De rode beer wankelt Rellen in Ulster geen geloofskwestie Gratis reizen 2 septemberdagen voor65+ers Priester gemarteld voordelig uit met NS 1. Twee predikanten uit Ierland op bezoek Braziliaanse bisschoppen: De Tijd samen met NRC en Handelsblad W Francois Mauriac ernstig ziek ISRAEL VERWERPT HET PLAN VAN FULBRIGHT In vogelvlucht Olietekort Zweden krijgt volgende maand algemene verkiezingen Dienstplichtigen ZATERDAG 39 AUGUSTUS 1970 LEID6CH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) STOCKHOLM <GPD) In oppo- litlonele kring in Zweden groeit lang- nam maar zeker de overtuiging dat de verkiezingen op 20 september 'de sociaal-democratische regering [pottend de rode beer genoemd lindelyk het loodje gaat leggen. De «rkiezingen van september zullen joor de eerste keer gelden voor het lén-kamerparlement dat Zweden op I januari 1971 krijgt. De 5.640.000 stemgerechtigde Zwe ien zullen 350 parlementsleden kie len, plus 1500 leden der provinciale [aten en 25.000 gemeenteraadsleden, 'oor de regering Palme is de onder - ,ang van de regering Wilson een te- I en aan de wand geweest, dat duide- Jk het vertrouwen in eigen gelede ren zwaar heeft geschokt. Men hoopt t kunnen voortgaan op het sedert 932 bewandelde sociaal-democra- lische pad, maar zelden was de on- ikerheid over de verkiezingsuitslag roter dan nu. Dit blijkt ondermeer It het feit dat men zich niet aan e afspraak heeft gehouden de affi- hering pas op 22 augustus te begin- en. Op 10 augustus doken de eerste jciaal-democratische plakkaten op ide verschillende steden: tot groot ngenoegen van de oppositie natuur- jk. Moeilijk is het overigens om in weden het woord oppositie te nemen Dor wat het is. De agrarische cen- umpartij, de liberale of volkspar- j en de conservatieven hebben se- >rt jaar en dag bewezen onderling et tot overenstemming te kunnen >men, hetgeen de kiezers wei- g keus heeft gelaten. En van enig rschil in doelstellingen tussen de ciaal-democraten en de oppositie is jna geen sprake. De onzekerheid va i kiezers is nog groter gewor- n doordat van oppositionele zijde en enkele moeite gedaan is een ge- menlijk verkiezingsprogramma op fel te leggen. Men verzekert echter t, als de verkiezingen worden ge- jnnen binnen de korste tijd een re- ringsprogramma wordt gepresen- trd. i heden geen privileges voor behoefti- ten en liet de oppositiepartij in de merparlement, dan is dit voor bijna Van start De verkiezinsgcampagne die inmid- f (is van start is gegaan blinkt uit P lor de aggressieve manier waarop regeringszijde de oppositie in het wordt gedreven, een bewijs te- ier voor de onzekerheid betreffen de eigen postie. De communisti- e partij wordt echter meestal met t gelaten. Die is bij de laatste ver sing in 1968 door de Sowjet-in- 1 in Tsjecho-Slowakije vrijwel de ond ingeboord. Dit „buitengebeu- q" leverde de socialisten een onver- chte winst op die voor het eerst se- rt 1940 resulteerde in een absolu- meerderheid in zowel Eerste als reede Kamer. Maar in de 13 sedert i einde van de Tweede Wereldoor- l ln Zweden gehouden verkiezingen bben de socialisten slechts 4 maal 5 procent van de stemmen gekre- i, een aantal dat nu absoluut no- is om de meerderheid in het één- nerparlement te krijgen. Hierbij ent men erop dat de communis- en de chrisetlijk-democratische rtij (KDS) de 4 procent drempel t zullen halen en daardoor uit het element verdwijnen. Natuurlijk is socialistisch-communistische coa- e mogelijk. Maar gaat het erom de eringsmacht in handen te blijven )den. dan behoort een coalitie van J klisten en centrum-partijen eer- 'tot de mogelijkheden. Vakbonden Ie conservatieve, de liberale en de itrum-partij vertegenwoordigen elk meer dan 15 procent van de kie- en zou men er uiteindelijk eens keer in