DORP WORDT MUSEUM Demonstratie in de RAI tegen Soeharto's komst Zege van Fillette Six in serie en finale Joop Ham overleden Zwembril mag van FINA Agostini gaat op vier wielen Het kan verkeren.. GOED DAT ER POLITIE IS. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1970 PAGINA 13 Dit is het Friese dorpje Piaam. Het behoort tot de gemeente Wonseradeel en jtelt 72 inwoners. Dit dorpje zal in zijn geheel een openluchtmuseum worden. Ver- schillende cultuur-historische bezienswaardigheden zullen worden ondergebracht in een stichting voor een Fries openluchtmuseum. Op de foto boven ziet U een overzicht van het dorpje. Links onder een boerderij juit 1690, die geheel gerestaureerd moet worden. Op de achtergrond en op de foto Irechts het kleine kerkje, daterend uit de twaalfde eeuw. Het plan stond of viel met de restauratie van deze boerderij. Deze vormt samen met de kerk het silhouet van het oude aan het IJsselmeer gelegen voormalig vis sersdorpje. Het ministerie van CRM heeft voor 1971 en 1972 subsidie toegezegd. De gemeente Wonseradeel geeft 40 procent subsidie. Tot het openluchtmuseum behoren behalve twee kerken verschillende boer derijtypen, een visserswoning, een eendenkooi en een waardgebied. LEIDEN „Als ze hier in Nederland maar een nieuw re geltje kunnen maken in het reglement. Zoiets heb ik nog nergens meegemaakt, op geen enkele internationale wed strijd." Dat zei op 1 april J.l. nationaal trainings-adviseur Ni co van Dam in het Katwijkse Sportfondsenbad, nadat zijn pu pil Astrid Verver wegens het dragen van een zwembril was gediskwalificeerd in de jeugd- zwem-interland Nederland- Zweden. Zwemcommissie-voor- zitter Joop van Duyne protes teerde tegen deze beslissing bij het bestuur van de KNZB. dat op zijn beurt weer een uit spraak vroeg aan de FINA. De ze wereldorganisatie heeft thans Van Dam en Van Duyne in het gelijk gesteld: in het officië1? orgaan van de KN^B was deze week het simpele regeltje te le zen dat „de FINA geen be zwaar heeft tegen het dragen van een zwembril tijdens wed strijden LONDEN ANP) De Italiaanse motorrenner Giacomo Agostini we reldkampioen zowel op 350 als 500 cc. heeft verklaard dat hij volgend seizoen zal overstappen op het auto racen. Giacomo legde deze verras sende verklaring af. nadat hij maan dag twee wedstrijden had gewonnen in Atnoulton Park in Noordwest En geland. Hij vertelde dat hij steeds aanbiedingen had ontvangen van fa brieken uit Engeland en Italië. Giacomo zal na John Surtees de tweede motorrenner zijn. die over stapt naar de „vierrwielenracerij", nadat hij vier maal het wereldkam pioenschap op „twee wielen" heeft gewonnen. Surtees is de enige cou reur geweest die tot nu toe wereld kampioen is geworden als motor- en autocoureur. Criterium der leerling-pikeurs HILVERSUM Voor de mees In spanning en fraaie strijd zorgden gisteren de leerling-pikeurs in de beide diciht bezette afdelingen en de finale van het Criterium. De eerste afdeling werd een voortreffelijke zege voor C. J. de Leeuw met Fil- lettte Six. die in de eindstrijd Boy van Quick en Gehade Hollandia in 1.23.6 afdoende klopte. In de tweed? afdeling was Gudo van Bonni i H Schoonhoven) superieur. In 1.24.4 be dwong deze met gemak de steeds aanvallende verrassende Gert Jan Norton en GamecooK. die op de streep Filippine de derde plaats ont nam. In de finale nam Gudo van Bonni een dusdanig grote voorsprong, dat de zege nog slechts een kwestie van tjjd leek. De krachten minderden echter zienderogen en met een ener gieke eindsprint zorgde Fillette Six in 1.22.2 voor een dubbel succes voor de jonge De Leeuw Boy van Quick werd derde vóór Gehade Hollandia De strijd om de Grote Prijs der 4-jarigen, met slechts zes deelnemers, bracht niet het gevecht dat door velen was verwacht Bij de start fouteerden zowel Harras Hanover P. Hercules V als Henri Buitenzorg en kregen een grote achterstand. De eerste twee konden het niet meer redden, maar Wagenaar corrigeerde Henri spoedig en overmeesterde in het rechte eind in 1.22.8 de zich sterk verwerende Hoss Westlandia en Hcot Song. Homblower 'B. de Vries' toonde zich in de 2900 meter draverij de beste stayer door een prima 1.26.