Priesters zoeken een baan lm maatschappij Koningin Wilhelmina- woud bij Nazareth kerkdiensten Leiden en omgeving wFoor uitgetreden geestelijken een reële kans van slagen Mensen moeten iets doen met hun tijd Uit Leidse U.B. jeschenk voor Soeharto Woord van bezinning TRDAG 5 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 [UTRECHT (GPD) Er gaan verhalen over uitgetreden ([esters en religieuzen, die de indruk wekken dat deze mensen Jelal in moeilijke omstandigheden verkeren. Zo bijvoorbeeld 'C geval van een kapelaan, die al anderhalf jaar stad en land loopt om een baan, maar nog geen succes heeft gehad en in tachting van een goede kans nog in functie blijft om zo van Jst en onderdak verzekerd te zijn. kor tf de ervaring van een ex-pastoor, geen geschikt werk kan vinden [oende niet durft te trouwen de weduwe waarmee hij sa men- int. omdat anders een belangryk van het inkomen bestaande het pensioen van de vrouw plus weduwen- en wezenrente weg- it soort trieste situaties blykt ech- meer uitzondering dan regel te De heer N. J. M. Vendrik, pries- directeur van het adviesbureau r priesters en religieuzen. Frans sstraat 15 in Utrecht zegt hier- „In doorsnee zUn de kansen uitgetreden priesters en reli- izen normaal en reëel. In een sduur van drie maanden tot een lukt het ons wel zodanig te ad- ren, dat de mensen die wij hier gen wel een baan vinden, lleen voor ziekelijke, minder ge kten en mensen boven de 50 jaar het veel moeilijker. Maar in die allen is er toch altijd nog de bij- idswet of de werkloosheidswet st de uitkering ineens van de pegatie of het bisdom waaruit mensen afkomstig zijn", isnvankelijk liep het niet zo vlot, lat het verschijnsel van uitgetre- priesters en kloosterlingen nog ewoon was. Gaandeweg kwam in situatie een verbetering en te- woordig komt het meer dan eens dat ons adviesbureau („Nee, ik de term arbeidsbureau vermij- wij zijn meer een adviesbureau wergangsmoeilijkheden naar een er arbeidsterrein") aanvragen uit bedrijfsleven en de overheid voor dtrachten krijgt. ief in- 5IDÈN Het geschenk, dat Jngin Juliana namens de Ne- andse regering aan de Indone- president Soeharto heeft leboden: het historische hand- ift van de Nagarakretaga- was sinds het einde van de vo- eeuw in het bezit van de ise Uiversiteitsbibliotheek et uit 1365 daterende handschrift kt een onderdeel uit van de lbokcollectie, die vrijwel voor het etste deel in Djakarta is onder licht. Het behoorde tot één van tastbaarste handschriften uit de eling van de Universiteitsbi- to dienste van het wetenschap- jk onderzoek beschikt de biblio- »k over een microfilm van het geschrift. Hoewel het aantal uittredingen nog steeds fors toeneemt (cijfers van Kaski over het afgelopen jaar spre ken van 245 priesters en ruim 600 mannelijke en vrouwelijke religieu zen), neemt het percentage, dat voor bemiddeling bij het adviesbureau aanklopt af. In de afzonderlijke groepen blijken de verhoudingen echter nogal sterk uiteen te lopen. De priesters die het ambt verlaten vormen zowel absoluut als relatief de grootste groep werkzoekenden. Jaar- lyks komen er thans ongeveer 80 tot 120, zo'n 30 tot 50 procent van het totaal om bemiddeling. Een vrij gro te groep daarvan heeft vooral be langstelling voor de pastorale kant. Maar aangezien daarin, buiten groepswerk en huisbezoek, niet zo erg veel mogelijkheden zijn, kan niet meer dan twee drie procent van deze mensen dat werk gaan (blijven) doen. Ruimare kansen biedt het on derwijs. althans voor mensen met duidelijk pedagogische kwaliteiten, voor functies van docent in de theo logie. Sociale beroepen Voorts bieden de sociale beroepen als maatschappelijk werk, reclasse ring en personeelszaken en sociaal