Indonesische communisten vluchtten naar Nederland Ik zie zoveel waar ik niet achter kan staan" Grote verwarring rond 'demonstratieverbocT Kamerlid fel tegen plan W itteveen/Grapperhaus ZUIDMOLUKKERS VOLK IN BALLINGSCHAP IN BEWEGING m EN SLOT B. V.D. wordt eindelijk geloofd n Onderhoudskosten eigen huis moeten aftrekbaar blijven Nog jaren kans op vissterfte DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Bij het onderzoek dat de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) in de afgelopen maan den heeft ingesteld in verband met het bezoek van presi dent Soeharto van Indonesië, is komen vast te staan dat er zich op het ogenblik enkele gevluchte Indonesiërs in ons land moeten bevinden, die leidende posities hadden bekleed in de Indonesische communistische partij. Ter gelegenheid van het 25-1 Zeist een galamodeshow gehou-1 HartstichtingOp de foto: een jarig bestaan van Maison Kuiper] den waarvan de opbrengst ten I van de nieuwe modellen die wer- werd gisteravond in het Slot in I goede komt aan de Nederlandse I den getoond. Deze Indonesiërs zouden in hun land moeten worden ver volgd voor deelname aan de moord op en aantal generaals, enkele iaren geleden. Ze ziin na de mislukte coup uit het land gevlucht. Hun partii werd officieel verboden. Bij een intensief en langdurig on derzoek naar alle visumaanvnagen in de afgelopen maanden is gebleken dat deze Indonesiërs visa hadden aangevraagd en gekregen, waar schijnlijk een andere nationaliteit dan de Indonesische opgevend. Het aanvragen van een inreisvisum voor ons land is verplicht voor vrijwel al le landen, die ook een inreisvisum van Nederlanders verlangen. Deze gegevens, maar ook bijv. die over het wapenbezit bij de Ambone zen en hun exercitieoefeningen, wa ren de BVD bekend en zijn onlangs nog aan de bijzondere kamercommis sie voor de veiligheidsdiensten mee gedeeld. In deze commissie zitten de fractievoorzitters van de PvdA, KVP, WD, ARP, CHU en D'66. Dat houdt in dat mr. Geertsema, de burgemees ter van Wassenaar en tevens fractie voorzitter van de VVD, volledig op de hoogte was van de wetenschappen van de BVD. Geheimhouding Hoewel het dinsdag bij het kamer debat over de gebeurtenissen in Was senaar door geen van deze fractie leiders werd genoemd, omdat zij ge bonden zün aan geheimhouding, kan nu dit bekend is geworden nog meer belang worden gehecht aan de kritische opmerkingen van drs. Den üyl en mr. Van Mierlo over de zwak ke bewaking van de Indonesische ambtswoning. Immers ook zij kenden deze gegevens. Het werd in het debat echter niet duidelijk of mr. Geertsema zelf de bewaking voldoende had geacht of minister Beernink. Wel gaf de be windsman toe dat hij overleg had ge pleegd met de burgemeester van Wassenaar over de te nemen veilig heidsmaatregelen. Nu is duidelijk ge worden waarom de minister met zo veel klem meedeelde dat de BVD niet heeft gefaald ondanks het feit dat de Ambonezen de bezetting konden volvoeren. Het is zeer waarschijnlijk dat de BVD met nadruk had gewaarschuwd voor excessen, doch deze waarschu wingen zouden slechts gedeeltelijk ernstig zijn genomen. De Indonesische regering was ove rigens ook op de hoogte van deze ge gevens en heeft inmiddels door de gebeurtenissen in Wassenaar onmid dellijk geconcludeerd dat alle risico's vermeden dienen te worden, waarop het besluit kwam dat het presiden tiële bezoek slechts een dag kon du ren. Ook in Den Haag worden nu de waarschuwingen van de BVD geloofd. Het programma van het bezoek wordt voor wat de tijden en plaatsen betreft volledig geheim gehouden. De 80 kamerleden die aan de vergadering met president Soeharto vandaag zouden deel nemen, hebben zeer vertrouwelijk vernomen, op welk tijdstip de verga dering in het eerste kamergebouw zou plaatsvinden. Een griffier over handigde hen persoonlijk de uitnodi gingen, daarbij wijzend op het zeer vertrouwelijke karakter. Vroeg aanwezig De parlementaire journalisten, die de persconferentie van drs. Sclimel- zer na afloop van deze vergadering kunnen bijwonen, kregen alleen de mededeling dat zij in ieder