ven is het minste dat van een regime-Allende moet worden verwacht. De (zo goed als zeker) nieuwe president richt zich vooral tegen het Noordamerikaanse Imperialisme en kapitalisme. Natio nalisatie van de kopermynen zou een zware slag voor Wall Street zyn. maar ook gezien de „strategische Pentagon. Chili kan politiek noch economisch bestaan zonder belangrijke partner. Zo speelt zich nu\ in dit stuk La tijns-Amerika een strijd om invloed tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie af, die vergeleken zou kunnen worden met de conflictsitua tie in het Midden-Oosten. Alleen zal Washington gemakkelijker „af stand kunnen doen" van Egypte dan van Chili. Het ia echter even on voorstelbaar dat Washington zal toestaan dat Chili een tweede Cuba wordt, als dat de Verenigde Staten militair zullen interveniëren. Rest Amerika een compromis te sluiten met een hem onwelgevallig regime, een bijna onmogelijke opgave Immers, niet alleen is de houding van het Congres ten dele nog een open vraag, hetzelfde geldt voor het Chileense leger. De officieren heb ben wel gezegd dat ze de verkie zingsuitslag zullen respecteren en Allende heeft beloofd de legerstruc- tuur niet te zullen veranderen, pro minente Unidad Populair-figuren be- twyfelen of het leger Allende wer kelijk de macht zal gunnen, zeker wanneer op grote schaal onteigend wordt. Dr. Salvador All

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 14