FADRHONC "VLIEGENDE HOLLANDER Zomers aanbod in 100% scheerwollen Unicum dekens, U bespaart nu vele guldens. Brommers botsten De Koster nummer twee Alpheus zeskampploeg naar West-Berlijn vertrokken VROOM DREESMANN PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 •>1 ZEIST (GPD) Het lijken droom beelden, de plannen en verwachtin gen van de nieuwe bondscoach, dr. Frantisek Fadrhonc. Idealen van een enthousiaste nieuweling in plaats van wel overwogen gedachten van een in het voetbalvak vergrijsde trainer, zou men op het eerste gezicht conclude ren. Maar de 55-jarige tot Neder lander genaturaliseerde Tsjech is be slist geen dromer. Hij bekijkt de za ken nuchter, getuige ook zijn op merkelijke uitspraak: „Het is een utopie te denken dat je het werk als trainer en coach van het Neder lands elftal goed kaai doen. Dan zou je de spelers twee dagen per week bij je moeten hebben en dat kan gewoon niet". De weg, die dr. Fadrhonc heeft uitgestippeld is niet eenvoudig. „Je hebt", zo zegt hij zelf. ,anet zoveel verschillende mensen en dus ook me ningen te maken, dat het uitgeslo ten is zonder botsingen te werken. Maar ik bij niet bang, die moeillyke weg te gaan. Ik heb respect voor de clubtrainers, de spelers en bestuur ders en velen van hen hebben dat ook voor mfj gekregen, in de 22 jaren, dat ik in Nederland heb ge werkt. Bovendien Is er één binding: het voetbal. Het moet daarom mo gelijk zijn de problemen op te los sen". Frantisek. Fadrhonc dienaar Hoe ziet de nieuwe bondscoach zijn taak? „Als dienaaa-. Ik wil graag mijn laatste jaren in dit vak geven vor het Nederlands voetbal, mijn kennis, ervaring en inzet. Tegen de clubtrainers zeg ik altijd: ik ben niet alleen een van jullie, maar ik ben ook voor jullie. Een belangrijk pspect van mijn taak is ervoor te zorgen dat er een brede basis komt. Daarvoor moet er tussen alle be trokkenen een goede samenwerking groeien. Er is in het verleden te veel op eigen gebied gevochten. Dat gaat enkele jaren goed. Er wordt succes geboekt door clubs als Feijenoord en Ajax. Maar dat houdt eens op. Kijk maar naar clubs als Real Madrid en Benfica. Wat dan? We moeten ervoor zorgen, dat we een teruggang kunnen opvangen. En dat die te ruggang komt is zeker. Dat leerden we al op school in de bijbel. Denk maar aan de zeven vette en zeven magere jaren". Dr. Fadrhonc is een door velen gerespecteerd man. Dat bleek ook uit de vele gunstige reacties, die zijn benoeming destijds tot gevolg had. Het zijn vooral zijn correctheid en strikte eerlijkheid die hem voor praktisch alle partijen als bonds coach meer dan aanvaardbaar ma ken. Daarom ook heeft hij een grote kans van slagen bij zijn poging een goede verstandhouding te creëeren tussen de clubs en hemzelf. „Ik ga veel op bezoek bij de clubs. Je kunt mij wel „de vliegende Hol lander" noemen. Zoveel moet ik te genwoordig reizen", aldus de nog altyd in Deventer wonende bonds coach. Zijn voorganger woont na melijk nog in Zeist en het ziet er niet naar uit, dat Kessler binnen De Pioniers Automobiel Club heeft met 140 oude en zeer oude auto's stuk voor stuk pracht exemplaren een rit gemaakt, van Utrecht langs de oude Rijn naar Noordwijk. De oudste wagen ivas een Benz uit 1894. Duizenden hebben langs de route bewonde rend naar deze stoet van oude auto's gekeken. Rinus Michels Mexico-ervaring korte tyd naar Rotterdam zal ver huizen. Het op en neer lijden van Deventer naar het sportcentrum in Zeist kost hem natuurlijk veel tijd. Toch weet hij altijd wel enkele mi nuten vrij te maken voor een praat je met een terreiriknecht. „Die men sen", zegt hij, „zijn voor het voetbal ook erg belangrijk en dat wordt te vaak vergeten. Maar om terug te keren naar ons onderwerp. Ik ben van plan veel bijeenkomsten met de clubtrainers te beleggen. We moeten dan geen kiekeboe voor elkaar gaan spelen, het moeten open, ontspan nen gesprekken worden, waarin we gezamenlijk de problemen kunnen aanpakken. Zeker, ik weet dat teveel praten vervelend en zelfs gevaarlijk kan worden, maai- niet praten kan dodelijk zijn. We hebben al een eer ste bijeenkomst gehad. Ik had die met angst tegemoet, gezien. Dat mag men best weten. Maar het is me meegevallen". Op die bijeenkomst heeft Ajax- trainer Michels zijn Mexico-erva- ringen verteld en dr. Fadrhonc luis terde. „Waarom niet? Toen ik werd aangesteld werd mij gezegd dat ik naar Mexico mocht gaan. Maar ik wist dat Michels en Linder zouden gaan en die weten er net zoveel of misschien nog wel meer van dan ik. ik ben daarom niet gegaan, waardoor ik ook heb voorkomen dat er bij collega's weerstanden zouden wor den gewekt in de trant van: kijk, daar staat hij en hij weet het zo goed1. Je moet goed begrijpen dat we het samen moeten doen. Van bou wen op het goede en kwade van Kessler. Ik heb dan nu wel voor een bepaalde lijn gekozen