De Wedden Zeelt: „mooie jongen" uit de polder Uit in de Randstad Triion een lijn 3 x sterker dan andere Den Holder, Oudste Leidse Hengelsportzaak JANVOSSENSTEEG 75—77 DE GOEDE VANGST LEIDSCH DAGBLAD Steeds meer mensen ontvluchten in hun vrije tijd de over volle steden op zoek naar wat groen, wat bomen, een heide- veldje of een meertje om te vissen of te zwemmen. Op zoek naar frisse lucht, naar rust. We ontdekten echter al spoedig dat het steeds moeilijker wordt die bomen, dat meertje of de heide te vinden en wanneer we 't eindelijk gevonden hebben, moeten we dat kleine stukje natuur delen met duizenden anderen en vinden we er niet de rust waar we naar zochten. Vaak zoeken we het dan nog verder, rijden over propvolle wegen in ons autootje naar landen waar de lucht schoner, het water helder der en de natuur mooier is. U hoeft echter niet zo ver weg. In ons eigen land, in het noorden strekt zich van de kop van Noord-Holland tot aan de Eems een fascinerend landschap uit. Daar ligt op de grens van land en water Nederlands groot ste en meest ongerepte brok natuur, een uniek getijdengebied. zoals er in Europa geen tweede bestaat De Waddenzee wordt bedreigd, zo als alles wat eeuwenlang ogenschijn lijk nutteloos ongerept heeft gelegen door de ontginningswoede van de mens. Wij lozen onze overtollige pro- dukten in zee, opdat we het maar kwijt zijn, het is echter alleen maar een verschuiving van de problemen. Er is een persleiding aangelegd die het afvalwater van de Groningse in dustrieën ver het wad opspuit. Deskundigen hadden berekend dat dit geen noemenswaardige verontrei niging zou veroorzaken, maar reeds een maand nadat de leiding in ge bruik was genomen, had er in wiide omgeving van de monding na een periode van stormweer nauwelijks verversing van het water plaats gevonden. De garnalen, die toen wer den gevangen, waren niet te eten De Lauwerszee is al verdwe nen, terwijl er plannen zyn om nog meer stukken in te polderen, dijken te leggen, dammen naar Ame land Er wordt naar olie en gas ge boord en de gemeente Den Helder wil zware industrieën vestigen op het Balgzand. omdat de vuile lucht en het smerige water zo gemakkelijk kwijt zyn te raken. Het zijn allemaal plannen die ingrijpende, zo niet on herstelbare gevolgen zullen hebben. De Waddenzee is rijk aan dierlijk leven, maar betrekkelijk arm aan soorten. Deze soorten vormen samen een hecht evenwicht, dat gemakkelijk is te verstoren Hoe gemakkelijk, blijkt wel uit een voorbeeld. Er waren op Grind, Texel en Rottumeroog en kele grote kolonies grote sterns (40.000 paar). Een ongelukje in Pernis bracht een chemisch vergif in sterk verdunde vorm via de Nieuwe Wa terweg in de Noordzee. Vandaar kwam het in de Wadden zee. waar het zich in een al iets ster kere concentratie ophoopte in algen, terwijl in het dierlijk plankton dat van deze algen leeft de concentratie verder opliep. Via garnalen en visjes kwam het gif in steeds sterkere ma te bij de grote sterns terecht, die er voor een groot deel aan dood gingen. In korte tijd daalde het aantal tot 770 paar. Het zijn niet alleen de grote sterns die hun eten uit de Waddenzee halen. Tienduizenden eenden, ganzen, meeu wen. scholeksters en nog vele andere soorten zoeken er naar mossels, gar nalen, wormen schelpen en visjes. Ze zoeken nooit tevergeefs, want het Wad is geweldig voedselrijk, nog wel. De charme van het Wad is voor mensen die er nooit zijn geweest niet zo gemakkelijk onder woorden te brengen. Het is misschien de para doxale rust, want stil is het er nooit, het gegorgel