ROTTERDAMSE HAVEN STAAKT TOTAAL Vuurgevecht in Amman 1 Echtpaar vecht voor terugkeer van dochtertje Bezoekt Leidens Ie Kunst en Antiekmarkt Nog geen uitzicht op compromis bontmantels 20% jubileum korting van EGHOND breestraat 173 (Puc/ QïteuWS MEDEWERKER AME VERDUYN Rustig weer Guerrillastrijders botsen op soldaten Rechtbank wijst kind aan pleegouders toe Wij vragen uw vakantie- ervaringen Hl 9| LEIDEN TEL. 34000 HEISH0UDSH0W ZIE PAG. 4 Hoogleraren in Leiden willen de wet Veringa niet Opgericht I maart 1860 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 No. 33183 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs J. R. Soetenhorgt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55). f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte Singej l beiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 ROTTERDAM (GPD) Alle activiteiten in de Rot terdamse haven liggen vrijwel stil. Een gisterochtend be gonnen wilde staking bij Thomsen's havenbedrijf greep snel om zich heen en verspreidde zich over vrijwel alle an dere stuwadoorsbedrijven, zowel op de linker als op de rechter Maasoever. Vanochtend was er nog geen zicht op hoelang de staking zou luren en of er eventueel een jvereenkomst tussen de vakbon- len en werkgevers in de lucht sat- Zeker 13.000 havenarbeiders lebben het werk neergelegd. De havenstaking is duidelijk een ;evolg van de twee dagen eerder uit- ebroken staking by de scheepswer- en in het Nieuwe Waterweggebied. )ok bij de havenbedrijven speelt de aak van de koppelbazen de grootste ol. Mensen die door koppelbaasbe- rijven worden geleverd ontvangen tot 40 gulden in de week meer an de anderen. Deze situatie die lang hoogst ernstig wordt opge- omen door de vakbonden schijnt iu niet langer te worden geaccep- eerd. De vakorganisaties van arbeiders de havenbedrijven belegden gis- irmiddag een spoedvergadering in ►en Haag. Daaraan namen deel de eer A. de Boon. tweede voorzit- van het NV V, M. Zondervan, voor- itter van de Metaalbedrijfsbond, B. ■efaard, voorzitter van de Alge- lene Bedrijfsgroepencentrale en W. lulsker. voorzitter van de Neder- mdse Bond van Vervoerspersoneel Geen standpunt Ze gingen uiteen zonder een stand- mt te hebben ingenomen. Open !(jft dus de vraag of de vakbonden ch wel of niet achter de staking «tellen. De Scheepvaart Vereeniging Zuid de organisatie van werkgevers in Rotterdamse haven werd gis- ren overrompeld door de snel om ch heen grijpende staking. Tot gis- ravond laat had de SVZ van de inden of van welke kant dan ook ADVERTENTIE 'ij zoeken een oor de woninginrichting (entueel 65 s een voor de verkoop van woning textiel. Ike maandagmorgen en zaterdag n de 14 dagen vrij. APENBURG 1B - RIJNSBURG Telefoon tot 6 uur. (Zaterdags tot 5 uur). De Bilt verwacht van vanavond I morgenavond Overwegend zonnig en droog, maar de naoht en ochtend plaatselijk ist. Weinig verandering in tempe- tuur. Matige tot zwakke wind uit teenlopende richtingen. (Opgemaakt om 12.40 uur) 30 augustus Zon op: 5.47 uur; onder: 19.33 uur. «in op: 3.56 uur; onder: 19.08 uur. oogwater te Katwijk te 2.31 en 14.53 laagwater te 10.43 en 22.59 uur. 31 augustus Zon op: 5.49 uur; onder: 19.31 uur. »an op: 5.09 uur; onder: 19.19 uur. ttgwater te Katwijk te 3.03 en 15.25 laagwater te 11.19 en 23.35 uur. X Qummei bestaat alt 24 pagina's nog niets gehoord welke eisen of ver langens er zyn. Dr. J. P. H. Backx. voorzitter