Paardenmarkt Valkenburg een zeer oude traditie Bloembollenexport naar Amerika neemt weer toe Perfect orgelspel van Dirk Janszn. Zwart LISSE KRIJGT JACHTHAVEN Oegstgeest benoemt 3e wethouder ER ZIJN TIJDEN GEWEEST DAT ER MEER DAN 3000 PAARDEN WERDEN AANGEVOERDNU TEGEN DE 300 IN KATWIJK Gesprek over oversteken in Sassenheim PAGINA LEIDSOH DAGBLAD WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1070 (DOOR HANS BINNENDIJK) VALKENBURG September is een zeer belangrijke maand ln het Valkenburgse dorpsleven, het is immers de maand, waar in de paardenmarkt wordt gehouden. Deze dag is voor velen in Valkenburg de dag, waarop men oude kennissen, die misschien al jaren van Valkenburg weg zijn, weer ontmoet. En wat zich bij zo'n ontmoeting voordoet, laat zich gemakkelijk raden. Veel herinneringen worden opgehaald. Dat dit van veel betekenis kan zijn voor vroegere dorpsbewoners, willen we zeker niet ontkennen. Maar toch zijn er grotere zaken, die bij het organi seren van de Valkenburgse paardenmarkt naar voren treden: de historische waarde! Juist de historie is het waaraan we zo gemakkelijk voorbijgaan en waar we overheen leven. Voor dit keer had ik het genoegen eens te mogen snuffelen in de stuk ken uit het archief van wijlen de heer Abraham Oosterlee, de dorpstimmer man. zoals velen van de ouderen zich hem nog kunnen herinneren. Hü is in november 1947 op 82-jarige leeftijd overleden en liet een waar devol archief over de historie van Valkenburg na. In welk jaar de Valkenburgse paardenmarkt voor het eerst is ge houden is zeer moeilijk vast te stel len. De Christelijke Kerk in Valken burg werd in 837 gesticht en deze stichting staat ook in verband met de geschiedenis van de markt. Het was de kerk. die alle voordelen van de markt tot zich trok. Het begin was een jaarmarkt, waarop ook door Vlaamse kooplui, hun linnen te koop werd aangeboden. In later tijden heb ben de monniken in de kloosters in onsi land ook het linnenweven leren beoefenen. Deze produkten werden later op de markt aangeboden. Dit had tot gevolg, dat de Vlaamse kooplieden met hun linnen gaande weg werden verdrongen. Op het Marktveld In 1125 was de paardenmarkt dan ook al hoofdzaak. Volgens het Leid- se Jaarboekje van 1958, werd de paardenmarkt gehouden ieder jaar van 9 september tot 17 september (St. Lambertus)Andere gegevens spreken echter van 16 dagen, name lijk van 8 dagen voor St. Lambertus op 17 september en 8 dagen daarna. Een verschil, dat in historische ge gevens wel eens meer voor komt. Tussen de Dorpskom, nu nog als Marktveld bekend en de hoofdhoeve „Torenvliet" werden de tenten opge slagen. Wanneer de markt begon, werd het ijzeren marktkruis opge hangen als symbool van de markt- vrede, die overigens wel eens ver stoord is geworden. Dat leert de ge schiedenis ook. Op de dag van de kruisverheffing (14 september) trok in het midden van de marktdrukte de kruisproces- 6ie door de Kruislaan het Marktveld om. Het ijzeren kruis, oorspronkelijk aan de toren van de kerk bevestigd, hing in de 18de eeuw aan het huis van de koster. Elke morgen geduren de de markt moest de klok worden geluid. In 1260 verkocht de am bachtsheer het recht om paarden markt te houden aan de stad Vlaar- dingen en in 1280 aan Voorschoten. Deze ambachtsheer had niet altijd prettige ervaringen met de Valken burgers, die hij nu zoveel mogelijk probeerde te benadelen. Het ging zo ver, dat de hulp van de bisschop van Utrecht werd ingeroepen, die bepaal de, dat er van af Hoek van Holland tot in Kennemerland geen paard mocht worden vericocht van 6 jaar en jonger gedurende zes weken voor de Valkenburgse paardenmarkt. Ook de verhouding tussen kerk en ambachts heer was niet altyd even goed. 3000 paarden Wanneer de mai-kt zich in het bijzonder op het verhandelen van paarden heeft toegelegd is niet be kend. Maar reeds in de 16de eeuw werden meer dan 3000 paarden aan