Turken gooiden met keien Bloembollen zullen ongelijke oogst geven Wethouder De Koning uit Lisse Ridder Or. Nassau Oranjefeesten in Valkeburg „Marathon-fietsers" maken het uitstekend Ronde Noordw.hout met buitenlanders Werkplaats uitgebrand Orgelconcert Feike Asma Weer zege voor Zuiderduin In Lisse Rol staaldraad 175 kg valt op Katwijkertje PAGINA 8 LEIÜbOU dagblad DINSDAG J SEPTEMBER 1970 (Door Martien Versluijs) MARAND De Warmondse melkboer Martien Versluijs en de timmerman Jan de Koning uit Roelof arendsveen, die samen per fiets een tocht naar een oom van Martien in Australië maken, hebben al duizenden kilometers onder de wielen door gedraaid. „We beleven steeds weer leuke dingen, schrijft Martien in een van zijn laatste brieven. „Over de hotels In Turkse zijn we beslist niet te spreken. Stromend water schijnt men er niet te kennen en als Je Je wilt wassen moet Je dat doen in een gro te ton." Ongelukje „In een enorme storm (.we kwa men bijna niet vooruit) passeerde er op een berg een vrachtwagen, die ik greep om me een eindje te laten slepen. Deze moest echter plotseling naar rechts uitwijken met het gevolg dat ik met fiets en al naar beneden duikelde. Als een ervaren „cycle- cros6er" wist ik de fiets rijdende te houden, zodat alles bleef zoals het was." „In Istanboel hebben we een paar dagen gerust. In Rome was de ver keerschaos enorm, maar wat zich hier afspeelt is helemaal verschrik kelijk. De Turken zijn goede hande laars. Ze proberen Je van alles aan te smeren. Jan. die een zonnebril no dig had, kon er een voor twintig lira kopen. Na veel gepraat mocht hij hem tenslotte voor de helft van de prijs meenemen." „Boven op de top van een berg ontmoetten we een Nederlander (Naaldwijk), die op weg was naar Israël. Hij had nog een stuk brood en een blikje vis bij zich dat we ge zamenlijk opaten." „Onze fietsen schijnen veel aan trekkingskracht op de Turken uitge oefend te hebben. Ieder moment zat men er aan te rommelen. Na veel vijven en zessen mochten we ze ten slotte op de kamer zetten waar we sliepen." Post „Wekenlang hadden we geen be richt van thuis gekregen. Toen in eens kwam Jan op het ideeomeens richt van thuis gekregen. Toen in eens kwam Jan op het idee om eens gaan informeren. Zo gezegd, zo ge daan. En jawel hoor, hier lag geluk kig een hele stapel op ons te wach ten." „Enkele dagen later raakten we in gesprek met een Turk die vertelde dat hij in Katwijk aan Zee had ge werkt. In gebrekkig Nederlands heb ben we gezellig enige tijd met hem gebabbeld." „Met een paar heethoofdige Tur ken was het bijna knokken geblazen, toen ze ons voor een kop thee zes li ra wilden laten betalen. Hoe we ook debatteerden we zouden en moesten dit bedrag op tafel leggen. Ter com pensatie hiervan had Jan inmiddels zijn zakken volgestoken met suiker klontjes." „Toen we zondags uit Samson ver trokken en we al een aardig eindje op weg waren, ontdekte Jan dat hij had vergeten de sleutel van'de hotel kamer af te geven. Hij is toen als een „sneltrein" terug gereden en daarna kon de rit worden voortge zet." Bekogeld „Het werd hoe langer hoe gekker in Turkije. Kinderen die langs de weg stonden grepen plotseling keien van de grond en begonnen ons te be kogelen. Dit slechte voorbeeld werd even later door ouderen overgenomen en we