slagen het onderlinge ge- ikel achterwege te laten dan es- &kt men een goede kans de „rode Dg, r" in de oppositie te krijgen. Te- daar er duidelijk sprake is van evredenheid onder de Zweedse be- king, hetgeen zich o.a. heeft geuit een serie stakingen. De rol die het bondswezen in Zweden speelt is 10- rby van groot belang voor de ver- de üngsuitslag en hier betreft 't na- rlijk niet alleen de financiële IQ. leer en meer krijgt de indruk de rhand dat het vakbondswezen te- deel is geworden van het be- fsleven en zodoende de belangen de werknemers niet meer verte- wfordigt op de manier die men in verwacht. Tijdens een groot ital van de wilde stakingen zo lermeer in de LKAB-staatsmijnen Noord-Zweden werd inmenging vakbondszijde tijdens de onder- idelingen van de hand gewezen. Prijsstijgingen ctle >e oppositie heeft genoeg argu- aten om de kiezers er ditmaal i te overtuigen dat het roer dient vorden overgenomen. De prijsstij- !en van de laatste tijd hebben 'onomische vormen aangenomen ln de families waar de biefstuk londag heeft moeten plaatsmaken r spaghetti, wordt weinig begrip ebracht voor het streven van re- ingszijde een aanzienlijke verbe- ng van de betalingsbalans te be en. De prijzen van levensmidde- i alleen zijn al de laatste 12 maan- i gestegen met 10 procent. Dit no? speciaal de mensen met lage «mens. En Zweden neemt nog al- 11 de eerste plaats in waar het hu- en belastingen betreft. Het valt 1 te ontkennen dat het land de 1 gste levensstandaard heeft van st-Europa, maar de prijs die hier- 1 f moet worden betaald, wordt hoog. ie Zweedse burgers, is met de 1 tepel ingegoten dat sociale zeker- gen zijn, maar rechten voor ieder een. Nu men daarvan overtuigd is, begint men zich bijvoorbeeld af te vragen waarom er geen sprake is van tandverzorging op ziekenfonds basis. In 1964 werd dit al toegezegd, maar anno 1970 hebben de sociaal democraten het weer als verkie- zings-slogan uit de ijskast gehaald Hetgeen de kiezers eraan heeft her innerd dat men de belofte van eer tijds niet heeft gehouden. Zelfs in sociaal-democratische kring wordt af en toe wel eens ge zegd dat het misschien zijn voorde len zou hebben als de oppositie eens aan de beurt zou komen. Ten eerste zou dan snel genoeg blijken dat de huidige sociaal-democratische be leidsvorm het beste is en dat de op positie het toch niet beter kan. En ten tweede zou er een beetje oprui ming worden gehouden in alle rege ringsorganen, departementen, orga nisaties etc. die gedurende deze lan ge bijna 40-jarige regeringsperiode zijn uitgegroeid tot ware bureaucra tische gedrochten van parkinsonach- tige afmetingen. De grote twistappel tijdens de verkiezingsdebatten is trouwens de Zweedse buitenlandse politiek geworden, waarbij de nadruk is kamen te liggen op de mogelijkhe den van aansluiting bij de EEG. Een woordvoerder van de conser vatieve partij beschuldigde de so ciaal-democratische partij van nala tigheid en vooral laksheid wat het zoeken naar aansluitingsvormen be trof. Vreemd genoeg bracht daarop de centrumpartij zwaar geschut in stelling, steunde de sociaal-democra- steek. Indien inderdaad na de ver- 100 procent te wijten aan het onver- kiezingen van 20 september blijkt, mogen van de oppositie om tot sa- dat de socialistische regeringstradi- menwerking te komen, men heeft tie wordt voortgezet in het één-ka- I wel de kans maar niét de kracht. WASHINGTON (AP) Vergele ken met vijf Jaar geleden worden nu tien keer zoveel Amerikanen ver volgd. omdat zij proberen zich aan de militaire dienstplicht te onttrek ken. In dezelfde periode steeg het aantal veroordelingen tot het drie voudige. Een reden dat het aantal veroordelingen niet gelijke tred houdt is dat als de verdachte zich bereid verklaart voor dienstplicht te