naar Noorden gevaarlijk ISRAËLIËRS MAAKTEN STRIJDERS VAN ONS EN DE ARABIEREN VLUCHTELINGEN 4 li Zuidafrikaanse kerken willen uit Wereldraad Amerika beschuldigt Egypte: bestand 20 maal geschonden Gesprek met een Palestijn SOEHARTO'S REISSCHEMA IN DUITSLAND GEWIJZIGD Transatlantisch snelle redding STAKING IN VATICAANSTAD Na steun aan rassenstrijd Van DienWan UdenBesangon1 Koppenbeng+Co Een baan is maar een baan... r1 i informatie-afspraak i L =5 lATERDAG 5 SEPTEMBER 1970 LKTDSCH DAGBLAD PAGINA 11 BONN (GPD) Ook president Soeharto's staatsbezoek aan Bondsrepubliek wordt om veiligheidsredenen beperkt. Rei- ii naar Bremen en Hamburg, die voor maandag en morgen het programma stonden, zijn afgelast. Het ministerie van [nnenlandse Zaken in Bonn, dat verantwoordelijk is voor de escherming van de Indonesische president, verklaarde gister- liddag over aanwijzingen te beschikken dat Soeharto's leven j het uitstapje naar Noord-Duitsland gevaar had kunnen ipen. ink»; vaar Al r. ADVERTENTIE De zakenlui, die de president in uiiburg zou ontmoeten, zullen nu een geheim gehouden plaats el- rs in de Bondsrepubliek worden ttooden. Aangenomen wordt dat 't sstiidonesische gezelschap vanmid- g naar het zuiden van de Bonds- publiek vertrekt. Een woordvoerder n de ambassade achtte het gister- echter evenmin uitgesloten ,t men besluit tot het vertrek naar t Afrikaanse Lusaka, zondagnacht Bonn te blijven. Tijdens de staatsontvangst, die pre ient Heinemann zijn gasten gis- ravond aanbood in het kasteel üshl ten noorden van Bonn, uit- verschillende Indonesiërs hun te- irstelling over de gang van zaken, ft afgelasten van de reis naar Bre- Hamburg is gistermiddag or het ministerie van Buitenland - Zaken en de Indonesische del eg a- overeengekomen en was voor de lische ambassade in Bonn en ade stadsbesturen in het noorden onaangename verrassing. In burg zou president Soeharto ook Indonesische gemeenschap in de indsrepubliek ontvangen. Vooral 't ten vallen van dat programmapunt ■parijs (Reuter) i ^Hkrljse vrouw heeft haar bleek voor veel Indonesiërs een te genvaller te zijn. Ambonese vrijheidsstrijders, die in 1945 aan de zijde van de republiek Indonesia hebben meegestreden, hebben een protest overhandigd aan de Nederlandse ambassade te Dja karta, waarin de aanval op de wo ning van de Indonesische ambassa deur generaal Taswin fel wordt af ge - keurd. In het protest wordt verder gezegd, dat de Molukse jongeren groep van wat zich de republiek de: Zuid-Molukken noemt, zich kenne lijk heeft laten gebruiken door d- vereniging „door de eeuwen trouw" en de groep van prof. Wertheim' communisten. Het is een opstand te gen de republiek Indonnesië en mr eist van de Nederlanders de streng ste maatregelen tegen de „bedriiv van deze verfoeilijke daad". Indien mocht blijken dat bezetters de Indo nesische nationaliteit bezitten, dan verwachten wij dat deze opstande lingen aan de Indonesische republiek zullen worden uitgeleverd om hier te worden berecht, aldus de onderteke naars van dit protest. en jonge leven te inken aan een uiterst snelle red- ngsactiie over de Atlantische ceaan. 