ico Polane bereikte eerste doel: kampioen 50 cc-klasse nationaal briljante zege eo Duyndam Waterpoloteam speelt Fransen weg: 10-1 Sporttoto £N Koerstips Okker wint Zilver voor Wilma etrouwbaarheid motor doorslaggevend 'W- 0NGfc i |oers in Rotterdam N. ILIS m tweede 1'rijs van laven liTERDAQ WW PAGINA IT ii|n IDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD uur 4 Goede start in titeltoernooi 5ÏDEN Tengere Nico Polane, Rijnsburger, 27 jaar van het moment af, dat ik op zo'n ding mocht zitten" >ten van de motorsport, heeft zijn eerste doel bereikt: 3 augustus j.l. werd hij op zijn Roton Nederlands pioen in de 50 cc-klasse nationaal. Van de zes kam- nsraces, waaraan hij deelnam, won hij er zes yerd daamee onbereikbaar voor zijn grootste rivaal, r Pauw uit Amsterdam, die een semi-fabrieks-Ja- li tot zijn beschikking had. jsmc >pei en »g. heb Pauw altijd gemak- kunnen verslaan, maar '"patste race in Vessen is wel een echte prestigeslag •den. Tussen Jan Tiel, de ;eur van Jamathi en de er van mijn Roton, de Lei- r Tom Daleman. Normaal ik in de voorgaande races ien seconde of dertig voor- maar voor de wedstrijd en had Jan Tiel een d Prix-cilinder van Aalt en op de motor van Pauw nteerd, in een laatste po- >m mij het kampioenschap tfutselen. Ik heb het toen ven benauwd gehad. Het de, het was glad en con- zat Pauw aan mijn wiel. idien wist ik niet waar hij roberen me voorbij te ko- )at is hem tweemaal ge loor zeer brutaal remmen de bochten, maar dat is itte ook zijn noodlot ge in. Want in de laatste ron- lakte hij door dat brutale een foutje, waardoor ik log met een meter of tien >rong kon winnen. Het vermogen van Jamathi deze race wel iets groter ,t van Roton, maar Ton lan heeft me geweldig ;ecoached VVI Daleman, constructeur- ir van de Roton, bij het in van zijn naam wordt '0 Polane haast lyrisch. „De hrikkelijke betrouwbaar heid van de motor is doorslag gevend geweest voor mijn kam pioenschap. In het hele sei zoen hebben we tien kapotte spaken en een gebroken stroom- lijnruit moeten verwisselen en er één nieuwe bougie ingezet. Dat is gewoon belachelijk wei nig Nico Polane, monteur van professie bij garage Kranen burg in Oegstgeest ..sleutelt" zelf zelden aan de door hem be reden motor. „Ton doet dat lie ver zelf, hij is zo verschrikke lijk precies Nico Polane is, nu, evenals Ton Daleman. „internationaal". Zijn toekomstplannen? „Ton Daleman gaat twee geheel nieuwe machines bouwen, waar van één watergekoeld. Dat het iets bijzonders wordt staat wel vast. Volgend Jaar komen we waarschijnlijk in Assen met twee Rotons aan de start. Met één van die machines gaan we een serieuze gooi doen naar het wereldkampioenschap in de 50 cc klasseBezeten" Nico Polane gaat, zoals hij zelf zegt „mentaal en geestelijk voor 100 procent in de motorsport op." ..Soms zie ik de aanwijsborden bij de pits niet eens, zó gecon centreerd ben ik op het rij den En hard gaat het op die kleine 50 cc-motoren. „Bij de training in Vessen was ik niet alleen de snelste in de 50 cc-klasse, nationaal zowel als internationaal, maar draaide ik BARCELONA <GPDi In Saba- dell. de geboorteplaats van het Spaanse zwemmen en waterpolo kreeg de Nederlandse waterpo- loploeg gisteravond van de Fransen alle gelegenheid zich lekker in te spelen. Zonder werkelijk tot op de bodem van hun kunnen te gaan, wonnen de Nederlanders hun eerste wedstrijd in het Europese titeltoer nooi met niet minder dan 101. Een score, die het zelfvertrouwen van de oranje-formatie natuurlijk goed heeft gedaan. Niet alleen omdat