Er bestaan veel misverstanden over biologisch wassen. Bijna dagelijks krijgen wij hierover vragen van huisvrouwen. Vragen die u zich misschien ook weieens stelt. Kijkt u maar. Biologisch wasmiddel met enzymen Waarom de was beter gaat met enzymen Enzymen werken nog beter in een hoofdwas dan in een voorwas Biologisch All heeft meer enzymen dan enig ander wasmiddel Steeds meer leveranciers van was automaten bevelen Biologisch AH aan omdat het gegarandeerd veilig is voor de wasmachine-onderdelen. ZWENONMÖVER WASSEN Vraag: Wat is biologisch wassen? Antwoord: Het wassen met een biologisch, was middel. Vraag: Wat is een biologisch wasmiddel? Antwoord: Een gewoon waspoeder waaraan en zymen zijn toegevoegd. Vraag: Wat zijn enzymen? Antwoord: Enzymen komen in alle levende orga nismen voor. Dus ook in bet lichaam van de mens. Enzymen zijn stoffen die ervoor zorgen dat ons voedsel tot klei ne brokjes wordt afgebroken, waardoor ons bloed ze kan vervoeren naar de plaats waar ze nodig zijn om energie te leveren. Vraag: Zijn alle enzymen hetzelfde? Antwoord: Neen. Ons lichaam scheidt een groot aantal soorten enzymen af. Er zijn enzymen bijvoorbeeld die de vetten in ons voedsel afbreken; er zijn enzymen die de koolhydraten afbreken en er zijn enzymen die de eiwitten afbreken. Om deze laatste soort, dus de eiwitaf- brekende enzymen, gaat het als we over enzymen in een wasmiddel spreken. Vraag: Waarom zitten er enzymen in wasmidde len? Antwoord: Het verwijderen van vetvlekken is bij het wassen met een goed wasmiddel geen moeilijk probleem meer en het zelfde geldt voor de verwijdering van vlekken waar koolhydraten in zitten, zoals suiker en zetmeel. Een normaal wasmiddel heeft echter grote moeite om eiwitvlekken te verwijderen. Zo'n wasmiddel is namelijk in het algemeen niet in staat de grote eiwit-moleculen uit het weefsel te halen. Het lag voor de hand dat men in de wasmiddelen- fabrieken op de gedachte kwam om enzymen met eiwitaf brekende werking ook in wasmiddelen toe te passen. Zo ontstonden de biologische wasmidde len. Als de grote moleculen waaruit eiwitvlekken zijn opgebouwd eenmaal zijn afgebroken, dan kan het sop ze namelijk gemakkelijk wegwassen. Vraag: Zijn eiwitvlekken eigenlijk een probleem voor de huisvrouw Antwoord: Iedere huisvrouw weet dat eiwitvlek ken op het wasgoed moeilijk te verwij deren zijn. Denkt u maar aan bloed-, jus-, ei-, melk- en luiervlekken. Die worden namelijk hardnekkig als ze in gedroogd zijn. Daarbij komt nog dat bij wassen met een hoge temperatuur het gevaar van „inbranden" van deze eiwitvlekken bestaat. Vraag: Bevatten alle wasmiddelen enzymen Antwoord: Neen. Alleen de wasmiddelen, waarbij dit op een of andere wijze op de verpak king staat. Zoals bijvoorbeeld bij Bio logisch All. Vraag: Zijn enzymen veilig voor de wasmachine- onderdelen? Antwoord: Enzymen in een wasmiddel kunnen slechts één ding doen en dat is: eiwit ten afbreken. Zij zijn dus ten opzichte van alle andere stoffen volkomen veilig en kunnen deze niet aantasten. Enzy men behoren tot de veiligste bestand delen in een wasmiddel. Vraag: Hoe heeft men het meeste profijt van een wasmiddel met enzymen? Antwoord: Natuurlijk kan men de was een hele nacht in het weeksop laten staan. Op die manier is het mogelijk hardnekkige eiwitvlekken reeds tijdens het weken in belangrijke mate te verwijderen. Maar hebt n een wasautomaat dan hebt n het meeste profijt van een bio logisch wasmiddel in de hoofdwas. En