cultureel vormingswerk in bedrijven, jeugdcentra enz. mogelijkheden al is het voor een aantal van deze be roepen nodig dat hiervoor de vereis te opleiding is of wordt gevolgd. An dere mogelijkheden liggen bij de de partementale administratie «afhan kelijk van de opleiding van eenvou dige administratieve arbeid tot refe rendaris) alsook in documentatie- en bibliotheekwerk. In de mogelijkheden bij uitgeverijen is echter, zoals de heer Vendrik zegt, sterk de klad ge komen. Aanmerkelijk lager ligt het aantal mannelijke en vrouwelijke religieu zen dat bemiddeling vraagt. Onder de uitgetreden fraters en broeders zijn het er zo'n 25 per jaar en onder de nonnen ongeveer 50 tot 60 per jaar. De reden hiervan is dat onder deze mensen een groot aantal zelf werk kunnen vinden: dat ze ge schoolde vaklieden, onderwijzers, on derwijzeressen en verplegers en ver pleegsters zijn. Degenen die niet zo gemakkelijk ean de slag komen zijn overwegend niet gekwalificeerde mensen, die het moeten zoeken in de huishoudelijke richting en/of bejaar- denwerk. De belangstelling blijkt het sterkst uit te gaan naar sociale beroepen? „In de sociale en verzorgende sec tor lukt het vaak het best, mits men ervoor geschikt is. Daarom adviseren wü de mensen goed te kiezen en een functie te zoeken waarin ze arbeids- bevrediging vinden en goed zitten. Om teleurstelling zoveel mogelijk te voorkomen laten wij ze. in samen werking met het arbeidsbureau, meestal een beroepskeuze-test afleg- en". Hoe is de samenwerking met de arbeidsbureaus? „Voor deze mensen zitten by de arbeidsbureaus regionaal een tiental bemiddelaars, die zich specifiek met hun problemen bezig houden. Onze ervaringen zijn gunstig". In welke omstandigheden komen de mensen meestal by u? „Dat is verschillend, hetgeen ook met de tweeledige opzet van ons bu reau te maken heeft wy zyn er zo wel voor de opvang van mensen, die het moeilijk hebben met hun func tie maar het ambt of het klooster niet willen verlaten, als voor de hulp verlening aan degenen die om be paalde redenen willen uittreden. De groep met vragen rond het ambt, maar die er niet uit wil stappen, om vat ongeveer 1/3 van het totaal aan tal dat ons bureau bezoekt. Daarnaast komen er die erover lo pen be denken om, zoals dat heet. er uit te stappen. De grootste groep vormen degenen die besloten hebben pastorie of klooster te verlaten en om advies komen vragen in de geest van welke moeilijkheden te verwachten zyn en wat geregeld dient te wor den". Hebt u een advies voor degenen die besloten zijn uit te treden? ..Och, de situaties verschillen nog wel eens. Maar als het mogelijk is. verdient het aanbeveling de functie te continueren tot voor de man of vrouw een betrekking is gevonden". Kunt u nog iets zeggen over mo gelijke aanpassingsproblemen „Bij de overgang van het vrije be roep naar een werknemersver houding hoor je de mensen wel eens klagen. Hier staat tegenover dat het voor velen toch ook een gevoel van bevrijding geeft gewoon met andere mensen te kunnen verkeren. In het algemeen verloop de aanpassing vry redelijk, al is het nog wel eens moei lijk voor mensen uit besloten com muniteiten, met name onder vrou wen". Hoe zit het met de financiële be loning? „Wat de beloning betreft: een vrij grote groep zit daarmee op middel baar niveau, met afwijkingen naar boven en naar beneden. Hoe ziet u de tendens van full time naar part-time priesterschap? „Momenteel wordt hard gestudeerd op het vraagstuk hoe de priesterop leiding te gaan doen. Misschien moet wel een stuk beroepsvorming worden gegeven. De behoefte aan full-time theologen en priesters zal echter blij ven bestaan. Wat zou u nog willen opmerken? Priesters hard nodig ..Dat ik het