[ag 'WÊfÊ&MÊÊÊÊÊÊMÊ 3S T.b.r.: delinquenten levend begraven Volgende Leidato iets bijzonders De Ruiter verzekert toekomst Gerzon tscneid na veertig jaar voor de Afscheidsreceptie van E. A. E. van Dishoeck Voortzetting na reorganisatie wee leraressen verlaten Leidse r.k. huishoudschool REGERING WIL BEROEPSINSTANTIE EN e l-i 1 SPECIALE GEVANGENISSEN a Bij tiende beurs nog steeds zelfde prijs .JïSDAG 2 SEPTEMBER 1970 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 15 }EN De rooms-katholieke jdschool aan het Galgewater linnenkort twee zeer trouwe jen missen, die beide op de veertig jaer lang hun kennis gebied, van respectievelijk idkunde en naaien aan meis- Leiden en omgeving hebben Iragen. k-en stond de school een dag kop, in verband met de jubi- iring van de dames J. J. C. de en E. J. G. Zonneveld. inderdaad, compleet met 1de en een reeks sprekers, jok een samenzijn in de hal school waarbij de weemoed I beetje doorklonk. Want nu i-tig jaar lang voor de klas gestaan aan het Galgewater, de beide dames tevens de tijd roken waarop zij met pensioen (oor mej. De Goede is dat op mber zover, mej. Zonneveld de school zelfs al een' maand op 1 oktober. ien mis in de Hartekerkbrug i leraressen schoolbestuur, perlingen en vanzelfsprekend ie jubilaressen gisteren tegen in eerst een kop koffie in de |k versierde hal, alvorens leer- van couture klas B het feest- pma met zang inzetten. t ze ook nog de twee dames lommen hadden gezet en hun s hadden' afgedragen, vroeg Mix, de voorzitter van het estuur, als eerste het woord, louden nog volgen. de huishoudschool in Leiden jeving zo goed staat aange- n, wenste pater Mix ook op de g van de dames De Goede en eld te schrijven. Met een elplaat. de bekende envelop reisklok onderstreepte hij zijn ii van' dank nog eens. irectrice van de school, mevr. lan was niet minder zuinig ar loftuitingen aan het adres iwee jubilarissen. Zij wees ook vriendschap die tussen' hen ;in de loop der jaren is ge- |ie lange schooltijd wisten 2 van drie rechters over de verlen ging moeten oordelen. Er komt een beroepsinstantie in Arnhem, be staande uit een rechter als voorzit ter en 2 deskundigen als bijzitters. Dit is een interessante ontwikkeling in een door prof. mr. L. H. C. Huls man voorgestelde zin Op deze ma nier kan het psychiatrisch advies door deskundigen op dat terrein worden beoordeeld. Dit „leken-ele' collega's, mej. Busé en mej. Bertholé, zich heel wat momenten te herinne ren die min of meer tekenend zijn te noemen voor de dames Zonneveld en De Goede. Onder meer werden een fiest en een paar gebruiksvoorwerpen aan de geschenken toegevoegd. Na een dankwoord van de jubila ressen stapte het gezelschap aan boord van een rondvaartboot, die pal voor de deur lag afgemeerd. Met de ongeveer veertig genodigden voer men richting Kagerplas, waar men bij één van de uitspanningen aan legde voor de receptie van de dames De Goede en Zonneveld Alvorens er werd gezongeni kregen de dames Zonneveld (links) en De Goede eerst een j kop koffie in de hal van de school waar zij veertig jaar lang hebben j les gegeven. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Ruim twintigdui zend mensen hebben de Leidato tot nu toe bezocht. Dat is minder dan vorig Jaar op dit punt van de huis houdbeurs. Leidato-voorzitter Jan Wolfslag vertelde gisteravond in de kleine houten hal naast de Groen- i oordhal aan de standhouders, dat hij niets anders verwacht had. „Vorig I Jaar hadden we het voordeel voor de j officiële opening van de Groenoord- hal te beginnen. Toen kwamen veel i$EN Bijzonder geani-1 iar was gistermiddag in „De ynahof" te Oegstgeest de re- I zo die daar gehouden werd tfjegenheid van het afscheid i heer E. A. E. van Dishoeck ^Irecteur van het Leidsch etd. Een afscheid, dat tevens :ei*doeld om kennis te maken lijn opvolger, de heer G. g*an. uit de grafische wereld en 5 rrantenbednjf waren naar leisest gekomen om daar de oud- ur van het L.D. de hand te rI1h en veelal een geschenk aan itijten. Bovendien waren er tal akenrelaties, afgevaardigden