Pech slaat toe voor Heezemans Fernandes liet gave indruk achter Daviscup blijft in Ver, Staten veegt de met aan Japan vloer volleybalteam Nederlaag (12-8) van HVL tegen Quintus Kernploeg gaat naar Toensberg Drielandenwedstrijd jeugd in Breda Duitsers kansloos Veldhandbalcompetitie Wereldrecord Uwe Seeler vindt het welletjes Schenk staat voor keus MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 ZANDVOORT (GPD) Toine Heezemans: „Het is een ri sico dat je moet incalculeren. Achteraf gezien is het ontzet tend jammer dat ik niet met de Abarth heb kunnen starten want het zal nu erg moeilijk worden de Europacup te ver overen". Heezemans die niet had kunnen starten in de eerste tourwagenrace omdat de speciaal uit Italië overgevlogen Abarth 1000 het al in de training begaf, belandde halverwege de wedstrijd in de Gerlachbocht, omdat de motor van zijn Alfa Romeo 1750 GT AM vastliep. PAGINA II LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Het was allemaal precies begonnen zoals men het zich had voorgesteld: Toine Heezemans, nu eens niet als de snelste van start "dat was voorbe houden aan Nico Chiotakisi, zat na de eerste ronde aan kop met Chio- takis op de tweede plaats, een situa tie die we maar al te goed kennen van de nationale races. Daarachter zaten de Italiaanse ploegmakkers van Toine met als storende noot alleen nog de Neerpasoh Ford Capri, die erd gereden door Dieter Klemzer, de BMW 3000 CS van Günther Hu- ber, ook een duidelijke favoriet, liep niet erg fijn en moest het al spoedig laten afweten. Heezemans liet, na 'n tiental rondes gestoeid te hebben met de concurrentie, even zien dat hij de beste toerwagenrijder van het ogen blik is. Hij nam een honderd meter voorsprong. Deze situatie hand haafde zich tot de 45ste ronde, toen Heezemans tot grote verbazing van de Italiaanse pit plotseling stilviel. Oorzaak: geen benzine meer. Voor de wedstrijd had Toine gezegd niet te hoeven tanken. Maar de Alfa slurpte benzine (1 liter op 3 km t en er moest dus toch getankt worden. Dat had echter allemaal niet gehoeven, want nauwelijks twee ronden later weiger de de motor iedere verdere dienst. Maar Nederland had nog een ijzer in het vuur, in de persoon van Chiotakis. De SRT-rijder verwisselde helaas even de baan voor het gras en verspeeld? daarmee de leiding. On dertussen lag Frans Lubin met Ford Escort Twin Cam op kop in de twee de divisie en Wim Boshuis leidde na een hevig gevecht met fabrieksrijder Pinto in de klasse tot 1300 cm3. Koppeling Toen viel eerst Lubin uit met een kapotte koppeling en Liane Engeman nam de leiding over in de tweede di visie. Slechts één vraag beheerste verder de race. „Moet er getankt worden of niet". De tank van de Alfa van de leider Picchi was erg ruim. want hoewel de concurrentie naar de pitch moest, draaide de Italiaanse fabrieksrijder rustig zijn rondjes en stevende onbedreigd op de overwin ning af. Liana Engeman had al ge tankt, maar kwam in de één na laat ste ronde opnieuw naar de pitch met moeilijkheden en verspeelde daarmee haar eerste plaats aan de Oostenrij ker Helmuth Marko met een BMW. Het was misschien verstandiger ge weest om gewoon door te rijden, dan wel wat langzamer maar toch met een kans op een goede klassering. Uitslagen Toerwagens, Internationale groep 2 (801,9 km): Johann Abt (WD1) Fiat Abart 1000 TCR 2.19.25,7 (gem snelh. 