gevoerd en verhandeld. De Valken burgse marktdag was tevens de da tum waarop de verschillendee beta lingen moesten geschieden o.a. van koopmanschappen en renten. Het was vooral de grondheer, die in die dagen het meeste voordeel uit deze markt trok. Zo belangrijk werd de Valkenburgse paardenmarkt gevon den, dat wanneer het oorlogsgeweld een belemmering was voor de markt in Valkenburg, men elders een toe vlucht zocht. In 1573, toen tijdens het beleg van Haarlem het platteland te onrustig was, werd de markt in Lei den gehouden en in het daarop vol gende jaar in Zwijndrecht, dat toen nog niet in Spaanse handen was. Tijdens de markt was het altijd eivol in Valkenburg. Huizen, die, jaarlijks f20. huur opbrachten, wer den gedurende de martkdagen ver huurd voor f 100 f 150. om alle vreemdelingen te kunnen onder brengen. Het grootste aantal paar den. waarvan we een vermelding, hebben kunnen vinden, zou omstreeks 1554 zijn geweest, toen er volgens de gegevens een aanvoer, was van 3106 paarden. Schilders Toen jonker Johan De Hertoghe heer van Orsmaal, de heerlijkheid, van de prinses De Ligne had over genomen, liet hij zich in 1615 bij contract met de buren van Valken burg f2300, in 6 jaarlijkse termijnen betalen, opdat hij de markt zou handhaven. We zijn nu ook de tijd genaderd, dat de Valkenburgse paar denmarkt een geliefd onderwerp, voor onze schilders is gewor den. Verschillende worden er ge noemd. o.a. Adriaan van der Venne Salomon Ruysdael, Jan van Goyen, Jan Steen. Jan de Bisschop. Phi lips Wouwermans. Pieter Wouer- mans. Barent Gael, Cornelis Pronk. Jan Schouten. P. C la Fargue en Jan Huchtenburg. Zij leefden in de 17e en 18e eeuw. Dit zijn wel de meest bekende schilders. Misschien zijn er nog wel meer geweest. Blijkens een schilderij van i KATWIJK AAN ZEE De ook hier te lande goed befaamde Tsjechi sche organist Jiri Ropek is niet in de Katwijkse Nieuwe Kerk verschenen om daar het elfde en laatste seizoen concert te verzorgen. Ropek, bezig aan een tournee in Polen, heeft dit j met veertien dagen verlengd wegens zijn uitbundig succes en zoiets ge- dacht of moeten denker van: laat die I Hollanders maar waaien, die hebben i in iedere straat een afgestudeerde organist wonen. Hij komt hier nog wel. maar Katwijk zal hem niet zien. In allerijl werd Dirk Janszn Zwart opgetrommeld, maar van deze ijl is in diens spel niets merkbaar geweest en hij had ook een prima passend programma paraat. J In dat programma van 9 nummers i zat om en om een koraalbewerking of koraalfantasie. In volgorde Wilt heden nu treden van vader Jan Zwart, voorspelen van Kirnberger, 1 Richter en Gustav Merkel en Intro- itus. Trio. Toccata en Koraal van de concertgever zelf over Psalm 105. Programmanummer 2 is op verzoek van het orgelcomité Handel's 6de concert geweest, dat is het orgelcon- cent geworden harpconcert. De drie resterende nummers, hoofdschotels waren Bach's Praeludium et Fuga in h. een Preludium van Micheelsen en Preludium und Fuge über B.A.C.H. I van Liszt. Geen kost voor een kleine vervanger Bach's naam kan nog juist in no- I ten gestrikt worden, omdat de Duit sers h moll zeggen voor b kleine terts <en b voor bes). Zo ontstaat een the ma van maar de omvang van een Adriaan van der Venne 1589-1662 hebben Prins Maurits en Prins Fre- derik Hendrik in 1618 een bezoek gebracht aan de Valkenburgse markt. Ook de naam van één on zer Oranjevorsten is verbonden aan de Valkenburgse paardenmarkt. In 1585 was de Ambachtsheer Spaans gezind en rooms De slotvoogd, die op „Torenvliet" woonde, was de „nfje" leer reeds toegedaan. Hier door was de verhouding tussen slot voogd en ambachtsheer nu niet bepaald best te noemen. Volgens geschriften uit die dagen zou deze, ambachtsheer zelfs medewerking hebben verleend by de moordaan slag op Prins Willem van Oranje. Daardoor heeft deze ambachtsheer de wijk naar het buitenland moe ten