g fanisaties en vrienden en ken- 10 wa» de heer en mevrouw Van loPk. Van hun belangstelling o.m. blijk de burgemeester van s feest jhr. T. A. J. van Eysinga, )iren van bij de GPD aan- ben bladen, een vertegenwoor- van de Nederlandse Dagblad en deputatie van de Kamer hophandel en Fabrieken voor i üd. het departement Leiden Ned. Maatschappij voor Nij- el_1 en Handel, de Leidsche Ver- 10 ie van Industrieëlen, de i. tscommissie en de Districts- erhgscommissie voor het Gra fisch Bedrijf, het Ned. Verbond van Drukkerijen, een afvaardiging van de afdeling Leiden van de Ned. Journa listenvereniging en de gemeentelijke en universitaire voorlichtingschef. Uit de kring van het L.D. waren deze middag aanwezig de hoofdredacteur, leden van de ondernemingsraad en de bedrijfsleiding, bij wie zich ook de oud-hoofdredacteur, de heer J. De burgemeester van Oegst geest, jhr. T. A. J. van Eysinga (rechts) neemt afscheid van de heer en mevrouw Van Dishoeck. (Foto LD/Holvast) Brouwer had aangesloten. Het was een hartelijk afscheid van een man, die als commissaris zijn aandacht nog zal blijven wijden aan de ont wikkeling van het L.D. mensen om het elfde wereldwonder voor het eerst te bekijken.'' Die nieuwigheid is er nu een beetje af. De bezoekers, die nu de beurs be zoeken, lijken meer koopkrachtige bezoekers, althans als men af mag gaan op enkele zeer tevreden stand houders. Verder deelde de heer Wolfslag mee, dat er nu al aanvragen om stand- ruimten voor het volgend jaar bin nenkomen. „Om niet de indruk te wekken, dat wij aan bepaalde stand houders de voorkeur geven, zeg ik u, dat het nu al mogelijk is een stand voor volgend Jaar te reserveren". De volgende huishoudshow zal de tiende worden en het bestuur wil de ze Jubileum-beurs, grootser opzetten dan alle voorgaande. Voor de grote stunts en evenementen is extra geld nodig en een deel van het Leidato- bestuur wilde dan ook de standprijs volgend jaar iets verhogen. De tegen argumenten van secretaris-penning meester Jan van Zijp bleken groot genoeg om zijn mede-bestuurders te overtuigen van de toereikendheid der middelen, zodat de heer Wolfslag gis teravond de standhouders kon mee delen dat voor de tiende achtereen volgende keer dezelfde prijs blijft gelden. Lichte verwarring veroorzaakte de heer Wolfslag toen hij meedeelde, dat de Leidato-deelnemers voortaan gra tis hun krant zouden kunnen krij gen van één van de andere Leidse bladen. Dit blad had geschreven, dat het merkwaardig is, dat bezoekers van de Leidato toegang moesten be talen. Het blad zou liever gezien heb ben, dat de standhouders dan maar wat meer betaalden. Jan Wolfslag: „Als die krant vindt, dat de bezoe kers toch al genoeg op de Leidato betalen en dat de kosten dan door de adverteerders opgebracht moeten worden, dan krijgen wij zeker alle maal een gratis krant, want we we ten allemaal, dat een krant leeft van de adverteerders". Tijdens de bijeenkomst werden ook de prijzen uitgekeerd voor de beste sportstands. De Jury. bestaande uit sportredacteuren van de drie Leidse dagbladen, kende de eerste prijs toe aan de samenwerkende Gymnastiek verenigingen (24.3), A.V. Holland werd tweede (23.6 pnt.» en derde Boksvereniging DTS (23.3 pnt.). De prijzen werden uitgereikt door de heer Piet Biegstraaten, voorzitter van de Leidse Sportstichting. „Ome" Dick Snik, de grote man van DTS. gaf op verzoek van de heer Bieg straaten een nummertje scha duwboksen weg. „Niet gek hè, voor een man van 50.zei Snik. dol blij met zijn derde prijs. (Van onze juridische medewerker» LEIDEN „Onder invloed van de humanisering van ons strafrecht, waardoor de persoon van de dader centraal kwam te staan en niet uit sluitend de veiligheid van de staat, kregen wij in 1925 de zogenaamde „psychopathenwetten," Deze maak- ment in de rechtspraak kennen wij ten het de rechter mogelijk om bij a^een in pachtzaken. gebleken ontoerekeningsvatbaarheid Eep ander meer pl.akUsch punt> van de dader, deze ter beschikking waardoor de t.b.r. als instituut niet te stellen van de