ge val vanaf vier uur vanmiddag in 't Perscentrum Nieuwspoort aanwezig moesten zijn. Dat wil overigens niet zeggen dat dan ook de persconferen tie gelijk zal beginnen. Het Binnenhof en omgeving werd gisteravond vroeg reeds afgesloten. Niemand werd meer toegelaten. Van nacht en vanochtend moesten alle geparkeerde auto's zijn verdwenen. De wagens die zijn blijven staan, worden weggesleept. Daarnaast werd er vandaag de ge hele dag niet vergaderd door de Tweede Kamer, hoewel het volgens de agenda een normale vergaderdag zou zijn. Voorzitter Van Thiel deelde gistermiddag mee dat dit besluit ge nomen was in verband met de vele veiligheidsmaatregelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het liberale kamerlid Wiegel is zeer verontwaar digd over het onlangs ingediende voorstel van minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus om ter vereenvoudiging van de belasting aangifte geen gelegenheid meer te geven tot aftrek van de onderhouds kosten van de eigen woning. De kwaliteit van het oude woning bestand wordt opgeofferd aan de vereenvoudiging van de belastingen, zo meent het jonge kamerlid. „Ik vind het een slecht voorstel. Het gaat me te ver. Ik schilder het mis schien wat donkerder af dan het is, maar dat doe ik bewust. De bewinds lieden hebben wel heel erg de lichte penseel gehanteerd." In het complex van voorstellen die de beide bewindslieden hebben ge daan. wordt geadviseerd een geheel ander belastingsysteem te aanvaar den bij het eigen woningbezit. De koppeling van de huurwaarde aan de personele belasting komt te verval len, daarvoor in de plaats wordt een huurwaarde vastgesteld aan de hand van een schatting. Zo zou de huurwaarde van een (bewoonde) woning, die geschat wordt op een lagere waarde dan 30.000 gulden, 150 gulden per Jaar moeten gaan bedragen. Voor wonin gen van 30.000 tot 60.000 gulden komt de huurwaarde op 300 gulden per Jaar, voor woningen van 60.000 tot DEN HAAG /ANP) Rond het „demonstratieverbod" voor Den Haag en de aangrenzende gemeenten Rijs wijk, Voorburg en Wassenaar is gis termiddag verwarring ontstaan. Aanvankelijk was er het bericht uit Djakarta, dat betogingen in ons land vandaag door de regering zijn verboden in verband met de aanwe zigheid van president Soeharto van Indonesië. De regeringsvoorlichtingsdienst deelde desgevraagd mede, dat iedere gemeente zelf deze zaken regelt. De gemeenten delen zelf mee of zij al dan geen toestemming voor betogin gen zullen geven, aldus de RVD. Korte tijd later verklaarde minis ter Polak in de Tweede Kamer dat de burgemeesters van Den Haag en omliggende gemeenten voor van daag een demonstratieverbod zou den uitvaardigen. Voor de rest van het land werd het demonstratiebeleid aan de burgemeesters overgelaten. Daar het over ordemaatregelen ging, en minister Polak de porte feuille van Justitie beheert, werd ver ondersteld. dat hij in de Kamer na mens de regering had gesproken. De tegenstrijdigheid tussen de ver klaring van minister Polak en de mededeling van de RVD werd door de woordvoerder van burgemeester Marijnen van Den Haag uit de wereld geholpen. Voor Den Haag zal er geen demonstratieverbod gelden. „Iedere aanvraag voor een vergun ning zal op normale wijze op zijn merites worden bekeken", bij de Haagse politie lag op dat ogenblik een aanvraag voor vergunning om donderdag te demonstreren als pre sident Soeharto met de kamercom missies spreekt. Deze aanvraag werd gisteravond ingetrokken na overleg van premier De Jong met Ir. Manusama. Drs. T. A. Th. Bogaardt. de bur gemeester van Rijswijk, (de gemeen te. waarin het vliegveld Ypenburg ligt, had een ander standpunt inge nomen. Hij deelde mee dat hij zijn handen vol heeft aan het bezoek van president Soeharto. „Ik kan geen demonstratie er bij hebben. Er zijn 120.000 gulden op 600 p. J. en voor nog duurdere woningen op 1200 oer Jaar. Het huidige systeem van aftrek van de onderhoudskosten zou dan moeten komen te vervallen, terwijl de huurwaarde, die over het alge meen veel lager zal zijn dan thans, normaal bij het inkomen wordt op geteld. „Deze