belangryk vind, dat de mensen die het ambt of klooster heb ben verlaten als normale mensen worden gezien. Soms merk je dat ze nog wel eens worden beschouwd als zielige wezens. Ik zou ook nog willen opmerken, dat ik het jammer vind dat priesters de pastorale zorg moe ten verlaten als ze gaan trouwen want gehuwde priesters worden door Rome niet geaccepteerd Die pries ters konden we de komende Jaren wel eens hard nodig hebben, gezien het gevaar van tekort en vergrij zing". De heer N. JM. Vendrik, pries ter-directeur van het adviesbu reau voor priesters en religieuzen. NAZARETH Het Joods Nationaal Fonds In Israël ziet het al vele Jaren als één van zijn belangrijkste taken om te komen tot herbebossing van dit land, dat in bijbelse tijden veel wouden telde. Dc meest vanzelfsprekende dingen kunnen ons in een draai kolk je van gedachten brengen. Iedere dag opnieuw moeten wf) allen ervoor zorgen dat we iets met zo ongeveer zestien uren doen. Vroeger was dat geen probleem. En dat is het onder normale omstandigheden voor verreweg de meeste mensen nog niet. Toch is het een van de grootste problemen van onze tijd aan het worden. Tegenwoordig werken wij ge middeld ruim 2000 uur per Jaar. Iedereen weet dat dit min der zal worden. De schattingen lopen uiteen tussen krap 1000 en zo ongeveer 1600 uur over een dertig jaar. Uitgestreken over het hele jaar dus zon drie tot vijf uur per dag. Wat doen we met de reet? Ik denk nu niet alleen aan het „vrije tijdspro bleem." Belangrijker is eigen lijk dat wij mensen iedere week ontslagen zullen zyn van de meest dwingende verplichtingen die ons werk met zich pleegt te brengen. Wy kunnen dan kiezen wat we met onze tijd zullen doen. Ieder „vrij" uur vraagt in principe een keuze van ons Al die uren kunnen ook een groeiende, al dan niet door ons weggedrongen onzekerheid op roepen wat we nu eigenlijk met ons leven willen. Het gaat hier om een ontwik keling die al vele jaren aan de gang ls. We kunnen dus nu al aardig beoordelen of dit inder daad een echt probleem voor ons mensen wordt. We zouden kunnen verwachten dat het beat meevalt. Hobby's genoeg. Ver enigingen te over. De politiek en de kerk zitten te springen om geïnteresseerde mensen die tijd over hebben. Maar er wordt, zegt men. niet zoveel meer aan hobby's gedaan als enkele tientallen jaren geleden. Met het verenigingsleven is het ln het algemeen niet zo beet ge steld. Politieke party en en ker ken merken er niet zoveel van dat de mensen meer tijd zouden hebben. Men heeft ook geen tijd. Dat is een vreemde zaak. Er is na tuurlijk wel een verklaring voor T.v. enz., enz. Ik vraag me echter af welke rol een onver mogen speelt om te kiezen wat wU eigenlijk willen. Wat is be langryk voor ons? Het zal er niet makkelijker op worden om dat te beslissen. Wij hebben tal loze mogelijkheden om de uren die ons ter beschikking staan, te vullen. Er wordt van allerlei kanten een beroep op ons ge daan. Ons gezin heeft ons no dig. familie, vrienden en ken nissen. het huis en de tuin. al die apparaten waarmee wij ons omringen moeten onderhouden en gerepareerd worden. En dan hebben we misschien toch ook nog liefhebberijen. We doen aan sport. Kranten, boeken en tijd schriften kan je toch ook niet laten liggen. Blijft er tijd over voor politieke party, beroepebe- langen En een kerk? Nog nooit moeeten zoveel mensen beslis sen wat zij nu eigeniyk boven aan het verlangiystje voor hun leven willen zetten. En zij moe ten er zelf achter zien te komen wat zij moeten doen en voor al ook wat zij moeten laten om hun wensen in vervulling te laten gaan. Ieder beschikbaar uur is een uitdaging om d4t verlanglijstje te maken en om er wat aan te doen. ZUn alle uren van al