de suprematie in dubbele cijfers werd uitgedrukt, maar meer nog omdat bijna alle doelrijpe kansen in tref fers werden omgezet. Tekenend voor de tomeloze scoringsdrift was het feit. dat aanvoerder Hans Wouda, anders een voorzichtige verdediger, nu keer op keer tot in de spits van de aanval durfde door te stoten en daardoor met vier doelpunten zelfs topscorer bij de Nederlanders werd. Harry Vriend, de coach, noemde het soepel lopen van de scorings- machine het grote winstpunt van de ontmoeting met de Fransen. „We wisten eigenlijk niets van hun spel af. We hebben zelf in jaren niet te gen hun gespeeld en ik heb ze ook nooit zien spelen. Ik mocht natuur lijk wel aanneemen dat wij sterker waren, maar hoe de krachtsverhou dingen precies zouden liggen, wist ik echt niet. Ik ben nu vooral tevre den omdat we doelpunten wisten te maken. In het verleden gebeurde het regelmatig dat we juist tegen zwakkere tegenstanders slechts met. de grootste moeite wisten te scoren". De andere uitslagen West Duitsland-Zuidslavië 3—5. Ierland- Z wed en 1— 12, Rusl. RoemeniS 43. België-Spanje 2—10, Oostenrijk- Hongarije 1—15. ook sneller dan de 125 cc natio naal. Op het circuit van Zand- voor halen we, op de rechte stukken, echt wel een maximum snelheid van 165 km per uur." RENE VOS Nico Polane Voetbal In de Westduitse i Wielrennen In Amersfoort, tentitel door in de eindspringt van Bundesliga zijn gisteravond twee j werd op de tankbaan van de Prins een groepje van vijg renners het wedstrijden gespeeldFC Kaisers- solli' dei" lauternEintracht Frankfurt 20. Kickers OffenbachEintr. Braun schweig 02. Bemhardkazeme gistermiddag het rapst te zijn. De tijd van de winnaar militair wegkampioenschap over een i was 2.48.21. Tweede Werd Jos Kief- afstand van 171 kilometer verreden. Jan Aling greep de nationale solda-1 tenburg en derde Matthijs de Ko ning. DUINDIGT, 6 SEPTEMBER - 1.30 Boeing 747-prijs: Hurry Up, Ivonne Mac. His Areta, Ida S - Grote KLM- prüs: Gunnar Dear, Gallant Way. Don Camillo, Fillette Six - Flying DutchmanprijsPrecieuse, Golden Star S, Marissa, Indian Cress - Bon Biniprijs: Indien. Hovi Lady. Han nibal. Full Time - Kampioenschap van Nederland: Henri Buitenzorg, Felix, Eland, Florissant - Gold Cup: Golden Peter, Not Afraid S, Touch Toes. Turquoise, Head High - Faja Lobbiprijs: Happie T, Her Areta, Hazleton B. Hea Alkestis VE - KLM Safariprijs: Ingrid Hanover, Edel Six Hercules V. Herwouter Trix - Flying Dutchmanprijs: Bouton d'Or. Fla grant. Manuela, Goldfingèr - Super DC-prijs: Isolde O, Irma v. Double. Impie Hanover, Harvey Scotch. New York «ANP) De Neder landse tennisser Tom Okker heeft zich gisteren in Forest Hills ge plaatst voor de derde ronde. Hij ver sloeg de Zuidafrikaan Frew Mac- Millan met 63. 67, 67 en 62. DEN HAAG «ANP» De cijfers van sporttoto nr. 3 zijn: eerste prijs f225.139.26. 7 meldingen. ieder f32.162.80. Tweede prijs f 160.813.74 167 meldingen, ieder f 963.00. derde prijs f225.139.26 1574 meldingen, ieder f 143.00; extra prijs f32.162.75, 1110 meldingen, ieder f 29.00. TURIJN (ANP) De Nederland se atlete Wilma van den Berg, Ne derlands kampioene op de honderd meter, heeft op deze afstand in Tu rijn op de Universiade een zilveren medaille gewonnen. In de tijd van 11.6 sec werd zij tweede achter de Oostduitse Renate Meissner, die het goud met een tijd van 11.5 sec voor zich opeiste. De uitslag: 1. Renate Meissner (Odld.) 11.5, 2. Wilma van den Berg (11.6), 3. Gyoergi Balogh (Hong.) 11.7, 4. Miguelina Coblan (Cuba) 11.7, 5. Judith Szabo Haves (Hong.) 