LESTERHUIS BRAK OP 1500 METER Nederland iets meer kwaliteit het was en hoe ver Ilja Keizer loopt snelle 1500 meter Favoriet Wim Hol verzwikt een enkel NICO SPITS SCHIET HOCKEYTEAM NAAK 1-0 OVERWI ENGELAND Hoe warm Smeman behield nationale titel Oude garde van Lugdunum wint Voortreffelijke conditie Gegroepeerd aanvallen Drama in Eibergen PAGINA 10 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD 100 ver kogel hoog 400 110 h disc polsh. speer 1500 tfotaal Smeman 11.— 6.77 12.33 1.75 50.6 14.8 37.18 3.80 51.46 4.39.4 7043 Langemeyer 11.2 6.81 12.91 1.86 50.9 15.4 34.36 3.60 44.32 503 8 6714 Lesterhuis 10.8 6.66 13.29 1.95 52.1 16.1 42.50 3.30 53.54 6.02.1 6709 Jonkers 11.— 6.89 11.13 180 49.8 16.9 51.26 3.40 52.20 4.31.1 6675 Stam 11.6 6.28 12.46 1.75 52.2 15.2 36.— 3.60 52.90 4.37.- 6652 Drie iEngelsentegen één (Ne derland/. v.l.n.r. Svelik. Thole (Ned.), Olivier en Saldanha VLAARDINGEN (GPD) Was Ben Lesterhuis soms ineens be hekst? In een sukkeldrafje kweet hij zich van de 1500 meter, de af sluiting yan de nationale tien kamp. Langs de lijn maande zijn trainer Eef Kamerbeek hem ver geefs tot meer spoed aan. Maar de Brabander „wandelde" onver stoorbaar door. De gevolgen wa ren rampzalig: 6.02.1 (een tijd om heimelijk in een doofpot te frie melen) èn een zware valpartij van de eerste naar de derde plaats. De titel van Nederlands eerste tienkamper bleef, na een van transpiratie doorweekt weekein de, in het bezit van Hans Sme man. De 27-jarige Gouwenaar, wiens prestatie-curve als bij een lichte aardschok heen en weer schoot) schoof pas na acht taken op naar de zilveren positie. In die fase van de maxi-wedstrijd hervormde Smeman eindelijk zichzelf: een krachtige uithaal met de speer (51.46» en een per soonlijk record op de 1500 meter (4.39.4). Vóór die waarheid dienende mijl stond Lesterhuis 66 punten voor op favoriet Smeman. Wat anders ver taald bleek die marge nog maar griezelig smal: twaalf seconden. Leeterhuis zou. was de alge mene opinie, vast en zeker worden ingelopen, maar zijn trotse status ate runner-up leek onschendbaar. Toch passeerde ook de Amsterdam mer Richard Langemeyer hem in de allerlaatste meters van een ware marathon. „Bedankt Ben", siste Ka merbeek. na de langzaam-aan- aktie" op de 1500 meter. Onder leiding van Kamer beek prepareerde Ben Lester huis zich drie weken intens op de tienkamp in Vlaardingen. be doeld als startpunt voor een nieu we toekomst. Drie jaar terug had zich al in die richting willen bekwa men. Maar bij een ongelukkige lan ding, na een katapultsprong met de polsstok, scheurde hij een kapsel- band onder de arm. Genezen ver klaard van een ingewikkelde opera tie had hij nog slechte aandacht voor het hoogspringen, zijn spe- oiallteit. Dit seizoen echte*- wilde hij zijn kennis uitbreiden. HU nam zich voor via de nationale tienkamp de centrale training van de all- rounders binnen te dringen. Even dreigde hU te struikelen over een dwarsligger van een blessure, toen, bij het verspringen in Haarlem een stukje bot in zUn hak afbrokkelde. Maar in gezonde conditie spoorde hij naar Vlaardingen. waar hU naar verwachting het eerste deel be- OEGSTGEEST Het traditionele veteranentoernool van ASC om de In Memoriam Bill van Berghen-He- negouwen Trofee is gisteren gewon nen door Lugdunum. De „klkkers-op- leeftyd" verwezen de oude garde van LDWS naar de tweede plaats door het beter nemen van strafschoppen. DOCOS legde voor LFC beslag op de derde prijs van het als altUd weer bUzonder geslaagde toernooi. heerste. ZUn reeks op zaterdag 10.8 op 100 meter (10.7 als beste presta tie), 6,66 meter bij het versprin gen (7.15) 13.29 meter met "de ko gel (14.53), 1.95 hoog (2.06) en 521 op de 400 meter (52.8). Smeman kon dat bU lange na niet evenaren: vierde nog slechts op een afstand van 200 punten. De gouden kanshebber stalde zyn serie schots en scheef uit: 11.0. 