melden geen schuldig wordt uitge sproken. AMSTERDAM (GPD) De ge- j welddadigheden van de laatste maan den in Ulster hebben niets van doen met de scheiding tussen rooms- katholiek en protestant. Zij hebben ook niets van doen met discriminatie van ene of de andere bevolkings groep want als er al van discri minatie sprake is, is die er over en weer. Ze worden aangestoken en ge leid door mensen, die met de kerk alleen maar in naam een band heb ben, maar die overigens niet eens weten wat t is, protestant of katho liek te zijn. Een niet gering deel van deze knapen heeft een strafblad of tenminste een flink deel van zün leven in een opvoedingsgesticht door- FORTALEZA (AFP) Vijftien aartsbisschoppen en bisschoppen uit Noordoost-Brazilië hebben na afloop van een bijeenkomst in Sao Luiz, een communigué uitgegeven waarin zij de federale politie in de staat Ma- ranhao ervan beschuldigen de Bra ziliaanse priester Jose Antonio Mag- alhaes Monteiro gemarteld te heb ben. Deze priester werd op 3 aug in Sao Luiz gearresteerd samen met een Franse pastoor van' een naburige parochie. Alleen de Braziliaanse priester is gefolterd. Enkele uren voor de publikatie van het communiqué had het hoofd van de federale politie van Sao Luiz verklaard dat de priester niet gemarteld is, maar „spontaan" een bekentenis heeft afgelegd". In het communiqué van de aarts bisschoppen en bisschappen worden de martelingen omschreven. Zo had men de priester aan zijn knieën aan' een staaf opgehangen, geschopt, ge slagen en aan zijn haren getrokken. Aan het eind van zijn krachten had deze toen maar alles getekend wat men hem had voorgelegd. Elf van de veertien personen die ervan beschuldigd worden in septem- Rudolf Olma, een 27-jarige Pool veroorzaakte een ontploffing aan boord van een vliegtuig tussen Katowice en Warschau. Hij pro beerde het vliegtuig te kapen om ermee naar Wenen te vliegen. Maar de dynamiet die hij ter be dreiging wilde gebruiken ontplof te. Olma verloor een oog, tien passagiers werden gewond. Op de foto: wat er van een deur over bleef. ber 1969 te hebben deelgenomen aan de ontvoering in Rio de Janeiro van de Amerikaanse ambassadeur Burke Elbrick, zijn door een Braziliaans militair tribunaal veroordeeld tot ge vangenisstraffen van twee tot acht jaar. Slechts vier der beklaagden waren aanwezig. Zeven werden bij verstek berecht. De zaak van de ove rige drie werd niet behandeld daar zij drie maanden geleden uitgewis seld tegen de eveneens ontvoerde Westduitse ambassadeur het land konden verlaten. AMSTERDAM <ANP) De be sturen van de Nederlandse Dagblad unie N.V. en de Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven N.V. heb ben in beginsel besloten tot samen werking bij het uitgeven van de tot de NDU behorende dagblad NRC- Handelsblad enerzijds en het tot de VNU behorende dagblad De Tijd an derzijds. In een vrijdagavond uitgegeven communiqué zeggen beide concerns dat zij zich hebben laten leiden door de overweging dat zij de genoemde dagbladen hun eigen karakter willen doen behouden, terwijl toch de con currentie van de etherreclame en de voortdurende kostenstijgingen tot maatregelen nopen. Het is de bedoeling dat de samen werkende journalistieke, commerciële gebracht. De rellen treffen ook de beide bevolkingsgroepen in gelijke mate. katholieken zo goed als pro testanten. Dit vertellen twee Presbyteriaanse predikanten uit Belfast, ds. H. R. Al len en ds. W. J. Vance, die on uit nodiging van de Nederlandse Her vormde Gem. van Amsterdam en kele dagen op bezoek zijn in de hoofdstad. Zij kunnen zich zodoen de een beeld vormen van de relaties tussen protestanten en katholie ken in ons land en zullen zondag morgen een verklaring afleggen in een speciale kerkdienst in de Wes- terkerk