Midi moet je kunnen dragen LEID9CH DAGBLAD 29 AUGUSTUS 1970 korte jurk achter de hand want de meeste mannen vin den korte rokken leuker. Grand-old-lady Coco Chanel hield daar voor de komende winter duidelijk rekening mee. evenals Yves St. Laurent en Nina Ricci. Met een knipoog naar een Russische Tsarina ontwierp Philippe Venet dit wollen klokrokjurkje met raglan- mouwen. FOTO 3 De meeste midi's zijn voor de Nederlandse vrouw door de sterk cntueerde taille moeilijk te dra gen. Het probleem doet zich vooral bij midipakjes voor omdat bijna alle couturiers rokken met korte jasjes com bineerden. Wanneer u niet zo'n uitgesproken taille heeft ivordt het de hoogste tijd dat u door buigoefeningen uw middel af gaat slanken. En wanneer u toch van plan bent om met midi's de mode op de voet te volgen laat dan bij de banketbakker de lekkere hapjes staan want met de nieuwe tot op de kuit vallende creaties kunt u wel minder mooie benen camoufleren, maar een wat gezet figuur blijft altijd te zien. Een vondst van Feraud zijn de mantelpakjes met korte precies tot de taille reikende jasjes. Modellen die hij uit voerde in marineblauw en rode wol. *8 Avonds-karakter-taille FOTO 1 De kleurige zigeuner jurken blijven de ko mende maanden als avondcreaties in dankzij het invloed rijke Italiaanse modehuis La Mendola. FOTO 2 Mocht u er soms op uit gaan om iets nieuws te kopen, geloof dan om te beginnen het sprookje niet dat alle Parisiennes alleen nog maar in midi's lopen. Het is gewoon niet waar. Een Poolse moderedactrice kwam kortgeleden verbijsterd tot de conclusie dat er in War schau meer midi's te zien zijn dan in de Franse hoofd stad. Kortom de Parijse vrouwen zijn geen modieuze kop- loopsters meer. In Amsterdam is men zelfs meer „in" voor modenieuws dan in St. Tropez. En zoiets is wel belang rijk om bij de huidige midi-epidemie voor ogen te houden. Een raad nog van mini-koningvi Mary Quant in deze midi-dagen: „Kleedt u met karakter". Ga af op uw eigen smaak of die van uw partner en koop liever niets, dan een donkerpaarse midi-jurk waarin u zich doodongelukkig voelt. Een wanneer u tot de gelukkigen behoort die met gratie een midi-japon kan dragen houdt dan toch maar een Door onze moderedactrice JOS HAGERS Foto I: bruine maxi-schoen met rijggaatjee, te herkennen aan de wat spitser leest. Prijs f 59, Foto II: Een rodekool-rode schoen, ontworpen voor midi-draagsters. De hak bestaat evenals de zool geheel uit crêpe in een contrasterende kleur Prtfs f49,—. Foto III: Pyfchon-ïeer is ook deze winter populair, zowel voor schoe nen laarzen als tassen. Drae schoen kan onder iedere roklengte worden gedragen. De grote gesp is van zil verkleurig materiaal zoals de meeste schoengarneringen. Prijs 46.90. Foto IV: Een model dat opnieuw, met een wat aangepaste leest en garnering is uitgebracht, is deze grijze midi-schoen die f 42,90 kost. Foto's LD/Holvast Schoenen Oomtessa, lederwaren. Opmerkelijk Het opmerkelijke is dat terwijl architecten, planologen, elek- tronica-experts, computerdeskundigen, auto-ontwerpers, vlieg tuigfabrikanten, atoomspecialisten en ga zo maar door op het ogenblik alles in het werk stellen om de mensheid van futuris tisch comfort te laten prbfiteren. De Franse en Italiaanse cou turiers terug duiken in de duffe jaren dertig. De sombere, lijzige, daardoor uiterst onflatteuze nieuwe midi's zijn dan ook geen weerspiegeling van onze tijd, terwijl de mode dat eeuwenlang wel geweest is. Als het u wat moeilijk valt om nu meteen maar aan de midi's te beginnen dan blijft het broekpak de beste keus. En pantalon-ensembles is trouwens meer varia tie gekomen, ivant behalve lange broeken met niet te wijd uitlopende pijpen zijn er nu ook plusfords, knickenbockers en kozakkenbroeken. En voor 's avonds in navolging vaji prinses Irene Galitzine en Yves St.