VREDESPLAN VAN VS ERNSTIG IN GEVAAR Uw Leidsch Dagblad „Het gaat vooruit, is het gevoel" NIEUW en toch het volle pond aan smaak en geur )om op VS mbassade a Athene mee op vakantie Langdurig overleg in de metaal over 400 gulden toeslag Roemenie op het scherp van de snede (3 en slot) Washington beschikt over bewijzen Egyptische bestandsschending CAFFEÏNE-VRIJ Weer staking in mijnen in België Communie onder twee gedaanten Zeker 20 doden bij overstroming in Philippijnen DERDAG 3 SEPTEMBER 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE - }NDEN (Reuter) De toekomst van het Amerikaanse lesinitiatief inzake het Midden-Oosten is sinds gisteren aan wankelen gebracht na de mededelingen van Amerikaanse ftionarissen in Washington dat de Verenigde Staten over elijke bewijzen beschikken dat Egypte het bestand heeft honden. De geconstateerde bewijzen zouden versterking de luchtafweer aan het Suezkanaal betreffen. iëlische leiders zullen vandaag ikomen om zich te beraden verdere deelneming aan de sonderhandelingen. Het zal on- jfeld een strijd worden tussen lorstanders van een harde lijn, pzegging van de bestandsover- >mst zullen bepleiten en die van ichte lijn. Deze willen de be- ingen via VN-bemiddelaar Jar- voortzetten. maar deze zouden jpig beperkt moeten worden tot lorrigeren van de gemelde be- Isschendlngen. Roeren Arabische landen zullen zich schijnlek gaan roeren na de Bring van de Amerikaanse mi- r van Defensie Laird, die woens pond zei dat de V.S. zich blij- twijten van de verplichting die roor het staken van het vuren is Israël is aangegaan. Jordanië blijft de spanning tus- de Palestijnse commando's en ,eger van Koning Hoessein be- L Irak dreigde opnieuw zijn in inië gelegerde troepen in actie rengen om de commando's te sn. t bestand aan het Suezkanaal |na een maand oud. De kansen en spoedig begin van vredesbe sprekingen onder leiding van Jarring lijken slechter dan ooit. Een offi ciële verklaring van Amerikaanse zijde over de beweerde bestands schendingen door Egypte is tot dus ver niet verschenen. De woordvoer der van Nixon, Ziegler, zei echter „we zijn in een zeer delicate perio de. dit is een erg gevoelige tyd en we hebben te maken met een zaak van zeer groot belang". Steun De Palestijnse bevrijdingsorgani satie heeft om een spoedzitting ge vraagd van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de veertien lan den die bij de Arrbische Liga zijn aangesloten. Zij willen een bespre king van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Egypte liet onmid dellijk weten dit voorstel te steunen. De ambassadeurs v an de vier gi*ote mogendheden bij de Verenigde Naties hebben gisteren weer twee uur vergaderd over de toestand in het Midden-Oosten. Volgens welinge lichte kringen kwamen zy tot de slotsom dat zij- op dit ogenblik wei nig kunnen doen om hervatting van opgeschorte vredesbesprekingen on der leiding van Jarring bewerk- stlligen. De Israëlische ambassadeur is nog steeds in Israël voor dringend overleg met zijn regering, die dezer dagen haar standpunt zal bepalen. Jw Leidsch Dagblad wli gaarne mee met vakantie ais O wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformuller, dit tenminste 8 dagen voor üw vakantie aaD ons in te zenden, O ons niet op te DelleD voor- opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wil niet aannemen Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES is: I Naam: Straat: do Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing Ir. )EN HAAG (GPD) Werkgevers en werknemers in metaalindustrie, samenwerkend in de Raad van Over- in de Metaalindustrie, hebben in de afgelopen nacht bijna twaalf uur