6.77. 12.33 1.75, 50.6 op alle drie technische onderdelen, daalde hU diep onder zijn niveau af. Ook in het tweede bedrijf vermorste hy in die sector, punten. Smeman: „Ik had geen kracht. Ik heb er geen excuus voor. Het is mün eigen schuld. Voor al mun polshoog was erg slecht. Ik vond het toen voor het eerst link worden". Lood Hans Smeman tilde zich slechts boven 3.80 mtr uit. krap een halve meter winst op Lesterhuis. die nog met „hoogtevrees" kampt. Smeman bleef echter knap bU met de speer, die Lesterhuis plotseling als lood in de hand woog. EindelUk dan was de nieuweling zichzelf tegenkwamen. Maar aanzienlUk later dan was be redeneerd. Niettemin hield zUn trai ner Kamerbeek nog altyd moed „Ik schat hem nog steeds op 7.000 punten. Maar dan moet hU de 1500 meter onder de vyf minuten lopen. Hyzelf beweert dat hU dat niet kan. maar als ik hem was, lukte het me wel. Gewoon een kwes tie van instelling. En daar schort, het bU hem aan. HU is veel te ge makzuchtig. denkt veel te gauw dat hU volleerd is op een nummer". TerwUl Lesterhuis (25) nog over de baan sjokte, vierde Smeman het behoud van zUn titel. Voor de derde maal in zUn carrière telde hU meer dan 7.000 punten (exact 7043). Ach ter hem ontwaarde hij ineens Langemeyer (23), die Lesterhuis met vyf punten voorbijglipte. De Am sterdammer (student in- de medicUneni was vanwege een lies blessure een jaar uit de running ge weest. ZUn ontwikkeling bleek er geenszins door geschaad: twee per soonlijke records. waarbU een forse lift op het hoogspringen (van 1.80 naar 1.86 mtr.) Traag Lesterhuis verbeterde zichzelf op de 400 meter, de 110 meter horden, en met de discus. Maar hy deva lueerde het werkstuk met een trage 1500 meter. De door hem opgespoor de oorzaak: „ik heb er een enorme angst voor Conditioneel moet ik hel aan kunnen, want ik draaf regelmatig een uur door de bossen Ik had mezelf ook wel op 5.20 getaxeerd. Maar ik vind dat Eef Kamerbeek ook schuldig is. die heeft tydens de race veel te veel opgejut". Kamerbeek bleek nog steeds niet te zyn gekalmeerd. „Iedere redeiyke HANS SMEMAN atleet kan onder de vyf minuten ko men. Maar als je de eerste ronde in 73 aflegt, toon je geen karakter. Nee, als Ben wel een tienkamp wil doen, maar dan geen 1500 meter kan hy er beter van afzien. Ik zal hem adviseren met hoogsprin gen door te gaan en de tienkamp maar te vergeten". Welk oordeel scherp contrasteer de met dat van Jaap Noor- debos. bondscach voor de al- les-kunners: .Kamerbeek heeft hem te snel weg laten gaan. Als je hem op 73 zet, wil je hem op 4.58 laten eindigen. Kamerbeek maakt de fout zichzelf in Lesterhuis te projecte ren en op die manier zichzelf als het ware in de atletiek terug te brengen. Ik heb vertrouwen in Lesterhuis. Als het aan my ligt. komt hij by de centrale training Dan zullen we hem die angst voor de 1500 meter wel uit het hoofd pra ten". AMSTELVEEN (ANP) Het Nederlands hockeyelftal. met twee debutanten in zijn gelederen: Donald Kalff als spil en Paul Litjens als linksbuiten, heeft in het zonnige Wagener stadion in Amstelveen de vijftiende interlandwedstrijd tegen Engeland als winnaar