die mensen evenzo- vele demonstraties van het feit dat dit een ontzettend moeilijke opgave is waar vrywel ieder een zich aan vertilt? Wij biyven steken in vrijblUvendheid. Om zo'n verlanglUstje te ma ken heeft een mens geloof no dig Niet noodzakeiykerwys christelUk geloof. Maar je moet nu eenmaal enig idee hebben van hetgeen je met je leven wilt. enig idee hebben van het geen je wilt doen met al die mo gelijkheden. risico's, verleidin gen en uitdagingen die ons be staan over ons uitstrooit. Je moet weten wat „goed voor ons mensen is." en wat ons be dreigt. Je moet zoiets als een ziel in je lijf hebben. En die ziel moet iets te zeggen hebben. Geloof, dat is wat de ziel van een mens hem te zeggen heeft. Waarover? Over al datgene waar het eigenlUk om gaat bij al wat wy mensen, als enkelin gen en als samenleving, met onze tyd doen. Christelijk geloof heeft ons mensen niet altUd een goede dienst bewezen door de ziel te vaak zo weinig daarover te la ten zeggen. Dr A. W. Cramer Rem. predikant in Leiden. eiden. Hervormde gemeente leterskerk 10.00 uur: Ds. J. A. Eek- an iooglandee Kerk 10 uur: Ds. W. G. dlngius te Alkmaar 11.45 uur Oec. lentendienst. uekerk 10.30 uur ds. A. J. de C 5.00 uur ds. A. J. de Jong. Uranathakerk Lage Morsweg 10 ds. G. C. Post. ethlehemkerk Driftstraat 10.00 dc. E. M. Pannekoek. evrfldlngskerk Montgomery- tet 9. uur ds. Joh. Poort. 5 uur ds. Bovenberg (gecombineerde Herv.- ftf. dienst) tedeskerk Burggravenlaan 10.00 r dr. W. van der Zwaan geref. He ugdkapel 10 uur dhr. D. J. Bon ter. Vrijz. Hervormden geen er nst (zie Hooglandse kerk) gll6e Wallone Breestraat 10.30 Pasteur D. Ribs. mm endemisch Ziekenhuis 10. uur ds. P. - van Malssen. Macuue^senhuls Houtlaan (66) 10 ds. H. W. Hemmes. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. J. Lamping (NH) 5 uur dr. Dron- ëtrakerk: 10 uur ds. Hortenslus, 6 rdr. v. d. Zwaan Beloftekerk 10 uur dr. Dronkert 6.50 f ir ds. Bovenberg (Dienst met be ntellenden). Bevrijdingskerk 10.30 uur ds. F D. aan te Den Haag 5 uur ds. Boven- (Gemeensch. dienst met herv.) roenhoven 10 uur ds. Kronemeijer jj uGeref. Jeugdhuis 10 uur mevr Ds. Geense (Jeugddienst) Raves tain: Jderdorp Gezinsdiensten ..Jeugdhaven". 10 u. Mirt", dhr. Witte 10 u. „Het Mie- Mest", de heer Kromhout. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 5 u. ds d. Haar. RK Kerk H. Antonlus 9.30 11. 12.15 tógse Schouw (zat. av 7 u) 9.30. ■30 en 6.30 u Hartebrug (zat. av. 0 U.) 8 9, 10.45, 12 en 7 u. Heren- fel (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.30, 11, 0 n. Bijkerk Timorstr. 9.30 en 11 u. Leonardu6 (zat. av. 7 u.) 9, 10.30 1 13 U. Studentenparochie (zat. av. U. In de LodewUkskerk [Oeref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. Boo- jaard. [Christian Science Steenschuur 6, 10. Mr Ned. dienst. IBaptlstengem Oude Ryn 3. 10 u. ds. rWifReüing (HA) [Oud Kath Kerk Cronesteinkade 9.45 Jur HM t.r18er des Heili 10 u- hieligtngsdienst i« ffO'erlossingfcsamenkomst. ^hr. Geref. Ksrk 1 en 5 u. ds. Car- Doopsgezinde Rem. Gem. 10 u. de. E. Bodegraven Herv gemeente Poortman te Loc hem. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3) 10 en 5 u. dhr. Th. D4k- kes. Evang. Luth. Kerk 10.15 u Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr.) 10.30 u gezongen H. Mis. Nieuw Apostolische Kerk (Ho ge Rijndijk 24 9.45 u dienst. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. en 7 u. ds. G. van Hoegee. Geref. Kerk 10 u. ds. M. van Harmeien te Alphen aan den Rijn. 6.30 u. ds. A. P Ilelner te Ter Aar. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des woords. 