regeling leidt wel tot herverdeling van de inkomens, maar deze herverdeling wensen wij niet, die gaat vooral ten koste van oudere mensen die het niet zo breed heb ben," aldus de heer Wiegel. Het kamerlid, dat voor zijn fractie alle woningbouwzaken behandelt, meent dat met name op het platte land er veel mensen zullen zijn die als het even kan een eigen huis ko pen, terwijl dat in de grote steden veel minder het geval is. Maar Juist op het platteland zijn veel woningen die tot de categorie „slechte wonin gen" behoren en hoge onderhouds kosten hebben. „Wil Je uit de woning nood komen, dan moet Je Juist nu het oude woningbestand goed onderhou den," zo zegt het kamerlid. Er is maar een oplossing volgens de heer Wiegel: handhaven van de ook geen vergunningen gevraagd voor demonstraties en ik zal ze voor donderdag ook niet geven, aldus drs. Bogaardt. Het ministerie van Binnenlandse Zaken liet desgevraagd weten dat van een opdracht tot een demonstra tie verbod geen sprake kan zijn. „De gemeentelijke autonomie verhindert dit, maar een verzoek om geen de monstraties toe te staan, is wel ge daan". aldus de zegsman. Op de vraag hoe dit verzoek schriftelijk, tele grafisch of telefonisch was ge daan, moest by 't antwoord schuldig biyven. „Dat kan ik thans niet ach terhalen. De juiste man hiervoor kan ik niet bereiken", aldus het minis terie. DEN HAAG (ANP) Eerst na 1975 bestaat kant op een behoorhjk gezonde toestand van het water van de Hollandse IJssel. Dan zyn n.L gereed de afvalwaterzuivering van de gemeente Gouda en die van een plaatseiyke industrie. Voordien be staat, by het samentreffen van on gunstige factoren, nog kans op een minder gewenste toestand. Aldus staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid in antwoord op vragen van de kamer leden drs. G. M. Nederhorst en ar. D. Dolman over de op 20 juni jl. geconstateerde vissterfte in de Hol landse IJssel. Het is zeer onwaarschyniyk, dat die sterfte veroorzaakt is door lozing van toxisch materiaal. Het onderzoek van het Ryksinstituut Zuivering Af valwater geeft zuurstofgebrek de schuld. Dit gebrek werd veroorzaakt door te zware belasting van het wa ter met organische stoffen en samen vallende klimatologische omstandig heden. huidige aftrekregeling, ook by het bezitten van een tweede huis. Door dat velen tegenwoordig een tweede huis op het platteland gaan kopen, kan de huidige gunstige regeling wel geld kosten aan de overheid, maar het rendement is toch erg groot, zo meent het kamerlid, die naast zyn woning in Amsterdam een boerde- rytje in Noord-Friesland bezit. Door het kopen van een tweede huis wordt voorkomen dat het land schap er troosteloos gaat uitzien en de welvaartsituatie in die gebieden gaat dalen, door het leveren van werk aan een aannemer, een tim merman („moet Je maar kyken hoe doodgelukkig hy hiermee is") en de middenstand. „Voor het vraagstuk van de volkshuisvesting is het twee de huis niet belangryk. maar voor het algemeen belang van de regio wel." Wiegel biyft erbU dat er maar een goede oplossing is, namehjk huurli- beralisatie of huurverhogingen. „De huurontwikkeling sinds de oorlog is sterk achtergebleven by de loon- en prysantwikkeling, terwyi het onder houd steeds duurder wordt en geiyke tred houdt met de prysontwikkeling. Het is niet voor niets dat er elk Jaar 15.000 slechte woningen bykomen. Voor de eigenaren is het helemaal niet aantrekkeiyk meer om de wo ningen goed te onderhouden." Wie de president van de Zuid-Mo- lukken bezoekt moet daarvoor naar Rotterdam. In een flat aan de Gysinghlaan, gewoon te midden van duizenden Nederlanders woont Ma nusama. Nummer 228 wordt op de julidag van ons bezoek niet bewaakt, zoals dat enige tyd geleden het ge val was toen conflicten tussen Ma- nusama-aanhangers en de groepe ring van kolonel Taemoela leidden tot kloppartyen en vernielingen van huisraad. Ir. Manusama's uiteriyk beant woord niet aan het klassieke beeld van een Ambonees: een krachtig ge bouwde figuur met vry donkere huid, kroezig of golvend haar, een platte neus, vooruitstekende mond