en die zal ik ongeacht de ups en downs vasthou den. Maar er kunnen natuurlijk ver beteringen in worden aangebracht. Pas als er van de anderen een in breng komt. als zij die verbeterin gen voorstellen, dan pas ben ik ge slaagd". Een tweede bewijs voor zijn reali teitsgevoel levert dr, Fadrhonc als hij zegt: „Je kunt en mag van de spelers natuurlijk niet verwachten dat zij nu door mijn opvattingen staan te dringen om in het natio nale team te komen. Daarvoor heb ben ze, terecht, een professionele in stelling. Voor mooie woorden kopen ze niets. Ze zullen zich altijd blij ven afvragen wat het ze oplevert. De beloningen gaan overal snel om hoog en we moeten met de mate riële kanten gewoon rekening hou den. Maai- daarmee alleen ben je er niet. Je moet, de spelers ook erken nen en dat doe Je niet door ze al leen geld te geven. Het zit vaak in de kleinere dingen. Je moet gewoon attent zijn en voor een prettig, men- i selijk contact zorgen". De spelers, die in de afgelopen 22 jaar met dr. Fadrhonc te maken heb- ben gehad hij was achtereenvol gens bij Willem II. Sportclub En schede en Go Ahead in dienst weten wat die woorden inhouden. „Natuurlijk ben ik wel eens hard ge weest. Als dat nodig is kan ik dat echt wel zijn. Dat moest ik ook toen ik alles achter liet en Tsjechoslowa- kije verliet en dat was ook nodig in de oorlog. Maai- ik probeer wel altijd correct te blijven". Frantisek (in het kort Franz) Fadrhonc, gelukkige vader van twee kinderen, hangt zelf overigens niet zo aan het materiële. .Het is na tuurlijk belangrijk, maar niet het belangrijkste. Je hebt altijd mensen die op de eerste plaats kijken hoe ze zoveel mogelijk geld in een zo kort mogelijke tijd bij een club kun nen verdienen. Ik gun iedereen een goed salaris, ik heb spelers opgeleid als Wietse Veenstra, Dick Schneider en vele anderen, die nu misschien drie keer zoveel verdienen dan ik. Dat vind ik fijn voor die jongens". KATWIJK AAN ZEE LEIDEN Een Leids echtpaar, beiden op de bromfiets, dat met hun dochtertje over het fietspad door de Zuidduinen in Katwijk aan Zee reed, kwam, door onoplettendheid van de vrouw, met elkaar in aanraking en ten val. De man brak hierbij zijn linkersleutel been, terwijl de vrouw en het doch tertje verwondingen aan armen en benen opliepen. Advies aan VVD-bestuur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 'GPD* Het Libe raal Democratisch Centrum <LDC) wil bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer dat de VVD zal uitkomen met een toplijst van vier personen. De kieslijst zal volgens het LDC moeten worden aangevoerd door resp. mr. Geertsema. de huidige fractieleider, staatssecretaris De Kos ter, en vervolgens de Kamerleden Wiegel en Vonhoff. In deze samenstelling van de kop- lijst wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat mr. Geertsema vol gen jaar minister zal worden. H(j zelf had al meermalen te kennen ge geven wel voor een ministerspost te voelen. Als eerste kandidaat voor het fractie-voorzitterschap wil het LDC in dat geval staatssecretaris De Koster. Dat het Kamerlid Hans Wiegel op de derde plaats is gezet en de heer Vonhoff op de vierde betekent dat het LDC in de eerste plaats Wiegel als fractieleider wil zien; wanneer zo wel de heren Geertsema als De Kos ter minister worden. Het kan als ze ker worden aangenomen dat de heer Wiegel geen ministerspost zal accep teren, terwijl hij wel het fractielei derschap zal aanvaarden. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alpheuse zeskampploeg is in West-Berlijn, waar zij woensdagavond Nederland zal vertegenwoordigen in de laatste serie van het NCRV-spel Spel zonder grenzen". De Alphenaren vertrokken zaterdag middag van Schiphol. Daarvoor was men in het raadhuis bijeengekomen, waar zij door burgemeester mr. R. M. Gallas werden toegesproken, JHeel Alphen leeft met u mee. We wen sen u bijzonder veel succes toe en hopen, dat u als eerste van de Nederlandse ploegen wat puntenaantal betreft zult ein digen", zei de eerste burger. Ook spraken nog non- playing captain Ad van Ommen en Piet Hooy van de NCRV. Mevrouw Gallas maakt als vertegenwoordigster van haar man de reis mee. (Foto Leidsch Dagblad) Slechts 17 dagen lang* zijn Vroom Dreesmann's vermaarde Unicum Dekens een stuk goedkoper. Profiteer daarvan. Bespaar talrijke guldens op koesterende bedwarmte voor vele komende winters. Niet voor niets hangt aan elke Unicum deken het I.W.S.-zegel. Kom en maak uw keuze uit •double face in fraaie pastels •gezellig-modern blokdessin •echt Schots plaiddessin •klassiek-romantisch dessin •favoriete tienerkamerkleuren in effen oranje, rood en groen 1 -Pers. 150 x 220 cm 1 - Pers. 160 x 240 cm •Deze prijzen gelden uitsluitend tot en met 5 septemb' LEIDEN-ALPHEN uw prijsbewuste warenhuis

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6