2.30 uur prof. dr. W. H. Velema te Uch- gelen. R.K. (zat. 7 u.) 7.30 uur en 10.30 uur. Dorpshuis Ter Aar Aardam 9 en 12 uur. Alpüen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 9.30 u. ds. M. Haneraaaijer, 6.30 uur ds. Hatts- ma te Woerden. Kruiskerk Gouwsluls 1.30 uur ds M. Fokkema. Opstandings- kerk 9.30 uur ds. V. A. Lefeber, 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer. Ge bouw Nabij 9.30 uur d6. J. H. Bogers Gezinsdlenst H. Avondmaal. Zaal Op- standlngskerk 9.30 uur Jeugdkapel de heer J. Pont Martha-6tlchting Rijn stroom 10.30 uur ds. I. J. Walpot Oudshoorn Kerkgebouw Oudsehoorn- seweg 10 uur ds. G Cadée, Herv Slonskerk 9.30 uur de heer van der Kamp te Den Haag. 6.30 uur ds. S. W Verploeg. Gebouw Onderweg 10.15 uur ds. N. J. M. Hoogendijk Aula Morgensterschool Parelstraat 10 uur ds. 8. W Verploeg. Het Kasteel Veld- bloemweg 9 uur ds. N. J. M. Hoogen dijk Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat 10 uur ds. Fr. de Jong 6 30 uur ds J. Vo6. Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan 10 uur ds. A. Borman 6.30 uur ds. W P. H. Pouwels Hllle- gom, De Goede Herderkerk 10 uur ds J Vos. 6.30 uur ds. Fr de Jong. Kas teel Ridderveld 10.15 uur ds. P W. H. Anker 9.30 en 10.30 u. ds J. H. Clr- kei (H. Doop) 6.30 u. ds C. A. van Harten. Salvatorkerk 10 u. ds. Balke I (H. Doop) 6.30 u. s. H. Harkema, I Zeist. Bethelhemkerk 9.30 u. ds. C. A I van Harten (H. Doop), 6.30 u. ds. J H. Cirkel. Geref. Kerk: Bodegraven 10 u. ds. Schoep. 6.30 u ds. Bulten- i huls. Nieuwerbrug: 9.30 u. leesdienst 1 14.30 u. ds. H. W. Ophof Gouda Ge- reform. Gemeente 10 en 6.30 u. ds. C I Wisse. Elspeet woensdag 9 setp. 7.30 u ds. A. Hofman. Schevenlngen. Evang Luth. Kerk 10.30 u. Kand. Van Na gel Valkenburg (ZH). Evangelisatie kring 10 u. eredienst 6.45 u. geen dienst. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. A. de Leeuw. 6.30 u. ds W. L. Heij- mans. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. W. Bakker. Amstelveen. Maranatha- mavo, Snydelwijk, 11 u. ds. W. Bak ker, Amstelveen, Chr Geref. Kerk 9.30 u, de. J. Westerink uit Kerkwerve en 6.39 u. cand. R. v. d. Kamp uit Den Haag. Geref. Gem 9.30 u. leesdienst. en 7 u. ds. R. Boogaard, Vrijz. Prot. Geloofsgemeenschap 7 u de heer P, v. d. Laarse. Evangeliecentrum „Nieuw Leven", 9.30 u. pred. Th Ver woerd, Verg. van gelovigen, 9.30 u. en 5 u. samenkomst ln lokaal Nleuwstr 27. Volle evangelie, kapel Bethel 9.30 u. de heer I Modderkolk R.K. Kerk Refjerskoop (zat. av 7 u.) 7.30. 9 u en 11 u. Snydelwijk (zat. av 5.30) 10 u. Hazerswouilr Herv Gem. 9 30 uur ds. Gerbrandy te Sclhedam 6.30 u. ds. L. Boer. gèref. Kerk 9.30 en 5 uur drs. W. Bakker te Amstelveen RK Kerk st. Bernardus Rijndijk (zat. 7 uur), 8. 9.30 en 11 uur. RK Kerk St. Mlchaël Rijndijk (zat. 7 uur) 8. 9, en 11 uur. RK Kerk Dorp <zat. 7 uur) 8.10 en 11.30 uur. Pouwels te Hillegom, 6.30 uur ds. M van Harmeien Geref. Kerk Vrljgem. 9.30 en 6.30 uur dienst. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grljpensteinstr. 9.30 uur ds P. Sneep, 6 uur de heer J. van Leeuwen te Nieuwkoop. Oud Geref Gem. Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 uur en 4 uur Leesdlensten. Rem Geref Gem. Van Mandersloo- straat 10.30 uur Streekdienst te Gou da. Baptisten Gemeente 10 en 6.30 u. ds. Koekkoek, R.K. St. Bonlfacius- kerk (zat. 7 uur) 8.30. 10 11.30, 6 uur. RK Plus X kerk (zat. 7 uur) 7.30, 9 10.30. 11.45. en 6.30 uur. Benthuizen Geref. Gem. 9.30 uur leesdienst. 3 uur ds. Honkoop Moercapelle. Hooginade Herv. Gem. 10 uur ds P. Schoonenboom. RK Kerk (zat 7 uur) 9 en 11 uur. Katwijk aan den Ryn Herv Gem. Dorpskerk 9.30 u. ds. A. Mak- kenze (HD) 6 uur ds. A. Baas, Ont- moetlngskerk 10 uur ds. A. Baas HD 6.30 uur ds. A. Makkenze. Gymnastiek lokaal Otto Baron van Wassenaer v. Catwijckschool 10.30 uur ds. C. Beze- mer te Schevenlngen, Geref. Kerk 9.30 uur da. I. Groenenberg te Den Haag 7 uur ds. R. de Vries te Katwijk aan Zee. R.K. kerk za. av 7 8. 