-Laurent gepUsseerde kuitbroek rokken van luchtige zwarte zijde. Een broek van visgraattweed, in hooligan stijl werd gelanceerd door het huts Dior. x Inspraak Juist nu vrouwen zich steeds meer ontworstelen aan allerlei verouderde gedragsnormen had het voor de hand gelegen dat de Franse en Italiaanse couturiers een tijdperk van totale mode vrijheid hadden ingeluid. Maar inplaats daarvan proberen de modekoningen haar creaties op te dringen die in wezen uiterst onvrouwelijk en daarnaast voor overdag onpraktisch zijn. Er is helemaal niets tegen langere rokken, maar wel tegen de kuit lange, extra lijzige creaties in afzichtelijk paars, monsterlijk groen en uiterst onflatteus terracotta die door verreweg de meeste Franse en Italiaanse couturiers werden gelanceerd als een soort vooropgezet complot om zelfs de allermooiste vrouw er nog lelijk in te doen lijken. Het is duidelijk dat vele homofiel ingestelde couturiers de vrouw eenvoudig zien als een (veel) geldbetalend klerenhaakje. Wat in het couturewereldje nog te veel ontbreekt is de inspraak van de vrouw. Een funeste zaak. vooral nu de inspiratie van de Parijse en Romeinse modevorsten zo langzamerhand is uitgeput. De hele ontwikkeling in dit licht gezien is het dan ook niet zo verwonderlijk dat de confectie- wereld, die de vrouw veel beter aanvoelt de hautecouture, deze zo langzamerhand overtroeft. Het zijn allemaal zaken die te zelden hardop worden gezegd. Het is nog net zo als in het sprookje van de nieuwe kleren van de keizer. DEN HAAG (GPD) De Franse en Italiaanse modeontwerpers hebben gesproken, maar niet iedereen is er zo gelukkig mee. Precies vijf jaar na de eerste mini's keren wij weer terug naar de lange rok. Een stap terug juist in een tijd dat de vrouw intensiever dan ooit aan het maatschappelijke leven deelneemt. Een stap terug vooral nu eeuwenoude taboes in de gehele we reld worden doorbroken. Dankzij de korte rokken van Mary Quant en Courrèges, leerde de vrouw zich gemakkelijk bewegen. Comfortabele en doelmatige kleding is er voor de komende winter niet meer bij. De vrouw zal in haar nieuwe midirok kleinere stappen moeten nemen. En het Amerikaanse blad Fortune rekende al uit dat die beperking van de bewegings vrijheid het zakenleven op miljoenen guldens komt te staan. De minirok eerst door regeringen en zedenmeesters fel be streden, wordt nu al in Duitsland en Amerika hartstochtelijk verdedigd door haastig opgerichte protestcomité's. Maar de mini's behoorden dan ook tot de eerste werkelijk internationale mode. Een mode, die behalve door de westelijke wereld ook in Rusland, Communistisch-China, Azië, Afrika en in Zuid-Ame- rika werd geaccepteerd. Foto 5 Als het de modo-ontwerpers met de midi's meezit zullen de inkomsten van de stoffenfabrikanten even snel stijgen als de banksaldo's van de, kolenhan- de laren zullen dalen. Neen, gezellig stoken is er voor de komende winter niet meer bij. Voor de vrouw hoeft het niet meer, want alle wollen winterjurken wer den degelijk van een hoog rond halsje en lange mouwen voorzien. Alleen manlief zit in de kou, want de dameskleding zal aanzienlijk duurder of slechter worden Want voor een midi is aanmerkelijk meer stof nodig waardoor de prijs zal stijgen Of men zal zich met een goedkopere stof moeten behelpen. Schoenen-Schoenen De opkomst van de midi en maxi heeft ook de schoenfabrikanten aan het werk gezet. Deze winter zullen er in winkels speciale schoenen voor maxi en midi-lengte te koop zijn. Vooral suède in allerlei kleuren is voor het nieuwe seizoen erg popu lair. Verder werd de rijglaars in ere- hersteld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11