129, 114km) 2. Peder Wisskirchen (WD1) NSU 1000 TTS 69 ronden 3. Ton Co- ronel (Ned) NSU 1000 TTS 68 ron den; 4. Alfredo Faraoni <Ita> Fiat Abarth 1000 r 67 ronden; 5. Vac lav Botek (TsJ) Skoda S 1000 67 ronden. Stand Europees kamioen: Abt 40 pnt na zes wedstrijden Faraoni 21 3. Vaclav Bobek 15 Formule driewedstrijd (100,630km) Jurg Dubler (Zwi) Chevron B 17 18.56,1 (gem snelh 155,072 km/u) 2. taunïois Migault (Fran) Teen. 3. Ülf Svensson (Zwe) Brabham BT. Toerwagens groep l Internatio naal (301.9 kilometer) Helmut Marko (W Did) BMW Al- MOTORCROSS De Finse motorcrosser Heikki Mikkola heeft In Wohlen de Grand Prix van Zwitserland voor 250-cc machines lewonnen. Het was de elfde en voor- lutste wedstrijd om het wereld kampioenschap. pina 1600 2.06 03,6 <gem. snelh. 143. 695 k/u) 2. Alain Dex (Bel) Ford Escort TC Divisie 3. boven 1600 cc: 1 Gianluigi Picchi (Ita) Alfa Romeo 1750 GRA M 72 ronden in 2.05.55 5 "gem. snelh. 143.861 k/u) 2. Carlo Facetti (Itat Alfa Romeo 1750 GTA M 3. Ernst Furtmayer (WD1) BMW 2800 cs 4. Walter Treser (WD1) BMW 2002 ti 5. Rob Slotemaker «Ned.) Al fa Romeo 1750 GTA M 6. Nico Chio takis (Ned) Alfa Romeo 1750 GTA M 7. Dieter Glemser (WD1) Ford Capri 8. Toine Hezemans "ITed> Al fa Romeo 1750 GTA M Stand Europees kampioenschap na zes races: 1. Abt 40 punten 2. He zemans 39. In de formule 3-race gaat James Hunt nog op kop. Een paar ronden voor de finish zal hij ech ter de strijd wegens motorpech moeten staken. De achter hem rijdende Dubler (33) zal winnaar worden. CLEVELAND (ANP) Voor het derde achtereenvolgende jaar hebben de Verenigde Staten het toernooi om de Davis Cup gewonnen. Al op de tweede dag van de challenge round veroverden de Amerikanen een beslissende 31 voorsprong op uitdager West-Duitsland. In de drie partijen slaagden de Westduitsers er niet in om ook maar één set te winnen. Met service-aces, scherp geplaatste op deze dag gewacht Ondanks zijn returns en knallende volleys sloegen capaciteiten en de in elke partij op- de Amerikaanse tennissers reeds op j nieuw gedemonstreerde vechtlust, de eerste dag de Duitse hoop vrijwel j was liij tot dusverre steeds door de Ar. hndam in vrxnr Viet eerst. In rip 70- SClCCtiCCOmmiSSlC V&tl het Am6I°i- de bodem in voor het eerst in de 70- jarige geschiedenis van de Davis Cup de begeerde 18 kg zware bo kaal te winnen. De 10.500 toeschou wers in het volledig bezette Harold T. Clark-stadion zagen hoe Amerika in de 61ste challenge round, de eerste twee enkelspelen gladjes won. Wil helm Bungert werd door Arthur Ashe in zeventig minuten met de score 2—6, 8—10, 2—6 aan de kant gezet. Cliff Richey had al even wei nig moeite met Christian Kuhnke: 6—3. 6—4, 6—2. „Wat kon ik doen, tegen deze ser vice was niets uit te richten," klaag de Bungert achteraf. De 31-Jari- ge sportartikelen-groothandelaar uit Düsseldorf bood alleen in de tweede set respectabele tegenstand. Maar na drie kwartier, waarin hij bij 76 en 40—40 eenmaal de kans op een doorbraak had. ging ook deze set verloren. In de derde set was het met de Duitser gedaan. Opvallend was het verschil in serveren. Bun- kaanse Davis-Cupteam gepasseerd Richey maakte zijn uitverkiezing op grandioze wyze waar en werd door de duizenden op de stalen bijzettri- bunes rond de asfaltbaan op ovatio- nelj wijze gehuldigd. Dubbelspel Bob Lutz en Stan Smith gaven in het dubbelspel hun Duitse tegenstan ders evenmin ook maar een schijn van een kans. Bungert en Kuhnke, die dit seizoen in een Davis-Cupwed- stryd nog geen enkele keer verloren hadden, konden zelfs geen set ver overen op de geroutineerde Amerika nen. Het verschil tussen de beide dubbels was hoofdzakelijk gelegen in serveerkracht en verplaatsingssnel heid. Was de bal geruime tijd in het spel, dan trokken de Duitsers niet zelden aan het langste eind Maar allengs manifesteerde het klassever- schil zich toch onmiskenbaar Bungert sloeg, evenals de dag te- DEN HAAG (ANP» —De Neder landse kernploeg bestaande uit Jan Bols. Jappie van Dijk, Ronnie Nooit- gedagt. Peter Nottet. Ard Schenk, Eddy Verheyen, Cees Verkerk en Piet Vink. zal alch in de Noorse plaata Toensberg