afgesloten. Onze landgenoten zegevier den met 10 door een doelpunt in de vóórlaatste minuut van de eerste helft van Nico Spits, die een door zijn broer Frans genomen en Tippy de Lanoy Meijer gestopte strafcorner met een zuiver gericht schot afrondde. Fel hebben de Engelsen na de rust gestreden om de achterstand weg te werken, waarbij zij menigmaal dreigend oprukten Een unieke kans op de gelijkmaker kreeg in de twaalfde minuut Michale Corby, toen hij een» strafbal mocht nemen, toegekend omdat Frans Spits op de doellijn de door Paul Svelik uit een strafcorner ingeslagen bal niet volgens het boekje had gestopt. Vis-a-vis met Maarten Sikking richtte Corbey zuiver op de hoek. De Nederlandse goalie was echter razendsnel in zijn reactie en hield met de rechter hand de bal uit zijn doel. Een daverend applaus was het verdiende eerbetoon voor deze prachtige redding. Het was vooral met het oog op het komende Europees bekertoernooi in Brussel, waarvoor Nederland en Engeland in dezelfde poule zijn ondergebracht, interessant te zien, hoe beide ploegen elkaar bestreden. Nederland deed dit met het vertrouwde systeem, doch de Engelsen bleken geheel nieuwe wegen te zijn in geslagen. Zij speelden met de ex-Tjech Paul Svehlik als ausputzer en hadden daarvóór een verdedigingslinie van drie man. Als schakel spelers met de viermansvoorhoede fungeerde het tweetal Ahmand Oliver. De taktiek van de Engelsen steunde op een voortreffelijke con ditie, die hen in staat stelde tot het eindsignaal in een hoog tempo door te gaan. Het stemt tot grote tevredenheid, dat de eveneens in topconditie zijnde Nederlandse ploeg erin is geslaagd, na de recente successen van deze Engelse ploeg tegen Zwitserland, Tsjecho-Slowa- kije, West-Duitsland en België, toch te triomferen, zonder daarbij alle troeven op tafel te leggen. Dat de vorm er bij verscheidene Ne derlandse spelers is, bleek overduidelijk. De gebroeders Nico en Frans Spits, Tippy en Lancy Meijer. Maarten Sikking. Coen Kranenburg en André Bolhhuis speelden een excellente partij, vooral individueel. In de combinaties viel er nog wel eens een steekje, mede doordat de debuterende spil Donald Kalff zich moeilijk bij hen kon aanpassen Voorgangers als Jan' Piet Fokker en Sebo Ebbens om niet nog verder in de geschiedenis terug te gaan kon hij niet doen ver geten. De Nederlandse ploeg, die toch over iets meer klasse bleek te be schikken dan de Engelsen, al zyn bijv. Michael Corbey. de uit Kenia afkomstige Ahmad, Richard Oliver en Rui Saldanha zeer goede hockeyers en de ex-Tjech Paul Svehlik een scherpschutter-met-re putatie. heeft in de beginfase weinig kansen behad. Dit in tegen stelling tot de Engelsen, die in de zesde minuut reeds hun eerste strafcorner kregen het matige schot van Svehlik werd gestuit en twee minuten later door de vrij staande Corbey een mooie scoringskans kregen. Sikking redde in het tweede geval echter prima. Hun gegroepeerd aanvallen maakte de Engelsen wel Iets gevaar lijker, doch toen de Nederlandse verdediging hierop meer vat kreeg, haalde het weinig meer uit. De eerste gevaarlijke Nederlandse aan val viel in de 21ste minuut, toen Frans Spits, gelanceerd door Jeroen Zweerts, een rush op het Engelse doel ondernam. Dicht zijn doel genaderd werd hij echter dermate gehinderd, dat hij geen voldoende kracht meer in zijn slag kon leggen en tergend langzaam rolde de bal voor het doel langs. Nederlands eerste strafcorner in de 25ste minuut werd een „niet", maar toen in de 34ste minuut, nadat