van het water in de kreekjes tussen de droogvallende pla ten, het gekrijs van de meeuwen, of het kabaal van de ruziemakende scholeksters de meest talrijke en wel licht ook de opvallendste verschijning langs de Waddenkusten. Of het zyn de malle strandlopers, pluizige bolletjes, die allemaal in de zelfde richting gekeerd op een poot staan te slapen en dan plotseling zon der aanwijsbare reden opvliegen. Troepen van enkele tienduizenden zijn dan geen uitzondering en het is een indrukwekkend gezicht die gewel dige zwerm vogels snelle rondjes te zien draaien boven de plaatsen waar ze overtijen, en niet te vergeten de meeuw, die een mossel heeft gevon den. maar hem niet open kan krij gen Hij vliegt er mee naar een bazalt- dijkje en laat de mossel net zo lang vallen tot hij openbarst. Vaak ook zijn de meeuwen te lui om hun eigen voedsel te vangen, pesterig vliegen ze achter de sterntjes aan. net zo lang tot dat deze zenuwachtig geworden hun prooi laten vallen Het zijn ongetwijfeld ook de eilan den, de grote, Texel. Terschel ling en Ameland, de kleinere Vlieland en Schiermonnikoog met hun eigen karakteristieke dorpjes, hun brede 1 stranden, hun kwelders, waar kluten en lepelaars broeden naast bergeen- 1 den. de oude dijken met de halfver- wilderde schapen. Er zijn vele mogelijkheden om met het Wad kennis te maken, lopend of varend, met verrekijker of met hen gel. U hoeft zich beslist niet direct aan te sluiten bij dat groepje wande- laars dat zomer of winter wad loopt naar Ameland of Schiermonnik oog. soms tot hun middel in het wa- I ter. dan weer tot hun knieën in het slik. Er zijn genoeg andere mogelijk heden Met een paar laarzen aan wandelen vanaf een eiland. De bodem is daal- zanderig en hard. je kunt er uren lopen zonder een mens tegen te komen en de vogels zullen u nauwelijks bemerken. Zorg wel dat u met te ver van de kust raakt, het Wad is grillig en de vloed kan u plotseling verrassen. Het uiterlijk van de Waddenzee is wisselend en de grenzen tussen wa ter en land zijn oneindig gevarieerd. Voor wie niet in de gelegenheid is om het wad zelf te bezoeken, is er bij uitgevery Ploegsma in Amsterdam een boek verschenen dat u 'n indruk kan geven van wat u allemaal had kunnen zien. Jan van de Kam selec teerde een hoeveelheid kostelijke fo to's die hij gedurende zes jaar op en rond het Wad maakte tot een docu- ment dat samen met de tekst vrij- wel alle facetten van het Wad belicht. Met de poëtische inleiding van Dick j Hilenius is het een boek geworden, dat bij ledereen het verlangen wak- ker moet maken om ook met dat Wad kennis te maken. Hilenius besluit zijn boek met de opmerking „De mooie foto's van Jan van de Kam en het j feit dat de Wadden in 1970 interna- 1 tionaal in de belangstelling staan als uniek natuurgebied, zullen ongetwij feld meehelpen om onwetende ande- I rende, de meerderheid, op te wekken om zich de kostbaarheden van de na- j tuur niet uit handen te laten gris sen". Het is juist in dit verband te hopen J dat het boek van Jan van de Kam I nooit een historisch document zal i worden. Op de ene foto moeder en loon kapmeeuw aan de wandel, wellicht de bekendste vogel in Nederland. Vooral in de winter zie je ze vaak in dorpen rn steden langs de grachten staan kleumen. Op de andere de grappige bonte strandlopers, dommelend op één poot, de kop in de veren. In de Wadden zijn er wel meer dan 100.0(H) geteld en dat is dan waarschijnlijk nog niet eens een maximum. van 1971 tot 1980 zal de capaci teit van de Tsjechoslowa&kse auto- produktie worden verhoogd van 140.000 tot 360 000 wagens per Jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: Schitterende collectie vogels uit de ge hele wereld, waterpartijen, speeltuin, kanovijver, rondvaar ten en restaurant Dagelijks geopend van 8.30 tot 24 uur AMSTERDAM Stadsschouwburg: 30 augustus. 