Ambonese predikant wist „bezetters" te overreden De warme sympathie van de Nederlanders Kapers- vliegtuig gevangen Geweldloos slot van de affaire-Wassenaar Zuidmolukkers, een volk in ballingschap in beweging I m Minister Luns zakte door Wassenaars hek Politiemacht in Den Haag uitgebreid DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 LETOSCH DAGBLAD PAGINA t (Van onze speciale verslaggevers) DEN HAAG (GPD) Twaalf uur hebben de veertig zwaarbewapende Ambonezen de residentie van de Indo nesische ambassadeur bezet gehouden. Gistermiddag half zes kwamen zij naar buiten, ongewapend. Voor het hek wachtten de overvalwagens van de Wassenaarse en Haag- se politie, die ze rechtstreeks naar de gevangenis in Scheve- ningen brachten. Vijfentwintig april j.L had premier De Jong onder heel wat gerieflijker omstandigheden dan gisteren in de bezette Wassenaarse residentie van de Indonesische ambassadeur een gesprek met een delegatie van het Zuidmolukse volk. Hij benadrukt de warme sympa thie van de Nederlandse regering voor het Zuidmolukse volk maar wat het Zuidmolukse streven betreft kan het kabinet niet anders doen dan Uitgaan van de bestaande situatie. Op drie oktober 1950 spreekt de toenmalige minister-president Drees in een telegram woorden van gelijke strekking: „Het Nederlandse volk voelt zwaar de verantwoordelijkheid dat het door de overdracht van de scuvereiniteit de zorg van het wel zijn van de Ambonese bevolking uit handen heeft gegeven". Tussen deze twee uitspraken van Nederlandse regeringsleiders ligt de twintigjarige geschiedenis van het bestaan van de onafhankelijke re publiek Maluku Selatan, een kwij nend maar vastberaden beleden be staan. De Korea-crisis, de koude oorlog, Vietnam hebben van het .Drama Ambon", zoals het probleem popu lair geschetst kan worden, een zaak gemaakt die nog maar enkelen ver enigd in de Stichting .Door De Eeuwen Trouw" vermocht te boeien. Zelfs Nederlands nationale ge heugen De Grote Winkler Prins neemt het voortdurend verblijf van de Zuidmolukkers in Nederland als een vaststaand feit aan: „Door de uiterst kleine kans van verwezenlij king hiervan «emigratie naar een vrije onafhankelijke Zuid-Molukken, Ir. ManxLsama: „Een ideaal kost levens". Red.) is hun verblijf in feite van permanente aard geworden". Met warme sympathie heeft Ne derland altijd de Zuidmolukkers pro beren te helpen. Die sympathie werd ingegeven door een Inderdaad eeuwenlange trouwe dienst. Sinds 1605 de Oostindische Compagnie de concurrerende kwij nende wereldmacht Portugal van Ambon verdreef heeft het Neder landse koloniale bewind geen trou were knechten in de „Keten van smaragd" kunnen recruteren als on der de bewoners van de in de drie hoek tussen Timor, Celebes en West-Irian gelegen eilanden Ceram, Ambon, Noesa, Laut, Saparoea, We- tar, Boeroe Harakoe, Aroe en de eilandengroepjes Tanimba, Kisar en Kai. De Zuidmolukkers hebben de steunpilaar en ruggegraat gevormd van „ons" Oost-Indië dat zij dien den als militaii bij de KNIL of als lagere ambtenaar. Die gezagstrouw heid werd beloond door hen van Javanen, Madoerezen etc. te on derscheiden door een speciale be handeling en een speciale titel: maatschappelijk Nederlander. Een titel die hun identificatie met de kolonisten duidelijk genoeg illus- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli DOOR HEIN ELBRINK lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het drama Ambon begint bij de fouvereiniteitsoverdracht of eigen lijk eerder na de Japanse capitula tie toen Soekarno c.s. de onafhan kelijke Indonesische republiek trach ten te vormen en de kloof tussen de pro-Nederlandse wetsgetrouwe Am bonezen en de strijders van de on afhankelijkheidsbeweging zich al af- kende. De Indonesische onafhankelijkheid was onvermijdelijk, dat beseften de als collaborateurs gekenschetste be woners van de eilanden van de Zuid Molukken ook. In de sterk ge decentraliseerde eilandenrepubliek, waarin bij de overeenkomst tussen de Indonesische vrijheidsbeweging en de Nederlandse regering wasvoor- Zien, achtten de Zuidmolukkers ga- Mevrouw Soumokü: echtge noot geëxecuteerd. ranties genoeg voor hun identiteit aanwezig om binnen het verband van de autonome deelstaat Oost- Indo nesië hun bijdrage te kunnen leveren tot de groei en bloei van een zelfstandig Indonesië. Echter niet voor lang. want de nieuwe machthebbers in Djakarta voelden, net als de Nederlanders dat voor hen hadden gedaan, de behoef