lphen gaat naar Verona Dokter C. Steketee met pensioen Zeskampploeg had eerste plaats reeds binnen bereik; fout in het laatste spel verstoorde de illusies Woonwagens vertrokken Knallende ballonnen Burgerlijke Stand van Leiden WEERRAPPORTEN i NA 28 JAAR WERKZAAM GEWEEST TE ZIJN ALS DIRECTEUR- GENEESHEER VAN DE DR. MR. WILLEM V. D. BERGH- STICHTING IN NOORDÏÏVK Gesprek op zondag INDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Telefonisch door Will Dijkman) EST BERLIJN Een beetje teleurgesteld was de Alphen- I zeskampploeg wel. Tot het laatste spel waren de kansen op eindzege uitstekend. Toen sloeg het noodlot toe. De arbiters den een onregelmatigheid geconstateerd en kenden de derlanders, die op dat moment met 39 punten de leiding dden, slechts één punt toe. Het totaal kwam daardoor op Jertig. West-Duitsland, dat op dat moment 29 punten had, (tte de joker in. Laten die Wekduitsers nu winnen. Zij sleep- 14 punten in de wacht en behaalden met 43 punten de dzege. Engeland werd derde met 37 punten, Zwitserland »rde (34), België vijfde (32), Frankrijk zesde (28) en Italië nde (23). overwinning dus voor de Alphenaren, die in West- (rlijn beslist de show stalen, 't Is wel sneu om in zo'n glansrijke geslagen te worden. Maar ja, 1 is spel en de West-Duitsers had- een gr ij ntje meer geluk. Lang •de de verslagenheid niet. Non captain Aad van Ommen er wel voor, dat de stemming 1 omsloeg. Door die veertig punten ïfde Alphen da ploeg van Aalten •b\). Met 39 punten was zij tot toe het beste Nederlandse team deze internationale competitie >el zonder grenzen". Alphen mag 5 op 16 september (de uitzending de 18e) ons land vertegenwoor- in Verona (Italië), waar de istrijd tussen de ploegen van de |ren aan dit spel deelnemende lan- a wordt gehouden. Snelle joker E Ut: Da v&n Ommen was op het wed- Jdterrein voor de immense West- •ïynse Congreshal verbazend snel het inzetten van de joker, die dubbel puntental zou opleveren, deed dat al in het eerste spel, het iporteren van biervaten van de naar de andere wagen over zeil- lopers, die door de tegenstanders handig heen en weer werden ge- lud. Een overwinning werd het West-Duitsland ging met de eer ken. Zwitserland werd tweede Nederland bezette met België een leelde derde plaats. Dat leverde it punten op door die joker, [ogelijk hadden de Alphenaren deze inzet iets meer verwacht, bleven echter doorgaan en ging beslist niet slecht. West- itsland, Zwitserland en Engeland den zich, naarmate de strijd lerde, als stevige concurrenten doch de Nederlanders gingen ,pper verder. de „roetsbaan" werden zij twee achter Zwitserland, bij het op een ipolinebaan met een helm door- :en van ballonnen werd het een «deelde derde plaats achter Zwit- a-land, het gooien van ringen om t hals van een knikkende giraffe iverde een zege voor Alphen op, het Is hennen verkleed transporteren an eieren op rolschaatsen bracht de rie Alphense meisjes achter Enge- tnd op de tweede plaats en bij het ikkerspringen werd Nederland der- e. De Alphenaren stonden toen eer- te met 28 punten gevolgd door Bel- ië (26), West-Duitsland (24) (witserland (23). Een prettig en moedgevend voor- Itzicht dus. Vijf punten (tweede laats) kwamen er bij toen het spel reuzenrace" ten einde was en na- ,t de definitieve uitslag van het wa- erverplaatsen in de mond van een ilowneske figuur op de roetsbaan be tend was, had Alphen met 39 pun- ;en de leiding, derhalve prachtige perspectieven op de zege en om Aal- ien van de eerste plaats van de Ne- ierlandse ploegen in deze internatio- oale competitie te verdrijven. De spanning in de arena was te mijden. Zou het Alphen gelukken dit Berlijnse spel op zijn naam te bren gen? Volgens de meeste toeschou wers vormde alleen West-Duitsland pog een bedreiging. Deze ploeg had fle joker tot het laatste spel bewaard. In dat spel moesten meisjes op de rug van een atleet grote pakken over brengen naar een nijlpaard. De man ben hepen door het water en moes ten zorgen, dat de meisjes niet nat werden. De Alphenaren beëindigden deze race het eerste en maakten reeds een rondedans. De zege was immers behaald, dachten ze. Er werd helaas een domper op deze feestvreugde ge zet. Het leek wel een yskoude douche. De juryleden hadden een onregelma tigheid geconstateerd. De t.v.