aldaar. Ds. Vance, jlie wijkpredikant is in Crumlin Road de laatste maan den een van de stormcentra van Bel fast vertelde dat de relletjes voor al worden aangestoken door Jongelui van buitenaf, die vervuld zijn van een redeloze haat tegen de samenle ving. Hierin bijgevallen door ds. Al len zette hij uiteen, dat de bevolking in overgrote meerderheid het liefst in vrede en goede harmonie wil leven. Als gevolg van de rellen en de vaok diepgaande beledigingen over en weer en ook als gevolg van de schade die is aangericht, kunnen pro- j testanten en katholieken momenteel maar moeilijk vertrouwen in elkaar opbrengen. Maar waar het nodig is j werken zij samen, niet alleen in het handhaven van de orde, maar ook in i allerlei Jeugdwerk. Aan de top is de samenwerking tussen de protestantse kerken en de katholieke primaat uitstekend. Welis waar maakt de katholieke perkprovin- cie nog geen deel uit van de Ierse raad voor kerken, maar in verschil lende commissies werken hiertoe door en technische elementen zal bevatten. Er komt op geen enkele wijze ver andering in de juridische structuur van de betrokken ondernemingen, noch ook in de journalistieke verant woordelijkheid voor de betrokken dagbladen. Wat het journalistieke aspect van de samenwerking betreft, stellen de besturen van beide concerns zich voor dat met instemming van de hoofdre dacties en na overleg met de re dacteuren etappegewijs gestreefd zal worden naar het vormen van een ge meenschappelijke nieuwsdienst voor de drie kranten. Opiniërende arti kelen zullen geheel geheel gescheiden blijven, zodat de kranten hun eigen geestesmerk zullen blijven behouden. Wat het technisch aspect aangaat zal het drukken van het dagblad De Tijd plaatsvinden op de persen van Algemeen Handelsblad NV in Am sterdam. De drukkerij van De Tijd in Amsterdam zal worden gesloten. De zetterij van De Tijd zal worden gehandhaafd. de hierachie aangewezen katholie ken samen met vertegenwoordigers van de protestantse denominaties. Voor het optreden van ds. Paisley hebben de beide predikanten geen goed woord over. Ze vinden hem een gevaarlijk demagoog wiens betekenis als kerkleider en als mens volslagen wordt overschat. Zij schatten zijn aanhang op ongeveer 10.000 kerkle den, aangevuld met een groep die zijn politieke opvattingen steunt. Paisley noemt zich een „vrije Presbyteriaan", maar heeft nooit tot de Presbyte riaanse kerk (400.000 leden) be hoord. Zijn „kerk" is een eigen schepping, zijn „predikanten" heb ben geen enkele theologische oplei ding. Zijn kerk is in 1951 ontstaan, doordat enige Presbyteriaanse ambts dragers him oude kerk verlieten en zich bij hem voegden. De Paisleya- nen hebben in sterke mate misbruik gemaakt van plaatselijke ontevre denheid. Daarbij ging het altijd om politieke moeilijkheden, niet om godsdienstige. ADVER'IEN'ITE zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+ reductiekaart geeft recht, op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Ben driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt n gelijk een septemberkalendertje. In september kunt u met NS op uw 65-f kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan bet loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger De zanger Theo Sarapo is gis teren bij een auto-ongeval in de buurt van Limoges m Frankrijk, om het leven gekomen. De auto waarin hij zat botste in volle vaart tegen een boom en Sarapo stierf en kele minuten na aankomst in het ziekenhuis van Limoges. De vier an dere inzittenden van de wagen zijn weliswaar gewond, maar verkeren niet in levensgevaar. Theo Sarapo was 32 jaar. Hij was de laatste echt genoot van de Franse chansonnière Edith Piaf. PARIJS (GPD TRIQt Men maakte zich gisteravond in Parijs ernstig zorgen over de