Earner oordeelde verdeeld ver gesprek met Soeharto Benzinebom politie bureau ingegooid Soeharto nodigt Koningin uit voor tegenbezoek Amsterdamse pers wil onderzoek solidariteit bij krantenredacties Tot diep in de nacht onrustig in Den Haag en Capelle a.d. IJssel Van Mierlo (D'66) Onzinnig gesprek" Schmelzer (KVP) Openhartig en ernstig' Examen moet in een keer kunnen rDAG 4 SEPTEMBER 1970 j LtLDSCB DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) lN HAAG (GPD) „Zo hoeft het voor mij niet en „Dit was een zeer onzinnig gesprek. dus typeerden respectievelijk de kamerleden Den Uyl IA) en Van Mierlo (D'66) het gesprek dat de com es van Buitenlandse Zaken en van Ontwikkelings- en Handel uit de beide kamers gistermiddag geza- ijk hadden met het Indonesische staatshoofd. name de heer Van Mierlo ,ch in negatieve zin uit over discussie, die plaatshad in ebouw van de Eerste Kamer voorzitterschap van de fractieleider in de Tweede ff, drs. W. K. N. Schmelzer. gesprek ademt de onvrije waarin dit bezoek van de In- sche president plaatsheeft", Van Mierlo, die er nog aan gde dat het verloop van het ik hem nog eens van de juist- van zijn standpunt, dat het bezoek beter een paar maanden ;unnen worden uitgesteld, had ligd. „Onder de indruk van het rde in Wassenaar was het een- j onmogelijk tot een zinnige sie te komen", zo zei de trac er van D'66. heer Den Uyl voerde voorname- raktische bezwaren aan tegen ng van zaken bij het gesprek, 'aren teveel parlementariërs, Bveel vragen stelden, om be ft problemen werkelijk enigszins diepen". heer Schmelzer stelde zich po- >r op. Hy zei het gesprek met aal Soeharto nuttig te hebben den, omdat het vooral het ka- van een uitwisseling van in- itie had. Schmelzer prees de en de openhartigheid waarmee donesische president op de vra- an de kamerleden was ingegaan. >t de president zeer veel prys op dit onderhoud, wordt toch vel geïllustreerd door het feit Üj anderhalf uur met ons dis- ierde. in plaats van de aanvan- geplande tyd van nog geen aldus de KVP'er op de onmid- c na afloop van het gesprek iden persconferentie. Vertaalmoeilijkheden ,t betreft de beantwoording van agen door de president was het a-iyk dat de vertaling aanleiding ot misverstanden. De kamerle- spraken Nederlands, Soeharto oordde in het Behasa Indonesia, ertaler bleek te weinig getraind -t simultaan vertalen, als gevolg 5 van byvoorbeeld de beantwoor- van de door de Den Uyl gestelde j over de mogelykheid van be- aan de Indonesische politieke ngenen door het internationale Ie Kruis niet geheel begrypelyk cwam. Volgens Den Uyl moet arto hebben geantwoord dat EM idee by de Indonesische rege- zeer zeker goed zou vallen". beer Sirie, pers-attaché van de •nesische ambassade, die even- by de discussie aanwezig was sest, verklaarde echter dat de Ident zou hebben gezegd: „Dit is volkomen nieuw idee voor de In dische regering". Het Eerste ka- 5er *Mid voor de VVD, ir. J. Baas aanwezig by het gesprek kte in dit verband de veelbete- ~~-2nde opmerking: „Vertaalmoei- ^"Aeden moet u begrypen als een ^^^re uitdrukking voor ontwykende oorden". totaal hebben zeven perlementa- vragen gesteld aan generaal ^Miarto. Dat waren: Den Uyl, KVP Berghuis (AR) v ek (BP), Van Mierlo (D'66) en idhardt (DS'70). p de vraag van Den Uyl of de onesische regering toewerkt naar situatie, waarin algehele vryheid lf party vorming weer mogelyk is, l de president geen concreet ant- >rd gegeven. De KVP-er Mommer- ig had de indruk gekregen dat de p|u^atie voor de politieke gevangenen de nabye toekomst beter zou wor- l, wanneer Djakarta werkelijk zou overwegen het internationale terr^cte Kruis toegang te verlenen tot kampen, waarin deze mensen wor- 1 vastgehouden. Zuidmolukkers onc^e heer Mommersteeg had ook de ganijestie Van de Zuidmolukkers aan- De mening van Soeharto is noa^ en duideiyk: „Als de Zuidmo- tkers zich wensen op te stellen als donesische staatsburgers, dan zal ftkarta in beweging komen om hen helpen him problemen op te los- f- een vraag van Van Mierlo over ze kwestie had de president ge- itwoord: „iedere daad die niet in ereenstemming is met de gedachte .n de Indonesische