met dik ke lippen etc. Hy maakt ook een an dere indruk dan op foto's en voor de televisie, waarop hy meestal Jonger lijkt. Klein, tenger gebouwd, met een lichte huidskleur bekent hy bui ten de Zuid-Molukken op Java te zyn opgegroeid. Tydens zyn studie in Delft koesterde hy als liefste wens: een bezoek aan de Zuid-Molukken. Van dat bezoek is hy nooit terugge- keert d.w.z. hy bleef en ook na zyn gedwongen vertrek van Ceram stond de Zuidmolukse zaak voor hem cen traal. De kleine kamer in zyn flat illu streert duideiyk de dualiteit van Ma nusama en zyn volk. Een volk zon der land, een president zonder pa leis etc. Aan de muur boven een sta len bureau een kleine kaart van de Zuid-Molukken, zoals men ze wel ziet in kantoren van officiële instan ties, een aantal naslagwerken. Het kost moeite hem excellentie te noe men en daarom wordt het meneer Manusama, maar al gauw biykt hy in het gesprek wel degeiyk de han digheid van politici te bezitten die karikaturaal by drs. Sohmelzer aan wezig is. D. Leiwakabessy: voorzich tig zijn. Anak Als ik als myn mening formuleer dat er sprake is van Black Panther- achtige methoden onder de Zuidmo lukse jongeren attaqueert hy fel: „Dat is uw mening. Natuuriyk heeft u recht op die mening, maar het is myn recht om er anders over te denken." Meestal treedt er na zo"n tirade altyd een pynhjke stilte in. Maar even daarna vervolgt hy glimlachend toegevend dat er misschien sprake is van een zekere radicalisering, maar dat dat niets om het ïyf heeft. Het zyn maar enkele ongeorganiseerde Jongeren onder invloed van het Wes ten. Met dat Westen bedoelt Manu sama dan de krakers. Kabouters, Damslapers, hippies. De president van de Zuid-Molukken stelt, de meerderheid van de jongeren, waar voor hy het woord anak (kind) ge bruikt, die binnen zyn Christelyke Zuidmolukse jongerenbeweging wer ken ten voorbeeld en blykt over het ontstaan van militante organisaties geen andere mening te hebben als byvoorbeeld conservatieve politici hier te lande, waarby hy een beroep doet op begrippen als leeglopery, af braak om het verschynsel te verkla ren en te duiden. Wanneer ik hem voorzichtig wys op discriminatie als gezonde voe dingsbodem voor militantie, by voorbeeld als Zuidmolukse Jongeren een café niet in mogen, niet met een Nederlands meisje uit mogen, voor „plopper" uigescholden worden etc., volgt een kleine litanie over excessen, die gemeden moeten worden en via zelfbeheersing komt hy tot de con clusie- „Ik zeg altyd mydt dat café als Je er niet in mag, ga naar de zaken die door Zuidmolukkers gedreven wor den." Als hy daar nog aan toe voegt: „Dat is eigeniyk apartheid van onze kant", heb ik toch de hand weten te leggen op een uitspraak die de kiem van ideeën als van Eiyah Moham med en de latere Black Power-be- weging onder Stokeley Carmichael bevat: I'm black, I'm proud. Een idee dat by Manusama waar- schyniyk leeft ondanks zichzelf en waarschijnlijk meer om praktische dan ideologische gronden gestal te kreeg. Waarom? Normen Ir. Manusama: Ik zie in deze tyd zoveel dingen gebeuren waar ik niet achter kan gaan staan. Misschien ben ik te veel gebonden aan de nor men van vroeger". Met iets van weemoed in zyn stem vertelt hy dan over de verschillen in cultuur tussen de Nederlanders en Zuidmolukse cultuur en geeft voor beelden. „Op diefstal staat de doodstraf op Ceram, maar schaken van een meisje is toegestaan. Centraal in de Zuidmolukse mentaliteit staat eer bied voor de ouders. Zuidmolukkers zyn opvliegend van aard. Een debat wordt vaak beslist met de vuist. Ik zeg vaak op dit terrein hebben Jullie nog wel heel wat te leren van de Nederlanders". Illlilllllllllllllllllllllllllllllllllll DOOR HEIN ELBRINK Minder behendig in het gesprek; een totaal andere man is de heer D. Leiwakabessy wonend in een Ambo- nezenwyk van Krimpen. Hy maakt deel uit van de tegen Manusama ge vormde tegenregering. Leiwakabessy c.s. verwyten Manusama paternalis me, ondemocratisch handelen, te slap zyn. Hun oplossingvia derde landen druk trachten uit te oefenen op In donesië. Het hoofd van de