-kijkers zullen zich wel heb ben afgevraagd wat er mis was ge gaan. Ook op het wedstrijdterrein had men het niet direct door. Scheidsrechter Guido Pancaldi hielp ons echter snel uit de droom. Hij zei: „Nadrukkelijk was meegedeeld, dat de atleten, wanneer zij de pak ken en de dames op het platform hadden afgeleverd, zelf ook dat plan kier moesten betreden, daarna weer te water gaan en tenslotte op de kop van het nijlpaard klimmen. Dat ging niet alleen bij de Nederlanders, maar ook bij de Italianen en Zwit sers mis. Erg jammer, want de eind zege lag voor het grijpen. Mijn col lega Camillo Felger en ik konden he laas niets anders doen dan diskwali ficeren. Hulde voor de Nederlanders. Zij hebben, behoudens deze fout, het spel prachtig gespeeld". Toch grote vreugde West-Duitsland zegevierde daar door in dit laatste onderdeel en kreeg door het inzetten van de joker 14 punten, waardoor het totaal op 43 kwam. Aad van Ommen was snel over de teleurstelling heen en ook de leden van de Alphense ploeg. Ver heugd riep hij uit: „We gaan naar Verona. Dat staat vast. Aalten heb ben we met een punt achter ons ge laten. Jammer dat we hier de winst niet konden bemachtigen, 'k Heb het de spelers zo ingeprent, dat zij van het platvorm eerst het water in moesten gaan. Maar ja, een foutje is menselijk. Iedereen kan het ma ken, vooral als men moet aantreden in zo'n heksenketel als hier. Wan neer we in dit nummer de eerste plaats hadden bezet, dan hadden we de Berlijnse ronde gewonnen met 44 punten. Een tweede plaats zou West- Berlijn 12 punten hebben opgeleverd, waardoor het totaal was gekomen op 41. Niet meer nakaarten. We gaan naar Italië en zullen daar Nederland waardig vertegenwoordigen". Tot diep in de nacht vierden de ploegen feest in het Hilton-hotel. Er heerste een zeer opgewekte stemming. ALPHEN AAN DEN RIJN Tot grote opluchting van de omwonen den en de plaatselijke gezagsauto ri teiten is gistermiddag de groep woonwagen- en caravanbewoners, die zich zondagmiddag op een ter rein nabij de rotonde Gouwsluis neerzette, vertrokken. Omdat men geen staanplaats kon vinden op het woonwagenterrein, had men toestem ming om daar dertig uur te staan. Op de manier, zoals in andere ge meente toegepast, heeft men ook hier getracht bij de sociale dienst bijstand te verkrijgen met allerlei motiverin gen, maar ondanks dreigementen is hieraan geen gevolg gegeven. De po litie trof voor verschillende diensten extra veiligheidsmaatregelen. Zonder dat actie nodig was, is de groep ver trokken. Ook mevrouw Gallas nam er spon taan aan deel. Trouwens ze heeft van zaterdagmiddag af steeds in de on middellijke omgeving van de Alphen se ploeg vertoefd en ook de trainin gen bijgewoond. Tydens een diner van officials en deelnemers heeft zij grote bewondering gewekt toen zij in zes talen namens de burgemeesters van de deelnemende steden een toe spraak hield, waarin zij Berlijns eer ste burger bedankte voor de gastvrije ontvangst. De Alphense zeskampploeg vertrekt in de loop van de middag met een chartertoestel van de KLM weer naar Nederland en gaat zich daarna in tensief voorbereiden op de eindstrijd. lna Dijkhuizen, Riet Heems kerk en Juanita Kiliaan, die deel namen aan de eierenrace, kijken belangstellend maar de vreemde capriolen van hun tegenstand sters. Staande in trainingspak met de „kippencostuum" in de ar men Ria Verkade. (Foto LD Will Dijkman) KOUDEKERK AAN DEN RIJN Tweeduizend knallende ballon nen hebben gisternacht een deel van de Koudekerkse nieuwbouw wijk in rep en roer gebracht. Een dinsdag getrouwd paartje, dat om half één z'n intrek zou nemen in een woning boven één van de winkels aan de Pr. Bern- hardstraat, vond