wel in de opwarmtijd van de hoofdwas, tot omstreeks de 60°C. Dat is vaak bijna de helft van het hoofdwaspro- gramma. Vraag: Hoe werkt dan een wasmiddel met en zynien? Antwoord: Een biologisch gezinswasmiddel zoals Biologisch All is uitstekend te gebrui ken zowel voor de voorwas als voor de hoofdwas. Door de enzymen kan een biologisch hoofdwasmiddel in de voor was minstens even goed vuil en vlek ken verwijderen als een speciaal in week- en voor wasmiddel. We zien dan dat de hoofdwas weer bij een vrij lage temperatuur begint. Al wassende neemt daarna de temperatuur van het water toe. De enzymen in een biologisch ge zinswasmiddel zijn in de opwarmtijd van de hoofdwas in hun element en werken steeds beter, naarmate de tem peratuur toeneemt. Hierdoor kunnen zelfs de hardnekkigste eiwitvlekken worden verwijderd. Dit gebeurt veel beter dan ooit in een voorwas mogelijk is. Ongeveer halverwege de hoofdwas houdt de werking van enzymen op. En beginnen de bleekmiddelen te wer ken tot het einde van de hoofdwas. Vraag: Enzymen zijn dus iets anders dan bleek middelen? Antwoord: Enzymen zijn totaal iets anders dan bleekmiddelen. Enzymen breken eiwit- houdende vlekken af. Bleekmiddelen verwijderen andere vlekken. Enzymen werken tot bijna halverwege de hoofd was, bleekmiddelen pas in het tweede gedeelte van de hoofdwas. Vraag: Nu bekend is hoe een biologisch gezins wasmiddel werktrijst de vraag: zijn er ook merkbare voordelen voor de huis vrouw, als zij dit wasmiddel voor de hoofdwas gebruikt? Antwoord Biologische gezinswasmiddelen als All maken stap voor stap op de meest effektieve wijze gebruik van alle on derdelen van het wasproces in de was automaat. Het zal duidelijk zijn dat met biologische wasmiddelen als All betere wasresultaten worden bereikt dan met een normaal machinewasmid del. Vraag: Is het overdrijving om in de ATI reclame te stellen, dat All niet te overtreffen is in voorwas en hoofdwas Antwoord: Iedere overdrijving in de reclame wordt onmiddellijk afgestraft door de huis vrouw, omdat zij het bewuste merk: niet meer zal kopen. Biologisch All echter overdrijft dan ook niet in zijn reclame. In Biologisch All zitten wer kelijk 40 tot 50% meer enzymen dan in welk ander biologisch wasmiddel ook. De gebruikster van All profiteert twee maal van die vele enzymen in haar wasautomaat. Eerst in de voorwas en daarna vooral in de hoofdwas. Boven dien bezit All een grote witwaskracht om de was fris schoon af te werken. Een huisvrouw verwacht van een was middel niets anders dan dat het vuil wasgoed grondig schoonwast. Daarom is het voor de fabrikant van Biologisch, All niet verwonderlijk, dat steeds meer huisvrouwen enthousiast raken over het gebruik van dit wasmiddel in hun wasautomaat. Vraag: Dus de fabrikant van ATI gelooft dat er vandaag de dag nog verschil is tussen wasmiddelen? Antwoord: Ja. Biologisch All is naar onze mening het beste wasmiddel. Meer enzymen... in voorwas en hoofdwas dubbel pro fiteren van die vele enzymen... enthou siaste huisvrouwen. De beste aanbe veling voor Biologisch All is het ge bruik van All. Overtuig u zelf! De enzymen in All kunt u zo zien. ZU zitten in de groene en blauw e korreltjes, waarbij de gekleurde laagjes de enzymen beschermen. Enzymen zjjn gevoelig voor temperatuur en vocht. Als u All in huis neemt, is het verstandig dat koel en droog te bewaren. Daar voelen enzymen zich het beste bij.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6