arenlang ben ik nerv eus geweest lis ik naar de aad moest Duivenhouders werd gevraagd om hun bloed Oud-Wethouder Sannes kijkt nog even over zijn schouder f <«r it<«r N Politiek best te verteren als mensen maar redelijk zijn Nieuwe studenten zijn weer binnen Jubileumreunie Satoe Ampat in Kokschool Hoover stofzuigers f199,- id ITERDAG 5 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ble It V( jTiia kla m wJJ 4 n D f dei LEIDEN Van de vijf wethouders die afgelopen acht jaar deel uit maakten het college van B. en W. in Leiden, s S. (Faas) Sannes (49) een van de ikendsten en, naar veler mening, ook n van de competentsten. Twee raadspe- 3den lang voerde hij het departement van Onderwijs, Sport, Cultuur en Recreatie aan met wat in ambtenarenkringen ijver en nauwgezetheid heet. Het is al eerder op gemerkt zo op het oog was hij als wethou der een sombere, pessimistische man. In de raad kon hij vaak erg bromberig kijken. Maar dat alles was slechts de buitenkant. In een persoonlijk gesprek bloeide aityd op en toonde zich dan en van de vriendelijkste stadhuis- ''Jteuren. Hij kon geduldig naar dereen luisteren. Bij tijd en wijle hij toch een zeer Gronings :'d tussen de schouders te klem- Dan zette hij dwars tegen adviezen in zijn eigen zin door. kwam b.v. de sporthal aan do oshuizerkade tot stand. („Ik denk nog altijd met groot genoegen terug. De voorzitter van de portstichting, Van der Reyden. ïygi ras er tegen, die wilde toen alle 1st» racht bundelen om de veemarkt- lelac porthal er door te krijgen. En Roo St* aischoon was er ook tegen. Die t, j prak tot op het laatst over een catri oood-sporthal". Maar iedereen is rstn u blij dat hij er staat"). In de -raad was Sannes altijd ort van stof. Als, by wijze van preken, zijn vroegere fractievoor- jij itter Van Aken een zee van woor- Jm, en aandroeg om een probleem aan Sit!i vatten- dan liet Sannes het bij Bal rie druppels leidingwater. Breuk In de slotfase van zijn wethou- erschap verbrak Sannes de draden lie hem sinds zijn 25ste jaar met e PartÜ van de Arbeid verbonden ij lielden. Meer dan ergens anders roeide er in de socialistische ge- v ederen een splijtzwam tussen de cuij dere en Jongere generatie. De ting van het PAK met de in ogen verfoeilijke wethouders- ilausule was voor Sannes en nog anderen aanleiding zich uit rstn ÏTStf Ho .t,I 1 grote party hoort. Je hebt daarvoor een fractie in de raad nodig. DS'70 met zyn ene zetel had die niet. Wij hadden niet voldoende gewicht achter ons voor die portefeuille. Wat onderwijs aangaat, ik had zelf onderwijs, cultuur en sport ge daan en ik had dat wel willen con tinueren. Maar er was intussen een herverdeling van de portefeuilles geweest en daar hielden ze aan vast. Nou, alleen onderwijs, daar voelde ik niets voor. Dat was een onderbelaste taak, terwijl de porte feuille van CRM die mevr. Den Haan kreeg, nu juist overbelast was. Ze wilden aan onderwijs nog wel iets anders toevoegen, als het maar niet iets was uit de porte feuille van mevr. Den Haan. We zijn er niet mee akkoord gegaan". Als wethouder had u meer voor het imago van DS'70 kunnen doen dan als gewoon raadslid. „Ja, dat kan zijn, maar dan ga je weer drijven op de populariteit van één man. Daar moeten we van af. DS'70 zal zich nu als partij moeten gaan waarmaken. Onze politiek moet gaan aanspre ken". Afgestaan U hebt uw zetel in de raad overgedaan aan Zunderman. Was dat nu wel juist? U had hem voor een groot