eenheidsstaat ^.1 door het volk van Indonesië als Xlrraad worden ervaren." ^.Generaal Soeharto heeft de moge' kheid van knoeiery met Nederland- i ontwikkelingsgelden, waarover de .VP-er Mommersteeg een vraag telde, uitgesloten geacht. „Daar kan Jen sprake van zyn", zo moet het adonesische staatshoofd hebben ge- De anti-revolutionair Berghuis had pïnformeerd naar de verhoudingen m christen en moslims in Indo- Soeharto had hem de verzeke- a^^ssei ring gegeven dat er op het punt van de godsdienst in zyn land volkomen gelykwaardigheid bestaat. Vrees voor EEG De WD-er Baas had gevraagd naar de mogelykheden voor Indone sië om tot een grotere connectie te komen met de Europese markt. In verband hiermee merkte hy op dat in Djakarta grote vrees bestaat voor een verdergaande economische sa menwerking met EEG-landen omdat men vreest daarmee de politiek van „non-alighment" in gevaar te bren gen. Zyns inziens dient de Indone sische regering zich over deze angst heen te zetten omdat een bepaalde vorm van associatie met de EEG zeer wel in het voordeel van de Indone sische economie kan werken. Het kamerlid Goedhardt wilde weten of Djakarta overweegt officiële betrekkingen met Nationalistisch China (Taiwan) aan te knopen. Pre sident Soeharto moet daarop hebben geantwoord, dat de betrekkingen met Taiwan vooralsnog uitsluitend op het gebied van de handel worden uit gebreid en verbeterd. Ook had Goed hardt zyn bezorgdheid uitgedrukt over het feit dat Djakarta een ver tegenwoordiger van de militante be- vrydingsbeweging El Fatah „vrien- deiyk" had ontvangen. Soeharto had hem duideiyk gemaakt dat zyn regering de zaak van de Ara bische volkeren en die van de Pa- lestynse vrijheidsstrijders met sym pathie volgt. Het feit. dat El Fatah steun ontvangt uit Communistisch- China aldus beweerde de heer Goedhardt was voor hem geen belemmering geweest deze vertegen woordiger van El Fatah vriendeiyk te ontvangen. „Wy weren uitsluitend subversieve elementen uit ons land", zo moet de Indonesische president hebben gezegd. Protest Twee partyen waren uit protest tegen de praktyken van het regime- Soeharto niet naar de by eenkomst gekomen: CPN en PSP. Het kamer lid Van der Spek zei: „Ik ga niet naar een by eenkomst waar het ac cent veel te zwaar op het eerbetoon ligt en waar een echte discussie niet mogelyk is". De heer Jongeling (GPV), bekend om zyn sympathieën voor de zaak van de Zuidmolukkers, kon de discussie wegens plotselinge verhindering niet by wonen. Aan het einde van de persconfe rentie zei de heer Schmelzer dat wordt overwogen om een letteriyk verslag van het gesprek met gene raal Soeharto openbaar te maken. Een dergelyk verslag zal evenwel nog geruime tyd op zich laten wach ten, omdat eerst alle sprekers waaronder generaal Soeharto in concept kennis moeten kunnén ne men van wat de bandopnameappara- tuur heeft geregistreerd. President Soeharto heeft gis teren een gesprek gehad met en kele kamercommissies. Op de fo to v.n.l.r. minister Luns, mr. M. drs. W. KN. Schmelzer, -president Soeharto, min. Adam Malik van Buitenlandse Zaken en de Indo nesische ambassadeur in ons land de Niet, voorzitter Eerste Kamer, I Natadiningrat. AMSTERDAM (GPD) De Am sterdamse pers heeft gistermiddag een resolutie aangenomen waarmee het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) wordt opgedragen by alle Nederland se krantenredacties een onderzoek in te stellen naar de solidariteit in deze categorie werknemers. Dit met het oog op in de nabye toekomst mo gelyk noodzakelyke acties. Een verte genwoordiger van het NVJ-bestuur, W. Klinkenberg, heeft de resolutie in ontvangst genomen. De Amsterdamse pers. de groot ste afdeling binnen de NVJ. nam de resolutie aan op een protestvergade ring die werd gehouden na het be sluit per 1 oktober de Nieuwe Rot terdamse Courant en het Algemeen Handelsblad gedeeltelyk samen te voegen met het dagblad De Tyd. Maandag jJ. hebben de redacties van deze drie dagbladen, nadat vo rige week vrijdag de samenvoeging was aangekondigd, besloten „geen enkel besluit omtrent het journalis tieke element in de drie dagbladen te aanvaarden, tenzy een dergelyk