regering „teneinde ls ^worden wa' men er zich aan- vankelyk van had voorgesteld, is van haren 't wege te worden ver- het chronisch geldgebrek. Dit is ook pleegd i door wetswijziging te verbete ren. Chronisch tekort aan plaat- De pyler van ons strafrecht: geen singscapaciteit doet het passanten- straf zonder schuld, heeft tot gevolg probleem ontstaan. Passanten zijn dat een „geestelijk gestoorde" da- patiënten, veroordeeld tot t.b.r., die der, geen schuld treft, zodat deze soms maanden in het huis van be niet verantwoordelijk gesteld kan warln6 °P opname in een kliniek worden voor zijn daad in de vorm i moete" ,wac'lten- Chronisch tekort van een straf. Aan de andere kant aan /«kundig personeel maakt de rav men ook in dat er met dit soort he^iiSel m men bedenkt dat het Ryksasiel in daders iets moest gebeuren, van- A behalve de geneesheer. daar de oplossing van de t.b.r. directeur. één psyciater heeft op Deze dwangverpleging kan worden c,rca ,4„ patienten dan is het ondergaan in speciale van rijkswe- nlet verwonderliJk dat men aan een ge hiervoor gebouwde instituten, of I therapie nauwelijks toekomt. Als de bij particulieie inrichtingen, zoals wetgever heeft bepaald zoals bij de Van der Hoeven kliniek te öe psychopathenwetten is gebeurd Utrecht. i dat mensen kunnen worden ver- Men zegt wel eens dat het bescha vingspeil van een bepaald land kan woiden afgelezen aan de wijze waar op de delinquenten de schipbreu kelingen van de samenleving wor den opgevangen. Wat dat betreft schiepen de psy chopathenwetten prachtige voor waarden voor een menswaardige en maatschappelijk verantwoorde hulp verlening. In plaats van door straf de situatie van de geestelijk onvol waardige dader te verslechteren, kon er nu geholpen worden. Zijn spoedige succesvolle terugkeer in de vrije maatschappij is in alle opzich- oordeeld tot het ondergaan van dwangverpleging, dan is de maat schappij verplicht om de noodzake lijke voorwaarden te creëren, waar door deze dwangverpleging zo suc- I cesvol mogelijk kan verlopen. IIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIII|||||||||||I!IIIIIIII|||||||||||||I In een onlangs gepubliceerde nota kondigt de regering een aantal wets wijzigingen aan op het gebied van de t.b.r. (de ter beschikkingstelling van de regering). Dit is een maatregel ten de meest bevredigende oplos- bestaande uit dwangverpleging, die Sing' de rechter kan opleggen aan de da- Droevige balans der van een misdriif als blükt da* deze, toen hij het feit pleegde ontoe De droevige balans na bijna een rekeningsvatbaar of verminderd halve eeuw ervaring met de t.b.r. is, dat dit instituut voor delinquen ten gelijk staat met levend begra ven te zijn. „Liever 10 jaar gevan genisstraf dan t.b.r., want dan weet je tenminste waar je aan toe bent" is het vaste commentaar. De hulp wordt dus als straf ervaren. Belangrijke oorzaak hiervan is de onbepaalde duur van de t.b.r. omdat het een maatregel is tot verpleging, kan de rechter niet beoordelen wan neer de betrokkene genezen zal zijn. Hij beslist slechts dat de dader ver pleegd moet worden. Deze verple ging kan telkens voor 2 jaar worden verlengd. Over de verlenging beslist de kantonrechter, maar deze volgt praktisch altijd het advies van de behandelend geneesheer. Hy is im- oordeeld tot t.b.r. In 1933, in de mers niet deskundig op medisch ge- crisistijd kwam het zogenaamde bied? Hoe zou hy het risico kunnen -topwetje waardoor alleen nog m nemen (en waarom, een gestoorde zeer ernstige gevallen tot t.b.r. ver- i/aron rto oordeeld mocht worden. Het cyfer toerekeningsvatbaar was. De rech ter kan dit alleen doen als „het be lang van de openbare orde deze maatregel bepaaldelijk vordert." Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Direct vanaf de invoering van de ze wetgeving in 1928 is het beleid tekortgeschoten op dit punt. Het verloop van de aantallen ter be schikking gestelden over de jaren heen is wat dat betreft illustratief. Aanvankelijk was de rechterlijke macht enthousiast over dit instituut. Er werden jaarlijks 100 mensen ver terug te laten keren in de vrije daalde. In '47 werd dit wetje opge- maatschappij, tegen het advies van hevenwaardoor het cijfer stUgt tot 300 per jaar. de psychiater in Toch is juist deze gang van zaken één van de meest gekritiseerde pun ten van de t.b.r. Prof. mr. W. F. C. van Hattum, president van de straf kamer van de Haagse rechtbank, wees in een artikel in het Neder lands Juristenblad onlangs op een geval waarbij „een eenvoudige krui meldief' op deze manier 18 jaar van zijn vryheid beroofd bleef. In zo'n geval werkt de maatregel bijzonder onrechtvaardig. Twee recente arresten van de Ho ge Raad bevestigen de zwakke posi tie van de ter beschikking gestelde op dit moment. De verlengingsproce dure voor de kantonrechter is een formaliteit. De betrokkene wordt zelden gehoord. Er is geen hoger be roep. Het komt er dus op neer dat één arts de behandelend psychia ter de duur van de vrijheidsbero ving bepaalt. Verbeteringen De regering stelt nu een aantal belangrijke verbeteringen voor op dit punt. Zo zal steeds een college Het in discrediet raken van de t.b.r. is de vermoedelijke oorzaak van de sterke daling van de laatste jaren, in 1968 werd de maatregel slechts 68 maal opgelegd. Geen straf zonder schuld Geen straf zonder schuld. Maar wel straf bij enige schuld. Ons straf recht is een zgn. schuldstrafrecht. De rechter kijkt bij zijn oordeel naar de persoon en de ernst van het feit. Blijkt de dader toen hy het feit beging ontoerekenings vatbaar. dan is er geen plaats voor straf. Maar als hij in mindere mate toerekeningsvatbaar was, dan is er wel plaats voor straffen. Ook in de psychopathenwetten is dat iemand, die bijvoorbeeld door een tijdelijke bewustzijnsvernauwing een moord begaat (de crime passio- nelle is hier een klassiek voorbeeld van» hiervoor eerst een gevangenis straf van enkele jaren kan krijgen, om daarna voor zyn „gestoord" zijn te worden verpleegd middels de maatregel van t.b.r. In de praktijk werkt dit bijzonder ongunstig. Door de jarenlange gevan genisstraf gaan de genezingskansen van dergelijke .Jicht gestoorde" da ders sterk achteruit. Bij de gedeti neerden zelf wordt het als onrecht vaardig en absurd ervaren dat ie mand eerst als „normaal" mens ge straft wordt in de gevangenis, om dan van de ene dag op de andere bij beëindiging van de gevangenis straf te verhuizen naar een in richting om daar als „gestoorde" te worden verpleegd. Toen in mei van dit jaar in de Bredase Koepelgevan genis een opstand uitbrak, bleek dit ook een belangrijke onrust veroor zakende factor. Gestrafte niet in stukken Ir de psychiatrie groeide het in zicht dat iemand niet in stukken te verdelen is. Ook de indeling „geeste lijk gestoord" psychopaat en normaal bleek niet houdbaar. In fei te heeft men te maken met een ver glijdende schaal waarvan de uitein den wel zyn vast te stellen, maar waartussen een oneoindig aantal nu ances mogelyk zyn. De Zweedse strafrechter heeft de consequentie ge trokken en sedert 1 januari 1965 een nieuw strafstelsel ingevoerd, waarbij het hele begrip „ontoerekeningsvat baar" geen beslissende rol meer speelt. Doel van de uitspraak van de rechter is uitsluitend „de aanpassing van de veroordeelde aan de maat schappij". Blijkt verpleging nodig, dan wordt t.b.r. besloten. Blijkt re- classeringstoezicht en een (korte» vrijheidsstraf gewenst, dan wordt de dader daartoe veroordeeld. De rech ter heeft hier keuze uit het hele sanctiepakket. Al in 1964 adviseerde de „commis sie psychopatenzorg" van de Centra le raad van Advie6 voor Gevangenis wezen. Reclassering en Psychopaten zorg om het systeem te verlaten waarbij een geestelijk gestoorde eerst een aantal jaren in de gevangenis moet verdoen om daarna verpleegd te worden. Deze comissie stelt voor de rechter bevoegdheid te geven aan minder toerekeningvatbare personen geen straf op te leggen maar met t.b.r. te volstaan. Het blijft dan toch nog mogelijk om gevangenisstraf en t.bx. op te leggen. Het kan nJ. zijn dat de rechter niet wil volstaan met