deel door uw eigen be kendheid verworven. ,,Ik zie het zo: de mensen die op my stemden, hebben dat in de eer ste plaats gedaan om mij als wet houder en niet als raadslid te zien terugkeren krygen. Ze konden het gewoon niet verkroppen." Ook al laat het PAK die wet houdersclausule vallen dan nog zou u niet naar de PvdA terugkeren? „Nee. Die wethoudersclausule was de directe aanleiding, maar onze ontevredenheid over de mentaliteit, over de intolerantie, bestond al lan ger. Nee, we zullen niet zo gauw terugkeren tot de moederschoot. De sfeer zal eerst anders moeten wor den. En dan hoe langer je be staat des te meer je van elkaar afdrijft". Bezwaar Die ontwikkeling in de PvdA naar het PAK toe. heeft dat dui delijk zien gebeuren? „Nee, daar ligt een van mijn be zwaren. Er is in dat begin nooit, een overzichtelijke discussie over geweest en evenmin een duidelijke standpuntbepaling. Van mevr. Ker- ling en Grans wist ik direct dat ze voor het PAK waren, maar van de andere fractieleden, zoals een Van Aken en een Den Dubbelden, heb ik het tot op het laatste moment niet geweten. Van Aken had als fractieleider niet zo moeten draaien, dan had die kwestie niet zo'n chaotisch verloop gehad. Toen Amptmeyer eenmaal dat stuk had geschreven, raakte die zaak in een stroomversnelling Sannes zeer geërgerd: „Die hele wethouders- clausule is geboren uit wantrouwen van PSP en D'66 tegen de PvdA, omdat naar hun overtuiging de so cialisten te happig waren op be- „Ja, van die tegenstellingen stelt men zich heel wat voor, maar daar was maar zelden sprake van. Alle voorstellen die ik op het ge bied van onderwijs en cultuur heb gedaan, kregen bijv. voortdurend de steun van de burgemeester. Nou. hy is VVD-er en ik ben socialist. Er waren natuurlyk wel eens za ken. waarbij zich meningsverschil- j len voordeden. Dan hing het van de persoonlyke invloed en overre- dingskracht af of ze er doorkwa- men. Piena en ik hadden grote in- vloed in B. en W. al dachten sommige PvdA-ers van niet". Oud-wethouder S. Sa?mes (Foto LD/Holvast) stuursfuncties. En dat is nou wat ik de PvdA kwalijk neem: ze heeft zich als grootste fractie laten mee slepen in plaats van zelf leiding te geven. Ja, als ze dit lezen dan zullen ze wel by hoog en laag vol houden dat het allemaal niet waar is, maar dat is het beslist wél". Sannes drinkt nu zyn derde kopje koffie leeg en zegt: „Het politieke spel is best te verteren als de men sen maar redeiyk zyn". nst< PvdA-gelederen te verwyderen. Als lysttrekker van DS '70 dook hy n de verkiezingen weer op. Hy reroverde één zetel: te weinig om leen rol van betekenis te spelen in de raad. al heeft het er toch nog leven naar uitgezien dat hy in die vreemde Leidse toestand een wet- houderszetel zou krygen. Dat ging tenslotte niet door, omdat hy er zelf voor bedankte. Ook in de raad nam hy geen plaats. Afscheid van Sannes dus. Een door velen zeker in de sportgemeenschap betreur- I de ontwikkeling. In de raadsver gadering van 1 september tipte het communistische raadslid mevr. V. d. Blom dat nog eens aan. „Sannes kan naar onze mening moeilyk in het college gemist worden". Logica In zyn huis aan de Melchior Treublaan hoort de nu ambtloze L Sannes, gemakkelyk op de bank 1 zittend, de overgebriefde lof van mevr. Van d. Blam onbewogen aan. „Ik heb veel bewondering voor me- V. d. Blom onbewogen aan. I goed raadslid, maar soms kan ik de CPN niet volgen. Mevr. V. d. L Blom ziet my dus