11.8. IAM «GPD) Met een iindschot plaatste West- Duyndam, gisteravond rofkoers op de Rotter- ingel, de kroon op zijn •jarige coureur reed een wedstrijd en kon in de og net zijn ploegmak- Vianen van de hoogste ouden. verdiende deze zege lit seizoen volkomen, o-renner, die na de op zijn ploeg bezig is met ise groeperingen, zat n tiental kilometer te nzende positie. Met Via- imins, en Rentmees- het peloton op een ron- arna de Westlander in ;1 van het verbrokkel- had plaats genomen. meter voor de streep Idijker echter een an- j ken, zodat de voortra- j en Benjamins, met Peter Post en de Luxemburger Po- lansky in hun spoor, gemakkelijk de leiding konden overnemen. Met een Korte solo maakte Leo Duyndam het grote gat in de laatste kilometers dicht. Met bovenstaand resultaat. Zijn laconieke commentaar na af loop: „Het was fair, maar ik reed goed vandaag". fAM (ANP) In Rot- t internationale concours eei^rtgezet met de Prijs van Pt, de tweede kwalifica- voor de Grote Prijs van Brdam. Gert Wiltfang (Wdld.) 88.9 sec, 2. Hartwig fóld.) met Fairness 93.2, Simpson (GB) met Aus- 4. Elisa de Las Heras Eleonora 100.7, 5. Mal- <GB) met Halloween vey Smith (GB) m. Gold [amazone Anneli Drum- 'on met „Sporting Ford" onderdeel van vrijdag, cespringconcours om de Haven. In de derde bar- ti foutloos. Anton Ebben Pt „Dorian Gray" als kreeg vier straf punten. Annelie Drummond Hay (Sporting Ford", 0 straf- drie barrages), 2. Anton Dorian Gray 4 straf - drie barrages), 3. Fran- (Belg.) Clitore gediskwa- Sens driemaal weigeren ■rages), 4. ex aequo: Gert Vdld.) Eros en Stephen Prospero 4 etrafpun- 'P barrage). ie In- 45* Uitslag: 1. Leo Duyndam (Poel dijk) 98.8 kilometer in 2.16.59. 2. G. Vianen (Kockengen), 3. H. Benja mins (Hollandse veld), 4. C. Ren- temeester (Overzande), 5. H. Ste vens (Elsloo), 6. Th. Verschueren (St. Jansteen), 7. C. Zoontjes (Til burg), 8. P. de Wit (Wormer), 9. J. Janssen (Putten), 10. H. Jan sen (Westzaan Hebt u vorige week woensdag, op de avond dat u zat te wachten op EstudiantesFeijenoord, die samen vatting gezien van de world series baseball tussen de „mets' en de Bal- timore Orioles? De ene klap was de andere waard, de ene vangbal was nog ongeloofwaardiger dan de ande re, maar het was natuurlijk wel een samenvatting, die vallen meestal nogal flatterend uit. De New York Mets wonnen deze serie van vijf wed strijden, en dat was niet zo maar iets. Gé Hoogenbos heeft erover ver teld in zijn boek „Amerika in de ban van zijn sport", en het is wel even aardig in het kort de geschiedenis van de Mets te memoreren. Een generatie terug (schrijft Hoo genbos) telde New York drie clubs: de fameuze Yankees, die sedert 1921 de hegemonie bezaten in het Ameri kaanse honkbal; verder de Giants en de Dodgers. De dollars van het wes ten verleidden de eigenaars van de Dodgers en de Giants ertoe hun clubs naar Los Angeles en San Francis co over te plaatsen! Dat mout u zich hier even voorstellen, dat A*ax op 'n gegeven ogenblik toch maar naar Rotterdam verhuist, omdat het pu bliek daar voetbalbegeriger is, en dat DWS al snel volgt naar Eindhoven. De Yankees bleven over. Zij waren van 1949 tot en met 1960 tienmaal kampioen van de American League geworden, onder het regime van ma nager Casey Stengel Men noemde de American League al gauw de Yan kee League, de aardigheid was er eigenlijk af. Toen werd er een nieuw stadion gebouwd, en een nieuwe club opgericht: de New York Metropoli tans, kortweg de Mets. Manager werd Casey Stengel, de fang stroomden toe, en hoe meer records