Deelneming is best, maar iet moet doelmatig blijven" anno Pand voor werkende jeugd Ook voor scheidende Sannes in rij Classis Leiden N.H. Kerk over kernvragen van het chr. geloof Wat Volksuniversiteit te bieden heeft oProf. dr. G. Zoutendijk over de wet-Veringa V\ 1 1 anjer r illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ilEHEEL COMPLEET Moderamen op bezoek Oud doktershuis is eerste aankoop JAAR Langezaal's Huishoudshow BOSCH wasautomaat ATTENTIE ER ijDAG 4 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Is ook de Leidse universiteit domein van haviken en duiven geworden? lil is een vraag die zich opdringt na het lezen van het kloeke proza waarin 1 22 hoog- Jren en lectoren van Nederlands oudste universiteit de Tweede Kamer vragen om de Iltt-Veringci voor universitaire bestuurshervorming te verwerpen. dat stuk wordt gesteld dit het gaat om: een compromis tussen u ikjds de extreme eisen van een e ie groep radicale studenten en eJrzyds de wens om de kwaliteit d Thet wetenschappelijk onderwijs Er staan meer duide- uitspraken in die blijkens de iekeningen onder meer voor re- ig komen van de hoogleraren iay, Zoutendijk Feldbrugge en ileyn, Van het Reve, Schulte, .olt en Van Rood. Uitspraken Een experiment dient beperkt imvang te zijnThans is er enavhte sprake van een waagstuk. erk het is onaanvaardbaar dat het mis. van een f 2 miljard gulden het ipeidsgcld in laatste instantie in ïen gegeven wordt van raden, die het grootste deel uit ondeskun- p bestaat ep •Pvil Slagwoorden ikachtige taal, die wars schijnt van medezeggenschap, demo- bering en de andere slagwoor- die sinds mei 1969 opgeld doen de Nederlandse instituten voor onderwijs. prof. dr. G. Zoutendijk, direc- van het Leidse Centraal Reken lut, brengt nuances aan. Zijns zijn bij de voorbereidingen het nu gewraakte wetsontwerp •ijke groepen niet gehoord, groot die groep is mag wel uit het feit dat men in de itietijd in Leiden van 335 hoog- in en lectoren er zo'n dikke 120 vond dit stuk te tekenen, dan het compromis. Zoutendijk: hebben duidelijk stelling geno- Wat dat compromis betreft, er |ook mensen die vanuit een an- richting niet gelukkig zijn met it-Veringa. Hun gaat de demo- ingsgedachte in het wetsont- niet ver genoeg. Je kunt im- maar aan een van beiden ge- ining geven, anders wordt |wet zeker een mislukking". Doel of middel idezeggenschap is geen woord 1 prof. Zoutendijk van schrikt, ■ezen gaat het om participatie loei of als middel. Moet Je die leming van iedereen zo inrich- lat de doelmatigheid van de uni- iit er onder lijdt, of zo, dat het 'ijs en de wetenschap niet in r komen?" Zoutendijk is duide- >n voorstander van het laatste, op die duiven en havikken te- komen, hij is wel degelijk bang de politisering van de universi- In de door minister Ver inga (gestelde structuur ziet hij het ge- r dat er „politiekje gespeeld gaat ten. Maar de meerderheid van waarmee we op de uni- maken hebben, is tech- bepaald' idrukkelyk formuleert hij: „Na- lijk moet er maatschappelijk intwoordelijkheidsbesef zijn, maar [blijft een individuele zaak. Ieder- heeft vanuit zijn vakgebied me- jot taak om na te denken over de ïen van zijn werk en moet daar luenties aan verbinden. Maar is geen taak voor de universiteit geheel. Dat geldt tot ongenuan- :de uitspraken". Minister Veringa wil in zijn wets ontwerp „bestuurshervorming uni- verstieiten," dat curatoren en sena ten hun bevoegdheden overdragen aan Universiteitsraden. In die raden zijn alle geledingen van de universi teit vertegenwoordigd: wetenschap pelijke staf, studenten, administra tieve staf en ook vertegenwoordi gers uit de maatschappij. Er is geen sprake van een algemene vergade ring zoals de studenten hadden ge- eist en van het een-stem-per-man- idee. Er is een dagelijks bestuur, waarbij ook de Kroon Iemand be noemt, dat besluiten van de univer siteitsraad kan vernietigen. Aan de top kan niet worden geëxperimen teerd. De Leidse