vergaderen besloten de ondernemingen je sector van de groot-metaal te adviseren een toeslag 1400 gulden bruto integraal te betalen. Alleen wanneer de economische positie van de onderne- »g een dergelijke betaling niet toestaat kan in overleg t de vakbeweging en de ondernemingsraad worden afge ven van dit advies. ADVERTENTIE I nachteiyke vergadering werd >rbroken door tal van schorsin- voor beraad in eigen kring. De lalbedryfsbonden verlangden uitkering van 400 gulden bruto alle 265.000 werknemers in de lalindustrie, terwyi de metaal- [gevers aanvankelijk stelden dat sn in de ondernemingen, waar koppelbazen wordt gewerkt, een elijke toeslag zou kunnen wor- gegeven. i metaalindustrie is de eerste be- !stak, waar een beslissing is ge- ïn over het akkoord inzake een ering van 400 gulden bruto over i in de Stichting van de Arbeid, topoverlegorgaan van het be televen. Inmiddels hebben de in- ITANBOEL (GPD) Gisteren jlofte een bom in een auto voor Amerikaanse ambassade in Athe- waarby inzittenden om het leven m en enkele gewonden vielen, e laatste weken was het verzet opgelaaid, met pamfletten over snaamde vergiftiging van naar tsland geëxporteerd fruit en met bomaanslag op een metro-sta- I, dat anderhalf uur oponthoud de treinen opleverde, en week geleden werd er in Athe- ïen manifest rondgestuurd van de ltse en koningsgezinde nationale rohiMsbeweging, de KEA, onder hear 4 peimzinnige leider generaal Akri- Dit is de beweging die het vo- in de zomer de meeste aan- jen heeft gepleegd, waaronder et- jke op Amerikaanse doelen. In manifest worden alle aanslagen tenj eens opgenoemd en er wordt ge- dat dit nog maar een begin is hifeest. l0% de herfst van vorig Jaar schort- leider der beweging alle aan- Sen op, in afwachting van belang- ;e Amerikaanse stappen die, naar uit goede bron wist, op handen d ren. Doch, zo wordt in het nieuwe nifest betoogd, er is niets van ge inen en nu zal de activiteit —hieuw worden opgevat. Mocht het v0(/r een geëscaleerde verzetsactie be- gwrffen, dan is hy in opzet mislukt idat de aanslagplegers zelf gedood hinrden. got dustriële vakbonden, de vervoers- bonden en de bouwvakbonden laten weten dat ook zy voor iedere werk nemer in de bedrijfstak 400 gul den bruto verlangen. De vergadering van het overleg orgaan werd niet bijgewoond door werknemers voorzitter de heer M. Zondervan (NVV metaal). Hy kreeg gisteren in de loop van de dag het dringende medische advies om enkele weken absolute rust te hou den. In zyn plaats trad op de heer W. A. Wamsteeker, secretaris van de NW metaalbedryfsbond. Voorbij is de tijd dat de drinkers van caffeïne-vrije koffie op de tweede rang zaten. Er is nu caffeïne- vrije Supra koffie die het volle pond geeft aan smaak en geur. Pittige koffie die de naam Supra met ere draagt. Geniet er maar van! f 2,67 per pak kolll*brflnd«rl|«n «Ind» 1782 Een beeld uit de Jordaanse hoofdstad Amman. Palestijnen met wa-pens in de aanslag klaar om een eventuele aanval van het Jordaanse leger af te slaan. BRUSSEL (GPD) In twee ko- lenmynen van het Limburgse bek ken in België zyn weer stakingen uitgebroken. Het is begonnen met een myn in Zolder, waar meer dan negentig procent van de drieduizend mynwerkers gisterochtend niet aan het werk is gegaan. Later op de dag is de staking ook overgeslagen naar de myn van Waterschei. Stakingspi ketten hebben geprobeerd de myn werkers van Beringen en Winter- slag van het werk te houden, doch dat is niet gelukt. De nieuwe stakingen zyn ontstaan onder invloed van mynwerkers- macht, een beweging van studenten en mynwerkers. De beide grote vak bonden, de katholieke en de socia listische hebben de