[vamer erg ontstemd over *eweld- 3legingen Wie zijn die radicale jongeren? Politie ongerust over verzwaring van de taken Strenge bewaking Soeharto Beern in k BVD faalde niet Zuidmolukkersvolk in ballingschapin beweging II Weer rellen Schilderswijk Onderzoek naar recreatiepark in de Randstad Vuilpersleiding niet verlengd op Waddenzee OENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De gehele Tweede Kamer be- Dnde zich gisteren verontwaardigd over de geweldple- ngen van de Zuidmolukkers voor en tijdens de bezetting aandag van de kanselarij van de Indonesische ambassa- iur in Wassenaar. ;t optreden van premier De Jong en minister Luns daar tegen werd van verschillende zijden geprezen, zij het al- »n voor hun optreden tijdens de bezetting. Dat een der- lijke actie van de Ambonezen echter had kunnen plaats- nden, riep niet alleen vraagtekens op, maar soms ook ttere kritiek op de regering. )rs. Den üyl (PvdA), die mede nens de PPR het woord voerde, ttnde de situatie maandag in ssenaar uitzonderlijk ernstig. 5t was geweldpleging in haar est brute en verachterlij ke m," zo zei hij en voegde er er aan toe: „Dit brute geweld ïft het aanzien van Nederland rechtsstaat een flinke opdof- gegeven." V iiesheuvel (ARP), optredend na ns de vier regeringspartijen, vond de minister-president in uiterst eilijke en hachelijke omstandig- len verstandig heeft gereageerd noemde het „volkomen juist" dat geen concessies waren gedaan aan bezetters. n tweede termijn deelde premier Jong mee, dat hij de ministers ak en Beernink maandagochtend verzocht op hun departementen blijven. „Als alle ministers naar issenaar waren gegaan, was het i volstrekte chaos geworden", zo de bewindsman in antwoord op i verwijt dat minister Beernink its gedaan zou hebben. k Boven Loosdrecht cirkelde ri reclamevliegtuigje met op het vpperende doek in grote letters: p. Saskia en Serge". De stralen- bezitters van deze namen ston- n temidden van een groep htsën uit platen-, kranten-, tv- radiowereld op het voorplein n Loosdrechts trots, het kasteel pesteyn. De burgemeester van gemeente, mr. J. L. Vunderink' hing uit handen van Saskia de rste plaat die het sympathieke o maakte. Waarom nu juist m die eer te beurt viel en nog tl op dit historische stukje ond? De reden is niet moeilijk vinden. Het ivas in Loosdrecht Max van Pi-aags cabaret der bekenden waar volgens Phono- ams persman Rolf ten Kate yng of verminkt talent voor de ruioen wordt geworpendat 'skia en Serge de eerste triom- n vierden. Gisteravond trad het lo met veel succes op in de roenoordhal. Volgens de heer De Jong hebben er verschillende malen gesprekken plaats gevonden tussen de Zuidmo lukkers en de regering, maar deze gesprekken zouden altijd weer op het politieke vlak terecht komen: de re publiek der Zuid-Molukken. „Maar dat kan en mag de regering niet toezeggen", zo zei hij. „Er is overi gens geen groep in Nederland die AMSTERDAM (GPD) Personeel van het Amsterdamse politie korps wil de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie, Beernink en Polak, duidelijk ma ken dat het ongerust is over de toestanden, die Amsterdam gere geld heeft te doorstaan en over steeds ernstiger incidenten waarvan de bezetting van de ambassadeurs woning een extreem voorbeeld is. Door het politiekorps circuleren af schriften van brieven waar agenten hoofdagenten en veel lager kader grif de handtekening onder zetten. Zonder er een demonstratieve actie van te willen maken, zullen de handtekeningen en de brieven binnenkort naar De Haag wor den gebracht. In de brief wordt opgemerkt, dat er grote onrust onder het Amster damse politiepersoneel is ontstaan als gevolg van de geweldige ver zwaring van de taken die de politie heeft. „Steeds meer worden de vrije dagen van het politiepersoneel in getrokken en worden de diensten verzwaard, hetzij door over-uren, hetzij op andere wijze", aldus de brief. In het schrijven wordt geconsta teerd, dat (in Wassenaar) „nu ook de eerste dode valt te betreuren", en dat ,,'t aantal gewonden onder po litiemensen bij de bestrijding van onlusten en rellen steeds groter wordt", (bij de rellen vorige week in Amsterdam raakten tegen de twintig politiemannen