tegenregering, kolonel Tamalla zit daarvoor een Jaar in New York om diplomaten van deze landen geaccrediteerd by de VN, te bewerken. Volgens Manu sama zonder succes („hy geeft alleen maar slecht bezochte pers conferenties". Ook de heer Leiwa kabessy doet schuchter over de re sultaten. „Zo iets kost tyd", vertelt hy. Hoewel Manusama de beweging Tamala radicaler noemt dan de zy- ne lyken de tegenstellingen een beetje te zyn afgesleten. Beiden doen nog wel denigrerend over elkaar maar de tyd van wilde confronta ties is voorby. Het zou zelfs zo zyn dat men achteraf toch wel tevreden is over deze formele tweeledigheid, van de Zuidmolukse beweging: Ma nusama pakt de Nederlandse rege ring aan: Tamala c.s. vecht op het tweede front in het buitenland. In een betoog vooral gekenmerkt door voorzichtigheid ïykt hy de ge dachte aan een nog radicalere aanpak dan de zyne uit te bannen en wan neer hy, nadat hy enkele malen gedaan heeft of hy de vraag niet begreep, niet meer om de kwestie heen kan, erkent hy ten slotte van het bestaan van een klein groep je linkse Jongeren af te weten maar kwalificeert hen in termen als „kwajongens". De waarschuwing volgt nog voorzichtig met hen te zyn. Een gesprek tussen Jongeren van de Tamala groep en de radicalen werd op dat moment (begin augus tus) overwogen, maar Leiwakabes sy neemt hen zo weinig serieus, dat hy het beneden zyn waardig heid acht dat zelf te doen. Manusama in de auto in lwijtel Wassenaar: structuur verouderd. Na het gebeuren in Wassenaar valt het moeilyk niet te twyfelen, aan het contact tussen en de door stroming van informatie van, het Zuidmolukse volk naar hun lei ders. Een maand, voordat de wo ning van de Indonesische ambas sadeur werd bezet, hebben de belangryksten geen flauw benul van wat hen staat te wachten. Wel heb ben ze al dreigend met de vuist, gezwaaid. „We zullen Soeharto een poepje laten ruiken". Het zware geschut dat ze tegen de Indonesi sche president in stelling wilden bren gen bestond echter uit de gebrul- keiyke massademonstratie. Een ding moet de leiders van bel de bewegingen onder het Zuidmoluk se volk. die beide zeggen een belang- ryke groep te vertegenwoordi gen wel duideiyk zyn geworden: de structuur waarop zy hun macht ba seerden, de hechte gezinseen heid. met als doctrine de eerbied voor de ouderen en oudsten, is to taal verouderd. Willen zy hun greep bewaren dan moet die struc tuur nodig op de helling. Intussen is ondanks de dood van agent Moolenaar en misschien wel Juist daardoor de Zuidmolukse be volking geradicaliseerd. Uit hun reacties blykt dat ze uit dit incident een nieuwe waardigheid putten. Net als Sartre signaleert in zyn voor woord tot Frantz Fanons Verwor penen der aarde (zoals de flap zegt by de zwarte bevrydingsbewegingen bekend als „de Bybel"): Hy weet. het: deze nieuwe mens begint zyn mensenleven by het eindehy heeft zoveel stryd gezien dat hy liever wil overwinnen dan overleven wy waren mensen ten kos te van hem, hy wordt mens ten koste van ons. Maandag was voor Manusama de dag der triomf. Een triomf die hy niet aan zichzelf te danken heeft Dat de bezetters hem naar vo ren schoven als onderhandelaar met Soeharto. hoeft niet te betekenen, dat ze zichzelf voor deze rol niet geschikt achten. Maar laten we ge woon aannemen dat ze hem ver trouwden. Dan nog zal Manusama in de toekomst dit vertrouwen waar dig moeten biyken te zyn d.wjs. zal hy de door hen aangegeven lyn die door de Zuidmolukse bevolking, met instemming ls begroet moeten uitwerken. Slaagt hy daar niet in en vervalt een groot deel van de Zuidmolukse bevolking weer in dro men dan zullen „helden" van Was senaar waarschyniyk zich losmaken van de totale groep en hun eigen gang gaan, zoals ze dat nu in feite ook al hebben gedaan. Wat dat voor Nederland zal betekenen blykt uit, de situatie in de Verenigde Sta ten waar Black Panther geweld ge steld wordt tegenover politiegeweld. Dat de gedachte daaraan niet zo onwezeniyk is hebben de gebeurte nissen van de afgelopen dagen be wezen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7