te om via een centrale regering vanaf het hoofdeiland Java de touwtjes strak in handen te houden. Dit streven stuitte op een sterke weerstand vooral van de zijde van de deelstaat Oost-Indonesië waarvan de Zuid-Molukken deel uitmaakten. Tegen de overeenkomst met de Nederlanders in maakte Soekamo korte tijd na de souvereiniteitsover- aracht een eind aan de federatie van deelstaten. Troepen bezetten het eiland Makassar waar de regering van Oost-Indonesië spoedig viel. Twintig dagen na de „centrale" in vasie van Makassar proclameert de toenmalige resident van de Zuid- Molukken de onafhankelijke repu bliek Maluku Selatan. Op het grondgebied van de jonge republiek vochten Zuidmolukkers sindsdien volgens de guerrlillatactiek. Speldeprikken voor het machtige In donesische leger dat met name de beruchte Siliwangi-divisie de Ambo nese KNIL-militairen die de rugge graat vormden van de Zuidmolukse strijdmacht, slag op slag toebracht. De politieke Zuidmolukse leiders liepen of over naar de Indonesiërs of sneuvelden. Een beroep op Ne derland liep op niets uit. De laatste Zuidmolukse president die zfjn functie op het grondgebied van Maluku Selatan uitoefende, de in Oegstgeest opgegroeide dr. Soumo- kil viel op 2 december 1963 in han- cen van de Indonesiërs en werd in 1966 geëxcuteerd. De in Nederland teside rende ir. J. A. Manusama. le raar aan een school in Rotterdam werd zijn opvolger. Anderen Hij vertolkte al geruime tijd de politieke onlustgevoelens van een andere groep Zuidmolukkers die by de afwikkeling van de Nederlandse koloniale erfenis in de verdrukking Temidden van de gespannen situatie rond de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar was het de minister van Buitenlandse Zaken J. Luns die voor de „ko mische noot" zorgde. Kennelijk had hij teveel vertrouwen in het hekje rondom de tuin van de Wassenaarse familie Andersen van waaruit hij de toestand in ogenschouw nam. Toen hij met een lenig gebaar het hekje wilde ..nemen" zakte de minister waardig door de omheining. Met een ontwape nende glimlach vervolgde hij zijn weg. waren gekomen. Deze groep bestond met uitzondering van een aantal gerepatrieerde spytoptanten voorna- meiyk uit ex-KNIL militairen die by opheffing van het Koninkiyk Ne- derlandsch Indische Leger voor de keus waren gesteld of dienst te ne men in het Indonesische landleger of de burgermaatschappij in te gaan. De meesten kozen voor het laatste Omdat ze weigerden af te vloeien naar gebied van de Indonesische eenheidsstaat werden deze militai ren met hun gezinnen door de Ne derlandse regering daartoe verplicht aoor een vonnis o.a. van de Hoge Raad» naar Nederland overgebracht, waar Nederland in him onderhoud en huisvesting moest voorzien. Het zyn de problemen van deze groep, aanvankeüjk 12.500 personen, maar nu ongeveer 30.000 waarmee Den Haag de afgelopen tyd gecon fronteerd is. Problemen die met warme eympaühe zyn tegemoet ge treden, maar waarvoor geen wer- keiyke oplossing werd gevonden, omdat elke poging van Nederlandse zijde de Zuidmolukse bevolking te doen opgaan in de Nederlandse met enkele uitzonderingen daargelaten, op hevig verzet stuitte. Ls de Republiek Maluku Selatan anno 1969. een reële mogelijkheid of een relikwie uit een post-kolo niaal verleden? Ir. Manusama zei vorig jaar hier over: ..Noch onze guerrfflastryd op Ce- ram, noch onze acties hier zyn sym bolisch. De stryd op Ceram 1s „le vens" waard want het binnenland staat nog steeds onder ons gezag. Een ideaal kost vaak levens". Een lid van het Wassenaarse po litiekorps heeft voor dit ideaal met zijn leven betaald. WORDT VERVOLGD. Morgen: Wie ifjn de Zuidmo lukse radicalen. Alvorens de bezettersin de overvalwagen werden toegelaten moesten ze eerst gefouilleerd worden in verband met eventueel wapenbezit. ALGIERS (AFP/Reuter) Drie kapers die zich gisteren meester maakten van een Algerijns lynvlieg- tulg met 37 inzittenden, zyn op het vliegveld van de Zuidslavische stad Dubrovnik gearresteerd. Alle passa giers en bemanningsleden zyn onge deerd. Het toestel, een tweemotorige Con- vair-640, was gekaapt op een bin nenlandse vlucht van Annaba naar Algiers. De met vuur- en steekwa pens gewapende kapers wilden het naar Albanië laten vliegen, maar het zette na tussenlandingen in Cagliari en Brindisi koers naar Dubrovnik. Volgens de autoriteiten van de lucht haven van Brindisi hadden de kapers geen toestemming gekregen in Alba nië te landen. In Cagliari