nemen. In 1855 wer ddoor Pr. Maurits aangekondigd dat er op 12 september van dat jaar paarden markt zou worden gehouden in Val kenburg. Bijzonder jammer is wel, dat door het oorlogsgeweld vele-stukken ver loren zyn gegaan. Maar toch is er ook nog veel bewaard gebleven. Om streeks 1750 was de Valkenburgse paardenmarkt bijna verleden tijd. Mede door concurrentie van andere markten. Er bestaat een vermoeden dat een beschreven draverij om de „Gouden Zweep" bij 't Haagse Schouw in het licht van deze con currentie moet worden gezien. Door het uitloven van premies, o.a. een zilveren bit, of roskam weid ge tracht de aanvoer van paarden weer op peil te brengen. Het succes was toen maar matig. Een nieuwe opleving kwam na de Frans-Duitse oorlog. Voor de mij nen en de landbouw had men toen weer jonge paarden nodig. Volgens archiefstukken opgetekend door wij len de heer A. Oosterlee, zou er tussen de jaren 1870-1890 elk jaar weer een aanvoer van plm. 1000 paarden zijn geweest. Maar de ou de glorie was verdwenen, mede ook door de steeds toenemende automa tisering van het verkeer en de land bouw. De aanvoer werd steeds min der Boze tongen spraken zelfs van opheffing van de Valkenburg se markt. Velen zullen zich nog goed kunnen herinneren, dat er na de tweede we reldoorlog jaren zijn geweest dat er maar een aanvoer van slechts en- kelf paarden was. Zouden de pessi misten dan toch gelijk krijgen? On- danks alles bleef Valkenburg vasthou den aan zijn paardenmarkt, geboren uit de ryke historie. Er werd een paardenmarktcomité in het leven ge roepen, dat de zaken goed ging aan pakken. Over wat dit comité tot stand heeft weten te brengen, kun nen we alleen maar trots zijn. De Valkenburgse paardenmarkt heeft de laatste jaren weer een vertrouwd beeld gegeven met een aanvoer van bijna 300 paarden. Be- i De schilder Adriaan van der Venne 1589-16621 maakte dit schilderij van het bezoek van i prins Maurits en prins Frederik i Hendrik aan de Valkenburgse I paardenmarkt in 1618. I grypelijk, dat men hoopt dat dit j stukje historie ook voor het na- I geslacht bewaard zal blijven. Aan I dit markt heeft Valkenburg door de t euwen heen zijn bekendheid te danken enzijn zelfstandigheid. De leden van de voetbalvereniging ..St. Bernardus" zullen de oud-pa pier-actie in de Hazerswoudse wijk Rhijnenburch voortaan voeren op de laatste donderdag van de maand. De bewoners van de Rijndijk kun nen de komst van de oud-papier-in zamelaars op de eerste maandag van de maand tegemoet zien. LISSE Lisse krijgt een jacht haven. Als alles volgens plan ver- loopt zal deze in 1971 worden ge realiseerd. De watersportvereniging „Uitermeer" zal voor de aanleg hier van zorgdragen. Men denkt aan een capaciteit van honderddertig jach ten. Het bestuur van Uitermeer is er in geslaagd beslag te leggen op een stuk terrein ten oosten van de Poel polder, aan het einde van de Gre- velingensloot. Die mondt uit in de Ringvaart, van de Haarlemmermeer. Tn dit gedeelte bevindt zich ook een eilandje. De ligging van de toekomstige jachthaven is zeer gunstig, namelijk ten zuiden van de nieuwe Ring- vaartbrug aan het einde van de Ka naalstraat. Men heeft dus een di recte vaarrichting naar de Kager- plassen. De opstelling is achter het eiland, zodat men de invloed van het drukke scheepvaartverkeer in de Ringvaart, nauwelijks merken zal. De indeling van de jachthaven is zó gekozen, dat een maximum lagcapa riteit van schepen is verkregen. Op het terrein zal een accommoda tie worden aangebracht, compleet met werkloods, waarin dekzeilen enz. kunnen worden opgeborgen Voorts zal men in deze overdekte ruimte zijn jacht kunne.i nazien of eventueel repareren. Belangrijk is, dat op het- terrein ook een clubge bouw zal komen SASSENHEIM - Wethouder P Wes- terbeek zal in functie van waarne- I mend burgemeester van Sassenheim baron J. v Knobelsdorff is van daag met vakantie