1 P Woensdag belde de 24-jarige Sa- bzi mne Bourdon een vriend van haar New Yersey op met de mededeling t zij zojuist haar polsen had door sneden. De Amerikaan liet zijn se- 372 staresse de vrouw aan de praat 2751 aden, terwijl hij probeerde de poli- in Parijs te waarschuwen. Toen niet gelukte, nam hl) contact op 631' 262< - 3574 146 met de Newyorkse politie, die met spoed Parijs belde. Even later wa ren drie politiewagens op weg naar de flat, maar zij konden deze aan vankelijk niet vinden. Aanwijzingen van de man uit New Yersey brach ten hen tenslotte op het goede adres. Daar vond de politie de vrouw met haar handen vol bloed, nog telefone rend met haar Amerikaanse vriend. Er waren intussen slechts 40 minu ten verstrekken. De vrouw is nu her stellende in een ziekenhuis. President Soeharto met hondskanselier Brandt. VATICAANSTAD (Reuter) Het 200 man sterke personeel van de Va ticaanse drukkerij, waar alle pause lijke encyclieken en andere officiële Vaticaanse documenten worden ge drukt, heeft gisteren twee uur ge staakt om kraoht bij te zetten aan zijn eis voor een nieuwe arbeidsover eenkomst. Het personeel ging weer aan het werk toen de Vaticaanse autoriteiten hadden laten weten dat zij aan een nieuw contract werken en binnenkort voorstellen zullen in dienen. te CAIRO (Reuter, AFP) De Ver- Igde Staten hebben Egypte be- luldigd van twintig schendingen n het bestand aan het Suezkanaal. larvan elf maal het aanvoeren van totten naar lamceerbases. Het Egyptische blad Al Achram ibliceert bijzonderheden van de acht die de Amerikaanse vertegen - oordiger in Cairo, Donald Bergus, ZN mderdagavond by het Egyptische ■259I Inisterie van Biutenlandse Zaken diende. toond dat Israël deze resolutie niet wenst uit te voeren, verklaarde de Egyptische minister. Volgens hem is de levering van Amerikaanse Phantons aan Israël tijdens de bestandsperiode in tegen spraak met de toezeggingen door de Amerikanen gedaan toen zij in Juni hun vredesvoorstellen aan Egypte uiteenzetten. Riad beschuldigde de Verenigde Staten van partijdigheid en van het aanmoedigen van de Is raëlische agressie. De Amerikaanse beschuldiging dat Egypte het be stand schendt, noemde hij totaal be zijden de waarheid. KAAPSTAD (Reuter) De kans organisaties hebben de wereldraad bestaat dat een aantal christelijke kerken in Zuid-Afrika zich uit de Wereldraad van Kerken zal terug trekken, omdat deze organisatie be sloten heeft geld te geven aan groe peringen die tegen het racisme strij den. Verschillende Zuidafrikaanse kerk leiders zyn geschokt door dit besluit. Eergisteren werd in Genève, de zetel van de Wereldraad, bekendgemaakt dat het bestuur van de raad besloten heeft 200.000 dollar te schenken aan organisaties die om hun huidskleur verdrukte minderheden vertegen woordigen en aan groeperingen die de slachtoffers van de rassenstrijd steunen. Het geld komt uit een spe ciaal fonds ter bestrijding van het racisme, gevormd uit bijdragen van de ruim 200 by de wereldraad aan gesloten protestantse. Anglicaanseen orthodoxe kerken. Het zal verdeeld worden onder 19 organisaties, waar onder anti-apartheidsgroeperingen en de onafhankelijkheidsbewegingen in Rhodesië, Mozambique en Angola. De de verzekering gegeven dat zij het geld niet voor militaire doeleinden zullen gebruiken. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Selby Taylor, achtte het vrijwel zeker dat de Zuidafrikaanse kerken nu hun lidmaatschap van de wereldraad zullen opzeggen. Niette min vond hy het besluit in zekere zin begrijpelijk gezien het feit dat er zo veel christenen op de wereld zyn die de apartheidspolitiek verafschuwen. Leslie Stradling, de Anglicaanse aartsbisschop van Johannesburg, ver klaarde „onverdraagelik" te vinden dat er in naam van de godsdienst geld gegeven kan worden aan ondermij nende bewegingen. Dr. D. J. Vorster van de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika meende dat de Wereldraad sympathiek staat tegen over het communisme en daarom dit besluit heeft genomen. Ook de rege ring van de republiek heeft zich in deze zin uitgelaten. Inmiddels is in goedingelichte Accountants Aan de eind-examinandi 1970 (waarom niet kiezen voor een carrière?) Geïnteresseerde eind-examinandi lichten wij in een vrijblijvend informatief gesprek gaarne in over de mogelijkheden die het accountantsberoep biedt. Uiteraard kan of wil niet iedereen accountant worden. Maar voor hen die over een „administratieve knobbel" beschikken biedt dit beroep mogelijkheden die je elders maar zelden vindt: zeer goede financiële perspektieven; boeiend werk op intellektueel niveau (en dit is immers ook een belangrijk aspekt bij je beroepskeuze!); ten derde hangen je carrière mogelijkheden uitsluitend af van je eigen ambitie (praktisch iedere accountant is als assistent begonnen). Accountant zijn betekent een bij uitstek modern vak beoefenen met een breed veld van taken. Het tegendeel van saai: je zit niet steeds op dezelfde stoel, maar wordt voortdurend gekonfronteerd met andere mensen en andere situaties. Tenslotte is het een belangrijk punt dat je verdient én blijft doorstuderen (op basis van een gunstige studiekosten regeling). Daardoor verdiep je je in de praktijk opgedane kennis en vergroot je je mogelijkheden. Wij zullen het op prijs stellen als je voor het maken van een afspraak onderstaande bon wilt gebruiken; in ongefrankeerde envelop verzenden en adresseren aan Van Dien"Van Uden' BesangonKoppenberg Co Antwoordno. 3426, Amsterdam-o I Ik zou inderdaad graag een gesprek met u willen hebben over het accountantsberoep in het algemeen en over de 1 mogelijkheden die daarbij - gezien mijn opleiding - voor mij I in het bizonder bestaan, op korte zowel als op lange termijn. I Naam I I I Adres I Woonplaat»:. I Leeftijd .Tel.: Diploma;. L2_tJ Je kunt ons echter ook rechtstreeks schrijven of telefoneren voor een afspraak aan ons kantoor Den Haag - 2078, Jacob Mosselstraat 2, postbus 2093, tel. 070 - 831100 AMSTERDAM 'S-GAAVENHAGE ROTTERDAM ARNHEM GRONINGEN HENGELO HOOGEVEEN LEEUWARDEN WAALWIJK ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURACAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA) kringen In Loesaka vernomen dat paus Paulus president Kenneth Ka- oenda van Zambia een boodschap heeft gezonden met de mededeling dat hy gekant ls tegen de verkoop van Britse wapens aan Zuid-Afrika. De boodschap is naar Loesaka ge bracht door Zambia's hoge commis saris in Londen, Peter Matoka, die eerder deze week een gesprek met de paus heeft gehad. De paus zou van mening zyn dat eventuele wapen leveranties een gevaar kunnen vor men voor de onafhankelijkheid van andere Afrikaanse landen. LONDEN (AP) De 58-Jarige John William Humphrys, die op 24 juli jongstleden werd gearresteerd, omdat hy had gedreigd Aristotëles Onassis en zyn vrouw Jackie te kid nappen, is beschuldigd van een po ging tot moord op mevrouw Onassis. Op een voorlopige zitting van de rechtbank in Londen werd Hum phrys er van beschuldigd dat hy een brief had gestuurd aan John Newman, de scheepsagent van Onas sis, waarin hy dreigde de weduwe van president John F. Kennedy te vermoorden. de beschuldiging van Washing- n was volgens Al Achram naar