- triomf over Hovi Laay en Fair Daile UITSLAGEN. Lydlaprijs: 1 Iris Zorgene6t (P. Pe tersen) (1.31.1). 2. Helon. 3. Hlniopila Toto w. 2.80, pl. 1.40. 1.60. 2.70. kop 7.60. cov. 4.40. trio 155 30. Criterium der Leerlingpikeurs II 1. Fillette Six (C. J de Leeuw) (1.23.6). 2. Boy von Quick, 3. Ge bade Hollandia! Toto w. 8.— pl. 1.90. 4.00. 1.50, kop. 6.70. cov. 7.20. Criterium der Leerlingpikeurs I: 1. Gudo van Bonni (H. W. Schoonho ven) (1.24.4), 2. Gert Jan Norton, 3 Gamecock. Toto w. 4.20. pl. 2.40. 6.90. 4.00. kop. 5.50. cov. 13.80, trio 761.00 Grote Prijs der Vierjarigen: 1. Hen ri Buitenzorg (J. Wagenaar jr.) (1.22.8). 2. Hoss Westlandia, 3. Hoot. Song. Toto w. 1.50, pl. 1.10. 2.40. kop 14.30 ,cov. 10.90. Sucretlaprijs: 1. Hero Hollandia (R 1. W. Koster) (1.28.0), 2. Gé K. 3. He liotroop R. Totc w 5,40, pl. 2.50, 3.20. 2 70. kop 10.20. cov. 6.90. I Loenaprijs. 1. Ina van Hovi (P. Pe tersen) (1.25.6). 2. Hldda Dear, 3. Godfried van S. Toto: w. 2.40. pl. 1 50. 2.00. 9.30. kop. 4.50. cov. 5 70. Lydiaprijs. 2e aid 1. Herllta (C. D Imming) (1.30.0). 2. Ivoor S. 3 Irma Hollandia. Toto w. 6.30. pl. 1.80, 1.80. 1.40, kop 7.80. cov. 4 80 Loreleiprijs: 1. Hornblower (B de Vrlee) (1.26.0), 2 Hovi Lady. 3 Fair Lady. Toto w 2.20. pl. 1.60, 2 30. 4 50 kop. 6.30. cov 5.50. trio 117 20 Criterium der Leerlingpikeurs nale) 1. Fillette Six (C J (fi de Leeuw) 1.23.3). 2 Gudo van Bonni. 3. Boy van Quick. Toto w. 4.20. pl. 1.30, 1.60, 2 10. kop 5.00. cov. 5 40 Totale omzet: f257.060. ADVERTENTIE Indisch goud stuivertje 1945-70 Gezet met een echte zeldzome sma- rogd. Geslagen in 14 karaots goud Deze prachtige stuiver draagt het op schrift „ter herinnering von 25 jaar bevrijding van de gordel van sma rogd". De achterzijde, hier niet afgebeeld, toont de landkaart von het zo ge liefde eilondenrijk, waaraan menig een dierbare herinneringen bewoort. K. 500 e* 6 gr 0 22,5 mm f 95,- 8 250 ex 12 gr 0 28 mm a 165,- C. 50 ex 25 gr 0 38 mm 330,- F. 5 ex 480 gr 0 90 mm 6 5500,- Alle munten zijn genummerd en ge zet met een smaragd. Te bestellen bij uw bank, juwelier of rechtstreeks bij de Oranje Munt Voorburg Woalhoffloon 7, tel 070-87.06.02 Prijzen Incl. B.T.W. AMSTERDAM <GPD> „Van avond protesteren de antikoloniale krachten van Amsterdam tegen de komst van de Indonesische gene raal Soeharto. Amsterdammers, sluit u aan bij deze demonstratie". Aldus een man in een geluidswa gen. die gisteravond even na acht, uur bij de Dokwerker op het Jonas Daniel Meijerplein in Amsterdam, het vertreksein gaf voor een de monstratie. De stoet van ongeveer. tweeduizend mensen groeide vrij snel aan tot ruim drieduizend, een rij. i langer dan de Utrechtsestraat waar zij doorheen liepen op weg naar de oude RAI. Maar waarom was men zo tegen de komst van Soeharto? De meesten hadden geen andere verklaring dan de leuzen die op de spandoeken werden meegevoerd. Weinig eigen ge luiden. wel met de muziek mee. Het verbaasde dan ook nauwelijks dat er. behalve Soeharto moordenaar en andere irrelevante kreten, als Franco en Nixon moordenaar wer den geroepen en dat er „Dit is het begin, wij gaan door met de strijd", werd gehandklapt. Flink wat bejaar den liepen in de stoet, ouders ook, met verre van leerplichtige kleuters, bijzonder weinig „spijtoptanten" leen op aanwijzingen kon arresteren