by thuiskomst een huis vol ballonnen. Boven dien zat men in het donker, want alle lampen waren ver dwenen. Om zich van de bal lonnen te ontdoen, werden deze over het balkon de straat op gegooid. Aangezien het vrywel wind stil was, waaide geen van de ballonnen de lucht in, maar werden een praai van spelde- prikkende familieleden. Het oorverdovende lawaai joeg vele buurtbewoners de schrik op het lijf. Toen men voorzichtig, al of niet in nachtkledy, het „slag veld" naderde, was men by het zien van de kleurryke ballonnen gauw van de schrik bekomen, die plaats maakte voor grote hilariteit. Een originele, maar wel lawaaierige stunt om de wittebroodsweken in te luiden. Omstreeks één uur was de rust weergekeerd. GEBOREN Anne-Llze. dr. van E. van Seggelen «n G. Görtz; Matthljs. zn. van A. Jonkers en C. M. Pret; Miranda Nell> Johanna, dr van R. J. J. Muller en H J. Koopman; Yvonne, dr. van W. A. J. Lamooo en H. van Eljgen; An drea. dr. van B. Kluivers en W. S. Serlle; Nlcolaas, zn. van N. Nlevaart en A. H Brouwer; Jaap Pleter Kleljs, zn. van J. G. van Eijk en J. Freeke; Erwin, zn. van A. J. Bosch en H. van Eljsden. GETROUWD P. B. M. Luykx en E. J. Bos. OVERLEDEN J. van der Molen. 81 J., man; L. van de Graaf, 39 J., man; A. M. Vos, 82 J., weduwe van W. van Veen; N. Schouten. 76 J.. weduwe van J. Ka- genaar. O. 5 S 9 i s a e 2 I? Amsterdam regenbui 19 14 1 De Bilt regen 19 14 01 Deelen zwaar bew. 21 14 0.3 Eelde zwaar bew. 19 13 0.6 Eindhoven zwaar bew. 20 14 0.1 Den Helder zwaar bew. 18 14 0.3 Luchth. R'dam regenbul 20 16 0.1 Twente zwaar bew. 19 13 1 Vllssingen regenbui 19 14 0.2 Zuid-Limburg zwaar bew. 20 14 0.6 Aberdeen regenbul 12 9 6 Athene onbewolkt 27 20 0 Barcelona licht bew. 28 20 0 Belgrado Berlijn onbewolkt 23 12 1 zwaar bew. 20 12 0 Bordeaux regen 29 16 1 Brussel zwaar bew. 20 15 0 Frankfort motregen 22 11 0.1 Genéve zwaar bew. 24 12 0 Grenoble onbewolkt 27 12 0 Helsinki mist 19 7 0 Innsbruck mist 22 10 0 Kopenhagen zwaar bew. 19 13 0.1 Lissabon half bew 27 19 0 Locarno geh. bew. 24 17 1 Londen zwaar bew. 16 14 2 Luxemburg zwaar bew. 20 12 0.3 Madrid zwaar bew. 36 17 0 Malaga onbewolkt 29 10 0 Mallorca licht bew. 28 17 0 München zwaar bew. 19 11 0 Nice licht bew. 26 18 0 Oslo regen 20 11 2 Parijs zwaar bew. 22 16 0 Rome mlat 29 19 0 Stockholm zwaar bew. 20 8 0 Wenen licht bew. 21 12 0 Zürlch zwaar bew. 23 11 0 ir De damclub LDC (Leiderdorp) speelt vanavond om kwart voor acht in het Dorpshuis haar eerste wed strijd in het nieuwe seizoen. Spelers uit het eerste tiental geven op deze avond les aan beginnelingen. Ook oud-leden zyn welkom. BENTHUIZEN In een kapberg van de heer C. van Gaaien is gister morgen brand uitgebroken. Er zat geen hooi in. Alleen de wanden wa ren afgezet met stropakken, omdat men er uien in had gedroogd. Alle® wat nog van waarde was heeft men uit de kapberg kunnen halen. Toch wordt de schade nog geschat op f 3000 ét f 4000. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur spoedig onder de knie. In de morgen had men het riet verbrand van het dak van de boer derij. Vermoedt wordt, dat een vonk je is overgeslagen en aan het smeu len is gegaan. Met dat verbranden van het riet was men reeds lang klaar. LEIDEN Met de van Experi menteel Kerkewerk uitgaande zon- dagmorgengesprekken wordt zondag wederom een aanvang gemaakt. Het eerste gesprek vindt in de Rynland- flat aan de Bachstraat plaats. Om kwart vóór elf wordt het ge sprek ingeleid door een team jonge ren, dat in Leiden Zuid-West het ontwikkelingswerk ten bate van ach tergebleven landen op gang probeert te brengen. Hierby zal o.a. het werk van de zogenaamde „wereldwinkel" in Leiden ter sprake komen. Het is de bedoeling van de jongerengroep de economische wanverhoudingen tus- 1 sen ryke en arme landen in discus- sie in brengen. Gespreksleider is dr. F. L. Sohoonheim. (DOOR CEES COMBEE) NOORD WIJK Dokter C. Steketee zwaait met ingang van 1 september niet langer meer de scepter over de