gegaan een delegatie van verontruste ouders uit de Ter Leede- en Vogelenbuurt ont vangen. om van hen de bezwaren aan te horen over het gevaarlijke kruispunt Sassenheim Noord, dat door de schoolgaande kinderen vier- I maal per dag moet worden overge stoken. Het actiecomité, dat een harde actie voorbereidt, heeft de af gelopen weken de reacties in de buurt gepeild en is tot opmerkelijke conclusies gekomen i Woordvoerder Rob Herwig: „Het 1 blijken heel wat meer dan onze aan vankelijk geschatte 40 kinderen te zijn, die dat kruispunt moeten pas- seren. Het zijn er rond de negentig, j Daarnaast blijken ook veel ouden van dagen moeilijkheden bij het oversteken van de provinciale weg te hebben. Ook heeft een aantal ou- 1 ders zijn kinderen noodgedwongen naar een katholieke school in De Engel gestuurd, omdat deze dan niet het kruispunt behoeven te passeren. Normaal Is dat niet erg wanneer ouders hun kinderen op een bijzon dere school doen. maar wanneer zij in feite niet achter die bijzondere in stelling staan, krijg je natuurlijk een naar beeld. Wij hopen de loco-burge meester donderdag of vrijdagavond ook te kunnen overtuigen van de noodzaak van de door ons gestelde eisen betreffende de veiligheid. De ouders van de betrokken kinderen hebben zich in ieder geval door ook de handtekeninglysten te tekenen solidair verklaard met de actie: geen oplossing dan een dag school staking. We hopen echter nog steeds dat het zover niet hoeft te komen." Aan een tweede gevaarlijke situa tie in Sassenheim zal binnenkort overigens wel iets worden gedaan. Het zojuist gereorganiseerde kruis punt HoofdstraatParklaan blijkt door een verhoogde rand in het ge heel niet aan de veiligheidseisen te voldoen. Vooral voor fietsenryders is er een gevaarlijke toestand ont staan. Rijkswaterstaat heeft toege zegd dit zo snel mogelijk te verhel pen. kleine terts: bes-a-c-b dus. In lage re regionen wat knorrig en een beet je brombeerachtig-onwijs. waarbij we dan moeten denken aan het plomp liefdesaanzoek van de contrafagot door het beest aan de beeldschone in Ravel's La Belle et la Béte. Maar Liszt is een grand seigneur, een ele gant heer en virtuoos causeur. Van veel noten. zyn romantische over daad —is hij niet afkerig en wie niet volleerd piano kan spelen op het or gel moet aan de B.A.C.H. niet begin nen. Voor Dirk Zwart is deze B.A.C.H. al een oude liefde en hij heeft hier onweerlegbaar groots spel geleverd. Die (goed geordende) notenoverdaad behoeft overigens niet wegwijs te maken, het B.A.C.H.-motief beheerst het hele preludium. Het Fugathema daarentegen raakt op den duur zoek in de vuurwerkboeketten. In h moll staat het van Bach ge speelde Praeludium. met het aan arabesken rijke thema, en de aan sluitende Fuga. Het tempo is hier van belang, een wat brede opzet geeft alles meer gestalte. Zo heeft Zwart het ook gezien en bevestigd. Vooraan in de fuga trad wel wat wrijving op, maar dat werd gaande weg schitterend opgehaald. Ook Mi cheelsen's stuk heeft de organist bij zonder knap voorgedragen in al de welgearticuleerde frisheid, die deze muziek eigen is. Dat het eigen werk van de vader en van de zoon ook een summum aan perfectie haalde, lag geheel en al voor de hand. KEES VERHOEF OEGSTGEEST Oegstgeest heeft zijn college met een derde wethou der uitgebreid. De „nieuwkomer" in b. en w. is de VVD-er J. E. Tem- mmek die vermoedelijk de porte feuille financiën en onderwijs onder zijn beheer krijgt. De twee reeds zitting hebbende wethouders, de heren J. J. Thorn (KVP> en M. van der Voet. (Prot. Chr. Groep), werden voor de komen de vier jaar herkozen. De eerstge noemde zal zich waarschijnlijk met culturele zaken; recreatie en maat schappelijk werk gaan bezighouden terwijl de heer Van der Voet de por tefeuille openbare werken en ruim telijke ordening wel zal gaan be- nartigen. Ondanks de langdurige debatten waren er geen moeilijkheden