TELETYPISTE amer over de rellen in Amsterdam Kledingbeurs Dr. Steinmetz benoemd tot Leids hoogleraar TYPISTE jflstip invoering slaapverbod gering zegt niets over LEIDSCH DAGBLAD pERDAG 3 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Op de afdeling van ons zich steeds uitbreidend dagblad, waar de redactionele tekst en de adver tenties in een ponsbandje worden getikt, is plaats voor een Ook bestaat de mogelijkheid voor een om tot teletypiste te worden opgeleid. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, moeten beschikken over een goede kennis van de Nederlandse taal. Vlot en accuraat kunnende typen is een vereiste. Wellicht weet u niet waaruit de werkzaamheden van een teletypiste bestaan, kom dan eens kijken, wij zullen het u graag laten zien en uitleggen. Tijdens de opleiding wordt een goed maandsalaris betaald. (Tot 18 jaar f380,—, tot 20 jaar f570,— en bij 22 jaar en ouder f 750,per maand). Schriftelijke sollicitaties aan en inlichtingen bij LEIDSCH DAGBLAD N.V. Witte Singel 1, Leiden. bij e f LEIDEN De Unie van Vrouwe- I ganiseren dinsdag en woensdag we- lijke Vrijwilligers en de Nederland- derom een kledingbeurt, ditmaal voor se Vereniging van huisvrouwen or- I de winter, in het Logegebouw Steen- schuur 6. Vorige beurzen trokken veel belangstelling. Dames- en kinderkleding (dames kleding tot een maximum van tien stuks en geen mantels) kan dinsdag van 2 tot 4 en van half 8 tot half 10 worden verkocht. De verkoop is woensdag van half 11 tot 4 uur. Ou derwetse. versleten of vuile kleding wordt niet geaccepteerd. DEN HAAG LEIDEN Op tal van plaatsen in de omgeving van Den Haag werd vannacht en vanochtend een bijzonder scherpe controle uitge oefend door rijks- en gemeentepoli tie op de invalswegen. Elke auto in de richting Den Haag werd grondig doorzocht. Iedereen die ook maar in de verste verte op een Ambonees leek werd door de politie gefouilleerd en opgedragen rechtsomkeert te maken. Automobilisten uit de richting Am sterdam werden reeds in de buurt van Noordwijk voor de eerste maal aangehouden. De foto links boven werd gemaakt op de rotonde bfj Voorburg waar een groepje de op dracht kreeg de auto te verlaten en de handen in de hoogte te steken. Op strategische punten werden tanks geparkeerd zoals blijkt uit de foto rechts boven. De twee foto's onder werden genomen door onze fo tograaf J. Holvast die vanochtend probeerde een kijkje te nemen op het vliegveld Valkenburg. Dit vliegveld, dat eventueel gebruikt zou worden wanneer landen op Ypenburg niet mogelijk zou zijn werd eveneens zwaar bewaakt. Onze fotograaf moest zich legitimeren en kreeg vervolgens opdracht het terrein te verlaten. Fo to links laat zien dat de controle grote opstoppingen veroorzaakte. (ADVERTENTIE) e parlementaire redactie) (GPD) De rege- gisteren in een debat Kamer over de rellen week in Amsterdam niet haar oordeel te ge- t tijdstip van het van van het slaapverbod vraag of de moeilijk- te voren had- worden voorzien, tot een duidelijke ver door oppositieleider minister-president ch tot een verwijzing over deze heer Schakel (AR) nog zijn afkeer tegen en de paraatheid had zei de premier, dat de over deze details niet Dat ligt binnen de van de Amsterdamse Ting bekijkt slechts het van de burgemeester en het college en dat dit beleid verant- )e Jong liet zich in de van de Kamer die on- or burgemeester Samkal- Amsterdam werd bijge- niet uit zijn tent lokken, 'erigens tekenend voor het gisteren. Iedereen toonde over de rel de vernielingen en be en ex-boeren had nie- bïjfen goed woord over voor het ft van het marine-personeel. Niet concreet ftaast werd gefilosofeerd over laken en over het voorkomen i maar veel concrete zaken ft er niet uit. Zo kwam er ook ^lidelijk antwoord op het on- door de heren Wiebenga en Geertsema (WD) uit- Hjk gevraagde inzicht naar de oorzaak van de rellen en de moge lijkheid tot het voorkomen ervan. Minister-president De Jong hield een uitvoerig betoog over verander de waarden en over de daardoor ontstane onzekerheden. Hij gaf toe dat er geen enkele onzekerheid over het beleid mag zijn en dat de her rieschoppers streng gestraft