besluit de goedkeuring van de be trokken redacties heeft." De bedoe ling hiervan is geen structuren op gelegd te krijgen die tegen de zin zyn van de journalisten die verant- woordelyk zyn voor de redactionele inhoud van hun krant. Het bestuur van de NVJ heeft zyn adhesie be tuigd met deze verklaring. De Amsterdamse Pers heeft zich nu eveneens solidair verklaard met dit besluit. Gistermiddag droeg de drukbezochte vergadering de bestu ren van de Amsterdamse pers en de NVJ op. in nauw contact met de betrokken redacties maatregelen voor de bereiden die op de meest doel treffende wyze deze solidariteit in praktyk kunnen brengen." De vergadering „doet een beroep op alle Nederlandse Journalisten hun daadwerkelijke steun aan deze maat regel te verlenen." Autorijscholen bijeen AMSTERDAM (ANP) Het hoofd van de sectie ry proef voor gevorder den van de verkeersafdeling van de A.N.W.B. de heer F. Schalk, heeft op het nationaal autoryschool congres, dal vandaag in het Amsterdamse RAI-gebouw werd gehouden gezegd dat de werkelyke goed en gedurende een voldoend aantal lesuren opgelei de kandidaat in principe voor het eerste ry-examen moet kunnen sla gen. Maar dat de overgrote meerder heid van de kandidaten dit deson danks niet presteert, komt in de eers te plaats door de onbekwame zich rij- instructeur noemende lieden ver zorgde ryopleiding. In de tweede plaats de neiging van vele kandida ten om voor 'n dubbeltje op de eerste rang te willen zitten en ook omdat het ry-examen een „belaste" zaak is geworden. De heer Schalk vroeg zich dan ook af of het centraal bu reau voor de afgifte van ryvaardig- heidsbewyzen, eventueel in samen werking met organisaties van autory- schoolhouders, mogeiyk iets aan „pu blic relations" zou moeten doen met de bewuste opzet de publieke opinie over het ry-examen en de image van de examinatoren te verbeteren. Andere punten, waaraan tydens de ry-examens in de toekomst aan- i dacht zou moeten worden besteed zyn volgens de heer Schalk de manier van sturen en de technische behan deling van de auto. alsmede het punt van verkeersinzicht. DEN HAAG (GPD) Presi dent Soeharto heeft Koningin Juliana uitgenodigd op korte termyn een tegenbezoek te brengen aan Indonesië. Dat ge beurde tydens een galadiner dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in het Huis ten Bosch aan de president en mevrouw Soeharto aanboden ter gelegen heid van het officiële bezoek van het Indonesische staats hoofd aan Nederland. „Het zal voor ons een grote eer en genoegen zyn", aldus pre sident Soeharto. Koningin Juliana sprak in haar tafelrede haar grote vreug de uit over de komst van de president en wees er op dat Ne derland dit gebaar van Indone sië als een wel zeer byzondere gebeurtenis ziet. De koningin wees er ook op. dat Prins Bern hard tydens zyn bezoek aan In donesië, in de lente van dit jaar, een onvergetelyke en overweldi gende gastvryheid had onder vonden zowel van de president en zyn vrouw als van het hele Indonesische volk. „Uw bezoek", zo vervolgde de koningin, „wordt door de Neder landse natie beleefd als een his torisch moment. Zy voelt hierin de voltooiing van een eeuwen lange ontwikkeling, die in deze eeuw vele jaren onze hoofden, maar vooral onze harten zo zeer heeft beroerd. Het geeft grote voldoening, elkander nu eindeiyk in de persoon van het staatshoofd zelf, als broederlan den in volle vryheid te kunnen ontmoeten." Hierna wees de koningin op het feit, dat hoe wonderbaarlyk het ook mocht zyn juist uit alle wederzydse emoties een diepe vriendschap was gegroeid tus sen beide volken. „Veel Neder landers zyn er steeds geweest, die oprecht hun beste krachten hebben gegeven aan uw volk, dat zy lief hadden als hun eigen volk, of meer", zei Koningin Juliana, doelend op het verle den. Sprekend over het heden zei de koningin: „Wij weten van de problemen, waarvoor u en tiet Indonesische volk zich nog gesteld zien en begrijpen de worsteling om deze moeilykhe- den, die zo verschillend beoor deeld worden, op te lossen. Op allerlei wyze blijkt, dat In donesië thans onze medewerking zoekt op die terreinen, waarop het internationale samenwer