socioloog prof. dr. C. J. Lammers, nauw betrokken bij het onderwijsexperiment aan het Socio logisch Instituut Leiden vond het voorontwerp van de minister, dat in grote trekken is gehandhaafd „een beetje lijken op repressieve toleran tie." Van een echte democratisering is geen sprake, meent Lammers. Hij gewaagt verder, dat het ontwerp vol wantrouwen zit tegen de studenten, die „het erfdeel van de vaderen" wel eens zouden kunnen verkwanselen. ADVERTENTIE ,001 voor: ïadiuwe automobielen oen sasions lertise d o ladeherstelplaats H. litcabines ffelcabines erle 'icieel erkend keuringsstation (j :bend voor Veilig Verkeer in le verzekeringen on< e financieringen judi "viee afdelingen aal gratiën jlce derdelen eff< "ssoires nden dio's eid e plaatwerk verander aan ninklijk Huis E»ks- en gemeente- tellingen 'an orevaargarage N.V. est twevaar straat 1947, Leide UT 1. 01710-42146. Prof. Zoutendijk wil gaarne erken nen dat een strofe over gemis en kennis en ervaring om over zaken buiten het eigen vakgebied te oorde len", niet alleen opgaat voor weten schappelijke medewerkers in tijdelij ke dienst en studenten." Ook hoog leraren zijn niet bij uitstek geschikt om een universiteit te beheren via een universiteitsraad. Daar zijn ze niet voor uitgekozen. Je kan met ge mak staande houden dat sommige studenten misschien beter kun nen beheren, maar daar komen ze per slot van rekening niet voor stu deren en ze missen ook de erva ring". Hoe zou het dan allemaal moeten? Prof. Zoutendijk wil alleen een strikt persoonlijke mening poneren. Hij vindt dat de bestuurservaring van 't college van curatoren te vlug aan de kant is geschoven. „Zy hebben door hun maatschappeiyke positie die er varing en bovendien kennen ze een zekere onpartydigheid, ze zyn niet zo direct betrokken. Die twee voordelen gaan nu verloren, als Veringa zyn zin krygt Daarnaast ziet hy wel degelyk voor deel in het instellen van personeels- raden om problemen te behandelen op het gebied van het beheer en stu dentenraden om zich mee te buigen over de indeling van de studie en vraagstukken op het gebied van de studentenvoorzieningen. Experiment Een punt waarover Zoutendyk wel door wil filosoferen, is het experi ment. „In wetenschappelyk opzicht beperken we het experiment altyd tot die omvang die nog zinvol is. We bedoelen er niet mee dat Je dan over de hele lyn kunt experimenteren. Vandaar dat we de term waagstuk hebben gebruikt. Maar we hebben geen enkel bezwaar tegen de experi menten die op tal van instituten in den lande worden toegepast met de bestuursvorm. Integendeel, een expe rimenteerartikel in de wet zou me welkom zyn. Dat geeft ervaring". Prof. Zoutendyk gelooft niet dat by de voorgestelde samenstelling van de universiteitsraad de scheidslynen dwars door de geledingen heen zul len lopen. Dat laatste is de ervaring van prof. Lammers, de socioloog die nauw is betrokken by het democra- tiseringsexperiment van het Leidsche Sociologisch Instituut. Zoutendyk „Dat gaat misschien op by een one- man-one-vote-systeem. Maar in het voorgestelde geval niet". Speelt hem hierby de vrees voor radikalisme van studentenkant par ten? ,,Ach, daar verwacht ik niet direct veel van. Zelfs revolutionairen wor den moe. Maar we zitten nog steeds met het grote punt hoe we de mas sa redelyken by het overleg betrek ken". Geeft als voorbeeld dat 11.000 Leidse studenten werden opgeroepen om zich uit te spreken over verte genwoordigers voor een structuur commissie. Er kwamen er 26En van die 26 hoeven er maar 14 radi- kalen te zyn, die een tientje in- schryfgeld hebben betaald Controles Voor prof. Zoutendyk staat het vast dat er duidelyk omschreven ver- antwoordeiykheden en controles moeten komen by het beheer van de universiteit in de Jaren zeventig. „Het is naief om te denken dat Je meer greep ou zo'n complex geheel krygt door er een groter aantal mensen bii te betrekken. Kyk, als myn horloge stuk is, kunnen myn vrienden my