13.30 uur Ned Operastich ting „Die Zauberflote, 30 augustus. 2015 uur: Nederlandse Comedie Toneelmuseum: t.e.m 1 3augustus. maanda gt m zaterdag. 10 tot 17 uur. zondag 13 tot 17 uur. Theater in vele dimensies BENNEBROEK Linnaeushof: Bloemen- en recreatiepark met oa 80 000 rr2 vrij wandelpark en permanente bloemenshows. Dagelijks ge opend van 9 tot 18 uur. BLOEMENDAAL Kcnnemer Duinen: Groot duinreservaat <1200 hectare) met restaurant Parnassia aan zee. Excursies onder leiding van deskundigen. Dagelijks geopend van zonsopgang tot zonsondergang DELFT Grote Markt: t.e.m. 5 september. 21 uur: Taptoe Delft DEN HAAG Kon. Schouwburg: 20.15 fiur Haagse Comedie „Je weet het nooit" Mauritshuis: t.e.m. 13 september, maandag 10 tot 22 uur. zondag 11 tot 17 uur. Vijftig meesterwerken van de Spaanse schilder Goya. Madurodam: Miniatuurstadje op 1/25 van de normale grootte. Middeleeuwse stedenbouw maar ook hypermoderne snelwegen en vliegveld. Geopend van 9.30 tot 22 uur HAARLEM Helikopterterrein: t.e.m. 30 augustus. 16.30 en 20.30 uur Circus Sarrasani. KATWIJK Nieuwe Kerk: 1 september. 20 uur: Orgelconcert LEIDEN Groenoordhal: tem. 6 september: Leidato Leidse midden- standsbeurs met optreden van diverse artiesten De Lakenhal: t.e.m 3 oktober, maandag tm. zaterdag. 10 tot 17. zondag 13 tot 17 uur: Tentoonstelling 350 Jaar Pilgrim- fathers. LEIDSCHENDAM Automobielmuseum: Oude auto's, rijtuigen, motorfietsen, velocipedes, arresleden, brandspuiten Geopend van 9 tot 17.30 uur. NOORDWIJK Noordwijk-Binnen1 tot 3 september: Lunapark, georgani seerd door de Oranjevereniging. Zeilvereniging: Zondag 6 september, 14 uur: Admiraalzeilen, 14 30 uur: Wedstrijden Olympische baan. 4 klassen. ROTTERDAM De Doelen: 30 augustus. 20.15 uur: Carnaval In Rio Brasiliana 1970. Luxor-Theater; t.m 20 augustus, 20 uur: Snip en Snap- revue van toen en thans. Communicatie '70: Manifestatie t.g.v. wederopbouw Rotter dam met maquettes, boetieks, restaurants, dolfinarium. Tot en met september RIJSWIJK Speeltuin Drievliet: Speeltuin, lachgrot, lunapark met auto scooters, emotiebaan en draaimolen, bootjes en kinderboer derij Doorlopend geopend. SCHEVENINGEN Kurzaal: 30 en 31 augustus. 2015 uur: Hoofdstad Operette Die Zirkusprtnzessin WASSENAAR Duinrell: Recreatiepark <1000 000 m2> met speeltuin, kano- vijver. sprookjesland, aqua-stereo-show. restaurant, rond vaart. Geopend van 9 tuur tot zonsondergang Dierenpark: Tropische vogels en andere zeldzame dieren, speeltuin, vermaarde Louise-hal. café-restaurant. Geopend van 8 uur tot zonsondergang. ZANDVOORT Circuit: 30 augustus Internationale race om de Zandvoort Trophy. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Slaat u de visboeken en hengelsportbladen er maar eens op na: zeelt is een sportvis, waarover in de hengelsport literatuur maar op een zeer bescheiden wijze wordt ge sproken. Geheel ten onrechte want voor iedere sportvisser betekent het vangen van een flinke zeelt nog altijd „het betere werk". Een knaap van een zeelt aan de haak ver toont gelet op de kracht waarmee hij de sterkte van uw nylonlijn beproeft een treffende gelijkenis met een oer gezonde boerenkarper. j of baars, terwijl het aes in feite be stemd was voor een zeelt. De meeste kansen om een zeelt te vangen heeft