vo- n gebracht dat er geen raketten iren op elf lanceerplaatsen toen et bestand van kraoht werd, maai it .plotseling nieuwe lanceerplaat- n waren verschenen'. Egypte heeft inmiddels de besohul- Igingen van Washington tegenge- iroken en op zyn beurt Israël be- ihuldigd van schendingen van het estand. Donderdag had het Amerikaanse linlsterie van Buitenlandse Zaken erklaard over bewijzen te beschik- en dat Egypte het bestand schendt Dor de installatie van nieuwe bases wr luchtafweerraketten langs het ue&anaal. De Verenigde Staten wensten dat schending van het bestand zich ooit zou hebben voorgedaan, aldus oordvoerder McCloskey. „Het Ame- fcaanse verzoek om „reohtzetting' trekt verder dan alleen het stop- rtten van reeds begane schendin- ten". Het Amerikaanse bewijsmateriaal •ver de Egyptische schending van iet bestand is door de Amerikaanse oibassadeur Jacob Beam overhau led aan de Russische onderminister &n Buitenlandse Zaken Wladimir Vinogradov. De Amerikaanse verte- Bnwoordiger in Cairo, Donald Ber- us. heeft hetzelfde document ter «schikking gesteld van de Egypti- che minister van Buitenlandse Za ten Mahmoed Riad. Tijdens het onderhoud met Ber- (us heeft minister Riad Israël be schuldigd van herhaaldeiyke schen ding van het bestand door het bou wen van versterkingen langs de oos telijke oever van het Suez-kanaal. Hoewel de Verenigde Staten op de hoogte zyn van de Israëlische be- ■tandschend ingenhebben zy daar over niets gezegd", aldus de Egyp tische woordvoerder. Minister Riad verweet Israël dat het tot dusver heeft geweigerd con tact op te nemen met VN-bemidde- laar Jarring. Egypte, aldus Riad. heeft het Amerikaanse vredesinitia tief aanvaard en bUjft streven naar vrede op basis van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967. De han delingen en verklaringen van de Is- toelteche regering hebben aange- In de verklaringen van de com mando-organisaties klinkt nog wei nig door van de opvattingen van de Palestynse vluchtelingen, om wie elgenlyk alles begonnen is. Ook na het laatste Palestynse congres is hierin geen verandering gekomen, hoewel er in de besloten zittingen duideiyk spreke was van onenigheid over de vraag van het al of niet ac cepteren van de vredesplannen. De Palestynen zyn het met de com mando-leiders eens over hun natuur- lyke rechten op het gebied wat nu Is raël heet, maar dat is in hun men- seiyke problematiek niet meer dan een academische kwestie. Zy ver schillen sterk van mening als het er om gaat het voormalige Palestina ten koste van alles te bevryden. In gesprekken in het afgelopen jaar met Palestynen werden reeds uit spraken gedaan als: „Israël heeft ons in 1967 van het laatste stukje Palestina verdreven, het was wel niet veel meer, maar het was toch ons land. Naar het stuk van voor 1967 had niemand meer gevraagd". Sinds enkele weken zyn de gedach ten weer met wat meer realiteit ge richt op het land en de dorpen, waaruit zy door oorlogsgeweld zyn gevlucht. Van een aantal gesprekken dat wy met Palestynen hadden over hun houding tegenover Israël, is dit er een. Het is met uitspraken, waar in zowel de propaganda van de com mando-organisaties als de eigen op vatting en persooniyke hoop door- I klinken, representatief voor het wer- keiyke denken over een oplossing van het conflict in het Midden-Oos ten, waarbU de status van de Pale- I etynen de inzet vormt. Aboe DJzihaad is 49 Jaar. Hy is in 1948 gevlucht, eerst naar