wisten niet hoe snel we moes ten maken dat we weg kwamen. Het was zelfs zo erg, dat een oude vrouw haar hut afbrak om stenen naar ons te kunnen gooien." „Nadat we een kop thee in een tentje hadden gedronken en we wil den wegrijden, merkte ik dat ik een lekke band had. Terwijl Jan water haalde om het lek in de band op te speuren, stak een andere knaap de band van zijn fiets stuk. Jan wist LISSE Wethouder J. P. de Koning van Lisse, die gis teravond, na 25 jaar, afscheid van de raad nam, heeft uit handen van loco-burgemeester A. J. Mesman (burgemees ter drs. A. J. Berends ligt met een rugaandoening in het ziekenhuis) een ridderorde ontvangen. zelfs nog veel te laag en zou graag De „loco" dankte de scheidende wethouder voor de vele werkzaam heden die hij voor de gemeente had verricht. Ook richtte hij enkele woorden tot de echtgenote van de heer De Koning. Tevens werd af scheid genomen van een aantal raadsleden. Ook nu weer kwam het sproeiver- bod, dat nog steeds van kracht is in Lisse, aan de orde. Uit het ant woord van burgemeester en wethou ders, op een vraag van de heer Mon tague (PC), bleek, dat ook zij van mening zijn dat het verbod te lang gehandhaafd blijft. De heer Montagne vermoedde dat er technische moeilijkheden in de watervoorziening zijn. Daarom zou hy graag zien dat hiernaar een on derzoek wordt ingesteld. Hij kreeg steun van de KVP-er ir. Paardekoo- per. Een tweede waterleverancier zou mogelijk een oplossing zijn, dacht men. Subsidie Voorts kwam de subsidie voor de jeugdsport aan de orde. Het com missie-lid voor Sport en Recreatie Montagne wilde graag zien dat het ooilege nog eens grondig het rapport van genoemde commissie over deze zaak naleest en bestudeert. Hij snap te niet dat het een zo serieus opge steld werk zonder meer van de tafel „veegde". Positief liet de heer J. H. Salman (KVP) zich over de subsidie van f7500— uit. Hij vond het bedrag RIJNSBURG Feike Asma zal volgende week dinsdag om acht uur in de Immanuëlkerk aan de Kerk straat in Rijnsburg een orgelcon cert geven. Het programma ver meldt werken van Jan Zwart, Jo- hann Seb. Bach, Corn, de Wolf, Ce sar Franck, Ch. Marie Wldor, Paul Chr. van Westering en Feike Asma. De kerkdeuren worden om half acht geopend. De toegangsprijs be draagt f 2,50. zien dat het minstens zou worden verdubbeld. De VVD-er G. J. de Vos zag het bedrag als een basis waarop moet worden voortgebouwd. De raad ging tenslotte akkoord eohter met de toezegging dat hier een basisbesluit was genomen. Het bedrag wordt voorlopig als een start subsidie gezien. Tevens stelde de raad een bedrag van f 16.000— be schikbaar voor werkzaamheden aan het gebouw van de jongerensoos. Loco-burgemeester A. J. Mes man speldt de scheidende wet houder J. P. de Koning de ridder orde op de revers. (Foto LD/Holvast) ir Met ingang van 1 september zal zuster Mühlhaus niet meer verbon den zijn aan de afdeling Sassen- heim en Omstreken van het Groene Kruis. Zuster De Jong, die reeds sinds juni in deze afdeling werk zaam is. zal vanaf 1 september op het bekende adres (Dr. Kuyperlaan 3, Voorhout, tel. 8122) bereikbaar zijn. Het Groene Kruis Sassenheim hoopt zo spoedig mogelijk een tweede wijk zuster te benoemen. Huisvestings problemen staan dit op dit moment nog in de weg. Tot dat ogenblik zal