gewond.) De politiemannen eisen dat de over heid krachtige maatregelen treft en een duidelijk beleid voert op het vlak van de openbare orde. Zij vrezen dat anders van de taak die de politie ingevolge de politiewet heeft, weinig meer terecht zou kunnen komen. DEN HAAG (GPD) Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de jeugd uit de Schilderswijk gister avond gezorgd voor relletjes op en rond de Hoef kade en het Jacob van Campenplein. De politie werd bekogeld met straatstenen en enkele agenten werden geraakt en liepen blauwe plekken op. De moeilijkheden begonnen rond acht uur, nadat groepen jongens en meisjes in de leeftijd tussen de 13 en 18 jaar hadden geprobeerd leegstaan de sloophuizen in brand te steken. Een enkele maal moest de brandweer uitrukken om een beginnende straat- brand of een begin van brand in een leegstaand huis te blussen. Op de Hoefkade trokken groepjes jon gens de palen met verkeersborden omver er versperden de rybaan. De politie, zwaar belast door de veiligheidsmaatregelen rond de In donesische ambassade en het komen de bezoek van het Indonesische staatshoofd, bracht jeeps op de weg, bemand met drie of vier agenten. Toen de politie met stenen werd be kogeld, joegen agenten met gummi knuppels in de hand de groepjes jeugd uiteen. Door bijzonder intensief te sur veilleren voorkwam de politie dat de jeugd zich in grote groepen kon con centreren. Jongens en meisjes, die op straathoeken rondhingen, werden keer op keer gesommeerd door te lo pen. Tot rond middernacht bleef het in de Schilderswijk wat onrustig. met zoveel zorg door de Nederlandse regering wordt gevolgd. Er wordt ernstig naar gestreefd om de ambo- nezen te laten leven volgens hun ei gen cultuur en waarde". Hoewel de Binnenlandse Veilig heidsdienst niet tevoren op de hoog te was van de plannen tot het be zetten van de ambtswoning, kon volgens minister Beernink deze DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris mr. H. J. van de Poel van CRM, staatssecretaris da-. R. J. H. Krui- singa van Volksgezondheid en minis ter ir. P. J. Lardinois van Landbouw zijn bereid te onderzoeken' of er mo gelijkheden aanwezig zijn om het beheer over de natuur- en cultuur gebieden tussen Den Haag en Leiden, die niet alleen uit een oogpunt van natuurwetenschap en natuurschoon, maar ook uit een oogpunt van mi lieuhygiëne voor dit deel van de Randstad Holland van zeer grote betekenis zijn, zodanig te bundelen, dat zij als eenheid worden beheerd en in standgehouden. Aldus blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van' het Tweede Kamerlid mr. W. Scholten (CHU). Gevraagd werd of de bewindslieden kennis namen van de gedachten de bedoelde gebieden in een nationaal park samen te brengen. De minister en de beide staats secretarissen zeggen ook bereid te zijn te onderzoeken of het gebied mede dienstbaar kan' worden ge maakt voor recreatieve doeleinden, met name de openluchtrecreatie. dienst niet het verwijt worden ge maakt dat hij heeft gefaald. De BVD heeft overigens wel gemeld dat er wapenbezit was onder de Ambone zen, terwijl er ook excercities in sommige woonoorden plaatsvonden onder het mom van sportoefeningen. Tevergeefs Minister Polak deelde mee dat er geregeld onderzoekingen hebben plaatsgevonden op verboden wapen bezit, maar vrijwel altijd tevergeefs. Vorige week nog zijn („op grond van ernstige verdenkingen") in der tien gevallen onderzoekingen gedaan bij afzonderlijke woningen en woon wijken, maar er werd geen enkel wapen gevonden. De gearresteerde bezetters had den in hun bezit: 23 vuurwapens, 20 slag- of steekwapens, 3 handgrana ten, 9 traangasgranaten en honderd patronen. Bij de vuurwapens was een automatisch wapen van 't type „uzi", dat bij de land- en lucht macht wordt gebruikt. Deze „uzi" was vorige week gestolen uit een mi litaire jeep te Nijverdal, waar een ambonezenkamp is gevestigd. Van de 33 arrestanten waren er acht nog minderjarig, terwijl de oudste 46 jaar is. Acht waren afkomstig uit Capelle a/d IJssel, acht uit Moor drecht, zeven uit Assen/Bovensmil- de. drie uit Tiel en uit Middelburg, Culemborg, Barneveld, Groningen, Venlo en Hoogkerk elk een. 32 van de arrestanten