Cairo, daarna naar Jeruzalem. In juni 1967 vertrok hy weer uit vrees naar Amman. Hy is een aanhanger van Al Fatah, maar geen stryder. Hy heeft 6 kinderen, van wie de oudste 19 jaar is. Mede uit hoofde van zyn journalistieke beroep volgt hy de gebeurtenissen in het Midden-Oos ten nauwkeurig. „Ik begryp het niet, waarom Nas ser zo eigenzinnig moest besluiten tot aanvaarding van de Amerikaan se vredesplannen. Niemand was van tevoren op de hoogte. Zelfs zijn ver trouweling, kolonel Kazzafi van Li bië, had er geen weet van. Nasser had de Palestynen toch eerst kun nen vragen wat zy ervan dachten. Aboe Ammaar (de populaire naam van Jasser Arafat) had dan zyn me ning kunnen zeggen. Het had dan vooruit eeriyk besproken kunnen worden. Het is Nassers schuld dat er nu zoveel tegenstand is. Hy heeft gehandeld als een dictator. Dat is toch niet nodig. Nee. de Russen heb ben hem niet gedwongen. Alleen Nasser zelf weet hoever hy met de Egyptenaren gaan kan. Toch zal Nasser wel rekening houden met wat wy willen. Als hy erin slaagt de hele zooi met Israël te beëindigen, Allah, hy zal een held zyn". Straks terug Aboe DJzihaad voelt zich ontspan nen in de avondlucht. Hy ziet uit op de zee, waar verlichte vissers bootjes dobberen. Hy houdt niet van Beiroet. Toch doet het hem duide- ïyk goed dat hy een paar dagen de spannende atmosfeer van Amman achter zich kan laten en het vrye leven van deze Arabische wereld stad deelt. Het biertje dat hy drinkt is een byna ongekende luxe in Am man. .Straks terug in Jaffa heb ik weer myn boomgaard, kan ik zwemmen in de zee en op het moode strand biyven. Dat is mooier dan dat van Californië, weet u dat. Hier ga ik nooit naar zee. Palestina was al het beste land in het Midden-Oosten en Israël heeft het nog beter gemaakt. Als wy met de Joden samenleven, wordt het het beste land ter we reld". „Fatah wil één staat, met een echt parlement. Het zou prachtig zyn natuuriyk, maar ik geloof dat het een droom is. De Joden willen niet. Ik ken ze. In Jaffa woonden wy met ze in dezelfde flat: boven ons, naast ons en beneden. Als ik straks Hebreeuws moet praten, zal dat beter gaan dan Engels. Ik praatte het vroeger elke dag. We waren buren. Ik heb samen met Jo den en de Engelsen gevochten tegen de Duitsers. Ik heb Bar Lev leren kennen en Rabin, zy droomden van een puur Joodse staat. Er is sinds dien wel veel veranderd. Tel Aviv ls een grote stad geworden. Op myn boomgaard, die iets buiten Jaffa lag, zullen nu wel hulzen gebouwd zyn. Van myn oom, die met een Jo din was getrouwd, hebben ze na zyn dood alles gepakt. Waarom? Ik be grijp het niet. De zoon was volgens de wetten toch Joods, wy haatten hem, omdat hy al veel land aan de Joden had verhandeld. Hy was er erg rijk mee geworden. Hy heeft hen geholpen, maar nu hebben ze ook met het zo gedaan. Ondanks dat zyn er voor ons nog zaken te doen met Israël". Dom Israël „Nasser moet ervoor zorgen dat ons probleem vanaf de basis wordt opgelost. Er komt geen vrede als al leen de bovenlaag van het vluchte lingenprobleem wordt glad gestre ken. Israël is altyd dom geweest. Het weet toch dat hooguit 10 procent zal terugkeren als het hen wordt toegestaan. Alleen de Palestynen met bezittingen gaan. Die bezittin gen zyn nog van hen. Daar moet nu over gepraat worden, zonder foef jes. Voor Israël is dat gemakkelyk genoeg. Elk jaar geeft het 1000 mil joen uit voor de oorlog. Als die voor een jaar wordt gestopt, kan al