het opleggen van t.b.r. omdat hy ze ker wil zyn dat de dader een aantal jaren uit de vrye maatschappy blyft. De t.b.r. garandeert niets wat dat betreft, omdat de betrokkene daarby „ontslagen" wordt uit de inrichting ais de behandelend geneesheer hem genezen acht. In dat geval dus van een com binatie van gevangenisstraf en t.b.r. is het advies van de commissie- psychopatenzorg de volgorde van ex ecutie om te draaien. Hierdoor wordt begonnen met de verpleging. De ge vangenisstraf wordt afgetrokken van de tyd in verpleging doorgebracht. Krijgt de dader byvoorbeeld vyf jaar gevangenisstraf plus t.bx., dan wordt hy direct opgenomen in een psychiatrische inrichting. Wordt hy na zes jaar genezen geacht en dus geschikt om in de vrye maatschap pij terug te keren, dan is zyn gevan genisstraf vervallen. Is hy na 3 jaar reeds genezen zodat t.b.r. geen zin meer heeft, dan kan hy daarna nog gevangenisstraf ondergaan. Dit laatste voorstel ls niet door de regering overgenomen in haar nota over deze materie. Zy wil wel de rechter de bevoegdheid geven om van straffen af te zien als de dader minder toerekeningsvatbaar is. zo als reeds thans by volledige ontoere keningsvatbaarheid mogelyk is. Wordt toch een combinatie van gevangenis straf en t.b.r. opgelegd, dan wil de regering vasthouden aan het huidige systeem waarby eerst gevangenis straf wordt opgelegd. Hiervoor zul len wel, binnen het gevangeniswezen, speciale gevangenissen worden inge richt, waarby het systeem afgestemd zal worden op een „aangepaste indi viduele bejegening AMSTERDAM ANP) De direc tie van Gerzon heeft van de N.V. Schroder (De Ruiter) schriftelijk de toezegging gekregen dat het be drijf na een reorganisatie zal worden voortgezet. De naam en de aard van het bedrijf zullen herkenbaar bhj- ven. „Een beslissing omtrent de even tuele sluiting van een of meerdere filialen is afhankelyk van het resul taat van een reorganisatie-onder zoek wat thans in onze opdracht wordt verricht, mede naar aanlei ding van de overneming van de nv gebr. Bischoff's Handelmaatschappy. Bij dit reorganisatie-onderzoek zal gebruik worden gemaakt van de rap porten welke reeds in opdracht van Gerzon en Bisschoff zyn opgemaakt, wy verwachten overigens, dat het resultaat van het betreffende onder zoek voor eind september bekend zaJ zyn. Het spreekt vanzelf dat. al vorens reorganisatie-maatregelen worden genomen, daaromtrent tevo ren met de huidige raad van bestuur van Gerzon overleg zal worden ge pleegd", aldus Schroder. De directie van Gerzon heeft van de heer De Ruiter een schrifteiyke garantie gekregen dat in geval van een eventuele liquidatie van een of meer filialen de liquidatie-uitver koop en eventuele afvloeiing van per soneel binnen het kader van Gerzon zullen plaatsvinden. Dit betekent, dat indien in het reorganisatie-rapport wordt aanbevolen dat tot liquidatie van een filiaal moet worden overgegaan, dit zal geschieden op dezelfde wyze zoals in Dordecht is gebeurd (uit verkoop door Gerzon zelf) en dat eventuele afvloeiing van personeel slechts zal geschieden volgens de be palingen van de overeenkomst met Schroder en C. M. de Ruiter, waarin de belangen van het personeel dui delijk schriftelijk syn vastgelegd. Inmiddels ls de aandeelhoudersver gadering van' Gerzon uitgesteld tot na de uitspraak van de SER-com- missie. De actiegroep Gerzon-Bisschoff het Lingeriehuis en andere bedrijven heeft van de heer C. de Ruiter het verzoek gekregen namen te noemen voor een commissaris die het ver trouwen geniet van de personeels leden en in het by zonder van de on dernemingsraden. Tevens heeft hy de actiegroep uit genodigd voor een gesprek. De actie groep wil deze uitnodiging aanvaar den voor het einde van deze week. Ze stelt zich voor het gesprek voor te bereiden in overleg met de andere betrokkenen. By dit gesprek zal de actiegroep een of meer namen voor de functie van commissaris met op gave van de bevoegdheden die voor de vervulling van deze taak nodig zyn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15