graag terug. I Aan de andere kant heeft ze ge- t' zegd dat ze niets met DS'70 te I maken wil hebben, want wy zyn „rechts". En tegelykertyd helpt de 1 CPN een WD-er als mevr. Den Haan opnieuw wethouder te wor den. De logica daarvan ontgaat me. Het PAK vindt ons ook al rechts. Wat denken ze nu eigenlyk dat we zjjn? Een stel reactionairen met my als een soort Koekoek?" Sannes trekt een zeer verontwaardigd ge zicht. Koffie. kreeg achtereenvolgens de portefeuilles van Financiën en On- derwys aangeboden. Het is me niet helemaal duide lijk waar om u die afwees. Sannes: „Op zeker moment bleek dat die stem van DS'70 van groot belang zou kunnen zyn en daarom kwamen de chr. groeperingen en de VVD naar ons. Wy zelf hebben daar niet naar gehengeld. Van Fi nanciën heb ik altyd gezegd dat het een portefeuille is die by een Het standpunt dat u nu ver kondigt lykt me erg aanvechtbaar. „Het is mogelyk. Ik heb toch dat gevoel. Maar er komt meer by. Als raadslid moet ik weer een gewone baan hebben. Ik moet nu, althans gedeeltelyk, van voren af aan be ginnen. Daarvoor zal ik veel tyd nodig hebben. Dan kan ik niet die aandacht aan het raadswerk geven als wel zou moeten. En een een mansfractie heeft het helemaal moeilyk, want je moet alles zelf doen, je kunt niets delegeren. En er is nog iets: ik vind het niet juist als oud- B. en W.-er onmiddeliyk weer in de raad te gaan zitten". Ziet u een goede toekomst voor DS'70 „Dat is afhankelyk van het lan- delyk beeld. Wat kunnen wy zelf een politiek beeld naar buiten brengen en wat gaat er in de PvdA gebeuren? Wordt de intolerantie in socialistische kling nog groter dan zullen steeds meer mensen, vooral wat ouderen, daar weglopen. Het is triest dat het zo moet gaan. Ik had liever gezien dat DS'70 nooit was ontstaan. En als er een verdraag zame sfeer in de PvdA was geweest, zou dat ook zeker niet zyn ge beurd". Koffie. Gaat u eens wat nader In op die intolerantie. „Het is een kwestie van menta liteit, die je by nogal wat jongeren aantreft. Zo'n instelling van: wy alleen weten het, zoals wy het zien moet het gebeuren. Dat is iets on- begrypelyks voor me. Ik probeer het beter te doen dan een ander, dat is het enige wat ik zou willen zeggen. Je moet jezelf niet op de borst slaan. Met mensen die niet bereid zyn te aanvaarden dat an dersdenkenden ook wel tot het een en ander in staat zyn, kan ik niet werken. Die hele wethoudersclau sule berust op de stelling: wy weten het beter. Het PAK moest vier wet houders hebben dan mochten de anderen wel twee meelopers leve ren. Zelfs vanuit een minderheid in de raad hebben ze nog geprobeerd een meerderheid in B. en W. te Ergi ;erni8 Wat is redelyk in de politiek? Iedereen graait uit de ruif wat hy en uit graaien kan. Sannes (met lichte stemverhef fing): „Ik niet. Ik bedoel met on- redeiyk was er in de laatste maan den in de raad gebeurde. Dan kwam Van Aken met opmerkingen als: het is volstrekt onbegrypelyk dat het college met dit of dat voor stel komt. Het was afbreken. Het was kritiek om de kritiek. Ik zelf had er, wat myn portefeuille be trof geen last van, maar het erger de me toch". „Maar op dat vorige college viel toch echt wel wat aan te merken. Om maar eens een voorbeeld te noemen: Harmsen is in die affaire met de Groenoordhal toch onder de maat gebleven. Er is nu nóg geen directeur. „Er zyn fouten gemaakt, na tuurlyk. Maar op den duur werd er in de raad alleen maar gehakt. Dat is weer zo'n