HOESSEIN Kerk loyaal tegenover regime ONTSNAPT AAN ROEMENIE OP HET SCHERP VAN DE SNEDE R Blote Kabouterbuik in Amsterdamse raad "Irak dreigt met interventie in Jordanië Senaat steunt Nixon Fancy fair Prins Bernhardschool HAARLEMSE RECHTER VOOR HOGE RAAD OENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Voorstel terugtrekken troepen verworpen dowitsa. waar evenals in Poetna, Neamt en Dragomirna nog ndettal- len monniken en nonnen wonen. In het uiterlijk minder strenge, later gebouwde Agapia vindt men anno 1970 zelfs nog 400 nonnen. Roeme nië is van alle communistische lan den datgene, waar de kerk, zij het volledig van de staat gescheiden, het minst gehinderd wordt. Tachtig pro cent van de bevolking geeft als godsdienst orthodox aan. Over het hele land verspreid wonen in 60 kloosters 3 a 4000 nonnen en plus minus 1200 monniken. In Jasi, de zetel van één van de twee Roe meense metropolieten (de andere ze telt, evenals de patriarch, in Boeka rest) worden irn het seminarie vol doende jonge priesters opgeleid. De kerken op het platteland, waar het leven nog niet geseculariseerd is als in de grote steden, zijn op zon- en feestdagen propvol en de liturgie duurt er nog, zoals van oudsher ge bruikelijk, 3 a 4 uur. Niet zelden komt men in de dorpsstraatjes een stoet feestgangers tegen, voorop de moeder met de zuigeling in haar arm (voor een kinderwagen is nooit geld), een grote kaars met witte lin ten bij 't hoofdje ze komen van de doopplechtigheid. Men laat zich in Roemenië in de kerk trouwen en kerkelijk begraven. De kloosters kunnen behoorlijk rond komen van de opbrengst van hun landerijen.. Patriarch Justianus heeft die meteen na de machtsovername door de communisten in 1944 met een waarlijk profetische blik aan de staat geschonken, maar kreeg ze, uit erkentelijkheid voor de geste of ook omdat het regime geen mensen had om een dergelijk bezit te run nen, voor het grootste gedeelte me teen weer terug. De kerk is loyaal ten opzichte van het regime en bidt m haar liturgie voor de huidige regering, zoals zij 20 eeuwen lang steeds voor de heersers van het ogenblik heeft gebeden. In wezen in teresseert de orthodoxie zich niet voor de zichtbare wereld en haar representanten. Haar taak is de mens te herinneren aan de heerlijk heid van een ander rijk Spelregels Daarom kan zij zich ook zonder gewetensbezwaren aan de haar door de staat gestelde spelregels houden. In de kloosters langs de Russische grens, waar men vanaf de kantelen zó de Oekraine in kan kijken, zijn die spelregels natuurlijk wat strik ter. Daar worden b.v. pas nieuwe jonge monniken opgenomen, als er door de dood een plaats is vrijgeko men, ook al zouden er vaak meer aspiranten zijn. „Uitbreiding van de kloostergemeenschappen zou je rein ste provocatie zijn in de ogen van or ze noordelijke buren", aldus één van de monniken, die er met zijn lange haren, zijn baard en zijn vriendelijke ogen bijna als een bloemenkind uitzag, ondanks zijn zwarte pij. „We willen geen tweede Tsjecho-Slowakije worden. We be wegen ons hier in Roemenië toch al op het scherp van de snede". Voor deze asceten, wier rood om rande ogen en doorschijnende neus vleugels van een leven lang waken en vasten getuigen, is een dergelijke wereldse dreiging niets nieuws. Op de muren van hun kerken zien ze dagelijks de gruwelijk realistische details, waarmee de anonieme schil ders vijf eeuwen geleden de eeuwige waarheden van het christendom heb ben uitgebeeld en die aan actuali teit allerminst hebben ingeboet. Daar ziet men de wrede, bloedige strijd om de zielen van de gelovigen; de verzoekingen van de walgelijk mis maakte duivels; de meest perverse kwellingen in de hel. Maar ook; de ladder met 30 sporten (evenzovele