Ceaoesescoede acrobaat van Boekarest legering wil praten over e Ambonese problematiek Wij kunnen hier niet toegeven Roemenie op het scherp van de snede I Cloos wil wettelijk verbod koppelbazen rentier De Jong op persconferentie: Premier Meir verschilt van mening met l .S. Ir. Manusama „Ik zou zelf ook hebben meegedaan"* SDAO 1 SEPTEMBER 1970 PAGINA 9 lINDE van metaalstaking n zicht DN HAAG, UTRECHT (GPD, ANP) De voorzitter van overlegorgaan van de drie vakcentrales de heer A. Kloos t gisteravond gezegd dat de stakingsgolf in het Nieuwe ïrweggebied een olievlek werking dreigt te krijgen en zich alleen lijkt te beperken tot een bepaald gebied of bepaalde ijfstakken. moeten proberen de zaak op jke wijze te kanaliseren want Iternatief is een wilde ontwik- waarbij niemand weet hoe de golf zal gaan en waar hij oelt". der zei hij dat de vakbonden er n vanzelfsprekendheid van uit- dat op de kortst mogelijke ter pen wettelijk verbod tot in- en en van arbeidskrachten tot komt. heer Kloos zei dat het niet de ling is dat de loonsverhoging ct blijft tot die gebieden en be- akken waar men met het pro van de koppelbazen kampt, ït ogenblik, zo zei hij, worden irsohillende bedrijfstakken en nemingen eisen gesteld die een leven gaan leiden en de kans Dt, dat verschillende werkgevers ie knieën zullen gaan. Grens j geven nu een grens aan die gemeen aanvaardbaar lijkt, een aale stijging. De vakcentrales leiding geven aan het proces j op gang is gekomen, maar de fstakken zullen zelf moeten ken of het in hun omstandig- verantwoord is, de loonsver- j toe te passen. U moet het niet ils een afspraak maar als een aak over wat de stichting ver- ord vindt. .iddels bestaat de indruk dat taaistaking een aflopende zaak is. De nachtploegen van de grote bedrijven als Wilton Pijenoord. Rot terdamse Droogdokmaatschappij en Gusto Schiedam kwamen maandag avond wel op, maar gingen niet aan het werk. Volgens een woordvoerder van de Algemene Nederlandse Me taalbedrijf sbond (ANMB) voelde het grootste deel van deze ploegen er al les voor om weer aan het werk te gaan. Dat het daar gisteravond (nog niet toe kwam moet vermoedelijk op nieuw worden toegeschreven aan de intimidatie door een beperkt aantal personeelsleden, dat niet bereid is oir te gaan werken. Bij minstens zeven kleine werven en machinefabrieken (onder andere Gusto-Slikkerveer Van den Brink. Netam en Smit-Kinderdijk verklaar den de werknemers, ongeveer 2000 man in totaal, zich na urenlange dis cussie akkoord met de zaterdag be reikte overeenkomst tussen de dis trictsbestuurders van de metaalbon den en de directie van Rijn-Schelde Aan werk Bij een aantal andere werven, waar tot dan toe niet of nauwelijks was gestaakt, kon men zich ook met het akkoord van zaterdag verenigen Tot deze groep werven behoort on der andere de werf Van der Giessen- De Noord in Krimpen aan den IJssel. Gisteren hebben overigens tal van ondernemingsraad zich aan het eind ondernemingsraden geprobeerd hun van de miadag nog eens unaniem mensen aan het werk te krijgen. Bij I aohter het akkoord en bij Wilton de de RDM stelde de 25 man tellende overgrote meerderheid. Bij de RDM (Vervolg van pagina 1 I leidde dat er toe dat nog een be trekkelijk klein aantal naar hun af- delingen ging en daar aarzelend het werk hervatte. Bij Wilton kwam het niet zo ver. doordat enkele stakers daar de poort hermetisch gesloten hielden. In Rotterdam is het overigens nog niet tot ernstige botsingen tussen stakers en werkwilligen gekomen, maar algemeen hield men er gister avond rekening mee dat deze kunnen ontstaan. „De mensen, die willen gaan werken worden steeds grimmi ger", aldus de heer A. Schravemade van het ANMB. M HAAG (GPD» Minister-* lent De Jong verklaarde avond, dat de regering be- s om met ir. Manusama over ïle Ambonezen-problematiek