bijvoorbeeld als hij op veel grotere voet leefde dan zijn officieel sala ris toeliet. Men kon de bewijslast toch niet gaan omdraaien, en van al die hoge pieten eisen dat zij hun onschuld moesten bewij zen. Immers, Indonesië wilde als een rechtsstaat optreden. ADVERTENTIE „Dit waren wel erg vals klinken de geluiden, want zij kwamen uit een land. waar honderdduizend men- Valse geluiden sen zonder enig spoor van bewijs j van enig vergrijp als politieke ge vangenen worden vastgehouden. Maar dit zijn ook geen corrupte generaals, die tegen de gerechtvaar digde volkswoede moeten worden be schermd met juridische schijnargu- menten Na hem spraken Wietske Miede- ma, Karei Nagel en M^cus Bak ker resp. voorzitster van de ASVA, Noordhollands Statenlid en Tweede Kamerlid. In de oude RAI sprak als eerste prof. Wertheim: „Eergisteren hoor de ik een radiouitzending uit Djakarta, waarin uitvoerig werd be toogd dat men toch niet iemand al- Die uitslovers! Het was zó maar een controle. Ik er rustig op af, altijd al mijn papieren in mijn linker binnen zak, mij maken ze niks. Maar die ene agent liep zo om mijn wagen te draaien, ik dacht al: wat móet-ie, toen hij aan mijn portierraampje verscheen! „U rijdt op zowat gladde banden, meneer." - „Kom nou," zei ik. „D'r zit nog loopvlak op, ik koop elke vijftigduizend kilo meters nieuwe." Hij wou tóch wel even meten. Nou ja, te me ten was het niet, en ik kreeg een bon. Nee, ik weet nog niet waar het op zal uitdraaien, maar hebben ze niets anders te doen? Zeker een jongen, die er een streepje bij wou verdie nen Ik kon geen geluid uitbrengen... Mijn knieën trilden. Dat jon getje stond aan de rand van het zebrapad te wachten, die auto kwam er aan - reed-ie hard? Ach, wat is hard In elk geval begon dat jongetje te lopen terwijl die auto zo'n dertig meter weg was - het re gende zachtjes. En toen gleed die auto dóór - dat is een af schuwelijk gericht: zijn wielen stonden stil en hij ging scheef op dat kind af - maar van de andere kant nam een man een schuiver, een postbode was het, ze rolden samen over het as falt, maar die auto raakte hen niet! Die stond een eindje ver der stil. Dat jongetje had niet mogen oversteken - maar gek, dat die auto zo doorschoof! Dat vond die agent, die even ver der stond, óók. Die autobe stuurder zei eerst nog, dat zijn remmen hadden geweigerd. De agent bekeek het loopvlak van de banden. En toen zei hij „U staat knap glad op de band jes, meneer. Dat had dat kind zijn leven kunnen kosten". DEN HAAG (ANP) Op 43-jarige leeftijd is te Nleuw-Vennep na een langdurige ziekte overleden de Ne derlandse trainer en rijder Joop Ham. die vooral grote bekendheid in de paardesport verwierf door zijn enorme reeks successen met de dra ver Anton. Al op jonge leeftijd werd Joop Ham assistent bij de trainer- rijder Jan de Vlieger ln Nieuw-Ven nep. Na diens overlijden nu en kele Jaren geleden - nam Joop Ham het geheel bedrijf over. doch beperk te in verband met de 'omvang van dit grote landbouwbedrijf het aan tal in training zijnde dravers sterk. Zijn grote succespaarden waren in zijn carrière Allouez, Marie V. waar mee hij de Produktendraverij won, Mientje K, aie in 1948 het klassieke H. van Wiokevoort Crommelln Me moriaal en de draverin ter land Ne- derland-België won. Zijn grootste successen behaalde hij met de nog steeds actieve Anton. Met dit paard werd hij in 1967 Nederlands kam pioen. Voorts won hij met deze dra ver tweemaal achtereen de Grote Prijs van Nederlano Joop Ham be haalde ln totaal 266 overwinningen Met gevoelvolle woorden heeft Je heer C. Berg gisteravond in Hilver sum het verscheiden van deze sym pathieke, bescheiden sportieve paar- desportman herdacht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13