christelijke deugden symboliserend) naar het paradijs, waarvan de laatste sport wijselijk is weggelaten, cmdat alleen de goddelijke genade ae ziel uiteindelijk kan verlossen. En als overal in Moldavië weerkerend motief, onder het brede houten za deldak beginnend tot op de grond, in verticale groepen geordend, de imposante hiërarchie van de on zichtbare kerk: cherubijnen, sera fijnen, engelen, profeten, apostelen, bisschoppen, martelaar» en monni ken. De kleuren van deze fresco's zijn behalve aan de noordelijke kant, waar de wind uit de Russi sche laagvlakte er op staat ver rassend fris en bont. Geen wonder, want voor de toebereiding ervan zijn kostbare ingrediënten als eierdooiers en kwark gebruikt. Feest Het orthodoxe kloosterleven is überhaupt een feest voor de zintui gen. De oude melodieën, die bij de diensten worden gezongen (muziek instrumenten zijn in de orthodoxie niet toegestaan) en de ongelooflijke variatie van ritmen, wanneer het houten semandrion aan de buiten muur wordt bespeeld om de kloos terlingen te roepen, laten de aan dachtige toehoorder alles rondom zich vergeten als bij een oosterse meditatie. Inderdaad gebruikt de orthodoxie zeer bewust de schatten van deze wereld, juist om daarmee de ontoereikendheid van al wat aards is te onderstrepen en om te vens te verwijzen naar een andere, grotere en thans nog versluierde schoonheid. Alleen al die ervaring maakt een reis naar Moldavië, ook al ontbreekt het daarbij niet altijd aan technische en hygiënische pro bleempjes, dubbel en dwars de moeite waard. ANS SALOMONSON. WORDT VERVOLGD. MMAN/BEIROET (AFP en RTR) Koning Hoessein van rdanië is gisteren ontsnapt aan een aanslag op zijn leven tweede binnen drie maanden. De koning was op weg naar vliegveld om zijn dochter af te halen, die een bezoek had •racht aan haar moeder in Cairo, toen het konvooi door lestijnse verzetsstrijders onder vuur werd genomen. Hoessein |p geen letsel op. Korte tijd later braken in Amman felle ge il ten uit tussen Jordaanse militairen en Palestijnse verzets- ijders. Het vliegveld werd gesloten, waardoor het toestel •t de dochter van Hoessein naar een andere luchthaven moest ijken en de telefoonverbindingen werden verbroken. Van- :ht werd gesproken over 10 doden en 40 gewonden. DEN HAAG (ANP) Voor de Hoge Raad der Nederlanden heeft gisteren de zaak gediend van de 61- Jarige Haarlemse rechter mr. R. Deze is in cassatie gegaan van het arrest van het gerechtshof in Den Haag" dat hem in februari ver oordeelde tot twee maanden ge vangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Mr. R. werd schuldig verklaard aan de dood van de 18-jarige Henk Lam- mers door een verkeersongeluk. De- werd op 21 februari 1968 op de Zuiderhoutlaan in Haarlem met zijn bromfiets geschept door de hem te gemoetkomende auto van mr. R. De raadsman van de Haarlemse rechter, mr. A. Mout, diende bij de hoge raad 16 cassatiemiddelen in, waarin onder meer het arrest van het hof tegenstrijdig en onbegrijpe lijk werd genoemd. Voorts zou de dagvaardiging nietig zijn geweest, omdat hierin niet een duidelijk ten laste gelegd feit werd omschreven., Volgens mr. Mout werd de verdacn- te in de dagvaarding beschuldigd van „roekeloos in botsing komen" met de bromfietser. Dit is onzin, meende hij. Botsen is een louter lichamelijk gebeuren dat op zichzelf niet roekeloos of verstandig, kan zijn. Verwijtbaar kan al leen een menselijke handeling zijn, die daaraan voorafgaat, bijvoorbeeld onvoorzichtig rijden. Maar in de dagvaarding werd niet gesteld dat, de botsing het gevolg zou zijn ge weest van de wijze van chaufferen, van mr. R. Het hof verklaarde niet bewezen dat mr. R. zo onoordeelkundig heeft gereden dat hij met zijn auto in een slip