voorbereiden op het ko mende schaatsseizen. Vooral Ceee Verkerk en trainer Leen Pfrommer zijn voorstanders van een langer ver blijf ln het noorden, wegens het sta bielere weer. de mogelijkheid om wedstryden te rijden en (een argu ment dat vooral Pfrommer aansprak) om op het natuur-ijs van Toensberg een korte bocht uit te zetten, waar door de sprint kan worden bjjge- scherpt Na de opbouwtraining op het tt», die op 15 oktober begint, vertrekt de ploeg op 7 december naar Toensberg om op 5 januari naar Nederland te rug te keren. Tijdens het verblijf in Noorwegen vallen de landenwed- strijd Noorwegen Nederland 19 en 20 december) en de traditionele nieuwjaarswedstrijden. Terug in Ne derland zal de ploeg in de omgeving van Amsterdam worden onderge bracht ter voortwreiding op de natio nale kampioenschappen, die op de Jaap Eden baan worden gehouden. Na het nationale kampioenschap vertrekken de zes geselecteerden naar Inzeil of Davos om zich voor te be reiden op de Europese kampioen schappen. die op 23 en 24 januari as. plaatsvinden in Heerenveen. Vervol gens gaat de ploeg naar Noorwegen (waarschijnlijk Oslo» voor de vijf landenwedstryd op 30 en 31 januari. Men zal ln Noorwegen blijven tot aan de wereldkampioenschappen op 14 15 februari in Göteborg. LEIDEN HVL is gisteren de veldhandbalcompetitie begonnen met een 12-8 nederlaag tegen het Wate ring-se Quintus. Erg rouwig waren Jan Schuuring c.s. niet over het ver lies. En Quintus liet de winst tame lijk onverschillig. De reden ligt voor de hand. Als de tekenen niet bedrie gen dan is deze competitie de laat ste veldhandbalcompetitie in Neder land. Dat wil zeggen handhalcompc- titie met elftallen. In het buitenland bestaat de 11- handbal al jaren niet meer. Nu vooral het zaalhandbal zo'n grote publieke belangstelling heeft gekregen, zijn de topverenigingen in Nederland zich gaan toeleggen op deze veel attractievere tak van de HVL en Quintus speelden op Room burg een aantrekkelijke wedstrijd, die voor de aanhangers van het „grote" veldhandbal een reden zou zijn ge weest om hun kruistocht voor deze tak van de handbalsport niet op te geven. Voortreffelijk De Wateringers starten met voor treffelijk open aanvaisspel waar de defensie van de rood-witten "Kees Janson, Lex Verslooten, Ton Over- dijk. Jan Schuuring, Ruud van Zijp en Frank Bonte vele malen op mis tastte. Als in het doel Piet Hiestand zich niet zo geweldig had geweerd dan zou de ruststand een grotere sport Het ligt in de bedoeling om in achterstand voor HVL te zien heb- het. volgende seizoen over te scha kelen op het 7-handbal. Er zal dan een aparte veld-7-handbalccmpetitie komen naast een zaalhandbalcom petitie. Roosendaal GPD) De Belgische biljarter Tony Schrauwen, die in 1969 in Groningen de wereldtitel in het de doorslag. De gasten wonnen met ben gegeven dan 49. Na de her vatting bleek vooral de HVL-defensie lering te hebben getrokken uit de eerste helft. Wat Quintus ook pro beerde. er viel geen opening meer in de linie voor Piet Hiestand HVL rukte op tot 89. Als het toen wat had meegezeten Lacus kogelde te gen de paai en Tissema deed en kele minuten later hetzelfde zou de winst wellicht in Leiden zijn ge bleven. Nu had na die mislukte HVL- pogingen Quintus succes en dat gaf gert sloeg 18 aces, vijf meer dan zijn voren jn Zyn partij tegen Ashe, weer tegenstander, maar was bijzonder zwak met de tweede bal. Hij maakte twaalf dubbele fouten tegen Ashe niet één. Kuhnke doorbrak in de partij te gen Richey twee keer de opslag van zijn tegenstander, maar moest daar entegen zijn eigen service zesmaal afgeven. Een wending scheen in de derde set mogelijk, toen de Keulse jurist met 2—0 leidde. Maar van dat moment af speelde de kleine 23-jarige Richey zijn beste