waren statenloos, ter wijl er een de Nederlandse nationa liteit had. Gistermorgen zijn zeven recher cheurs uit Wassenaar reeds begon nen met het verhoor in aanwezig heid van een Haagse advocaat, die al meermalen zaken van Zuidmoluk kers had verdedigd. Vrijdag vindt reeds het gerechtelijk vooronder zoek plaats. Volgens minister Beernink was de burgemeester van Wassenaar, de li berale fractieleider Geertsema, de Minister Luns en premier De Jong praatten nog even na met KVP-fractievoorzitter Schmelzer. eerst verantwoordelijk voor de ge nomen veiligheidsmaatregelen rond ae ambassaue urswoning, noewel hy later op een vraag van mr. van jviierlo (D 66) vermaarde vooral hier over overleg te heoben gepleegd met de heer Geertsema. Daaruit conclu deerde de heer Van Mierlo dat de veiligheidsmaatregelen duso ok met instemming van de minister op deze wijze waren getrofien. xvii- nister Beernink antwoordde daar echter niet op. W aarschuwingen Hy bleef ook een antwoord scnui- dig op de vraag wat er gebeurd is met ue waarschuwingen van de Am sterdamse hoogleraar Verxuyi, die tevoren instanties zou hebben ge waarschuwd voor komende geweld plegingen. Volgens de PSP-er Wie- benga nad prof. Verkuyl zich ge- ricnt tot een lid van de commissie van voorbereiding voor het oezoek van president Soeharto. Minister nuns wees de kritiek van de hand dat de regering niet ge noeg iiad gedaan voor de zaak van de Zuidmolukkers. Noch in de Vere nigde Naties, noch in het internatio naal gerechtshof, waarvoor de rege ring de zaak had willen brengen, kreeg de Nederlandse regering voet aan de grond. Bovendien nebben de Ambonezen minimaal gebruik gemaakt van de faciliteiten voor hun terugkeer naar Indonesië. „En de enkele groepen die wel ge gaan zijn, hebben me gemeld," zo verklaarde de heer Luns, „dat zij niet enthousiast zijn over hun huidi ge levensomstandigheden." Dat lag volgens hem niet aan Indonesië als wel aan het feit dat zij het land en de omstandigheden daar zijn ont wend door hun langdurig verblijf in ons land. DEN HAAG (ANP) Het beleid is er op gericht om de lozing van ongewenste afvalstoffen in de Wad- 1 denzee te weren en daartoe de ver- j eiste voorzieningen, waaronder de i bouw van inrichtingen waarin het afvalwater wordt gezuiverd, te be vorderen. Aldus minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat en j staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisin- j ga van Volksgezondheid over de vuil- j waterlozing op de Waddenzee, met name door de afvalwaterleiding Hoogkerk-Waddenzee. De gevolgen van de lozing door j deze leiding zijn zeer plaatselijk en j van beperkte omvang, aldus het ant woord. „Voor 't opheffen van de ver- j ontreiniging van de kanalen ten 1 westen van de stad Groningen door de bedrijven waaronder een aan- 1 tal grote seizoenbedryven die thans op de afvalwaterleiding Hoog- j kerk Waddenzee zijn aangesloten, was de afvoer naar de Waddenzee de enige oplossing die uit technische I en economische overwegingen aan vaardbaar was", zo wordt gezegd. De waarnemingen, welke tot nu toe zijn verricht naar de gevolgen van de lozingen via de afvalwater- i leiding Hoogkerk-Wassenzee wyzen er op, zo delen de minister en de j staatssecretaris mee, dat deze zich beperken tot een zo klein gebied na- by de uitmonding, dat een verlen ging van de leiding thans niet wordt overwogen. Het onderzoek naar de gevolgen van deze lozing op het biologische leven in de noord-oostelyke Wadden zee wordt inmiddels voortgezet. De resultaten van dit onderzoek dienen te worden afgewacht alvorens over een eventuele verlenging van de huidige persleiding dan wel andere nadere voorzieningen een standpunt kan worden bepaald. DEN HAAG President Soe harto van Indonesië zal tijdens zyn bezoek van nog geen 24 uur aan ons land (van morgenoch tend half twaalf tot vrijdagmor gen tien uur) sleahts zeer korte afstanden afleggen. De groot ste afstand die de president zal afleggen is vier kilometer. Voor mevrouw Soeharto zijn zelfs alle representatieve bezoeken ge schrapt. President Soeharto komt mor genochtend aan op het vliegveld Ypenburg en rijdt daarna direct naar Huis ten Bosch, waar de officiële ontvangst door