9.30 en 11.15 uur, de Wllbert za av. 6.30, 6.30 uur. Katwyk aan Zee Herv Gemeen te te Nieuw# Kerk 10 u. ds. A. W van der Plaa. van Ooltgensplaat, (oppas Hoewel er nog lang niet voldoen de bomen staan kan het fonds er met trots op wyzen, dat in 1971 de 100 miljoenste boom in Israël wordt geplant. Men kan iemand eren door op zUn naam één of meer bomen in Israël te laten planten, hetgeen ln Joodse kringen al tientallen ja ren gebruik ls. 't Is echter ook mo- gelyk een park (minimum 2000 bo men» of een woud (minimum 10.000 bomen te stichten om zodoende ie- dienst) 6 uur ds. W. Chr. Hovlus (af- scheldsdlenstOude Kerk 10.00 u ds J. G. van Ieperen (oppasdienst) 4.45 uur samenzang, 5.00 uur ds. J P. van Roon. Jeugddienst, onderwerp „Wat ls nu eigenlijk het ware geloof", Ich- tuskerk 10 uur ds. J. Kramer, van Aalsmeer (oppasdienst), Pnlelkerk: 0.30 uur ds. W. Vroegindewey (oppas dienst) 5 uur ds. H J. van Achter berg van Leiden. Groen van Prinste- rerschool 10 uur ds J. C van Hun- nik. Zeehospitium 8.30 uur ds. J C van Hunnlk. Ziekenhuis „Overduln". 2 uur d6. J. G van Ieperen. geref Kerk Vredeskerk 9.30 uur ds. F Pyi- man, 5 uur ds. I. Groen. Triumfator- kerk 9.30 uur ds R. de Vries. 5 uur ds. F. Pijlman. Chr Geref. Kerk 10 uur ds. H. C. van der Ent. 5 uur ds. H. C. van der Ent. Geref Kerk vrij gemaakt 9.00 uur ds. N 't Hart. van Steenwyk, 7 uur ds. N 't Hart 11. u. ds. C. J. Breen, van Amsterdam 5 u. leesdienst. Geref. Gem Remisestraat 10 en 5 uur ds. Van der Bijl, Ger Gem. in Nederland Kerkgebouw Lou westraat zaterdag 5 september 7.30 u. Student A. van den Berg. Volle Evan- feliegemeente Katwijk (Voorstraat 00) 10 uur dienst. Koudekerk Herv gemeente 10 u. (HD) en 7 u. ds. Quak Geref Kerk 10 en 7 uur ds. Swlerts. Leiderdorp Herv. Gem. (in ge ref. kerk) 9 uur ds. J. P Honnef (Schepplngskerk) 11 uur ds. A Geen- se. Geref Kerk (Hoofdstraat) 10.30 u. ds. F. C. Zwaai. Winterswijk. Be vestiging ds. Van Netten. 6.30 u ds J. A. van Netten (intrede). Schep- pingskerk (Van Poelgeestlaan) 9.30 uur ds. Van Loenen 5 u. geen dienst R.K Kerk Menswording (zat. av. 7.30) 9. 10.30 en 12 uur. Meerburg «zat. av. 7 uur) 8.30. 10. 12 en 6 uur. Lelmulden Herv. Gem 9.30 u. ds. A. Vtnk. 6 u. mevr ds. Geense geref. predikant te Leiderdorp. (Gemeensch. Jeugddienst met de geref.) Geref kerk 9.30 uur ds. W. van den Bos te PtJij- acker, 5 uur Gemeensch Jeugddienst ln de herv. kerk voorgangster mevr. ds. Geense te Leiderdorp RK kerk (zat. 7 uur) s.30, 9.30 en 11.16 uur. Llsse Herv. Gem. Grote kerk 10 uur ds. H. J van Achterberg te Lei den, 7 u. ds. J. van der Velden, Helv. kapel 10 u. ds. J van der Velden, Geref Kerk 10 en 7 uur drs. A. H. van der Woude. Chr. geref kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H. Blesma, Geref. Gem. 10 en 4 uur ds. A. Verhoef van Lethbridge (Canada) Geref. Kerk vr. gemaakt 10 en 4.30 uur. ds. J. J. Verbuur. Oud geref. gemeente 9.30. en 3 uur Leesaiensten (maandagav 7 7.30 uur de feerw. heer J Schinkels- hoek, van Kampen). Ned. Prot. Bond 10.15 uur dhr. P. Hulsbos, van Sas- senheim. Aktie Kruistochten Nederl. Maandagav. 