dr. mr. Willem van den Bergh-Stichting aan de Zwarteweg in Noord- wijk. Hij heeft de 65-jarige leeftijd bereikt en is met pensioen gegaan. Dokter Steketee die zoveel heeft gedaan voor de patiënten en ook geijverd heeft voor een goede opleiding van het verplegend personeel en de erkenning daarvan door de overheid, zal op 11 septem ber officieel afscheid nemen van deze inrich- Dokter Steketee zal de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting missen en de verpleegden (oud en jong) en het personeel hem. Hy was een innemend man, die zeer begaan was met het lot van de diep zwak zinnige kinderen en ouderen in „zyn" inrichting. En hy had een inten se belangstelling voor het werk van al zyn medewerkers en medewerk sters. Liefde De scheidende directeur-geneesheer is een diepgelovig man, die meent dat men deze arbeid alleen goed kan doen als het geschiedt uit naasten liefde. Jaren geleden schreef hy eens: „Voor de maatschappeiyke werker(ster) en voor ieder ander werker op het gebied van de zwak zinnigen- en krankzinnigenverpleging geldt het woord van de apostel Pau- lus: Al ware het, dat ik de talen der mensen en der engelen sprak, maar had de liefde niet, ik ware schallend koper of een rinkelende cimbaal. On volkomen is ons kennen en onvolko men ons profiteren, maar de liefde vergaat nimmer meer". Wanneer we met dokter Steketee praten over zyn werk in de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting gaat het heel weinig over hemzelf. Steeds weer noemt hy de namen van de heer Faber en van dokter Pouwels. Ook de verplegenden vergeet hy niet. Hy is er diep van overtuigd, dat hy het belangryke en moeiiyke werk niet alleen heeft kunnen doen en dat wat er op het gebied van de ver pleging en de arbeids- en spelthera pie bereikt is mede te danken is aan de volle inzet van hen, die hem in al die jaren trouw terzyde hebben ge staan. Dokter Steketee kwam in het voor jaar van 1942 (hy was toen afdelings arts aan de stichting 's Heerenloo by Ermelo, eveneens van de vereniging uitgaande) naar Noordwljk. Als Dokter C. Steketee, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afgetreden is als directeur-geneesheer van de Dr. Mr. Willem van den Bergh- stichting in Noordwijk-Binnen. (Foto LD/Wül Dijkman) waarnemend-directeur. Dokter Juch had moeilykheden met de bezetter gekregen en moest daarvoor boeten in een concentratiekamp. Hy is nooit meer teruggekeerd Dokter Steke tee heeft alle moeilykheden van de bezetting meegemaakt. Het meest daarvan is hem bijgebleven de e va ting, die uitgaat van de (geref.) Vereniging tot opvoeding en verpleging van geestes zwakke kinderen en ouderen. Op diezelfde dag zullen mejuffrouw dokter T. Pouwels en de heer D. Faber, respectievelijk als genees heer-directeur en directeur economische za ken worden geïnstalleerd. Zij zijn reeds jaren aan de stichting verbonden en hebben steeds nauw samengewerkt met de scheidende di recteur-geneesheer. Met heel veel vertrou wen geeft dokter Steketee de leiding aan her. over. cuatie van byna alle patiënten naar Ermelo Het waren er toen zo'n 500 Wie maar even thuis verpleegd kon worden ging naar huis. De anderen vertrokken tydelyk naar 's Heeren loo. Het waren sombere jaren. Direct na de bevryding is dokter Steketee met de heer Faber naar Noordwyk gegaan om daar de zaak in ogenschouw te nemen. Hy wa« toen benoemd tot directeur-genees heer. Er was een geweldige ravage aangericht door Duitsers en Cana dezen. Snel werd het herstel ter hand genomen en daarna de nieuwbouw, omdat het aantal patiënten steeds groeide. In 1950 werd het eerste nieuwe gebouw ingebruik genomen. Het was de stichtingskerk, die tevens gebruikt kon worden als ontspan ningsgebouw en gymnastieklokaal. Later werd de ruime kelder" van dit gebouw ingericht als foyer. Dokter Steketee is wel wat trots op deze „kerk", die voor allerlei doeleinden kon worden gebruikt. Het was in die tyd vooruitstrevend, wat we deden, zegt hy, want nog nooit eerder