niet helpen om de rekening te con troleren. Dan moet ik er een horlo gemaker by halen." Dat leidt tot de conclusie dat controle op de beheer ders slechts mogelyk is via andere beheersdeskundigen. En dan nog even voortbordurend op hetzelfde onderwerp. „De univer siteit gemeenschap is typisch gericht LEIDEN Het moderamen van de Hervormde synode, dat momenteel werkbezoeken brengt aan alle 54 classicale verga deringen der Ned. Herv. Kerk, was ditmaal te gast van de classis Leiden van deze kerk. Men kwam bijeen in het Gemeen tecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. In de hulshoudelyke middagbyeen- komst kon voorzitter ds. H. J. van Achterberg (Leiden) ongeveer 70 af gevaardigden van kerkeraden van Hervormde gemeenten welkom heten hy vergat haast de gast-afgevaardig den van de Gereformeerde classis speciaal te verwelkomen, zo gewoon en vertrouwd is het geworden dat de gereformeerde vertegenwoordigers er by zyn en meespreken. Maar toen des avonds na de maaltydpauze de deputatie van het moderamen (dage- ïyks bestuur» van de Generale Sy node van de Ned. Herv. Kerk by de classis Leiden op werkbezoek kwam, was de opkomst aangegroeid tot tweehonderd vertegenwoordigers, een zaal vol: een kleine ruiker vrouwe- ïyke kerkeraadsleden temidden van een woud van mannen. ADVERTENTIE op een doel. Als je die ongenuan ceerde medezeggenschap krygt, kun Je er zeker van zyn, dat zoiets zich uitbreidt tot andere gebieden. Nou dan is het hek wel van de dam. Stel je voor, moeten de ingenieurs van Waterstaat ongeremd het beleid van dat departement vaststellen en over al wegen door het landschap gooien? Of moet je het leger laten beheren maar laten vallen. Prof. dr. G. Zoutendijk door de officieren en soldaten al leen?" Conclusie: Veringa doet met zyn wetsontwerp denken aan de estafet teloper die aan kop gaat. Maar als I het aan vele docenten van de Leidse universiteit ligt. moet hy zyn stokje LEIDEN Zeven weken na oprichting heeft de Leidse stich ting Huisvesting Werkende Jon geren haar eerste pand aange kocht. Het is een voormalig dok tershuis aan de Plantage 24, dat zal worden verbouwd tot woon ruimte voor werkende jongeren tot ongeveer dertig jaar. Met de aankoop en de verbouwing is een bedrag van 140.000 gulden ge moeid. Voor dat geld gaat de stichting beschikken over twaalf kamers, variërend van drie bij vier meter tot vier bij zeven me ter. De vijf grootste kamers zijn naar de mening van het stich tingsbestuur heel goed geschikt voor een echtpaar zonder kinde ren. De pry zen die de stichting voor deze kamers moet vragen op basis se maand 23 SEPTEMBER 1970 LEIDEN Het programma van K en O, speciaal wat de Volksuni versiteitskant betreft, biedt vele mo- gelykheden op het gebied van cur sussen en lezingen: fotograferen, wandlappen maken, teken- schilder en grafische technieken, bewegings kunst, yoga, Japans bloemschikken, weven, handenarbeid om zelf cadeau tjes te leren maken, bloemschikken en meer technische cursussen zoals timmeren, autotechniek en schoon heidsverzorging voor de vrouw. Mensen, die een taal willen leren, kunnen ook by K en O terecht. Frans, Duits en Engels, maar ook Spaans, Italiaans, Zweeds, Russisch, Indonesisch en Latyn. Ook staat op het programma: an tieke cultuurgeschiedenis waarby speciaal het antieke theater onder de loupe genomen wordt: voor de ge ïnteresseerde mens in eigentydse problemen .Rebellie als continu ver- schynsel, met speaker-corners in een zogenaamd praat-park; een uitge breide cursus over de moderne ge schiedenis en internationale samen werking met de universiteit over ontwikkelingsproblematiek; een twee tal lezingen over kindergeloof (spe ciaal voor jonge ouders); leeskringen rondom moderne Nederlandse èn buitenlandse literatuur; een confron tatie van ouderen met de sexuele revolutie een cursus over nieuwe vor men van onderwys (Wat er wèl is ider onderbreking „Tot uw dienst" een drietal avonden gewyd aan de