stukje mentaliteit dat me niet ligt. We hebben het gehad dat er in de commissie op bepaalde zaken niets werd aange merkt en dan in de raad begonnen ze er ineens over. Dat is niet eeriyk. Waarvoor is dat oommissiewerk er dan? Iedereen heeft zo zyn fouten, dat geldt voor Harmsen, dat geit voor my. Die Schouwburg-kwestie is on der my wel erg lang blyven door lopen". Hoe stond het in die acht jaar dat u wethouder was met die po litieke tegenstellingen in het col lege van B. en W. Dat is iet» waar het PAK zich nogal op rloht. Een jaar of twee geleden ver telde u my eens dat u een plan voor een overdekt zwembad niet in j B. en W. drufde te bregen, omdat u bang was dat het op dat moment niet haalbaar was. Het PAK richt zich o.a. tegen dit soort gang van j zaken. „Ik kan me niet meer herinne- J ren in wat voor verband ik dat toen gezegd heb. Ik geloof dat het j in een jaar is geweest dat er al j veel voor de sport was gedaan. En je kunt toch niets alles opeisen". Wat vindt u nu van een man als Amptmeyer. Sannes trekt een zeer zorgelyk gezicht. „Hy is van gereformeerde huize en uit die groep komen meer mensen die ineens omslaan. Kyk maar naar Jan Wolkers. Ampt- meyer is het gereformeerde milieu I ontgroeit en een aantal dogma's J fungeert by hem nu als nieuw ge loof. Hy verlustigt zich in het han teren van die dogma's. Ik heb be wondering voor de manier waarop hy zyn standpunt naar voren brengt, al ben ik het er vaak niet mee eens. Hij is ook rechtlynig. Maar zyn politiek heeft de kiezer niet aangesproken, de PSP zakte van 3 naar 1 zetel, dat vergeet hy geloof ik". Nervositeit U had niet direct grote spre kerskwaliteiten in de raad. Voelde u dat als een handicap? „Het is een kwestie van nervosi teit. Ik ben jaren zenuwachtig ge weest als ik naar de raad moest. Ik was altyd opgelucht als myn zaken er opzaten. In zo'n groot gezelschap voel ik me niet op myn gemak. Als ik met wat minder mensen ben dan heb ik nergens last van. Dan heb ik ook wel een zeker overwicht. Ik kan goed luisteren en in een paar zinnen de conclusie uit een gesprek trekken. Daarom kon ik ook zo goed met schoolbesturen overweg. Die mensen waren net als ik ge wend alles eerst op een rytje te zetten en dan tot een oplossing te komen. Al sprak ik dan niet be6t, toch heb ik in de raad nooit last gehad. In tegenstelling tot Harm sen, die het wel beter naar voren bracht, maar nog wel eens in moei- lykheden verzeilde. Maar ja, hy had als onderwyzer een nogal do cerende toon en dat irriteert. Het kan natuurlyk ook zyn geweest dat de raad dacht: met Sannes zit het wel goed, die is toch niet te ver staan". RUUD PAAUW. LEIDEN De Leidse longarts prof. dr. J. Swierenga heeft via een aantal artsen de duivenhouders in i Zwembad Llmbur8 gevraagd bloed af te staan voor een onderzoek naar de zoge naamde duivenhoudersziekte. Aan- vankeiyk beperkte het onderzoek zich I tot Leiden en omgeving. Omdat er voor het onderzoek veel bloed nodig heeft prof. Swierenga nu ook een te wordt beschouwd als een soort al lergische aandoening. Naast deze ziekte komt nog een andere ziekte voor, die men ook kan krygen van vogels «onder andere duiven), de zo genaamde ornithosis. Dit is een vi rus-ziekte. die een heel ander ziekte beeld vertoont. In deze gevallen hoeft de zieke pa tiënt de duivensport niet vaarwel te j zeggen. Wel kan het dan zyn, dat hy andere duiven moet aanschaffen, om dat zyn eigen beesten ziek zyn. Dui ven met