staking niet er kend. Het betekent dat er dus door hen geen stakingsgeld zal worden uitgekeerd. Na de grote stakingen van verscheidene maanden geleden zal deze financiële dreiging vermoe- deiyk vele mynwerkers weerhou den de staking te beginnen of zolang voort te zetten. De stakers eisen een produktiepre- mie van 25 Belgische frank per dag, recht op pensioen na 25 jaar onder grondse arbeid en publikatie van de vergelykende loonstudies, die de Bel gische regering na de vorige staking 1 heeft toegezegd. Postabonnement ons VAKANTIE-ADRES ls: P straat do plaatsnaam: provincie S.v.p. in olokletters. (By tydeiyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen, maar wel datum le en laatste dag van Inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. le dag laatste dag Duldeiyke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland. België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen ultslulteM per luchtpost Kosten t0.60 per dag. Voor tydelyk in te nouden kranten wordt ny restitutie van net te veel netaaide abonnementsgeld t 0,50 In mindering gebracht voor administratie kosten verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer in net vakje rechts onder punt 3 te vermelden. VATICAANSTAD (Reuter) Het Vaticaan heeft bekendgemaakt dat de rooms-katholieken met toestem ming van hun bisschop voortaan de communie onder de gedaanten van brood en wyn mogen ontvangen. In het verleden ontvingen de r.-k. leken, die de Latynse ritus volgden, altyd de communie alleen onder de ge daante van brood. Tot vandaag gold de nog niet zo lang geleden afgekon digde bepaling, dat het Vaticaan verlof moest geven voor het uitrei ken en ontvangen van de communie „onder tweeërlei gedaante." Nu heb ben de bisschoppenconferenties en de plaatseiyke bisschoppen het recht gekregen zelf hierover te beslissen. MANILLA (AP) De overstro mingen op de Philippynen hebben volgens onofficiële berichten al meer dan 20 slachtoffers geëist. Manilla en het noordeiyke gedeelte van de Phillippynen werden gisteren voor de derde achtereenvolgende dag getroffen door zware moessonregens. President Ferdinand Marcos heeft de noodtoestand afgekondigd. Dui zenden gezinnen moesten hun huizen verlaten en de schade in de over stroomde gebieden loopt in de mil joenen guldens. Rydt men vanuit het Westen Roemenië binnen, dan is de eerste indruk, vooral op het platteland, vaak nog die van schrijnende ar moede en primitiviteit. De etalages zyn karig, de hotels en eetgelegen- heden zijn allesbehalve luxueus, de mensen zien er moe en vroeg oud uit. Komt men daarentegen uit het noorden, de Sowjet-Unie, dan is het of al in het meest achtergebleven Moldavië het Westen u met open armen begroet. Alle dagelijkse le vensbehoeften zyn er te koop en vergeleken met Rusland voor re- delyke prijzen. De sfeer is vry en onbekommerd, de mensen durven er te lachen en met vreemdelingen te praten en de afwezigheid van de fa natieke instelling, die de bezoeker by de Russen op de zenuwen slaat, er vaart men als een ware verademing. Zo is het met alles in Roemenië: het hangt er maar vanaf, van welke kant je het bekykt. Zesmaal 8 uur Het gemiddelde maandloon van een Roemeen bedraagt 1200 lei (volgens de officiële, maar misleidende koers ongeveer 150 gulden). Daarvoor moet hy zes dagen per week acht uur werken. Meestal is er geen fabrieks- kantine met goedkope warme maal tijden en ook andere sociale voorzie ningen zyn nog erg beperkt, in te genstelling tot die in landen als Hon- garye en Tsjecho-Slowakye, waar het schynbaar lage loonpeil door zulke voorzieningen duidelyk wordt opge trokken. Alle arbeiders in Roemenië