relatie burger-overheidlosse lezin gen met onderwerpen als literatuur en schryvers van het ondergrondse Rusland; nieuwe gezichten in de vragen van levensbeëindiging; Rem- brandts vroegste ontwikkeling in Lei den; de invloed van reclame op pro ducent en consument; natuurleven in het gebied van de Oude Maas. ADVERTENTIE verwacht vrydag of zaterdag de 10.00ste bezoeker en zondag de 15.000ste. De 10.000ste zal een elektr. naaimachine in luxe koffer worden aangeboden. De 15.000ste een stereo radio concert- meubel. Wy raden u aan de laatste dagen van deze beurs te bezoeken. By de ingang ontvangt u een nummer, staat er 10.000 op dan heeft u de naaimachine en staat er 15.000 op dan heeft u het radiomeubel. Een bezoek aan deze grote beurs van LANGEZAAL loont beslist de moeite. van kostprijs, zyn onderhand niet mis. Voor het kleinste kamertje moet nog altyd een huur worden neerge teld van 130 gulden per maand. Ds. Kret, voorzitter van het stichtings bestuur. ziet hierin een aanleding om nog eens te wyzen op de duidelyke discriminatie tussen studenten en werkende jongeren bij het vinden van woonruimte. Als de stichting Studentenhuis vesting het pand Plantage 24 zou hebben aangekocht, zou de huurprys voor de kleinste kamer dankz y subsi dies voor studenten op niet meer dan 80 gulden per maand komen. En dat, terwyl veel werkende jongeren ADVERTENTIE IEMCO LEIDATO-TIP Wast, spoelt, centrifugeert ENDROOGT! Stand 87 - 89 Exclusief by Nieuwe Rijn 32 ook niet meer dan zes- tot zeven duizend gulden per jaar verdienen, en bovendien door de fiscus het zwaarst worden aangeslagen. Kandidaten voor het huis aan de Plantage zyn er voorlopig genoeg. De stichting Huisvesting Werkende Jon geren (contactadres: De Laat de Kanterstraat 44) heeft een lyst aan gelegd van woningzoekende jongeren (ook echtparen), die bestaat uit 61 ongehuwden, 18 met trouwplannen en 12 echtparen. Zy zyn op de eerste krantenberichten over de oprichting van de stichting afgekomen, of aan geschreven door de stichting, die een tyd lang heeft gereageerd op adver tenties in het Leidsch Dagblad van naar kamers zoekende werkende jon geren. De ervaring van dominee Kret: „Het zal niet aan het Leidsch Dag blad liggen, maar in negen van de tien gevallen lukt het de steller van de advertentie niet om een kamer te vinden. Er komt óf geen reactie op, óf er worden exorbitant hoge pry zen gevraagd of klemmende voorwaar den gesteld". Subsidie Op het ogenblik gaat de stichting naarstig verder met het aankopen van geschikte panden, liefst in de binnenstad. Daarnaast is in opdracht van de stiohting een architect aan de slag gegaan met het ontwerpen van nieuwbouw, waarop de stichting sub sidie kan krijgen, wat uiteindeiyk weer tot een lagere huurprys leidt. Eigenlyk zou je ook subsidie moeten Voor de classis Leiden bestond de synodale delegatie uit ds. J. A. G. van Zanten (Wassenaar; voorzitter van de synode), ds. M. Groenen berg 'Utrecht; voorzitter van het college van visitatoren) en drs. J. E. van Veen (Den Haag; secretaris van de synodale raad voor overheid en sa menleving). Voorafgegaan was een brief van de synode aan alle kerke raden, waarin het huiswerk voor deze werkbezoeken stond aangegeven. Uit de vergadering werd grote waarde ring uitgesproken voor het feit, dat onder het eerste hoofdpunt van deze brief, „Geloven en belyden", de kern- vragen van het ohristelyk geloof in deze tyd gesteld waren: „Wie is God? Waar is God? Zwnjgt Hy of spreekt Hy ook tot onze generatie? Heeft het (nog) wel zin over God te spreken en in Hem te geloven?" Sommige af gevaardigden daarentegen meenden dat de synode te veel vragen heeft gesteld en te weinig antwoorden ge geven: „Als we niet meer weten wie God is, zijn we als kerk verloren!" Ds. Groenenberg pleitte er voor dat de kerk niet te vroeg de mensen moet dwingen op te houden met vragen: de kerk mag nooit weigeren ook de laatste vragen te horen. De vraag wie God is en of het