DEN HAAG BLEEF POTDICHT Ambonezen protesteerden toch STAKING DRIJFT DP ANGST Soeharto met helikopter naar Huis ten Bosch DANSLES! PONTIAC leidat o Zonnige perioden Op Ypenburg Om Ypenburg WAARSCHUWINGSSCHOTEN IN MOORDRECHT HUSHOUDSHOW ZIE PAG. 4 GEVOLGEN (§ud <£)ïïe ■uwt> kgericht I maart I860 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 No. 33187 LEIDSCH DAGBLAD recteur: G. Koopman lofdredacteur: Drs. J. R. Soetemhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bti vooruitbetaling;), losse nummers f 0,25. Witte SingeJ 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD, ANP) President Soeharto van idonesië is in Nederland. Ingeklemd in een moeizaam 24- |en-schema en omgeven door een vestingwal van veilig- tidsmaatregelen brengt hij toch zijn staatsbezoek. Van- ihtend is het echtpaar Soeharto met een gevolg van vijf- g man op Ypenburg geland, waar het door Koningin Ju- >na en Prins Bernhard werd verwelkomd. pVat bedoeld was als een onbevan- p ontmoeting tussen staatshoof- n, die een koloniaal verleden van e eeuwen voor goed dood en be iven weten, werd een treffen fexin bij alle hartelijkheid van de h-oeting het gedruis van Wasse- p,r en van de linkse en rechtse de- tastranten nagalmde, uiterlijk was op die scherp be- Lakte vliegbasis alles zoals het we- p moest; eenentwintig jaar na In- nesië's vrijwording werd daar op >enburg de nieuwe verhouding of- iieel bezegeld. Maar op de achter end leefde stellig het besef, dat dit kortwiekte bezoek de versnelde af- irking betekent van een reeks ver achte nummers zonder randversie- ag. Overzichtelijk pet meeste daarvan voltrekt zich de veilige overzichtelijkheid van ten Bosch. Geen proefboerderij gloeilampenfabriek, geen Delta •ken of kranslegging tijdens dit itsbezoek vol haastige staatsie, tien voor tien landde de DC 8 van Garuda met aan boord de presi Int en zijn gevolg, nadat het vanaf i Nederlandse grens was vergezeld |or een squadron van tweemaal fl04G Starfighters van de •gbasis Volkel. a de verwelkoming door het ko- iklijk paar bracht de Luchtmacht- iel het Indonesische volkslied In- lesia Raya ten gehore en klonk saluut van eenentwintig schoten ;egeven door de saluutbattery van 11de afdeling veldartillerie 'ervolgens stelde de koningin het htpaar Soeharto enkele autoritei- p voor en maakten de ambassa- ur van Indonesië en mevrouw Na- ROTTERDAM (GPD) Intimida- e van groeperingen, die in feite iets of heel weinig met de haven jbben te maken, houdt de haven- iaking in het algemeen nog steeds an de gang. Posters bij de haven edry ven en „knokploegen" die widryden, hebben vandaag het gros kn de havenarbeiders die aan het lerk wilden, bedreigd. Resultaat daarvan is dat er slechts p enkele plaatsen werd gewerkt. Bij e grote overslagbedrijven lag alles Dg plat. Bij de machinale overslag- pd rij ven (massagoed) werd wel ge- (erkt, evenals by enkele kleinere Verslagbedryven. waarop degenen le willen doorstaken .weinig con- role hebben. De sleepdiensten func- loneren weer normaal. De eerste activiteiten in de haven iwamen gisteravond en vannacht op ang. De ploegen die toen opkwa- ïen, ondervonden weinig of geen pst van lieden die hen wilden belet- en aan de slag te gaan. De beman ingen van de sleepboten gingen van- Ichtend om half zes weer aan het ferk. De 800 bemanningsleden heb- len besloten het akkoord over de 00 gulden over 1970 te aanvaarden. De Bilt verwacht van heden tot horgenavond aanvankelijk nog hier )n daar een bui. Morgen zonnige perioden en droog weer, koudere aacht, morgen overdag ongeveer de lelfde temperaturen als vandaag. t>verwegend matige westelijke wind. (Opgemaakt om 12.40 uu:> 4 SEPTEMBER Zon op: 5.56 uur; onder: 19.22 uur. Maan op: 9.53 uur; onder: 19.