reken. Overigens was hij er- jvertuigd, dat de Ambonese •s niets van deze actie heb- ,f geweten. de vraag of de regering zich eel eerder in deze problematiek noeten verdiepen omdat ten- deze onrust zich al eerder gemanifesteerd, antwoordde er De Jong: „Ja, dat is al eer- edaan". De minister-president e er nog aan toe, dat de rege- tiad geweigerd stappen te on- nen in de richting van een lel voorstel aan president Soe- de heer Manusama voor een ïk uit te nodigen. „De heer sama is door ons niet als presi- van de republiek Zuid-Moluk- rkend". minister-president verklaarde dat het bezoek van president rto aan Amsterdam normaal orgaan. De voorgenomen veilig- naatregelen zullen niet scher- Ijn dan was voorgenomen bij riedaagse bezoek, herkomst van de wapens, die zetters in hun bezit hadden, fisteravond nog niet bekend, noch of er nog meer in het bezit van Zuidmolukkers zijn. Overigens mag men niet stellen, zo zei de heer De Jong. dat de veiligheidsdienst heeft gefaald. Bij de overval op de Indonesische kanselarij was ambassadeur Taswin via een raam aan de achterzijde ge vlucht. Tijdens zijn ontsnapping werd er nog op hem geschoten, maar hij werd niet geraakt. De ambassadeur ging terwijl hij beschoten werd van bosje tot bosje naar zijn buren, maar kreeg geen gehoor, terwijl ook de buren daarnaast geen gehoor gaven. Tenslotte wist hij kasteel Oud-Was senaar te bereiken. Premier De Jong: „Hij heeft zich bijzonder moedig ge dragen". Tijdens de bezetting van de resi dentie werden in totaal acht per sonen in gijzeling gehouden. Ambas sadeur Taswin zou gisteravond in intieme kring zijn 48-ste verjaardag hebben gevierd. Daarvan is echter niets gekomen. Uit de verklaringen die na de over gave van de bezetters zyn afgelegd, is het misverstand ontstaan dat de bezetters niet zouden worden ver volgd. De Zuidmolukkers is alleen toegezegd dat zij tijdens de verhoren niet geslagen zullen worden, terwijl daarbij een Zuidmolukse raadsman aanwezig zou mogen zijn. Mr. Geert- sema, die eveneens aanwezig was op de persconferentie, zei dat het doden van de politie-agent veel weg had van moord, daar hij van een afstand van drie meter werd getroffen, ter wijl hij zelf geen schot had gelost. „Dat gaat duidelijk in de richting van moord, maar de rechter zal het moeten uitmaken", aldus mr. Geert- sema. Ook premier De Jong betoogde dat hij geen consessies aan de be zetters heeft gedaan en duidelijk had gesteld dat het optreden misdadig was en dat niet kan tolereren. JERUZALEM/CAIRO (Reuter) Premier Meir van Israël heeft mee gedeeld dat haar regering verschil van mening met Washington heeft over de beweerde schendingen van de wapenstilstand dooi- Egypte. Israël kan in deze kwestie niet toegeven, zei zij. Enkele uren nadat zij dit gezegd had. klaagde Israël voor de achtste maal over versterking van de Egyp tische luchtafweer, in strijd met de regels van het bestand. Minister van Buitenlandse Zaken Eban en enkele andere ministers willen van deze schendingen geen kwestie maken die de voortzetting van de vredeson derhandelingen in de weg staat. Mi nister van Defensie Dayan denkt daar anders over. Hij wil dat de schendingen in elk geval openlijk worden toegegeven. Van officiële Egyptische zijde be schuldigt men Israël ervan, dat het niet echt wil onderhandelen en een vertragingstactiek voert. Het is niet bereid de bezette gebieden op te ge ven. zegt men. Een commentator van radio-Cairo zei te betwijfelen of het ook Amerika wel ernst is, gezien de wapenleveran ties aan Israël en het achterwege la ten van een uitspraak over de Is raëlische beschuldigingen aan het adres van Egypte. In Amman blijft de toestand ge spannen na de schermutselingen tus sen leger en Palestijnse commando's, waarbij de afgelopen dagen enkele doden zijn gevallen. De moeilijkheden