Ko ningin Juliana plaatsvindt. In aansluiting daarop volgt een be spreking met een regeringsdele gatie onder leiding van minis ter-president De Jong. In de middaguren vertrekt premier Soeharto naar de Eer ste Kamer voor besprekingen met de vaste commissie van Buitenlandse Zaken, Ontwikke lingssamenwerking en Buiten landse Handel. Koningin Ju liana biedt de president 's avonds een gala-diner aan. waarbij te vens officiële redevoeringen worden gewisseld. De volgende ochtend vertrekt president Soeharto vanaf het vliegveld Ypenburg naar Bonn. De vaste commissies van de Tweede Kamer hebben gisteren de procedure besproken van de ontmoeting met president Soe harto. De president zal zelf be ginnen met een toespraak die onmiddellijk daarna vertaald zal worden. Aangenomen wordt dat er slechts een zeer beperkte tijd overblijft om vragen te stellen aan de president. Wie zijn de redicale Zuidmolukse jongeren die maandag in Wassenaar het klassieke beeld van de Neder landers over de Ambonezen dat sinds de kerstening van de Zuidmolukse eilanden bij ons leéfde, heeft ver stoord. Wie in contact wil komen met le den of stromingen binnen de Zuid molukse gemeenschap is aangewe zen op een beperkt aantal kanalen. De woonoorden en woongemeen schappen zijn twintig jaar na de komst van hun bewoners naar Ne derland potdicht en alleen een in gewijde weet de weg te vinden om tot, een verantwoorde peiling te ko men van de politieke mening onder de Zuidmolukkers. Officieel is men aangewezen op twee manieren van contact. De een loopt via ir. J. A. Manusama, de door de Nederlandse regering als on der handelingspartner en woordvoer der van de Zuidmolukkers erkende president. De andere weg via een woordvoerder van de met Manusama concurrerende tegen-regering, die be gin juni 1969 gevormd werd. In ons geval was dat de heer D. Leiwaka- bessy, minister van Buitenlandse Za ken en Voorlichting in de noodrege- ring onder waarnemend president Tamaela die in september vorig jaar naar New York vertrok om de Zuid molukse zaak by vertegenwoordigers van derde landen in de VN te beplei ten. Beiden zeggen het belangrijkste deel van de Zuidmolukse beweging te vertegenwoordigen. Maar de loop van de gebeurtenisssen rond de bezetting van de residentie van de Indonesi sche ambassadeur in Wassenaar heeft bewezen dat er zich heel wat in de Zuidmolukse gemeenschap afspeelt, waarvan beide heren enkele weken voordat deze plaatsvond, nog geen weet hadden. Vraag Naar aanleiding van de toeneming van het aantal incidenten waarbij Zuidmolukse jongeren betrokken wa ren (zoals recentelijk in Noordwijk), inoidenten na de een of andere vorm van discriminatie, zocht ik contact enkele weken geleden al met zowel de heer Manusama als de heer Lei- wakabessy. Verrast over de gedisciplineerdheid en onderlinge solidariteit waarmee deze jongeren bij wraakacties op tra der legde ik hun de vraag voor: „Bestaat er een toenemende radi calisering van de Zuidmolukse jon geren die zou kunnen uitkristal is eren in een beweging met hetzelfde pa troon als de Black Power in de VS?" Beiden ontkenden dit ir. Manusa ma en Leiwakabessy werden maan dag jl. door de loop van de gebeur tenissen verrast. Wie de Zuidmolukse jongeren die maandag in Wassenaar schoten wil leren kennen vindt een belangrijke aanwijzing in hun levensomstandig heden. Toen de Ambonese ex-KNIL mili tairen in 1951 als leden van de Ko ninklijke Landmacht, na hun weige ring om in Indonesië af te vloeien, in Nederland aankwamen werden zij in Amersfoort gedemobiliseerd en met hun gezinnen ondergebracht in de voormalige Duitse arbeids- en concentratiekampen, die de mislei dende naam kregen van woonoorden. De grootste van deze woonoorden (in de volksmond Ambonezenkampen genoemd) waren Lunetten bij Vught en Schattenberg bij Westerbork. De Nederlandse regering moest zo als bepaald was in hun onderhoud voorzien: per week kregen ze een zakgeld je van drie gulden. Eenmaal per jaar kwam daar bonnen voor gratis kleding bij. Een centrale keu ken leverde voedsel. Van meet af aan hebben de Zuidmolukkers zich ver zet tegen de politiek van integratie en assimilatie die men in Den Haag al spoedig als mogelijke