ornithosis kunnen echter ook worden genezen. beroep gedaan op de Limburgse dui- venhouders. Gebleken is, dat zich by verschil lende duivenhouders longafwykingen voordoen. Dit komt waarschynlyk door het inademen van stoffen, die j afkomstig zyn van duivenmest. Met j het thans ingestelde onderzoek wil j men nagaan of er in het bloed van de duivenhouders zogenaamde anti- stoffen voorkomen. Dit lykt waar schynlyk, maar slechts by enkelen van hen openbaren zich de ziekte- verschynselen. Om zekerheid te verkrygen over de aanwezigheid van anti-stoffen is het nodig, dat van een paar honderd dui venhouders een kleine hoeveelheid bloed wordt afgetapt. Prof. Swieren ga tekent hierby aan. dat de duiven houders hun liefhebbery niet hoeven op te geven als ze geen klachten hebben. Wanneer zy echter wel longklachten hebben, is het belang- ryk dat wordt onderzocht wat de oorzaak hiervan is. Wanneer er inderdaad longafwy kingen optreden in combinatie met de anti-stoffen in het bloed, is het aan te raden de duivensport vaarwel te zeggen, omdat anders zeer ernsti ge gevolgen mogelyk zyn. De zogenaamde duivenhoudersziek- LEIDEN De Reünievereniging Satoe-Ampat (het Maleise equivalent van 1-4) gaat op zaterdag 26 september in de Koks- school het feit herdenken, dat 25 jaar geleden het landmacht- onderdeel 1-4 R.I. werd opgericht. De manschappen, waaruit dit on- derdeel werd samengesteld, kwamen voor een kwart eeuw grotendeels voort uit de Binnenlandse Stryd- krachten. j Op 25 september 1945 werd te l Voorschoten dit 1ste Bataljon van het 4e Regiment Infanterie een feit. Na een korte infanterie-oplei- I ding op de stormbaan by de kazer ne en in de duinen van Wassenaar, werd begin december 1945 de reis naar Nederlandsch-Indië aange vangen. Doel: het herstellen van or de en vrede. Een lange treinreis, naar Oostende en vandaar met de ADVERTENTIE IEMCO LEIDATO-TIP GRATIS DEMONSTRATIE in onze stand 8789 op de LEIDATO. IEMCO N.V. Nieuwe RUn 32 Leiden LEIDEN Ze zyn er weer, de middelbare scholieren die zich met in gang van deze week student noemen. De hele afgelopen week hebben ze het al gedaan en het was leuk. Een week lang hebben zy nu ook kennis kunnen maken met het Leidse studentenleven en de stad, voor zover zy die niet kenden. Maandagmorgen, Pieterskerk. Allemaal luisteren naar het praatje van rector-magnificus prof. C. Soeteman. „Do make the best of it" herhaalt hy een paar keer in een korte toespraak; „Zorg dat je er werkelyk het beste van maakt. Niet alleen van je studie, maar van je hele leven". Daarna is het activiteiten-aflopen. Nieit massaal zoals in de kerk, maar in groepjes aangevoerd door een mentor. Lunch kost tussendoor in SSRL 80 cent en in Minerva 225 centen. In het WSL-gebouw wordt de „creatieve workshop" zo enthousiast, dat stopkontakten gesloopt worden om onderdeel te worden van een verantwoord kunstwerk. Voorbygangers worden geraakt door creatieve klei, die vanuit de ramen van de vierde verdieping naar beneden vliegt. Voor de film Z bestaat maandagavond teveel belangstelling. Lezingen over Hindoeïsme en Boeddhisme trekken minder. De halve Z-fans-bevolking geeft zich tenslotte maar over aan de televisie. Drie kwartier later voegen de Z-kykers zich by hen; om technische moeiiykheden wordt de film niet vertoond. Dinsdag: veldwerk voor alle studierichtingen. Kennismaking met de be volking aan de hand van persoonlyke gesprekken op straat en aan de dein en eerste