Sik king nog een schot van French met het been had gekeerd, bij een hoge voorzet van Frans Spits door de Engelsen sticks werd gemaakt en Frans Spits voor de tweede maal een strafcorner mocht nemen, werd het „prijs". Nico Spits was de prijsschieter. Het onbetwistbare hoogtepunt in de tweede helft was de redding van Sikking op de strafbal van Corbey. Nederland kreeg, nadat de twee Engelse trafcorners geen resultaat hadden opgeleverd, steeds meer vat op het spel van de tegenstander, die wel onstuimig bleef komen, docht het meer moest hebben van verdwaalde Nederlandse passes, vooral een gevolg van een zeker nonchalance, dan van eigen superioriteit. Nog éénmaal moest Sikking reddend optreden bij een schot van Whalley in de voorlaatste minuut, maar toen had Neder land in feite de wedstrijd geheel onder controle. BONN (ANP) De Utrechtseat- le(tte Ilja Keizer heeft zaterdag op de kunststofbaan in Bonn een 1500 meter gewonnen in de beste Neder landse seizoentyd van 4 minuten en 13 seconden. Dit betekende tevens een verbetering van haar persoon- ïyke record met drietiende seconde (zU werd vorig jaar in Athene vyf de tydens de Europese kampioenschap pen in 4.13,3). De Weatduitse Ellen Tittel werd tweede in dezelfde tyd, eep verbetering van het nationale re cord met eentiende seconde. Een fi- nishfoto was nodig om de Juiste volg orde te bepalen. De tussentyden waren: 800 meter in 2.17,0 en 1200 meter in 3.27.0 Ilja Keizer kon nog Juist de eindsprint van Ellen Tittel afweren Het Nederlands record is in handen van Maria Gommers met 4.11,9. De beste seizoenprestatie ter wereld is 4.12,2 van de Oostduitse Karin Burnelelt. De Amsterdamiiier Louis Vink was dolgelukkig met de titel van Nederlands marathon-kampioen 1970 die hy zaterdagmiddag op een par cours in en om Eibergen behaalde Een titelstrijd afgewerkt by fantas tisch weer. te mooi eigenlyk voor de zware tocht over 42 km en 195 mtr. Een kampioenschap ook, waar- In zich een klein drama afspeelde rond de grote favoriet Wim Hol uit Dordrecht. Louis Vink vertelde later: „En dat terwyi ik eigenlyk he lemaal niet speciaal voor de Mara thon heb getraind, als Je getrouwd bent en twee kinderen hebt kun Je dat niet iedere avond doen". De 34-Jarige Amsterdammer, die pas zes Jaar geleden naar de atle tiek overging, had zich dan ook geen titelkans toegerekend. Hy dacht als ik geluk heb. pak ik een bronzen plak. Maar dat brons kreeg In de laatste ronde na het drama rond Hol snel een gouden glans. Het drama-Hol. Een ontwikkeling die eigenlyk niemand voor mogehjk had gehouden, maar die weer eens aantoonde dat ook een marathonlo per door een kleine tegenslag geveld kan worden. Hol was al voor de start favoriet nummer één. HU zou nationaal kampioen worden. Nie mand zou hem kunnen bedreigen. Het leek er al spoedig op dat de verwachtingen zouden uitkomen. Hy nam vlot behooriyk afstand van zyn naaste belager». Na vyf kilometer - v Mv, Het „veld" op de Willem de Zwijgerlaan (Foto LD/Holvast) LEIDEN Hoe warm het was en hoe ver. Deze uitdrukking uit de „Camera Obscura" van Hildebrand is heel toepasselijk op de Leidato- prestatieloop. die de atletiekvereni ging AV Holland gistermiddag voor de tweede maal organiseerde. Want voor velen van de ongeveer 559 deelnemers die gisteren precies om 12 uur op het terrein achter de Groenoordnal werden „weggescho ten" was de loop in een bran dende zon geen gemakkelijke opgave Waarschynlyk is diezelfde zon er de oorzaak van geweest dat het aantal liefhebbers van