was een kerk met zoveel gebruiksmoge- lykheden gecreëerd. In de jaren daarna werd de bouw van enige nieuwe paviljoens gereali seerd, waarby men patiënten van verschillende leeftyden in betrekke- ïyk kleine groepjes samen liet wonen. Nog is de uitbreiding niet ten einde. Verouderde paviljoens zullen in de komende jaren met de grond geiyk worden gemaakt en op dezelfde plaatsen zullen nieuwe gebouwd worden. Ook is men bezig met de bouw van een modern zusterhuis. Al deze vernieuwingen zullen vele mil joenen vergen. Doch op het finan ciële vlak verleent de overheid mede werking De „emeritus" directeur-geneesheer heeft in die lange reeks van jaren het patiënten- en verpleegsters-aan tal zien groeien. Uit zyn hoofd weet hy, dat er nu 1826 verpleegden zyn en 607 personeelsleden, onder wie 450 verpleegsters en verplegers. De rest wordt gevormd door kantoor-, tech nisch- en huishoudelyk personeel. Het werk onder de zwakzinnigen en diep-zwakzinnigen is sterk uitge breid. Zo rond de oorlogsjaren telde ons land 7 k 8 inrichtingen en nu zyn er meer dan 30. In de officiële inrichtingen werden voor de oorlog 6000 patiënten verpleegd; thans 15 éi 20.000. Wanneer alle patiënten in een inrichting zouden worden opgeno men, dan moest er plaats zyn voor meer dan 30.000. Wanneer dokter Steketee het over zyn patiënten heeft stokt zyn stem even. Dan zegt hy resoluut: Fyn, dat we voor deze mensen iets hebben mogen doen. Er is in al die jaren heel wat veranderd op het gebied van de begeleiding. We hebben mogen bouwen. Het was een fase in de zeer uitgebreide ontwikkeling van de diep-zwakzinnige. We hebben de ouders kunnen overtuigen van het nut van een goede verpleging en be geleiding van hun kinderen en we hebben de publieke opinie kunnen beïnvloeden ten voordele van de diep-zwakzinnige jongeren en oude ren. Er is gelukkig veel meer begrip voor hen ontstaan en medeleven. Steeds hebben we de ogen en de oren wyd opengehouden. Ook voor de problemen van de behandeling op allerlei gebied van onze patiënten. Vragen als hoe ver ga je met de therapie kwamen steeds aan de orde. Een opmerkeiyk feit is, dat door de behandeling de levensduur van de verpleegden is verlengd. Aan het slot van het gesprek stelt dokter Steketee nadrukkelyk, dat alles wat in de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting is bereikt, nooit het werk is geweest van een man. Nog eens noemt hy de namen van dokter Pouwels en de heer Faber en van al die anderen van de medische staf, die hem zo trouw terzyde heb ben gestaan. Hy vergeet ook de ver pleegsters en verplegers en al zyn an dere medewerkers niet. „Door samen werking van de verschillende disci plines artsen, maatschappelyk werkers, verpleegsters, pedagogen en psychiaters is veel bereikt en heb ben we ook actief de diepe patiënten nog kunnen benaderen. De verpleeg sters en verplegers, die thans een goede opleiding genieten en waarvan eindeiyk de erkenning van de rege ring tegemoet kan worden gezien, Het zusterhuis van de dr. mr. Willem van der Berghstichting in Noordwijk, dat tijdens het „be wind" van dokter Steketee werd gebouwd. Dit gebouw is nu reeds te klein. Daarom is men reeds be zig met het bouwen van een nieuw zusterhuis. (Foto LD/Holvast) zyn niet langer meer de kunstarm van de arts. zy vormen een belang ryke schakel in de behandeling van de patiënt en beschikken over moge- ïykheden om daarin veel meer zelf actief werkzaam te zyn. Dokter Steketee heeft de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting ver laten. Hy heeft het roer uit handen gegeven. In gedachten zal hy echter nog vaak vertoeven in de stichting, waaraan hy op zo'n byzondere wyze gestalte heeft mogen geven en bij zyn patiënten. Een geruststelling voor hem is. dat de leiding thans berust by twee mensen met wie hy lang heeft mogen samenwerken en die op dit moeiiyke onderdeel van de ziekenzorg hun sporen ruimschoot» hebben verdiend.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11