de Mets „verslechterden" hoe fanatieker de supporters werden. In 1962 verloren de Mets namelijk meer dan 100 wed strijden en zij herhaalden dit nog enige Jaren. Schitterend vonden de fans dat, hun stadion werd het huis van de geliefde verliezers genoemd, verteld Gé Hoogenbos. In de afde ling van tien clubs eindigden de Mets vrijwel steeds onderaan en nooit ho ger dan de negende plaats. Tot 1969. Vóór de competitie ston den de noteringen op de Mets 1 te gen 100. Tussen half april en okto ber moesten 162 wedstrijden worden gespeeld en om een lang seizoen kort te houden: zij werden op het nipper tje kampioen van de American Lea gue, niemand gaf ze daarna kans in de world series tegen de Baltimore Orioles, en inderdaad wonnen de Orioles de eerste match met 41 Daarna werd het 21 voor de Mets. vervolgens 50, de vierde wedstrijd moest na 11 verlengd worden, hel werd 21 voor de Mets, in de vijfde match werd het 53. de Mets waren wereldkampioen na zeven jaar on deraan gebengeld te hebbenDat grote moment voor de fans zag u vorige week woensdag op uw scherm Het is maar dat u het weet. Service De voornaamste reden waarom ik nooit een toptennisser ben geworden is, dat ik een hekel had aan die twee de bal. Bü de service bedoel ik. U weet hoe het gaat, de eerste service probeer Je keihard door het gravel heen te Jagen, komt de bal daarbij echter niet in het servicevak terecht, dan resteert Je nog de tweede servi ce, die Je dan wat kalmer maar wel met veel effect in de Juiste recht hoek slaat. Voor alle zekerheid heb je dus, voordat Je aan de service be ging, twee ballen nodig. Die worden Je toegeworpen door de ballenjon- gens, waarbij het de kunst is de eer ste bal in Je slechte hand te vangen (als Je rechts bent, heb Je Je racket in je rechterhand en Je moet de bal dus vangen met Je onhandiger lin kerhand) en dan daar pal bovenop de tweede bal ook nog eens met die zelfde hand op te vangen. Dat is een kunststukje dat door toptennissers en toptennisters (let op de t!) schijnbaar moeiteloos verricht wordt, maar vide wel eens naar tennis in de lagere regionen heeft gekeken weet, dat veel tennissers de tweede bal la ten vallen, of laten wegspringen, of de tweede wel vangen maar in hun onhandigheid de eerste weer loslaten, etcetera. Daarom duren tennismat ches in lagere regionen ook 10 pet. langer dan in hogere. Wat ook een grote handigheid, of liever: voetig- heid vereist is het „oprapen" van de aanrollende bal. Een béétje tennisser gaat zich niet bukken om zo'n bal op te rapen, maar wipt hem tussen voet en racket omhoog, een hande ling die beginnelingen door hun oefenmeesters verboden wordt toe te passen, zolang zij haar niet tot in de perfectie beheersen. Want meestal springt de bal ver weg, of men schopt hem weg in een onhandige beweging, of wat ook vaak gebeurt- men trapt de snaren van zijn racket kapot en dat kost duiten en tijd. Tweede bal Laten we nu even aannemen dat ik al die trucjes om de twee servicebal- len in mijn bezit te krijgen en te houden had kunnen aanleren. dan was toch altijd nog het probleem ge- beleven wat ik met die tweede bal moest doen. Tom Okker heeft de makkelijkste weg gekozen: hij stopt de tweede bal in zijn broekzak, voor dat hij aan zijn eerste service be gint. Ik kan dat niet. Ik kan natuur lijk wel een tennisbroek kopen („maar wel een met grote wijde zak ken alstublieft en dan steeds de ene bal in mijn zak stoppen, ik kan zelfs wel onthouden op den duur in welke zak ik hem gestopt heb, zodat ik niet eerst al mijn zakken hoef uit