vorig jaar circa 900) bij lange na niet werd gehaald Het té mooie weer zal velen wel naai bos en strand i.p.v. naar de Leidatoloop hebben gelokt. Het vyf kilometer lange parcours voerde de deelnemers allereerst via de Haarlemmerweg naar de Haar lemmertrekvaart, waar velen het in de benauwende hitte al behoor lijk moeilijk hadden. Het schaduw rijke Leids Hout-bos dat eveneens in het parcours was opgenomen betekende voor de meeste lopers dan ook een welkome verademing al kostte cok dat traject nog de nodige zweetdruppeltjes. Na de Leidse Hout moest nog één kilo meter worden afgelegd voordat men weer op het terrein bij de Groen- oordihal arriveerde Voor velen wogen de laatste loodjes wel heel zwaar. Toch slaagde ieder een er in de prestatieloop binnen de gestelde limiet van 45 minuten af te leggen. Alle binnenkomenden ontvingen een fraaie herinnerings medaille en een gratis toegangsbe wijs voor de huishoudbeurs Leidato. Steef KUne. persoonlyk lid van de KNAU, verscheen nauwelyks een kwartier na het startschot, al weer als eerste by de finish. Deze pres tatie leverde de Vlaardingse at leet een fraaie bokaal op die het Leidato-bestuur voor de eerst aan komende heer beschikbaar had ge steld. Els Wink van de atletiekver eniging AV Leiden ontving, als eerstaankomende dame, eenzelfde prys. Zeer knap was het lopen van P. van Galen uit Amsterdam. Deze 40-Ja- rige veteraan slaagde er in op ge ringe afstand van Kyne -als tweede in totaal (en als eerste veteraan) over de eindstreep te komen. Hij werd hiervoor beloond met een ge- schenkenban. Ook 't eerst aanko mende meisje, de 12-jarige Sandra Frankhuizen uit Leiden, en de eerst aankomende jongen, de 14- jarige Leo van Duivenbode uit IJmuiden, kregen elk een geschen kenbon. De heer J Wolfslag, voor zitter van het Leidato-bestuur, reikte 's middags op het podium van de huishoudbeurs, de pryzen uit. LOUIS VINK was het verschil reeds gegroeid tot twee minuten. En aan het eind van de eerste ronde (12 km) was dat al 2,5 minuut. Hy leek onbedreigd op de over winning af te gaan. maar na 30 km sloeg het noodlot voor Hol toe. By het ingaan van een bocht trapte hy op een steen, zwikte door een enkel en stond stil met een pynlyke trek op het gezicht. De enkel bleek ge kneusd en aan verder lopen viel niet te denken. Gedesillusioneerd stapte Hol in de bezemwagen, op het moment dat Hol stopte en Vink vernam dat de koploper weg was. opende dit nieuwe perspectieven voor de achtevolgers. Vink liep on- middeliyk weg en nam op zyn beurt een voorsprong van ongeveer een minuut, die hy niet meer afstond. De uitslag wa» (van de 53 deel- Golf Op de golflinks van de Haagse Golfclub werd gisteren het jaarlyks evenement om de Army Tankard verspeeld. In de eindstryd wonnen Thomas van Dyck en J. J. van Neck van Toxandria met. 4 en 3 van A. R. Davies en P. Holmes van de Haagse Golfclub. nemers haalde ongeveer de helft de finish binnen de daarvoor gestelde tydj 1. en kampioen van Nederland Louis Vink (AV'23 Amsterdam) 2.39. 55.2; 2. Johan Kyna (Sheel Vlaar dingen) 2.40.54.6; 3. Rudi Mol (GAC Hilversum) 2.43.51.0; 4. Klaas de Ruiter (AV 34 Apeldoorn) 2.47.17.8; 5. Geert Ridder <AAC Amsterdam) 2.47.35.6; 6. Harm Hendriks (VL en TC Den Haag) 2.5208.6: 7. Sjaak Smits iAV Holland Leiden) 2.52.310; 8. Ben Luierweert «Marathon Henge lo) 3.01.34; 9 Johan Kuypers (Ach illes. Top Kerkrade» 3.02.15; 10. Ge rard Leferink (KNAU Reuteum) 3. 03.38. Jbf Mr h< !Q l

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 10