oplossing be schouwde voor het „Ambonzenpro- bleem". Werkelijke vorm kreeg die integratiepolitiek van de zijde van de Nederlandse regering echter pas toen de zorg voor de Zuidmolukkers (voor 1952 toevertrouwd aan drie DOOR HEIN ELBRINK ministeries) terecht kwam bij het toendertyd gevormde ministerie van Maatschappelijk Werk. Voortvarend Dit ministerie pakte de zaken voort varend aan. Om de mannen die zich nog steeds als militaire zagen tot werken te dwingen werd, de centrale voedselvoorziening stop gezet. De werkwillige Zuidmolukkers die eigen keukens bouwden zagen zich geplaatst tegenover hen die weiger den te werken en de pas gebouwde keukens weer vernielden. Het resul taat van deze politiek was echter toch dat vele Ambonezen werk zochten. Een andere zet van Maatschappe lijk Werk in haar strijd voor assimi latie vormde het opruimen van de woonoorden. Van de 71 die er aan vankelijk waren, zijn er een tiental over. Geen slecht resultaat maar men moet wel de moeite in acht nemen die het gekost heeft om de Ambo nezen uit de schamele barakken (vaak met hulp van gewapende po litieagenten) te doen vertrekken. De balans van bijna achttienjarige sociale politiek moet negatief door slaan voor de mensen van de Am- bonezenzorg van Maatschappelijk Werk. Het gesteld doel: de totale assimilatie van de Zuidmolukkers is niet bereikt. De meesten wonen nog steeds bij elkaar in woonwijken of de oude woonoorden en daar is met de armoede en verveling nog lang niet de twijfel aan de Nederlandse goede bedoelingen en verbittering verdwe nen. In die sfeer, nog steeds de sfeer van een ghetto waai- de materiële nood plaats maakte voor de geeste lijke, is een nieuwe generatie Zuid molukkers groot geworden. Een ge neratie die de terugkeer naar het land der vaderen door de ouders met de paplepel ingegoten heeft ge kregen. Voor wie beloftes echter geen in houd meer hadden. Vluchtelingen zonder status in een land van melk en honing, waarin ze zich ondanks dat ze de republiek Maluku Selatan nooit gezien hebben zich niet willen laten assimileren vanwege de ver schillen in cultuurpatroon maar waar ze ook het vaak niet kunnen van wege een vorm van discriminatie ten opzicht van de „blauwen" of „ploppers". Voorbeeld Het is niet verwonderlijk en de vergelijking zal deze dagen wel meer gemaakt worden maar daarom is zij niet minder waar, dat enkele van deze jongeren uit het gebeuren el ders nieuwe moed en perspectieven putten. De Palestijnse bevrijdings bewegingen werden onder dezelfde omstandigheden in de vluchtelingen kampen in de Gaza-strook, in Jorda nië en Libanon geboren en vormen een lichtend voorbeeld. Aanvankelijk gekenmerkt door on macht zijn zij na een sterke radi calisering in het Midden-Oosten een factor van het hoogste belang. Het is niet toevallig dat vele van de Palestijnse bewegingen net als de Amerikaanse Black Panther bewe ging sterk links, zelfs Maoistisch ge- tind zijn, want met Mao Tse Toeng gaan deze bewegingen er vanuit dat „politieke macht slechts uit de loop van de het geweer kan worden ver kregen". De daad die de Zuidmolukse jon geren maandag hebben gesteld is. zo blijkt uit de reacties ondanks de dood van de Wassenaarse hoofdagent door vele Zuidmolukkers ervaren als een vorm van bevrijding. Dit soort evenementen kunnen mijlpalen markeren voor een verdere radicalisering van een politieke be weging: de ontvoering van de eerste diplomaat, de Amerikaan Elbrick in Brazilië, het kapen van het eerste vliegtuig door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, Castro's aanval op de Moncada kazerne in Santiago de Cuba, de vorming van zelfverdedigingsorganisaties van Black Power. etc. Het is de vraag of de Zuidmolukse leiders, die geen flauwe notie had den van het bestaan van deze stro ming in het volk dat zy trachten te leiden, in de toekomst deze radicali sering kunnen ombuigen in een min der manifest agressieve richting. Het feit dat zy zich later achter de be zetting in Wassenaar stelden, doet aan de twyfels over hun vermogen niets af. WORDT VERVOLGD Morgen: Ir. Manusama „Ik zie in deze tyd zoveel gebeuren waar ik niet achter sta".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7