spel. Hy maakte zes games a chtereen en greep d e partij op het eerste matchpoint met een ace. Vijf Jaar lang heeft Richey te veel dubbele fouten en Kuhnkes returns op de services waren keer op keer aan de zwakke kant. Lutz en Smith, die op Wimbledon niet veel klaar maakten, waren er buitenge woon goed in. Hun volleren was af en op de smash misten zy zelden of nooit. Slechts eenmaal in de gehele partij kregen de Westduitsers de kans de service van de Amerikanen te doorbreken. Dat was in de eerste set bij de stand 41. Lutz kwam toen 1540 op zijn service, maat hield goed stand. Met de score 63. 7—5, 64 bezorgden Smith en Lutz de V.S. voor de 22ste keer in de his torie de Davls Cup. Bij een poging om een van de kogelharde services van Arthur Ashe te retourneren brak Wil helm Burgert zijn racket. FRANKFURT (ANP) Uwe Seeler, de aanvoerder van het Duitse voetbalelftal sinds vele jaren, heeft laten weten dat hij ln de wedstrijd tegen Hongarije op woensdag 9 september in Neuren berg, afscheid wil nemen. De HSV- er, die dit jaar voor de derde maal tot voetballer van het Jaar werd uit geroepen, zal met de verkiezing te gen de Hongaren zyn 72ste cap in ontvangst nemen. ankerkader 47/2 veroverde, heeft 128. Voor HVL scoorden Kees Lu- zaterdag tijdens een pantathlon-in- Cas. 2 straf worpen, George Tiesema terland Nederland-België in Roosen- 3, Hans Kagie 2 en Ton Overdyk daal een officieus wereldrecord op j zyn naam gebracht. In één beurt scoorde hij tijdens het bandstoten een serie van 200 caramboles Het officiële wereldrecord staat op naam van Fransman Marty met een serie van 126 caramboles. Algemeen winnaar van het toer- nooi werd de Limburger Jean Bes- sems met 10 matchpunten. tweede j M. van Dyck (België) met acht matchpunten. DEN HAAG (ANP» Ard Schenk staat voor de keus: op 14 en 15 februari a.s. zijn we reldtitel verdedigen ln Göte borg of op diezelfde datum deelnemen aan de sprint-wed strijden van de voor-Olympische Spelen in Sapporo. De Japanse bond heeft voor deze wedstrij den zes Europese rijdsters en rijders uitgenodigd, te weten, een Russin, een Nederlandse, een Zweed, een Rus. een West duitser en een Nederlander. Voor Nederland zyn met name gevraagd naar Ard Schenk en Ans Schut. Voor het Apel- doornse meisje levert het aan vaarden van de uitnodiging niet zoveel problemen op. Het we reldkampioenschap voor de da mes in Finland is dan achter de rug Voor Ard Schenk liggen de zaken anders. De student in de fysio-therapie, die vorig Jaar aankondigde wegens studie zich dit seizoen uitsluitend bezig te kunnen houden met sprinttrai ning. moet begin december een schriftelijk en begin januari een mondeling examen afleg gen. De KNSB heeft nog niet gereageerd op de Japanse uit nodiging. De schaatsbond zal eerst intern overleg plegen WIELRENNEN Cor Priem heeft in het Belgische plaatsje Lan- gerbrugge een wielerkoers ovej 1131 km gewonnen, waaraan werd deel genomen loor vyftig renners Priem zegevierde in 2 uur 35 mi nuten. Tweede werd de Belg De Guohtebare en derde diens landge noot Freddy Dhanes. LEEUWARDEN (GPD) De klapkende gevolgen hebben Een totaal die het Nederlands damesvolleybal- 1 ontredderd oranje-team werd door team zaterdagavond in de sporthal I wereldkampioen Japan volledig van da in Sneek te verwerken kreeg kan, I vloer geveegd. Met de setstanden 6— met de wereldkampioenschappen ln 16. 