toestand van de beroemde literator Francois Mau riac, die sedert zondag opgenomen is in het ziekenhuis Pasteur van de hoofdstad. Aan zijn ziekbed wordt door de familie voortdurend ge waakt, wat er op wijst dat de pa tiënt, die 85 Jaar is, in zorgwekken de toestand verkeert. Tot wachtende Journalisten zei Claude Mauriac, één van de zoons, bij het verlaten van het ziekenhius: „Vadre is ernstig ziek." Verleden Jaar april brak Mauriac tijdens een val in huis zijn rechter schouderblad, waarvan hij nooit meer geheel is hersteld. Toch schreef hij nog iedere week zijn blocnote voor de Figaro-Literair. Francois Mauriac. die een groot aantal romans en ook enkele toneel stukken op zijn naam heeft staan, is lid van de Académie Frangaise en drager van de Nobelprijs voor de literatuur. Van generaal De Gaulle is hij een groot bewonderaar. Israël heeft, bij monde van zijn premier en vice-premier, een dui- ielijk afwijzend standpunt inge nomen ten opzichte van het voor stel van William Fulbright, voorzit ter van de Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen. Wat wilde Fulbright en wat zijn de motleven van Israëls weigering? Fulbright kwam er in de toespraak, die hij maandag J.l. in de Senaat hield, rond voor uit, dat hij de Ver enigde Naties nieuw leven wil inbla zen en. door het bereiken van een re geling voor het Midden-Oosten on der VN-toezicht. een „gelukkig prece dent" wilde scheppen „voor het op lossen van andere conflicten". Zo'n regeling voor het Midden-Oo6ten zou dan volgens Fulbright moeten inhou den. dat Israël, in ruil voor de ont ruiming van de sinds 1967 bezette gebieden, waterdichte garanties voor zijn veiligheid zou krijgen. Er zou den VN-troepen moeten worden ge legerd in de heuvels van Golan, in ''Gaza, aan de Golf van Akaba en langs de Jordaan, terwijl er bepaal de grensstroken zouden moeten wor den geneutraliseerd. Voorts zou Israël een deel van de Palestijnse vluchte lingen moeten terugnemen, de rest zou zich met Israëlische schadever goeding en Arabische hulp in de om ringende landen moeten vestigen. „Als overwinnaar", aldus Fulbright, „kan Israël grootmoedig zijn onder dat dit als zwakte wordt beschouwd, maar het heeft tot nu toe weinig neiging getoond de winst te ruilen voor de vrede". Met deze laatste zin snede toonde Fulbright reeds de zwakte van zijn ontwerp aan. „De winst ruilen voor de vrede" is een mooi klinkende uitdrukking, maar zij betekent in feite een premie op aanhoudende agressie. Eerst eisen alle Arabische publiclteitsmldde- len, dat Israël van de kaart geveegd moet worden en bereiden de mili tairen er zich op voor, de daad bij het woord te voegen, en dan, als de slag verloren is, worden de spelde- prikken eindeloos voortgezet tc/tdat Israël, volgens een plan als dat van Fulbright, de „vrede kan kopen" j door afstand te doen van al zijn voordelen. Om het met de woorden van Israëls vice-premier Allon te zeg gen: „Als dit voorstel-Fulbright wer kelijkheid zou worden, zou het Is raël tot een protectoraat maken". Is raëls premier mevrouw Meir sprak in gelijke geest toen zij zei, dat Is raël, dan een land zou worden, dat „volledig afhankelijk zou worden van het oordeel van andere landen". En ook de positie van Amerika-zelf zou allerminst met een dergelijk plan gediend zijn. Zoals hier en daar j reeds is gezegd: de Sowjet-Unie heeft in het Midden-Oosten duidelijk vaste voet gekregen door Egypte tot zijn bolwerk te maken. Alleen de aanwe- zigheid van uitsluitend Amerikaanse troepen langs gedemilitariseerde zo- nee zou voor een redelijk tegenwicht kunnen zorgen. Maar Fulbright op perde niet de legering van Ameri kaanse maar van VN-troepen, dus een gemengde legermacht. Dit zou dan inhouden, dat de Ver. Staten de Sowjet-Unie als volledige