zin heeft in Hem te geloven is de vraag waar we zelf mee leven en die ook in de Bij bel telkens gesteld wordt; als de vragen gesteld mogen worden, kan ook gehoor gevraagd worden voor het antwoord en de vingerwijzing die de Bijbel ons geeft. Kindercommunie In de synodale brief was geconsta teerd „dat er steeds meer Herv. ge meenten zijn die, al is dit dan in strijd met de kerkorde, levensvormen van andere kerkgemeenschappen, zo als b.v. toelating van kinderen tol het Heilig Avondmaal, overnemen'. Uit de vergadering kwam zowel het verwyt. dat de synode niet slechts had moeten constateren, maar voor al protesteren en verwerpen, als de vraag of juist by vragen als samen werking met andere kerken en kin dercommunie de kerkorde niet altyd achter het werkelijke leven van de kerk aan loopt Op het laatste ant woordden de synodale bezoekers, het onjuist te vinden dat op zulke be langrijke punten kerkeraden op eigen houtje van de orde der Kerk afwy- ken; wat je meent als nieuwe waar heid ontdekt te hebben, moet je eerst in classis en synode inbrengen, om er met de hele kerk over te kunnen spreken. Aan de tegenstanders van de kindercommunie werd gevraagd maal worden opgeknapt, vindt het 0f him mening berust op ,,'t is altyd stichtingsbestuur. Men gaat hierop m geweest" of op „de Bybel zegt" Alleen het laatste is reformatorisch, Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 krygen voor oude panden die heie binnenkort aandringen by het rijk. om zo te proberen de huur omlaag te krijgen. ADVERTENTIE ^4 verlovingsringen De allermooiste voor de allerliefste ■PP11 "MM PIERROT Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 maar als we ons daaraan houden moeten we erkennen dat de huidige toelatingsleeftijd voor het H. Avond maal (18 jaar) een betrekkeiyk wil lekeurige zaak is; by Calvyn was het 10 jaar. en we weten niet precies wie er in de eerste christengemeente aan de maaltijd van de Heer deel namen. „Als kinderen gedoopt zyn, mag je ze dan van de maaltyd weren?" Samenwerking Veel positiefs bleek te vertellen over de samenwerking met andere kerken. De Geref. en Herv. synode- moderamia vergaderen nu regelma tig samen, en een gezameniyke stu diecommissie beziet wat op plaatse lijk vlak samen gedaan kan worden. Het was boeiend van een .synodaal heer" te horen: vooral samen doen wat plaatselyk kan. en niet te veel vragen: kan dat elders ook en mag het overal al? Voor „Kom over de brug - 2", de nieuwe grote actie voor internationale kerkeiyke hulp verlening, wordt naast de reeds deel nemende tien protestantse kerken en geloofsgemeenschappen, nu ook het episcopaat van de R.K. Kerk uitge nodigd. En de nieuwe gezangenbun del laat zo lang op zioh wachten Juist omdat het overleg met allerlei andere kerken en groepen zoveel tyd kost. In deze toon werd de vergade ring besloten: van het oecumenisch front goed nieuws! De toegang is geheel GRATIS. De beurs is elke dag geopend van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Zondag, tevens de laatste dag, van 11 uur v.m. en wat niemand weet) een muziek- tot 10 uur n.m. in de Stadsgehoor- cursus „Geniet meer van muziek"; zaal, Breestraat, Leiden. LEIDEN Tyd: gistermiddag Plaats: burgerzaal van het stadhuis. Gebeurtenis: identiek als de dag er vóór. Toen stond er gedurende enkele uren een rij belangstellenden om af scheid te nemen van de socialist Plena, die na vele jaren als raads lid en wethouder afscheid nam. Nu was dat het geval om afscheid te ne men van de socialist Sannes, die minder lang raadslid is geweest, maar eveneens acht jaar wethouder De gebeurtenis was dezelfde, maar de mensen waren andere voor het grootste percentage. Nu kwamen vooral de velen, die Sannes hebben leren kennen als wethouder van on derwys, sport en culturele zaken. Woorden van dank, beste wensen, geschenken. Voor de heer en mevr Sannes, rechts op deze foto (LD/ Holvast).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3