werken in een drie-ploegenstelsel, waardoor van 'n normaal gezinsleven weinig terechtkomt. Door de woning nood wonen veelal drie generaties samen, van wie in de regel alle vol wassenen werken. Men ontmoet el kaar dus meestal op weg van en naai- het werk. Misschien kunnen daardoor de gezinnen zo klein wor den gehouden. Sinds Ceaoecescoe de legale abortus enkele jaren geleden heeft verboden, is het geboortecyfer namelyk niet wezenlyk gestegen. Toch kost een af dry ving nu niet minder dan 7000 lei, dat zyn zes maandlonen, als je al een arts vindt die de ingreep aandruft. Verder be staat er geen enkele vorm van con traceptie. Dat abortus-verbod is één van de dingen, die het volk Ceaoecescoe kwalyk heeft genomen. Een andere kwestie is de voelbare verhoging van de pryzen, waardoor by het gemid delde gezin de verdienste nu weer geheel opgaan aan de allereerste le vensbehoeften en er, in tegenstelling tot enkele jaren geleden, niets kan worden overgehouden voor de aan schaf van meubels of in de verre toekomst een ideaal van elke Roe meen een auto. Daarby moet wor den opgemerkt, dat de uitgaven voor huur, gas. elektriciteit en telefoon naar westerse maatstaven gerekend zeer laag zyn, voor kleding en schoeisel weer zeer hoog. Opvallend weinig kritiek hoort men daarentegen op de afschaffing van de premies, die boven op het loon kwamen, bedoeld om kwalitatieve premies te stimuleren. De bereke ning van die premies heeft evenwel aanleiding gegeven tot zoveel cor ruptie en vriendjespolitiek, dat het effect uitbleef en Ceaoecescoe ze weer afschafte. In de rij staan Een van de drukste" bezigheden in Roemenië is het in - de-ry-staan. Men staat voor alles in de ry: voor een matig stuk vlees, voor verse eie ren (zal ik er vandaag vyf krijgen of misschien zes?), voor een treinkaar tje naar Boekarest of voor onder broekjes (zullen het dit keer dames- of herenonderbroekjes zyn?) Het probleem is, dat men meestal niet van te voren weet, wanneer en waar eieren of broekjes voorradig zyn, zo dat men zich automatisch maar op stelt, als men ergens een rij ziet. Dat in het kritische televisie-pro gramma „Reflector" deze massale energieverspilling genadeloos wordt afgekraakt, wil niet zeggen dat de party voor kritiek openstaat, maar alleen dat ze een ventiel voor zulke chronische frustraties nodig vindt. Deze stryd om het dagelykse leven beheerst heel het denken en doen van de bevolking. Kunstmatig wordt men neergedruk in de poel van ma teriële problemen. Een voorbeeld. Ana, studente in de chemie, 24 jaar, wil met haar vrienden en vriendin nen een vakantie aan de Zwarte Zee doorbrengen. Maar de treinen naar de kust zyn dit jaar helemaal voor de buitenlandse toeristen gereser veerd voor de westerse toeristen met deviezen wel te verstaan. Er lo pen namely k veel minder treinen dan vorige zomers, zogenaamd vanwege de overstromingen, maar aangezien dit jaar alle restricties op het conto van de overstromingen worden ge schreven, hebben de Roemenen zelf daarover zo hun voorbehoud. Zonder kruiwagen is geen plaats te krygen en Ana heeft geen kruiwagen. Een beperkt aantal Roemenen krygt een staanplaats in de gang paden. Maar aangezien in deze bran dend hete zomer alles naar de kust wil, betekent dat een gevecht op leven en dood. Met haar door een kampeeruitrusting nogal omvangryke bagage in de hand heeft Ana geen schyn van kans. Daarom wil ze pro beren- die bagage van tevoren als. vrachtgoed op te sturen. Terwijl de bezoekster uit het Westen met haar moeder, broers en zusters thee zit te drinken (vyf mensen wonen in twee kamers, keuken en badkamer samen met twee andere gezinnen) komt Ana terug