raakte. Toch motiveerde het hof zijn arrest met de zinsnede dat R. „in zodanig ernstige mate on voorzichtig heeft gereden dat hij is geslipt". Dit is een tegenstrijdigheid aldus mr. Mout. De bewezenverklaring kan boven dien niet uit de bewijsmiddelen, worden afgeleid, vond hij. „In geen van de bewijsmiddelen is ook maar iets te vinden hetgeen aannemelijk doet zijn dat hij <R) in ernstige ma te onvoorzichtig heeft gereden en dat is toch hetgeen men hem blijk baar wil verwijten". Verder vocht mr. Mout de bewijskracht van en kele getuigen- en deskunddgenver- klaringen aan. De advocaat-generaal mr. J. Rem- melink zal op 14 september conclu deren. truitje. Het kaboutervolkje manifesteerde zich echter ook op andere wijze. Bij de beëdiging van de raadsleden voeg den de kabouters aan hun belofte toe dat „Soeharto een moordenaar" is. Huib Riethoff. de enige P.SP.'er die in de Amsterdamse raad is overge bleven. varieerde op die tekst. Hij zei: „En Soeharto is een zetbaas van de Amerikaanse geheime dienst, de C.I.A.". De raadsvoorzitter burgemeester dr I. Samkalden. had het daarmee nog niet gehad, want op de publieke tri bune zat Kees Hansen, een zestien jarige, bij de verkiezingen tot raads lid gekozen. Zijn leeftijd stond een benoeming in de raad in de weg, maar niettemin vond hij dat Sam kalden „één raadslid vergeten had te installeren". Geëmotioneerd riep Hansen van de tribune: „Een zestienjarige hebt u vergeten. Een onmondige zeker, vijf tien- en zestienjarigen worden on mondig verklaard, ze hebben geen enkel recht in deze maatschappij, al leen maar plichten". Kees Hansen eiste dat hij in de volgende raadsvergadering alsnog een zetel in de Amsterdamse raad zal kunnen innemen. „Er is onrecht ge schied". Toen had burgmeester Sam kalden, die al een paar keer had ge probeerd de Jongen het zwijgen op te leggen, er genoeg van. Hij schorste de vergadering voor „één minuut", en gaf opdracht om Hansen van de pu blieke tribune te verwijderen. Twee rechercheurs stonden op om de op dracht uit te voeren. Eén van de po- V.l.n.r. de Kabouter-raads leden Roel van Duyn, Hans van Bommel en Conny Bos. litiemannen vatte eerst een verkeer de aan ook een jongen met lang, blond haar maar Hansen ver dween ten slotte. De overlevering wil, dat de be roemde heerser over het Roemeense vorstendom Moldavië, Stefan d§ Grote (1446—1505 na elke overwin ning op de Turken een kerk of een klooster bouwde. Hij voerde 44 oor logen, won daarvan 43 en van die 43 orthodoxe monumenten zijn er 24 bewaafd gebleven. Ze liggen ten dele >n de huidige Sowjet-Unie en ver der in het noord-oostelijke deel van Roemenië, daar waar de Karpaten uitlopen in de laagvlakte van de rivieren Siret en Prat. Met hun bui tenmuren vol fresco's van boven tot onder en met kostbare ikonostase's, die ten dele nog uit de tijd van vóór net piëtisme stammen, vormen deze kerken een uniek document van by zantijnse cultuur. Ook de kloosters zijn volgens By zantijns model gebouwd. Het zijn vierkante vestingen uit zware steen, met poorten en wachttorens, zoals men ze ook op Sinai en in Zagorsk bij Moskou ziet. Ze vormden een christelijke voorpost tegen de eeuwen lange bedreiging door Tartaren en Turken. In het midden van de ves ting stond de kerk, die met haar muurschilderingen aan de buitenkant de stromen van pelgrims en in tij den van nood ook de beschutting zoekende bevolking uit de omgeving tot een christelijke levenshouding van waakzaamheid en deemoed opriep. Het fraaist bewaard gebleven zijn de klooster» in Soecevitsa en Mol men gematigde pro-regerings-groe- peringen, namelijk de lijst onder aanvoering van senator Huynh van Cao en die van senaatsvoorzitter Nguyen van Huyen met respectieve lijk 1.106.950 en 882.817 stemmen. De uiteindelijke uitslagen worden pas over twee weken verwacht. LEIDEN De Prins Bernhard school pan het Noordeinde hield een fancy-fair voor leerlingen en ouders. Het was een druk bezochte avond, waarop men zijn kunnen (en kun sten) kon tonen bij het schijfschie ten, kegelen, sjoelen, blikwerpen en andere spelen. Alleen voor de leer lingen trad de goochelaar Javadi op. De opbrengst van deze avond zal be steed worden voor de aanschaf van een nieuwe schoolradio. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Elisabeth Maria Petronella Jose- phlna, dr. van J. A. A. Rodenburg en E. M. P. J. van Tol; Johanna Geer- trulda, dr. van N. Te Water en G. J. Pet; Carolien Pranclsca, dr. van J. J. Sloos en R. F. van Kampenhout; Mar- ko Hendrik Joze, zn. van H. H Hoops en M. K. Mlekuz; Ramon Cornells Wllheimus, zn. van J. J. J. van Slin gerland en A. J. Splinter; Francis John, zn. van F. J. Mulder en B. Vee- nema: Ivo, zn van A C. Blokland en Y Verllnd; Jolanda, dr. van A. C. J. Moens en H. van Beek; Rlcardo Aman- clo, zn. van W. L. Gijsman en A. La ven; Theodorus Adrlanus. zn. van A. J. W. den Hollander en L. A M. Straat hof; Maria Adrlana, dr. van N. J. Zuidhoek en M. A. Faas. Defensie et Israëlische parlement heeft teren op een buitengewone bijeen- t zijn goedkeuring gehecht aan verhoging van de defensie-uitga voor dit Jaar met 1,175 miljard d (ongeveer 1,2 miljard gulden) Edward Akufo-Addo zweert ei- de eed tijdens een plechtig- id ter gelegenheid van zijn in- llatie als president van Ghana. ufo-Addo houdt in zijn handen t massief gouden zwaard van staat Ghana. Oppositie Nu de cijfers uit alle provincies van Zuid-Vietnam binnen zijn, heeft volgens de officieuze, maar betrouw bare uitslag een oppcsitiële lijst de leiding in de zondag gehouden se naatsverkiezingen. Volgens de voorlopige cijfers ligt op het ogenblik aan kop een lijst, die gesteund wordt door militante Boeddisten. Op deze lijst zijn 1.148.073 stemmen uitgebracht. Op de tweede en derde plaats ko- (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM (GPD) Blikvan ger gisteren in de Amsterdamse ge meenteraad: de blote buik van het nieuwe Kabouter-raadslid Conny Bos. Provo Irene van de Weetering maakte een paar jaar geleden al in druk toen ze blootsvoets de vergader zaal van de gemeenteraad betrad, maar dat haalde niet by de sexy en tree van de vrouwelijke kabouter: lange haren en de navel en het mid denrif bloot onder het korte witte !en radiozender van de comman- maakte gisteravond melding £-:£h een telegram, dat de leider van Fatah, Jasser Arafat, van pre sent El Bakr van Irak had ont- tigen. Dejse verklaarde daarin, dat BB] de bevelhebber van de Iraakse P%epen in Jordanië opdracht had geven contact op te nemen met de rdaanse stafchef en hem te vra- ad de beschieting van stellingen van aFil commando's onmiddellijk te be- __udigen, omdat anders Iraakse troe a zouden ingrijpen. ™""be Syrische minister van defen- generaal Hafez Assad, zou Ara- telegrafisch hebben verzekerd Syrië bereid is de Palestijnse re- lutie politiek en militair te steu- de loop van vannacht keerde J rust in Amman terug. Een Jor- woordvoerder noemde een {idedeling van radio-Bagdad, dat gevechten onder druk van de 'akse dreigementen waren ge- onjuist. Hij zei dat de Jor- troepen de strild niet waren onnen en dat er geen militairen de stad waren gedirigeerd, isteren is een nieuwe zender van Palestijnse commando's in de ht gekomen, die gebruik maakt de zendfaciliteiten van radio De radio, die direct begon het uitzenden van mededelingen r de gevechten in Amman, noemt h de stem van het centrale comi- van de Palestijnse bevrijdingsbe- ging. Zij is in de plaats gekomen de Palestijnse zender in