mevrouw Joosten (Oranje Nasaulaan, 69. Voorhout, tel, 6711) zuster De Jong assisteren. de Jongen te pakken te krijgen en gaf hem een flinke aframmeling." „Ook hebben we nog een aantal LISSE De tweede rit van de na zomercompetitie, zondag door de Ren- en Toervereniging „De Bollen streek" over tien ronden op het par cours aan de Spekkelaan in Lisse verreden, leverde weer eens een overwinning op voor de succesvolle clubrijder Herman Zuiderduin. Hij bleef in de beslissende eindsprint met een volle lengte verschil aan de winnende hand. De uitslag: 1. H. Zuiderduin. de 46 km. in 1.10.49, 2. N. Slinger land, 3. H. D'Haene, 4. J. van Dijk. 5. S. Slingerland, 6 .W. Knoppert, 7. H. Groenewoud. De aspiranten reden een tijdrit, over twee ronden en daarin was An- dré Mulder slechts vier seconden sneller dan Paul Romijn. De uitslag I. A. Mulder, de 9.2 km. in 14.31. 2. P. Romijn in 14.35, 3. .J War merdam in 14.46 4. K. v. d. Akker in 14.47. 5. W. Looyenstein in 14.58. 6. W .Stroombergen in 15.37, 7. C. Kooloos in 16.32. Uitslag A-jeugd: 1. P. Koomen. 2. J. Stroombergen, 3. J. de Ridder. B- jeugd: 1. C. Glasbergen, 2. M. Ha- geman, 3. A. Reewijk. De Turken bleken goede handelaren te zijn. Ze probeerdeji Jan en Martien van alles aan te smeren in hun straatwinkeltjes. Jan wilde een zonnebril kopen. Die kost 20 lira zei de handelaar. Na veel gepraat mocht de Roe lof arendsveender de bril hebben voor de helft van de gevraagde prijs. kilometers gelift. Dit, omdat Jan zich niet zo lekker voelde. In een Volkswagenbusje, waarmee drie Duitsers met vakantie waren, heb ben we een flink aantal kilometers meegereden. Toen Jan 's avonds in het hotel op bed ging liggen zakte hij er prompt doorheen." NOORDWIJKERHOUT In het kader van de oranjefeesten in Noordwijkerhout wordt op donder dagmiddag 11 september door de Ren- en Tourvereniging „De Bollen streek" in samenwerking met de plaatselijke Oranjevereniging weer een ronde van Noordwijkerhout voor amateurs verreden. Ditmaal voor het eerst met buitenlandse deelneming. Twee Duitsers, de renners Erni Claus Meyer en Udo Hempel, die deel uitmaken van de ba anaohtervolg ings- ploeg. die in Leicester het wereld kampioenschap behaalden, zullen 11 september aan de start verschijnen dank zij financiële steun van de heer Anton Heemskerk, dealer van Fiat landbouwtrekkers in Noordwijker hout. De organisatoren hebben oud wereldkampioen Jan Janssen bereid gevonden om het startschot te komen lossen, terwijl ploegleider Sjef Jan sen ook met een Mars-Flandria ama- teurploeg naar Noordwijkerhout zal komen. Naast de internationale en natio nale renners zullen ook veel streek- favorieten deelnemen, zoals Marcel Pennings uit Nieuw Vennep, Loe v d. Berg en Peter v. d. Berg uit Noordwijk, Reth Trigt uit Hillegom, Hans Steekers en Nic. Slingerland uit Noordwijkerhout, Ron Bakker uit Haarlem, de winnaar van vorig jaar Ted Blom en vele anderen. Het wielerfeest in Noordwij kerhout wordt 's middags om twee uur in gezet met een wedstrijd op gewone fietsen voor heren van 16 jaar en WEERRAPPORTEN Politiemannen uit Alphen in Wassenaar ALPHEN AAN DEN RIJN Naast de steun van andere politiegroepen heeft de gemeentepolitie van Was senaar ook een beroep gedaan op leden van gementelijke politie uit de naast, bijzijnde