king begeert. Onder de andere buitenlandse gegadigden, onder vindt Nederland vaak Indone sië's voorkeur, en ook hierin on derscheid ik duideiyk, onder de andere dryfveren die daartoe leiden, die van de hechtheid van die wonderbaarlyke vriend schapsband". De koningin bracht aan het slot van haar redevoering een dronk uit op haar gasten en op het heil van het Indonesische volk en de groeiende wederzydse vriendschap tussen Indonesië en Nederland. Koningin Juliana over handigt het geschenk van de Nederlandse regering, het historische handschrift van de Nagarakrtagama aan de Indonesische president Soe harto. CAPELLE AAN DE IJSSEL/ DEN HAAG (GPD, ANP) De afgelopen nacht zijn opnieuw moeilijkheden ontstaan tussen bewoners van het Ambonezen kamp en de politie in Capelle aan de IJssel. Omstreeks twee uur vannacht werd er plotseling een benzinebom het groepsbu- reau van de politie binnenge- worpen. Een tweede bom werd in een buitenstaande politiewagen gedeponeerd. In het bureau kon het vuur snel gedoofd worden, maar de auto brandde geheel uit. Het personeel van het groepsbu- reau vroeg versterking en deze werd verleend door vyftig man van de mobiele eenheid van de rykspolitie, die in Den Haag is gestationeerd. Deze versterking kwam met vier overvalwagens, waarna de rust terug keerde. Eerder gisteravond waren twee auto's van de rykspolitie in de Am- bonezenwyk door jeugdige bewoners met stenen en flessen bekogeld en zwaar beschadigd. Politiemannen liepen daarby lichte verwondingen op. Donderdagmiddag hadden onge veer 40 jonge Ambonezen geprobeerd de woonwyk te verlaten, vermoedeiyk met het doel naar Den Haag te gaan. zy deden dit door een busje als dekking te gebruiken en daarachter en daarnaast lopend op te rukken in de hoop zich zo een uitweg te kun nen banen. De op wacht staande agenten hebben de Ambonezen tot staan weten te brengen, echter niet nadat zy waarschuwingsschoten had den gelost. De politie in Den Haag heeft gis teren meer dan veertig arrestaties verricht. Onder de arrestanten, van wie een aantal na verhoor weer op vrye voeten is gesteld, bevonden zich Zuidmolukse mannen bewapend met messen. In één gevel bracht de po litie een arrestant op, die in het be zit bleek te zyn van een pistool. Het was overigens de hele avond rumoe rig in de binnenstad en het Bezui- denhoutkwartier Er waren tameiyk veel kleine groe peringen, voornamelyk jongeren, die onrust zaaiden door met bierflesjes, benzine- en rookbommen te gooien. Een enkel verkeersbord werd ver nield. De politie had handenvol werk aan de handhaving van de orde. Door de plotselinge extra-assistentie, die 's middags moest worden verleend by relletjes werd er nogal wat geschoven met manschappen, zodat er in de loop van de avond een peloton van de marechaussee zoek was. De lei ding van de bewaking was bezig de vervanging van de troepen in een schema te gieten, toen er door im provisatie en onoverzichtelykheid enige moeilykheden dreigden. Korte tyd later was het zoekgeraakte pelo ton opgespoordhet lag te slapen om nieuwe krachten op te doen om de afgelopen nacht te worden ingezet. Achttien personen, merendeels Zuid molukkers, werden gistermiddag om kwart over twee op de Leidse Straat weg opgepakt wegens wanordelyk ge drag. Op het politiebureau zaten toen reeds enige uren twee Zuidmo lukkers die op het Station Holland Spoor werden aangetroffen in het bezit van uitbeenmessen. Kort na half twee werden op de Vyverberg drie mannen aangehou den die in het bezit waren van een pistool. Van dit drietal had een de Indonesische nationaliteit. De ande ren waren afkomstig van West-Irian. Vier vrouwen werden op de Hof weg aangehouden, zy demonstreer den tegen de aanwezigheid van Soe harto met borden en spandoeken. Een student, die de politie beledigde, werd opgepakt evenals een scholier die de politie met stenen gooide. Kort na half zes werden by de Leidse Straatweg nog tien jongeren wegens baldadigheid gearresteerd. Een van de jongens had een steekwapen by zich. De arrestatie van een Ambo nees op het Buitenhof tijdens de ongeregeldheden in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7