Cairo, eind Juli door de Egyptische oriteiten werd gesloten wegens vallen op president Nasser, na- t deze akkoord was gegaan met het erikaanse vredsplan voor het dden-Oosten. tot 4,8 miljard pond (bijna vijf mil jard gulden). De totale begroting voor dit jaar beloopt nu ruim 11 miljard pond (11,35 miljard gulden). Gisteravond is een aantal muta ties in het Israëlische kabinet be kendgemaakt, dat noodzakelijk was geworden nadat de vorige maand zes rechtse ministers waren afgetre den uit protest tegen het besluit het Amerikaanse vredesplan te aanvaar den. De meeste van hun portefeuil les worden door andere ministers overgenomen. De nationale godsdienstige partij kreeg een twee ministerspost, die van Sociale Zaken. Minister Josef Burg, die ook lid van deze partij is en- die vroeger deze portefeuille be heerde is benoemd als minister van buitenlandse zaken als opvolger van de overleden Haim Mosjem Sjapiro. Actie Uit de politieke activiteit zou kun nen worden afgeleid dat de Israëli sche regering wel eens militaire ac tie zou kunnen overwegen tegen de raketbatterijen, welke Egypte naar de bestandszone langs het Suez-ka naal zou hebben overgebracht. Premier Golda Meir heeft ver klaard dat de toestand kan ontstaan dat het voor Israël absoluut nood zakelijk wordt maatregelen te ne men. Zij heeft de parlementaire fraktie van haar Arbeiderspartij ver teld dat zy niet kon garanderen dat Linda Kassabian heeft haar getuigenis in het Tate-proces af gesloten. Gisteren gaf zij een persconferentie in Los Angeles. deze eventualiteit zich niet zou voor doen. Tegelijkertijd heeft de belangrijk ste kommissie van het Israëlische parlement uiting gegeven aan haar ontzetting, dat de Amerikaanse re gering geen stappen heeft gedaan voor de handhaving van het bestand en „om verdere schendingen te voor komen nadat haar onweerlegbaar bewijsmateriaal was voorgelgd over bestandsschendingen door Egypte", te." WASHINGTON (AFP/Reuter) De Amerikaanse senaat heeft met 55 tegen 39 stemmen een voorstel ver worpen om voor eind volgend Jaar alle Amerikaanse troepen uit Viet nam terug te trekken en de lucht- operaties in Vietnam, Laos en Cam bodja na 31 december 1971 te staken. Het wetsontwerp „tot beëindiging van de oorlog" was ingediend door de Republikeinse senator Mark Hat field en zijn Democratische collega George McGovern. Zij hadden gere kend op 42 van de 100 stemmen. Na dat hun voorstel was verworpen ver klaarden zy, dat de nederlaag toch van betekenis was, daar nu voor de eerste maal een groot aantal sena toren zich duidelijk voor een spoe dige terugtrekking hadden uitge sproken. De tegenstanders zeiden, dat pre sident Nixon zich al bereid heeft ver klaard troepen uit Vietnam terug te trekken en een troepenvermindering in het komende voorjaar al heeft aangekondigd. Het felste verzet tegen het voor stel van Hatfield en McGovern kwam vorige week van vice-president Spiro Agnew, die beide senatoren ervan be schuldigde dat zij een plan hadden ingediend „voor de eerste nederlaag in de geschiedenis van de Verenigde Staten". [et centrale comité van de Pales- bevrijdingsorganisatie sprak ,>n dat er een aanslag op Hoes- :£xjh zou zijn gepleegd. Het comité gjïk van een voorwendsel om tegen Palestijnen te kunnen optreden. i>:j:j:jE.adio-Bagdad riep een verklaring ••••••ijj, waarin werd gedreigd dat de in ©ijdanië gelegderde Iraakse strijd- wijchten, 12.000 man, in actie zou- :?x^i komen om de Palestijnen te be- ermen. premier El Rifai van Jordanië lbood de Iraakse ambassadeur bij om een in een Iraakse nota ver ste beschuldiging tegen te spreken het Jordaanse leger trachtte de lestijnse commando's uit te scha- Telegram

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9