u in vry brede polder sloten, die vry dicht begroeid zijn met wierplaten, waterlelies en riet. Daar voelt de zeelt zich thuis. In de paaitijd spartelt hij aan de opper vlakte, in de zomer zoekt'hy verkoe ling onder de waterplanten en in de winter ligt de zeelt apatisch in de modder te wachten tot het weer voorjaar wordt. Bovendien is het een vis, die er prachtig uitziet, niet in de laatste plaats door de zwartgroe ne tot goudkleurige schubben- laag. Evenals aan de vinnen is de zeelt aan de bovenkant bijna zwart, teruAjl de buik vuilwit tot okergeel is en soms zelfs naar oranje gaat. Ondanks de schoon heid van deze vis wordt de zeelt door negen van de tien sport vissers bij toeval gevangen. Het aantal sportvissers, dat 's mor- 1 gens de deur achter zich dicht trekt en zegt: Vandaag ga ik j eens lekker op de zeelt vissen" is op de vingers van één hand te tellen. Vanwaar die nogal matige belang stelling voor deze „torpedo" van ons viswater? Wel, daarvoor zyn ver schillende oorzaken aan te wyzen. Voor een deel is die minimale be langstelling te wijten aan het feit dat specifiek zeelt-viswater, maar by een zeer gering aantal sportvis sers bekend is. Bovendien laat de zeelt zich uitzonderingen daarge laten vry moeilijk vangen. Voorzichtig Om eerst maar by het vangen van de zeelt stil te blijven staan: u moet weten, dat de vis van nature zeer voorzichtig en argwanend is. De kar per is een schuwe vis, maar in de meeste gevallen wint de zeelt het wanneer het op waakzaamheid aan komt. Daarby komt, dat de zeelt een vry trage „azer" is, een soort „Stof fel, de schildpad" van het viswater. Een speciale voerplek maken voor een zeelt is dan ook een moeilyke zo niet onmogelyke zaak. Vaak zyn andere .snellere" vissoorten als voorn en blei veel gauwer op uw voerplek dan de by zonder trage zeelt Het gevolg is dat uw sappige worm wordt geconsumeerd door een voorn Zeeltpad Een van de weinige dingen, die bekend is van het gedrag van de zeelt Is dat deze vis in vele geval len een vast traject heeft dat hy af legt op zoek naar voedsel. Men ADVERTENTIE Hengelsportartikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN ADVERTENTIE Trilan van Pezon Michel in elke dikte van 8/00 tot 50/00, Triion vist lichter, is sterker en onzichtbaar in water mee. laat het weer uit zyn bek val len, draait er een paar maal omheen en neemt het aas vervolgens weer mee. Een dergelyke handelwyze kan hy soms minutenlang achtereen vol houden alvorens hy een definitief be sluit neemt het aas maar door te slikken. Dooi' schade en schande ben ik achter deze „eetwyze" van de zeelt gekomen. Als jongen van veertien jaar. viste ik in de Dwarswatering by Hoogmade ongeveer ter hoogte waar nu het wegrestaurant Albert's Corner staat. De haak geaast met een flinke worm, viste ik juist ach ter een brede kraag van waterlelies en het enige wat myn pennetje re gistreerde, waren wat plaagstootjes en wat heen en weer geschuif van het rode puntje. noemt iets dergeiyks een zogenaamd „zeeltpad." Zeelt zwemt meestal in kleine scholen, behalve de „kanjers" die een solitair bestaan leiden. Gezien de grote voorzichtigheid waarmee de zeelt aast is het van zelfsprekend dat u zich aan de wa terkant zo stil mogelijk gedraagt. Geen gedraaf langs de kanten of ge- plons met hengeldelen, want daar mee vermindert u de kansen op een flinke zeelt. Een voordeel by heldere 1 slootjes is, wanneer het oppervlak bedekt is met kroos. Eén gaatje in het kroos is voldoende om de worm af te laten dalen naar de verblyf- plaats van de zeelt. Als het dan