te halen, voordat ik aan mijn twee de service kan beginnen, maar ik kan niet tennissen met zo'n bobbel op mijn dijbeen. Dat zou me in myn bewegingen hinderen, het zou me ir riteren, ik zou beginnen te hinken, ik zou. kortom, niet raak kunnen slaan. Maar ook daar is een oplos sing voor. zult u zeggen. Roger Tay lor, en Maud, en Davidson en de meeste vrouwelijke tennissers, hou- dien die tweede bal gewoon in hun hand. Goed, dat is mogelijk, maar wat krijg Je dan weer? Je moet Je eerste service slaan Je hebt twee bal len in Je hand en Je weet, dankzij Van der Ley's encyclopedie, dat de bal niet te hóóg moet worden opge worpen, ook niet recht boven het hoofd maar iets terzijde, maar toch weer wel loodrecht omhoog. U merkt wel, dat is wat anders dan even een bal omhoog gooien. Hoe willen ze dat ik dat doe, met twee ballen in mijn hand? Ik zou de eerste omhoog gooien: allereerste service in de match, ik gooi allebei de ballen lood recht maar wel iets terzijde omhoog, pats! en de umpire verkondigt: Thirty-love. Nee, u merkt wel, als ik echt toptennisser had willen wor den, dan had ik net zo lang op mijn service geoefend dat ik die tweede bal überhaupt niet nodig had. Dat gaf een sensatie, op Wimbledon, toen ik daar voor het eerst verscheen! De ballenjongen (daar ballboy genoemd) wierp me de eerste bal toe, die ik achter myn oor opving, stuiterde ook de tweede bal in mijn richting, maar glimlachend schopte ik die in de afrastering, zeggende„Ik zal hem niet nodig hebben, beste vriend! Nou, dat wilden ze dan wel eens zien, in Wimbledon. Met een keiharde smash Joeg ik de eerste service in de uiter ste hoek: ace! En zo ging het maar door. nu eens hard, dan weer zacht, nu eens met effect, dan weer verrassend zonder enig effect, maar altijd en eeuwig binnen het service vak .Binnen een kwartier stroomde alles en iedereen van het centrecourt naar baan 3. om dat te zien! Het was waar, iedere eerste service was in, de meesterhand faalde nooit! ik verloor natuurlijk wel: 60, 6—1, 60, want ik had geen tijd gehad me ook in de lob, het passing shot, de overhead, de stopvolley en de winningstroke te verdiepen, maar op hefmakend was het, dat staat vast. Gratis Tegen het einde van de wedstrijd Feijenoord—Honved stelde een acht tal politieagenten zich strategisch op binnen de hekken die de bezoekers van het stadion scheidden van de open laadklep, die de spelers na het laat ste fluitsignaal opslokt. Hè. dacht ik. waarom dit machtsvertoon, waar is men bang voor? De kans dat scheidsrechter Frans Derks gemole steerd zou worden, leek gering, want hij had Feijenoord alleen maar be voordeeld en veel boze Hongaren zouden er wel niet tussen het pu bliek zitten. Ook was er weinig reden de spelers te molesteren. Die van Honved liepen toch al te hinken, en die van Feijenoord hadden gewon nen. dus wat kon men meer verlan gen? Achteraf heb ik die overdosis aan ijver pas begrepen. Het Feije- noordstadion is verrijkt met borden die naast de belde doelen staan op gesteld en die de tekst dragen: de Rotterdamse politie ook voor u. Dat geldt vermoedelijk niet voor die Jongens en volwassenen die half in de grond verzonken achter het doel staan en enig uitzicht links en rechts hebben moeten prijsgeven, dankzij die borden, maar voor alle andere Rotterdammers. Informatie leerde me, dat de Rotterdamse politie niets voor die reclameborden heeft moeten betalen. Geen wonder dus, dat zij na afloop even laten zien dat zij er zijn, bij de laadklep

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17