van de SVZ: „Ik weet wel dat het werk neergelegd is. maar de bonden we ten ook dat ze gebonden zijn aan de cao. Die kan in geen geval worden opengebroken. Ik begrijp dat het voor de bonden ook een moeilijke zaak zal worden. Vandaag zullen zij gaan praten met de onderne mingsraden van de bedrijven, heb ik gehoord". Wordt het een langdurige staking? Backx: „Ik kan er niets over zeg gen. Het is alleen jammer dat extra parlementaire acties altijd meer kracht hebben dan normale onder handelingen. De zaak is veel te emotioneel geladen. Het is ongeloof lijk betreurenswaardig die hele sta- j king. We hebben de laatste 15 jaar 1 in de haven geen enkele staking meer gehad en die reputatie is nu kapot". De staking begon bij Thomson's in cte Lek- en de Merwehaven, spoedig gevolgd door de Thomsen's bedrij ven aan de Maashaven en de Prinses Be&triz Haven. Totaal ging het daar om ongeveer 1000 man. Direct daarop sloten de havenar beiders van Muller Progress, Fur- ness, Burger. Quick Dispatch en Pakhoed zich aan by hun colle ga's van Thomsen's. Een uur later werknemers van andere bedrijven. Ook Limburg De staking tii ae Rotterdamse haven heeft zich gisteren als een olievlek uitgebreid- Op de foto discussiërende stakers op het ter rein van de Rotterdamse Droog dokmaatschappij. Op de achter grond de schepen die daar volko men nutteloos liggen. Er wordt niets aan gedaan. ENSCHEDE (GPDi Het zevenjarig meisje Ada Tabak zal lefinitief bij haar pleegouders blijven. Dat heeft de Almelose •echter maandag beslist na am- ?1 beraad, na uitvoerige bespre ngen en na alle aspecten van 1 adoptie zorggvuldig te hebben >estudeerd. Maar in een Ensche- 'ees gezin, by de vader en moe- er van Ada. is dat besluit nog ■teeds niet verwerkt. De heer B. Tabak (26) en zyn rouw Helma (24) zeggen het -i^er hardnekkig: „Wij willen ons 'eind terug",. Ada kreeg volgens en eerder gedane rechterlijke litspraak. vier weken geleden, •.vel de familienaam Tabak. ..Zeven jaar geleden, in april verd ik in het Rode Kruiszieken- huis in Beverwijk opgenomen. Ik verd onder narcose gebracht. Ta de bevalling vroeg ik naar iet kind. maar ik kreeg het niet te zien. Later werd my duidelyk waarom niet. Nog voor dat mijn ouders met mij van Enschede naar Heemskerk verhuisden, ik was toen al in verwachting, had den ze bedisseld dat het kind zou worden afgestaan aan een Unschedees kinderloos echtpaar" Mevrouw Tabak verwijt haar juders dat deze haar onder druk zetten en zelfs een valse hand tekening plaatsten, om te voor komen dat hun dochter het kind zou houden van de heer Tabak, een huwelijkspartner die de ouders weigerden te accepteren. Tabak, die zijn verloofde naar Heemskerk was nagereisd, kreeg zijn bruid toch. ondanks alle ver zet. Er kwam een tweede kind. dat nu niet meer naar pleeg ouders hoefde. Maar met het huwelijk waren de zorgen niet verdwenen. Vanaf de eerste trouwdag werd gepoogd Ada te rug te krijgen. Tevergeefs. ..Het heeft mij m'n zenuwen gekost", zegt Tabak, die enkele Jaren ge leden invalide is verklaard. Hy heeft onlangs zyn vracht auto, personenauto en zijn brom fiets verkocht om een advocaat te kunnen betalen. Na de uit spraak van maandag wil hy in hoger beroep. „Het is ons kind. We willen het terug. Thomas 'zoontje van 5) heeft een zusje dat er niet is. Dat kan niet. Ge lukkig heb ik zekerheid, dat Ada by voor tref felyke pleegouders is. die het kind geven