gemeenten. Zo heeft ook Alphen aan den Rijn voorlopig een vijftal leden van het korps afgestaan voor hulp aan Was senaar. De kans is groot, dat in de loop van de dag nog enkele Alphen- se politiemensen in Wassenaar en/of Den Haag zullen worden ingezet. a a S S S f- <v Z 3 C Amsterdam licht bew. 23 14 0.6 De Bilt half bew. 24 14 0.2 Deelen half bew. 24 15 0 Eelde licht bew. 24 13 0.2 Eindhoven zwaar bew. 24 15 0 Den Helder half bew. 21 15 1 Luchth. R'dam half bew. 21 14 0 Twente half bew. 24 14 0 Vlissingen regenbui 23 15 0.1 Zuid-Limburg zwaar bew. 24 15 0.1 Aberdeen zwaar bew. 20 8 0 Athene licht bew. 28 21 0 Barcelona zwaar bew. 27 19 0 Belgrado regen 23 16 0.5 Berlijn zwaar bew. 27 14 0 Bordeaux motregen 23 12 0.3 Brussel zwaar bew. 24 14 0 Frankfort regen 25 14 0.1 Genève mist 23 14 0 Grenoble zwaar bew. 23 12 0 Helsinki zwaar bew. 21 12 0 Innsbruck zwaar bew. 23 14 0 Kopenhagen regen 23 16 0.5 Lissabon onbewolkt 30 18 Locarno regen 18 1 Londen onbewolkt 24 10 0 1 Luxemburg geh. bew. 23 14 0 Madrid onbewolkt 31 15 0 Malaga zwaar bew. 22 0 Mallorca onbewolkt 27 17 0 München geh. bew 23 16 0.5 Nice onbewolkt 26 20 0 Oslo onbewolkt 18 16 2 Parijs half bew 26 14 0 Rome onbewolkt 27 17 4 Stockholm regen 23 16 0.1 Wenen onbewolkt 24 12 0 Zürich zwaar bew. 22 13 0 ouder, uit de gehele bollenstreek. Daarna zal Jan Janssen om drie uur de amateurs wegsohieten voor een koers over 80 km. Dit jaar zal niet op het parcours Dorpsstr., Zeestraat en Schulpweg worden verreden, maar wordt uitgekeken naar een parcours meer in de kom van het dorp. Ver moedelijk zal het worden: Dorps straat, Havenstraat, Koninginneweg en Viaduct weg. LISSE De reparatieafdeling van het expeditie-bedrijf Buts aan de Wagenstraat in Lisse, is van morgen geheel uitgebrand. De brand ontstond toen enkele vonken van een slijpsteen sprongen en in een olie vat terecht kwamen. Aanvankelijk bestreden enkele per soneelsleden met schuimblussers het vuur. Hun „taak" werd enkele mi nuten later overgenomen door de brandweer van het dorp. Een uur later had men de brand onder de knie. De opgeslagen goederen bleven on gedeerd. Wel veroorzaakten de grote steekvlammen een enorm gat in het dak. De schade wordt op enkele tien duizenden guldens geraamd. KATWIJK AAN ZEE Een acht jarig Katwijkertje liep gistermiddag (vermoedelijk) een kaakfractuur op, toen hij met enkele vriendjes op een terrein achter de draadindustrie Ho ra aan de Van der Vegtstraat speel de en een rol staaldraad van 175 kg. op zich kreeg. Dokter Schonenberg, die eerste hulp verleende, liet de knaap naar het Academisch Zieken huis in Leiden overbrengen. HAZERSWOUDE Het Ha- zerswoudse Rietveld, het domein van de vissers. Dagelijks kan men hier hengelaars uit de wijde om geving aantreffen.die proberen een visje te verschalken. Foto Leidsch Dagblad VALKENBURG Het programma voor de oranjefeesten in Valkenburg, samengesteld door „Wilhelmina" is weer rond. Maandag 7 september worden de feesten begonnen met een paardenmarkt schaaktoernooi. Dit wordt georganiseerd door „De Toren" Het toernooi wordt gehouden in het Dorpshuis en begint om acht uur. Voor de winnaar is een beker be schikbaar gesteld. Inschrijving is vanaf heden mogelijk bij de heer J. Kouwenhove, Mar. Poststraat 61. of 's avonds aan de zaal. Ook