EIDEN IS NEUSJE VAN DE ZALM VOOR RINOLOGEN rrico de ster van elk bloemencorso AMERIKAANSE GASTHOOGLERAAR: GESCHONDEN NEUS SCHENDT MEER DAN AANGEZICHT neusoperaties moest bijv. 's nachts een speciale lens met een brand punt van 600 mm. uit Parijs komen om de kleine neus voldoende close up in beeld te krijgen en toch de artsen niet te hinderen. Ergens an ders was zo'n lens niet te krijgen. Het is maar één van de vele moei lijkheden en problemen, die bij de voorbereiding moesten worden op gelost. Al met al is een resultaat verkregen, waarvan de Amerikaanse hoogleraar zegt. dat het zijn weerga niet vindt in de wereld. In Leiden dus het neusje van de ADVERTENTIE zalm, om een .neuzerige" uitdruk king te gebruiken. Wie in het woor denboek neust, vindt er tientallen. „Ja", zegt prof. Schmidt, „de neus is altijd een psychologisch geladen lichaamsdeel geweest, eigenlijk een equivalent van de penis. Bekend is ae veronderstelling, dat iemand met een grote neus ook een grote penis heeft. En daarbij blijft het niet. De neus speelt een zeer belangrijke rol". Prof. Schmidt herinnert aan de Libelle van enige jaren geleden, die een foto Met zien van een meisje vóór en na een ingreep aan de neus. .Erna was ze veel meer sexy, maar. haar mond stond open, want de neus deed geen dienst meer". Daar mee zit hij meteen in het onder werp, dat hij en zijn Amerikaanse collega Cottle zo belangrijk vinden: een neusoperatie is er niet om het uiterlijk mooier te amken. Dat is een bijkomende zaak. De neus we zien alleen het topje van de ijsberg is geen versiering, maar een func PAGINA 19 Bij de foto's: Links Loven: de gebrui kelijke staatsiefoto ge maakt voor het galadi ner in Huis ten Bosch. Rechts boven: tegenover het Binnenhof kwam het gistermiddag tot relle tjes tussen jonge Zuid- molukkers en de Haagse politie. Links onder: president Soeharto ontmoette gis teren ministers en de Tweede en Eerste Kamer. Hier het gesprek op Huis ten Bosch tussen Soehar to en de ministers. Rechts onder: een van de weinige „gelukte" de monstraties van de jonge Zuidmolukkers in Den Haag. tioneel lichaamsdeel. Daarop worden onderzoek en operatie gericht. Neuscadeau In Nederland valt het mee met de plastische chirurgie wat de neus betreft, maar prof. Schmidt weet, dat ui Amerika veel meisjes als cadeau tje bij het verlaten van de high- school van hun ouders een neus operatie krijgen om het gezicht mooier te maken Prof. Cottle (72 en nog de hele dag vol activiteit) heeft er zijn le venswerk van gemaakt belangstel ling te wekken voor het onderzoek van de neus. Hij houdt zich alleen met de neus bezig, een ontwikkeling, die prof. Schmidt voor Europa niet ziet, omdat keel, neus en oren vol gens hem te veel met elkaar tema ken hebben om hierin te specialise ren. De Amerikaanse professor, o.a. ge ïnspireerd door de Nederlandse ge leerden Zwaardemaker. Mink en Van Dishoeck, wijst erop, dat we in per centages weten hoe zwak onze ogen en oren zijn, maar niet onze neus. ..En de neus is ademhalen, gezond heid en dus leven", zegt hij. wij zend op de samenhang met hart, longen en zenuwstelsel. Hij heeft 20.000 dia's meegebracht om materiaal bij de hand te hebben de cursisten te overtuigen. Hit spreekt er indringend over als hij zich mengt in de discussies. Discussies, die ook worden gehouden bij het zien van neusoperaties op de beeldbuis. De tv maakt het mogelijk sterk vergroot de operatie te volgen en erover te praten. Het is boeiend om enkele uren je neus in dit soort zaken te steken... HANS MELKERT. Prof Cottle in discussie met de KNO-artsen onder het kijken naar de tv. waarop een neusope ratie te zien is. (Foto LD/Holvast) Volgens de Ameri- professor M. H. Cottle, rino- in Chicago en momenteel te in het Academisch ziekenhuis Leiden, gaat het Nederlandse ge- „Wie zijn neus schendt, zijn aangezicht" lang niet genoeg. Hij zegt, dat de neus belangrijk is als hart en lon en invloed heeft op het gehele „Een goede neus is leven", hij en als voorbeeld wijst hij de samenhang tussen de werking de neus en het krijgen van een iin bed als het lichaam Een neus werkt altijd, acht keer pea- jaar om adem te Zijn Leidse collega prof. dr. P. Schmidt, hoofd van de kliniek keel-, neus- en oorziekten van A.Z., relativeert de uitspraken maar is er ook van over- dat de neus een zeer belang- lichaamsdeel is. Beiden maken uit van een groep van hoog leraren en lectoren uit de gehele wereld, die voor 150 keel-, neus- en oorartsen een nascholingscursus over de neus leiden. Deze internationale Boerh a ave - course for rhinology brengt momenteel extra drukte in de kliniek van prof. Schmidt, maar ook op anatomie en fysiologie. Kleuren-tv De cursus heeft een primeur in de vorm van kleurentelevisie voor de deelnemers In twee operatiekamers volgen tv-camera's de verrichtingen van de arts, die sterk vergroot op de beeldbuis overkomen. De televisie- dienst heeft dit bereikt vijf jaar na oprichting van de audiovisuele dienst, die voorts bestaat uit een film- en een fotodienst ten dienste van het onderwijs. Twee jaar geleden had de Leidse dienst als eerste universiteit in den lande zwart-wit en nu idem dito kleur. Andere universiteiten werken hier aan en de heer F. J. H. Op 't Eijndei Een blik in de operatiekamer bij een neusoperatie. Links een camera, rechts bovenin een mo nitor met een neus close up. het hoofd van de audiovisuele dienst verwacht, dat er over twee of drie jaar een net is. waardoor de weten schappelijke centra him tv-opnamen kunnen uitwisselen. Het blijft in Leiden niet by deze ene audiovisuele dienst, die wat de televisie betreft beschikt over appa ratuur, die de gelijke is van die van Teléac en in alle gebouwen van het AZ kan worden .ingeplugd". Naast deze .medische" dienst komt er een tweede op het Stationsplein voor andere faculteiten en wellicht een derde in het Witte Singel-complex. Hierover wordt deze maand beslist. Wat de dure apparatuur betreft zul len de twee of drie diensten samen- wei ken. Voor de „verslaggeving" van de

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19