WIE VAN DE TIEN? DE LEID SE B/in Burgemeester opende de Leidato Ruim 300 hengelaars in de Leidse Vliet Luchtverkeer stilgelegd voor stunt Concours Leidse Hengelaarsbond WEER IS TE MOOI VOOR DE LEIDATO theo laseroms theo van duivenbode henk wery spelen al hun wedstrijden op Vredesweekeinde in Oud-Poclgcest ATTENTIE NKV WIL: PENSIOEN PER BEDRIJF MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 PAGINA 3 LEIDEN hoe waaien de stemmen, al heen en al weer?.." De ze vraag met een kleine veran dering opgenomen uit „Zie ginds komt de stoomboot" kun je stellen als Je net als tekenaar Joop Walenkamp de wethoudersverkiezing in Leiden ziet als een vervroegd Sinterklaasfeest Want daarvan hangt het af. Het kan morgen in de Leidse raadzaal een „heerlijk avondje vol verrassin gen" worden, omdat niet vaststaat hoe de stemmen uit de zak zullen ko men. Zorgen de twee communisten de ene DS'70-er en de ene Kabouter voor een surprise? Het ziet er naar uit, dat de wet houdersverkiezing een spel wordt in de geest van „Wie van de tien?" Zo veel kandidaten zijn gesteld. Maar er kunnen zich ontwikkelingen voor doen, dat de raad er niet uitkomt en in z.g. „wilde" stemmingen an dere kandidaten aanvoert. Dat wordt dan iets in de geest van ,,'t is een vreemdeling zeker, die verdwaald is zeker". Over zekerheid gesproken: één dm kis zeker: in de sinterklaasfiguur op de tekening kan men geloven. Afgezien van alle politieke ontwikke lingen blijft burgemeester v. d. Wil ligen de scepter zwaaien. De B. in B. en W. staat vast. De college geboorten-weeën liggen dus in het vlak van de W., de wet houdersverkiezing. Om de herinne ring nog even wakker te schudden: er liggen twee voordrachten: Twee WD-kandiidaten, twee KVP-kandidaten en twee prot. chr. kandidaten, gesteund door 19 van de 39 raadsleden: vier PAK-kandidaten (één D'66 en drie PvdA) plus de steun van de 16 leden tellende PAK-fractie aan één prot. ch r.en één KVP-kandidaat en een duidelijk „nêe" tegen Harm- sen en Menken. Negentien en zestien maakt 35 en dus blijven vier stemmen over. zoals we al zeiden: twee CPN, één DS'70 en één Kabouter. Het ligt in de ver wachting, dat de Kabouter de PAK- lijn zal volgen. Van CPN en DS'70 is bekend, dat ze tegen de wethou dersclausule van het progressief ak koord zijn, die een meerderheid in het college voorschrijft. Dit neemt niet weg, dat ze wel op drie PAK- kandidaten kunnen stemmen voor het college van zes. Vraag: wat ge beurt er als er inderdaad drie PAK- kandidaten worden gekozen, want dat is geen meerderheid in het col lege? U ziet, het kan spannend worden morgenavond en Sint Van der Wil ligen roept niet voor niets: Nog één nachtje slapen. Dat is tegen de tien wethouderskandidaten, die om 't toe komstige wethoudersspeelgoed staan gegroepeerd: een schoolbord voor on derwijs, een onbewoonbaar verklaard poppenhuis voor openbare werken en huisvesting, een auto in een ver- keersknoop voor stadsontwikkeling, enz. Kijkt u zelf maar. De kandidaten dragen een truitje met de voorste letter van hun ach ternaam erop: v.l.n.r. op de voorste rij Dirks (PvdA), mevr. Den Haan (VVD) en Lijten (KVP), daarach ter Menken (KVP), Kret (prot. chr.) en Harmsen (prot. chr.) en achter aan Duyverman (VVD), Oosterman (D'66), Van Peype (PvdA) en Den Dubbelden (PvdA). Laatste vraag: gaat op „wie zoet ls krijgt lekkers, wie stout is de roe?" HANS MELKERT. ADVERTENTIE (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Onder grote belangstelling heeft zaterdagmor gen burgemeester Van der Willigen de Leidato geopend. „Met deze Leidato wil ik u namens het gemeentebestuur van harte gelukwensen. Onder herhaling van mijn Leidatodevies: „Niets heeft zoveel succes als het succes", aldus de burgemeester tegen het Leidato-bestuur. van één of