ook nog een beetje warm weer is. heeft u een redeiyke kans zeelt te kunnen verschalken. De aanbeet van de zeelt is vry goed te onderscheiden van de aan beet van andere vissen. Typisch ken merk is ook nu weer de lakse wyze waarop de maaltyd verorberd wordt. De zeelt voorzichtig als hy is bekykt zyn pas verworven bezit met het oog van een diamantsiyper. Aarzelen Hy pakt de pier of de vlok brood eens op, zwemt er een halve meter In myn gedachten reconstrueerde lk. dat onder water waarschynlyk een paar ondermaatse voorntjes of m mi-baarsjes steeds opnieuw bezig ADVERTENTIE Morsstraat 47, Leiden, tel. 21751. waren myn zorgvuldig aangeregen pier te vernielen. Iedere keer dat ik sloeg verwachtte ik een dergelyk on derkruipertje boven water te zien verschynen, maar het enige dat bo ven water versoheen was een deer lijk gehavende worm. Verder niets. Wel bespeurde lk elke keer opnieuw een aantal zeer kleine belletjes in j de buurt van myn pennetje. Groentje De aanwezigheid van die kleine luchtbelletjes zou me nu direct op I het idee brengen dat er wel eens zeelt op de voerplek zou kunnen lig- gen, maar een „groentje" als ik toen was, kon dat verband niet leggen. Dat ik kort daarop toch een zeelt ving. was dan ook meer geluk dan wysheid. Ik besloot nu eens de vis een hele tyd zyn gang te laten gaan met in het achterhoofd de vrees dat er straks een baarsje aan zou zitten met de haak byna in de staart Toen de pen. na enige tyd in I strikt danstempo over het water te I zyn gehuppeld, wegdook, sloeg ik na '/oto: Een knaap van een zeelt uit de Nieuwkoopse Plassen. (Foto Leidsch Dagblad) even te hebben gewacht, vast. De volgende seconden deden my de schrik om het hart slaan Eerst een seconde volkomen stilte daarna een forse ruk die myn topeind in het water deed belanden. De hengel stond direct als een hoepel. Vrouwe Fortuna moet me die dag beslist op de hand zyn geeest. want voor ik er erg in had, dook de zeelt want die was het op tussen de leliebla den om onmiddellyk weer te ver- dwynen. een kolk in het water ach terlatend. Langzamerhand slaagde ik er in de vis naar open water te loodsen, wat my lukte door het feit dat ik een vry lange hengel had. Het leek nog een eeuwige tyd te duren alvo rens de zeelt zyn lichtkleurige buik jliet zien ten teken dat hy de stryd tegen de elementen opgaf. Eenmaal op de kant. bleek de zeelt byna vier pond te wegen. Als u nu weet dat de zeelt in ons viswater gewichten kan bereiken van acht k tien pond by een lengte van byna een halve meter behoef ik u niet te vertellen dat het een sport vis van de eerste orde is. Vaste hengel Wat het materiaal om de zeelt t« bevissen betreft, geef ik de voorkeur aan een gewone vaste hengel van stevige makel y. Voor de nyloniyn kunt u een keuze maken tussen de 20 en 26 honderdste al naar gelang de dichtheid van de begroeiing in het mater. Kies de lyn wel zo dun moge lyk, want zoals ik reeds eerder ver telde .de argwaan by de zeelt ls groot. Het pennetje behoeft beslist niet groot te zyn. dat levert by dichte be groeiingen alleen maar moeilykheden op en voor de haak kunt uzelf u keuze bepalen een Aberdeen of een Limerick. Zeelt vangen kunt u op ve le plaatsen in de omgeving van Lei den byvoorbeeld op de Nieuwkoopse Plassen waar nog enkele record- exemplaren moeten rondzwemmen. Maar ook in de poldersloten by Oud Ade. Rypwetering, Aarlanderveen en Benthuizen zit nog volop zeelt. ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 2I-26A, LEIDEN. TEL. 25107

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15