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.00 uur en 17.20 uur; laagwater te 1.10 uur en 13.18 uur. bi nummer bestaat nlt 24 pagina's. tadiningrat hun opwachting. Presi dent Soeharto en de koningin in specteerden daarna de erewacht, ge vormd door een honderd man sterk squadron van de luchtmacht en de Luchtmachtkapel Toen het Indonesische staatshoofd kennis had gemaakt met de voorzit ters van de Eerste en Tweede Ka mer. de leden van de regering en andere autoriteiten, vertrok het pre sidentiële paar om kwart over tien met koningin en prins per helikop ter naar het paleis Huis ten Bosch Om kwart voor elf landde de KLM-helikopter .Noordzee" op het pleintje voor Huis ten Bosch. Een half uur eerder was niet dezelfde helikopter minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik met enkele hoge Indonesische functionarissen gearri veerd. die via een zijdeur het zwaai' bewaakte paleis betraden om daar verwelkomd te worden door enkele minuten tevoren met een hofauto vanuit Ypenburg gearriveerde Prin ses Beatrix en Prins Claus. Matige interesse De niet-officiële gasten by de ont vangst waren met auto's overge bracht van het vliegveld naar het paleis. De belangstelling van het publiek langs de route was matig Dat was misschien ook te wijten aan het feit dat er onophoudelijk een lichte regen viel. Het enige dat aan een normaal staatsbezoek deed herinneren was de erewacht van de koningscompagnie van de grenadiers met muziekkorps en vaandelwacht. De muziek werd echter geheel overstemd door het lawaai van de helikopter die met draaiende motor bleef staan tot het hele gezelschap was uitgestapt. De koningin, gekleed in het mosgroen. Inspecteerde samen met president Soeharto de erewacht. Op dat tijdstip was de uitgebreide beveiligingsmacht van politie, mare chaussee en BVD-functionarissen uitgebreid met Indonesische veilig heidsmensen, die de president en zyn gevolg geheel omringden. Ongeveer vyf minuten nadat het hele gezel schap Huis ten Bosch was binnen gegaan, kwamen President Soeharto en zyn vrouw, koningin Juliana en Prins Bernhard weer naar buiten om de pers de gelegenheid te geven foto's te maken. De Haagse binnenstad vertoonde 't beeld van een door-de-weekse werk dag met dit verschil dat rondom het Binnenhof overal dranghekken klaar staan om by aankomst van het pre sidentiële gezelschap alle toegangs wegen tot het regeringscentrum vol ledig af te sluiten. Op het vliegveld vriende lijke tafereeltjes. Een harte lijke begroeting. De echtge note van de ambassadeur Natadiningrat - van de week een van de gijzelaars in Wassenaar - wordt door pre sident Soeharto aan de Ko ningin voorgesteldMevrouw Soeharto en Prins Bernhard kijken lachtend toe- ADVERTENTIE dansinstituut ALPHEN RRR STEENSCHUOR 15 LEIDEN TEL 01710 225A2 inschrijving dagelijks Rondom het vliegveld een grimmig kordon van politie en militairen. Hier en daar een rel, zoals op de foto. waar een vrouw op het trot toir finaal ondersteboven wordt gelopen door weg vluchtende Zuidmolukse jon geren. die door de bereden politie worden voortgejaagd DEN HAAG (GPD, ANP) On danks het verzoek van „president" ir. Manusama aan de Zuidmolukkers om niet te demonstreren in Den Haag wisten vanochtend tot enkele tiental len jonge Zuidmolukkers door te dringen tot de grens van het sperge bied rondom Huis ten Bosch. Zo was een groepje Ambonezen doorgedron gen tot het kruispunt Bezuidenhout- seweg Laan van Nieuw Oost-In- dië. De politie verzocht hen zich te verwijderen. Maar de Ambonezen stoorden zich niet aan dat bevel. De Ambonezen droegen spandoeken bij zich met teksten als „Twintig jaar geduld eindelijk geweld!" en Rechtvaardig schot van R.M.S. in Wassenaar" Na de charge van de po litie kozen de betogers het hazenpad, bevreesd voor de politie te paard. De Groninger politie maakte van ochtend in alle vroegte twee gewe ren en 250 patronen buit, tydens huiszoekingen in de Ambonezenwijk in Hoogkerk. In een huis op de grens van Den Haag en Scheveningen was vannacht een twintigtal papoea's bijeen, die zich beraadden over de mogelijkhe den, die zy vandaag zouden hebben een aanslag te plegen op president Soeharto van Indonesië. Ze zeiden te behoren tot een commando van vrij willige zelfmoordenaars, die zich hebben voorgenomen de Indonesi sche president uit de weg te ruimen en mocht dat niet lukken, op z'n minst het hele staatsbezoek volledig in de war te sturen. Onder aan de afslag naar Moor drecht langs