1—15, 3—15 werd het laatste het vooruitzicht, weieens verstrek- restje zelfvertrouwen dat de jonge ploeg van bondscoach Johan van der Haar nog bezet, weggevaagd. De klap BREDA -ANP) Veertien dagen 'óór de Europese jeugdkampioen- Öiappen ln Parijs blijkt het met fc vorm van de zeven door de Ko- bklyke Nederlandse Atletiekunie (selecteerde atleten allerminst •echt gesteld te zijn Zes uit de kleine groep kwamen fcdag m actie in de drielanden- Wstrijd Nederland-België-Spanje Breda en hun prestaties wettigen hoop, dat de afvaardiging niet op teleurstelling zal uitlopen. Zon- dat van de atleten Feraandea Mendes, Bottse, Vos, Visschers Franssen, De Bruin en de nu nog geblesseerde Nusse verwacht mag worden, dat zy een greep naar goud zilver of zelfs maar brons zullen doen, mag men rekenen op klasse ringen ln de goede middenmoot. Ten aanzien van het in Parijs niet in de prijzen vallen van de Nederlandse atleten moet wellicht voor Hugo Fernandes Mendes een voorbehoud worden gemaakt. De be gaafde Antilliaan kon ln Breda wel niet het programma afwerken dat hij zich had voorgesteld, maar liet desondanks een gave Indruk achter. Toen hij op de 100 meter na zeven tig meter in gewonnen positie lag, liet hy zich wegens een licht spier- ongemak uitvieren en zeilde soepel, inderdaad nog als eerste, over de fi nishlijn. Fernandes liet de 200 meter, zijn favoriete afstand, en de esta fette wijselijk lopen om niet te for ceren. Bondstrainer Jan van Heek. die meegaat naar Parijs: „Een bles sure is het eigenlijk niet. Maar Je mag geen risoco nemen. Daarom loopt hij voor Parijs ook geen wed strijden meer". En de uiterst opti mistisch gestemde Ciko-man zelf „Als ik geluk heb met een ptkstart kom ik ver, want snelheid heb ik wel. Maar ik wil het vooral op de 200 meter proberen. Op de 100 meter is de Zwitser Pusterla (een Jongen van zeventien Jaar. die 102 op zijn naam heeft staan) gevaarlijk. Louis Franssen was met zijn evenaring van het 400-meter jeugdrecord van Jan van Uden niet helemaal tevre den. „Normaal kan ik op de laatste 100 meter nog even goed aanzetten en met lange passen doorgaan. Maar dat zat er op deze losse baan niet in. Als ik echt gewild had dan was het wel 48 2 geworden". Spanje, als Europese atletieknatie een Jaar of acht geleden nog geheel onbetekenend, bracht een zeer ster ke formatie op de been. die dan ook ruim afstand nam: 166 punten, tegen Nederland 118 en België 107.5 De Belgen hadden op het laatste moment hun ploeg drastisch moeten herzien, omdat de leeftijdsgrenzen voor Junioren bij hen anders liggen. Aan d® leeftijd van sommige Span jaarden, die van II tot 18 sep tember in Parijs met tien h twaalf man aan de start hopen te komen, bestond in Nederlandse kringen even eens twyfel Nederland behaalde op vijf (van de 19 nummers) een eerste plaata: Fernandes Mendes won de 100 me ter ln 10.7. Fransen de 400 meter in 48.3, Hehl de 110 meter horden ln 15.3, De Jong het discuswerpen met een worp van 45.79. terwijl het speer werpen ln een dubbele Nederlandse zege eindigde. 1. Benders 61.16 me ter, 2. Frauenfelder 56.15 meter. kwam ook by Johan van der Haar hard aan. „Ik ben teleurgesteld, uiteraard. Natuurlijk had ik de meisjes erop voorbereid dat ze een drie-sets-nederlaag tegemoet gingen. Maar dat het zo zou lopen had lk niet verwacht. We zijn niet eens aan volleyballen toegekomen". In een razend tempo, enorm ge varieerd en verdedigend foutloos He pen de luid schreeuwende Japan se meisjes snel uit naar 6—15. De tweede set verliep nog sneller. Pas toen Frans Arts het veld ruimde voor Aukje de Vries (DVC), de stand was toen 06. kreeg de oranje-equipe 'n puntje binnen. Het was de enige in die set (1—16). De derde set was slechts een for maliteit. Ondanks het Inzetten van Annemleke van der Horst. Met 315 was de wedstrijd binnen 50 minuten beslist. Hoe weinig de wereldkam pioenen zich hadden ingespan nen bleek pas daarna. Ten gerieve van het publiek volgde nog een de monstratie-wedstrijd tussen de Ja panse A en B-selectie. Pas toen werd er werkelijke gevolleybald.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11