zijn mede voortgevloeid uit de ver deeldheid in het Arabische kamp over de taktiek jegens Israël. Het Pales tijnse verzet wijst onderhandelingen met Israel af De fanatici aan beide (Van onze correspondent) DEN HAAG <GPD» ..Als ik jong was geweest, zou ik ook met de be zetting hebben meegedaan". Dit zei een tamelijk tevreden ir. Manusa ma na de ontruiming van de Indo nesische residentie. „Ik sta geheel achter deze actie. Dat is vanzelfsprekend. Deze Jongens zijn immers voor het belang van onze zaak opgekomen. Wat die doodgeschoten agent betreft: dat spijt hen ook heel erg". Volgens de leider van 30.000 am bo nezen mag zijn volk tevreden zyn „Vooral ook omdat de jongeren naar mij en ds. Metiary hebben willen luisteren Vooral de dominee heeft het pleit gewonnen. Ook onze jongeren luisteren nu eenmaal graag naar een predikant". Ir. Manusama, betreurde het wel dat de Nederlandse regering geen ge sprek tussen hem en president Soe- harto heeft kunnen arrangeren. Op i de vraag of hij niet vreesde, dat de bezetting de zaak van de Am- j bonezen hueft geschaad, an t woord- de hij: „Ik ben ervan overtuigd dat wij van de gebeurtenissen van vandaag alleen maar voordeel zul len ondervinden. Met name staat het voor my vast dat de Neder- i landse bevolking er gunstig over zal oordelen". J De heer Leiwakabessi. voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Badan Persatuan, was gisteren bijzonder verrast over de actie van de Zuid molukse jongeren. Namens acht- j honderd Zuidmolukkers op Wal- I oheren verklaarde hij dat er een duidelijke afspraak was gemaakt over de demonstraties tijden hei bezoek van Soeharto. I „Wat er in Wassenaar gebeurd is. betreuren we ten zeerste, al heb ben we er enig begrip voor, want de gemoederen zijn begrijpelijker wijs erg verhit. We hebben alle maal duidelijk het gevoel, dat we worden weggetrapt als een oude schoen. Het stelt ons enorm teleur, dat de Nederlandse regering Soe harto wil ontvangen, terwijl hU weigert met onze president in con- (Foto LD/Holvasti tact te treden", aldus de heer Lei wakabessi. De heer J. Hitipeuw. voorzitter van de Ambonese wijkraad in Moor drecht zei geen idee te hebben wie er achter de actie zijn schuilgegaan. De actie is in elk geval niet geor ganiseerd door de officiële Zuidmo lukse organisatie. Een zwygende goedkeuring van de Wassenaarse bezetting viel ook te constateren op het Ambonese woonkamp in Ca pe 11e aan den LJssel. In de nacht voor de bezetting was op het kamp nog rumoer ontstaan over het uit delen van bepaalde pamfletten. De voorzitter van de evangelische protestantse kerk der Molukken in Venlo, de heer S. Mual, veroordeelt de gewelddadige acties. „Ik heb ge huild toen ik hoorde dat er in Wassenaar een politieman was doodgechoten". Gistermiddag werd gestaakt bij de HCW en de NEM in Leiden. Werknemers verzamelden zich bij de fabriekspoorten in afwachting van nadere mededelingen. kanten in Jordanië willen het op een krachtmeting laten aankomen Koning Hoessein heeft duidelyk te kennen gegeven, dat hy zich niet de wet laat voorschrijven door de com mando's. Waarnemers in Amman geloven niet. dat hy de Palestijnen zal aanpakken tenzij deze zijn gezag openlyk zouden betwisten. Uit Am man wordt bericht dat het volksfront voor de bevrijding van Palestina een taxichauffeur uit Gaza heeft te rechtgesteld wegens spionage voor Israël. De Amerikaanse president Richard Nixon heeft de suggestie een Ameri kaans-Russische politiemacht naar het Suezkanaal te zenden als een re geling van het Israëlisch-Arabische conflict wordt bereikt, ingetrokken De mogelijkheid van een dergelijke strijdmacht had Nixon vorige week tydens een gesprek met hoge Ameri kaanse functionarissen te berde ge bracht. „Ik geloof niet dat een suggestie van deze aard, hoe goed ook