de rijksweg Utrecht- Den Haag deed zich vanochtend om streeks half elf een treffen voor tus sen de rijkspolitie en Zuidmolukse jongeren. De ongeveer twintig rijks politiemannen, die hier waren opge steld om een eventuele „doorbraak" van deze opstandige jeugd naar Den Haag tegen te gaan. moesten van hun karabijnen gebruik maken om dc jongeren tegen te houden. Er wer den zes schoten in de lucht gelost. Daarop trokken de Zuidmolukkers zich enige honderden meters terug. Na enige tijd drongen zij weer op hetgeen tot een handgemeen met de politie leidde. De agenten gebruikten de kolven van hun karabijnen en sloegen de Zuidmolukkers terug. Eni ge Jongeren moesten per auto naar een ziekenhuis worden vervoerd. Rond het middaguur was de toestand op deze plaats nog gespannen De burgemeester van Moordrecht heeft omstreeks het middaguur be middeld in het conflict. Hij had een gesprek met de commandant van de rijkspolitie en de woordvoerder van de Zuidmolukkers. Het resultaat was dat de auto's, afkomstig uit de Am bonezen-woonwijk, niet direct by t verlaten van deze wijk, doch enkele honderden meters verder worden doorzocht. Een voorstel van de burgemeester het doorzoeken van de auto's achter wege te laten, bleek niet mogelijk in verband met de van hogerhand voor geschreven veiligheidsmaatregelen. ADVERTENTIE President Soeharto is op bezoek in de vesting Holland. Na de dra matische gebeurtenissen van de afgelopen maandag, hebben de veiligheidsdiensten geen enkel risico kunnen nemen. Daardoor draagt dit bezoek, ondanks de hartelijke begroeting door de Ko ningin, een uiterst grimmig stem» pel. Op dit moment heeft het na tuurlijk geen zin meer om na te kaarten over de vraag of de pre sident toch maar niet liever in Djakarta had moeten blijven. Maar het heeft evenmin zin rozige bespiegelingen te houden over de hartelijke betrekkingen tussen de beide landen. Het comité „Soeharto ongewenst" I heeft achteraf een fenomenaal succes, maar de bittere bijsmaak is er niet minder om. De stakingsbeweging in Rotter dam heeft twee opzienbarende kanten. Ten eerste krijgen we te maken met een verschijnsel, dat vroeger aan Amsterdam was voorbehouden. Het optreden van onafhankelijke actiecomités, kleine, vaak politiek geschoolde groepen, die de staking in stand weten te houden met alle gevol gen van dien. En dan zijn er de gevaarlijke gevolgen voor de nationale eco nomie van het snelle akkoord over de f 400 loonsverhoging in eens. Want het lijkt een illusie dat men die uitkering beperkt zou I kunnen houden. Een en ander zou er zeer goed toe kunnen lei den dat de inflatiebeweging weer nieuw voedsel krijgt. Een jaar geleden heeft de So ciaal Economische Raad ef-n anu- inflatie-advies uitgebracht Dat hield in dat de lonen over 1970 niet meer dan 5 procent zou mo gen stijgen. Dat percentage dreigt zo langzamerhand te verdubbe len met alle gevolgen van dien voor de inflatiespiraal. Het ziet er niet naar ".it. dat de regering onder de gegeven om- a: -Theden naar de loonstop durft te grijpen. Minister Witte- veen staat voor de bijkans on mogelijke opgave om anderhalve week voor de derde dinsdag zijn miljardennota nog eens goed om te ploegen om met een zo actueel mogelijke begroting te komen. En desondanks zullen bewegingen op het loonfront zoals nu voor de nodige onrust blijven zorgen. ADVERTENTIE Pontiac. Herenhorloge 59,50. Chroom uitvoering inet water dichte kast. Doublé, vanaf 67,50. Met datumaanwijzing, vanaf 75, JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26J Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 12S Haarlem - Grote Houtstraat 6S Vit het Leidsch Dagblad van 3 Sept. 1870: De post, jaarwedde van den Concierge en van de bo den bij het Stadhuis is met f 150 verhoogd tot schade loosstelling voor het verlies van inkomsten bij het over brengen der schilderijen naar de Lakenhal. —Naar men verneemt heeft Z.M., bij een dezer dagen ge nomen besluit, de Veree- niging Musis Sacrum, te Lei den, als rechtspersoon erkend en de statuten dier Vereeni- Qing roedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1