wat het wil. Ik kan me voorstellen, dat het voor die mensen verschrikkeiyk is, het kind te moeten terug ge ven. Hij noch zyn vrouw vindt het voldoende, dat ze het kind. by na dagelijks, naar school kun nen zien gaan. Raadsman, mr. J. J. A. Bo6, die de familie Tabak rechtskun dige bystand verleent, zal zich nader beraden of het zin heeft in hoger beroep te gaan. „Ik ben ervan overtuigd dat de rech ter by zyn besluitvorming alles zorgvuldig heeft overwogen" zegt mr. Bos, die er op wyst. dat een band van pleegouders en pleeg kind na zeven jaar slechts met veel pyn en verdriet verbroken kan worden. Het is een afschuwelyke zaak, ook voor de rechter die het be sluit heeft moeten nemen. Onder het motto „Wy willen de kastanjes niet altyd alleen door onze kameraden in het noorden uit het vuur laten halen", legden gistermid dag ook de werknemers van het con- structiebedryf GUSTO in Geleen on verwacht het werk neer. Toen na de lunchpauze een ge sprek tussen een stakinscomité en de directie op niets uitliep, kwam de werkplaats lam te liggen. In de loop van de dag verklaarden de monta ge-ploegen van GUSTO op het SBB in Geleen en de Sodafabriek in Lin- ne-Herten zich solidair met de sta kers. In Amsterdam gingen de IHC- bedryven Verschure en de Oranje- werf, die samen met de werf GUS TO te Schiedam 1200 werknemers tellen, plat. In Gorkum hebben onge veer 350 werknemers van De Vries Robbé en Beton dak gestaakt. Zy zyn gisteren weer normaal aan het werk gegaan na de belofte van de directie dat de lajideUJke regeling, die nu in het vat zit, zal worden gevolgd. ADVERTENTIE Deze zomer al onze Internationale Bontmode Leiden - Telef. •1716—23337 AMMAN, JERUZALEM (Reuter, AP) Gisteravond is het weer tot een uitbarsting gekomen in een vuur gevecht tussen Palestynse guerrilla- stryders en Jordaanse militairen. In de buurt van het postkantoor werd hevig geschoten. Dat gebeurde op hetzelfde moment dat de Palestyn se Nationale Raad in Amman verga derde. De Raad die alle guerrilla-or ganisaties omvat, riep weer eens op tot solidariteit, bundeling van alle krachten en verwerping van vredes voorstellen. Maar het is wellicht veel betekenend dat dr. George Habasj, leider van het extreem-linkse Pales tynse bevrydingsfront ontbrak. Het waren stryders van zyn beweging die gisteravond het vuur openden op Jor daanse militaire politie. Het Bevry dingsfront gaf een verklaring uit, waarin wordt gezegd dat de gueril- lastryders waren geprovoceerd. De Israëlische ambassadeur in Washington, Rabin, heeft de voor- Vandaag vragen wy op pagina 7 uw medewerking voor het by- eenbrengen van uw consumen ten-ervaringen als vakantiegan ger. Voor de meesten zit de jaarlykse vakantie er thans op Zy zyn thuisgekomen met soms goede, soms slechte erva ringen in binnen- en buitenland Wy willen al deze ervaringen van u en anderen verzamelen zodat wy ze kunnen neerleggen In een voorlichtend artikel waar mee u wellicht voor een vol gende vakantie uw voordeel kunt doen. Signaleer ons daarom uw nog 'verse' ervaringen, voorzover die 9ok voor anderen nuttig kunnen «yn. stellen voor een vergelijk in het Midden Oosten van senator Ful- bright in hun geheel verworpen Zyns Inziens wordt hiermee gepoogd Israël in een hoek te drukken. Ove rigens staat Rabin niet afwyzend te genover een Amerikaanse garantie voor vrede, omdat zyn land niet al leen staat tegenover de Arabieren, maar ook