bedoeld, werkelijk van nut is op het moment dat dr. Jarring met zijn taak is be gonnen", aldus Nixon in 'n tv-vraag gesprek dat gisteren is uitgezonden De president voegde eraan toe, dat er in het Midden-Oosten vooruitgang wordt geboekt en dat er nu hoop op vrede is die er tot dusver niet is ge weest. Volgens politieke waarnemers wijzen de uitlatingen van Nixon er op, dat de Amerikaanse regering waarschijnlijk niet erg gelukkig is met de onthulling over de suggestie van een Amerikaans-Russische politiemacht in dit vroege stadium van de vredesonderhandelingen. Na dat vorige week woensdag de sugges tie wereldkundig werd. hebben func tionarissen van het Witte Huis er da nadruk op gelegd dat het geen nieuw vredesinitiatief van de Verenigde Staten betrof, maar dat een func tionaris het plan alleen maar had geopperd als een mogelijkheid van wat gedaan zou kunnen worden Premier De Jong geeft een \ngsverklaring over de af- W as sen aar. Wie in september 1970 in de mi nisteries in Boekarest het gesprek op de buitenlandse politiek wil brengen, krijgt van zijn gastheer met hoffe lijke nadruk nog een Turkse kof fie geserveerd. En by nader aan dringen wordt hem definitief de mond gesnoerd met een glasheldere uiteenzetting over de gevolgen van de overstromingen. Zó groot zyn de spanningen tus sen het rebelse Roemenië en de Sow- jet-Unie sinds de ondertekening van het nieuwe verdrag voor vriendschap en wederzijdse bijstand van 7 juli j.l. Tot overmaat van duidelijkheid somt de gesprekspartner de door China geleverde hulp tot en met het aantal gedroogde geitevellen in alle details op. terwijl hij ondanks de nieuwsgierige impertinentie van de kant van de gast over de omvang en de aard van de Russische hulp geen enkel woord vuil maakt. Gelyk heeft hij: de Chinezen stuurden snel en spontaan voor 27 miljoen, de Rus sen na pijnlijke aarzeling voor 50.000 dollar. Dat partijleider Ceaoecescoe een dergelijk dieptepunt in zijn betrek kingen met de grote broer überhaupt kan riskeren, pleit voor het instinct waarmee de Roemenen in hun on afhankelijkheidsstreven te werk zijn gegaan. Sinds het eerste teken van een verkoeling tussen Roemenië en de andere communistische landen zichtbaar werd —na de vergadering van het uitvoerend comité van de COMECON in februari 1963 in Mos kou heeft Boekarest er angstval lig voor gewaakt de machtige noor delijke buurman en traditionele vyand door eigen initiatieven te pro voceren. Steeds weer lukte het de Roemenen om Moskou het odium van agressiviteit en imperialisme toe te schuiven. Zo konden ze zelfs vol staan met een houding van tydeiyk verzet ten opzichte van de Russische voorstellen voor een nauwere militai re binding, sterkere economische in tegratie, grotere ideologische disci pline of meer solidariteit in het bui tenlands beleid. Slechts één keer heeft Ceaoe cescoe zich laten verleiden zijn stem openlyk tegen de Sowjetrussische leiders te verheffen. Dat was op 21 augustus 1968 om 12 uur 's middags, toen Ceaucescoe in de stromende re gen op het balkon van het gebouw van het centrale comité honderd duizend roerloos wachtende Roeme nen toeriep: „Het binnenvallen van de troepen van de vijf socialistische landen in Tsjecho-Slowakye is een zware fout en een ernstig gevaar voor de vrede in Europa en voor de toekomst van het socialisme in de wereld". De radiozenders lieten dit verme tele protest tot in de uiterste hoe ken van het land weerklinken. En toen de donkere! kleine staatsman zyn rede besloot met een hees „wy Ceaoesescoe verklaren ons solidair met het Tsjechoslowaakse volk" barstte de menigte los in een scherp gescan deerd Ce-aoe-ces-coe, welke kreet sindsdien als bezegeling wordt ge bruikt van de nationalistische en anti-Russische sentimenten. Die openlijke afvalligheid verstom de overigens gauw