deelgenoot in het Midden-Oosten zouden aan vaarden, met alle consequenties van dien. Hoe dit zij, aan Israëlische zij de ontbreekt ten enenmale het ver trouwen, dat een dergelijke oplossing tot een bevredigende situatie zou lei den. Sterker nog: Israël verwacht eer der toeneming van de moeilijkheden, waarmee het nu te maken heeft. Het zou de eerste stap zijn op een snel hellend vlak, dat zijn zelfstandigheid zou vernietigen. De vraag rijst intussen, waarom toch Amerika door het plan- Rogers en nu weer door het voorstel-Fulbright alles in het werk stelt om de vrede in het Midden- Oosten te bevorderen. Met name de uitspraken van Fulbright hebben verbazing gewekt, omdat de Ameri kaanse senator bekend staat als een isolationist, die zich steeds tegen de bemoeiingen van zijn land elders in de wereld, vooral in Vietnam, heeft verzet en nu plotseling bereid blijkt Amerikaanse garanties aan Israël te geven. Fulbrights „ommezwaai" heeft bij Amerikaanse Journalisten de her innering wakker geroepen aan wij len Senator Vandenberg, een voor ganger van Fulbright als voorzitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, die zich aanvankelijk fel keerde tegen Ame rikaanse „inmenging" in de Europe se zaken, maar die later vrij plotse ling van opvatting veranderde Waarom dus nu deze Amerikaanse druk? Het antwoord is niet moeilijk als men in de „Christian Science Mo nitor" in een artikel van John K. Cooley, correspondent in Libanon, leest dat „olie" een van de voor naamste motieven is waarom zowel Amerika als West-Europa zo snel mogelijk een regeling voor het Mid den-Oosten tot stand willen zien ge bracht. Nu reeds kan van een (tij delijk) tekort aan olie gesproken wor den, waardoor de kosten van verwar ming, elektriciteit en industriële pro- duktie in West-Europa en de Ver enigde Staten gestegen zijn. Zouden de vijandelijkheden opnieuw uitbre ken en zich zelfs tot het gehele Mid den-Oosten uitbreiden, dan zou het Westen geconfronteerd worden met een sterke vermindering of mogelijk zelfs algehele afsluiting van de olie toevoer. En ondanks de recente vondst van enorme voorraden olie en gas in Alaska en elders in de wereld, staat het vrijwel vast, dat Amerika en West-Europa gedurende de eerst volgende tien Jaren nog in sterke ma te afhankelijk zullen zijn van aan voer uit het Midden-Oosten. Dit geldt óók voor de Verenigde Staten, hoewel die slechts voor één vijfde deel van hun gebruik op invoer zijn aangewe zen en die dan bovendien nog uit Latijns-Amerika betrekken. Maar men rekene met de voortdurend toe nemende industriële produktie van drie tot vier procent per Jaar, waardoor ook Amerika in de komen de jaren steeds afhankelijker wordt van de olie-aanvoer uit het gebied van het Midden-Oosten. Voor West- Europa geldt dit in nog sterker mate en Japan steunt zelfs gehéél op de olie uit de Arabische landen. Daar bij komt, dat de z.g. Transarabische pijpleiding („Tapline") van Saoedi- Arabië naar de Middellandse Zee sinds begin mei niet meer functio neert en Syrië reparatie weigert. Ge volg: enorme vraag naar reusach tige tankers om de olie via de Kaap naar het Westen te brengen. Maar ook als er voldoende olieschepen zijn betekent dit vervoer toch nog een groot nadeel ten opzichte van het transport via de Tapline, omdat dit laatste zes tot achtmaal sneller gaat dan per schip. Bovendien zijn de kos ten, zoals voor de hand ligt, ook met reusachtige schepen veel hoger dan via een olieleiding. Wie zich dus ver baast over het gemak waarmee Ame rikaanse regeringsautoriteiten over de nationale belangen van Israël heen stappen, dient de oplossing niet in de eerste plaats in de politieke maar in de economische sfeer te zoeken. RL

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9