kan men zich telefonisch opgeven onder num mer 01718-14696. Dinsdag is er een 1 ampionoptocht voor alle kinderen. Muzikale mede werking wordt verleend door de drumband DWS uit Rijnsburg en Valkenburgs Harmonie. Opstelling van de stoet om half acht op het Lambreohtsveld. De route is als volgt: 't Joght - Hoofdstraat- 't Boonrak - Hoofdstraat - keren bij garage Poot - Middenweg - Castelweg - Broekweg - Kruisweg - Burgem. Lotsystraat - Mar. Poststraat - Broekweg - Dorps huisplein. Fakkels zijn om veilig heidsredenen niet toegestaan. Na af loop is er een demonstratie van de drumband DWS. Tot slot van deze dag wordt in het Dorpshuis een klaverjasdrive ge houden. De winnaar hiervan ont vangt een wisselbeker. Opgave voor deze drive aan de zaal. Woensdag wordt 's morgens om zes begonnen met een hengel wedstrijd Gezamenlijk vertrek vanaf de veer pont. De paardenmarkt wordt om tien uur geopend, 's Middags om twee uur zijn er kinderspelen op het schoolplein aan de Broekweg3 uur kruiwagenrijden met hindernissen voor paren van 15 jaar en ouder, op het Dorpshuisplein. Tussen vier en vijf uur kan de schooljeugd een trac- tatle afhalen by de kraam van de oranjevereniging op het feestterrein: 5 uur prijsschieten voor heren van 17 jaar en ouder, op de speelplaats van de kleuterschool; negen uur Bingo in het Dorpshuis. Donderdag: negen uur optocht door het dorp onder het motto „Cir cus Trammalant'. Half twaalf: ringrijden met brom fietsen voor 2 personen (Castelweg), half drie: kuipje steken met wagen op rail, voor dames en heren vanaf 15 jaar en ouder; vier uur: stoelen dans voor dames vanaf 15 Jaar en ouder (Castelweg); vyf uur: stoelen dans voor heren vanaf 15 jaar en ouder (Castelweg); negen uur: bin go in het dorpshuis. Beide dagen is er een lunapark. In de komende da gen zal er ook een huis- en straat collecte worden gehouden. Dit om de kosten van het feest te dekken. (Door onze bloembollenmedewerker LISSE De bloembollenkwerkers, die zo benauwd zijn geweest voor concurrentie uit Middeneuropese lan den, Japan en andere gebieden met een landklimaat, kunnen nu ervaren, waarom Prof. Schenk meent, dat de bloembollenteelt nauwelijks ergens anders dan vlak achter de kustlijn kan worden gezien. De warme golfstroom zorgt voor een gelijkmatig klimaat, veel licht in het voorjaar en voldoende vochtig heid om de tulpen binnen acht we ken van nauwelijks iets tot „lever bare maat" plus plantgoed te laten zwellen. Dit voorjaar is alles ver keerd gegaan, voor de late tulpen een te late bloei en een te vroege inzet van droogte en warmte. De vroege tulpen of tulpen op flink vochtige tuinen kunnen nog wel goed groeien. Men is in wetenschappelijke krin gen de laatste jaren tot de conclusie gekomen, dat de tulpen dermate zyn aangepast aan het Nederlandse kli maat, dat zij niet in de oorspron kelijke vindgebieden zouden kunnen groeien. De oorspronkelijke tulpen zouden hier vermoedelijk ten gronde gaan. De tulpenplan ten moeten licht, veel licht, koelte en vochtigheid heb ben om de ondergrondse delen tot Neerlands roem, de tulp te laten worden. Mankeert een van die factoren dan blijft er niet veel te hopen, omdat warmte de verdamping te hoog op voert en gebrek aan vocht boven- en ondergronds niet kunnen worden op gevangen door een uitgebreid