meer terreinen, waar zal kunnen worden geparkeerd tegen be taling. De gemeente heeft inmiddels een aantal gegadigden gevraagd om met een sonetsvoorstel te komen. „Een onderwerp wat U allen bezig houdt is ongetwijfeld de wekelijkse of maandelijkse koopavond", dacht de burgemeester. „Naar ik meen is ook in uw kring deze aangelegenheid bij herhaling ter discussie gesteld. Ik In zijn openingswoord schetste hij de groei van de Leidato. „Lettende op uw intense propaganda-activitei- ten, vraag ik me af, of U het vol gend jaar met hal én terrein nog wel zult kunnen toekomen", zei de Leidse burgervader, die voor het af handelen van enkele zaken zijn va kantie-oord in Zwitserland enige da gen verruilde voor Leiden. Verder verklaarde hij, dat naar ver wacht kan worden zeer binnenkort aan de gemeenteraad een voorstel zal worden voorgelegd tot verlening van een krediet voor een 300-tal par- keermeters in de binnenstad. „Door deze maatregel, welke voortvloeit uit de parkeernota-1969, zal het kort parkeren in de binnenstad worden bevorderd, waarmee de belangen van de middenstand direct zijn gediend". Ook aan het lang parkeren in de binnenstad zal aandacht worden ge schonken. Binnen het kader va,n de parkeermaatregelen voor de binnen stad zullen nog dit jaar plannen wor den voorbereid inzake het inrichten LEIDEN In samenwerking met het Leids Vredeskon takt organiseert het vormingscentrum 'Oud-Poelgeest' op 5 en 6 september een vredesweek einde. Dit weekeinde onder lei ding van Francine Kooi), staflid van Oud-Poelgeest is bedoeld om bezig té zijn met het vredeswerk in het al gemeen. Waarom doe je vredeswerk? Is dit een kwestie van afzonderlijke, inci dentele acties of moet het iets per manents zijn? Deze en andere vra gen worden aan de hand van straat interviews, inleidingen en creatieve activiteiten, zoals het maken van posters, politieke prenten, plakplaat- tjes enz. nader uitgewerkt. verzeker U, dat van gemeentelijke zijde de ontwikkeling op de voet ge volgd zal worden en ik twijfel er niet aan, dat ook het nieuwe college, als het de tijd daartoe gekomen acht, niet zal aarzelen om nieuwe voor stellen aan de gemeenteraad te doen". Voorzitter Jan Wolfslag beklem toonde bij de opening nadrukkelijk, dat hij van de zijde van de brand weer, de politie en de reinigings dienst erg veel medewerking heeft gekregen. Meteen na de opening, die muzi kaal werd opgeluisterd door de Sky- liners uit Leiden, kwamen over de Groenoordhal, zoals door de organi satie bepaald, twintig vliegtuigen met reclameleuzen overvliegen. Deze re- clamevluoht is een van d© grootste die ooit in Nederland is gehouden. Om deze vlucht te kunnen uitvoeren heeft Reclamair, een afdeling van Martin Air, dertien vliegtuigen uit Duiteland moeten charteren. De gas ten van het Leidato-bestuur hielden naast de hal staande een receptie, terwijl de vliegtuigen twee maal over de hal vlogen. De RK. Harmonie zorgde hier voor de muzikale omlijs ting. De vliegtuigen hebben verder nog een vlucht gemaakt over het hele agglomeratiegebied van Leiden. Om deze stunt te kunnen realiseren wist Reclamair gedaan te krijgen, dat het luchtverkeer op de bases Ypenburg en Valkenburg tijdelijk stil kwam te liggen. Tot gisteravond toe hebben onge veer 12.000 bezoekers de Leidato be zocht. Dat is minder dan de organi satoren aanvankelijk verwacht had den. Het goede weer van de afge- i lopen dagen zal veel mensen naar het strand hebben doen uitwijken. Op dit moment Ziet het er niet naar uit, dat het record-aantal bezoekers van vorig jaar, ongeveer 70.000, op nieuw bereikt gaat worden. Na de opening van de Leidato maakte burgemeester Van der Willigen een wandeling over de beurs. Bij de foto: Burgemeester Van der Willigen in gesprek met een standhoudster. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Op de kop af 328 con coursvissers uit Leiden en de wijde omgeving hebben zaterdagochtend in de Leidse Vliet gevist om een serie prachtige prijzen.bijeengebracht door de Hengelaarsbond van Leiden en omstreken. In twee uur tijds werden In totaal 1036 maatvissen gevangen, wat uniek is voor een viswedstrijd in de Vliet. De beste sportvisser bleek de heer Jager te zijn die niet minder dan 33 maatvissen aan de controleur kon overhandigen met een lengte van niet minder dan 5565 milimeter. Hij sleepte daarmee een volledige hen- geluitrusting ter waarde van ruim vierhonderd gulden in de wacht als mede twee bekers. Hij won de beker van de Leidse Hengelaarsbond voor de grootste lengte en de beker van het Leidsch Dagblad voor het groot ste aantal. De uitslag wa6 verder: 2. P. van Loon 25 st. 4097 mm, 3. G. v. d. Maat 22 st., 3915 mm, 4. P. Pannekoek 20 st.. 3202 mm, 5. H. Stroet 17 st. 3054, ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie ls „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Vissen in de Vliet (Foto LD/Holvast) 6. L. de Braber 16 st. 3015, 7. J. Masurel 17 st. 3010, 8. F. Zandbergen 18 st. 2968 9. A. van Besoyen 17 st. 2860; 10. Winkelaar 17 st. 2833. De prijs voor de grootste vis ging naar de heer Masurel Beste controleur bleek de heer Van Dijk voor de he ren Schouten en van Brakel. De prachtige prijzen werden 's mid dags uitgereikt in het St. Antonius- huis aan de Mare. Het bestuur van de Hengelaarsbond van Leiden en Omstreken zal de baten van deze wedstrijd gebruiken om volgend jaar een visdag te organiseren voor de Leidse jeugd. Er zal in twee klassen worden gevist namelijk van 12 tot 14 en van 14 tot 16 jaar. GEMERT (ANP) Het Neder lands Katholiek Vakverbond staat op het standpunt, dat het geweldig gro te aantal organen ter uitvoering van penioenvoorzieningen zou moeten worden teruggebracht tot 26: één per bedrijfstak conform de huidige inde ling van de bedrijfsverenigingen die belast zijn met de uitvoering van de sociale verzekeringen. Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft onlangs gepleit voor één algemeen pensionfonds. Maar de heer F. van Bakel, secretaris van het NKV. zei zaterdag op de sociale studiedagen van het verbond in Ge- mert, dat een plan voor de oplos sing van het pensionprobleem reëel moet zyn. „Met een plan, hoe fraai ook van conceptie, aan de uitvoe ring waarvan niet op betrekkelijk korte termijn kan worden begon nen, is niemand gebaat". Uitstel van het pensioenprobleem, aldus de heer Van Bakel, laat de toekomstige gepensioneerden voor een deel in de kou staan. Zeer belangrijk noemde de heer Van Bakel het, dat de aow- en aww- uitkeringen worden opgetrokken tot het niveau van het minimumloon (hetgeen, als het in 1973 zover is in dat Jaar f 750 miljoen aan extra fi nancieringskosten met zich mee zal brengen en dat men het in de stich ting van de arbeid eens is geworden over de invoering van een wettelijke pensioenplicht voor alle werknemers. De vakbeweging staat op het standpunt dat de aanvullende pen sioenen welvaartsvast moeten zijn. Waterpolowedstrijd De Zijl-De Gouwe LEIDEN Het comité tot behoud van het zwembad „De Zijl" blijft ac tief. Na de bijeenkomst van de afge lopen week, waar een groot aantal sympathisanten met de plannen van het comité bleek in te stemmen heeft men nu gesproken met de zwemvereniging „De Zijl". Dit heeft geleid tot het. organiseren van een waterpolowedstrijd, welke morgen avond om zeven uur in het zwem bad zal plaatsvinden. „De Zijl" zal spelen tegen het sterke ,,De Gouwe" uit Waddinxveen. De opbrengst van de entreegelden is bestemd voor de uitvoering van de toekomstige plan nen van het comité.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3