genoeg. Vier da gen later maakte de Russische am bassadeur in Boekarest Basow zijn gastheren op de onbeperkte toepas baarheid van de Breznjew-doctrine attent. Als by toverslag waren de massamedia van dat ogenblik af weer op die van het Warschau-pact afge stemd. Maar sindsdien heeft Ceaoe- coe by zyn openbare verschijningen iedere week minstens wel één keer gehamerd op de drie principes, die aan zyn buitenlandse politiek ten grondslag liggen: souvereiniteit. na tionale onafhankelykheid en niet-in- menging in de interne aangelegen heden. In feite twyfelt niemand eraan, dat de Roemenen, anders dan de Tsjechen en Slowaken, zich tegen een militaire interventie zo nodig met. de wapens in de hand zullen veidedigen Maar zover wil Ceaoecescoe het onder geen enkele voorwaarde laten komen Daarom handhaaft hy een nog steeds tamelijk rigoreus binnen lands regiem, al is van de politieter- reur zoals vroeger onder Anna Pau- ker en Gheorghioe-Dej nauwelyks nog een schaduw over. Daarom wordt de economische liberalisering, die hier hervormingssysteem wordt ge noemd. zo langzaam en voorzichtig aangepakt, dat er byna niets van valt te bespeuren. En daarom is van een democratisering binnen de com munistische party, van mogeiykhe- den tot controle en kritiek, geen sprake. Aan de andere kant wordt welbewust ook van de langzame maar gestage beperking van de handelbe- trekkingen met de COMECON ten gunste van het Westen en van de derde wereld met geen woord gerept. Die is toch maar even van 72 pet. in 1960 tot plusminus 43 pet. in 1968 teruggelopen. Ook heeft Ceaoecescoe altyd heel duidelyk laten uitkomen, dat hy niet van plan is de vroegere horigheid aan Moskou te ruilen voor een osoegtr- Moskou te ruilen voor een soortge lijke vazallen-status ten opzichte van China. Integendeel, meer dan eens heeft hy Chinese avances in die richting bruusk van de hand gewe zen. Maar hy gebruikt zijngoedebe- trekkingen met Peking én met het Westen om zyn positie tegenover Moskou te versterken op ogenblikken, dat de Russische leiders door andere zorgen aan handen en voeten zijn gebonden. Een goed voorbeeld van deze tak tiek was de uitnodiging van de Roe menen aan president Nixon voor een bezoek aan Boekarest in augustus 1969, vlak nadat de Russen hun tri buut hadden betaald in de vorm van deelneming aan de communistische topconferentie in Juni van dat jaar. Zo is het ze nu ook, door het uit spelen van de precaire politieke situa tie waarin het Kremlin zich op het ogenblik bevindt, gelukt om het nieu we vriendschapsverdrag te sluiten zonder de Breznjew-doc trine erin en zonder de verplichting tot automati sche militaire bystand in geval van een conflict met Peking, welke clauule Tsjecho-Slowakye deze lente wél zyn opgedrongen in een soortgelyk verdrag. Prompt daarop stuurde Ceaoecescoe niemand minder dan zyn minister van Defensie Joni- ta naar Peking, om aldaar iedere twyfel over het vers gesloten pact uit de weg te ruimen. Maar hoe diep de breuk met Mos kou al zit, heeft de wereld kunnen constateren, toen de Russische par ty leider Breznjew een dag tevoren zyn aanwezigheid by de onderteke ning in Boekarest afzei, wat voor de Roemenen weer een fyne aanleiding was voor een nummertje beledigd bouderen. Daarmee was de acrobaat Ceaoecescoe er opnieuw in geslaagd zich in de controverse met de Rus sen in de rol van het slachtoffer te manoeuvreren. Zullen ze zich op deze toer een zelfde noodlottige ontwikkeling als zelfde noodlottige ontwekllking als in Tsjecho-Slowakye weten te be sparen? Het dichtklappen van alle hoge ambtenaren in Boekarest, zo dra men andere problemen dan die van de overstromingen probeert aan te snijden, verdient in ieder geval van de kant van het Westen be grip en respect. AN SAL0M0N60N. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9