van be tekenis omtrent de verdeling van de wethouderszetels. Aan het begin van ae vergadering begroette burge meester Jhr. T. A. J. van Eysinga zeven nieuwe raadsleden. Drs. J. W. de Graaf (PvdA) werd niet als lid van de „Gewestraad" herkozen. In zijn plaats werden de heren J P B. Brouwer Prot. Chr. Groep) en J D. Dorgelo (WD) be noemd. Tevens werd, op zijn verzoek, ont slag verleend aan gemeentesecreta ris Jac. de Visser, die met ingang van 1 februari de pensioengerech tigde leeftijd zal hebben bereikt. Marina Vlady rechtsen de Italiaanse acteur Gabriele Tinti maken opnamen aan de Franse Rivièra voor een nieuwe film van regisseur Georges Farrel naar het boek van de negentiende eeuwse auteur Alphonse Daudet Sapho .(Van onze bloembollenmede werker) LISS7 De Nederlandse bloem bollenexporteurs vechten al vijf entwintig Jaar voor het behoud van hun Amerikaanse markt. De groep exporteurs op Amerika van de Bond van Bloembollenhande laren heeft nu een meerjarenplan toegezonden gekregen van de di recteur van het bureau Onper soonlijke Reclame in Nederland, de heer W. Roozen en de heer G. Springer, directeur van dat bu reau in de VS. Het bureau ver zorgt de verkoop van bloembollen zonder firmanaam, zonder specia le verpakking, zonder prij zen. Toch stijgt de export weer., Men heeft met elkaar klaarblijke lijk de goede weg ingeslagen. Tien Jaar geleden kregen de expor teurs van bloembollen naar de V.S. een enorme dreun op het moege vochten hoofd. Een marktonder zoek wees uit dat de verkoopme thoden minstens een kwart eeuw achter lagen. Men kwam één maal per jaar bij een klant om een order te boeken en liet hem ver der zwemmen in onzekerheid. Het advies luidde: „Men zal de de taillist bij zijn werk meer moeten steunen met advertenties, uitstal ling, verkoopadviezen, kortom, de man zal zo weinig mogelijk zelf moeten bedenken. Dat is nu een maal gewoonte in de VS en daar kunt u niet alleen tegen op roeien". Voorlichting Enkele bedrijven brachten iets van het rapport in uitvoering en boek ten grotere omzet. Het project om te laten uitzoeken of bloembollen zonder al te veel risico zou kun nen worden geforceerd kwam er door. Dr. den Hertogh publiceerde lijsten van variëteiten, die langer dan 6 en korter dan drie dagen in Amerikaasne huiskamers staan. Hij adviseerde de broeiers over de de Juiste methoden, kortom, op dat front gaat het vrij aardig. In dat Alderson rapport stond ook dat men de detaillist moet helpen. Best. Dat is geprobeerd in New England heeft men eens tijdens het verkoopseizoen van bloembollen een adviseur langs de detaillisten gezonden. Hij heeft bijzonder nut tig werk kunnen vrrichten. Daar steeds meer grootwinkelbedrij ven overgaan tot het inrichten van afdelingen voor tuinbenodigd- heden en de verkoop van bloemen en planten kan hier een interes sant gebied voor de voorlichters lig gen. Grootwinkelbedrijven la ten zich namelijk graag voorlich ten, ze behoeven dan zelf geen mensen voor dat werk aan te trekken. Samenwerking De exporteurs naar de V.S. begin nen zo langzamerhand naar el kaar toe te groeien. De tran sportproblemen door middel van de allesverslindende containers be gint men gezamenlijk onder de knie te krijgen. De voorlichting en steun aan de detaillisten zal ook wel weer komen. Wellicht zal men er in slagen de zo zeer gewenste voorraadschuren aan te leggen, zo dat nabestellingen niet vanuit Hol land behoeven te komen. Eén zen- dinkje bloembollen in een contai ner is te griezelig om er maar aan te durven denken. Zon meerjarenplan is wellicht een goede basis om als groep meër te gaan samenwerken. Hopen op fu sies op verstandelijke basis lijkt, gezien de ervaringen in het verle den, hetzelfde als hopen op een hoofdprijs in de voetbalpool. Een kans op de zoveel miljoen. Er zyn maar zo'n honderd exporteurs op de V.S.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6