contact met alle Leidse instellingen tot de kabouters toe. Van deze geïmproviseerde enquete wordt later een verslag gem aak voor een speciale krant, die wordt uitgegeven. Langzaam begint de groep activisten te verminderen. Vooral een pro grammapunt als „B-kernen" (discussies over Zuid-Amerika, gastarbeiders en werkende jongeren) heeft er onder te lyden. Vele. hechte en uiteenge vallen groepjes verkiezen de middagen door te brengen in n coffeeshop: keuvelend en koffiedrinkend. Van de film „The Wargame", die de gevolgen laat zien van het ontploffen van een atoombom op een gedeelte van Engeland, raakt een aantal zo onder de indruk, dat een aktiegroep opgericht wordt met als eerste wens de film op de tv te krygen. Op de laatste dag, de faculteitsdag, waarop eindeiyk de eigeniyke studie informatie verstrekt wordt liggen velen nog op één oor. De avond tevoren is er geluisterd naar een jazz-concert door Pim Jacobs. Rita Reys en Harry Verbeek of gekeken naar de NVSH-film over geslachtsziekten. Het slotfeest donderdagavond wordt erg druk bezocht. Toch selecteren de nieuwe studenten al aardig uit zo'n programma. Na dixieland in Augus- tinus en Westindische muziek in Catena wil iedereen slapen. Het is dan al ochtend. Sommigen gaan naar de eigen kamer, anderen mogen met iemand me» met een eohappeiyke hoepita. VERA GAIKHORST ..Prince Charles" naar Dover. Een kleine maand in het Engelse barak kenkamp „Easthampstead Park" en op oudejaarsdag de inscheping op de „Alcantara" om vla het Suezka- naal op de rede van Singapore te arriveren. Tot eind maart 1946 twee onderkomens op Malakka voor een periode van acclimatiseren en tropentraining. Eerst kamp „Chaah" en daarna kamp Kan gar Kahang. Na een driedaagse boot reis volgde de debarkatie te Tand jong Priok en legering in de Ge- weermakersschool en Gevangenis te Meester Cornelis. Heel veel zuive ringsacties werden uitgevoerd o.a. de actie om Tangerang, zuivering van de omgeving van de Grote Postweg en de eerste politiële actie. West- en Midden-Java wa ren het terrein van deze acties tot medio 1948. In Juli 1948 volgde de repatriëring met de „Kota Baroe" in augustus 1948 werd het onderdeel, officieel opgeheven. De reünie van Satoe-Ampat begint in de Doelenkazerne met een weer zien der kameraden in aanslui ting waarop een rysttafel wordt op gedist. In de avonduren zorgen het Cocktail trio. een Westlandse boe- renkapel. The Milksops en de eerste Haagse majorettenvereniging voor de nodige ontspanning. Oud-gedienden, die deze reü nie wensen mee te maken, kunnen zich in verbinding stellen met de secretaris van Satoe-Ampat, de heer F. J. F. Vlasblom, Goudenregen straat 250 in Den Haag. Spaanse mijnwerkers zijn in staking OVIEDO i AP) Naar schatting 12.000 mynwerkers in het grootste Spaanse mynen-gebied rond Oviedo zijn gisteren niet op hun werk ver schenen. Dit is de tweede grote sta king by de Hunosa ihulleras del no- roeste) maatschappy dit jaar. Dit staatsbedryf beheerst alle grote my- nen in Asturië en heeft ongeveer 35.000 mynwerkers in dienst. De sta king begon dinsdag toen de arbeiders het werk neerlegden nadat eerder drie mynwerkers by een ongeluk om het leven gekomen waren. Hunosa heeft tot dusverre ongeveer 3650 mynwerkers tot 14 september ge schorst. Enkele duizenden mynwer kers voeren al zes weken een lang zaamaan actie voor hogere lonen en betere sociale voorzieningen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3