tegenover de Sowjet-Unie In een radio-en televisierede in het Arabisch heeft Israëls minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban er gisteren by de Arabieren op aangedrongen om het bestaan van de Joodse staat te aanvaarden. Hy zei dat Israël niet de wens koestert de gebieden te behouden, waarover het nu heerst. By vredesonderhandelin gen is een eervol compromis moge- ïyk, aldus Rabin. Naar het in Parys verschynende tydschrift Africasia weet te melden, zal president Nasser proberen de vyandelykheid van de Palestynen tegenover het vredesoverleg in New York weg te nemen door een plan voor de oprichting van een Palestyn se staat aan te kondigen. Deze staat zou het bezette deel van Jor danië en de strook van Gaza omvat ten. Het gebied zou lid worden van de Verenigde Naties en de Arabische Liga en economische en militaire steun ontvangen van de Arabische landen en de Sowjet-Unie. \'tt" ir De Feyenoord-helden zyn gistermiddag op Schiphol na een vliegreis »an ongeveer twintig uur uit Zuid-Amerika teruggekeerd. In tegenstelling tot de triomfale intocht van de Rotterdammers, enkele maanden geleden na het winnen van de Europa Cup, was er op het vliegveld geen enkele supporter te bekennen. Aanvoerder Rinus Israel had dan ook alle gelegen- ïeid zyn dochtertje Astrid te begroeten. Met het Feyenoord gezelschap dat na een kort oponthoud doorreisde naar het KNVB-sportcentrum in Zeist om zich voor te bereiden op de com- petitiestryd tegen AZ '67 vloog ook de imposante wereldbeker mee naar Nederland. Wat dat betreft wilden de Rotterdammers geen enkel risico ne men ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Hedenavond geopend tot 10 uur en morgen zondag van 11 uur v.m.tot 10 uur n.m. Entree f I,In 3 zalen van de Stadsgehoorzaal. LEIDEN Een groot aantal Hoog leraren en lectoren van de Leidse Universiteit heeft er by de Tweede Kamer op aangedrongen de zgn wet Veringa, voor hervorming van de universiteit te verwerpen. De belangrijkste bezwaren van de 122 ondertekenaars zyn: De deelneming van by de uni versiteit betrokkenen in de besluit vorming is in het ontwerp niet zo geregeld, dat de belangen van de ge meenschap voldoende gewaarborgd zyn. Met de nieuwe structuur is geen ervaring opgedaan. Het zou verstan diger zijn geweest het experiment in beperkte omvang uit te voeren. Het bestuur van de universiteit (een miljoenenbedryf) is geen zaak die men aan amateurs kan overlaten. De kwaliteit van het onderwys zou ernstig verminderen. Het hoogleraarschap zal zyn aantrekkingskracht verliezen. „Zinvolle deelneming van studen ten en doordachte veranderingen zyn ons welkom", schryven de on dertekenaars, „maar het beheer van twee miljard gulden per jaar moet men niet in handen van ondeskun- digen leggen". Uit het Leidsch Dagblad van 30 Aug. 1870: De commandant der schutterij te Goes meldde zich bij de vergadering van burg. en weth. aan om van de gemeente een schietbaan te verkrijgen. De kosten zou den wellicht f 1500 bedragen. Hierop kreeg hij ten ant ivoord. dat de gemeente „nooit of nimmer" 1500 cen ten, laat staan f 1500 zou uit geven voor zoodanige zaak. Maandag zijn van 's Hage naar Duitschland vertrok ken de heeren J. L. G. Le Rutte te Leiden en J. M. C. E. Le Rütte te 's Hage. beide oud-officier v. gezondheid v. h. O. Ind. leger om bij het Roode Kruis hulp te verlee- nen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1