8 uur Ev&ngellsatledlenst ds. J. Gravendeel, in Gasthuis Wel kom, Bondstraat. RK Kerk St Aga- mands naam met Israël op bijzonde re wijze te verbinden. Het planten van een boom kost f. 7,50 In het 25ste jaar van onze bevrijding is het feit dat wijlen H. M Koningin Wilhelmina 90 jaar zou zyn gewor den. aanleiding geweest om te ko men tot het stichten van een woud op haar naam Dit woud zal dicht by Nazareth worden geplant. Het is voor het eerst dat op naam van een lid van het Huis van Oranje een woud in Israël wordt aangelegd. Negentig jaar Het Joods nationaal Fonds wil aan 1 alle Nederlanders, die op 31 augu6- tus 1970 de leeftijd van 90 jaar be- j reikten, als zeer speciaal geschenk i een certificaat aanbieden, waaruit blykt dat op hun naam door het Joods Nationaal Fonds een boom in het Koningin Wilhelmina-woud is geplant. Iedereen die hiervoor in aanmer king komt. wordt verzocht dit schrif- telük op te geven aan het Joods Na tionaal Fonds. Joh. Vermeeretraat 22 te Amsterdam onder byvoeglng van een afschrift van haar of zyn 1 geboortebewys of van een ander stuk waaruit de juiste geboorteda tum blykt. In de omgeving van Nazareth tref fen wU diverse wouden aan. die op naam van vorsten staan: Koning Al- bert van België, Koningin Elisabeth van België, Koning Boudewyn van België, Koning George V van Enge land. Koningin Elisabeth II van En geland. Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden, Koningin Cristiaan van De nemarken en Koning Haakon VII van Noorwegen, zy allen hebben een woud in Israël. Ook het Winston ChurciM-woud en Het George Wash 1 ngton - woud beun den zich in de omgeving van Naza reth. Door de aanleg van het Koningin Wilhelmina-woud wordt er een le vend monument gesticht voor de vorstin, die het Nederlandse volk in zyn zwarte dagen tot steun «n voorbeeld is geweest. thakerk 8.30, 10.15, 11.45 en 7 u. zat, av. 7 u. Dependance Poelpolder (aula prot. chr. school) 8.30 en 12 u. Maria- kerk 8.30 u. 10.30, 12. 5.30 u. zat. av. 7 u Engelbewaarder 7.30. 8.45. 10.45 en 5.45 u. zat. av. 7 u. Nieuwkoop Herv Gem. 9.30 u. ds. de Jong te Loosdreclit 6.30 u. ds. G. van Doorn, Geref Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. J. E Brederveld te Lelden Rem. Geref Gem 10.30 uur Streekd. te Gouda. Chr Geref Kerk 9.30 u. de heer J. van Leeuwen. 6.30 u. ds. P. Sneep te Alphen aan den Rijn. RK kerk (zat. 7 uur) 7.30. 9, 10.45 en 7 uur. NTeuwveen Herv Gem 9.30 uur ds. W. Bouw te Kenya, 6.30 uur ds. J Gebraad, geref. kerk 9 30 uur en 6.30 uur d6 J W. van Otterloo te Amsterdam. RK kerk (zat. 7 uur). 9 10.45 en 5 uur Noonluyk-Binnen: Herv Gem. 10 uur dr. J. O. B. Jansen (HD). 7 uur ds H. Oostinga (Lisse). Geref. Kerk 9.30 uur ds. C. Warner. 7 uur ds. W Dekker. Van den Berghstlchtlng 11 uur ds. C. Warner, Ned Prot. Bond. 10.30 uur ds. P. M. Luca (Amster dam) RK Kerk (zat. av. 7 u.) 8 30 11.15. en 5.30 uur. N'oordwyk aan Zee Herv. Gem. Hoofdstrat 10 uur dr. G P. H. Locher (Oegstgeest), Kapel Hoofdstraat 7 u. dr. J. G. B Jansen. De Rank 10 u. ds A. L. Lapré (HD). Geref. Kerk 10 uur ds W Dekker. 7 uur ds C Waar- ner. Sole Mlo 9.30 uur ds. B Bouma Herv Ger Evangelisatie 11 uur geen dienst (Herv Kapel. Hoofdstraat) 3 30 uur ds. W. Vroegindewey (Katwijk a. Zee). RK Kerk (zat. av 7 uur) 7.30 I 9. 10.30 en 12 uur. Nnordwijkerhoiit Herv. Gem 10 - uur ds. J. Streefland (H. Doop) RK Kerk St Jozef (zat. av. 7 u.) 7.30. 8 45. 10 15. 11.30 en 7 uur. 8t Viktor izat.av 7 uur) 8 00. 9 30. 11 00 en 6 uur. H. Hart van Jezus In de Zllk izat. av 7 uur) 8.30, 10.00 en 11.30 u. l'egsi Herv. Gemeente groe ne kerk 10.30 uur ds. I Irlk (Paulus- kerk) 10 uur ds W. E Verdonk (ge- I zinsdienstGem centrum 7.30 uur gespreksdienst over (Alg. Kerkverga dering, wat nu?, vrijz. herv. (gemeen te centrum) 10.30 uur ds. J. Heidlnga te Haarlem. Geref Kerk 10 en 7 u. drs. G. P Nooteboom (Indonesië): Geref. Kerk (vrljgem.) 8.30 en 3 uur d6. J. v. d. Haar. R.K. Kerk (zat. av. 7.30 uur) 9, 10.30 12 en 7.30 uur. Bo- naventurakapel (zat. av. 6.80 uur) 8, 10 en 11 uur. Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u ds Lalleman. Geref Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. G. O. N Veenhulzen te Alphen aan den Rijn Rem Geref.. Gem. Geen dienst R.K. Kerk (zat. 6.30 uur). 