onze schade worden vergoed. Alleen al met het geld voor myn boomgaard zal ik ryk zyn". „Wat er allemaal besproken wordt ik weet het niet. Fatah zegt dat wy wel weer naar Jeruzalem kunnen. Hoessein heeft iets gezegd van ons eigen lot bepalen. Maar wat be doelt hy daarmee?" „Israël kan de Westbank en Jeru salem wel ontruimen, maar Hoes sein krijgt dat gebied nooit, wy heb ben hem niet nodig. De Jordaniërs hebben ons steeds verraden en al tyd gezegd te willen vechten voor ons. Ook nu zou hy het wel willen, maar Fatah is hem te sterk. Hoes sein is ryk geworden van ons werk. Heel Amman hebben de Palestynen voor hem opgebouwd. Hoessein zorgt goed voor zichzelf, zyn familie en voor de Bedoeïenen. Hy heeft, zeggen de mensen, een bankrekening in Zwitserland van 300 miljoen din- nar. Maar vliegtuigen om te vech ten zyn er nooit geweest. Voor dat geld had hy, als hy tegen Israël had willen vechten, alleen al 300 vliegtuigen kunnen kopen. Maar dat mocht nooit worden gezegd; hy stuurde meteen zyn Bedoeïenen". „Dit is de laatste kans voor Israël. Wy willen het beëindigen. Om ons is het ook begonnen. De oorlog van 1948 werd gestreden voor ons en die van 1967 kwam. omdat wy geen land hadden. Als de Joden niet met redely ke voorstellen komen, bete kent een vredesverdrag met Nasser en Hoessein niets, wy hebben er ge noeg van nergens te kunnen wonen. O Ja, wy mogen werken in Saoedi- Arabië en Koeweit, maar als wy on ze mond open doen kunnen wij op donderen. Dus terug naar Jordanië, waar Hoessein ons dan het zwygen oplegt. Elke dag voel ik me vluchteling, als ik eet, als ik werk. De Israëlisch hebben van ons vechters gemaakt en de Arabische leiders vluchtlin- gen. Iedereen heeft nu wapens. Fa tah zegt dat er straks zelfs ook zwaar materiaal als tanks komt. Dan zal het voor niemand meer te controleren zyn.. Kinderen trainen „Onze kinderen hebben nu al veel wapens, maar dat wordt nog erger. Myn Boontjes van 8 an 10 Jaar gaan dageiyka trainen. Niet omdat ik het zo graag wil. zy moeten. Hun vriend jes van school gaan ook. Als zy niet gaan worden ze uitgejouwd. Dat is toch niet goed. Het leren kost toch al veel moeite. Het hoeft by ons niet zo te worden als in Vietnam, waar jongens van 20 jaar niks an ders weten dan een geweer te hante ren. Zy leren zo niets van en over het leven. Dat is toch geen toe komst". „Er zyn nu nog 70 dagen om te praten. Daarna weten we beter wat er met ons gebeurt. Wat betekenen 70 dagen. Die paar incidenten, waar over Israël klaagt, hadden we wel verwacht. Over een front van 100 km is dat een kleinigheid. Fatah is tegen Nassers plannen en dat is maar goed ook. Die twee commu nisten (het Volksfront van George Habbaaj en het Democratisch Volks front van Nayef Hawatmeh) willen zeker niet. Fatah zal ook daar wel iets op weten. „Wy moeten nog maar even wach ten. Vanmiddag ontmoette ik iemand uit Haifa. Hy mocht twee maanden naar Libanon om zyn familie te zien. Hy zei dat er een brief naar Ntosser was gestuurd met alle hand tekeningen van de Arabieren daar. Ze hadden hem gezegd dat het goed was wat Nasser deed. Dat betekent dat de Palestynen in Israël willen stoppen. Wat moeten wy dan, als ledereen daar ophoudt. Kan F^tah alleen winnen van Israël? Nee. Als de oorlog voorby is en ik terug ben in Palestina, ga ik nooit meer terug naar deze landen. Twintig Jaar is genoeg. Palestina zal veel beter zyn".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11