moeten worden. PSP-er Wiebenga maakte als eerste in de Kamer melding van het toenemende geweld. Ook vroeg hij zich af waarom de beide motor agenten en met name de man die I die avond geschoten heeft niet uit j de actie zijn teruggetrokken. Minister-Beernink van Binnenlandse Zaken zei dat de bevelvoerende I commandant dat niet nodig achtte j ondermeer omdat de man terecht j van zijn vuurwapen gebruik had ge maakt. Minister Polak van Justitie deelde nog mee, dat juist woensdag middag de officier van Justitie be sloten had dat tegen de man geen rechtsvervolging zal worden inge steld. De fractievoorzitter van de CHU, de heer Mellema constateerde dat er iets mis is in ons land en dat Amsterdam een duidelijk voorbeeld is van het feit tot welke chaos tole rantie en begrip kunnen leiden. Hij meende dat de overheid taxatiefou ten heeft gemaakt en dat weer eens duidelijk is gebleken dat ons land een politie-apparaat nodig heeft. Mi nister Beernink meende dat men achteraf wellicht zou kunnen conclu deren dat er een taxatiefout is ge maakt, maar op het moment zelf waren volgens hem de moeilijkhe den niet te voorzien. Onkruid De heer Jongeling (GPV) was van oordeel dat al veel eerder had moe ten worden ingegrepen onder de ou de boerenwijsheid „wie zijn onkruid een jaar laat staan moet zeven jaar wieden". Minister Polak zette zeer uitvoerig uiteen dat de geldende po litieverordening noch het kampeer- verbod noch het verbod tot landlo perij noch welke andere wet ook tot een zekere vervolging had kunnen leiden. Volgens burgemeester Geertsema van Wassenaar heeft men de zaak in Amsterdam duidelijk uit de hand laten lopen. Tolerantie ontaardt vol gens hem op deze manier in een ge zagsvacuüm. Soortgelijk reageerde burgemeester Schakel (AR), die ook van oordeel was dat te laat was in gegrepen. Het slaapverbod had vol gens de AR veel eerder afgekondigd moeten worden. Minister Polak van Justitie zei te kunnen begrijpen dat de maffia in teresse heeft in de toestanden in Amsterdam. Hij had evenals de heer Schakel i AR> die daarover sprak ook van geruchten in die richting gehoord. Noch hij, noch de auto riteiten in Amsterdam waren er ech ter in geslaagd ze bevestigd te krij gen of aanwijzingen omtrent de juistheid er van te verzamelen. LEIDEN Bij K B. is dr. H. Steinmetz, die sinds 1965 lector in de Duitse taal- en letterkunde aan de Universiteit van Amster dam is, benoemd tot gewoon hoogleraar in de Duitse letter kunde aan de Leidse Universiteit. Hij volgt in deze functie prof. dr. K. R. Mandelkow op, die na een vijfjarig verblijf te Leiden thans de leerstoel in de Duitse letterkunde aan de Universiteit van Hamburg be zet. Prof. Steinmetz. die op 13 februa ri 1934 te Hamburg werd geboren, studeerde aan de universiteit in zijn geboorteplaats literatuurwetenschap, germanistiek en filosofie en volg de in het academisch Jaar 1955/1956 colleges aan de Universiteit van Mar burg aan de Lahn. Na in 1961 aan de Universiteit van Hamburg te zijn gepromoveerd op een proefschrift over „Die Trilogie in der deutschen Dramatik', was hij gedurende de vier jaar als wetenschappelijk assi stent aan 't literatuurwetenschappe lijk seminarium van deze universi teit verbonden. Prof. Steinmetz. die met ingang van het studiejaar 1965/1966 werd benoemd tot bijzonder lector in de Duitse taal- en letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam vanwe ge het Genootschap Nederland-Duits land. is sinds 1 september 1967 ge woon lector in de Duitse taal- en let terkunde aan deze universiteit. Hij is tevens studieleider van de aan de faculteit der letteren ingerichte opleiding van de akte Duits MO-b en lid van de landelijke examencom missie Duitse MO-b. Prof. Steinmetz, die van oktober 1969 tot februari 1970 gasthoogleraar aan de Universiteit van Keulen was, heeft veel gepubliceerd. Zijn werk betreft onderwerpen en auteurs uit de achttiende, negentiende en twin tigste eeuw. Prof. H. A. Gomperts Bij K.B. is prof. H. A. Gomperts, tot dusverre buitengewoon hoogleraar in de moderne Nederlandse let terkunde aan de Leidse Universiteit, benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17