wortel stelsel. Tulpen hebben een zeer klein worteloppervlak. Aan alle voorwaarden voor een landklimaat met een slechte tulpen- oogst is dit voorjaar voldaan. Lange kou is gunstig geweest voor de vroeg bloeiende tulpen, die onmiddellijk na de bloei konden beginnen met het vormen van nieuwe bollen en dat door de koelte, ze hebben 12 tot 15 graden C nodig voor een optimale groei en voldoende vocht, ook prompt hebben gedaan. De later bloeiende tulpen konden pas laat aan die groei beginnen. Ze konden maar enkele weken iets doen. En ze hebben acht tot tien weken nodig om vol komen uit te groeien. Het ligt er dus maar aan of men vochtige tuinen heeft en de water en luchthuishouding in orde was. Het ziet er naar uit, dat hier en daar wel iets mankeert. Zulke zaken ziet men pas duidelijke onder moeilijke omstandigheden, zoals in strenge winters en lange hete zomers. Het is alleen voor wetenschappelijke onder zoekers een prachtig voorjaar, want zy kunnen nu aan de hand van de afwijkingen heel wat conclusies trek ken. Conclusies, waarover straks wel weer praktijk mededelingen zullen volgen, die het leven van de bloem bollenkweker niet vereenvoudigen. Zyn we wel ingelicht over de eerste vermoedens dan zal er weer meer werk aan de winkel komen om de hoogst mogelijke opbrengsten te gaan of te blijven behalen. In vergelijking met de telers op de klei hebben „de zandhazen" het bij zonder gemakkelijk. In de zavel- en kleigebieden gaat alles sneller slecht. De regen zakt niet snel genoeg weg of de grond droogt sneller uit. Men kan nu wel stellen, dat alleen die kwekers die vroege tulpen hebben een gedeeltelijk normale oogst zullen halen. Zij die late tulpen telen zul len nauwelijks aan een „redelijk in komen" komen. Of ze moeten tijdig voor beregening hebben gezorgd. Een goede beregening houdt de lucht en de bodem vochtig en de bollen „aan de praat". Men kan er geen beste groei van verwachten, maar volslank kunnen ze nog wel worden. Als de telers hun bollen pas ver kochten, nadat ze geoogst waren dan zouden hoge prijzen hen nog wel enig profijt kunnen bezorgen. Zestig tot zeventig procent van de bollen wordt echter in de zgn. voorkoop al van januari tot half mei verkocht. Men verkoopt „opbrengsten" tegen vaste prijzen per stuk. Is de op brengst van een oppervlakte groot dan ontvangt de leveranicer veel geld, is de opbrengst klein dan krijgt hij dat veel geringer aanbal stuks uitbe taald door de exporteur. Die is dan helemaal niet verguld met een klein beetje, want hij zal dan flink wat moeten gaan kopen op een markt, waar zijn collega's ook druk doende zijn met de inkopen van dezelfde rassen. We zullen vermoedelijk dit najaar hoge prijzen noteren. Ten minste als de export dezelfde stabili teit blijkt te hebben van de laatste jaren. Zoals de kweker moet leveren wat hy verkocht heeft, omdat hy anders wel door het Scheidsgerecht wordt veroordeeld, zo moet de exporteur leveren, wat hy in januari tot mei in het buitenland heeft verkocht. Hij zal liever wat verlies nemen dan een goede klant kwijtraken. Er zit een klein voordeeltje aan het vroege afrijpen. Als de juiste behan delingsmethoden worden toegepast dan zal het uitval aan mislukte bol len by het forceren klein kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8