mèt haar bagage en met de mededeling, dat verzending op geen enkele manier mogeiyk is. Waarom niet. is haar niet meegedeeld. Trou wens, de Roemenen zyn niet gewend zulke vragen te stellen. De avond, oorspronkelijk bedoeld voor een gesprek met de gast uit het Westen, wordt noodgedwongen ge bruikt voor een geïmproviseerde „fa milieconferentie": Hoe kan Ana met haar tent tóch nog naar de Zwarte Zee worden getransporteerd? Want Ana kan twee onbezorgde weken best gebruiken. Als kind van een va der uit de voormalige bezittende klasse mocht ze oorspronkelyk niet aan de universiteit studeren en ver diende ze haar geld als arbeidster in een fabriek. Via een avondcursus haalde ze haar staatsexamen, maar in haar verdiensten maakte dat geen enkel verschil. Daarom besloot ze. toen de mogelykheid daarvoor werd opengesteld, alsnog te gaan studeren. Van de staatsbeurs kan ze nèt haar boeken en studiebenodigdheden be kostigen. Haar moeder, broers en zusters zullen zolang haar maaltij den en tramgeld verdienen. Kleren zal ze deze zes jaar niet kopen. Met zegge, en schrijve 300 led op zak, ver diend met. by lessen, hoopte ze nu even te relaxen. Solidariteit Of het Ana gelukt is, weten we niet. Hopelyk hebben de adviezen van de familie geholpen. Alles over heersende indruk van die avond met het gemiste gesprek was de ongeloof lijke solidariteit in zo'n gezin om de stryd op te nemen, om samen de tal loze weerstanden het hoofd te bieden. De gebeurtenis is symtomatisch in zoverre dat de industrialisering en het Westerse toerisme in Roemenië nog steeds op kosten van de bevol king worden geforceerd om het land een zekere zelfstandigheid te ge ven. Maar net zo goed als de huidige situatie voor deze vroeger welgestelde familie een smadeUjke afgang is, is zy voor de grote massa's, wier ouders wellicht nog analfabeten waren en in een lemen hut zyn opgegroeid, een reuzesprong naar boven. Vergeleken met de toestand In de monarchie of na de communistische machtsoverneming in 1944, zelfs ver geleken met die van een jaar geleden, ls de materiële vooruitgang in alle opzichten evident. In alle grote en kleine steden worden reusachtige moderne woonwijken uit de grond gestampt. De economische expansie in Roemenië is groter dan in enig ander Oosteuropees land. Twintig jaar geleden werkte slechts één op de vier werknemers in de industrie, nu twee van de vier. Het verkeer wordt zienderogen dichter. In de be volking zelf leeft duidelyk het gevoel dat het allemaal vooruitgaat. Mag er op interne maatregelen nog wel eens kritiek zyn op de huidige leiders, wat betreft de autonome koers in het buitenlandse beleid schynt de bevolking als één man achter Ceaucescoe te staan. Van zyn anti-Russische sentimenten maakt men op discrete wyze geen geheim (en ook niet van een behoorlyke dosis scepsis ten opzichte van het Westen met zyn gouden kalveren). Roemenië wordt op het ogenblik meegesleept door een golf van natio nalistisch elan, waarmee de bezoeker zich overal, tot in 't laatste museum, tot in 't duurste restaurant, gecon fronteerd ziet. Dit land is zo vaak door vreemde machten onder de voet gelopen. Het ziet zich gedwongen met twee belangrijke minderheden te moeten samenleven, nJ. 400.000 Duit sers en 1,6 miljoen Hongaren op een totale bevolking van 20 miljoen. Daarom is deze nationalistische fase op het ogenblik de enige kans voor de Roemenen om een eigen nationale identiteit uit te kristalliseren en- daarmee de samenwerking op de Balkan als een vruchtbaar initiatief te stellen tegenover de eeuwenlange bedreiging door de Russen. AN SALOMON SON

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9