8. 9.16. 10.30 en 12 uur. Rynsaterwoude Herv. Gem. 0 30 uur en T uur ds. T. H. O os ten brug Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Dienst de6 Woords 2.15 uur ds. G. Bouw te Sche venlngen. R.K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30 0.30 en 11.15. uur. Rijnshiirg Herv. gemeente (gro te Kerk) 9.30 uur ds. I. Wisse, 5 u. ds. H. van Gosllga (Bethelkerk) Ó.30 u. ds. Van Goellga, 5 uur ds. Wisse geref kerk Petrakerk 9.30 uur ds. J. P I-rins te Den Haag Loosduinen. 6 u. I ds. Bijleveld. Immanuelkerk 9 30 uur ds v d. Linde (Bevestiging van ds. P Huisman) 7 uur ds Huisman (in trede) Maranathakerk 9.30 u. ds. By- I leveld. 5 u. ds J. P. Prins Geref Kerk (vrijgem.) 10 en 5.15 uur ds. K. Deddens Chr. Geref Kerk 9.30 en 5 uur ds De Vries RK Kerk Tulnb school (ast. av. 7 uur) 10.30 uur. Sa*.«enhelni Herv. Gem. 9 en 10.30 u. ds. A. Westra. 6.30 u. da. H. v. d. Gleaen. Nleuwerkerk a/d IJasel. Oeref. Kerk 9.30 u. ds. J D. te Win kel 5 u. ds. H. v. d. Berg. Chr. Oeref Kerk 10.00 en 5u ds. L S den Boer RK Kerk (zat av 7 u) 8 9.30. 11 en 5.30 uur. Valkenburg Herv. gemeente 10 u en 6.30 u. ds. G. Zonneveld. Geref.- Kerk 0.30 uur kand. Van Andel 6.30 u ds. G. van Laren te Leiderdorp, Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 0.30 uur leesdienst. 7 u. dr. C. J. Breen Voorhout Herv gemeente 10 uur ds J. M. Snijders te Warmond. R K Kerk (zat. 8 enl9.00 uur) 7.30. 9 10.30. 11.45 en 17.30 uur. Voorschoten Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. Ds Meljerlng. 7 u. ds. Sa raber (H Avondmaal), Hulp en Hel! 10 u ds Verheul. Aula Noord-Hof land 10 uytr ds. de Beus (H Doop) RUndiJk 10 u. ds. Saraber Geref. kerk 9 u. en 10.30 u ds. de Zeeuw. 5 uur Geref Kerk (Vrljgem.) 10 en 5 uur ds. F de Vries. R.K. Kerk Laurentlus (zat av. 7 u.) 7.30 9 10.30. 12 en 5 u. Moeder Gods (zat av 7 u.) 8. 10 11.30 en 6 uur. Warmond Herv. Gemeente 10 u. ds. F. C. Xamma uit Oegstgeest. 7 u Ds. J. M Snijders R.K. Kerk (zat av. 7 u.) 8. 10 en 11.30 uur. Wassenaar Herv. Gemeente Dorpskerk 10 u. dr. Th. C Frederlk- se. 4 u. ds. C. van den Bergh. Kat wyk aan Zee, Klevletkerk 10 u. da. J. T. Wlerama. Messlaekerk 10 u. ds. J. A. G. van Zanten, 7 u. openlngsd., winterwerk. Dorpscentrum 9.30 u. J. Henzen. Leiderdorp. 10 u. klnderdlen- 10 en 7 u. ds. L. Bech Zy liaan 10 u ds. B. ter Haar. Rotterdam 7 u ds. H. Sweepe, Schevenlngen. Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam 10.30 u ds J G Jacob#, den Haag. R.K Kerk Wil- Ubrordus (nat. av. 7 u> 8. 9.30 11. 12 15 en 5 u. Goede Herder (zat av 5 u.) 8.30. 10 en 11.30 uur Joseph (zat av. 7 u.) 7.30, 845, 1030 12.16 en 7 uur. Wnuhrugge Herv. gemeente 0.30 «ur br. Goedhart, Nieuwkoop 6.30 ds Pieterskerk - Leiden (Foto LD/Holvast? van Dijk, Zuiltchem. geref. kerk 9.30 en 6.30 kand. van Cretner Amster dam. Zevenhoven Herv Gem. 9.30 u. ds. Reljenga, De Hoef 7 u. da. Reijen- ga. Geref. Kerk 9.30 uur en 7 uur ds K Vegter te Oegstgeeet. R.K. kerk (zat. 7 uur) 7.35. 9 en 10 45 uur. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 uur ds. L. Boer te Hazerswoude. R.K. Kerk St. Jan Zuldbuurtseweg (zat. av 7.30) 7.30, 9 en U uur. RK Kerk St. Aluslua Kapel (zat 7 u.) 7.30, 9. 10.30, en 11.30. R.K. Meerburg (zat. 7 u.) 8.45, 10.30 12 en 6 uur. Zwaminerdani Herv Gem. 10 u. dr. Stam te Rotterdam 6.30 u. ds heer Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 11 u. ds. L Buitenhuls te Bo degraven 6.30 u. ds. A. Treurniet te Woerden. Rem. Gerei Gem. 10.30 u. Streekdienst te Gouda RJC (zat. 7 u.) 8, 10, 11.30 en 6.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13