mochten de negen vrouwelijke en ook twee zieke mannelijke passagiers uitstap pen. De Haagse politie deelde maan dagavond mee, dat zy „zeer veel" by- stand krygt voor haar taken tydens het bezoek van president Soeharto van Indonesië. Hoeveel man bystand Den Haag krygt, kon de politie woordvoerder niet vertellen. Dit wordt niet bekendgemaakt, zo zei hy. Er zullen zoveel man rykspolitie en marechaussee het Haagse politie korps komen versterken, dat men op „gebeurtenissen" is voorbereid, aldus de woordvoerder van de Haagse po litie. De woordvoerder van het minis terie van Justitie deelde mede, dat de bystand aan rykspolitie voor Den Haag in totaal 160 man bedraagt. Hiervan zyn 40 man vandaag ge vraagd in verband met de gebeurte nissen in Wassenaar, 120 man by stand was al gepland voor het be zoek van de Indonesische president. De rykspolitie heeft maandag avond op verscheidene plaatsen in het land, o.a. in Barendrecht by de Heinenoordtunnel en by de Moer- dykbrug gepost om, wanneer daar toe aanleiding mocht bestaan, auto's te onderzoeken op aanwezigheid van wapens. Om vijf uur legde regeringswoord voerder Van der Wiel een verklaring af. waaruit bleek dat een oplossing in zicht was. Even later trokken de pantserwagens zich terug. Een half uur later werden de bezetters afge voerd. Onmiddeliyk gingen premier De Jong, minister Luns en andere deelnemers aan het beslissende over leg naar het huis van de ambassa deur om zich van de toestand van de gyzelaars op de hoogte te stellen. Die bleek goed te zyn. Premier De Jong bood mevrouw Taswin Natadi- ningrat excuses voor het gebeurde aan. De Jong: ..Het is aan de medewer king van ir. Manusama en ds. Me- tiary van wie de laatste een door slaggevende rol heeft gespeeld te danken dat deze zaak zonder verder bloedvergieten is afgehandeld. De be zetters hebben zich vrywillig in han den van de politie gesteld. Er zyn geen consessies gedaan. Het zal niet gemakkeiyk zyn de juiste schuldige aan de dood van de hoofdagent aan te wyzen". Met de vuist in de hoogte en luid „merdeka" schreeuwend wer den de Zuidmolukse jongeren door de politie weggevoerd. Vanaf het bordes van hun „hoofdkwartier" aan de over kant van de straat keken premier De Jong, minister Luns, president ir. J. S. Manusama van de repu bliek Zuid-Molukken, minister van staat Beel en andere onder handelaars en functionarissen toe. De grote overwinnaar in de stryd om de ambassade was de Ambonese predikant Metiary, die met zyn .mo rele overwicht", zoals premier De Jong later zou zeggen, de bezetters tot overgave had bewogen. Daarmee brak de spanning over het lot van de gegyzelde familie van de Indone sische ambassadeur Taswin Natadi- ningrat en zyn personeel. Tot het laatst toe hebben de bezetters volge houden dat zy 's avonds om acht uur Iemand zouden doodschieten als pre sident Soeharto dan niet zou hebben ingestemd met een gesprek met ir. Manusama. Ds. Metiary zei na de ontruiming dat de eis van de bezetters, dat zy niet vervolgd zouden worden voor het doodschieten van de Wassenaarse agent J. Moolenaar 28. vader van twee kinderen en de bezetting was ingewilligd. Premier De Jong sprak dit categorisch tegen. Er zou een nor male vervolgingsprocedure beginnen. Hoewel ongewapend, zagen de over wegend jonge Ambonezen er nog bla kend van strydlust uit toen ze na fouillering in de politieauto's werden geduwd. De meesten droegen een zwarte of rode baret of hadden een rode haarband om het hoofd. Ze j zwaaiden met gebalde vuist en i schreeuwden .jnereka" naar de me- i nigte journalisten en fotografen, die tot dan zorgvuldig op grote afstand was gehouden door politie met kara- bynen. Een groot gebied om de residentie, I waarvan de tuin aan de hoofdweg j Leiden-Den Haag grenst, was herme tisch afgesloten. Op de vier hoeken van de tuin stonden pantserwagens (met geladen zware en lichte mitrail leurs». bemand door marechaussees. De overgave was vry snel geregeld, nadat ds. Metiary de bezetters «-van I had kunnen overtuigen dat zy „hun doel hadden bereikt", zoals de predi kant zei. „Het was niet zo moeiiyk, omdat ze beseften dat hest hele Zuid molukse volk achter hen staat,,' Het j doodschieten van de Wassenaarse hoofdagent, die voor de residentie op wacht stond toen de bezetters in drie busjes de residentie overvielen, w-as een kwestie van ..zelfverdediging" ge weest", zei ds. Metiary. Vrijwillig

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7